stijging van aantal soa's ZONDAG OPEN L Zeer Sterke Leidse vlag uit, terrassen 's nachts langer open 'Noordzee is een vuilnisbelt' zit je wel goed? Leidsch Dagblad RIVM: Explosie zorgwekkend Saton Optiek Keukenmaxx Afslas H°°fdd°rp Bewaarbijlage met geslaagden Rijkaard in gesprek met Barcelona Leidsch Dagblad Lekker vies loodslagvetes Leiden in de Middeleeuwen svangirai met ruiwagen vol eld vrijgekocht Eerste stap in chting van een eheime politie' atbewoners geren zich aan waai kinderen filliam: een Dorbeeldige oonprins uis Armand fcigelui kunnen Isschien niet alles wat I ouderen kunnen, lar één ding maakt s goed: te zijner tijd innen ze hen olgen Warmer IMENTAAR 3D OF GEBOD n halve eeuw al is Euro- gids op weg naar zijn Wat begon als een :nd handelspact tussen :n, is op de tast uitge- tot een alliantie van bin- 25 landen die niet veel gemeen hebben. In itimistische poging de ran wat meer plechtankers przien, wordt nu gewerkt ien heuse grondwet Het (an, premier Balkenende :1e andere regeringslei- iden dat die grondwet moet verwijzen naar de ijke God, die 2000 jaar continent inspireerde, iteressante, maar helaas ijke discussie, itorisch gezien heeft Bal gelijk. Het katholicis- vele eeuwen de leidende ist geweest op dit conti- ontwerp-grondwet van oud-president Giscard bevat de schitterende it inspiratie wordt geput 'culturele, religieuze en tische erfenis, die in- de ig de perceptie heeft flaten van de centrale de mens en zijn on- en onvervreemdba- iten, evenals het respect recht'. Holle retoriek, ;lijk maakt dat een mo- grondwet geen grote behoeft, maar wel hel- icipes. langrijkste gebod is dat democratie. Als er iets is 'est-Europa trots op kan waar Oost-Europa naar 'tunkerd, is het de direc- schap van de burgers en door wie ze gere- irden. Juist op dat punt EU schromelijk tekort de nieuwe grondwet laas. Het Europarle- wordt niet ALS echte 1 vertegenwoordiging het pi van de macht, de bur- wel inspraak maar ite zeggenschap. •ndwet is geen betekenis- ";je papier, maar legt :n politieke, juridische ocratische principes it het christelijk erfgoed tntbreekt is minder erg it de democratische toe- irdt veronachtzaamd. Ie Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdaoblad.nl Dagblad nr. 43262 los zaterdag 21 juni 2003 VAN ROY N EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Gel. (071) 5122362 nr. 43262 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Wim Koevoet leiden - Nog deze zomer moet de ge meente Leiden bij wijze van proef de sluitingstijden van de horeca geheel vrij geven. Dat is de strekking van een voor stel dat D66-raadslid P. Bootsma mor gen tijdens een politiek café bij sociëteit De Burcht officieel zal presenteren. De huidige regels zijn dat kroegen door deweeks om 01.00 uur en in het week einde om 02.00 uur sluiten, of in elk ge val geen nieuwe klanten meer mogen toelaten. Terrassen moeten als de klok twaalf slaat worden verlaten. Volgens Bootsma onderscheidt Leiden zich met deze sluitingstijden in negatie ve zin van vergelijkbare steden. Een fractiegenote met ervaringen met het veel liberalere Groningse beleid heeft hem ertoe aangezet met het plan te ko men voor een proef met totaal vrije slui tingstijden. Bootsma zegt zich te ergeren dat hij om twaalf uur van de Leidse terrassen wordt weggestuurd. Goed terrassenweer dat aanhoudt tot in de nachtelijke uren is zeldzaam maar éls het er is, moet je er ook van kunnen profiteren, vindt hij. De overlast voor omwonenden kan beperkt blijven. Het rigide Leidse horecabeleid gaat ten koste van het plezier van veel mensen, zegt de democraat. Ook het imago van het Leidse uitgaansleven, een thema waar D66 zich wel vaker druk over maakt, wordt ongunstig beïnvloed door de relatief krappe openingstijden van de cafés. Volgens Bootsma zoekt een groeiend deel van het publiek zijn heil in andere steden, en moet de ge meente deze exodus een halt toeroepen. Bootsma wil burgemeester H. Lenferink vragen gebruik te maken van de moge lijkheid die de algemene plaatselijke ver ordening biedt voor een experiment met een verruiming. De D66'er wil die deze zomer - die vandaag is begonnen - in voeren en wel zodra de weersvoorspel lingen wijzen op een lange aaneengeslo ten periode van mooi weer. Hij denkt aan tien dagen. Volgens Bootsma is er maar één probleem, namelijk dat is voorgeschreven dat de gemeente be kend moet maken wanneer kroegbazen hun sluitingstijden vrij kunnen laten. Om bureaucratie en een papiermolen te omzeilen, stelt hij een ludieke aanpak voor. „Gewoon een herkenbare Leidse vlag aan de stadhuistoren hangen, ten teken dat de proef kan beginnen." 21 juni 2003 OPEN HUIZEN ROUTE Kijk op internet www.keukenmaxx.nl voor alle vestigingen en openingstijden. kijk voor een baan van nu opwww.exaclpi.nl exact' Laser Intake Center, scherp zien zonder bril of lenzen Inderdaad, u leest het goed! U kunt bij Saton Optiek Oogzorg ook terecht wanneer u geen bril of lenzen meer wilt. Als Laser Intake Center biedt Saton Optiek Oogzorg u vanaf heden een onafhankelijk advies over alle facet ten van refractie chirurgie. Speciaal opgeleide optomelristen onderzoeken uw ogen en adviseren welke ooglaser behandeling voor u hel meest geschikt is. Informeert u gerust eens naar de mogelijkheden voor u! Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl (advertentie) van 10.00 -17.00 uur Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij het kopen van uw droomkeuken tot een feest. HOOFDDORP r»-*Kruisweg 655-657 ItritrL ti éii heihtns, tfilzcad tl (éi Netto i r o r Tel. 020-6538163 weg. Joan Laporta zal zich morgen presenteren aan het volk. En de nieuwe preses van Barcelona wil dan meteen een verplette rende indruk achterlaten. Door bijvoorbeeld een nieuwe trainer te presenteren. Bovendien heeft Laporta een nieuwe spits voor zijn club op het oog. Europees topscorer Roy Makaay wordt sinds giste ren nadrukkelijk in verband ge bracht met Barga. In de Spaan se media werd veelvuldig mel ding gemaakt van de aanstaan de scheiding tussen Makaay en zijn huidige werkgever Deporti- vo La Coruna. Laporta deed de afgelopen da gen zijn best Guus Hiddink los te weken bij PSV. Tevergeefs, de trainer mocht niet weg uit Eindhoven. Ronald Koeman van Ajax mocht evenmin, maar wilde ook nog niet. Tal van spe lers, David Beckham voorop, bedankten evenzeer voor de eer. De schooltassen hangen weer aan de vlaggenstokken en 's avonds wordt er uitbundig gefeest. Ook in deze regio hebben honderden middelbare scho lieren hun eindexamen met goed gevolg afgesloten. Hun namen zijn, sa men met een aantal artikelen, te vinden in een speciale bewaarbijlage die woensdag 25 juni bij deze krant is gevoegd. bilthoven/gpd - Een explosie van geslachtsziekten baart het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) zorgen. Het aantal gevallen van HIV-be- smetting zowel als syfilis is in drie jaartijd meer dan verdub beld, terwijl ook chlamydia en gonorroe -de 'druiper'- weer veel vaker voorkwamen. Vooral syfilis neemt volgens het RIVM „epidemische vormen aan". „Nederland volgt daar mee de tendens in andere Eu ropese grote steden", aldus Marita van de Laan, onder zoeksleider van het RIVM. Volgens Van de Laan wijst de opmars van de 'seksueel over draagbare aandoeningen' (kort weg soa) erop dat het niet meer zo nauw wordt genomen met het 'veilig vrijen'. Het gaat om in totaal enkele duizenden geslachtsziekten in 2002, waaronder 130 positieve HIV-tests en 248 syfilis-geval len. Maar erger dan de nomina le aantallen vinden de betrok ken instellingen de trendbreuk. Tot drie jaar geleden daalde het aantal geslachtsziekten nog jaarlijks. Het zeer besmettelijke syfilis was nagenoeg uitgeroeid en maakt nu volgens Van de Laan een 'come back' onder vooral homoseksuele mannen. Het aantal besmettingen met HIV steeg de afgelopen drie jaar met 130 procent, syfilis met 118 procent en chlamydia en go norroe ieder met 62 procent, zo blijkt uit een analyse van de soa- en hiv- consulten bij de af zonderlijke GGD's en soa-poli- den haag/gpd - Een delegatie van FC Barcelona is met trainer Frank Rijkaard in gesprek over de functie van hoofdcoach bij de Spaanse club. Dat meldde Studio Sport gisteravond laat. Eerst had de nieuwe Barcelona- voorzitter Laporta zijn oog la ten vallen op Guus Hiddink en Ronald Koeman, maar die mochten van hun clubs niet (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMnv n^. Straat Postcode Telefoon Wij gaan zorgvuldig om Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 n. controle nabezorging) persoonsgegevens. In hel colofon van de kranl treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl □Edik IT fin tuurfonds schatten dat de Ame rikanen, Britten en Russen tien duizenden tonnen soms zwaar giftig oorlogsafval in het Balti- sche bekken en de Noordzee hebben gedeponeerd. „Scheepsladingen granaten en containers met mosterdgas, le- wisiet en zelfs sarin werden overboord gesmeten", zegt Be- gr Rasmussen van de Deense visserijbond. Op de Baltische stranden spoe len geregeld klompen giftige gel aan, een mengproduct van ge lekt mosterdgas en zwavelhou dend bodemsediment. Ook ar- senicumhoudend materiaal spoelt aan of wordt naar boven gehaald door vissers, die niet zelden ook beschadigde bom men in hun netten vinden. klinieken in Nederland in het jaarverslag over 2002. Daarin zijn de gegevens van de GG GD van Amsterdam niet mee geteld. Die worden later afzon derlijk bekend gemaakt. Vol gens Van de Laan en andere be trokkenen is het hoog tijd voor nieuwe campagnes over con doomgebruik en veilig vrijen. Het ministerie van volksge zondheid maakt zich 'zorgen' over de trendbreuk. „We wer ken aan nieuw beleid over in fectieziektes maar hoe dat er uit gaat zien is nog niet bekend", aldus een woordvoerder. De Schorerstichting, landelijk kenniscentrum voor lesbische en homospecifieke gezond heidszorg, wil meer klinieken waar mensen zich kunnen laten testen en behandelen. Ook deze stichting wil meer voorlichting, maar dan vooral op die plekken waar de risicogroepen komen. „Want deze cijfers bewijzen dat een campagne als ik vrij veilig niet meer werkt", concludeert een woordvoerder van de stich ting. Vorig jaar klopten in totaal 23.353 mensen aan voor een soa-test, 16 procent meer dan in 2001, van wie ruim een kwart (6197) ook werkelijk een ge slachtsziekte bleek te hebben. Het aantal mannen en vrouwen was daarbij vrijwel gelijk. Het aantal besmettingen steeg het sterkst bij mannen - zowel homo- als biseksuele (plus 35 procent). Opvallend is ook dat 65 procent van de vrouwen met chlamydia of gonorroe jonger is dan 25 jaar. zoeterwoude-dorp - Aan veel Zoeterwoudenaren zat gisteravond een luchtje. De baggergeur van de Zoeterwoudse polders om precies te zijn. Ruim 160 dorpelingen deden mee aan de tweede editie van de Baggercross, een barre tocht door de weilanden en de sloten van het land van kaasboerderij Rustdam van de familie Versteegen. De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) en jongerencen trum Utopia organiseerden de cross. Alle deelnemers ontkwamen niet aan flinke dosis modder. Voor wie in de sloten te schoon bleef, was er de baggerspuit die iedereen de volle laag gaf. Door de stevige wind vlogen de spetters ook het publiek om de oren „Zo zie je maar, niemand ontkomt aan de baggerspuit", aldus de commentator ge amuseerd. De deelnemers renden als één pikzwarte massa door de polder. Na afloop van de race was de brandweer paraat om de ergste viezigheid van iedereen af te spuiten. Ook stonden er voor de lief hebbers een paar badkuipen klaar. Foto: Mark Lamers Ook Oostzee lijdt sterk onder visserij, vuil en bommen door onze correspondent Bob Kroon genève/gpd - De Noordzee en de Oostzee zijn ziek en worden alsmaar zieker, omdat de kust staten niet in staat of bereid zijn tot gezamenlijke actie om het zeemilieu en de visstand te behouden. Overbevissing, ver vuiling en oude (chemische) wapens tasten de zeeën aan. Dat zegt het Wereldnatuur- fonds (WNF) in een alarmerend rapport voor de conferentie van milieuministers van de huidige en toekomstige EU-landen, die maandag in Bremen begint. Een grote bedreiging voor de maritieme flora en fauna zijn de moderne visserijtechnieken, waarmee getracht wordt uit de slinkende visstand te halen wat mogelijk is. Diepzeetrawlers schrapen koudwaterkoraal van de zeebodem en ploegen ande re natuurlijke kweekplaatsen voor vis en schaaldieren om. Daarbij komt de vervuiling van het zeewater. De oeverstaten van de Noordzee behoren tot de dichtst bevolkte landen ter wereld en de uitstoot van stik stof door de land- en tuinbouw werkt als kunstmest voor algen en andere milieuverstorende groeisels, die de natuurlijke voedselketen verstoren. De sterkste aantasting van het zeemilieu treft de Oostzee, een bijna afgesloten binnenzee waarvan het dertig jaar duurt eer het brakke water natuurlijk is ververst. Dertig jaar na de in werkingtreding van de zogehe ten Ospar-conventies voor het Maritieme Milieubehoud con stateert het WNF dat de oorza ken van deze gestage achteruit gang in de randzeeën nog steeds niet zijn aangepakt. Daarbij komt dat de bodem van Noordzee en Oostzee vol ligt met oud oorlogstuig, zoals complete Duitse oorlogssche pen, bommen, granaten en zelfs chemische strijdmiddelen die door de geallieerden na de oorlog in zee zijn gedumpt. Het VN-bureau voor de preven tie van chemische wapens in Den Haag en het Wereldna- Speelhal Avifauna beroofd van geld alphen aan den run - Een ge wapende overvaller heeft gister avond kort voor twaalf uur een onbekend geldbedrag buitge maakt in de speelhal van vogel park Avifauna in Alphen aan den Rijn. De overvaller ging de hal in op het moment dat daar alleen nog personeelsleden aanwezig waren. Onder bedrei ging van een mes gaf het perso neel de overvaller geld mee. De dader is ontkomen. Bij de over val raakte niemand gewond. Balkenende: God in EU-grondwet porto carras - Premier Balke nende wil 'God' in de EU- grondwet. De verwijzing naai 'humanistische waarden' in het ontwerp van Giscard d'Estaing gaat hem niet ver genoeg. De premier verlangt een zinsnede over 'de tradities van de joods- christelijke samenleving'. Bal kenende, gisteren aanwezig op de EU-top in Thessaloniki, ver wacht dat hij daarvoor steun krijgt van een aantal collega's. Volgens een diplomaat is het aandringen op een vermelding van 'God' niet alleen een prin cipekwestie, maar ook een pri ma middel om concessies af te dwingen in de verdere onder handelingen over de grondwet. Pagina Buitenland Getronics schrapt zeshonderd banen amsterdam/gpd - Automati seerder Getronics schrapt zes honderd banen bij zijn Neder landse bedrijfsonderdelen. De ingreep is onderdeel van een eerder aangekondigde sa nering waarbij internationaal tussen de 1000 en 1200 banen verdwijnen. Getronics wil de re organisatie in Nederland begin 2004 afronden. Dat heeft een woordvoerster van het bedrijf gisteren gezegd. De reorganisa tie is nodig om het beoogde jaarresultaat te kunnen halen. Getronics streeft dit jaar naar een winst voor rente, belasting en afschrijving van goodwill van 69 tot 89 miljoen euro. De automatiseerder moet geld vinden om zijn schulden af te lossen. In november kondigde het be drijf al een grote reorganisatie aan, waarbij in Nederland twee- tot driehonderd mede werkers de wacht werd aange zegd. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1