Iran blijft inspectie afwijzen BUITENLAND Het blijft onveilig in Afghanistan Zijn Duitsers lui? Hardwerkende minister wil minder vrije dagen Mi Spanje bereidt zich voor op hete zomer Afleiding in de woestijn Nederland wil asielkampen Sympathisanten Mujaheddin opgepakt tijdens demonstratie Leger ontmantelt joodse nederzetting Israëlische Arbeiderspartij kiest Shimon Peres als leider da s verlegen, d verlegen ington Verlegenheid is genschap die een leven J leegaat. Wie zich als l irige peuter al bedeesd agt, zal als volwassene een voorzichtigheid voor e situaties blijven hand- Dat blijkt uit een twintig 1 jrende studie van Ameri- !rei e psychologen. Onder- cei) rs van de Universiteit van rd hebben twintig jaar ge- ie een groep tweejarigen zocht en zijn de kinderen i volgen. va gië behandelt k Bush niet *se l - Aanklachten inge- n8( in België tegen de Ameri- !ert «president Bush en de ltei premier Blair worden ehandeld. Dat maakte de che ministerie van justitie in bekend. De zaken zijn «rwezen naar de Ameri- en Britse regering. In to- 5 n acht aanklachten tegen Janderen de Amerikaanse ers Powell, Rumsfeld en doorverwezen. In het van de genocidewet kun- ensenrechtenschendin- 001 heel de wereld in België n aangeklaagd. De wet is .Vs dit jaar door de regering lb ;epast. ers van zieke u«1 krijgen baby i - Een Britse vrouw is na tei ïchtbaarheidsbehande- jeder geworden van een e waarvan het DNA zoda- tei ;ekozen dat het overeen- net dat van zijn ernstig aei 1 jaar oude broer. Het ar was voor de behande- ne geweken naar de VS, 1 a de Britse autoriteiten lestemming wilden ge- f Dr het verwekken van de ie* buisbaby. Het echtpaar le4er hoopt bloed uit de van baby Jamie te gebruiken voor de be ing van diens broer Die lijdt aan een zeld- orm van bloedarmoede, gebaat zijn bij een ergtransplantatie. vrijdag 20juni 2003 San Suu Kyi in Insein p y - De Myanmarese op- eidster Aung San Suu at< dt vastgehouden in de ;vf te Insein-gevangenis na tel oofdstad Rangoon. Dat an de Britse regering giste- lei end. Londen noemt in tentie 'totaal onaccepta- i s< probeert in contact te lai met Suu Kyi. Zij wordt n j militaire junta van My- 11 sinds 30 mei vastgehou- 1 len raakten aanhangers va ir en van de regering ut a het noorden van het te e leidster van de Natio- I ;a voor Democratie il( s gisteren 58 geworden. jran Perón gegraven :s 9 aires - Het lijk van de llejjnse oud-president Juan irdt opgegraven om via :h onderzoek vast te stellen of hij de vader Marta Susana Holgado. een rechter in Buenos :eren bepaald. De 69- beweert dat de iident haar heeft ver- Maria Demarchi, met het geheim een relatie in was president van iië tussen 1946 en 1955 1973 tot zijn dood op 1 Hij was drie keer ge len had volgens zijn offi- copgrafie geen kinderen, daou Holgado hebben ver in hij getrouwd was met 1. |ste vrouw, Maria Aurelia uit het DNA-onder- dat Holgado inder- dochter van de oud- it is, zal zij een deel van is opeisen, die Peróns rouw, Maria Estela Mar- leert. ator doodt tje in Florida d - Een drie meter lange ïrj heeft woensdag een lelrige jongen in de Ame- fc staat Florida gegrepen Het slachtoffer was ttj zwemmen in de Dead ïode Rivier) toen het tiuoesloeg. Twee vrienden ilijde jongen nog gewaar- ielvoor het beest, maar de rijjrige had geweigerd het verlaten. dam leeft nog arblijft in Irak' ïton - Amerikaanse rissen vermoeden dat Weven Iraakse leider Sad- jssein nog leeft. Nieuwe 1 (jngen duiden daarop, jpijnlijk verblijft Saddam jitds in Irak. Dat méldde s? The New York Times. inlichtingen- rtjeeft boodschappen on- e$t tussen gevluchte le- gevreesde Saddam vin-militie en de Iraakse eifc dienst. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Spanje bereidt zich voor op een hete, droge zomer met kans op veel bosbranden. De minister van milieu heeft een groot aantal extra maatre gelen afgekondigd om de scha de zoveel mogelijk te beperken. De bevolking en de toeristen worden gewaarschuwd voor zichtig te zijn met vuur. De extreem warme junimaand heeft tot gevolg dat de bossen nu al veel droger zijn dan an ders rond deze tijd. De gemid delde temperatuur is zeven gra den hoger dan normaal. In bij na heel Spanje schommelen de temperaturen rond de 35 gra den met uitschieters tot veertig graden. Meteorologen zeggen dat de zomer een maand te vroeg is begonnen. De vroege hitte volgt op een natte lente waardoor een rijke vegetatie is ontstaan. Dat levert extra ge vaar op voor bosbranden. Het ministerie van milieu heeft boven1 de normale sterkte elf brandweerbrigades in het leven geroepen. Ze worden bijgestaan door een luchtvloot van 56 wa tervliegtuigen, het enige echte wapen bij bosbranden. Over heel Spanje zijn observatiepos ten ingericht die de kwetsbare gebieden dag en nacht bewa ken. Door de hitte zijn de elektrici teitsbedrijven in de problemen gekomen. Ze kunnen de grote vraag naar stroom door de air conditionings niet aan. In de vakantiemaanden juli en au gustus speelt dat probleem veel minder omdat de meeste ge bouwen dan leeg staan. Fecsa, het stroombedrijf van Barcelo na probeert de tekorten aan te vullen met enorme dieselgene ratoren die op twintig plaatsen in de stad staan opgesteld. Buurtbewoners hebben al klachten ingediend vanwege het lawaai en de stank van de dieselmotoren. Een woordvoer der van het bedrijf zegt te kie zen voor 'de minst slechte op lossing'. In andere steden wordt de stroomvoorziening en paar uur per dag uitgeschakeld. „Dat wil ook niemand." In de noordelijke helft van Spanje veroorzaakt de hitte veel schade aan de land- en tuinbouw. Het graan verschroeit of is veel te vroeg rijp waardoor de op brengsten veel lager zijn. Volgens de Spaanse meteorolo gen komt zo'n vroege zomer een keer in de twintig jaar voor. Meestal is ze dan ook weer eer der voorbij. Vakantiegangers die in september naar Spanje gaan kunnen dan wel eens last hebben van koude dagen. bagdad - Leann Tweeden, Amerikaans fotomodel, poseert bij haar aankomst op het vliegveld van Bagdad. Om de troepen in Irak scherp te houden wordt er regelmatig voor vermaak gezorgd. De komst van een groepje fotomodellen is daar onderdeel van. Foto: AFP/Timothy A. Clary teheran/anp - Iran ziet voorlo pig geen reden akkoord te gaan met strengere inspecties van zijn lopende nucleaire programma. Het Internationale Atoomen energie Agentschap IAEA heeft Teheran daartoe gisteren welis waar opgeroepen, maar volgens Iran heeft het IAEA evenzeer ge zegd dat het alleen vreedzame bedoelingen heeft met zijn pro gramma. Washington en Teheran leggen de reprimande van het IAEA elk op hun eigen manier uit. De Amerikaanse regering is tevre den met de uitlatingen van het agentschap en vindt dat Tehe ran nu beter met de inspecties moet meewerken. President Bush zei eerder deze week dat hij niet zal tolereren dat Iran kernwapens maakt. Iran zegt niet van plan te zijn zulke wapens te maken, maar alleen kernenergie te willen op wekken. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zal Teheran blijven mee werken aan de 'reguliere in specties' van het IAEA. Het hoofd van het Iraanse atoom programma, Gholam Reza Af- gazadeh, heeft verklaard dat 'het IAEA blij is met de mede werking van Iran en het Iraanse standpunt steunt dat het pro gramma alleen vreedzame doeleinden heeft'. Volgens IAEA-baas El-Baradei is er 'brede overeenstemming' onder de leden van zijn insti tuut over strengere inspecties in Iran. Teheran bestrijdt dat en zegt dat veel leden van het 35- kopppige bestuur die mening helemaal niet zijn toegedaan. Volgens Iran wil slechts 'een aantal landen' zijn zin door drukken. Het doelde daarmee vooral op de Verenigde Staten. De verklaring van El-Baradei was onderdeel van een rapport dat het agentschap onder zijn leiding heeft opgesteld en giste ren heeft vrijgegeven. Hierin gaat het IAEA nader in op de 'tekortkomingen' in de uitvoe ring van het Iraanse nucleaire programma. Teheran zou on der meer de import van 1,8 ton uranium in 1991 niet hebben gemeld. Het IAEA is ook ontstemd over het uitblijven van informatie over de (voorgenomen) bouw van een onderzoeksreactor en een verrijkingsinstallatie. Het rapport, dat minder hard van toon is dan de Amerikanen hadden gewild, roept Teheran op een extra protocol bij het non-proliferatieverdrag te teke nen. Het verdrag verbiedt de ver spreiding van kernwapens en is door Iran ondertekend. Het ex tra protocol maakt het voor IAEA-inspecteurs mogelijk om alle nucleaire installaties in het land te bezoeken, ook onaange kondigd. Teheran heeft eerder gezegd en ook gisteren weer be vestigd dit protocol te willen ondertekenen, maar alleen als het westerse technische steun krijgt voor zijn programma. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Wolfgang Clement (SPD), de Duitse 'su perminister' van werkgelegenheid en economi sche zaken, vindt zijn landgenoten lui. Duitsers hebben veel te veel vrije dagen, vindt hij. „Vrij hebben wat betreft vakantiedagen, feestdagen en werktijden zonder twijfel de grens bereikt." De minister kondigt het einde aan van het 'Freizeit- park Deutschland'. Om te beginnen kan Pink stermaandag wat hem betreft gewoon een werk dag worden. Clement, die sinds hij minister is meer Duitse ta boes probeert te slechten, kreeg onmiddellijk la dingen kritiek over zich heen. Vakbonden en ker ken protesteerden, uit de eigen rood-groene rijen stegen verbolgen geluiden op en bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) deed alsof z'n neus bloedde. „De kanselier is niet overtuigd", moest Clement toegeven. Tactisch opperde hij daarop dat hij het allemaal niet zo had bedoeld. „Het is maar een voorstel." Maar het was al te laat. De media, altijd tuk op discussies over 'luie Duitsers' sprongen er bo venop. De conservatieve krant Die Welt drukte over een halve pagina een foto af van een uitno digende hangmat aan een palmboom onder een felle zon en de kop: 'De luie republiek Duitsland'. De Berliner Zeitung schreef over een 'Aanval op de Freizeit-Weltmeister' (de wereldkampioen vrije tijd) en overal zag je dezelfde statistieken te rug waaruit blijkt dat Amerikanen heel hard (1904 uur per jaar), Zwitsers (1844 uur) en Grie ken (1840 uur) hard, Nederlanders een stuk min der hard (1670 uur) en, inderdaad, Duitsers niet zo hard (1557 uur) werken. Nieuws is het niet. Tien jaar geleden klaagde kan selier Helmut Kohl (CDU) al dat Duitsers te veel vrije dagen hebben. En niet zo lang geleden waarschuwde Schroder langdurig werklozen dat zij niet beschikken over het 'recht op luiheid'. Het Duitse arbeidsrooster telt twaalf, hoofdzake lijk christelijk georiënteerde, feestdagen, dertig vakantiedagen, een 37-urige werkweek en pensi oen op 60-jarige leeftijd. „Zoiets bestaat alleen in Duitsland', schreef Die Welt. Duitsers werken 718 uren minder dan in 1963. Maar de machtige vak bond IG Metall pleit desondanks voor een 35-uri- ge werkweek. Volgens IG-topman Klaus Zwickel is het onzin te denken dat de economie aantrekt als er langer en meer gewerkt wordt voor hetzelf de loon. „Dan kunnen we wel van Clement eisen dat hij alleen op zondag werkt, want doorde weeks praat hij vooral onzin." Volgens Zwickel moet Clement er voor zorgen dat er meer werk komt, in plaats van de werknemers hun vrije da gen af te pikken. Of opheffing van vrije- en feestdagen inderdaad de conjunctuur zal doen aantrekken, is nog de vraag. Sommige economische experts gaan ervan uit dat een dag extra werk het Duitse bruto bin nenlands product met zes tot zeven miljard euro kan laten stijgen. Anderen zien alleen een posi tief effect van meer werken voor hetzelfde geld in tijden van economische voorspoed. „Bij een al gehele windstilte is het zinloos een extra zeil op te tuigen", zegt Gustav Adolf Hom van het Deut sche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW). Clements voorstel is aanleiding voor ironische commentaren. De Groenen vragen zich af hij wellicht 1 mei -de Dag van de Arbeid- wil af schaffen en Edmund Stoiber, katholiek minister president van Beieren, wijst er fijntjes op dat zijn deelstaat weliswaar het hoogste aantal (religieu ze) feestdagen kent, maar dat dit de hard werken de Beiers er niet van heeft weerhouden hun regio tot de welvarendste van Duitsland te maken. centra buiten de EU acceptabel zijn, zolang de juridische pro cedure zijn beslag krijgt in de Europese lidstaat waar de asiel zoeker heen wil. In eerdere plannen was dit nog onduide lijk. De Britten presenteerden in maart een plan om een drietal grote asielaanmeldcentra bui ten de Europese Unie op te richten. Daarmee willen zij een grote toestroom van asielzoe kers en hoge kosten vermijden. Personen die zich toch aanmel den in Nederland of een ander land dat dit plan steunt, zouden terug moeten naar het centrum in hun regio in de wereld. Nicolaï noemde gisteren nog geen namen van landen waar deze aanmeldcentra kunnen komen. Hij hoopt op steun van Denemarken, Oostenrijk en Ier land. De Britten hebben hun plan inmiddels om onbekende redenen weer ingetrokken. Sommige andere lidstaten wil len nu toch verder gaan. porto carras/anp - Nederland is toch voorstander van de op richting van asielkampen of aanmeldcentra buiten het grondgebied van de EU. Ook als de Europese Unie als geheel dit idee afwijst, wil Nederland met enkele andere EU-lidstaten der gelijke kampen oprichten, al dus staatssecretaris Nicolaï van europese zaken gisteravond op de top van EU-leiders in het Griekse Porto Carras. Voorlopig zou het wel moeten gaan om experimenten. „Wij blijven zoeken naar mogelijkhe den hiervoor", aldus Nicolaï. Volgens hem zijn dergelijke centra mogelijk met steun van de vluchtelingenorganisatie van de VN, de UNHCR. De nieuwe minister van vreem delingenzaken en integratie Verdonk zei onlangs in de Tweede Kamer echter dat zij zoveel mogelijk opvang wil re gelen in Nederland. De uit spraak van Nicolaï staat daar haaks op. Hij zegt dat aanmeld- yitzar - Een Israëlische soldaat gooit een man van de tank tijdens de ontruiming van een illegale joodse nederzetting in Palestijns gebied nabij Na blus. Het was de eerste actie tegen een bewoonde kolonie, sinds Israël en de Palestijnen zich begin ju ni voor een internationaal vredesplan uitspraken. Volgens deze routekaart is Israël verplicht illegale Israëlische nederzettingen aan te pakken. De ont ruiming gisteren ging gepaard met schermutselin gen, waarbij zeker dertig personen gewond raak ten. Vandaag is de Amerikaanse minister voor bui tenlandse zaken in het Midden-Oosten om over de uitvoering van de routekaart te praten. Foto: EPA/Jim Hollander parijs/afp-rtr - De Franse poli tie heeft gisteren in Parijs enke le tientallen mensen opgepakt die betoogden voor de Iraanse verzetsbeweging Mujaheddin van het Volk. De demonstran ten eisten onder meer de vrijla ting van een van de leiders van de beweging, Maryam Rajavi, die dinsdag tijdens een grote politieactie wei d gearresteerd. Woensdag verboden de Franse autoriteiten aanhangers van de Mujaheddin te demonstreren, nadat verscheidene mensen zich in brand hadden gestoken tijdens betogingen. Gisteren staken twee Iraniërs zich in brand tijdens oen protestactie voor de Franseambassade in Rome. Brandweerlieden die pa raat stonden, blusten het snel waardoor de verwondingen meevielen. In de Zwitserse1 hoofdstad Bern stak een betoger zichzelf even eens in brand. De man is over gebracht naar een ziekenhuis. Een Iraanse vrouw die zichzelf woensdag in Parijs in brand stak, is gistereri aan haar ver wondingen overleden. Rajavi, die door Mujaheddin wordt gezien als de toekomstige president van Iran, heeft haar volgelingen opgeroepen te stoppen met de zelfverbrandin gen. In een verklaring die giste ren is vrijgegeven, schrijft zij volledig achter vreedzame pro testen voor haar vrijlating te staan. „Maar ik ben diep be droefd dat mijn beminden zichzelf in brand steken. Ik roep jullie op te stoppen met dezë zelfopoffering, anders wordt ik nog verdrietiger dan ik nu al ben." De detentie van Rajavi is gisteren met twee dagen ver lengd. De Franse autoriteiten verden ken de Mujaheddin ervan aan slagen voor te bereiden in Eit. ropa. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat het niet de bedoeling is dat de arrestanten worden uitgeleverd aan Iran. De Iraanse president Khatami vroeg woensdag om de uitlevering van de opgepakte leden van de Mujaheddin van het Volk. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische Arbei derspartij heeft gisteravond Shimon Peres gekozen als haar nieuwe leider. Peres, die vol gende maand tachtig jaar wordt, heeft moeten beloven dat hij over een jaar zijn functie neerlegt. Daarna moet de partij een leider kiezen die als kandi daat-premier kan deelnemen aan de Knesset-verkiezing (par lement) van 2007. De belang rijkste opdracht voor Peres is de partij van de ondergang te red den. „Ik ben gekozen omdat ik er vast van overtuigd ben dat de partij zijn oude glorie en zijn historische plaats zal herwin nen", zei hij in zijn overwin ningstoespraak. Voor de leiderschapsverkiezing van gisteravond kwam niet meer dan veertig procent van de leden van de partijraad op dagen. Minder dan de helft van hen stemde op Peres. Veel par tijleden vinden de verkiezing van een tachtigjarige tot voor zitter een genante vertoning, en symptomatisch voor de proble men waarmee links in Israël worstelt. Na het uitbreken van de Palestijnse opstand, in sep tember 2000, en het definitief mislukken van het Oslo-vredes proces in januari 2001, maakte het land een ruk naar rechts. De verkiezing van Amram Mitz- na tot voorzitter van de Arbei derspartij kon daarin geen ver andering brengen. Mitzna, de burgemeester van Haifa en een re(atieve buitenstaander, werd van het begin af aan tegenge werkt door de gevestigde orde in de partij. Die tendens werd alleen maar versterkt door de zware nederlaag die hij leed te gen Ariel Sharon van de Likud in de Knessetverkiezing van fe bruari. Twee maanden geleden besloot Mitzna zijn functie neer te leggen. Peres is nu voor de derde keer voorzitter van de Arbeiderspar tij. Hij heeft zich in het verleden vijf keer verkiesbaar gesteld als premier en evenzovele malen verloren. Dat hij toch drie maal minister-president is geweest dankte hij aan bijzondere om standigheden. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Amerikaanse troepen arresteerden woens dag vijftien Afghanen in het centrum van het land, Die ervan worden verdacht recentelijk vredestroepen te heb ben aangevallen. De Duitse ambassadeur in Kabul maak te op dezelfde dag de nummerborden bekend van een aantal auto's die volgens hem binnenkort gebruikt zullen worden bij aanslagen door terroristen tegen de interna tionale vredestroepen. En Amerikaanse soldaten in het zuiden van Afghanistan namen een groot aantal wapens in beslag. Anderhalf jaar nadat de bevolking is bevrijd van het Taliban-regime, is het in Afghanistan nog altijd verre van rustig. Vanwege de aanwezigheid van zo'n vijfdui zend soldaten van de internationale vredesmacht ISAF, oogt de hoofdstad Kabul veilig. Dat komt omdat ISAF zich als een soort politiemacht opstelt. ISAF arresteert vermoedelijke terroristen, maar de bevolking kan ook bij de soldaten terecht als er een inbraak is geweest. In de rest van het land, waar ISAF geen mandaat heeft, is het nog altijd een zootje. Achtduizend Amerikaanse soldaten zijn buiten de hoofdstad gelegerd, maar zij zitten achter de restanten van de Taliban en al-Qaeda aan. De Amerikanen zijn in Afghanistan om terroristen te bestrijden, niet om het hele land weer veilig en orde lijk te maken. Dus als je geen Taliban of lid van al-Qae da bent en buiten Kabul zit, heb je weinig te vrezen. Lokale leiders in alle delen van het land beschikken over hun eigen legertjes en luisteren volstrekt niet naar het centrale gezag van de interimregering van presi dent Hamid Karzai in Kabul. Zeker in het oosten van het land verbouwt geen boer nog graan, maar tiert de teelt en handel in poppies (het bestandsdeel voor opium en heroïne) welig. De doorgaande wegen zitten vol met rovers die reizigers beroven op een manier die Europa alleen nog kent uit de verhalen van Dick Turpin. En dan zijn er natuurlijk nog extremistische moslimbewegingen die in kleine groepjes aanslagen plegen in voornamelijk het zuiden van Afghanistan. De veiligheidssituatie is dermate belabberd, dat tachtig internationale hulporganisaties die in het land actief zijn aan de bel hebben getrokken. In een dik rapport melden ze 'dat het zienderogen achteruit gaat met de veiligheid in het land'. De Amerikanen mogen, volgens de auteurs van het rapport, dan de oorlog hebben ge wonnen maar 'staan op het punt de vrede te verliezen'. Zo komen de hulpverleners steeds vaker Afghanen te gen die spreken over 'de goede oude tijd' en daarmee het Taliban-regime bedoelen. Het rapport, dat aan de VN-Veiligheidsraad is aange boden, meldt tevens dat VN-organisaties en internatio nale hulpgroepen grote delen van het land niet kunnen bezoeken uit angst vermoord, ontvoerd of beroofd te worden door lokale strijdgroepen. „Hierdoor bestaat het risico dat een situatie ontstaat als in het midden van de jaren negentig toen de Taliban aan de macht konden komen omdat de bevolking genoeg had van al die strijdgroepen die elkaar constant bevochten." Het rapport pleit tevens voor meer vredestroepen buiten Kabul. De kritiek van de hulporganisaties wordt door de mili tairen opgevat als te gemakkelijk. „Wil je heel Afgha nistan echt veilig maken, dan heb je 200.00ftsoldaten nodig;", zegt een woordvoerder van ISAF in Kabul. „Lo- gistielk gezien kan dat al helemaal niet, aangezien alles door d e lucht moet worden aangevoerd. Er zijn hier nauwelijks wegen. We zouden er niet eens in slagen om 20 0.000 vredessoldaten iedere dag te eten te geven, laat st aian genoeg brandstof en munitie." Daarbij komt, zo menen waarnemers, dat vanuit Ame rikaans perspectief bekeken de strijd in Afghanistan zo slecht nog niet gaat. De Taliban en al-Qaeda fungeren dan wel als stoorzenders, maar Afghanistan is geen vrijhaven meer van anti-Amerikaans terrorisme. Aan slagen en vuurgevechten mogen het de Amerikanen met grote regelmaat lastig maken, maar het gebeurt vaker clat de Amerikanen achter vermeende terroristen aanzit! len dan andersom. In ieder geval: Afghanistan is niet rrn^er een plek van waaruit terroristen op hun ge mak aóinslagen tegen de VS kunnen coördineren. „De Amerikanen hebben veel woorden gewijd aan het creëren van ontwikkeling, stabiliteit en democratie in Afghanistan", meent Hamid Matinuddin, een Pakis taanse politiek analist. „Maar het is nooit hun bedoe ling get/veest om het iedereen in Afghanistan naar de zin te maken. Het gaat de Amerikanen puur om de strijd te-gen terrorisme. Alle andere zaken zijn van on dergeschikt belang." V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7