Extra geld beloofd voor thuiszitters SLIPS, SboQ BINNENLAND 2 GRATIS Spoorwegpolitie schiet tekort in zedenzaken Dit keer ontsnapte Linda niet De moestuin moet een natuurtuin worden -sbcgi 3 SLOGGI Onderwijs treft crisismaatregel Pinners niet echt geïnteresseerd in één euro Hoogervorst kandidaat anti-roker 2004 Gastouders beginnen vaker voor zichzelf Spooren blijft vastzitten er minder liwe huizen urc - Het aantal opgele- woningen is in het eerste tal verder gedaald. In de e werd er 17 procent a r gebouwd dan in de eer- Q maanden van 2002. Een intje is wel dat het aantal ergunningen in het eer- irtaal steeg. Dat blijkt uit ,nfc die het Centraal Bureau ■de i Statistiek (CBS) van- leeft gepubliceerd. Van ,n tot en met maart dit jaar 1 oor 17.000 woningen een rergunning verleend. Dat ijging van 39 procent :en met het eerste kwar- 2002. In het eerste al van dit jaar kwamen er iep erland ruim 7000 huizen og ds het vierde kwartaal T"jol daalt het aantal nieu- igen per kwartaal ge- geleken met dezelfde een jaar eerder. De politie heeft gis- If vreemdelingen iffen op een bedrijven- Aalsmeer. De twaalf, ie twee kinderen en een :eerden in eigen Acht vreemdelingen het land uitgezet. Hun omens heeft de politie ten wegens brandgevaar, e moest een einde ma- de verloedering op het Er werd gecontroleerd euzaken, illegale bewo- randgevaarlijke situaties ontbreken van de ver gen. ijes vervolgd moordpoging ik - Het OM in Alkmaar twee 16-jarige meisjes naar die in mei een 15- laatsgenote met een bben neergestoken, po- t moord ten laste. Over tief wilde justitie giste- n mededelingen doen. luidelijk dat het drietal •an school kende. Het tïer maakt het inmiddels nstandigheden goed, al- OM. De twee verdachte werden kort na het in- ipgepakt. Een van hen sdien vast. De tweede anvankelijk vrij, maar is nog vastgezet. 9jaar voor rd na ruzie sch - Voor de rechtbank Bosch is gisteren negen en tbs geëist tegen een je man uit Vlijmen. Hij (in juli de ex-man van iirvrouw dood. De fcrtij volgde op een bu- le, die was ontstaan na- I jongetje een bal tegen Ivan hem had geschopt, benaar ging naar buiten Jr iets van te zeggen, straatgenoten en fami- k zich met de zaak gin- riioeien. Daarop haalde Uachte een wapen. Arjan |i (36) moest de schiet- ie volgde met de dood si. Uitspraak: 3 juli. I dorpje op asielzoekers s - Het Friese dorpje s is in opstand geko- i de uitzetting van iekersgezin. De lelingenpolitie wil de f en drie kinderen van lanese gezin Toro uitzet- li zijn uitgeprocedeerd, er zit nog in de asielpro- en mag voorlopig wel in 's blijven wonen. De nese kinderen zijn vol- oldirecteur Landstra li geïntegreerd. „Ze spe- erlands en zelfs Fries." vrij door gebrand msterdam - Door een een autobedrijf in het Nieuw-Amsterdam is Iddag een persoon ge- aakt. Ook kwam er as- f. Uit onderzoek is ge lat de asbest geen ge- ir de volksgezondheid Igeleverd. De brand ten twee uur uit en is iijnlijk ontstaan bij heden aan een auto rage. Een medewerker degraads brand- j naar een ziekenhuis, est zat verwerkt in het ide garage. Een aantal s in de buurt moest uit jg hun woning verlaten. srdam moet r bezuinigen i - Amsterdam moet hijden in het ambtena- raat. Door een aange- jnotie van de gemeente lteren moet er 50 mil- 0 worden bezuinigd in 1 de eerder voorgestel- iljoen door het college )W. De bezuinigingen [onderdeel van een ilige ombuigingsope- ïtotaal moet er de ko- Jrie jaar 127 miljoen eu- i omgebogen. vrijdag 20 juni 20o3 door Lizette van Neer eindhoven - Op het perron in je bil ge knepen, anderszins onzedelijk betast of nog erger? Grote kans dat je aangifte niet kan worden opgenomen door de spoor wegpolitie. De dienst kampt met een te kort aan personeel. Zo zijn er voor het hele land slechts drie agenten opgeleid die zedendelicten mogen behandelen. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), verantwoordelijk voor de spoor wegpolitie, erkent het probleem. In plaats van drie zouden er negen agenten gediplomeerd moeten zijn voor zeden zaken. Woordvoerder Kraszewski: ,,We hebben zes agenten op de wachtlijst staan van het politie-opleidingscentrum. We moeten afwachten. In het verleden was het beleid dat zedenzaken zo speci aal zijn, dat ze niet echt thuis hoorden bij de spoorwegpolitie. Nu komen we het steeds vaker tegen." Volgens Kras zewski is het niet de bedoeling dat niet- gekwalificeerde agenten de aangiften opnemen. „Een zedenmisdrijf vergt een goede voorbereiding. Als de zaak voor de rechter komt, houdt hij beter stand." De spoorwegpolitie werkt wel samen met de regiopolitie. Die kan volgens een woordvoerster van de politie eventueel een aangifte opnemen, maar de behan deling van de zaak gaat terug naar de spoorwegpolitie. Een maand geleden werden bijvoor beeld drie vrouwen op het station in Eindhoven door een voetbalsupporter hardhandig betast. Eén vrouw werd ge volgd en meerdere malen belaagd. De man werd nog op het station aangehou den door de spoorwegpolitie. De aangif te opnemen bleek een probleem. Nie mand van de aanwezige agenten was ge kwalificeerd om dat te doen. De vrou wen moesten na een uur wachten on verrichter zake naar huis. Na ruim twee dagen kon de aangifte van de drie vrou wen door een gekwalificeerd agente worden opgenomen. De verdachte zat nog in voorarrest. Kersvers minister van verkeer en water staat, Karla Peijs, onderkent het pro bleem. Volgens Peijs moet de spoorweg politie met minimaal 51 man/vrouw worden uitgebreid om het reizen met de trein veiliger te maken. Het is onbekend of de verdachte voet balsupporter wordt vervolgd. Want de verantwoordelijk agente voor Brabant en Limburg is op vakantie. veendam - De Rabobank heeft sinds een klein jaar twee pinautomaten op proef waar klanten ook terecht kunnen als ze slechts één of twee euro willen pinnen. Volgens een woordvoerster van de bank is deze pinmogelijkheid ingevoerd om mensen met een kleine beurs van dienst te zijn. Maar tot nu toe is daar nog maar weinig gebruik van gemaakt. „Wij denken dat het een handige voorziening is. Maar we hebben de indruk dat maar weinig mensen weet hebben van de mogelijkheid." De unieke pinautomaten staan in Veendam en Nieuwe Pekela. Foto: ANP/Karei Zwaneveld door Ap van den Berg den haag - De nieuwe minister van volksgezondheid is zich re cent bijna doodgeschrokken van de schadelijke effecten van roken. Om die reden zal Hans Hoogervorst (WD) weinig me dedogen tonen ten opzichte van de circa vijf miljoen nicoti- neverslaafden in ons land. De publieke gelegenheden en werkplekken waar mensen vrijelijk een sigaret kunnen op steken, worden ingrijpend be perkt. En als het aan de bewindsman ligt, worden op termijn nog veel meer beperkingen uitgevaar digd. „We liggen in Nederland lichtjaren achter bij landen als de Verenigde Staten", spiegelde Hoogervorst deze week de frac tiespecialisten in de Tweede Kamer voor. En: „Als het aan mij zou liggen, mag de tabaks accijns best omhoog." De starter op volksgezondheid bleek goed te zijn bijgepraat door zijn ambtenaren. Die had den hem voorgerekend dat ro kers gemiddeld twaalf jaar kor ter leven. „Dat is tien tot vijftien minuten per sigaret", bena drukte de minister. Jaarlijks leg gen in ons land naar schatting 20.000 mensen het loodje als gevolg van (mee)roken. Dat zijn angstaanjagende cij fers. Desondanks paft ruwweg één op de drie Nederlanders er vrolijk op los. Met name in uit gaansgelegenheden, in zorgin stellingen en op de werkplek vormen de rokers een regel rechte bedreiging voor degenen die niet (meer) roken. En daar wil Hoogervorst snel een einde aan maken. Hij kiest hierbij on dubbelzinnig de kant van de niet-rokers. „Je zult je hele le ven rookvrij hebben geleefd en de laatste jaren in een ongezon de leefomgeving moeten slij ten", redeneert de minister. Dat dat ten koste gaat van de ge moedsrust van (oude) verstokte rokers schijnt hem nauwelijks te deren. Iedere roker die zich gedwongen voelt te stoppen, is kennelijk winst. Het is nog niet zo verschrikke lijk lang geleden dat roken in advertenties en televisiespotjes werd aangeprezen als ontspan ning. Als avontuurlijk. Als stoer. Sinds de schadelijke gevolgen van roken wijd en zijd worden rond getoeterd, zijn de bewuste televisiespotjes verdwenen. Veel tijdschriften raakten hun vaste adverteerders kwijt. Zelfs de Formule I moet over enige tijd afscheid nemen van de schatrijke tabaksindustrie als sponsor. Ondanks de indrukwekkend grote hoeveelheid maatregelen zijn de uitkomsten van het ont moedigingsbeleid ontluiste rend. Els Borst (D66) was de eerste minister die een grote anti-rookcampagne in gang zette, maar het aantal rokers nam niet af. Steeds hogere ac cijnzen, een minimumleeftijd (16), beperking van het aantal tabaksverkooppunten, rookvrije werkplekken, rookvrije bussen en trams en een lange reeks kostbare voorlichtingscampag nes hebben slechts zeer beperkt effect gesorteerd. Jongeren snoepen nu eenmaal graag van 'verboden vruchten' en zo ont staan steeds weer nieuwe gene raties rokers. Het lijkt op dwei len met de kraan open en dus neemt Hoogervorst het eenzij dig op voor degenen die de ver leiding van de tabaksindustrie wel weten te weerstaan. In de beste traditie van zijn voorgan ger Borst, die vorige week door de organisatie Clean Air Now zelfs werd onderscheiden als anti-roker 2003. Als hij voet bij stuk houdt, sleept Hoogervorst misschien wel de titel anti-ro ker 2004 in de wacht. Maar dan zal hij op zijn departement de teugels ook flink moeten aan trekken. „Want hier op het mi nisterie van volksgezondheid zelf nemen ze het niet zo vrese lijk nauw met het rookverbod", melden anonieme bronnen. Hoogervorst. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Remkes rookt rustig verder in Tweede Kamer den haag - De rijksoverheid scherpt het antirookbeleid flink aan. En schiet daarin door. Zegt Johan Remkes, minister van binnenlandse zaken. Hij gaat er niet direct over, dat doet zijn collega en partijgenoot Hans Hoogervorst. Maar het weer houdt Remkes er niet van te provoceren. Zie de middag van gisteren. Nonchalant steekt Remkes een shagje op midden in een vergaderzaal van de Tweede Kamer. Terwijl nota be ne deze week het strengere re gime in het Kamercomplex geldt, dat nergens meer mag worden gerookt, afgesloten werkkamers uitgezonderd. Ver gaderingvoorzitter Saskia Noor man-den Uyl grijpt niet in. On danks dat Remkes pal naast haar zit te roken. Vindt u het rookbeleid van de overheid maar flauwekul? „Dat zeg ik niet. Maar zijn we niet te ver doorgeschoten?Rem- kes verdedigt zich dat hij niet in de vergadering, maar tijdens een schorsing en na afloop rookt. Daarmee lapt hij de rookverordening van Weisglas - de wet verbiedt roken in het parlement - aan zijn laars. Remkes' collega Hoogervorst maakte afgelopen week duide lijk dat hij weliswaar bereid is roken in cafés, restaurants en schouwburgen nog wel even te gedogen, maar in allerhande andere openbare gebouwen wordt het rigoureus verboden. Ter bescherming van de ge zondheid van werknemers, zo als de wet voorschrijft. den haag/gpd - Steeds meer gastouders beginnen voor zich zelf. De laatste zeven maanden heeft een kwart van de onge veer vijftig nieuwkomers in de kinderopvang zich als zelfstan dig ondernemer laten registre ren bij de Kamer van Koophan del. Dat blijkt uit een onderzoek van het Netwerkbureau Uitbreiding Kinderopvang. Het bureau telt twee keer per jaar het aantal starters in de kinderopvang. Volgens Yvette Vervoort van het netwerkbureau is er sprake van een nieuwe trend. „Voorheen kwamen we alleen sporadisch gastouders tegen die een eigen bedrijfje begonnen." Vervoort kan de toename nog niet helemaal verklaren. Ze denkt dat veel gastouders van hen niet meer afhankelijk wil len zijn van bureaus, die hen in contact brengen met mensen die opvang voor hun kind zoe ken. Dat kan ik zelf ook, is de achterliggende gedachte. Ver voort legt ook een verband met de opkomst van zogeheten thuishuizen, die worden ge rund door kleine zelfstandigen die een korte opleiding hebben genoten. Deze ondernemers zorgen zelf voor bezetting, maar krijgen de opvanguren uitbetaald door een overkoepe lende organisatie die met de ouders afrekent. Voor deze vorm van opvang bestaat nog geen wettelijke basis, maar thuishuizen worden wel ge doogd. Vervoort kan niet uit de cijfers opmaken of de gastouders die zich nu bij de Kamer van Koop handel laten registreren zich ook aansluiten bij een grotere organisatie. door Erwin Tuil den haag - Voor het nieuwe schooljaar komen er voorzienin gen voor kinderen die thuis zit ten omdat ze niet worden toege laten tot het onderwijs. Minister Van der Hoeven (onderwijs) be loofde gisteren extra geld uit te trekken voor crisisplaatsen. Het gaat om zo'n 400 kinderen die autistisch zijn, een lichte verstandelijke handicap heb ben, hoogbegaafd zijn of ge dragsproblemen vertonen. De groep zit noodgedwongen thuis door hiaten in de regels voor toelating van leerlingen op re guliere of speciale scholen. De onderwijsinspectie schat de groep op 'onder de tweehon derd', maar volgens de Natio nale Ombudsman gaat het om 429 kinderen. De Kamer ver moedt dat het er nog meer zijn en dringt aan op nader onder zoek. Volgens PvdA-Kamerlid Eijsink gaat het om 'duizenden kinderen'. Ursie Lambrechts (D66) is vooral boos op de leer plichtinspecteurs die betrokken waren bij het onderzoek van de inspectie. „Slechts 54 procent reageerde op het vragenformu lier. Ik krijg de indruk dat ze ge woon niet willen meewerken", zei Lambrechts. Van der Hoeven stelt dat ze niets kan afdwingen. „Ik kan niet zeggen 'Gij zult een formu lier invullen.' Maar leerplicht ambtenaren moeten wel hun plicht doen als het gaat om het in kaart brengen van thuiszit ters." Ze beloofde daar 'als de donder' actie tegen te onderne men. Het ministerie weet nog niet hoe ze de 'crisisplaatsen' gaat financieren. eindhoven/gpd - De van on tucht verdachte voormalige di recteur van PSV Fons Spooren blijft voorlopig vastzitten. Het hoger beroep dat zijn advocaat bijna een maand geleden bij het Gerechtshof in Den Bosch heeft aangespannen tegen de eerste verlenging van zijn voor lopige hechtenis, is gisteravond afgewezen op grond van recidi vegevaar en het onderzoeksbe lang naar de ontucht. De raadkamer wees ook het verzoek van het OM om Spoo ren vast te houden op grond van poging tot doodslag en zware mishandeling af. Dat zegt Spoorens advocaat Schnitzler. Een woordvoerder van de rechtbank wilde gisteren niet ingaan op de reden van het af wijzen van het verzoek om vrij lating. Spooren wordt net als zeven andere mannen verdacht van ontucht met minderjarige jongens in het Anne Frank plantsoen in Eindhoven. Hij zou bewust het risico hebben genomen de slachtoffers met het HIV-virus te besmetten. De raadsman van Spooren heeft goede hoop dat zijn cliënt toch snel vrijkomt. Maandag wordt de hechtenis van Spoo ren opnieuw getoetst bij de rechtbank. De advocaat hekel de gisteren de gang van zaken rond het onderzoek naar Spoo ren. „Enige sturing lijkt te ont breken." Vandaag worden twee mannen uit Weert voorgeleid bij de rechter-commissaris in Den Bosch. Het tweetal (39 en 61 jaar) wordt net als Spooren ver dacht van ontucht met minder- jarigen.Burgemeester Majoor van Weert verwacht van justitie dat het onderzoek doet naar ge ruchten over seksfeesten in Weert waarbij hoge gemeente lijke functionarissen betrokken zouden zijn. „Dat moet snel duidelijkheid verschaffen, al staat voor mij al vast wat daar uitkomt: de aantijgingen klop pen absoluut niet." Man slaat echtgenote dood met bijl om 'chat'-vriend wagenborgen/gpd - De 35-jari- ge Linda Haan uit Wagenborgen is gisternacht door haar echtge noot (36) met een bijl dood ge slagen. De verdachte is na zijn daad zelf naar de politie gegaan. Het motief van de moord ligt in de relatiesfeer. Het zesjarig zoontje van het echtpaar is bij familie ondergebracht. Uit gesprekken met buurtbewo ners blijkt dat het echtpaar Haan al enige tijd relatieproble men had. Linda chatte regel matig met een man uit Zut- phen. Haar echtgenoot zou on raad hebben geroken, toen hij onlangs werd geconfronteerd met een forse telefoonrekening. Het echtpaar zou binnenkort op vakantie gaan naar het Griekse eiland Kos. Linda zou in een later stadium hebben be sloten haar zoontje mee te ne men naar Turkije voor een va kantie samen met haar chat- vriend. Linda Haan werkte op de afde ling belasting- en verzekerings zaken van de gemeente Delfzijl. Linda staat zowel op haar werk op het gemeentehuis Delfzijl als onder Wagenborgers bekend als 'uiterst sociaal en lief. Op haar werk, evenals in het dorp, is met verslagenheid ge reageerd op het drama. Een personeelsreis van ambtenaren die voor vandaag op het pro gramma stond, is afgezegd. „Dit had nooit mogen gebeu ren", aldus burgemeester Jor- ritsma. Veel dorpelingen wisten van de relatieproblemen in het huis aan de Bymoldslaan, maar de gruwelijke gevolgen kan nie mand bevatten. Dorpsbewo ners omschrijven de dader als een keurige, sportieve man. Met een brandschoon verle- den.Het echtpaar was bekend bij vrijwel iedereen. Dorpsbe woners vertellen over Linda's echtgenoot, die geregeld met loopvrienden joggend zijn dorpsronde maakte. Hij werkt bij de gemeente Slochteren in de buitendienst. „Een rustige, onopvallende man." De laatste maanden deden zich spanningen voor in het huwe lijk. Linda zou een echtschei ding gewild hebben. Er doen verhalen de ronde over haar contact met een chatvriend. En de woede die dit bij haar man veroorzaakt. Woensdagavond escaleert de zaak. Naar verluidt pakt hij een bijl, slaat eerst de computer aan stukken en maakt daarna op gruwelijke wijze een einde aan het leven van zijn vrouw. Overstuur belt hij een familielid, die de politie belt. Donderdagmorgen om één uur stapt hij in een politie wagen. In het geheugen van nagenoeg alle oudere Wagenborgers staat nog een dramatische gebeurte nis uit het leven van Linda ge grift. Op 13 april 1983 vertrok ze met drie dorpsgenoten in een auto naar Lauwersoog. Om met een boot te gaan varen. Bij Mensingeweer vloog de wagen uit de bocht. Drie inzittenden kwamen om het leven, alleen Linda overleefde het ongeluk. Een tweede keer kon ze echter niet aan de dood ontsnappen. (advertentie) door Menno Pols ede - De volkstuin zit in het slop. De druk op de ruimte is groot en jongeren zoeken andere hobby's. De volkstuin vereniging probeert het tij te keren door een nieuw wa pen in de strijd te gooien: de natuurwaarde. Hambi Karpuz (54) heeft zijn tuin op het complex De Koekelt aan de rand van Ede mooi op orde. Een flink veld uien, een strook aardappelen, sla, peper, paprika en aubergine: het staat er allemaal keurig en strak bij. „Ik ben hier elke dag", zegt hij lachend. Hambi tuiniert al sinds 1986 op De Koekelt. Afgelopen winter stond zijn tuin vol boerenkool. „Ja, natuurlijk. Ik ben Neder lander, ik woon al 33 jaar hier." De komst van allochtonen naar de Nederlandse volks tuinen is niet van vandaag of gisteren. Bij de opening van De Koekelt in 1980 kwam er meteen een groep voornamelijk Turken en Marokkanen op af. Die groep groeide in de jaren tachtig uit tot 20 procent van het le denbestand en bleef sindsdien constant. Als geheel zit de Nederlandse volkstuin echter in de verdrukking. Na een explosieve groei in de jaren zeventig en een conso lidering in de jaren tachtig ging het in de jaren negen tig voor het eerst bergafwaarts. Tussen 1993 en 2000 daalde het areaal aan volkstuinen met ruim 10 procent, var 4500 naar 4000 hectare, zo bleek d pze week. Er bestaan twee soorten volkstuinen, legt woordvoer der Herman Vroklage van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland (AWN) uit: de stadstuin en de plattelandstuin. „In de stad, vooral in de Randstad, hebben mensen een volkstuin omdat ze drie hoog achter wonen. Het is letterlijk hun tuin. Je ziet dan ook veel meer gras en bloemen, en tuinhuis jes. Op een mooie dag gaan de mensen lekker in de tuin zitten." Op het platteland, waar de meeste mensen een tuin bij huis hebben, wordt veel meer groente verbouwd. Er worden wel bloemen gekweekt, maar die zijn vooral om af te snijden en thuis neer te zetten. Volgens Vro klage heeft de terugloop van de afgelopen jaren vooral te maken met de lage prioriteit die volkstuinen hebben bij ruimtelijke beslissingen in Nederland. „Volkstuinen leveren natuurlijk niet veel op. Ze bieden de mensen echter wel een vorm van recreatie, en daar hoeft toch niet altijd op verdiend te worden? Een zwembad kost toch ook geld?" Het nieuwste wapen van het AWN in de strijd tegen de afkalving is het wijzen op het belang van de volkstuin voor de natuur. „Jazeker, volkstuinen kunnen een gro te natuurwaarde hebben", stelt Vroklage. „Voorwaarde is dan wel dat er een afwisseling is van groentetuinen, siertuinen en gemeenschappelijk groen. Met dat laat ste bedoel ik de paden, de slootkanten, een eventueel bosje op het complex. Die gemeenschappelijke voor zieningen moeten extensief beheerd worden. Dat bete kent dat je niet elke week moet maaien en niet telkens de wilde planten moet weghalen. Dan ontstaan er klei ne ruigtes die volop plaats bieden aan bijzondere plan ten, insecten en vogels." Dergelijke ideeën komen morgen aan bod tijdens het landelijke volkstuincongres in Naturalis in Leiden. Het kan nog tot flinke discussie leiden, want veel tuinders zijn helemaal niet blij met in hun ogen 'verwilderde' natuur. Het brengt maar onkruid in hun keurig aange harkte tuintjes. Vroklage: „Het ergste onkruid moet na tuurlijkwei verwijderd worden. Maar mensen moeten ook begrijpen dat een natuurlijk beheer iets anders is dan de boel compleet laten verwilderen." Ook op De Koekelt in Ede is. een teruggang merkbaar, maar die wordt niet veroorzaakt door de aanleg van wegen of woonwijken. Op het tuinencomplex liggen flinke stukken braak. „Wij hadden ooit 450 leden, maar dat aantal is teruggelopen tot 300", vertelt secretaris Leo Langeveld van de Vereniging van Amateurtuinders Ede. „De tweeverdieners van tegenwoordig hebben geen tijd meer voor een tuin", voert hij als reden aan- .Hambi Karpuz herhaalt nog eens dat hij alleen voor de hobby tuiniert. Ook hij kan de liefde echter niet over brengen op de volgende generatie. „Mijn vrouw en ik vinden het prachtig, alles wat groeit en bloeit. Mijn kinderen zijn hier echter nog.nooit geweest. Het zegt hen veel minder. Zij willen gfojn vuile handen maken." mu Geldig von I l/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad slrekl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5