Niet genoeg geld voor opleiden rechercheurs BINNENLAND 1 LPF-redder Maas geeft partij een zeven plus I'HSL ~C?ooo II 'Missie Peijs: Vakantiebus mag harder rijden 'Meenemen van drugskoeriers vervolgen' *9? Krl Militairen vinden in zuiden van Irak 'verraderlijke rust' Storing treinverkeer Donner wil bewijs ATVD gebruiken tijdens proces MisscHitM WOÊTÊN we 6£n vooesra t»ew vooe eew PApyavieKtrAiiie aviquère ovep Her fimioMemo w (ONTR.O|_eg6M0£ WACHr k Her p/ig(j=iyieir-. pZwiitfAipi/empé11 -ïte&EHtCA I ~S°ÜI\FfrL)fe I den haac/cpd - Het aantal re chercheurs bij de politie dreigt terug te lopen. Er is niet genoeg geld meer om de rechercheurs op te leiden. Het opleidingscen trum van de politie, de LSOP, wijst daarom inmiddels een kwart van de aanmeldingen af. Het opleidingscentrum heeft een brandbrief naar de politie ministers Remkes (binnenland se zaken) en Donner (justitie) gestuurd, waarin zij aandacht vraagt voor het probleem. In de brief wijst de LSOP erop dat de regering 30 miljoen euro beschikbaar stelt voor het op leiden van rechercheurs. Om aan de vraag van de politie korpsen te voldoen, is echter zeker 38 miljoen nodig. „Geweldsmisdrijven, milieu overtredingen, zedenmisdrij ven, financiële delicten, het zijn allemaal specialistische zaken waar je mensen wel goed voor moet opleiden zegt de woord voerder van de LSOP. In de brief toont de LSOP zich ook bezorgd over het lage aantal aanmeldingen voor de reguliere opleiding tot politieagent. De korpsen hebben 1200 studen ten aangemeld. Ook hier is geldgebrek de reden. Gevolg is dat de opleiding in Leusden de deuren sluit, terwijl de scholen in Breda en Den Haag sluiting boven het hoofd hangt. Politievakbond ACP staat volle dig achter de brief. Een woord voerder noemt het korten in opleidingsplaatsen volstrekt onverantwoord. „Dit kost capa citeit en kwaliteit en dat gaat de burger merken." Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken vindt dat het LSOP de pro blemen aan zichzelf heeft te danken. „Ze wisten dat er een budget van 30,8 miljoen euro was en dat er een groeiende be langstelling is voor de recher che-opleidingen. Dan moeten ze daar de prioriteit leggen en andere opleidingen schrappen. Er is nu eenmaal geen geld om in alle behoeften te voorzien." De raad van hoofdcommissa rissen herkent zich nog niet in de problematiek zoals de LSOP die aanstipt. De Amsterdamse plaatsvervangend korpschef Van Riessen vindt dat het ni veau van de Nederlandse re chercheurs hoe dan ook moet worden opgekrikt. Dat kan on der meer door tijdens het poli tieonderzoek naar misdrijven veel vaker samenwerken met bijvoorbeeld psychologen en criminologen. den haac/cpd - Vanaf medio volgend jaar mogen bussen op weg naar vakantiebestemmin gen 100 kilometer per uur rij den. Nu is de maximumsnel heid 80 kilometer. Als het aan minister Peijs van verkeer ligt, mogen de bus chauffeurs deze zomer het gas pedaal al wat verder indrukken. Maar software van politie en Rijksdienst voor het Wegver keer laat dat nog niet toe. „Alle voertuigen die langer dan zes meter zijn worden automatisch geflitst wanneer ze harder gaan dan tachtig. De apparatuur moet zo worden aangepast dat de vakantiebussen daar niet meer onder vallen en dus niet meer automatisch een bekeu ring krijgen." WD-Kamerlid Hofstra, die al jaren ijvert voor het optrekken van de snelheid, ziet geen re den om de snellere bus uit te stellen. „Dan doen ze er toch gewoon een briefje bij: Als u een bus bent, bon meteen te rugsturen." Peijs, die in de ogen van WD en CDA de vervoerssector een 'warmer hart' toedraagt dan haar voorganger Netelenbos ziet in de oplossing van Hofstra toch weinig heil. „Dan springen de bussen ineens wel heel snel de pan uit." Peijs liet de Kamer weten wei nig te kunnen uitrichten tegen de hoge tol die op de Duitse Autobahn vanaf 1 september wordt geheven. Een ritje Venlo- Basel gaat de transporteur bijna honderd euro kosten. De Duitse staatskas strijkt jaar lijks twee miljard euro aan kilo meterheffingen op. „Het transport daar wordt ruimhartig gecompenseerd, maar Nederlandse bedrijven dragen daar voor tien procent aan bij", moppert de Kamer. Moord vaak niet herkend In Nederland worden meer moorden gepleegd dan politie en justitie denken. Soms worden moorden niet als zodanig her kend. De deskundigheid van schouwartsen en de inzet van re chercheurs moet dan ook beter, is het pleidooi van hoge verte genwoordigers van politie en justitie. Henk van Zwam, plaats vervangend korpschef van de politie in Gelderland-Zuid, vreest dat nogal wat moorden niet als zodanig worden geregi streerd. „Schouwartsen constateren een natuurlijke dood, maar soms zijn de omstandigheden wel heel erg verdacht." Hoofdofficier van justitie Leo de Wit uit Amsterdam sluit zich bij de korpschef aan. „De deskundigheid van schouwartsen moet echt verbeteren", zei hij gisteren op het symposium 'Tien jaar moord en doodslag' in Amsterdam. In het gelijkna mige boek beschrijven Gerlof Leistra en Paul Nieuwbeerta 2549 moorden die in tien jaar in Nederland zijn gepleegd. den haag/gpd - Luchtvaart maatschappijen die stelselma tig drugskoeriers meenemen naar Nederland worden daar voor mogelijk aangepakt. Mi nister Donner van justitie dreigt de maatschappijen met gere geld bolletjesslikkers aan boord te vervolgen wegens mede plichtigheid aan drugssmokkel. Donner kondigde gisteren in een debat met de Tweede Ka mer aan dat hij binnenkort met Air Holland wil gaan praten. Die maatschappij gaat vanaf 30 juni twee keer per week goed kope vluchten uitvoeren tussen Curasao en Amsterdam. De minister wil Air Holland uit leggen wat hij verwacht van maatschappijen die op de An tillen vliegen. „We stelselmatig bolletjesslikkers blijkt te vervoe ren, dreigt in een sfeer van me deplichtigheid terecht te ko men", aldus de minister. De re gering vindt dat luchtvaart maatschappijen zelf passagiers moeten controleren om te voorkomen dat zij bolletjesslik kers meenemen. Met de KLM heeft justitie daarover al afspra ken gemaakt. Van maatschap pijen die de controles herhaal delijk niet of gebrekkig uitvoe ren kunnen de landingsrechten worden ingetrokken, zo kondig de het kabinet in het regeerak koord aan. Eventueel kunnen zij ook worden vervolgd wegens medeplichtigheid aan smokkel. Volgens een uitgelekt onder zoek zouden er ondanks alle maatregelen per jaar 20.000 drugskoeriers via Schiphol naar Nederland komen. Zij hebben 15.000 kilo coke bij zich, met een waarde van 500 miljoen. K rs leveren ene stroom d - Almeerders mogen iep- en piesluiers met in- an komende maand bij b-, fruit- en tuinafval (gft) Het geheel wordt na- id verwerkt tot compost, dien vindt het vele biogas lie verwerking vrijkomt, t bij het opwekken van stroom. Dat maakte ma- fan den Boomen van af- kingsbedrijf Orga- n Lelystad gisteren be- )rgaworld verzorgt de Wig van gft-afval in Fle- en heeft zijn vergistings- de al aangepast voor het iject. De luierproef jaar. Als het aan- len luiers in de rest rland ook in de gft- len gedeponeerd. jpiraat >rt vliegen Een illegale zender pr hem heeft de communi- pa issen de luchtverkeers- op Schiphol en een aan- /egfauigen ernstig ver- can Het incident vond zon- I atyats, maar het Agent- 'elecom, dat belast is opsporing van radiopi- :ht het verhaal giste- r buiten. Het agent- ïeeft met hulp van de zender uit de lucht én< 1. De piraat wacht een ïan ie kan oplopen tot 1100 Rotterdam - Een storing in het bedieningssysteem voor seinen en wissels heeft vanmorgen het treinverkeer van en naar Rotterdam Centraal stilgelegd. Volgens een woordvoerder van de Railverkeersleiding kwamen bui ten de stations circa vijftien treinen met passagiers tot stilstand. Ze zijn naar nabijgelegen stations gesleept. Het probleem gold alle richtingen: naar Utrecht, Den Haag, Dordrecht en Hoek van Holland. Oorzaak was een kortsluiting bij stroomleverancier Eneco, aldus de Rail verkeersleiding. In de loop van de ochtend werd dit eu vel verholpen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - De rust die nu heerst in Zuid-Irak, kan be drieglijk zijn. De ongeregeldhe den elders in het land kunnen overslaan naar de zuidelijke provincie Al-Muthanna waar Nederlandse militairen vanaf augustus worden gelegerd. Die waarschuwende woorden gaf generaal-majoor buiten dienst Van Kappen de Tweede Kamer gisteren mee in een hoorzitting over de missie. Het kabinet wil 1100 militairen sturen naar Zuid-Irak. Zij moe ten meehelpen het land veilig te maken zodat er straks een eigen Iraaks bestuur kan komen. Tot die tijd maken de Amerikanen er bestuurlijk de dienst uit. Gis teren hoorde de Kamer diverse deskundigen. Van Kappen, voormalig advi seur van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, denkt dat Irakezen die aanslagen wil len plegen, juist het rustige zui den kunnen gebruiken om te hergroeperen. De hele provin cie moet daarom volgens hem in de gaten worden gehouden, met (Britse) verkenningsvluch ten en al. Nederlandse militai ren moeten direct laten zien: „Hier zijn we en we laten niet aan onze voeten kietelen. Je koppen weghouden en je op sluiten in je legerplaats is een recept voor rampen." Dat staat haaks op wat het kabi net de Kamer heeft geschreven over het beoogde optreden van Nederlandse militairen: zo min mogelijk met patrouilles en checkpoints werken, maar vooral informatie van inlichtin gendiensten gebruiken. Al- Muthanna, waar de Neder landers onder Brits commando komen, is een provincie met 450.000 voornamelijk sji'ieti- sche inwoners die bijna allen in de drie steden wonen. Buiten de steden is alleen woestijn. De Amerikanen hebben de sji'ie- ten, 60 procent van de gehele Iraakse bevolking, uitgesloten van deelname aan een nieuw Iraakse bestuur. De levensomstandigheden van de Zuid-Iraakse sji'ieten zijn er barmelijk, aldus Midden-Oost endeskundige Soeterik. Oorlo gen teisterden het gebied. Het is volgens Soeterik een foute in schatting dat zij zich rustig zul len houden. „Als de situatie verslechtert, zullen de Neder landers de kop van Jut zijn." Dat verwacht ook Van Kappen. Daarom is het volgens hem be langrijk dat de Nederlandse mi litairen snel contact opnemen met hulporganisaties die daar werken om het werk op elkaar proberen af te stemmen. Mocht het geweld toch escaleren, dan moeten de Britten de Nederlan ders in veiligheid brengen, is de afspraak. (advertentie) den haag/gpd - Ed Maas snapt niets van alle commotie nu hij bekend heeft gemaakt te stop pen als voorzitter van de Lijst Pim Fortuyn. „Ik heb altijd ge zegd dat ik zou opstappen als de partij op orde is. Blijkbaar is het nieuws dat ik me aan mijn woord houd." Twee weken geleden meldde Maas aan de fractie en de pro vinciale bestuurders dat hij en mede-bestuurslid Oscar Ham- merstein het voor gezien hou den. Op welke termijn Maas vertrekt is nog niet bekend. LPF-fractievoorzitter Mat Her ben wil dat Maas tot mei vol gend jaar aanblijft, of in ieder geval tot de kerst. „Ach daar moeten we maar eens over pra ten. Ik heb geen datum in mijn hoofd." Toen Maas in juli 2002 door de leden werd gekozen als nieuwe voorzitter verkeerde de partij in totale ontreddering. Een maan denlange machtsstrijd met op richters John Dost en Peter Langendam had de partij ver lamd. Ook de fractie werd ver scheurd door een interne machtsstrijd, iets wat de be windslieden Heinsbroek en Bomhoff nog eens dik overde den in het kabinet. Bovendien zaten er nogal wat financiële lij ken ter grootte van enkelé ton nen in de kast. Maas trok ruimhartig de porte monnee en wendde zo het fail lissement van de partij af. Geld betalen was echter niet het eni ge dat de voorzitter deed. „Het was niet alleen financieel, maar ook organisatorisch een chaos. In een jaar tijd hebben we loka le en provinciale afdelingen op gezet. We hebben een goed functionerend partijbureau, een jongerenorganisatie en het wetenschappelijk bureau is in oprichting." De laatste keer dat de partij in opspraak kwam was mede aan Maas te danken. In een onvoorzichtige bui lieten Maas en fractielid Van As zich laatdunkend uit over de WD en haar lijsttrekker Gerrit Zalm. Dat deden ze juist op het mo ment dat gekeken werd of de LPF tot een nieuw kabinet kon toetreden. Die mogelijkheid was toen in ieder geval verke ken. Maas ontkent dat de nega tieve publiciteit een reden is voor hem om op te stappen. Voor Maas is belangrijker dat hij nu meer tijd aan zijn gezin en zijn werk kan besteden. Bij de LPF ziet hij geen rol voor zichzelf weggelegd. „Ik heb de partij op orde gebracht. Ik geef de organisatie een zeven plus. Nu is het zaak de partij er per fect bij te zetten, een tien zoge zegd. Wie dat moet gaan doen weet ik niet. Dat moet het nieu we bestuur uitzoeken, daar be moei ik me niet meer mee." rgering in n land duur - Inburgeringscursus- land van herkomst niet zo effectief als die in Nederland ■geven en mogelijk in internationale regels, uit een onderzoek dat (vreemdelin- en integratie) gisteren Tweede Kamer heeft In het regeerakkoord nieuwkomers die vrij- Nederland komen, eigen land de basis Nederlands moeten ei- Dat blijkt nu te overleden t n !IN - Een 78-jarige man luizen is gisterochtend en aan de verwondin- hem op 31 mei door ^lirman werden toege- De man, die niet voor reK kon zorgen en voor veel in de buurt zorgde, nd mei door zijn wo- iwvereniging uit zijn gezet. Een buurman niet aanzien dat hulp- ïde instanties de han- hem aftrokken en sloeg volgens met een zware op het hoofd. De da- ig vast. Hij werd tot nu nildigd van poging tot Nu de man is overle- j die aanklacht worden or Id' ila isfir en zoon op overgang 53 ,AAL - Een 42-jarige Veenendaal en zijn 14- >on zijn gisterochtend en trein verongelukt. De as het wachten voor loten spoorwegovergang d uit de wachtende rij n(jjvia de linkerrijbaan :t bestelbusje waarin zat, werd vol in de flank door de trein. Het twee- op slag dood. kusboot Polen De abortusboot van wenorganisatie 'Women as' biedt vanaf morgen krouwen twee weken gelegenheid ongewens- gerschappen af te bre- boot legt op uitnodi- Poolse emancipatiebe- in aan in de haven van awowo. De organisatie 'olen zelf geen aan- estigen op de actie. Po- een zeer strenge anti- wet. Maar vrouwen die Hen weten over het af- van zwangerschappen bortus willen onder innen aanmonsteren rd van het schip. tr donatie levenden s - Donatie van orga- [or levende personen en TBnsen die aan een hart- pzijn bezweken, moet ïstimuleerd om de ten te bekorten. Dat Jen gisteren gepubli- Ivies van de Gezond st! aan staatssecretaris csgezondheid). De ipt de bewindsvrouw op s om te zetten in 'ge- eid'. Stimulering van heden die nu nog niet |il worden benut, is celijk omdat 'een flinke tgang' merkbaar is in hersendode dono- Deskundigen vrezen Oostbloktoestanden den haag/gpd - Bewijsmateri aal dat door de binnenlandse veiligheidsdienst AIVD is ver kregen, mag in de toekomst worden gebruikt in processen tegen vermeende terroristen. Dat is de kem van een voorstel van minister Donner (justitie) om terrorisme harder aan te pakken. De ministerraad be spreekt vandaag het voorstel. Donner wil wel eerst het hoger beroep afwachten dat nog loopt tegen twaalf vermeende terro risten in Rotterdam. Het twaalf tal werd vrijgelaten nadat de rechtbank het AIVD-bewijs niet toeliet. „Als de rechter in hoger beroep het aangevoerde bewijs van de AIVD toestaat, dan is een wetsvoorstel overbodig", aldus een woordvoerder. De reden waarom de rechter het bewijs weigerde, was dat de minister niet wilde zeggen waar het vandaan ktvam, reageert het PvdA-Kamerlid Wolfsen. „Wij hebben geen principiële be zwaren tegen dit soort bewijs, zolang de rechter en de verde diging het maar kunnen toet sen." De maatregel maakt deel uit van de plannen voor een harde re aanpak van terrorisme in Ne derland. Het kabinet wil daar mee een signaal geven dat Ne derland geen vrijhaven is voor terroristen en terroristische or ganisaties. Juristen op het mi nisterie oordelen dat de be staande wetgeving te kort schiet. Naast de verruiming van de be- wijsmogelijkheden, wil Donner ook het ronselen van strijders voor de jihad, de heilige oorlog, strafbaar stellen. Bovendien moeten organisaties die ver dacht worden van terroristische activiteiten makkelijker kunnen worden aangepakt. Strafrechtadvocaten vrezen 'Oostblokachtige toestanden' als informatie van de inlichtin gendienst als bewijs in strafza ken mag worden gebruikt. Be wijsmateriaal moet toetsbaar zijn en dat is materiaal van de AIVD over het algemeen niet, is de kritiek van hoogleraar straf recht en advocaat De Roos en strafrechtadvocaat or Koppe. Koppe, die vier van de twaalf van terrorisme verdachte man nen verdedigt in de Rotterdam se zaak, noemt het voorstel van Donner 'een hersenspinsel dat alleen bedacht kan worden door iemand die nog nooit zelf in de rechtszaal heeft gestaan.' „Hij heeft geen idee hoe onbe trouwbaar informatie van een informant kan zijn." WIM STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3