'Niet tennissen voor de leukigheid' GESPREK VAN DE DAG Commercie werpt zich op Oranjefoetus maxima s LEVEN iu al in Richard Krajicek weet mentaal dat het fysiek niet meer kan Het hol van de leeuw VRIJDAG 20 JUNI 2003 "Z-0 EM WIE IS UI EL DEL 9 MENSELIJK De Britse popzanger ELTON JOHN brengt de inboedel van zijn villa in Londen naar de VEILING. Hij is het klassieke interieur beu. De 56-jarige artiest wil een moderne inrichting, meldden Britse media gisteren. On der de vierhonderd voorwerpen die op 30 september bij Sotheby's wor den geveild, zijn meubels, schilde rijen, foto's en sieraden. Uit de slaapkamer van de zanger komt een buste van Napoleon. De geschatte waarde bedraagt 1,12 miljoen euro. Elton John hoeft het niet helemaal zonder klassiek-traditioneel interi eur te stellen. Een ander huis van hem, in Windsor bij Londen, wordt niet leeggeruimd. Foto: AFP Een Chinees wiens bedrijf in grote geldproblemen verkeerde, heeft zichzelf ALS SLAAF TE KOOP aan geboden. Met dat geld wilde hij zijn schulden afbetalen. Dat meldde vandaag The China daily. De politie arresteerde de 25-jarige man toen hij in Peking pamfletten uitdeelde waarin hij zichzelf aanbood als 'le venslange dienaar'. De zakenman vertelde de politie dat hij 6000 dol lar schuld had. Zijn ouders hadden hun woning al verkocht om de man aan dat geld te helpen. Met het 'sla- vencontract' wilde de Chinees zijn ouders terugbetalen. JORGE ZORREGUIETA, de door zijn deelname aan het Videla-bewind omstreden vader van prinses Maxi ma, mag van de meeste fracties in de Tweede Kamer gerust bij de doop van zijn Nederlandse kleinkind zijn, ook al zal de plechtigheid ongetwij feld breed voor het voetlicht komen. De meeste Nederlanders vinden dat Méxima's vader bij de doop van zijn kleinkind mag zijn. Volgens een en quête van het SBS6-programma Stem van Nederland is 78 procent van de bevolking voor zijn aanwezig heid bij de plechtigheid, 15 procent is er tegen. Van de zevenhonderd ondervraagden vindt 62 procent dat Nederland het verleden van de va der van Maxima moet laten voor wat het is en dat er normaal met hem moet worden omgegaan. Zangeres BRITNEY SPEARS heeft geleerd dat niets zo vergankelijk is als roem. Stond ze vorig jaar in het weekblad Forbes nog op de eerste plek van de jaarlijkse top-100 van succesvolste beroemdheden, dit jaar ligt ze er helemaal uit. Friends- actrice Jennifer Anisto'n heeft het stokje van Spears overgenomen. De top-10 bestaat behalve uit Aniston, uit rappers Eminem en Dr. Dre (sa men op 2), Tiger Woods (3), Steven Spielberg (4), Jennifer Lopez (5), Paul McCartney (6), Ben Affleck (7) Oprah Winfrey (8), Tom Hanks (9) en The Rolling Stones (10). Forbes stelt de lijst samen op basis van het geschatte inkomen en op grond van het aantal malen dat een beroemd heid in de Amerikaanse media (bla den, radio, televisie en internet) op duikt. Winnares Aniston verdiende vorig jaar overigens een slordige 35 miljoen dollar. Foto: AP GOLDIE HAWN wordt OMA. Haar dochter Kate Hudson (24), net als Hawn actrice, en haar man Chris Robinson maakten gisteren bekend dat ze begin volgend jaar hun eerste kind verwachten. Ze zijn sinds de cember 2000 getrouwd. De 36-jari- ge Robinson was de zanger van de groep The black crowes, die begin vorig jaar werd opgeheven. Hij gaat later dit jaar optreden met zijn nieu we band. New earth mud. Hudson is vooral bekend van de film Almost fa mous uit 2000, waarin ze Penny La ne speelde. Een 9-jarig meisje uit India heeft gisteren haar JAWOORD gegeven aan een STRAATHOND. De ceremo nie in de oostelijke streek Bengalen was bedoeld om een slecht voorte ken te bestrijden. Het meisje moest snel trouwen om de kwade vloek te doen verdwijnen. Een van haar tan den was ingegroeid en volgens het geloof van de plaatselijke Santhal- stam is dat de voorbode van onheil. Haar vader kon zich geen bruids schat veroorloven om zijn dochter aan een jongen uitte huwelijken en loste dat op door een straathond tot bruidegom te kiezen. Het ritueel heeft geen gevolgen voor het verdere leven van het meisje. Ze wordt er niet door gestigmatiseerd en mag la ter gerust opnieuw trouwen. Ze hoeft daarvoor zelfs niet eens van de hond te scheiden. Geld maakt niet gelukkig. Tennisser MARTIN VERKERK lijkt deze levenswijs heid wel erg letterlijk.ter harte te nemen. De Alphenaar heeft nog steeds zijn WINSTPREMIES van Roland Garros niet geïncasseerd. Verkerk, die bij zijn de buut op het Frans Open doorstootte naar de finale, verdiende 420.000 euro aan prijzengeld. Hij heeft het geld nog steeds niet opgehaald, vertelt een woordvoer der van de Franse tenn'isbond FTF. Verkerk kon in Rosmalen het mysterie wel ophelderen. ,,lk moest naar de dopingcontrole, die nogal veel tijd in beslag nam. Ik heb met een official van de ATP afgesproken dat ze de cheque zouden opsturen of het geld zouden overmaken. Ik heb nog niets gezien." De advertentieafdelingen van de kranten juichten deze week om het hardst om de bekendmaking van de zwanger schap van prinses Móxima. Paginagrote advertenties zijn 'vette jongens' in een tijd dat adverteerders niet staan te dringen. Friso, de kindervoedingfirma uit Leeuwarden, toont in zijn advertentie een slabbetje met koninklijk babykwijl (uiter aard oranje van kleur) en vraagt zich af of Friso binnenkort hofleverancier is. Zwitsal zette voor de advertentie het al oude kinderhoofdje een kroontje op en hoopt eveneens dat het bedrijf van de verzorgende babyzalfjes de status van hofleverancier krijgt. Prénatal had een advertentie met een koninklijke kinder wagen met als onderkop Méximamn.' Ook het roddelblad Privé gooide er een paginagrote advertentie tegenaan met de mededeling dat het nieuws van de zwangerschap nu in het blad staat. Dat is niet helemaal waar, want op de om slag van het nummer van deze week staat als koninklijk nieuws enkel dat een vriend van Mdxima is neergestoken. Het blad suggereert wel dat de echtgenote van prins Wil- lem-Alexander zwanger is De advertentie is gisteren aan het eind van de middag in elkaar gezet. Hoofdredacteur Evert Santegoeds: „Dat was echt even haasten, maar dat zijn we wel gewend." Producent kindervoeding Friso had de advertentie al klaar liggen. In het najaar was het bedrijf een nieuwe campagne gestart. „Er gingen toen al geruchten dat er een baby op komst was en we hebben ons reclamebureau toen ook de opdracht gegeven zo'n joekel te maken. We wilden - als het nieuws wereldkundig zou worden - er absoluut meteen mee voor de dag komen", vertelt productmanager Jan Wil lem van Es. Het was dus alleen nog maar een kwestie van een telefoontje plegen en klaar-is-kees, vertelt de Friso man. Het bedrijf heeft de advertentie geplaatst in alle grote ochtendkranten. Bij Zwitsal ging het er chaotischer aan toe. Marketingdirec teur Wout de Gier hoorde aan het begin van de middag het gerucht over een mogelijke zwangerschap. Hij riep onmid dellijk zijn team bijeen om te brainstormen. „We hadden loflevefanC',er i spê? -maxima zwang Adverteerders pakten na de bekendmaking van prinses Maxima's zwangerschap flink uit in de dagbladen. Foto: Ron Pic al wel het idee, maar de uitvoering was nog niet rond. Het werd een heerlijk hectische middag. Tussendoor veel tele foontjes naar het reclamebureau en we konden net op tijd de advertentie accorderen." De Gier denkt dat de bood schap - alle baby's zijn eigenlijk prinsjes en prinsesjes - in de advertentie goed is overgekomen: het bekende Zwitsal- hoofdje een kroontje op. Bij de advertentieafdeling van De Telegraaf was het woens dagmiddag eveneens een drukte van belang. Volgens ma nager Wim Visser werden er overuren gedraaid. Toen in het begin van de middag het bericht over de zwangerschap binnenkwam, gingen zijn mensen van de advertentie-afde ling meteen mogelijke adverteerders informeren. Normaal dienen advertenties om uiterlijk 13.00 uur op de dag voor plaatsing te zijn gereserveerd en om 17.00 uur te zijn aan geleverd. Dat werd gisteren uitgesteld tot 20.30. „We vin den namelijk dat advertenties die inhakên op het actuele nieuws een meerwaarde voor onze lezers hebben." Die ad verteerders kregen daarom ook een korting van 25 pr ie Niet niks, op een budget van 50.000 euro voor een pa ss grote advertentie met steunkleur. oj Visser vertelt dat de advertentieafdeling van De Telegi |ti direct na het huwelijk van Mdxima en Willem-Alcxan H adverteerders en reclamebureaus had geadviseerd al at een (inhaak) advertentie te ontwerpen en bij de krant 'el te leveren. Een van hen was Prénatal. Anita Peereboo op van deze babywinkelketen had de advertentie al vana »ra 'op de plank' liggen. Het was net als bij Friso dus een kwestie van een telefoontje. Ze belooft dat in de toekomst de zwangerschap, gebo de en ontwikkeling van de baby en de peuter door Prenjl. I de voet wordt gevolgd. „We laten nog op allerlei man ie van ons horen. Hoe? Dat is geheim, maar het blijft lui Irene Nieuwenhuijse Richard Krajicek wist mentaal dat hij het fysiek niet meer aankon. Het was een zelfgekozen beschrijving, die het einde van zijn tenniscarrière poëtisch weergaf. Krajicek keert niet meer terug op topniveau. De beste Nederlandse tennisser ooit kon er niet meer omheen. De elleboog is stuk. „Ik wil niet tennissen voor de leukigheid. Ik wil uitblinken", zei hij giste- Richard Krajicek maakte aan alle speculaties een resoluut einde. Hij had het voor zichzelf uitgetypt. Drie A4'tjes la gen voor hem en hij las ze gisteren letterlijk op. Twee dagen eerder nog, na de nederlaag tegen Mutis in Rosmalen, had hij zich in stilzwijgen gehuld. Krajicek: „Ik kon er dinsdag niet over praten, had daar ook geen zin in. Ik wist al dat het einde was gekomen, maar het was me onmogelijk het uit te spreken. Na het toernooi van Key Biscayne (dat hij in overigens1999 won) had hij al besloten dat Wimbledon zijn laatste toernooi zou worden. Daar, waar hij ^1996 de be langrijkste titel won, zou de spreekwoordelijke cirkel rond zijn. Het was hem niet gegeven. Krajicek wil de niet als tennistoerist naar Londen. De fysieke onmogelijkheid om ze ven vijfsetters te spelen deed hem de knoop doorhakken. „Het was het moeilijkste besluit om niet te gaan." Niet hijzelf, maar zijn li chaam, bepaalde het ein de van zijn imposante loopbaan. Een carrière die hem 17 titels bracht en de vierde plaats op de wereld ranglijst. Slechts van twee dingen kon hij spijt hebbén. In 1999 was hij dichtbij de nummer-één-positie. Op het graveltoernooi van Hamburg kon hij die mijlpaal bereiken, maar hij verloor in de eerste ronde van Hicham Arazi. „Ik had de kans, maar speelde vervolgens te slecht. Daarna heb ik door knie en elleboog die kans niet meer kunnen afdwingen. Ook dat spijt me." Blessures liepen als een rode draad door zijn tennisleven. Al in 1991 moest hij zijn partij in de halve finale van de Australi; Open tegen Jim Courier opgeven vanwege een schou blessure. Hij kreeg (onterecht) de naam een brekebet zijn met een lage pijngrens. Drie knieoperaties, een ii 13 aan de elleboog en een voetoperatie plus maanden, jaren van revalidaties waren de prijs die hij moest bet voor zijn prestaties. Krajicek: „Toch bleef ik het telkei weer proberen, want mijn hart gaat nu eenmaal uit n tennis." Het overwinnen van blessures was een minstens zo g prestatie als de vierde plaats op de wereldranglijst. Hl tuigde van een onverwoestbare mentaliteit, terwijl va jicek te vaak werd gedacht en beweerd dat het gebrek mentale weerbaarheid juist zijn makke was. „Ik heb tijd heilig in geloofd, dat ik mijn elleboogproblemen delijk zou overwinnen. Dat ik door stug vol te houdei eindelijk terug zou komen op mijn oude niveau en d« nog een mooie tennisherfst gegund was. Helaas heefi niet zo mogen zijn. Mijn lichaam heeft me niet alleen resultaten maar ook het plezier van mijn laatste tenni ontnomen en het doet me verdriet dat zelfs mijn laat! doel, het spelen van Wimbledon, mij niet is gegund.'1 In het begin van zijn loopbaan lag de nadruk op zijn i thodoxe tennisopvoeding. Op driejarige leeftijd al pal het racket op, vanaf zijn vijfde kreeg hij bondstrainin der Petr Krajicek hing de Spartaanse leer aan, Richan de gedwee. Later, na de scheiding van zijn ouders, br met zijn vader. Pas na zijn loopbaan zou hij weer con u met hem zoeken, beloofde hij in een landelijk dagbla Krajicek zocht hem meteen op en de band werd hers De internationale tennisgemeenschap zal hem herin als de man die de zegereeks van Pete Sampras op Wi3 don onderbrak. De Amerikaan won er in acht jaar 53 en en verloor er eentje. Als aanvoerder van de goudei V[ neratie - Jan Siemerink, Paul Haarhuis, Jacco Eltingh anderde Krajicek het Nederlandse denken over tenni nitief. Dankzij Krajicek was duidelijk dat een Nederla grand slam-overwinning, zelfs op Wimbledon, niet o gelijk was. Als boeiende erfenis laat hij de te bereiken len voor de nieuwe generatie achter. Sjeng Schalken op de rand van de toptien, Martin Verkerk is zestiend de wereldranglijst en Raemon Sluiter voelt dat er mei zit dan een bestaan als subtopper. Stuk voor stuk is eek hun grote voorbeeld, met een verschil. Het trio bi hun vaderlandsliefde door immer voor de Davis Cup schikbaar te zijn, waar Krajicek persoonlijke belangei zwaarder liet wegen. Tegelijkertijd was juist die instelXI de pijler onder zijn succes. Met passie, overgave en d reidheid tot het doen van de juiste investeringen in e in de perfectie samengesteld begeleidingsteam - ook dens blessureperiodes werd coach Rohan Goetzke ge doorbetaald - verwerd Krajicek tot de allerbeste ooit. ^v< gen dat je stopt, is zo definitief', zei hij dinsdag. Famous last words gisteren: „Je weet dat het voorbij i 0.' de spirit voorbij is." Gertjan van Geen tri en he ib De kc in nd liw Ve Krajicek na het winnen van Wimbledon in 1996. Foto: EPA/Adam Butler De sfeer wordt steeds grimmiger, de huur steeds hoger. De stad is een steppe waar de droogte blijft aanhou den. Duizenden hongerige woningzoekenden cirkelen als gieren afwachtend boven het steeds schaarser wor dende voedsel en slaan massaal toe, als er een prooi vrijkomt. Allang niet meer kieskeurig storten ze zich gulzig op elk vrijwel kaalgevreten karkas. Een bloed bad. Ik zit al twee jaar met een lege maag en slaap onrustig en opgejaagd in het hol van anderen. Een koekoeks jong waarbij behalve een hongergevoel, ook het gewe ten krjaagt. Nu is er de geur van bloed. Dichtbij en be taalbaar. In het huis waar ik tijdelijk op de kamer van een goede vriend logeer (want onderhuur klinkt zo illegaal...), komt een kamertje vrij. Maar anders dan op de steppe waar de 'survival of the fittest' geldt, maakt de mens er al snel een praatpro gramma van. Alleen in het debat laat men zijn tan den zien. De officiële bewoners hebben stemrecht en uiteraard ben ik niet de enige kandidaat. Het lijkt dan ook eerder te gaan om een zetel in de tweede kamer dan om een zolderkamertje. Ook hier komt het be houd van de democratie ter sprake en zijn veiligheid en het voorkomen van een economische teruggang de belangrijkste campagnepunten. Ik ben een pion, de joker, het politiek correcte excuus. Maar ik ben ook degene die daar voordeel uit kan halen. Dit huis telt achttien bewoners, verdeeld over vijf verdiepingen. Op iedere afdeling heerst een andere mentaliteit en een ander beleid, maar in wezen zijn er twee kanten, zo als altijd. Het zijn de oude tegen de nieuwe. Intimida tie tegen intimiteit. Hoewel er meer kandidaten op de lijst staan, begint het steeds meer een krachtmeting te worden tussen de tiuee grootste partijen. Ik ben kans hebber. Een nieuwkomer die garant staat voor veilig heid, gezelligheid en verjonging. Mijn tegenstander is een wat oudere ex-bewoner, tevens ex-gedetineerde, en het wapen in de strijd van de intimiderende oude garde tegen hun krimpende gezag. Zijn grootste pro bleem is een duister verleden en daarmee mijn groot ste troef. Ik woon hier min of meer al een tijdje en heb bewezen dat ik geen lastpak ben. Ik ken de meeste, maar ben uit gemakzucht, en met het oog op tijdelijk verblijf, nooit tot een complete kennismaking geko men. De beleefde groet bij een toevallige ontmoeting leek mij, wat de oude garde betreft, ruim voldoende. Nu zal ik me op zo'n relaxed mogelijke manier netjes aan de tegenpartij moeten voorstellen, waaronder een zwijgzame tramconducteur en een Hells Angel. Dan heb je weinig gemeenschappelijke delers om op terug te vallen. In principe is het enige dat we delen het huis en laat dat nou juist de bron van strijd zijn. Terwijl de laatste met een nogal imponerende aura in het fietsenhok aan zijn motor staat te sleutelen, besluit ik dat deze neutrale ruimte zich prima leent voor een snelle pijnloze kennismaking. 'Hoi, ik zal me nog even voorstellen...Hij antwoordt met een zwaar gecondi tioneerde onverschillige blik en een willoze hand. 'Ik woon nu tijdelijk op de kamer van... 'Ja, dat weet ie al. 'Maar nu er een kamer vrij komt, zou ik daar graag in willen...Terwijl de kale driehonderd pond me geen blik waardig keurt, krijg ik te horen dat ik dan maar de stemming moet afwachten. Ik weet dat ik naar zijn steun kan fluiten, al biedt ik hem op staande voet mijn lichaam aan. De tramconducteur is geen vervelende man, maar hij heeft geen boodschap aan mij. Bij een toevallige ontmoeting kijkt hij zoals de meeste tramconducteurs kijken; chagrijnig ver veeld en achterdochtig alsof ik een on geldige strippenkaart onder z'n neus duw. De truc is dus om de zwevende kie zers aan mijn kant te krijgen en de jonge generatie aan te zetten tot een coalitie, om dat een stem op één van de andere kandida ten sowieso verloren zal gaan. Ik ben de outsider met de inside-information. Hon ger verdrijft angst en bescheidenheid. Ik begeef me in het hol van de leeuw. Aan staande zondag zullen ze bepalen of ik daar mag blijven. Reageren? reacties^op column^hotmaii.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2