Honderden kilometers blik op zwarte zaterda GROTE UITTOCHT Piepers en laptop mee ©A© A® Vouwwagen Vliegtuig Fiets Bus Camper Charmante Franse logis In één ruk naar Zuid-Frankrijk rijden, lukt alleen snelheidsdui vels en dwazen. Alle anderen pakken onderweg een camping of hotel. Liefhebbers van het echte Franse leven kiezen vaak voor het geel-groene uithang bord van de Logis de France hotelletjes. Veelal kleine (fami lie) hotels met bijna altijd een prima regionale keuken. Ka- merprijzen liggen gemiddeld tussen de 44 en 62 euro, de me nu's variëren van 15 tot 33 eu ro. Van de ruim 3300 zijn de meest karakteristieke en rustig gelegen hotels gebundeld in een gidsje, getiteld Logis de Charme 2003 (prijs 12 euro). Ze staan, iets minder uitgebreid en zonder foto, ook in de algeme ne gids en die is gratis aan te vragen bij het Frans Verkeers bureau, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. Babyservice langs snelweg Noem het een slimme manier van reclame voeren, maar voor jonge ouders is het een enorme uitkomst: de Relais Bébé van Nestlé. Ofwel: keurig ingerichte ruimtes langs de Franse auto snelwegen waar je de baby gra tis kunt voeden en verzorgen (open van 6.00 tot 22.00 uur). Meestal worden deze babycen tra ruim van tevoren met bor den aangegeven. Deze zomer in elk geval op de volgende plaat sen te vinden: Al 1 (aire de la Ferté-Bemard), AIO (aire de Longue Vue bij Tours; aire des Roralles bij Niort), A71 (aire de Volcans bij Gannat), A6 (aire de Beaune-Tailly-Beaune), A7 (aire de SL Rambert d'Albon; aire de Montélimar) en A8 (aire des Montpellier-Fabrègues) Met de Thalys naar de zon De Thalys rijdt tot en met 23 augustus weer elke zaterdag vanuit Nederland rechtstreeks naar Zuid-Frankrijk en terug. Slechts 7,5 uur heeft deze snelle trein nodig voor het traject van Amsterdam naar Marseille. Vanaf Rotterdam is dat zelfs nog een uur korter. Daarna stopt de trein nog in Antwerpen en Brussel om vervolgens in één ruk door te rijden naar Va lence, Avignon en Marseille. Thalysreizigers die op de plaats \an bestemming een auto wil len huren, krijgen korting bij Avis. Een retourtje Amsterdam- Marseille is er vanaf 179 euro, kinderen vanaf 100 euro. Reser veren is verplicht en kan vanaf drie maanden voor vertrek. Tips voor in de bergen Liefhebbers van de bergen die hun vakantie in Zwitserland doorbrengen moeten voor ver trek even aankloppen bij Zwit serland Toerisme in Amster dam. Dat bureau heeft twee nieuwe brochures die goede diensten kunnen bewijzen tij dens die vakantie. 'Bergen.@' staat boordevol tips voor de va kantie in de Zwitserse bergen. Wandelaars komen aan hun trekken in de nieuwe mini-bro chure Wandelen. Op stap in het Wallis'. Het werkje geeft in formatie over wandelbestem mingen, themawandelingen, uitdagende tochten en ont spannende tripjes. De brochu res zijn te bestellen via tel. 00800 100 200 30 (gratis) of via info.nl@switzeriand.com. Buitenlands zwemwater Een zomervakantie zonder zwemwater is voor velen verge lijkbaar met een ei zonder zout. Zeker in de landen rond de Middellandse Zee brengt water de broodnodige verkoeling. De blauwe glinstering van de zee of het sprankelende riviertje dat langs de camping stroomt, ze zijn zo verleidelijk. Maar zijn ze ook veilig? Op die vraag geeft de ANWB antwoord in zijn Leden- wijzer Zwemwaterkwaliteit Bui tenland. Die voor 2003-2004 is zojuist verschenen. De zwem- waterkaart is voor leden gratis af te halen bij alle ANWB-ver- kooppunten of tegen verzend kosten te bestellen via tel. 0800- 0503 en www.anwb.nl. Met fiets in de trein Wordt het deze zomer een fiets vakantie in Europa? Dan heeft de Fietsersbond een handige service: de fiets trein-planner. De site doet iets aan het pro bleem dat veel fietsers hebben om hun tweewieler met het spoor op het beginpunt van de geplande route te krijgen. In veel internationale treinen is het immers niet toe gestaan om een fiets mee te nemen. De site toont de populairste fietsroutes van Europa. Met een muisklik verschijnt de snelste treinver binding van en naar Nederland waarop de fiets mag worden vervoerd. De fiets trein-plan ner is te vinden in de Vraagbaak van www.fietsersbond.nl en www.cyclingtransport.com. vrijdag 20 juni 2003 Réservé IB inn iiiaiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bemand loket Doorgang Télépeage, Alleen voor Betalen met Betalen met Betalen met (contanten gesloten op rekening vrachtwagens creditcard creditcard muntgeld iiiHiiliiiiiiiiiaiin creditcard) (voor frequente(categorie 4) (betaal- (betaal- (onbemand Alleen betalen met creditcard en Alleen betalen op rekening en Frankrijkganger) automaat) automaat) loket) niet hoger dan twee meter. Ook niet hoger dan twee meter. Ook Onbemande loketten en betaal automaten alleen voor personenauto's verboden voor motoren verboden voor motoren Jan Stulen en Max. Foto: GPD/Phil Nijhuis Ondanks de ruimte in zijn grote vouwwagen zegt Jan Stulen weinig bagage mee te nemen op zijn vakantie. Hij is onder weg naar het Altmühltal in het Duitse Beieren. Daar gaat hij stranden waar het leuk is en hij trekt verder als de omgeving of camping niet bevalt Een paar reisboeken over de zuidelijke Duitse deelstaat, een waterkoker en een koffiezetter vormen de enige bagage, buiten de kleding, wat eten en drinken en hond Max. „Ik heb een kropje sla, groenten in blik en wat aardappelen meegenomen," zegt de alleen staande Stulen. „En natuurlijk pakken koffie. Ik drink altijd Douwe Egberts roodmerk, ook als ik op vakantie ben." „Verder heb ik wat bier t een flesje jonge jenever droogvoer voor de hond er een hekel aan om de e dagen van de vakantie bi^rbe schappen te moeten doe .20. wil de eerste vier dagen lijk alleen dagelijks vers l kopen." 00.1! Hond Max is tijdens de Mar tie steevast de trouwe rei j van Stulen. De viervoete ls q niet veel nodig. Behalve lo D< droogvoer is de deken m gaan waar Max thuis ooi )R ligt. „En normaal gaan vi 5 -,a8 van huis zonder de riem - si Max", stelt Stulen. „Maa B£ rekend die waren we vat vergeten. Ik ben omgeke w,ei die onmisbare honderiei ifft... nog op te halen." 'WD lepte a. 0 in. I 0 Het echtpaar Nielen. Foto: GPD/Phil Nijhuis Het echtpaar Van Nielen uit Spijkenisse arriveert ruim voor aanvang van zijn vlucht op Schiphol. Ze gaan vier weken naar Aruba, waar zij oorspron kelijk vandaan komt. Hun ba gage past net op een drager. Beiden nemen een stevige kof fer mee, gevuld met kleren. Omdat dit minstens de tiende keer is dat ze naar Aruba gaan, weten ze exact wat er mee moet. Zij: „We hebben geen checklist om te controleren of we alles bij ons hebben. Bij wij ze van spreken kunnen we onze koffers zo weer uit de kast pak ken." Hij neemt voor de zekerheid ook nog een lange broek mee. Alsof ze onbewust willen zeg gen dat ze goed voorbereid zijn, draagt hij op de luchthaven al open schoenen en heeft zij een zonnebril losjes in het Haar enige reisvoorwa; beautycase, die boveno] koffers staat. „Zonder g; niet op vakantie." Toen ze in de jaren zev< voor het eerst samen nt eiland gingen was de sii anders. Hij: „Toen nam nog het een en ander a; mee. Nu is dat niet nod Aruba heb je ook de spi je hier bij de supermarl krijgen." Tegenwoordig is de situi welhaast omgedraaid, ze terug gaan naar Nedt nemen ze altijd special! kruiden mee en Aruba: brood. Wat is in al die ji wel hetzelfde gebleven, de zomerkledij? Beiden:l zonnebrandcrème. Die rarr Tot ht-f Nc UI ig 92 door Ronald Vrugteman utrecht - Het is de schrik van iedere auto-toerist: zwarte za terdag. Ook deze zomer doen de zaterdagen waarop de rou tes naar de zon worden volgepropt met blik weer een onge twijfeld geslaagde aanval op de gemoedsrust van de vakan tieganger. In juli en augustus wordt het op een aantal da gen zeer druk op de Europese wegen. De 'zwarte zaterdagen' met veel en erg lange files vallen dit jaar op 26 juli, 2 en 9 augustus. Miljoenen vakantie gangers gaan dan op weg naar een zonrijk vakantieadres of keren daarvan juist terug. In Duitsland behoren de za terdagen 2 en 9 augustus tot de drukste van het jaar. Niet veel anders is het in Italië, Oostenrijk en Zwitserland. Zo wel in Frankrijk als in Duitsland is het dan niet ongewoon dat er files ontstaan met lengtes van meer dan vijftig kilo meter. Maar ook op de overige zaterdagen in de maanden juli en augustus wordt het naar verwachting erg druk op de Eu ropese vakantieroutes. In Frankrijk wordt topdrukte ver wacht op vrijdag 11 en zaterdag 12 juli, voorafgaand aan de nationale feestdag. Op 14 jidi zelf is het vooral terugke rend verkeer dat 's avonds voor drukte op de weg zorgt. De beste dagen om te reizen zijn vaak donderdag en zon dag. Door de vakantiespreiding in Nederland vallen grote ver keersproblemen in ons land tijdens de zomer over het al gemeen wel mee. De grootste drukte tijdens de vakantie uittochten zijn te verwachten op de snelwegen: Al Am- sterdam-Apeldoom, A2 Utrecht-Maastricht. A12 Utrecht- Arnhem, A16 Rotterdam-Breda, A28 Utrecht-Zwolle en A50 Arnhem-Apeldoom. Voor actuele verkeersinformatie heeft de ANWB de Ver- keersinformatielijn op 0900-9622 (0,35 per minuut) inge steld. Via dit nummer kan de automobilist de files beluis teren per regio, per wegnummer of gewoon de files in het hele land. Ook wordt gemeld waar die dag op snelheid wordt gecontroleerd. Uiteraard zijn de filemeldingen ook te horen op de radio. Op internet is verkeersinformatie te vinden op de ANWB- site anwb.nl. Daar staan kaartjes waarop de realtime' si tuatie op de wegen in bijna heel Nederland wordt weerge geven. Behalve kaartjes van de Randstad, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven heeft de ANWB ook het noorden, oosten en zuiden van Nederland in kaart gebracht. Wie over een GSM met WAP beschikt kan de ANWB Ver keersinformatie raadplegen op mmm.anwb.nl/sms. Actu ele file- informatie op bepaalde trajecten via SMS - in tekstvorm - op de GSM is ook mogelijk. De website j w.anwb.nl geeft daarover nadere uitleg. Samen met Siemens voorziet de ANWB met TMC41 mobilisten 24 uur per dag van actuele verkeersinfo! via het Radio Data System-Traffic Message Channel TMC). Automobilisten met een RDS-TMC-decoder navigatiesysteem of radio hebben door middel van spraak, via display of grafisch op ieder willekeurig u ment actuele verkeersinformatie beschikbaar. Meer informatie over TMC is te vinden op www.tm ®ei' en www.tmcforum.com. Informatie over wegwerkzaamheden die voor vertn kunnen zorgen is te vinden op de NOS Teletekstpa| hom 731 en 732 en op anwb.nl. Informatie over verkeersknelpunten en latematiev! ;4 pj tes in het buitenland geeft de ANWB-Reisnieuwsliji as c 0900-910 910 1. Daan van der Burgh. Foto: GPDHarmen de Jong Zijn fiets is maximaal bepakt. Twee tassen over beide wielen, één bovenop het stuur, een slaapmatje in een plastic zak op de bagagedrager. „Eigenlijk neem ik best veel mee", zegt Daan van den Burgh, die in twee weken vanuit Zwitserland naar Utrecht probeert te fiet sen. Heen gaat hij met de trein. Van den Burgh schat dat hij twee uur over het inpakken heeft gedaan. Dit is zijn vierde fietsvakantie, daarom was het niet moeilijk om de juiste spul len bij elkaar te krijgen. Boven dien bestaat zijn bagage voor een groot deel uit kampeerspul- len. Tent, eetgerei, slaapzak, maar ook fotohuisjes gevuld met waspoeder. In het tasje aan het stuur be waart Van den Burgh zijn drie kaarten, een bandenplaksetje, een campinggids en zijn reser veblik Een reserveband moet hij nog kopen, evenals een aan steker. In een tas aan zijn voor wiel zit een zwaar boek. Mis schien niet zo handig voor ie mand die in de bergen gaat fiet sen. „Maar als ik 's avonds op de camping ben, wil ik toch wat kunnen lezen." Zijn twee bidons zijn gevuld met water. „Ik heb er ook wel eens cola in gedaan, maar dat geeft een heel apart effect tij dens het openen." Hij schat dat zijn fiets met be pakking ongeveer dertig kilo weegt Wat hij absoluut mee neemt als hij op de fiets stapt? „Toiletpapier." Van Wijk (I.) en Van der Wouden. Foto: GPD/Harmen de Jong Op het Utrechtse Jaarbeurs- plein wachten Henk van Wijk en Jolanda van der Wouden al drie kwartier op hun vertraagde bus. Ze gaan voor een week op vakantie naar Meckelenburg in de voormalige DDR. Het duo neemt vier tassen mee. Pronkstuk is Henks Heineken- tasje, met daarin een kleine ra dio, een discman en een kopte lefoon. Het is de eerste keer dat ze op vakantie cd's meenemen. Jolanda zegt vooral Neder landstalig mee te nemen. „Mar co Borsato zit er in elk geval tussen." Het tasje herbergt ver der een sixpack van het bewus te biermerk in een comparti ment dat de koele temperatuur vasthoudt. „Stel je voor dat we bij Deil in de file staan. Dan heb ik wat te drinken." In een paarse Milka-tas zitten krentenbollen en broodjes worst voor onderweg, Henk heeft nog kranten bij zich. Be halve een fototoestel zijn de rookwaren essentieel voor de vakantiegangers. Jolanda: „Voor mij vijf pakjes Caballero, en Henk rookt zware Van Nelle. Die neemt drie pakjes mee. Want Van Nelle en Caballero, dat kennen ze niet in Duits land." Jolanda dreunt uit haar hoofd op wat er in de grote zwarte koffer zit, die onderin de bus in de bagageruimte belandt. „Twee lange broeken per per soon, een aantal T-shirts, on dergoed, zakdoeken, de hele mikmak. Opvallend is de oranje slinger die aan de hand greep van de kledingkoffer is geknoopt. Henk: „Zo kunnen wij die tas nooit kwijtraken." Nog even en we sluiten weer gedwee aan in de lange files zon. Archiefoto: Ton Kastermans door Carel Grol en Alex Bogers Aardappelen en pindakaas. Computers en televi sies. De vakantievierende Nederlander heeft het graag bij zich in het verre en nabije buitenland. Alles wordt ingepakt om van de twee of drie we ken verdiende rust ook een echte toptijd te ma ken. Niet minder dan 58 procent van de vakantiegan gers kan niet zonder een deel van het eten dat thuis ook zo gewoon is, zo heeft onderzoeksbu reau Nipo uitgezocht. 57 Procent neemt in elk geval koffie, thee en suiker mee. Ongeveer een kwart kan niet zonder de pindakaas en de hagel slag. En nog steeds gaat één op de veertien va kantiegangers niet van huis zonder de nooit ou derwets wordende Hollandse pieper. Niet alleen eten is belangrijk. De laptop meene men wordt al heel gewoon, merken de verzeke raars, want die computers worden vervolgens vaak als stuk of gestolen geclaimd. „Een klant van ons had een voetballend zoontje op de cam ping", zegt een woordvoerder van Interpolis. Aan een tafeltje zat een andere Nederlander e- mails te schrijven naar huis. Tijdens het schrij ven valt de bal op zijn toetsenbord, laptop stuk. Wij krijgen de rekening." Reizen met een vliegtuig is voor veel mensen geen reden om de bagage binnen de perken te houden. Vooral de hoeveelheid handbagage nam de laatste jaren fors toe. Luchtvaartmaat schappijen zijn daarom op hun strepen gaan staan. Werd voorheen nog wel eens wat door de vingers gezien, nu moet de passagier voor elk overgewicht bijbetalen. De handbagage moet door een poortje. Als de tas te groot is mag hij niet mee naar de zitplaats, maar moet hij bij de koffers. „Er zijn mensen die denken slim te zijn", zegt een woordvoerder van Transavia. „De man gaat inchecken en de vrouw verschuilt met haar veel te grote handbagage achter een pilaar. Maar over het algemeen worden ze er bij het instap pen toch tussenuit geplukt. En dan gaat de handbagage alsnog naar de bagageruimte." De drang om allerlei handige en luxe spullen mee te slepen kent over het algemeen zijn hoog tepunt bij reizigers met een caravan. De sleurhut is onderweg vaak meer een soort oplegger dan een tent op wielen, heeft Randolf de Leeuw van de ANWB geconstateerd. In voorbije jaren gaf hij leiding aan vrijwillige caravancontroles bij grensovergangen naar Duitsland en België. Het hoogtepunt bij die controles vormde onge twijfeld de caravan waar met veel moeite een wasmachine ingepropt was. De vakantiegangers wilden niet bij de washokken ploeteren op vuile broeken en shirts. Het gevolg was wel dat de ca ravan samen met alle andere bagage 1100 kilo woog, een slordige 300 kilo teveel. „Wij zien dat veel reizigers niet willen dat de va kantie wat luxe betreft onder doet voor thuis," zegt De Leeuw. „Zelfs niet als ze gaan kamperen. We zien nog niet veel breedbeeldtelevisies, rriaar wel bijna standaard een draagbare televisie. Steeds vaker komt daar een satellietschotel bij om toch het Nederlandse weerbericht te kunnen volgen. Daarnaast nemen mensen graag magne trons mee." „De beschikbare ruimte op de vloer wordt ge bruikt voor de luxe terrasstoelen met in hoogte verstelbare rugleuning en de tafel die normaal thuis in de tuin staan. En natuurlijk worden daar bovenop de fietsen neergelegd." Dat al cüe zaken leiden tot te zware en daarmee tijdens de reis gevaarlijke caravans, realiseren veel mensen zich niet. „We bieden altijd aan om de zware spullen in te nemen en bij terugkomst thuis af te geven. Maar de meeste mensen rijden toch liever door. Ik geef ze dan maar als advies mee dat je bij een slingerende caravan niet harder moet gaan rij den zoals veel mensen denken, maar moet af remmen." Gerard Cornelisse en Thea van Leyden. Foto: GPD/Phil Nijhuis De vakantie van Gerard Corne lisse en Thea van Leyden is dit keer een missie. Gerard wil heel graag met de camper de Zwit serse berg Jungfrau op, omdat een eerdere poging zo'n twintig jaar geleden mislukte. Toen was de camper te zwaar beladen met zijn gezin, een ander be vriend gezin en spullen. Daar door haalden ze de top niet. Met zijn nieuwe vriendin Thea wil hij nu een oude wens in ver- vullingdoen gaan. Vanwege de kou op de berg is wat warme kleding ingepakt. De zwembroek is thuisgeble ven, maar dat komt omdat Theo niet kan zwemmen. Het stel heeft ook de nodige drank meegenomen: bier, wijn, jonge jenever en een fles sambuca. Ergens in de camper liggen nog wat aardappelen. Maar die lig gen er nog sinds het lange weekend Veluwe een paar we ken geleden. „We kopen alles onderweg", zegt Gerard. Wie met de camper op vakantie gaat, heeft standaard altijd veel bij zich. Een douche, toilet en kookeilandje horen tot de ge bruikelijke uitrusting. Potten, pannen en bestek blijven altijd in de camper liggen. Thea: „We hebben twee grote bakpannen bij ons, maar een kleintje ben ik vergeten. Misschien moet ik voor de volgende keren een lijstje maken." Normaal gaat Thea niet op va kantie zonder strijkijzer. „Maar nu staan we op campings en dan zijn gestreken kleren niet nodig. Over een paar weken gaan we naar Brazilië en dan gaat het strijkijzer weer gewoon mee."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22