evangen in de werkelijkheid BOEKEN A.F.Th, schrijft een te dun boek Verlegen Fries wordt Europese topman [uwe Grunberg is beangstigend, geestig en hartverscheurend Hét eerbewijs voor schrijvers -10 FICTIE Tiener in de ban van Sartre en Mulisch HOC 144 VRIJDAG 20 JUNI 2003 roman van Arnon g verenigt het beste van lis, Kafka en Sartre. En is o onnavolgbaar geestig roman recensie Wim Vogel kzoeker' door Arnon Grunberg. erij Nijgh Van Ditmar. Prijs: €24,90. Jeden, toen Christian nog schrijver waande, hij het verhaal De kin- Yab Yum, waarin een plaats vindt op het Am- ie sekshuis. Als een tra tien jaar later die roze de Wallen opblaast, k opgespoord, voor iera's gesleept en in id en Van Dorp-achti- verantwoordelijk ge- ior die aanslag. a( or hem een product van zijn bizarre fantasie is, wordt door de buitenwacht aangezien als het verheerlijken van en het aanzetten tot geweld. Een pijn lijk misverstand en een pijnlijke metafoor voor zijn mislukte le ven. Een paar dagen later, terug in het Duitse Göttingen, trekt hij het twintig jaar oude witte nachthemd van zijn overleden vrouw aan, loopt met haar slip pers aan zijn voeten een druile rig park in, wachtend op de zie kenbroeders die hem ongetwij feld zullen komen ophalen. Een schrijver is niet verant woordelijk voor het gedachte goed van zijn personages. Een goede schrijver is wel confron terend, legt de geheime krach ten van het menselijk verlangen open en stuit op lagen die we niet vermoeden. Misschien treft hij daar zaken aan die we liever niet zien maar als hij zichzelf serieus neemt, kan niets hem tegenhouden juist die onderste steen boven te krijgen. Wat dat betreft is Grunberg een auteur die net als W.F. Her- Arnon Grunberg.Foto: ANP mans zijn lezers een deprime rend wereldbeeld voorschotelt, ontdaan van elke illusie, ver pakt in een ingenieus scenario en geschreven in een even ko mische als nuchtere stijl. Lees de eerste bladzijde van De asiel zoeker, lees de laatste twee: zo helder, zo vervreemdend en toch zo schrijnend! In De asielzoeker beschrijft een alwetende verteller het leven van de in Amsterdam geboren en getogen Christian Beck. Ruim dertig jaar later woont hij in Göttingen en vertaalt ge bruiksaanwijzingen voor appa raten vanuit het Engels in het Duits. Zijn vriendin werkt aan de beroemde universiteit. Ze onderzoekt taalverwerving bij dieren, of zoiets. Aangepaster lijkt het leven niet te kunnen zijn. Maar pas op: 'Zijn vrouw had hij vertrouwd, zonder bij gedachten, zonder aarzeling, als een beest dat alleen over de toendra schuifelt en dat weet dat daar nog een beest is dat over de toendra schuifelt, net zo verloren als hij, dat weet dat het de ander nodig heeft om te overleven.' 'Zonder gebruik te maken van God, meditatie of een zeldzame kruidenthee,' probeert Beek zijn vrouw gelukkig te maken door eigen verlangens en wen sen te negeren. Leven is voor hem ernaar kijken geworden, niet deelnemen. Als een gevan gene van de werkelijkheid die daar niets aan wil, laat staan kan veranderen. Hij is als smeltwater, kan slechts vallen Dus als zijn doodzieke vrouw, die hij 'Vogel' of, nog afstande lijker ,'de Vogel' noemt, besluit nog snel even met een drieën twintigjarige Algerijnse asiel zoeker te trouwen, accepteert hij dat en slaapt in het vervolg zelf in de gang onder de kap stok. Met zijn drieën vertrekken ze ook naar wat ongetwijfeld de meest treurige Franse geiten kaasboerderij moet zijn om de laatste wens van 'de Vogel' te vervullen: geitenkaas leren ma ken. Dwars door die tegelijk pijnlijke en aandoenlijke scènes heen, schetst Grunberg het vroegere leven van Beek en zijn vrouw in Israël waar Beek naar de hoeren ging 'zoals anderen naar de kerk'. Ook daar in Eilat gruwe lijke en hilarische geschiedenis sen die toch vooral de wanhoop van beiden weergeven nog iets van het leven en van zichzelf te maken. In deze nieuwe roman van Grunberg herkennen we de opinies van Hermans, de be angstigende en vervreemdende kilte van Kafka en het existenti alistische wereldbeeld van Sar tre met zijn schuldvragen, zijn menselijke verantwoordelijk heid en de walging die sommi ge gevoeligen overvalt als ze zich bewust worden van hun uitzichtloze en illusieloze be staan. Aan al die grote namen voegt Grunberg zijn onnavolgbare stijl toe. Niemand in onze lite ratuur schrijft zo geestig. Nie mand hanteert de onverwachte wending en de herhaling zo do delijk en zo goed getimed. Zijn visie op de mens mag genade loos zijn, in zijn beschrijving van zijn slachtoffers klinkt altijd mededogen en herkenning door. De asielzoeker is een be angstigend, een geestig en een hartverscheurend boek. irbewijzen kunnen je als Nederlandse schrijver ten deel vallen. Een Librisprijs. Een vertaling in enland. Een staatsonderscheiding. Maar de meest pretentieuze is toch wel: worden getekend gfried Woldhek. In 'Knetterende letteren' (Bezige Bij, €34,90) zijn de beste tekeningen van k gebundeld. Het zijn niet zomaar portretten, maar getekende visies op schrijvers (zoals hier op Kristien Hemmerechts, Simon Carmiggelt en Harry Mulisch). Wie in de literaire wereld een klein beetje thuis is, zal moeten beamen: ze zijn stuk voor stuk raak. En geestig. Een geweldig boek waarin je blijft bladeren. Tekeningen uit besproken boek Privé-domein schiet tekort dagboek recensie Theo Hakkert 'Engelenplaque. Notities van alledag 1966-2003' door A.F.Th. van der Heijden. Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs: €25,00. 'Al vanaf mijn zestiende, ze ventiende ben ik geobsedeerd door de gedachte aan het schrijven van één alomvat tende roman. Aanvankelijk ging het, in mijn verbeelding, om een op twintigjarige leef tijd aus einem Guss te com poneren werk, al het andere overbodig makend, en waar mee ik dan tot op hoge leef tijd lastig gevallen zou wor den. 'Ach, schrijft u toch nog eens zo'n boek'.' A.F.Th, van der Heijden (1951), die deze dagboekaan tekening in 1993 maakte, zou met een minzame glimlach het verzoek van de lezer ter zijde hebben geschoven, zo schrijft hij. Dat ene alomvat tende boek zou hem voor een groot probleem hebben ge steld, namelijk: 'Wat doe ik met de rest van mijn leven?'. Hij heeft, zoals bekend, de oplossing gevonden in tegen overgestelde richting. In voortdurend schrijven, en in een oneindige reeks romans, in uitdijende cycli, in 'een melkwegstelsel' van romans dat zelf ook weer een onder deel is van een complex aan melkwegstelsels van romans. Schuift de schrijver hier, al in 1993, zijn romancycli De Tan deloze Tijd, die nog niet is af gerond, en Homo Duplex, waarvan alleen de proloog De Movo-tapes (713 bladzijden) nog maar is verschenen, in een? Megalomanie is een veel ge bruikt woord om de schrijfdrang van Van der Heijden te karakteriseren. Hem werd gevraagd Privé- domein 250 te schrijven. Hij koos vanwege de symmetrie van de getallen 250 fragmen ten uit zijn dagboek, dat hij begon te schrijven in 1966, het jaar dat het eerste deel van de beroemde reeks auto biografieën verscheen - in de wereld van romanuniver- sums kón niets toevallig zijn. En nu zal hem weer groot heidswaanzin worden aange wreven, want in tal van aan tekeningen jongleerde hij met ideeën voor romans en ro mancycli, het ene idee nog grootser dan het andere. Steeds weer kwam hij met ontwerpen voor een oeuvre. Terwijl hij anderzijds al jong overtuigd was van zijn eenza me plek op de troon van de Parnassus. Op zaterdag 25 ju li 1987 vatte hij de vier kern punten van zijn autobiografie samen. Naast het 'sparen' (verzamelen/hamsteren) van meisjes, de impotentie en de literaire ontwikkeling noemt hij 'het (vergeefse) zoeken naar literaire superieuren'. Van de Nederlandse auteurs meet hij zich alleen met Mu lisch. Met Cees Nooteboom en Jean-Paul Franssens gaat hij om. De enige generatiege noot voor wie Van der Heij den literair respect heeft, of voor wie hij beducht is zelfs, is Frans Kellendonk. De pas sages over Kellendonk, die in 1990 aan de gevolgen van aids overleed, hebben een bewonderende toon. De 250 fragmenten vormen een kroniek van een gedreven schrijversleven. De studen tentijd in Nijmegen. Het 'spa ren' van de meisjes, maar de bijkomende paringsangst. De hypochondrie en 'de grote vermoeidheid' van 1982. De proefballonnetjes aan oeu- vres. De ontmoeting met zijn latere vrouw Mirjam. De ont wikkeling van De Tandeloze Tijd, dat eerst Working class hero heette, naar de song van John Lennon, maar uit piëteit met Lennons dood werd de titel gewijzigd. De voortdu rende ruzies met schrijver en criticus Max Pam. De - te lan ge - beschrijvingen van het huiselijk leven na de geboorte van zoon Tonio. De - te lange - beschrijvingen van het ver blijf in een Limburgs hotel om aan Homo Duplex te schrijven. Het is allemaal boeiend. Toch geeft Engelenplaque een dub bel gevoel. Het valt niet tegen en het valt niet mee. Wisten we al te veel van Van der Heijden? Dat is het niet. Ik betrap me juist op teleurstel ling over het feit dat we het met deze selectie zullen moe ten doen. Dat is het: alles of niets. Eerst verscheen dat boekje met een selectie uit zijn brieven, Gevouwen woor den. Nu weer een selectie uit het dagboek, dat hij zelf ove rigens gastenboek noemt. In Privé-domein zitten com plete reeksen dagboeken en memoires van Alexander Herzen, Paul Léautaud en Konstantin Paustowskij. De Arbeiderspers had Van der Heijden moeten aanbieden de delen 250 tot en met 299 te vullen, of de subdelen 250-1 tot en met 250-49. Als het dan toch moet, dan willen we geen bloemlezing, maar het totale bloemperk. Floriade én Keukenhof. hprt Smeets, d mannen. :Sp.€ 10,00 jar delkader Benali, e (verwachte. 0{fci, 19,50 n pon Grunberg, zoeker. van Ditmar, 17,50 11 in Grisham, De claim. 19,95 late Dorrestein, ter dat ons scheidt. 18,50 ry Pratchett, ran tijd. €16,50 van Kooten, [nieuw. Bij, 15,00 ia Peper, gaat. 19,90 iel Faber, s, scharlaken rood. j€ 25,00 ipie Baantjer, len moord in de j€ 9,98 iets portretteert hon- mannen die deelne- oit deelnamen aan de France. De nieuwe g wordt elders op deze hemel in geprezen, frachett knoopt een ntasy-deel aan zijn eld-geschiedenis, het jntigste inmiddels. jentoptien wordt weke- iengesteld op basis van cijfers van Athenaeum (del en H. de Vries Boe- Haarlem, Boekhandel Leiden, Plantage (del Harkema in Hilver- Jekhandel Los in Bus- [Boekhandel De Ark in DE LEESTAFEL roman recensie Jaap Goedegebuure 'Aangeraakt door goden' door Wessel te Gussinklo. Uitgeverij Ouerido. Prijs: €18,95. Wat hebben Jean-Paul Sartre en Harry Mulisch nog meer met elkaar gemeen dan enkel het feit dat ze voorkomen in een lexicon van schrijversnamen? Eerst en vooral is daar hun be moeienis met de grote levens vragen: wie zijn we, waar ko men we vandaan en waar gaan we naartoe? Daarnaast is er het legendarische gemak waarmee ze zich plooiden en plooien in de rol van beroemdheid. Sartre liet zich door passanten aanga pen terwijl hij in de Parijse eta blissementen Aux Deux Magots en Flore zijn pen scherpte. Mu lisch mocht zich graag laten omroepen in restaurant Ameri- cain aan het Amsterdamse Leidseplein en is tot vandaag de dag een geziene gast in talk shows en human interest pro gramma's. Collega-schrijver Wessel te Gussinklo, nog lang niet zo be roemd als het voornoemde tweetal, ontwaart een veel we zenlijker punt van overeen komst tussen Sartre en Mulisch. In Aangeraakt door goden on derneemt hij een uitputtende zoektocht naar de kern van hun beider leven en werken. Die kern is gelegen in wat Sartre de wil tot een 'zelfontwerp' heeft genoemd: de diep menselijke behoefte om zich voor de duur van dit ene leven ten volle te realiseren als authentieke per soonlijkheid. Of iedereen daarin ook slaagt, is allerminst zeker. Maar hier gaat het niet om de grote massa, maar om begenadigde enkelin gen. En in de ogen van Te Gus sinklo horen Sartre en Mulisch daarbij. Hij heeft de twee au teurs (de een een man die de Nobelprijs durfde weigeren omdat hij strijdig was met de 'menselijke waardigheid', de ander een hemelbestormer die de onderscheiding maar al te graag zou willen krijgen) uitver koren als sterren aan zijn lite raire firmament. Wat heeft Te Gussinklo tot zijn bijna driehonderd pagina's lan ge hommage bewogen? Ook ten aanzien van de aanleiding legt zijn nieuwe boek ondubbelzin nig getuigenis af. De kennisma king met de twee literaire go den gaat terug tot de jaren tus sen zijn tiende en twintigste, een periode waarvan elke ont wikkelingspsycholoog weet te vertellen dat die bij uitstek van vormende waarde is. Vooral over het puberale levensstadi um schrijft Te Gussinklo als be trof het een roman. Hij zet zichzelf neer als de klas sieke puber, de antiheld die in staat van oorlog verkeert met alles en iedereen, zichzelf voor op. Een puber die via de litera tuur tot de jaren des onder scheids komt, heeft voordien meestal al gekozen voor die boeken en schrijvers waaraan een houding valt te ontlenen, een pose liever gezegd. Sartre en Mulisch inspireerden de jonge Te Gussinldo niet eens zozeer door wat ze betoogden, maar meer door de ambitie waarmee ze het publieke forum betraden en dat wisten te be spelen alsof ze er van nature het volste recht toe hadden. Te Gussinklo laat zich kennen als een denker die bij alle traag heid en wijdlopigheid toch in staat is de puberale leefwereld tot in merg en bot te raken. Daarnaast geeft hij boeiende doorkijkjes die verraden dat hij een veel ruimere blik heeft dan zijn naar binnen geslagen romankunst misschien kan doen vermoeden. Wat hij, man van de geboorte golf, bijvoorbeeld vertelt over de ontluikende literaire belang stelling van hem en zijn vrien den, spreekt boekdelen over de late jaren vijftig. Hij verslond de toen gloednieuwe en baanbre kende serie van de Literaire Reuzenpockets, die eregalerij van halfgoden als Hugo Claus, Remco Campert en Simon Vin kenoog. In dat milieu trof Te Gussinklo ook Mulisch aan, en wie net als hij een halve eeuw geleden grootgeworden is, kan zonder al te veel uitleg begrij pen wat dat betekende: raadsel achtigheid, magie, de behoefte om te verbazen en te overdon deren, maar tegelijk ook de vas te wil dieper te boren naar zin volle samenhang dan waartoe ooit een eerdere schrijver bij machte was geweest. Te Gussinklo typeert Mulisch als de geboren magiër, dat wil zeggen een man die greep wil krijgen op een wereld die niet alleen ontdekt maar ook onder worpen moet worden. Tegen over deze magiër profileert de schrijver van Aangeraakt door goden zichzelf als mysticus, dat wil zeggen iemand die de we reld niet zozeer wenst te be heersen, maar er met gretigheid in opgaat. Dat er van die weg naar binnen dan toch tal van zichtbare sporen resten, is in het voordeel van al die lezers die in hun zelfontwerp niet zo zeer voorop gaan als wel wen sen te volgen. door Martin Hendriksma In de rubriek De Leestafel wordt wekelijks een ander genre boeken besproken. Deze week de recente oogst biografieën. De Fransman Jean-Claude Trichet werd af gelopen week door de Franse justitie van alle blaam gezuiverd. Hij zal binnenkort Wim Duisenberg opvolgen als president van de Europese Centrale Bank. Duisen berg zelf kan zich eindelijk aan zijn vele hobby's (zeilen, lezen, roken, drinken) wij den en bovendien krijgt zijn actievoerende echtgenote Gretta nu eindelijk vrij spel. De werkgever van haar man kan ze geen scha de meer berokkenen. Hoe kon een verlegen Friese jongen uit groeien tot de belangrijkste financiële man in Europa? Die vraag staat centraal in de biografie die Bruno de Haas en Cees van Lotringen, journalisten bij het Financieel Dagblad, aan de president wijden (Busi ness Contact, €19,90). Zijn hersens, dat in de eerste plaats. Zijn charme. Zijn spreek- talent (vader Duisenberg zat bij het Friese amateurtoneel, wat een deel van het rusti ge, vertrouwenwekkende stemgeluid van zoonlief verklaart). Het talent om steeds op het juiste moment op de juiste plek te zijn. En soms gewoon geluk. Bijvoorbeeld dat zijn voorganger bij De Nederlandse Bank, Jelle Zijlstra, ook een Fries was. Want, zo krijgen Van Lotringen en De Haas te horen: Friezen helpen elkaar altijd. De Haas en Van Lotringen focussen zich op de carrière van Duisenberg, wat gezien de werkkringen waarin hij zich begeeft een be grijpelijke keus is. Het politieke steekstel rond Duisenbergs Europese benoeming - de Fransen maakten zich toen al sterk voor Trichet en wilden van geen alternatief we ten - spitten ze overtuigend uit. Al even verhelderend is hun beschrijving van de conflicten in het kabinet-Den Uyl, het meest linkse uit de Nederlandse geschiede nis, waar Duisenberg als minister van fi nanciën voortdurend met zijn royaal snen- Wim Duisenberg op sokken op weg naar de uitreiking van de Karlsprijs in Aken, mei 2002. Omdat Gretta op de kasseien een hak verloor, bood hij haar zijn schoenen aan. Foto uit besproken boek derende baas in conflict kwam. Bevat het boek ook persoonlijke onthullin gen? Niet heel veel. Opvallend is dat Dui senberg inhoudelijk vaak sterk is aangewe zen op beter terzakekundigen als zijn op volger Nout Wellink. Opvallend is ook zijn onvoorwaardelijke steun aan Gretta, die hij in het openbaar weliswaar (nog) niet altijd kan uitspreken, maar binnenskamers wel. En dat de man, die op feer*jes en partijen door zijn verlegenheid vaak maar moei zaam contact maakt, bij uitstek in staat bleek om de sfeer bij zijn werkgevers te ver beteren. Bijvoorbeeld door de chauffeurs van De Nederlandse Bank uitdrukkelijk voor het zwembad bij zijn Franse buiten huis uit te nodigen. Hoe ver hij zich via zijn opzienbarende car rière van zijn bescheiden afkomst verwij derde, van rangen en standen moet hij nog steeds weinig hebben. De persoonlijke bediende van Frank Sina tra doet een boekje over zijn baas open in Mister S, mijn leven met Frank Sinatra (The House of Books, €19,50). Over muziek gaat het vrijwel niet in dit boek, wel over de tientallen vrouwen die om Sinatra zwerm den, en zijn banden met de maffia en de Kennedy's. Omdat deze George Jacobs bij na overal bij was, hoeft hij nergens aan bronvermelding te doen en kan hij alle sap pige privé-geheimen in de openbaarheid brengen. William Stadiem typtehet scan- duleuze boek uit. Omdat Jacobs in 1968 door dezelfde Mister S weinig zachtzinnig uit zijn functie werd gezet, roept het waar heidsgehalte vragen op. Het levensverhaal van trompettist/zanger Chet Baker is wat ze in Hollywood 'the stuff of movies' noemen: van de knappe 'James Dean van de jazz' tot een eenzaam in Am sterdam aan zijn einde gekomen junk, die tussentijds bij een vechtpartij zijn tanden verloor, opnieuw leerde spelen en ondanks zijn decennia durende verslaving één van de productiefste musici ooit was. Die film over zijn leven komt er binnenkort einde lijk, maar biograaf James Gavin was Holly wood voor. De lange nacht van Chet Ba ker (Thomas Rap, €29,50) - van de gouden belofte tot de onvermijdelijke ondergang' is een vuistdik, goed gedocumenteerd werk, dat volgens sommige liefhebbers echter wel te veel nadruk legt op Chets drama - de drugs - en te weinig op zijn muziek. Even goed een must voor Baker-fans. (Bijdrage Patrick van den Hurk)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21