'Bouwfraude jaren bekend bij overheid' 'Hillebrand- tape' pleit wethouder vrij /BRISTOL Leidsch Dagblad hB JAPANS RESTAURANT OINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071 362 30 38 f* Kamer onjuist geïnformeerd Romeins schip op transport Mislukte overval op Chinees restaurant Oegstgeest: Tunnel naar Merenwijk van de baan Lek zwangerschapsmailtje blijft raadsel OPEN HUIZEN ROUTE rfrr Leidsch D blad a uagbij jicek gaat I tennissen ir leukigheid -redder as geeft partij zeven plus Watergeuzen dagverblijf Spelerij over luid WD en l met Rabbae rt op igmadenaar rijft oman r psychiatrie Wilmars •genwoordige I wil niet meer iten tot ze oud is intgoocheld te en ET WEER IMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 AAAART 1860 INTERNET: www.leidschoagblad.nl Dagblad NR. 43261 LOS VRIJDAG 20 JUNI 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43261 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 leiden - Raadsgriffier N. van der Vlist gaat de geschiedenis in als de vinder van 'de Hillebrand- tape'. En misschien ook wel als de redder van de Leidse wet houder. De verloren gewaande bandopnamen van een verga dering van de raadscommissie ruimte en groen van 12 decem ber vormen het overtuigende bewijs dat Hillebrand de ge meenteraad volledig en juist - zeg maar genist: uitvoerig - heeft geïnformeerd over de voortzetting van de samenwer king met MAB, de beoogde pro ject-ontwikkelaar van het Aal marktplan. De wethouder - die al de hele week onder vuur ligt omdat hij buiten medeweten van de ge meenteraad om de contacten met MAB zou hebben aange haald - lijkt hiermee de politiek zeer beladen schriftelijke vra gen die het CDA over de kwes tie heeft ingediend, afdoende te hebben beantwoord. De rollen zijn zelfs als bij toverslag omge draaid. Want het zijn juist de raadsleden van datzelfde CDA maar ook van de SP, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen, die nu veel vragen hebben te beantwoorden. Op aandringen van PvdA-frac- IRAN lijkt nu Iran bovenaan van de Amerikanen te oewel Noord-Korea bij vijle zijn best doet Iran e plaats te verdringen, vreest president Bush, is et de ontwikkeling van ens en hij zegt dat niet tolereren. De mullahs leweren dat hun nucle- gramma uitsluitend is op vreedzame doelein- üs de opwekking van gie. (Internationale Atoom agentschap) weet eigen zo goed wat ze met de aanmoet Weliswaar e IAEA Iran strengere toe te laten, maar te- jd meent het agent- at Teheran uitsluitend bedoelingen heeft dan extra inspecties? om interpreteren Was- en Teheran de oproep 1EA geheel op eigen wij- Imerikanen menen dat extra inspecties moet Teheran weigert Alle iten zijn aanwezig voor w conflict in 's werelds litvlambare regio, dt door de VS beschul- steun aan het interna- terrorisme en de aan- •gen in Afghanistan en en dat het Washington is. Tegelijkertijd ont- keiharde bewijzen dat leaire wapens ontwik- ih kan zonder tastbare zijn land niet opnieuw •orlog storten. Het uit- an de vondst van mas- igingswapens in Irak n dit verband boekde- rtijd mag men zich af- waarom een land als t enorme gas- en olie kernenergie na- let land is een zelfver- ijand van het Westen, de mullahs er overigens weerhoudt zaken te Europese landen. Een de potentie om kern- te ontwikkelen is vele vaarlijker dan een Iran ucleaire capaciteit Te- het regime onder druk igen bevolking staat en htig aan de macht vast- •aarom moet Iran zijn faciliteiten volledig int maken. Anders land de verdenking op de plannen te koeste- amsterdam/gpd - De overheid was al jaren op de hoogte van de fraude in de bouwwereld. Zeven jaar geleden beschikte het minis terie van economische zaken over schaduwboekhoudingen waaruit de bouwfraude bleek. Het kabinet Balkenende I heeft de Tweede Kamer maart dit jaar daarom onjuist geïnformeerd door te beweren tot voor kort niet op de hoogte te zijn ge weest van structurele fraude. Op alle niveaus wisten overhe den van verboden prijsafspra ken en omkoperij van ambte naren. Dat constateren de jour nalisten Joep Dohmen en Jos Verlaan in hun boek 'Kreukbaar Nederland, van bouwput tot beerput'. Zo was het ministerie van eco nomische zaken volgens de journalisten al in 1989 door de Europese Commissie gedetail leerd op de hoogte gesteld van verboden prijsafspraken in de bouw. De commissie ontdekte dat de aannemers de vergade ringen van de organisatie SPO, die tot 1992 legaal de prijzen re gelde, misbruikten voor illegale praktijken. Zij verstrekten op zettelijk aan hun opdrachtge vers onjuiste informatie door met begrotingen te knoeien. Het bouwvriendelijke Neder landse beleid was volledig mis lukt, concludeerde het ministe rie rond 1990. De bouwsector (advertentie) 2 PERSOONS KOEPELTENT Afmeting: 70+200x200x120cm Doek nylon Grondzeil: PE Stokken glasfiber 0 7,9 mm 44** n kijk op www.bristol-onGne.nl of bel 0900 - 7272 727 (€0,20 per I) Geldig Vm 22 juni 2003, zolang de voorraad strekt. oegstgeest - De omstreden tun nel onder het spoor tussen de Leidse Merenwijk en Poelgeest is geschrapt. De gemeenteraad van Oegstgeest is zelfs niet be reid een jurist in te schakelen die onderzoekt of de gemeente echt onder de bouw kan uitko men, zoals CDA-wethouder De Ruijter en zijn partijgenoten graag hadden gezien. Een meerderheid van de raad be sloot gisteravond de verbinding tussen de Leidse Merenwijk en de Oegstgeestse nieuwbouw wijk Poelgeest simpelweg niet aan te leggen. Al wil de grote buurgemeente de tunnel zelf betalen, dan nóg is het merendeel van de raads leden van Oegstgeest niet be reid hiervoor een spade in de grond te steken. Op initiatief van Leefbaar Oegstgeest (LO) is besloten de duurzame, autolu- we nieuwbouwwijk Poelgeest te beschermen tegen 'Leidse auto mobilisten die een sluipweg naar de A44 zoeken'. Wethou der De Ruijter benadrukte gis teravond herhaaldelijk dat met Leiden de afspraak is gemaakt dat Oegstgeest de verbinding onder het spoor wél aanlegt, maar dat was tevergeefs. Vol gens LO, WD en Progressief Oegstgeest staat dat nergens zwart op wit, dus heeft Leiden geen poot om op te staan. Het college heeft lang genoeg respijt gehad om met Leiden aan een oplossing te werken, vinden de tegenstanders. Alle pogingen om met Leiden tot een compromis te komen, heb ben niets opgeleverd. Als Lei den besluit naar de rechtbank te stappen om Oegstgeest te dwingen de verbinding toch aan te leggen, nemen de raads leden dat graag op de koop toe. LO, PrO en VVD zijn overtuigd van hun gelijk. Pagina R5: Wethouder delft onderspit tievoorzitter C. Broeyer is giste ren een zoektocht naar het bandje van de commissieverga dering ontketend. Vooraf was er weinig hoop, zegt ze, omdat niet vein elke vergadering de opnamen worden bewaard. Zo dra de notulen klaar zijn en de raadscommissie deze goed keurt, wordt het bandje ge bruikt om andere beraadslagin gen vast te leggen. Dat raads griffier Van der Vlist de geluids drager toch heeft gevonden is volgens Broeyer 'een gelukkig toeval'. Broeyer vindt de opna men ontluisterend voor de raadsleden die de aanval op Hillebrand hebben ingezet. De opnamen zijn letterlijk uit getikt en onmiddellijk naar alle betrokkenen gemaild. Hille brand haalt opgelucht adem en maakte er gisteravond al grap pen over: „Ik word nu woorde lijk weergegeven en ik geef toe dat dat niet meevalt. Ik ben weliswaar volledig geweest en de informatie is ook juist, maar ik was die avond vast moe want mijn formuleringen haperen." Pagina Ri: Wethouder slaat keihard terug Kooyfcer wil naar Aalmarktgebied Kooyker Boekhandel denkt erover zich te vestigen in het Aal marktgebied. Dat heeft wethouder R. Hillebrand (PvdA) gister avond bekendgemaakt tijdens een informatie-avond over de plannen voor het stadshart. Een precieze plek is nog niet in beeld maar ingewijden noemen de voormalige Aalmarktschool. Hierin moet een 'winkeltrekker' komen. Hillebrand had eerder FNAC, een winkel met boeken, cd's en elektronica, als mogelijk heid genoemd maar dit concern wil liever zijn eerste Neder landse vestiging in het zuiden des lands openen, in nabijheid van de FNAC-winkels in België. Kooyker Boekhandel heeft drie vestigingen in Leiden: twee aan de Breestraat en een winkel in het LUMC. De directie zou van die twee winkels aan de Bree straat graag een grote maken in het te vernieuwen stadshart Kooykers interesse in het Aalmarktgebied zou vooral zijn ge wekt door het plan om in het deel tussen de Breestraat, Aal marktschool en Mandenmakerssteeg een zogenaamd cultuur plein met groen en terrassen. De boekhandel denkt dat een winkel in zo'n omgeving uitstekend kan gedijen. De Grote Uittocht Nog even en de scholen sluiten voor zes weken of langer de deuren. Ein delijk, de zomervakantie kan begin nen! Collectief springen we in de auto om vervolgens als kuddevee op pad te gaan naar die campingplek aan de costa of dat huisje in de ber gen. Geen kostbare vakantiedag mag verloren gaan. Dus schuiven we, moe van een heel jaar werken, gesloopt door de stress van het in pakken, groen van ergernis door het gejengel op de achterbank en lam geslagen door de hitte, ieder jaar weer aan in de eindeloze files op de Franse en Duitse autowegen. Vandaag in de krant aandacht voor het jaarlijks terugkerend fenomeen van De Grote Uittocht. Zie pagina's Weg Wiel had de overheid ten onrechte een andere voorstelling van za ken gegeven. Maar aan de con clusies van Economische Zaken en de Europese Commissie werd geen ruchtbaarheid gege ven. De steun voor de bouwwe reld bleef onvoorwaardelijk, concluderen de journalisten. In 1996 beschikte de Economi sche Controledienst (ECD) al over de schaduwboekhouding van het bouwbedrijf Merks in Velddriel. En hoewel de ECD een proces-verbaal opmaakte, kwam het ministerie van eco nomische zaken niet in actie. Datzelfde gebeurde een jaar la ter, toen ook de schaduwboek houding van het aannemersbe drijf Rutte in handen van de ECD kwam. Pas zes jaar later doken de namen van deze bouwbedrijven opnieuw op in de schaduwboekhouding van Koop als deelnemende bedrij ven aan de bouwfraude. Ook het ministerie van financi en was er jarenlang van op de hoogte dat bouwbedrijven gro te sommen smeergeld betaal den om aan overheidsopdrach ten te komen. Volgens de au teurs van het boek wordt 'tot op de dag van vandaag' nog toege staan dat bedrijven steekpen ningen als aftrekposten opvoe ren. Volgende week stemt de Twee de Kamer over een motie van de ChristenUnié. 1 utrecht - Het onlangs in Leidsche Rijn opgegraven Ro meins schip is gisteren voor het eerst sinds circa achttien eeuwen weer in beweging gekomen. Met een dieplader ging het vaartuig van Utrecht naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Lelystad. Me dewerkers van transportbedrijf Mammoet hesen het schip gistermorgen vanuit zijn vindplaats op, waarna het onder luid applaus van belangstellenden op een diepla der werd geplaatst. Het schip is het meest complete Ro meinse vaartuig dat ooit is gevonden ten noorden van de Alpen. Tijdens twee tentoonstellingsweekeinden in mei trok de vondst 30.000 bezoekers. In Lelystad krijgt het publiek morgen en overmorgen de gelegenheid het schip te bekijken. Foto: ANP/Ton Borsboom hazerswoude-dorp - Een ge wapende overval op Chinees restaurant De Gouden Wok op het ITC-terrein buiten Hazers- woude-Dorp is afgelopen nacht op het laatste moment verij deld. Om kwart voor twaalf stond een 18-jarige medewer ker van het restaurant aan de Frankrijklaan ineens oog in oog met de overvallers die zich op dat moment op het dakterras bevonden. De overvallers, met bivakmutsen en allebei in het bezit van een vuurwapen, gin gen er vervolgens als een haas vandoor. Dat de medewerker de overval lers verjoeg, was toeval. De man had tot laat op de avond ge werkt en moest de volgende dag vroeg aan de slag. Daarom ging hij buitenom naar de eer ste verdieping van het horeca bedrijf om daar te gaan slapen. De gealarmeerde politie heeft op weg naar het restaurant uit gekeken naar de overvallers en hield ook de twee uitgangen van het bedrijventerrein enige tijd in de gaten. Maar de over vallers werden niet aangehou den. (advertentie) 21 juni 2003 door Nancy Ubert Kan Maxima nog rekenen op loyaliteit vrienden? Fortis schrapt 750 banen utrecht - Bankverzekeraar For tis schrapt de komende drie jaar 750 banen bij de Neder landse verzekeringstak. In to taal vervalt 14 procent van de arbeidsplaatsen bij onder meer de verzekeringsmaatschappijen Stad Rotterdam en AMEV. For tis sluit gedwongen ontslagen niet uit, maar zegt zoveel moge lijk van het natuurlijk verloop te willen profiteren. De bankver zekeraar zegt dat de slechte economische ontwikkelingen in Nederland invloed heeft op de resultaten. Dat onderstreept de noodzaak voor snijden in de kosten. den haag/gpd - Prinses Méxi- ma zal nog eens diep moeten nadenken over de vraag aan wie ze voortaan persoonlijke e- mails gaat sturen. Want het is vrijwel zeker dat een van de ge adresseerden woensdag de 'ge- boorte-e-mail' heeft doorge speeld naar Business Nieuws Radio. Dat radiostation bracht het nieuws van de zwanger schap als eerste, nog voordat het paar de pers had ingelicht. Er is inmiddels een onderzoek gestart naar 'het lek'. Want het is nog niet uitgesloten dat het nieuws ook via een hacker (een computerkraker) naar buiten is gebracht.Als het hackers zijn geweest die in onze computer hebben ingebroken dan is het natuurlijk ernstiger dan wan neer vrienden het bericht heb ben doorgespeeld." zei prins Willem-Alexander. Ernstig of niet, vervelend is het natuurlijk wel. Want prinses Mcbdma kan dan wel zeggen dat ze niet wil nadenken welke vrienden ze wel en welke vrien den ze niet iets kan vertellen, haar functie en positie maken dat discretie geboden is. Maar daar is ze zich ook wel van be wust, zo bleek deze week tij dens het persgesprek. „Er staan hele persoonlijke dingen in. Die waren niet voor anderen be stemd", verzuchtte Maxima. Waarschijnlijk komt het prinse lijk paar er niet achter wie van de geadresseerden van de elek tronische post het nieuws - on- (advertentie) Champagne! Sprankelende Saab 9-5 actie. Automobielbedrijf Fase-Exclusief b.v. Curieweg 13, 2408 BZ Alphen a/d Rijn. Telefoon 0172 - 492444 of kijk op www.fase-exclusief.nl I danks het nadrukkelijke ver zoek tot geheimhouding - heeft doorgespeeld. Mocht Business Nieuws Radio het al weten, dan zal deze nieuwszender dat ze ker niet verklappen. E-mail is echter makkelijk door te sturen en een beetje computergebrui ker weet zijn sporen uit te wis sen. Móxima vindt het lekken op zich minder erg dan de schending van het vertrouwen dat ermee gepaard gaat. „Je moetje vrienden toch kunnen vertrouwen", aldus de prinses afgelopen woensdag. Tot nu toe heeft ze kunnen ver trouwen op de loyaliteit van haar oude vriendenkring die voor en na het huwelijk, on danks aandringen van zowel de Argentijnse als de Nederlandse media, niets hebben losgelaten over het vroegere leven van de prinses. Méxima heeft daarbij het voordeel dat ze al een ge vestigde vriendenkring had voordat ze in het centrum van de belangstelling kwam te staan door haar relatie met Willem- Alexander. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NÜÜLOMQVIiv Telefoon (Lvm controle nabezorging) ?e\' Wq gaan zotgviidg om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: In het colofon van de krart treft u nadere rfofmaöe aan Bij machtiging tot automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met 54,50 Jackpot cadeau 55,00 Bij automatische betaling is mijn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1 LIF rw.r.Bra:u

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1