GROTE UITTOCHT rdèche is klaar voor Nederlandse invasie Reizen naar de luchthaven: kiezen tussen geld en gemak Voor dagrijder is reizen onderdeel van vakantie Balazuc, een van de fraaiste plaatsjes in de Ardèche. Foto: GPD/Henk Glimmerveen weten, er zijn nog veel meer mooie plekjes in de Ardèche. En niet alleen om te kamperen, maar ook om er een wat per- manentere behuizing te betrek ken. Piet Huysentruyt, bekend van culinaire programma's op de Belgische televisie, is zelfs een restaurant begonnen in Les Vans. Een belangrijke stap voor de professionele propagandis ten van het toerisme in de Ar dèche, want de Belgen zijn na de Nederlanders de grootste buitenlandse groep die er zo mers zijn vakantie doorbrengt. Zeven jaar geleden was Le Pommier in Vïlleneuve-de-Berg nog een echte camping maar vanaf het moment dat de twee lingbroers Pieter en Hans van Leeuwen uit Noordwijk hun handtekening zetten onder het koopcontract is de 'Appel boom' veranderd in een heus vakantiecentrum, waar nauwe lijks nog een tent te bekennen is. Stacaravans, mobilhomes, chalets hebben vaste plekken en de rest van de in totaal vier honderd staanplaatsen is voor het merendeel gereserveerd voor de caravan-kampeerders. Petra van Leeuwen, de echtge note van Pieter, houdt zich vooral bezig met de administra tie en de boekingen. „De men sen moeten echt van tevoren boeken. Wie hier op de bonne fooi naar toe rijdt, moeten we zeker in het hoogseizoen te leurstellen. In het voor- en na seizoen kunnen we altijd nog wel wat regelen", zegt ze. De families Van Leeuwen heb ben Nederland definitief de rug toegekeerd. Zomers zijn ze de gasten van dienst, 's winters wordt er hard gewerkt aan het onderhoud van de camping. „Er is vergeleken met vorig jaar veel veranderd. De weg door het complex is geasfalteerd, er is een zwembad met wedstrijd afmetingen bijgekomen, er is nieuwe sanitair met vloerver warming en de winkel is twee keer zo groot geworden", ver telt Petra. „Onze droom is bin nenkort een overdekt zwembad te gaan bouwen. Dan zijn we niet alleen van de zomer afhan kelijk maar kunnen we eigenlijk het hele jaar open zijn." School Wim en Annet Swier uit IJmui- den hadden een stacaravan op camping Le Merle Roux in Baix, aan de andere kant van de Rho ne langs de Autoroute du Soleil. „Toen de vorige eigenaar wilde verkopen, keken mijn vrouw en ik elkaar eens aan. Ik had zelf een slijterij in IJmuiden, was veertig geworden en had geen zin meer in de winkel. Ik had het wel gezien." Nu, zes jaar la ter, staat Swier breed lachend bij de ingang van de camping zijn gasten te verwelkomen. „Nog geen minuutje spijt ge had. Het enige waar we wat problemen mee hadden was de school voor onze zoons Justin en Roy. Het Franse schoolsys teem is toch wel heel anders dan in Nederland." Tweehonderd staanplaatsen heeft Swier in de aanbieding, waarvan er veel gaan naar vaste klanten. „De mensen réserve- ren vroeg omdat ze-zeker willen zijn van een plekje op hun favo riete camping", luidt de simpe le verklaring. „Vorig jaar maakten we mee dat een familie op doorreis was naar Spanje. Ze wilden hier een nachtje staan en de volgende dag verder trekken. Maar de kinderen wilden niet meer weg. Het gezin heeft vijf keer van plaats moeten veranderen om dat we al andere boekingen hadden maar ze zijn de hele va kantie gebleven", aldus Swier. Nederlanders worden in het buitenland nog wel eens afge schilderd als gierigaards die het liefst hun caravan volladen met 'eigen' voedsel en te beroerd zijn om een plaatselijk restau rant met een bezoek te vereren. Hoewel een enkele midden stander in de Ardèche dat beeld bevestigt, is de kampeerder an no 2003 toch van een ander slag. Swier is in zijn nopjes met zijn restaurant dat in niets doet denken aan een camping-kanti ne. En Lily Hamel noteert de ene na de andere bestelling voor het avondeten. De moder ne toerist heeft een interessant bedrag te besteden en doet dat ook. Maar het moet, wel voor hem of haar geregeld worden. De campings bieden veel activi teiten. Van kanoën in de Ardè che tot abseilen, raften en berg beklimmen toe. „Wij zitten een half uurtje van de Pont d'Arc waar het vooral zomers ongelo felijk druk is. Als de mensen te rugkomen van een boottocht, zeggen ze allemaal: „Goh, wat ben ik blij dat ik hier zit en niet in die drukte." Dat is wel waar, maar aan de andere kant: als de rivier er niet was, had ik geen bestaansrecht. En met mij een heleboel anderen ook niet", stelt Lily Hamel vast. En als het 's nachts rijden echt niet meer lukt, dan even een tukkie. Archiefoto: GPD/Sieko kloosterhuis door Alice Plekkenpol Rijden we overdag of 's nachts? Het blijft in veHi gezinnen een discussiepunt, zo vlak voor de grote uittocht. Sommige vakan tiegangers denken er echter nooit over na, om de simpele reden dat ze absoluut niet an ders willen dan rijden in het licht of donker. „Onze vakantie begint als we de caravan achter de auto haken en de deur dichttrekken. Het reizen is een wezenlijk onder deel, daar nemen we graag de tijd voor." Vera Wieland is niet zomaar een dagrijder, je kunt haar bijna een weekrijder noe men. Want ze weet nu al dat het zeker een dag of vijf duurt voordat ze de vakantiebestem ming van deze zomer, Avignon, bereikt. „We vertrekken op maandag, dus na de grote uit tocht. En dan rond een uur of half tien, na de files. Elke twee uur stoppen we voor een koffie pauze of om iets te bezichtigen. Je wilt tenslotte ook onderweg leuke dingen zien en doen. 's Middags, zo tussen drie en vier uur, zoeken we een camping op waar de kinderen lekker het zwembad induiken. Zo zijn we de eerste dag nooit verder ge komen dan Zuid-Limburg." Ook toen er nog geen kinderen waren, reisden Vera en haar echtgenoot Kees op deze wijze. „Heel rustig, geen gehaast on derweg. Mijn man rijdt het liefst alleen, maar dan niet meer dan zo'n vijfhonderd kilo meter per dag, terwijl we toch wel de tolwegen kiezen. Hij wordt ook nooit moe van het rijden, andere mensen vaak wel." Als een ovemachtingscamping goed bevalt, vindt het gezin het geen probleem daar een paar dagen te blijven alvorens verder te trekken. Dat rondreizen is overigens een vast element in elke vakantie. „We blijven nooit drie weken op een plek, gaan vaak zo'n honderd kilometer verder om de hele regio te ver kennen. Elke vakantie staan we op minstens zes campings." Vera Wieland kan zich bijna geen andere manier van reizen voorstellen.Als ik op televisie die beelden zie van lange files op zwarte zaterdag, dan begrijp ik niet waarom mensen al op zaterdagochtend om vijf uur achter het stuur kruipen om 1200 kilometer te rijden, terwijl ze vrijdag nog gewerkt hebben. Het is toch zonde als je denkt dat je vakantie pas begint als je op de camping in Frankrijk of Italië bent?" Nachtrijder Arthur Verschoor is een typi sche nachtrijder. „Mijn ouders reisden vroeger ook altijd 's nachts, ik heb het dus met de paplepel ingegoten gekregen. Overdag rijden komt niet eens in mij op, ik heb het nooit ge probeerd." Voordelen van 's nachts rijden vindt Arthur dat het een stuk rustiger is op de weg. „Vooral het eerste traject door het Ruhrgebied noem ik onnodige kilometers overbruggen, daar wil ik zo snel mogelijk door heen. Dat je onderweg niets zit is geen probleem, zo mooi is het Ruhrgebied toch niet?" 's Nachts is het ook koeler in de auto, hetgeen vooral door de twee honden op prijs wordt ge steld. Die gaan namelijk altijd mee op reis naar de favoriete bestemmingen Zwitserland en Zuid-Duitsland. „Wij vertrek ken doorgaans om twee uur. De avond tevoren ga ik rond tien uur naar bed. Het vroege op staan en rijden vind ik geen probleem, ik heb totaal geen last van vermoeidheid en red het prima zonder koffie of ta bletje. Dat komt misschien ook wel omdat ik de nacht voor een reis sowieso al niet rustig kan slapen. Dus in plaats van wak ker te liggen, kan ik net zo goed rijden." Voor Arthur Verschoor begint de vakantie pas na een nacht rijden, als de dag begint. „Dan zie ik de bergen in het eerste zonlicht opdoemen, prachtig. Een enkele keer gebeurt het dat de reis zo snel verloopt, dat we al om acht uur 's morgens arri veren terwijl we pas om tien uur de sleutel van ons huisje kunnen krijgen. Dat geeft niet, er is altijd wel een café voor een kop koffie in de buurt." Terwijl de dagrijders net aan hun uittocht zijn begonnen, gaan nachtrijder Arthur en zijn echtgenote Froukje in alle rust hun koffers uitpakken, het dorp verkennen om er een terrasje te pikken. „En 's middags tegen een uur of drie doen we een dutje, zodat we 's avonds weer fris en uitgerust zijn. Maar we hebben ondertussen wel een dag gewonnen." Wie geld wil besparen op de reis van en naar Schiphol pakt de trein. Foto's: GPD/Roland de Bruin mits het gaat om een vakantie van mini maal twee weken. De kosten van een huur auto in de goedkoopste categorie wegen namelijk niet op tegen de hoge parkeerta rieven voor lang parkeren (P3) op Schiphol: 100 euro voor twee weken en 135 voor drie weken. De winst varieert van gemiddeld 20 euro bij twee weken vakantie tot 55 euro bij drie weken. Bij de meeste grote verhuurbedrijven kan een auto voor een dag worden gehuurd. Die huurwagen kan vervolgens op Schiphol bij dezelfde maatschappij worden achterla ten. Het is overigens wel aan te raden om ook de terugreis te reserveren, zodat de au to bij terugkomst klaar staat. Wie de voorkeur geeft aan de eigen auto wordt vanaf het parkeerterrein P3 elke 10 minuten met een gratis pendelbus naar de vertrekhal gebracht. Wie alleen reist, kan de Schiphol Taxi Servi ce overwegen: duurder dan de trein, maar comfortabel en zelfs goedkoper dan de ei gen auto als de vakantie tenminste twee weken duurt. Zodra in gezelschap wordt gereisd is deze service een van de duurste alternatieven om op Schiphol te komen. Vanaf elke plek in Nederland, met uitzon dering van Zeeuws Vlaanderen en de Wad deneilanden, wordt de reiziger thuis opge haald en pal voor de deur van de vertrekhal afgezet. Westra is kersen gaan Hij weet niet precies het lichte of donkerrode ^aren. „Ergens daar tus- oppert hij voorzichtig. Li- reageert begripvol. Ze ^em een spaarpot toe. „U j jmaar in wat u denkt dat nt." Hij deponeert ro in de pot. Tafereeltje ping Ludo in het Zuid- latsje Lussas. Ludo is le ruim vijftig campings :he met een Neder- ling. Er is geen streek ijk die zó in trek is bij Iers als de Ardèche. tornt weet niemand, if het moment dat de ir zich een buiten- ikantie kon permitteren lèche in de zomer een Ise kolonie. ik Glimmerveen n Lily Hamel trokken aar geleden de stoute n aan. Ze kochten een erderij en een grote lap Lussas en begonnen )ing. „Dat ging niet tlag of stoot", vertelt Li- vam zelfs een speciale eraadsvergadering aan n te beslissen of Lussas iping wel kon hebben, liet dat het een dorp niet meer dan zeven inwoners. Die vroegen er niet te veel lawaai en of de kersen en het uit niet zou worden :n door langslopende i ders." Je boerderij was er bs moest van de grond irden opgebouwd, tien jaar later staat er >ing die klinkt als een lke kampeerder die plukt, betaalt daar ge- ir. Vrijwel alle gasten Nederland. „Neder- ijn een kampeervolk. een bijzondere band ituur. Vandaar dat de en de Ardèche zo in concludeert Lily. :ur van het departe- ureau van toerisme in ie, Maryse Crumière, dat. In haar kantoor in ze: „De Ardèche is departement in waar geen autosnel- waar geen hogesnel- doorheen raast. Dat le een of andere ma- zijn invloed op de id." opluchting consta nt de vakantiegangers iorden zich wat zijn idén óver de Ardèche. kis het nog enorm jen Vallon en St. Mar- ll kilometer lange boch- Jk langs de rivier Ardè- tijn adembenemende Honderdduizenden tangers laten die won- je natuur elk jaar weer ji werken, al dan niet ii kano of kajak, it madame Crumière 'que Leijser Goedkoop met de trein, gemak- de eigen auto of de avond voor femachten in een comfortabele |er vlakbij de luchthaven? Aan de |d van het vakantieseizoen vraagt k zich af hoe hij het beste op can komen. Het is vooral een keu- jemak en financieel voordeel, vil besparen op de reis van en ihol, pakt het beste de trein. Ten- ilang het reisgezelschap uit niet twee volwassenen bestaat. Af- van de woonplaats en het aantal de vakantie duurt, leidt de keuze Bin al gauw tot een besparing van 25 tot maar liefst 155 euro ten 'an de eigen auto, een huurauto Wie binnen een straal van 50 ki- in Schiphol woont is, ook met tien, vrijwel altijd het goedkoopst trein. k van de verbinding is de trein snelste vervoermiddelen om op e komen. artabel, mits je onderweg niet te overstappen. Tussen de stations it, Amsterdam, Leiden, Den t en Rotterdam rijden bovendien chttreinen. Prijs en snelheid zijn zaligmakend. Alle maatregelen ten spijt, is het geen pretje om de nacht op een vrijwel verlaten itaan. Met name charterpassa- ïiertoe veroordeeld, omdat deze eelal 's nachts of vroeg in de ertrekken. izelschap van drie - of nog gunsti- iolwassenen heeft andere, goed- Brnatieven, zoals de eigen auto of ito. Hoe verder de reis naar hoe voordeliger het wordt om huren. Verrassend genoeg is het iper om eefi auto te huren dan sn auto naar Schiphol te reizen, Voor reisgezelschappen van vier personen kan de gewone taxi een aantrekkelijk alternatief zijn. De taxi is geschikt voor maximaal acht per sonen en zeven dagen per week te boeken. Hoe groter het gezelschap, des te meer per sonen krijgen korting op het basistarief. Houd er wel rekening mee dat deze taxi per boeking maar op één adres stopt. De reis naar de luchthaven kan met de taxi service een half uur tot een uur langer du ren dan met de trein, want onderweg wor den vaak andere vakantiegangers opgepikt. Bij vier personen zijn de gewone taxi's soms een goedkoper alternatief dan de Schiphol Taxi Service. Een gewone taxi re kent immers maar één ritprijs, ongeacht het aantal klanten. De prijzen verschillen per taximaatschappij en een paar telefoon tjes levert vaak prijsvoordeel op. Uitgerust wakker worden in een comforta bel hotelbed, van een lekker ontbijt genie ten en binnen een kwartier op de luchtha ven zijn; het is een van de prettigste manie ren om een vakantie te beginnen. In de omgeving van Schiphol zijn veel ho tels in allerlei categorieën, van driesterren tot vijfsterrenhotels. Een (gratis) shuttle- dienst brengt de vakantieganger van het hotel tot voor de deur van de vertrekhal. Bij sommige hotels, zoals bij hotel Zwanen burg, kan bij minimaal één overnachting de eigen auto op het hotelparkeerterrein worden achterlaten. Met name de grotere hotels hanteren een ondoorzichtig prijsbeleid. Vraag de prijs voor een overnachting eens op via de eigen hotelsite, via een algemene hotelsite en te lefonisch en de kans is groot dat drie ver schillende tarieven worden voorgeschoteld. Wegen de kosten van een hotelkamer op tegen de parkeerkosten op het terrein van Schiphol? Ja, veelal bij een vakantie van twee weken of langer. Het zijn vooral de driesterrenhotels die kunnen concurreren met de parkeerkosten. Zo betaalt u voor een tweepersoonskamer met douche, toilet en ontbijt bij hotel Ibis Amsterdam Airport en hotel Abina zo'n 85 euro per nacht, bij Bastion Hotel Schiphol 100 euro en bij ho tel Zwanenburg en viersterrenhotel Bastion Deluxe Amsterdam/Airport zo'n 110 euro per nacht (peildatum eind juni 2003). Gaat u drie weken, dan zijn ook hotel De Her- bergh van Badhoevedorp, hotel De Beurs in Hoofddorp en viersterrenhotel Mercure Amsterdam Airport een overwCjbig waard. Voordelig zijn soms de reserveringen via het internet. Zo wordt bij een intemetboe- king voor een tweepersoonskamer bij vier sterrenhotel Mercure Amsterdam Airport 40 tot 100 euro bespaard op een telefoni sche boeking voor dezelfde kamer. Tegenwoordig kun je het je niet meer ver oorloven om een uurtje voor vertrek op Schiphol aan te komen. Door de drukte bij de incheckbalies tijdens hoogtijdagen en de veiligheidscontroles is soms de verplich te aanwezigheid van twee uur voor vertrek nog te kort om het vliegtuig te halen. Een luchtvaartmaatschappij heeft geen boodschap aan de redenen voor een ver traging van zijn reizigers; elke passagier draagt daarvoor zelf verantwoordelijkheid. Ook vervoerders, zoals de NS en de taxibe drijven, beroepen zich op overmacht als de reiziger te laat arriveert vanwege bijvoor beeld een seinstoring, kapotte trein en/of files. Check daarom altijd voor vertrek op Teletekst of en waar er vertragingen te ver wachten zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19