Onderweg op de bon Vectra stationwagon debuteert in Frankfurt Giugiaro vernieuwt Alfa's succesnummer IBOOT-RIALTO Verkeersboetes in het buitenland vaak niet mis /A/TÊ Ka voor haar, hij een Volvo Autoschade steeds duurder I irte zaterdag rik iedere omobilist e .t bi p IT Schiphol: 4 ien tussen r gak en geld :he met 4x4 zonder dak - Porsche neemt voor een open vierwielaan- 1911 Carrera in pro- fenaf oktober komt de IS Cabriolet met 3.6 li- nder boxermotor en p de markt met een ap die tijdens het rij- 50 km/u) elektrisch dicht kan. Net als de io kan hij tegen (forse) aling worden uitgerust mische remmen. Weg&Wiel vrijdag 20 juni 2003 redactie: Peter Lodewijks irijgt ook igen suv um - Het Duitse auto- Volkswagen investeert iode 2003-2006 onge- i miljard euro in de ling productie van w model in Spanje, hteronderneming Seat tl De wagen, voorlo- geheten, combineert 1 van een ruimtewa- in sportwagen, een suv ility vehicle) dus. De moet volgend jaar Waarschijnlijk gaat ai Seat-versie van de e suv's VW Touareg en Cayenne. VW-dochter en teerde eerder een itudiemodel genaamd ik LENDER itorisch Weekeinde, er. 280. can Sunday, nplein, IJmuiden. 243. lia a Zandvoort, irk Zandvoort. 750. www.cpz.nl Dutch TT, ixvan Nederland, Assen. )80. isen.com ograndprix.com ga Truckfestival, Flevopolder. 554. ptmckfestival.nl carevents.nl ropa, Formule 1, irburgring, Duitsland. Maxx Zomereditie, ■■Holland. i-maxx.nl carevents.nl uto Miniatuurtrei- Spaamehal, Haarlem k, 029 9640 354. ispoor.nl Formule 1, fagny-Cours. e< keersveiligheids- B%, WC-terrein, Vaart. - ld! iccontrol.nl rijden en HARC s Circuit Park h t. 023 5740 750. nl, www.harc.nl 1 idwood Festival et Goodwood, te ttannië. lwood.co.uk torie op de Veluwe -nukbij Epe. M152 of 061 7212 604. 5meeting 50 jaar 10 jaar Heartbeat st Hub, Valkenburg, dj tbeatcorvette.nl d Bring Team Mustang itotron, Rosmalen. ,eI mustangclub.nl ïe jeland, Formule 1, 1 rerstone. ^Mustang Nationals, iA, Antwerpen, België. rican-excess.com modelautobeurs, tpocenter, Houten, >n 154. aa ac.nl ckstar Festival, TT- sen. www.tmckstar.nl itival voor BMW- P eedway circuit, *vfoww. auto-maxx.nl decarevents.nl e lactie Weg Wiel, d 2003 PA Haarlem, hdwegenwiel@hdc.nl g onder verantwoording „Iffende organisatie. De uit- verantwoordelijk voor af- 'f gewijzigde data. informatie: bel het ver door Bob van Huët den haag - Niet alleen let het ene land strenger op de naleving van verkeersregels dan het an dere, ook de hoogte van de boe tes kan behoorlijk variëren. De ANWB heeft de verschillen per land onderzocht. Vanaf eind volgend jaar gaan de 'vakantieracers', anders dan nu nog het geval is, de Nederland se staatskas spekken. De Euro pese justitieministers hebben dat net afgesproken. Een Ne derlander die dan wordt geflitst op de Franse weg krijgt een boete volgens het Franse tarief, maar die boete zal vervolgens wel automatisch worden geïnd door de justitie in Nederland. De opbrengst blijft ook in Ne derland. In het omgekeerde ge val zal de Fransman die hier wordt geflitst een echte Hol landse prent krijgen, die hij thuis mag afrekenen. Dit jaar gaat het nog op de ou de manier en dat betekent veel al boter bij de vis. Dat de tarie ven per land flink kunnen ver schillen illustreert het geval van een vakantieganger uit het Gel derse Huissen, die vorige week werd geflitst op de A71 in Frankrijk. Onder Bourges wachtte de gendarmerie bij de tolheffing en mocht hij 90 euro cash afrekenen. Hij was geklokt op 178 kilometer waar 130 is toegestaan. De gendarmes waren zo vrien delijk de rekening op te maken voor 168 kilometer wat een ta riefgroep scheelde. Zou een Franse toerist hetzelfde zijn overkomen op een Nederlandse snelweg dan was de rekening behoorlijk hoger uitgevallen. Een snelheidsovertreding van 38 kilometer kost hier 158 euro. „Wie met een Nederlandse snelwegmentaliteit door Euro pa rijdt, mag weten dat extra at tentie voor strengere handha ving van de verkeersregels in Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk, Spanje en België wel op zijn plaats is", waarschuwt Markus van Tol van de Pers dienst ANWB. BELGIË: Voor buitenlandse verkeersovertreders kent de Belgische politie geen pardon. Doorgaans wordt 'onmiddellij ke inning in geld' opgelegd. Voor snelheidsovertredingen gelden bedragen van 200 tot 375 euro. Creditcards worden niet geaccepteerd. Na betaling van een schikking is de zaak meestal afgedaan. Wie de overtreding aanvecht moet een waarborgsom betalen van minstens 100 euro. Van be stuurders die dat weigeren kan de auto 96 uur worden vastge houden en zelfs in beslag wor den genomen als binnen die termijn niet wordt betaald. DUITSLAND: Kleine boetes aan buitenlanders kunnen worden afgedaan met een Verwar ming". Tot maximaal 35 euro moet dan ter plekke worden af gerekend of binnen een week worden voldaan. In ernstige ge vallen kan een waarborgsom worden gevraagd, waarvan de hoogte overeenkomt met de te verwachten kosten en boete. OOSTENRIJK: Afhandeling boetes is administratiefrechte lijk. Wel kan een waarborgsom worden gevraagd van 22 tot 600 euro, afhankelijk van de over treding. In de regel betalen bui tenlanders een waarborgsom die overeenkomt met hoogte van de boete. FRANKRIJK: Kleine boetes kunnen in Frankrijk onmiddel lijk of binnen drie dagen wor den betaald. Het voordeel is dertig procent korting op het voorgeschreven boetebedrag. Zwaardere verkeersovertredin gen kunnen niet worden afge kocht. Een waarborgsom van 135 euro moet dan worden be taald. De Franse rechter beslist over de eindafrekening. Wie de waarborgsom niet betaalt, ris keert dat de auto in beslag wordt genomen. In de meeste vakantielanden wordt de komende periode strenger toegezien op handhaving van de verkeersregels. Foto: Archief SPANJE: Boetes kunnen ter plaatse worden betaald met 30 procent korting. Creditcards worden niet geaccepteerd. Boe tes zijn ingedeeld in drie cate gorieën: lichte overtreding (tot 91 euro), ernstige overtreding (tot 301 euro) en zeer ernstige overtredingen (tot 602 euro en mogelijke intrekking van rijbe wijs). In sommige gevallen kan het laatste worden voorkomen door acceptatie van 'heropvoe- dingmaatregelen'. ITALIË: Op overtredingen staat een minimum- en een maxi mumtarief. Wie direct betaalt, krijgt het minimumtarief. Di recte betaling is alleen mogelijk bij lichte overtredingen, wan neer geen ontzegging van de rijbevoegdheid wordt opgelegd. Buitenlanders moeten mini maal een waarborgsom beta len. Deze is de helft van het maximum bedrag voor een overtreding. Inneming van het rijbewijs kan desastreuze con sequenties hebben, omdat bij Italiaanse overheidsinstanties veel zoekraakt. Meer informatie over boetes in het buitenland is te vinden op: www.anwb.nl door Peter Lodewijks Opel heeft het met de jongste Vectra heel anders aangepakt dan voorheen gebruikelijk was. In plaats van in één keer met het hele pakket aan carrosserie varianten op de markt te ko men, koos de Duitse fabrikant dit keer voor dosering. Zo kwam eerst de 4-deurs se dan, daarna de sportieve hatch back GTS, vervolgens verscheen dezer dagen de Signum ten to nele en nu kondigt Opel de vol gende en laatste variant aan: de stationwagon. Eind november zal laatstgenoemde in de show room staan, kort na zijn wereld première op de 60ste interna tionale autotentoonstelling (IAA) van Frankfurt (11-21 sep tember). De nieuwe Vectra sta tionwagon wordt gebouwd in Rüsselsheim waar een van de modernste autofabrieken ter wereld staat. De station en de Signum heb ben een langere wielbasis dan de gewone Vectra, hetgeen ten goede komt aan de binnen ruimte. De Signum is met zijn koepelvormige achterruit een stijlvolle multifunctionele auto op basis van de stationwagon, die strakker en langer is (4,82 meter). Met een laadvolume tot maar liefst 1850 liter en een laadleng- te van bijna twee meter kan de elegante stationwagon net zo veel lading vervoeren als een Omega, terwijl hij tegelijkertijd meer beeriruimte achterin biedt. De Vectra moet dan ook als alternatief dienen voor de Omega. De productie van de grootste Opel stopt namelijk er gens na de zomer en de fabri kant denkt dat de meeste Ome ga-rijders wel iets van hun ga ding zullen vinden binnen de nieuwe Vectra-reeks, die dus uit vier varianten gaat bestaan. Naar verwachting krijgt de Omega pas over enkele jaren een opvolger. Zoals we langzamerhand van Opel gewend zijn biedt ook de nieuwe stationwagon tal van praktische toevoegingen. De optionele Travel Assistant uit de Signum bijvoorbeeld. Deze handige, multifunctionele arm- steun tussen de achterstoelen bestaat uit twee uitklapbare ta feltjes, een koeler, een afvalbak- je, bekerhouders, twee 12-volts De Vectra stationwagon staat op dezelfde basis als de multifunctionele Signum, maar heeft een geheel eigen uitstraling. Foto: Opel aansluitingen en een houder voor een draagbare dvd-speler. Voor de achterbak biedt Opel het zogenoemde FlexOrganizer systeem. De basis hiervoor wordt gevormd door twee rails op de achterste zijpanelen. Hieraan kunnen bagagenetten en schotten worden gekoppeld, waarmee de bagageruimte kan worden aangepast op elke transportbehoefte. Ook een elektrisch bedienbare achterklep met afstandsbedie ning is optioneel leverbaar. De ze kan eenvoudig met een druk op de knop van de autosleutel of van binnenuit geopend en gesloten worden. Tevens kan de klep op elke gewenste hoogte vergrendeld worden. Een ande re slimme optie is een inklap bare trekhaak. Volledig uit het zicht geplaatst onder de achter bumper kan de trekhaak ont koppeld worden door een hen del in de kofferbak over te ha len zodat het ding vervolgens met de voet in de juiste positie kan worden gebracht. Vanaf oktober is de Vectra sta tion te bestellen. Er zullen met een vier benzinemotoren en drie turbodiesels uit de Ecotec- familie leverbaar zijn. Prijzen zijn nog niet bekend. (advertentie) Met name de neus van de 156 is veranderd. Foto: Alfa Romeo zx"" onni «nummer of ga naar het nternetadres. door Rien van der Steen Turijn - Toen de Alfa 156 eind 1997 verscheen, was er een schoonheid van een auto gebo ren. Met een ravissant en spor tief uiterlijk, met achterportie ren die om de vorm niet te ver storen geen klink leken te heb ben. Het succesmodel is nu subtiel vernieuwd. Hij maakte er zowaar ztelf even tijd voor, de oude meesteront- werper Giorgietto Giugiaro. In zijn hoofdkwartier Italdesign in de Torinese wijk Moncalieri liet de beroemde designer zien wat aan de Alfa Romeo 156 gewij zigd is. Tamelijk subtiel natuur lijk, want aan een succesmodel moet je voorzichtig sleutelen. Hij werd Auto van het Jaar 1998 en het kwakkelende Fiat-merk Alfa Romeo stond plots weer midden in de belangstelling. Zeker toen ruim twee jaar later de 5-deurs Sportwagon ver scheen. Het magere marktaan deel van Alfa groeide ongekend. Elk zichzelf respecterend jeug dig zakenmens klopte bij zijn leasemaatschappij aan om zich in zo'n Italiaans stuurwiel vast te bijten. Sinds eind 1997 zijn wereldwijd 540.000 stuks ver kocht. Ontwerper Walter de' Silva had weer eens iets bijzonders gete kend. Alleen vertrok hij niet lang daarna naar Seat. En dus kreeg de Italiaan Giugiaro de opdracht het werk van de' Silva bij de tijd te brengen. Hij pakte vooral het front aan, net zoals dat onlangs bij de GTV en Spi der gebeurde. De grillig ge vormde koplampen van de hui dige 156 zijn de prullenmand in. De auto heeft nu grote lam punits met daarin drie reflecto ren. De grote Alfa-driehoek in het midden is van het model 147 geleend en beneden zit een grote koelluchthapper, Hij oogt er aanzienlijk stoerder door. Achter zijn de typische smalle verjichtingsbalken wat langer geworden. Binnenin wat ande re kleuren, maar de prominente klokkenwinkel is gelukkig on aangeroerd gebleven. De 156 was de eerste auto met het door Fiat uitgevonden com mon rail-dieselsysteem. En na. de 1.9 JTD Multijet met 140 pk valt de 156 nu de eer te beurt de 5-cilinder 2.4 JTD Multijet 20V onder de opnieuw gestileerde motorkap te krijgen. Met we derom hogere inspuitdruk (tot wel 1400 bar) waarmee de die sel in verschillende kleine por ties ingespoten wordt Zo'n motor draait schoner, maar hij presteert ook beter. De 2.4 met vier kleppen per cilinder (de huidige heeft er nog gewoon twee) hoest 175 pk en een kop pel van 385 Nm op en via een 6- versnellingsbak snelt hij naar een onwaarschijnlijke topsnel heid van 225 km/u. Daarbij hoor je amper dat er een diesel aan het werk is. Behalve de 1.9 JTD en de nieuwe 2.4 topdiesel zijn er voor de vernieuwde 156 een 1.6 en 1.8 Twin Spark, 2.0 JTS met directe benzine-inspui- ting, 2.5 V6 en 3.2 GTA met 250 pk. Wat je noemt ruime keus. Airco is standaard, net als af- standsbediende centrale ver grendeling, abs, zes airbags en antislip controle (asr). In juli is het vernieuwde model te koop voor prijzen die een half tot an derhalf procent gestegen zijn. De 1.6 kost 23.859 euro, de 2.0 JTS 27.845, de 1.9 JTD 28.380 en de nieuwe 2.4 JTD 20V 34.680 euro. De Sportwagon is 1500 euro duurder. Fiat Auto Neder land wil dit jaar in totaal uitko men op 2500 156's. Vorig jaar waren het er bij elkaar 1900. Alfa Romeo zal tot 2007 niet minder dan elf nieuwe model len lanceren, verklapte topman Daniele Bandiera in Italië. Geen luxe terreinwagen overigens, maar wel weer vierwielaange- dreven auto's en een achter- wielaangedreven sportwagen. Want de fraaie Brera die op in ternationale autotentoonstel lingen zoveel aandacht trekt, komt in 2005 in productie. Ook een Giugiaro-creatie trouwens. „Ik heb de neus van de Brera als basis gebruikt voor de nieu we 156," onthulde deriesigner. Alphen aVd Rijn Zaagmolenweg 4 0172 44 16 89 Leiderdorp Weversbaan 12 071 589 89 00 Noordwijk Van Bercketweg 34 071 364 00 40 Hoofddorp Parellaan 7 023 561 63 10 amsterdam/anp - Wie een Ford Ka in het verkeer ziet rijden, maakt een grote kans een vrouw achter het stuur aan te treffen. Van alle kopers van de ze auto waren er in 2002 ruim zeven op de tien een vrouw. Een Volvo is nog altijd een mannenkar: slechts een op de tien kreeg een vrouw als eige naar. Exotische merken als As ton Martin, Morgan en Lotus hadden zelfs alleen mannelijke klanten. Bijna eenderde (86.000) van alle particulier verkochte auto's werd door een vrouw aange schaft, schrijft het autoblad Au tomotive in zijn uitgave van de ze week. Het blad maakte ge bruik van gegevens over alle vo rig jaar verkochte wagens. Na de Ka zijn de Fiat Seicento, de Seat Arosa en de Suzuki Alto het meest geliefd onder vrou welijke auto-eigenaren. Volgens hoofdredacteur J. Rijlaarsdam worden vrouwen steeds vaker eigenaar van een auto: „Ze heb ben meer te besteden en er zijn meer alleenstaanden". Zo ver koopt Suzuki meer dan helft van zijn auto's aan vrouwen. Suzuki wordt op de voet ge volgd door Daihatsu, Lancia en Smart, die iets minder dan de helft van al hun klanten uit het vrouwelijke volksdeel halen. Navraag leerde Automotive dat Ford niets speciaals voor vrou wen doet. „Dat zou volgens Ford nogal stigmatiserend wer ken." Volgens Rijlaarsdam is de Ka voor veel vrouwen 'dat leu ke, schattige autootje*. „Man nen vinden het een beetje te veel ronde vormen hebben." Geen enkel automerk is van plan zijn marketing speciaal te richten op vrouwen, weet de hoofdredacteur. „Het mag geen vrouwenauto heten, omdat je dan bij mannen en vrouwen buiten de boot valt." Het aantal vrouwen dat in de autobranche werkt, blijft intus sen achter. Niet meer dan twee procent van alle dealers is vrouw, schat Automotive. Ook vrouwelijke autoverkopers zijn nog steeds een zeldzaamheid. sassenheim/anp - Autoschades worden steeds duurder om te repareren. Volgens de vereni ging van autoherstellers Focwa had een gemiddelde auto vorig jaar 1508 euro schade. Het jaar daarvoor was dat 1396 euro. De Focwa wijt de stijging aan de hogere loonkosten en de in voering van de milieutoeslag. Bovendien moeten er steeds vaker dure onderdelen vervan gen worden, zoals een aircondi tioning. De totale waarde van de auto schade bedroeg afgelopen jaar 1,15 miljard euro, aldus de ver eniging. Hoeveel voertuigen schade hebben gereden, kon de Focwa niet zeggen. Bij de Focwa zijn ruim 2100 on dernemingen aangesloten die werk bieden aan meer dan 15.000 mensen. Alleen de kleine schadeherstellers zagen vorig jaar hun omzet toenemen. De middelgrote en grote bedrijven kampten met een omzetdaling. De Focwa wist bovendien te melden dat de carrosseriebouw in Nederland kwakkelt als ge volg van de zwakke economie. Toch zijn de vooruitzichten vol gens de vereniging positief. BLIK IN HET VERLEDEN Mercedes gaat de legendarische 300 SL laten herleven. De be roemde auto met vleugeldeuren reïncarneert in een moderne su persportwagen, die samen met Formule i-partner McLaren wordt gebouwd. Hij gaat SLR he ten, net als destijds de succesvol le racewagen, die in het seizoen 1955 goed was voor een unieke reeks overwinningen, zowel op het circuit als in stratenraces zo als de Mille Miglia. Er was een open racewagen en een overdek te 300 SLR (zie foto), waarvan la ter de burgermansversie 300 SL (Sport Leicht) met vleugeldeuren werd uitgebracht. De sportcoupé was qua techniek en constructie zijn tijd ver vooruit. In totaal bouwde Mercedes-Benz van '54 tot '57 slechts 1400 van deze prij zige Gullwings. Foto: DaimlerChrysler

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17