KUNST CULTUUR IlXVclllCIl ill Geen kroket, maar een kunstwerkje uit de fraudezaak Boijmans Pulproman voor Nederlandse intellectuelen Rick van der Linden zet m L Piemelnaakte 'regendans' van studenten Parade van start •*0%È'' K Moeder-zoonrelatie centraal in roman Hoogmadenaar Hette van Popta over psychiatrie Ekseption weer op de ral- door Theo de With hoogmade - Zijn woning zal de interieurbladen nooit halen. Cha os in een vergevorderd stadium, is misschien nog de beste om schrijving. Hette van Popta is er de man niet naar om gestructu reerd te leven. Hij schrijft zoals hij leeft. Op de achterflap van zijn boek 'Het Blijde Dal' staat letterlijk: 'Van dit eerste deel laat het begin zich niet lekker lezen'. Het is een understatement. Zijn chaotische en ongeordende ma nier van schrijven maakt het bij na onmogelijk het einde van het boekte halen. „Mijn boek is ook niet bedoeld voor de meisjes die achter de kassa bij de Hema zitten", ora kelt de Hoogmadenaar. „Je moet minstens VWO hebben. Anders ontgaat je teveel. De le zer moet net zo'n hoog en breed niveau hebben als ik om mij te kunnen volgen." Het is nog even de vraag hoe veel mensen Hette van Popta tot lezen weet te verleiden. Hij heeft 'Het Blijde Dal' in eigen beheer uitgegeven. Het boek is vooralsnog alleen verkrijgbaar bij de Rijnlandse Boekhandel in Oegstgeest en via hemzelf. Een doos met boeken staat pontifi caal in zijn woonkamer. Voor het bezoek wordt een stoel vrijgemaakt. Er slingeren naast boeken en kranten ook pomovideo's en blootbladen rond. Van Popta maakt geen geheim van zijn voorkeur voor vrouwelijk schoon. Zijn 'eeuwi ge verloofde' Lilian drentelt ook kortgerokt en hooggehakt om hem heen. „Het heeft geen zin om te trouwen, want we kun nen toch geen kinderen meer krijgen." De Javaanse schoonheid-op- leeföjd zorgt er voor dat Hette niet droog komt te staan. Ze staat borg voor een constante aanvoer van bier en sherry. Haar wederhelft neemt afwisse lend een slok van het een en het ander. Zijn boek 'Het Blijde Dal' heeft als ondertitel meegekregen 'De eerste pulproman voor Neder landstalige intellectuelen'. Hij schreef het onder het pseudo niem Wallie Waldsweer, die ook als hoofdpersonage in het boek figureert. Deze miljonair laat zich opnemen in een psychia trisch ziekenhuis, omdat hij aan twee fobieën lijdt. „Nee, nee, het is geen autobiografisch boek. Je mag mij niet verwarren met de hoofdpersoon. Ik lijd noch aan een fobie voor de tandarts, noch aan een fobie voor verveling. Eigenlijk heb ik alleen last van het HD-syn- droom, waardoor ik soms heel druk en vervelend kan zijn. En op andere momenten juist rus tig, op het slaperige af." Slaperig is Hette van Popta deze middag geenszins. Hij zit op het puntje van de bank om zijn ver haal te kunnen doen. Onop houdelijk draait hij shaggies uit de blauwe buil. „Het is toeval dat ik een roman heb geschre ven. Meestal maak ik gedichten of korte verhalen. Deze roman heeft eigenlijk zichzelf geschre ven." De aanzet werd gegeven door de situatie die Van Popta aantrof in de psychiatrie. „Om dat een kennis van mij was op genomen, kwam ik bijna dage lijks in een zo'n ziekenhuis. Door het wegbezuinigen van het personeel worden er nau welijks meer adequate behan delingen gegeven. Lastige pa tiënten zitten langer in een iso leercel dan wenselijk is. Ze krij gen injecties of een infuus om rustig te blijven. Ze krijgen doorligplekken. Ze weten niet Hette van Popta: „De lezer moet net zo'n hoog en breed niveau heb ben als ik om mij te kunnen volgen." Foto: Hielco Kuipers meer of het dag of nacht is. Elk contact met de werkelijkheid raken ze kwijt Dat proces be schrijf ik." „Ik heb in die periode ook veel met doktoren en verpleegkun digen gesproken. Iedereen geeft toe dat er te weinig tijd voor de patiënten is. Er wordt daarente gen waanzinnig veel vergaderd. Het ziekteverzuim onder het personeel is erg hoog. Daarom worden uitzendkrachten inge zet die niet altijd in het bezit zijn van de juiste papieren. Dat leidt tot ongelukken. Patiënten krijgen bijvoorbeeld verkeerde medicijnen toegediend." In die context plaatst de schrijver de lotgevallen van Wallie Walds weer. Hij verzet zich vooral te gen het bewind van zijn moe der. „Want eigenlijk gaat het over een moeder-zoonrelatie." Terwijl de fles Sandeman op nieuw wordt aangesproken, deelt Hette van Popta nog een van zijn geheimen. „Ik ben ook een verwoed tekenaar. Mijn verhalenbundel van vijf jaar ge leden heb ik zelf geïllustreerd. Ik maak ook graag cartoons. Pulpcartoons noem ik ze." Hij gaat op zoek naar tekeningen om te illustreren wat hij bedoelt en keert terug met spotprenten waarop Saddam Hussein is af gebeeld, maar net zo gemakke lijk een erotisch getint tafereel van een vrouw met een buiten maats model dildo. „Ach ja, ik hou van humor." De in 1941 geboren Popta is ook een liefhebber van kruiden. Niet dat zijn achtertuin een keurig aangeharkte kruidenbor der heeft. In de door bomen omzoomde tuin groeien vooral brandnetels. „Een beetje zuur stof teruggeven aan de natuur", is zijn verklaring. Hij zegt veel te weten over de geneeskracht van kruiden. En dat brengt hem weer op zijn boek 'Het Blijde Dal' en de kern daarvan. „Ei genlijk gaat het over de gene zingskracht die elk mens in zichzelf heeft. Wallie Walds weer begint zich steeds pretti ger te voelen in de kliniek, om dat hij steeds losser van zijn moeder komt." Nieuwe muzikanten onder oude naam op tournee door Peter Bruyn zoetermeer - De legendarische Nederlandse 'symfogroep' Ek seption die in de vroege jaren zeventig hit na hit scoorde met 'verpopte' versies van klassieke melodieën, bestaat weer en gaat op tournee. Dat wil zeg gen: toetsenspeler Rick van der Linden gaat op tournee met een handvol nieuwe, jonge mu zikanten en gebruikt de oude naam. Maar dat maakt allemaal niets uit, vindt hij. Het is im mers allemaal zijn muziek. „Nee hoor, ik vind het helemaal niet flauw om de groep nieuwe muzikanten waar ik nu mee op tournee ga Ekseption te noe men," zegt Van der Linden. „Ik heb immers altijd alle muziek voor die band gecomponeerd en gearrangeerd. Rick van der Linden-muziek of Ekseption- muziek, dat is in feite hetzelfde. En of het nu door een strijkor kest, een fanfare of gitaristen gespeeld wordt, het blijft Ek seption." Dus vinden we de toetsenvir- tuoos bij de komende tournee ter ondersteuning van zijn solo album "Vivace' - een eerbetoon aan Bach - omringd door zijn zingende vrouw Inèz en drie Canadese jazzmusici. Nostalgici onder de popliefhebbers zullen originele leden als trompettist Rein van den Broek en saxofo nist Dick Remelink moeten missen. „Maar dat kon echt niet meer," zegt Van der Linden en vertelt over een desastreus verlopen reünietoumee in Duitsland in 1995. „Drank, ster allures, noem maar op. Het liep volledig uit de hand. Dat nooit meer, dacht ik toen. Er is van die tour nog wel een live-cd verschenen, 50.000 van ver- dae.. 'd' iccc Mfc Rick van der Linden. Foto: GPD/Lex van Rossen kocht. Maar je moest eens we ten hoeveel we in de studio hebben zitten knippen en plak ken om het nog een beetje te fatsoeneren. Met Rein van den Broek heb ik toen afgesproken dat we de naam Ekseption niet zonder eikaars toestemming zouden gebruiken. Ik heb Rein ook gebeld voor deze tour, hoor. Maar hij wilde niet meer. Hij heeft z'n trompet helemaal aan de bomen gehangen en zit in de horeca in Spanje." Zelf woonde Van der Linden de afgelopen jaren vooral in Cana da. En als hij al in Europa op trad, dan vooral in Duitsland, waar hij nog steeds een ster is. Samen met zijn vrouw Inèz en een 'wonderkeyboard'. „In dat ding zitten alle Ekseption-par- tijen geprogrammeerd. Gitaren, bas, drums, alles. Behalve de toetsenpartijen natuurlijk. Die speel ik live. Dat beviel prima, hoor. Nooit meer ge; andere muzikanten." Maar voor zijn Bach- Vivace' dat in 2001 vei 'toch alweer meer stuks verkocht zon< menswaardige promoti de hij wel weer eens ders. Met een groep um op. „Drie jaar gel; tweehonderdvijftigste van Bach, kreeg ik het heb immers zoveel te aan die man..." Hij di grote Ekseption-hits 'Air', 'Peace Planet', Concerto' en 'Ave stuk voor stuk tot pop Bachcomposities zijn. Onder klassieke puris in der tijd geschokt gei „Ik had les van stad Albert de Klerk toen Ekseption-plaat uil haren rezen hem tei 'Rick, waarom doe je componisten draaien in hun graf!' zei hij. „I doe ik het nog een kt dan liggen ze weer woordde ik, hahaha." Van der Linden ma; de komende Ekseption^ gebruik van een digitaaia, gel, een digitale conce en een digitaal Hammi Zoals dat anno 2C~ wordt de tournee op gelegd. Er komt een lii En in de zomer wordt nada opnamen voor e we cd gemaakt, waarn |a( tion op tournee gaat d den- en Zuid Amerika „Ja, het is nu menens, zegt Van der Linden. „1 er heel veel zin in.' Max oil; care' uto t Spa k, 02 >spo 'z ikrijk igny e( keer it,V Va rijdi Cir t. 02 'e nl, w idwt Goo Ittani lwot J^torie ïitkwa lt( g°fri< Jn akUj, Concert Ekseption: zc juni, De Boerderij, üuk 152 c met •J°j lsttlub, :el Vall Vj tbea d Jtine >g totr "Imus ;elan iv mt' usta icar moi IOC 154. ic.n gekste 'Hsen. 00 itivaJ ,Deedv ww lefcarev ictie 2003 f hdwi ond Fendc veran ifgew te inf ünnur ntern VRIJDAG 20 juni 2003 Joanne Kathleen Rowling. Foto: EPA/Fiona Hanson Rowling eist 100 mijoen new York - Joanne Kathleen Rowling, de schrijfster van de Harry Potter-reeks, eist zo'n honderd miljoen euro van de krant The New York Daily News, nadat deze enkele details heeft verklapt uit het laatste Potter-avontuur. Rowling zegt dat de krant onder meer haar 'geestelijk eigendom' heeft aan getast en de wereldwijde mar ketingcampagne voor Harry Potter and The Order of the Phoenix schade heeft berok kend. Het boek mag pas vanaf vannacht 12.00 uur (Engelse tijd) worden verkocht. Boeken Vriens en Oomen het leukst zaanstad - Kinderen van 6 tot en met 9 jaar vinden 'Meester Jaap maakt er een puinhoop van' van Jacques Vriens het leukste boek. In de categorie 10 van tot en met 12 jaar maakt Francine Oomen met 'Hoe overleef ik mezelf?' de beste sier. Dat blijkt uit de beoorde ling door de Kinderjury, die gis teren in Zaanstad is bekendge maakt. Bijna 26.000 kinderen brachten een stem uit. Oomen, die dit jaar het Kinderboeken weekgeschenk schrijft, kreeg de allermeeste stemmen. Ze wint daarmee ook de Hotze de Roos- prijs, vernoemd naar de auteur van de Kameleon-reeks. De on derscheiding bestaat uit een sculptuur en een geldbedrag van 4550 euro. De Nederlandse Kinderjury heeft dit jaar voor de zestiende achtereenvolgende keer gestemd in bibliotheken, basisscholen en boekwinkels. rotterdam/anp - De politie heeft gisteren op vijf plaatsen in Rotterdam, Zwijndrecht, Amster dam en Den Haag invallen ge daan wegens de fraude bij mu seum Boijmans van Beuningen in Rotterdam. Vorige week woensdag al is een medewerker van Boijmans aangehouden. De verdachte zit nog vast. Hij is maandag voor de rechter-com- missaris voorgeleid. Justitie sluit niet uit dat nog meer aanhou dingen volgen. De directie van Boijmans deed dinsdag aangifte van de ver duistering van ongeveer 3 mil joen euro. Politie, justitie en ook de gemeente Rotterdam en het museum hulden zich sinds dien in stilzwijgen. Justitie ver klaart dat door erop te wijzen dat de invallen werden voorbe reid. De politie nam de admini stratie in beslag. Of de in beslag genomen administratie aan een particulier of een bedrijf toebe hoort, laat justitie in het mid den. Vlak voor Pinksteren werd ont dekt dat het geld was verdwe nen bij het museum. Van de ongeveer 3 miljoen euro werd 2,2 miljoen snel achterhaald, naar de overige 800.000 euro wordt nog gezocht. Nadat aan gifte was gedaan bij de politie achterhaalde de huisbankier van de gemeente Rotterdam hoe het geld was weggesluisd, waaróp verscheidene rekenin gen werden geblokkeerd. door Ingrid Leeuwangh Amsterdam - Met een olieverf- doekje op canvas in haar ene hand en een met inkt gewas sen abstracte tekening in de andere staat een mevrouw te glunderen op de De Wittenka- de in Amsterdam. „Dit zijn su perverrassingen!" Verderop loopt iemand met een ge heimzinnig doosje in een ge ruite theedoek. De kunstvoorwerpen zijn zo juist uit de art'o'maat van de avondwinkel getrokken. Twee jaar geleden deed het appa raat nog dienst als automa tiek. Totdat kunstenaar Joost Gerritsen en zijn vriendin Hei di langs de lege vakjes liepen en een ingeving kregen: hier moet kunst in. „In plaats van een kroketje kunnen voorbij gangers nu kunst trekken. Laagdrempeliger kan het haast niet." Hij werkte samen met publi cist Joost Vermeulen het plan uit. Vermeulen trommelde vervolgens 25 kunstenaars op. Deze mochten maken wat ze maar wilden, mits het paste in een hokje van tien centimeter hoog, zeventien centimeter breed en achttien centimeter diep. Het leverde duizend werkjes op, van keramiek tot lithografieën, van een ontwerp voor een ligstoel van multiplex tot platgetrapte blikjes van de straat, opgefleurd met een kleurig laagje verf. Marieken Verheyen en Martin Hansen maakten samen een tatoeage-zelfmaakpakket. Daarmee kunnen hennatatoe- ages worden gemaakt met als afbeelding: hippe merken. „Tegenwoordig dragen men sen merken op hun schoenen en T-shirts. Met onze tatoea ges kunnen ze zich helemaal vereenzelvigen met het merk." Als kunstenaar werkt Verhey en uitsluitend aan heel grote projecten voor of bedrijven, grappig nu eens iets handelbaars te maken." Voor twee euro kun kunstwerkje trekken, sterdams Fonds voor en het stadsdeel leggen daar acht euro de kunstenaar. Het gaat door tot de laatste I f 5 werken zijn verkocht. D Kj vlot gaan: de eerste 124 J®FI binnen een half uur weghak P Museum Boijmans van Beunin gen lijkt de laatste jaren in een adem te worden genoemd met financiële perikelen in plaats van kunst. In mei werd de veel besproken verbouwing van het museum afgerond. De werk zaamheden duurden jaren lan ger dan gepland en pakten be duidend hoger uit dan was be cijferd. De gemeente Rotterdam trok er jaren geleden ruim 13 miljoen euro voor uit, maar heeft er in middels al meer dan 17 miljoen euro ingestoken. De gemeente stuurde in maart de hoofdaan nemer weg toen die niet kon garanderen dat het karwei klaar zou zijn voor de geplande her opening in mei. Dat geschil is nog niet beslecht. Het bedrijf is uit op financiële genoegdoe ning en heeft in middels een claim van 2,5 miljoen euro in gediend bij de raad van arbitra ge voor de bouw. De gemeenteraad verwacht aan het einde van dit jaar een toe lichting van verantwoordelijk wethouder Hulman (Cultuur) over de gang van zaken rond met name de verbouwing van het museum. De SP wil dat ook het personeelsbeleid en de sa menstelling van tentoonstellin gen in Boijmans van Beuningen nader worden onderzocht De bezoekersaantallen zijn sterk teruggelopen en uit onvrede met het personeelsbeleid vond een uittocht van werknemers plaats. amsterdajm/gpd - Met een naakte 'regendans' hebben 21 eerstejaars studenten van de Amsterdamse theaterschool gisteravond in Amsterdam de aftrap gegeven van het interna tionaal theaterschoolfestival ITs. Met hun ogen als in trance gesloten, sprongen ze een half uur lang rond voor theater De Brakke Grond.. „Honderd pro cent, honderd procent", klonk hun kreet over de steeds op- zwepender Afrikaanse trom mels heen. Zwiepende piemels en een enkel preuts lingerieset je. De oogst: veertig seconden regendruppels. Ze gaan er voor de volle hon derd procent voor, legden som mige toeschouwers de actie uit. „Dit is toch honderd procent heftig, honderd procent puur." De organisatie van het ITs vatte de actie, vlak voor het festival officieel werd geopend met een dwarsdoorsnee uit de interna tionale programmering, op als een protest tegen dreigende be zuinigingen in de kunstwereld. De Amsterdamse wethouder van cultuur Hannah Belliot, die het festival zou openen, kwam een paar dagen geleden terug op haar toezegging in verband met debatten in de Amster damse gemeenteraad. „Dit is een actie van docente Adelheid Roosen en de studen ten", aldus directeur van het ITs Jacqueline van Benthem. „Ik denk dat dit een statement is tegen de bezuinigingen. Maar ik vind dat onze officiële ope ning pas echt een statement is: heel veel jonge, mooie mensen die staan te trappelen om het podium op te mogen." Rotterdam - De Dutch Don't Dance Division op het terrein van de Parade in Rotter dam. Het humoristisch zang- en dansspektakel is een van de klappers van het festival, dat na twee dagen van try-outs vanmiddag officieel werd geopend in Rotterdam door dansgezelschap Conny Janssen Danst. Met op de achtergrond de skyline van Rotter dam bewogen de dansers zich samen met de tentenbouwers, die de dansvloer steeds verplaatsten, richting het Museum Park. Daar speelt zich tot en met 29 juni h> af, met toneel, dans, cabaret, beeldende kunst en culinaire attracties. Van 41< 13 juli staat het evenement op het Haagse Westbroekpark om vervolgens van met 17 augustus in het Amsterdamse Martin Luther Kingpark neer te strijken, meer info, zie: www.deparade.nl. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16