LEIDEN REGIO Wethouder verliest het tunneldebat Warmondse waterskiërs hebben eindelijk een eigen steiger Drie molens weer klaar om te draaien Weinig reacties op bestemmingsplan W4 Leiderdorp R5 stgeest st debacle hen!nce Park De Ruijter overtuigt raad niet Heineken en Zoeterwoude zien elkaar weer bij rechter der Post in Oegstgeest mmi i vrijdag 20 juni 2003 ST - Jan Geert van der >7) is gisteren geïnstal- nieuw raadslid voor ief Oegstgeest. Hij is de van Aagje Papineau met het werk is ge ldat zij gaat verhuizen andere gemeente. Van is lid van de PvdA, ci- öloog en werkzaam bij >nte Delft. Sinds 2000 imfo in Oegstgeest. «bloem „g vrijwilligers 10TEN - De Voorscho- tw'ik eling van vereniging ebloem heeft gister- icht vrijwilligers in het gezet. De acht kregen ne opgespeld omdat geruime tijd inzetten andicaptenzorg. Een peldje was er voor M. n H. Zuiker, omdat ze jaar voor de vereni- ^um ten. Het provinciale Jan De Zonnebloem le dames de onder- vieriten op. Zes anderen iden >n zilveren insigne om- h al tien jaar inzetten Sch( [onnebloem. door Coen Polack warmond - Aan de rand van de Dieperpoel, de noorde lijkste van de Kagerplassen, ligt de nieuwe startsteiger van Snelvaar en Waterski Vereniging Kagerplassen. Het is een simpel houten platform van vijftien bij drie meter, dat een paar meter van de wal in het water gebouwd is. Niets doet vermoeden dat om dit bouwwerkje de vereniging vijf jaar juridisch getouwtrek achter de rug heeft. „We willen ei genlijk gewoon een vereniging zijn", zegt bestuurslid Jor- gen de Ree. „Met een eigen steiger zijn we al een heel eind in de goede richting." Dit weekeinde wordt de nieu we steiger geopend in aanwezigheid van de burgemeester en afvaardigingen van provincie en politie. De Ree: „Toen we de vergunning eenmaal op zak hadden was de bouwer in drie dagen klaar. Als hij had doorge werkt had het in twee ook wel gekund." En dan toch vijf jaar touwtrekken over vergunningen en kibbelen over rapporten. „De hele procedure heeft ons wel drie steigers gekost.", zegt De Ree. Ondanks de problemen waar de vereniging de afgelopen jaren tegenaan liep is, zijn de verhoudingen met de ge meente en de provincie goed. De Ree: „Men is er toch steeds meer van overtuigd geraakt dat onze vereniging kan helpen met het reguleren van het waterskiverkeer op de plassen. Sociale controle binnen een vereniging helpt excessen voorkomen, dat blijkt ook uit de cijfers van de politie. Van alle mensen die een bekeuring krijgen voor te snel varen op de Kagerplassen, is slechts vijf procent lid van onze vereniging. Dat komt natuurlijk omdat onze le den een vergunning hebben en die niet kwijt willen ra ken." Waterskiën heeft volgens De Ree last van een slecht ima go. „Mensen zien bij waterskiërs vaak onverantwoordelij ke snelheidsduivels vol tatoeages voor zich. Mannen die overal schijt aan hebben. Maar niets is minder waar. Je moet het zo zien: bij het snelvaren is er maar één iemand die gevaar loopt en dat is de persoon die op die twee hou ten latjes achter de boot hangt. Daarom kijkt de bestuur der van de boot wel extra goed uit. Het is een heel verant woordelijke sport." Om die verantwoordelijkheden goed op nieuwe waterski- ers over te brengen, is Bart Hannink bij de vereniging. Als instructeur is hij dolblij met de nieuwe startsteiger. Han nink: „Het is voor veel beginnende skiërs erg lastig om vanuit het water te starten. Het gaat veel makkelijker als je op de rand van de steiger kunt zitten en vanaf daar op je ski's wordt getrokken. Als je eenmaal rechtop staat is het heel makkelijk." De steiger is voor de vereniging ook een eerste echte 'voet aan de grond'. Een eigen verzamel plaats en een plek waar de waterskiërs hun spullen kun nen achterlaten voordat ze op de latten gaan. De Kagerplassen zijn al sinds 1920 in gebruik door water skiërs. De SWV Kagerplassen is pas tien jaar actief. En al is de vereniging met zo'n 330 leden één van de grootste van Nederland, er is geen eigen clubhuis, er zijn geen eigen boten en de nieuwe steiger is eigenlijk maar één van de steigers die de vereniging zou willen bouwen. De Ree: „Op deze manier zijn we heel afhankelijk van de wind en het weer. Met een paar steigers verspreid over de plassen zouden we veel meer mogelijkheden hebben. Eigenlijk wil ik daar voorlopig nog even niet aan denken. We zijn nu zo lang met die steiger bezig geweest. Het wordt weer eens tijd om lekker met het skiën zelf aan de slag te gaan." 'n8> en Overduin De gemeente pt houdt de mogelijk- i om in Rijnfront, in [nd ten westen van de It bedrijven 300 huizen tten. In het oorspron- jstemmingsplan was in illeen ruimte voor uit- Jvan het Bio Science ierveerd. De overgrote leid van de gemeente- linde gisteravond uit- Ihet voorstel van bur en wethouders om oningbouw mogelijk imingsplan wordt zo dat de huizenbouw irgaat als blijkt dat de /an bedrijven en kan een financieel fiasco jpen. Vanwege het momische tij ligt de kantoorruimte mo- ir onder het aanbod, ins een hoogconjunc- len niet alle kantoren inen worden, blijkt iek dat in opdracht leente is uitgevoerd, ren (Leefbaar Oegst- mde het 'ten hemel dat het college daar instantie overheen ipen. Zijn partij dien- te instantie een motie gebied te bestemmen mix van woningen en ig, Maar als blijkt dat de woningbouw ook an- worden opengehou- n de Leefbaren de :rin. ievoorzitter Huizing was er fel op tegen ind bij voorbaat uit- voor bedrijven te be- „Het gebied baart ••1 zorgen. We worden j omgeving weer ge- om dingen te doen geen zin in hebben." op het miljoenente- élieiPoelgeest voegde hij 1: „Ik hoef niet uit te g erft Oegstgeest zich niet 1 financieel debacle kan neemt de odnjhet risico dat de pro- 2r bestemmingsplan af- R.fe gevolgen daarvan zijn: de igenaars zouden zon- ge^ntelijke toestemming iangebouwen aan wie 1, ntnogen verkopen. Dat gwat wethouder Mees- h. èjressief Oegstgeest) gé „Elke verandering keuring van de pro- eker. Daar dient de rekening mee te isleden waren tegen )<el van burgemeester Riders. Opvallend was teldheid binnen de ie van de vier leden Tien het plan. Ook Kla- tfractievoorzitter van i niet het risico lopen (an door de provincie iekeurd. Met de klok mee: de Boterhuismolen de molen Lijker II en de Vlietmolen. De drie molens kunnen weer malen als de waterstand daarom vraagt. Foto's: Hielco Kuipers door Coen Polack regio - De Rijpweteringse molen Lijker II, de Hoogmadese Vlietmolen en de Warmondse Boterhuismolen zijn weer als nieuw. De Rijnlandse Molenstichting viert morgen een feestje, omdat de drie molens piekfijn zijn gerestaureerd. Op de website van de stichting staan oude, grijze en vergeelde foto's van fiere Hollandse molens. Vaak maken de mo lens deel uit van een nostalgisch agra risch tafereeltje: bootje ernaast, boerde rij op de achtergrond, molenaars die poseren naast hun trots. Gefotografeerd als stoere symbolen van de Hollandse polders. Tijdenlang zorgden ze dat de waterstand op peil bleef in de Neder landse gebieden onder zeeniveau. De afgelopen decennia zijn veel molens in onbruik geraakt, vervangen door elektrische gemaaltjes of verworden tot letterlijk uitgeholde monumenten. De drie molens waar het morgen om draait, kunnen ook weer malen als de water stand daarom vraagt. „Een echt malende molen kan veel bij dragen aan het op peil houden van de grondwaterstand", zegt voorzitter Loek Dijkman van de Rijnlandse Molenstich ting. „Molens werden vroeger zo ge bouwd dat ze veel meer water konden verwerken dan eigenlijk nodig was. Op de momenten dat het niet waaide kon het waterpeil stijgen, zonder dat de mo lens maalden. Als de wind daarna wat aantrok, hadden de molens in no-time het overtollige water weer afgevoerd. Vergeleken met flinke molens zijn de gemaaltjes die er nu vaak staan een soort naaimachientjes." Het heeft de stichting veel werk gekost. De Vlietmolen, bij de voetbalvelden van de Hoogmadese vereniging MMO, zag er van buiten wel uit als een molen, maar van binnen was daar weinig meer van over. Het binnenwerk is volledig vernieuwd met onder meer gietijzeren tandwielen. De Rijpweteringse molen Lijker II is voor het oog nauwelijks aan gepakt, maar onder de grond is er een kostbare en ingrijpende operatie ver richt. De funderingen van de molen zijn vernieuwd. De Boterhuismolen in de Warmondse Boterhuispolder staat ook op een nieuwe fundering. De heipalen onder de molen zijn vernieuwd. Ook de buitenkant en het binnenwerk van de molen zijn opgeknapt, omdat de rotte fundering scheuren in de molen had veroorzaakt. Een belangrijke oorzaak voor verbou wingen en opknapbeurten aan molens ligt in de daling van het bodemopper vlak in veenpolders, gemiddeld met een Jialve meter per eeuw. „Als de grondwa terstand daait, dan droogt de bovenste laag veen op en klinkt in, waardoor de bodem daalt en de molens zakken of te hoog komen te liggen om nog effectief te kunnen malen", aldus Dijkman. Daarom is het scheprad van de Boter huismolen lager gehangen en is de vijzel van de Lijker II verlengd, zodat die het water weer raakt. Volgens voorzitter Loek Dijkman van de Molenstichting zijn draaiende molens ook in de toekomst beter beschermd. Een werkende molen wordt minder snel gesloopt dan een oude zonder functie. door Nancy Ubert vervolg voorpagina oegstgeest - Drie van de vier po litieke partijen in Oegstgeest weigeren de tunnel naar de Leid- se Merenwijk te bouwen. Wet houder De Ruijter verzette zich gisteravond met hand en tand tegen het plan om de verbinding onder het spoor te schrappen van het lijstje met projecten die in nieuwbouwwijk Poelgeest nog moeten worden uitgevoerd. Tevergeefs. Zijn tegenstanders waren niet onder de indruk van zijn bezwaren en overwegingen. Staat nu wel of niet op papier, dat Oegstgeest de tunnel onder het spoor naar de Leidse Me renwijk moet bouwen? Volgens tegenstanders ontbreekt de be stuursovereenkomst waarin dat duidelijk staat. Er is wel een convenant waarin de tunnel een paar keer zijdelings wordt genoemd. „Ik heb het opge zocht in het groot woorden boek der Nederlandse taal", probeerde De Ruijter, „Conve nant betekent overeenkomst, beding, afspraak." „Het gaat ons niet om wat meneer Van Dale zegt, voor ons is belangrijk wat de jurist vindt", was het antwoord van WD-fractievoor- zitter Huizing. Wethouder De Ruijter en zijn partij het CDA vinden, dat het convenant duidelijk maakt dat de tunnel bij Poelgeest hoort. Leefbaar Oegstgeest, Progres sief Oegstgeest en oppositiepar tij WD bestrijden dat ten zeer ste. De vergadering van de commissie ruimte en groen, die vorige week is gehouden, werd gisteravond nog eens dunnetjes overgedaan. Nieuwe gezichts punten bood dat niet. De wet houder smeekte om extra tijd om te onderzoeken hoe sterk Oegstgeest staat. „Als juridisch onomstotelijk vaststaat dat we die tunnel niet hoeven te bou wen, kunnen we deze beslissing alsnog nemen." De diepslapen- de stuurgroep waarin Oegst geest, Leiden en Warmond met elkaar zaken over Poelgeest moeten doen, komt in juli voor het eerst sinds jaren weer bij el kaar. De Ruijter wil de tunnel kwestie dan graag met de ande re gemeenten bespreken. Leefbaar Oegstgeest, Progres sief Oegstgeest en WD wilden zulke taal niet eens meer horen. Ook het betoog van CDA-frac- tievoorzitter De Kok was tegen dovemansoren. „Eigenlijk hel pen we de wethouder met onze beslissing", vond fractievoorzit ter Klaver van Progressief Oegstgeest. „We willen de tun nel niet, we hoeven 'm niet. De wethouder staat nu sterk in zijn onderhandelingspositie. Op dracht van de raad." Leefbaar Oegstgeest, de partij die al maanden roept dat de tunnel niet gebouwd hoeft te worden, kreeg de eer en diende de 'schrapmotie' in. De neder laag van De Ruijter was een feit. „Ik heb mijn stelling verdedigd en u vindt dat dit niet overtui gend is geweest", zei hij even later. „Als je ergens tegen bent en je verliest van de meerder heid, moet je je inspannen voor het algemene gedachtegoed. Ik beloof u dat ik tot Tiet uiterste zal gaan om het convenant te herijken." Huizing: „Uw positie in de onderhandelingen is door onze beslissing uitermate moei lijk geworden. U moet onze overtuiging léven, anders bent u straks een slecht onderhan delaar." CDA, Leefbaar Oegst- geest en Progressief Oegstgeest lieten weten vertrouwen te heb ben in De Ruijter. Ernstige zaak Leiden zit danig in zijn maag met de opstelling van de ge meenteraad in Oegstgeest. Woordvoerder F. Delemarre: „Dat het er zo voorstaat met de tunnel, is een ernstige zaak." Hij wijst erop, dat wat Leiden betreft de tunnel on der het spoor van de Meren wijk naar Poelgeest wel de gelijk nodig is. „Het is bo vendien bijzonder ernstig, omdat deze kwestie funda menteel de samenwerking tussen de gemeenten raakt." De gemeente Leiden denkt nu hard na over de stappen tegen Oegstgeest. zoeterwoude - Heineken en de gemeente Zoeterwoude staan woensdag 25 juni weer tegen over elkaar voor de Haagse rechtbank. De bierbrouwer Ügt al geruime tijd met de gemeen te in de clinch over de hoogte van de onroerend zaakbelasting (ozb). De brouwer vindt dat hij te veel belasting moet betalen. Tot on genoegen van Heineken be schouwt de gemeente de zoge heten Apollotanks, waarin het bier wordt bewaard, als 'gebou wen' die voor ozb in aanmer king komen. Volgens de brou wer zijn de tanks geen gebou wen, maar machines of installa ties. Ruim anderhalf jaar geleden bogen rechters zich al eens over de kwestie. Zij veldeqygeen oor deel, maar verwezen ere partijen terug naar de onderhandelings tafel. In de gesprekken die volg den kwamen Heineken en de gemeente er niet uit. vaifc=: gei'** Dijke rr' - In het gebied rond 14 in Leiderdorp ver- komende jaren zo- p j de gemeente een ^temmingsplan moet veranderingen, het huizen en bedrijfs- Jrepi geld te verdienen erdieping van de A4, ingrijpend om wat cor- Ijk bestaande plannen 'ngen. De voorlopige sfcar. Gisteravond kon- iar.en hun reactie geven op dit voorontwerp. De uitnodiging van de gemeen te ontketende geen stormloop. Slechts een kleine 20 mensen kwamen op de bijeenkomst af. De kritiek was mild. De vier mensen die het woord voerden wezen op punten die volgens hen niet kloppen. Dat is ook precies de bedoeling van deze eerste inspraakronde, legde wethouder Molkenboer uit. „Dit is eigenlijk de 'voor-voor- inspraak', zodat we foutjes al in een vroeg stadium kunnen wegwerken. Die foutjes leiden later anders alleen maar tot op onthoud." Deze eerste ronde duurt tot 3 juli. Mensen kunnen ook schrif telijk reageren. Als het ontwerp bestemmingsplan klaar is mo gen ze opnieuw reageren. Blij ven ze het oneens en verwerkt de gemeente hun opmerkingen niet in het plan, dan kunnen ze tenslotte bezwaar maken tegen het definitieve bestemmings plan: de derde inspraakmoge lijkheid. A. van Wieren, bewoner van de Kom van Aaiweg, wees gister avond op iets wat volgens hem niet klopt. De gemeente Leider dorp wil de tennisbanen langs de Hoogmadeseweg verplaat sen en op het vrijkomende ter rein huizen bouwen. Ook op het aangrenzende Samsonveld, een grasveldje langs de Hoog madeseweg, komen huizen. De Essenlaan, die de twee stukken grond scheidt, staat niet apart aangegeven. „Het is neergezet als één be- bouwingsvlak, wat betekent dat er overal op dat terrein huizen mogen komen", aldus Van Wie ren. „Terwijl het Essenlaantje open zou blijven." Dat wil hij graag, en daarom maakt hij zich ernstige zorgen. Wethou der Molkenboer keek ervan op dat de Essenlaan in het bebou- wingsvlak staat en niet bestemd is om groen te blijven. „Dat ver baast mij ook." J. Tieken van de Belangenver eniging A4/HSL, deelde mee dat hij het appartementenge bouw bij het zwembad en de Brede School veel te hoog vindt. „De Brede School krijgt drie etages en de appartemen ten vier. De bewoners van de Ericalaan zijn zich rot ge schrokken." Een bewoner van de Van Geerstraat, W. Hoves- treydt, merkte op dat er naar zijn zin teveel bedrijfsruimte komt langs de Ericalaan en de Mauritssingel. Hij is bang dat op termijn ook het grasveld in zijn straat met bedrijven gevuld wordt. Hij pleitte ervoor het groen in tact te laten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13