Cultuurbeleid te versloffen' LEIDEN REGIO Breinbrekers, getallenpiramides en cijferbomen iver voor titel Iturele hoofdstad Passend ouderenbeleid blijft vooralsnog toekomstmuziek Kinderdagverblijf De Watergeuzen neemt De Spelerij over Spaghetti, maar geen chaos onder de grond R3 oc vrijdag 20 juni 2003 (obbert Minkhorst mj- Cultuurbeleid in Leiden e versloffen. Dat mag in val gebeuren, luidde de lap gisteravond in de mmissie onderwijs en Wethouder A. Pechtold Ie vaart erin houden. leenteraad wil dat dit een begin wordt ge- met de aangekondigde iota. Pechtold, die daar pas volgend jaar mee slag wilde, zegde dat on- k van de raadscommis- Tegelijk drongen meer- tijen aan op een oplos- ir de huisvestingspro- en de geldtekorten bij ie (muziek) podia, zoals centrum de X. vreest dat het vaststel- nieuw cultuurbeleid ig oploopt. Raadslid A. sloeg de wethouder D66-verkiezingspro- om de oren. Daarin 30 jgesteld dat de partij zo- aagt aan cultuur in de tegendeel is waar, Idje liberaal. „Er is te wei- atleid. Nogal wat instellin- wij ook, wachten nood- jen al een tijd op de lelijk toegezegde cul- 1. De wethouder begint de zomer van 2004 met :ussie om vervolgens 15 pas een eerste nota hanen presenteren." Dat duurt de WD allemaal te lang. Die kritiek werd Pechtold wat te gortig. „Ik luister ademloos naar deze tirade", onderbrak hij Sleijster. „Maar hebt u met mij niet aan het begin van deze col legeperiode afspraken gemaakt waar ik me aan moet houden? Er is duidelijk afgesproken dat er een nota komt in samen spraak met de partners in de stad. Ik loop nog geen maand uit de pas als ik daar na deze zomer mee begin." Dan had de wethouder de ge meenteraad toch op het ver keerde been gezet, viel F. van As van de Christenunie de WD bij. Stond er immers niet in de Perspectiefnota: pas na de zo mer van 2004? Maar er was geen misverstand, Pechtold had onmiddellijk toegezegd van die datum te zullen afwijken en, zoals de WD en anderen ver langen, na deze zomer aan het werk te gaan. De liberalen rea geerden tevreden: van hun mag de nieuwe cultuurnota best een hogere prioriteit krijgen. Partijen vroegen ook naar de toekomst van Q-Bus en cultu reel centrum de X. Pechtold vroeg op zijn beurt wat de ge meenteraad dan wil. Hij heeft zelf al meerdere malen aange geven dat het onderkomen van Q-Bus aan de Middelstegracht een prima stek is voor het on derbrengen van meer muziek- podia. Bijvoorbeeld de X. En hij wil best 'knopen doorhakken'. leiden - Kinderdagverblijf De Spelerij met 72 kindplaatsen aan de Leidse IJsselkade wordt per 1 juli overgenomen door kinderopvang De Watergeuzen met 92kindplaatsen aan de Willem Barentzstraat op indu strieterrein De Waard. De ou ders van de kinderen die De Spelerij bezoeken en de acht tien personeelsleden zijn in middels ingelicht. Directrice Wanda de Ruiter van De Watergeuzen heeft alle ver trouwen in de toekomst. „De Watergeuzen en De Spelerij zit ten op één lijn. Beide kinder dagverblijven sluiten recht streeks contracten af met ou ders of bedrijven." Dat was dan ook een reden om contact te zoeken met De Wa tergeuzen, legt Fred Borkent uit. Zes jaar geleden begon hij de opvang samen met zijn vrouw Torna. Inmiddels is het tijd om 'iets anders' te gaan doen. „Wij hebben contact ge zocht met Wanda omdat beide organisaties zo op elkaar lijken en hebben er het volste ver trouwen in dat zij de kwalitei ten heeft om de potentie van De Spelerij ten volle te realise ren." De Ruiter wil het concept van De Watergeuzen geleidelijk, ge faseerd en in goed overleg doorvoeren in De Spelerij. „Daar worden kinderen van 0 tot 4 jaar opgevangen. Bij De Watergeuzen is daarnaast ook plaats voor buitenschoolse op vang tot 12 jaar. Ik streef ernaar om die opvang voor beide loca ties te realiseren want er is sprake van een groeimarkt. Per slot van rekening komt er in Roomburg een heel nieuwe woonwijk bij." LEIDEN WIJK LADDER vrijwilligers - De Leidse Wel zijnsorganisatie Jeugddorp houdt van 21 juli tot en met 1 augustus voor de achtste keer een zomervakantieprogramma voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Daarvoor worden en thousiaste medewerkers ge zocht die het leuk en uitdagend vinden om met kinderen te werken, kunnen organiseren en leiding kunnen geven aan groe pen kinderen. Medewerkers moeten minimaal 18 jaar zijn en minstens één week beschik baar zijn. Geboden wordt: een onkostenvergoeding van 63,50 euro voor 40 uur werken, de lunch en een WA- en ongeval lenverzekering. Vrijwilligers krijgen een trainingsdag en vrij willigers die een pedagogische opleiding volgen, kunnen stu diepunten krijgen. Geïnteres seerden kunnen contact opne men met het Steunpunt Vrijwil ligerswerk (WAVeS), Breestraat 15, telefoon 5160477. slaaghwijk - Sjaak en Nel de Heiden verzorgen morgen om 20.30 uur weer een line dance- avond in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpaa 5. Meer informatie telefoon 5221360. boshuizen - Het Stevenshof- koor verzorgt zondag om 14.45 uur een optreden voor 55-plus- sers in Rijn en Vliet. De zaal van het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan 1 is vanaf 14.30 uur open. De toe gang is 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. pancras - In buurthuis de Pan- crat kunnen 50-plussers woensr dag om 13.30 uur aan een spel letje bingo meedoen. De zaal van het buurthuis aan de Mid delstegracht 85 is om 12.30 uur open. - Het zou heel mooi zijn ^en in 2006, als het 400 eden is dat Rembrandt le erd geboren, culturele ad van Nederland is. vroeg cultuurwethouder told gisteravond in een immissie, moet je dat it willen, met alle aange- le bezuinigingen? l d reageerde op het ^1 dat WD-leider L de roensdagavond deed tij- iaalgemene beschouwin- p r de Perspectiefnota. De n^lturele hoofdstad geeft extra uitstraling. Dat toi, aangezien de ge- zelf 2006 al gedoopt it het jaar van Rem- laalt zich nogal wat op als het een gooi doet titel, waarschuwde L „Mijn eerste gevoel loeten we doen. Alleen: bezuinigingen, de be- ludgetten: wat kunnen aken? Deze ambitie eens te hoog kunnen :pen." ging gisteravond ook in op vragen van voorman F. van As van de Christenunie over dat Rembrandtjaar, en de daaraan gekoppelde uitbreiding van De Lakenhal. Van As vroeg zich af of de plannen rond en met het museum niet te ambiti eus zijn. De Lammermarkt en omgeving moeten de culturele poort van Leiden worden. Van As vreest echter dat de plannen te groot zijn om al in 2006 ook echt het Rembrandtjaar te kun nen vieren. „U hebt nog niets waargemaakt. Het wordt zo langzamerhand een luchtkas teel." Wat als van de uitbrei ding van De Lakenhal nog niets terecht is gekomen? Beter is het om de plannen 'te versoberen', aldus Van As. Dat wil Pechtold niet. „Het knelt, dat geef ik toe. Maar ik doe het liever een jaar later, dan dat we inboeten op onze ambi ties. Het moet gewoon af. We wachten hier al 25 jaar op." En de viering van de 400ste ge boortedag van Rembrandt komt niet in gevaar, denkt hij. Er komt bijvoorbeeld extra geld uit het evenementenbeleid. 'Droevig dat deze generatie ouderen niet wordt beschermd tegen alle sores' door Floor Ligtvoet leiden - De huidige samenleving houdt te weinig rekening met oude ren. Dat was de conclusie van het de bat tijdens de CDA-thema-avond Ou derenbeleid, gisteren in het stadhuis. Het wordt hoog tijd voor nieuw beleid en versoepeling van de woningbouw- regels, want de wensen van ouderen zijn in de loop der jaren drastisch ver anderd. Op hun vijfenzestigste achter de geraniums zitten in een verzor gingstehuis willen de meesten allang niet meer. Met een ruim pensioen op zak blijven participeren in de maatschappij is hun devies. En door middel van zorg op maat en woningaanpassingen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen op hun vertrouwde stekje. Helaas kunnen veel mensen op leeftijd hier alleen van dromen. Hun dagelijkse realiteit ziet er totaal anders uit. Ze staan op de wachtlijsten voor een verzorgingshuis, komen nauwelijks rond van hun AOW- uitkering en slijten hun dagen in een zaamheid. Als het aan CDA-Tweede Kamerlid N. van Oerle-van der Horst en CDA-fractievoorzitter W. Bleijie ligt, komt daar snel verandering in. De aanwezige ouderen blijven echter sceptisch over de haalbaarheid van de ambities van de partijgenoten in een tijd van economische recessie en voor genomen bezuinigingen. Tussen de twee politici was het vooral een onder ling heen-en-weergeschuif van verant woordelijkheid en beschikbare gelden. „Als jullie in Den Haag van de WVG (Wet Voorziening Gehandicapten) af blijven, hebben wij een budget om de nota 'integraal ouderenbeleid' uit te voeren", antwoordde Bleijie op de vraag hoe hij de Leidse ambities wil fi nancieren. Voor het raadslid is niets te gek: woningaanpassingen doen, het opstellen van een individueel gezond heidsprofiel, mantelzorg, educatie, culturele uitjes, het verbeteren van de mobiliteit, het moet allemaal kunnen. „Jullie krijgen het hier nog leuk", ver zekerde hij zijn leeftijdgenoten. Op veel financiële steun uit Den Haag hoeft hij daarbij niet te rekenen, liet Van Oerle-van der Horst doorscheme ren. Volgens haar moet er bij ouderen een omslag in mentaliteit plaatsvin den: „Het gaat niet om wat de over heid voor hen kan doen maar wat ze zelf nog kunnen doen." Langer door werken maar onder minder tijdsdruk ziet het Kamerlid als een van de oplos singen om het leefgenot en de maat schappelijke participatie van ouderen te verhogen. „Door ze meer ruimte te geven om zich te laten omscholen, kunnen ze langer aan het werk blij ven." Werken houdt gezond, aldus de politi ca, mits een werkweek niet uit meer dan veertig uur bestaat. „Als we jaren langer doorwerken moet het ook mo gelijk zijn om een paar jaar bijvoor beeld minder te werken", vindt ze. „Werkweken van zestig uur kun je even volhouden, maar daarna ben je opgebrand." Het argument uit de zaal dat de banen nu niet voor het oprapen liggen, legt het CDA-Kamerlid naast zich neer: „In de politiek gaat het om vooruit kijken. In de toekomst trekt de arbeidsmarkt weer aan en dan zullen we al die ouderen hard nodig heb ben." Volgens Van Oerle-van der Horst moe ten gemeenten soepeler met hun re gels voor het bouwen van nieuwe seni orenwoningen om kunnen gaan. „We zijn op het gebied van volkshuisves ting toe aan een generatiebeleid in plaats van vast te houden aan sociale woningbouw. Voor eigen inwoners moeten gemeenten seniorenwoningen kunnen bouwen." Wettelijke regeltjes mogen daarbij niet iri de weg staan, verklaart ze: .Alleen op die maniet is er meer mogelijk dan je op het eerste gezicht zou denken." Jacques van Cruysen, vertegenwoordi ger van de ouderenorganisatie COS- BO, koopt weinig voor deze toekomst plannen. „Er komt op korte termijn toch niets van terecht, want er moet bezuinigd worden", sombert hij. „De ze generatie ouderen zal er weinig van merken." Een beetje teleurgesteld is hij wel. Liever had hij een concrete toezegging gehad, zoals bijvoorbeeld de handhaving van de gemeentelijke subsidie op toegangskaartjes voor het zwembad: „Ik vind het droevig dat de generatie die na de oorlog zo hard heeft gewerkt, nu niet wordt be schermd tegen alle sores." de Vries deed onlangs in het Nederlands kam- chap puzzelsport „En s 1 aten we niet over door- >el cryptogrammenen Moordraadsels, maar over ve ie puzzels", verduidelijkt arige student informati- 4de Universiteit Leiden. 50 deelnemers eindigde loofddorp in de mid- iot. „Maar volgend jaar er zeker weer bij en dan 1 de top 20 zien te ko- :s, getallenpirami des, cijferbomen en schatei- land. Het is maar een greep uit de opgaven die De Vries moest oplossen. „Of ik me speciaal op het NK had voorbereid? Nou, niet echt. Ik was alleen de avond ervoor op tijd naar bed gegaan, want het levensritme van een student is toch iets an ders dan dat van een puzze laar." In het puzzelblad Breinbrekers zag De Vries een aankondiging van het NK. „Ik heb de opga ven voor de kwalificatie van in ternet gehaald, gemaakt en op- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 gestuurd. Toen bleek dat ik als nummer 28 van de vijftig deel nemers de finale in ging. Ik los die puzzels al jaren op, maar was altijd te lui om ze op te sturen. Nu besloot ik het ge woon een keertje te doen. Nee, het was niet echt een verras sing dat ik me voor het NK had geplaatst. Op de dag zelf, vorige week za terdag, moest hij zich al om 10.00 uur in Hoofddorp mel den. „Een beetje aan de vroege kant voor een student" Na de hele dag stevig aan de tand te zijn gevoeld, was hij goed leeg. „De winnaar? Nee, dat was geen verward type dat bijna van de wereld is. Als je het NK wilt winnen, moet je redelijk briljant zijn. Er waren veel deelnemers van mijn leeftijd. Ik kreeg daar een beetje het eind- examengevoel. Na een korte introductie moesten we een zaaltje in waar in drie rijen 50 tafeltjes en stoeltjes stonden en aan de muur hing een grote klok. Het was leuk om er een dagje bij te zijn en leuk om een dagje te puzzelen." „Eigenlijk doe ik nooit kruis woordraadsels, hooguit in de tv-gids of zo. Ik had wel stan daard logische puzzels opge lost, een beetje ter voorberei ding. De logische puzzels zijn te oefenen, want er zit iets ach ter. Je moet de oplossing ge woon zien en een goed geheu gen helpt daarbij, want er zijn Onderhoud leidingen 'problematisch' Roald de Vries: „Als je het Nederlands kampioenschap puzzelsport wilt winnen, moetje redelijk briljant zijn." Foto: Mark Lamers onderdelen in die puzzels die steeds terugkomen. Tijdens de finaledag waren er momenten waarop ik dacht: ik ben lekker bezig. Maar er waren ook mo menten waarop ik bij het zien van een puzzel dacht: hoe kan dit? De laatste opgave van het kampioenschap werd om tien voor vier 's middags uitgedeeld en ging op tijd. De vijf snelste puzzelaars kregen een bonus van een bepaald aantal punten. Op het moment dat ik nog aan het nadenken was hoe de puz zel op te lossen, hoe pak ik dit überhaupt aan, was de eerste al klaar. Ach, het was een leuke ervaring." Eric-Jan Berendsen door Silvan Schoonhoven leiden - De bodem in de bin nenstad ligt overvol met kabels en leidingen. Op sommige plek ken is het zo'n wirwar dat het onderhoud aan elektrakabels en water- en gasleidingen 'pro blematisch' wordt. Er is sprake van een ondergrondse spaghet ti, maar niet van chaos. Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op schriftelijke vragen van L. de Lange en F. Zevenbergen (WD) A Flippo en W. Bleijie (CDA) en C. Broeyer (PvdA). Die willen weten of de gemeente het on dergrondse nog wel in de hand heeft en of Leiden voldoende maatregelen neemt om een ramp te voorkomen. Aanleiding voor de onrust is een ongeluk op de kruising Ge- regracht-Levendaal op 12 juni 2001. Een asfaltfrees raakte een ondiep liegende gasleiding, waardoor een steekvlam ont stond. Had het gas zich verder kunnen verspreiden, dan had den de gevolgen veel erger kun nen zijn. Bij een soortgelijk ongeval in de VS vielen in 1998 drie doden. In april verscheen er een artikel in NRC Handelsblad met de waar schuwing dat het slechts een kwestie van tijd is voor een der gelijke ramp zich ook in Neder land voordoet. Dat bleek uit een geheim uitgelekt rapport van Rijkswaterstaat en het Cen trum voor Ondergronds Bou wen (COB). „Het incident met de gasleiding in de Geregracht was een onge lukkige samenloop van om standigheden", schrijven b. en w. De leiding stond wel op de tekeningen, maar de diepte was niet volgens afspraak. „In het verleden is de gasleiding ver legd, waarbij het toenmalige EBR de leiding uit gemakzucht niet onder een bea van leidin gen op de hoofdgasleiding heeft aangesloten, maar bovenlangs dit bed, met de bekende ernsti ge gevolgen." Toen de ramp zich voordeed, zijn volgens het college geen procedurefouten gemaakt. De werkwijze is wel veranderd. Sindsdien wordt asfalt op krui singen niet opengefreesd, maar gebroken, Wat de kans op het beschadigen van een leiding verkleint. De gasleiding op de Geregracht lag qp een diepte van maar 15 centimeter. Dat had minimaal 65 centimeter moeten zijn. Dit soort 'extreme afwijkingen' kan volgens b. en w. niet worden 'gedetecteerd of voorkomen'. Om elk risico uit te sluiten, zou den alle kabels en leidingen in de binnenstad moeten worden opgegraven, maar dat is veel te duur, vindt het college.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11