IAEA oordeelt 'gematigd' over kernprogramma Iran BUITENLAND 'Bloedbad in Iran is mogelijk' Rechterhand Saddam Hussein opgepakt Fataal ongeluk kost Amerikaanse bisschop de kop Black metal-bassist met hoofd naar feest 'Inscriptie beenderkist broer Jezus is niet echt' [ië zwakt wet wat verder af Opnieuw zelfverbrandingen uit protest in Parijs en Londen Bush saboteert rechtsbijstand aan tribunaal Nog geen staakt-het-vuren I 20| •zender VS Fidel Castro I- De Cubaanse president Jastro heeft dinsdag een Ifttator van een Spaanstalig [nation in het Amerikaanse uitgescholden. Hij had jdat moment geloofd dat [de met zijn Venezolaanse [enoot Hugo Chavez, voor ■presentator zich uitgaf. 425 minuten kreeg Castro fen dat hij er tussen was £en. Daarop volgde een d aan scheldwoorden. ii wonen ongeveer fa verbannen Cubanen, e de meesten fel anti- azijn. 2o!(H België geeft deels toe enorme Amerikaanse m de omstreden 'genoci- aan te passen. Met die al wat afgezwakte wet Belgische justitie overal |reld misdaden tegen de J j leid vervolgen. De rege- 33j indigde gisteren aan dat '3. landers die bij intema- instellingen werken on tilbaar zijn. De Amerika- eigen de nieuwbouw van VO in Brussel tegen te n zo lang de wet van blijft. Brussel wil de wet trekken, maar kwam wel 13, n gebaar. donderdag 19 juni 2oo3 437, fllieten gaan oed bewaken 286,i 86,$' 739, 14. R Het 730 culturele en na- ilfy stukken tellende we- )ed van Unesco wordt komst bewaakt met van satellieten. De VN- itie voor onderwijs, we en cultuur heeft daar- 21 Isieren in Parijs een over- 4ri nst getekend met de Eu- ruimtevaartorganisatie et is de bedoeling dat ijke contracten ook wor- tekend met de Ameri- NASA en Indiase, Japan- ladese en Braziliaanse vaartautoriteiten. 39J iatie 16j aP el enaam Max or opgepakt VALLARTA - De VOOIt- 'tS 8e erfgenaam van het 26 21 van de cosmeticagigant actor, Andrew Luster, is ico opgepakt. De 39-jari- !67!i erikaan was veroordeeld jaar cel voor het droge- verkrachten van drie 59,4n. Luster verdween in jgi tijdens het proces, hoe- 15'i elektronisch huisarrest Ie FBI begon een intema- klopjacht naar de miljo- ïiïuster is het achterklein- m Max Factor, die in de vvintig in Hollywood een ticamerk begon. chendbaarheid nier Berlusconi Het Italiaanse Lagerhuis [isteren na een verhit de- jestemd met een wet die j 12 Jer Berlusconi en andere -[47 eiten juridische on- 88 dbaarheid garandeert zo- Jq in functie zijn. Twee )!ö8 geleden keurde de Se- 75 et wetsvoorstel al goed. - - t garandeert behalve de :r ook de president van n de voorzitters van de van Afgevaardigden, de en het Constitutioneel ïtshof immuniteit. De taak wegens fraude tegen toni in Milaan kan nu Drden voortgezet als hij remier meer is. Zijn termijn loopt in 2006 af. en in stadje VS i uit de hand harbour - Het normaal jo tige stadje Benton Har- ■4-j n de Amerikaanse staat ;an gaat al twee dagen t onder hevige rellen. De- onnen maandagnacht, een zwarte motorrijder ;elukte terwijl hij op de was voor de politie. Die hem aanhouden wegens d rijden, wat resulteerde dollemansrit met dode- loop. Sommige van de in overwegend zwarte in- 30# s geven de politie de Zij gingen de straat op demonstreren, maar dit illedig uit de hand. De de manifesteerde zich in lingen en brandstichting. voor 'Star rs' mislukt Ugton - Het Amerikaan- r heeft afgelopen nacht •t voor de ontwikkeling n raketschild ('Star zien mislukken. Een ra- werd afgevuurd van een eschip in de Stille Oceaan een andere raket uit de chieten, maar miste doel, iet Pentagon. Het was de proef voor een onderdeel t raketschild, bedoeld tetten voor de korte en Uange afstand van tenstaten' of 'terroristi- [anisaties' tijdig te kun- lerscheppen. Het was •te keer dat zo'n proef door Merle Tip den haag - Iraanse vluchtelingen in Nederland zijn zeer bezorgd over de huidige ontwikkelingen in hun land. De studentenprotesten van de afge lopen tien dagen zijn volgens hen zowel hoopge vend als beangstigend. „De geestelijke leiders hebben veel macht omdat zij de belangrijkste pij lers van de economie in handen hebben. Dat verandert niet zomaar. De huidige onrust kan makkelijk tot een bloedbad leiden", meent een Iraanse vluchteling in Den Haag, die anoniem wil blijven. „De teleurstelling in president Khatami is groot. Van hem werd verwacht dat hij allerlei hervor mingen zou kunnen doorvoeren, en dat is niet gelukt. Ook gaat het erg slecht met de Iraanse economie. Veel jongeren zijn werkloos. Tegelij kertijd zien zij hoe het ook anders kan, want zij hebben veelvuldig contact met de buitenwe reld", vertelt hij. Ook GroenLinks kamerlid Far ah Karimi is be zorgd. „De studentenprotesten in Iran kunnen een kleine eerste stap naar een politieke omwen teling in het land betekenen. Maar als de protes ten aanhouden zullen de machthebbers zeker keihard terugslaan." En keihard betekent in Iran martelingen en de doodstraf. Het is volgens Karimi niet te voorspellen of de studentenprotesten, die nu ruim een week aan houden, daadwerkelijk tot hervormingen zullen leiden. „De geestelijke leiders zullen hun macht niet zomaar uit handen geven. Maar er is op dit moment zó veel onvrede in het land over het huidige regime, dat de protesten zeker conse quenties zullen hebben. Of er binnen een jaar een echte democratie ontstaat, weet ik niet, maar dit is wel hét cruciale moment om een omwente ling in gang te zetten." Iran is op papier een democratie met Moham mad Khatami als gekozen president. De werkelij ke macht ligt echter bij de geestelijke leiders, die nog steeds op een sterke achterban kunnen reke nen en de economie beheersen. Om werkelijk een politieke hervorming teweeg te brengen, moeten de protesten breder worden gedragen dan door 'een handjevol studenten en intellectu elen'. En het is nog maar afwachten of een groot deel van de bevolking de moed heeft tegen de geeste lijke leiders in opstand te komen. „De angst bij de mensen is heel groot, want eerdere demon straties, zoals in 1999, werden altijd hardhandig neergeslagen. De vraag is of Iraniërs bereid zijn een hoge prijs te betalen voor veranderingen. Want vast staat dat de prijs wederom erg hoog zal zijn. Hoopvol is dat niet alleen studenten protesteren tegen de machthebbers. Eerder hebben ook drie honderd politici en intellectuelen een petitie neergelegd bij de geestelijke leiders. Hun stelling: als Iran een democratie is, dan moeten de leiders ophouden de bevolking hun wetten op te leggen. Bovendien komt er druk van buitenaf, van Ame rika en Europa. Met name jongeren in Iran zijn vrij pro-Amerikaans, maar deze druk zou ook een averechts effect kunnen hebben, menen sommi gen. Willem Vogelsang, conservator van het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden en een regel matig bezoeker van Iran denkt niet dat de protes ten tot een snelle verandering van het regime lei den. „Iran is in principe een vrij democratisch land, er zijn veel vrijheden en er is veel politieke discussie. Maar daarom ook hangen de wetten van de geestelijke leiders als een molensteen om de nekken van de jongeren. Die willen meer vrij heid. Het is in feite een schizofrene samenleving: op straat heerst de staat en binnenshuis doen de mensen wat ze willen." Een zeer groot deel van de bevolking in Iran be staat uit mensen jonger dan 25 jaar. Uiteindelijk zullen zij voor een revolutie zorgen. „Maar hoe lang dat nog op zich laat wachten, is niet te voor spellen. Het is alleen te hopen dat daarbij geen bloed wordt verspild", zegt Vogelsang. wenen-washington-parijs- /anp-rtr-ap - Het Internationale Atoomenergie Agentschap IAEA heeft Iran vandaag officieel op de vingers getikt wegens 'te kortkomingen' in de uitvoering van het Iraanse nucleaire pro gramma. De verklaring, waar over het IAEA in Wenen verga derde, is evenwel minder hard dan de Verenigde Staten graag hadden gewild. De Amerikaanse president Bush liet gisteravond in Was hington nog eens weten dat hij niet werkeloos zal toezien hoe Iran kernwapens maakt. Tehe ran herhaalde daarop dat het nucleaire programma alleen een vreedzaam doel beoogt: de productie van stroom. Iran is ondertekenaar van een internationaal verdrag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Het IAEA, dat toeziet op naleving van de bepalingen van dit zogenoemde non-proli feratieverdrag, verwijt Iran in een onderzoeksrapport dat het de afgelopen twaalf jaar op ver schillende punten niet heeft voldaan aan de eisen die het Brandend als een fakkel rent een Iraanse door de straten van Parijs, terwijl omstanders om hulp schreeuwen. Foto: AFP/Jean Ayissi verdrag stelt. Teheran zou onder meer de im port van uranium niet hebben gemeld, en de voorgenomen bouw van een onderzoeksreac tor en een verrijkingsinstallatie pas hebben gemeld nadat er in de internationale pers over was geschreven. Binnen het IAEA hebben lidsta- den haag/anp - Advocaten uit de Verenigde Staten kunnen voorlopig niet meer optreden als raadslieden van verdachten voor het Joegoslavië-tribunaal. Zij moeten volgens een nieuw decreet van president Bush eerst een speciale vergunning aanvragen voor de 'export van rechtsbijstand'. Dit blijkt uit documenten die het VN-hof gisteren ter beschik king heeft gesteld. Het is niet duidelijk hoe lang het gaat du ren voordat de gevraagde ver gunning wordt verstrekt. Hier door dreigt de rechtsgang bij het tribunaal ernstig te worden verstoord. Door de maatregel kan de ge plande hervatting van het Sre- brenica-proces maandag niet doorgaan. Ook de voortzetting van tal van andere rechtszaken is in het geding. Veel verdach ten in handen van het tribunaal hebben, naast een advocaat uit hun eigen regio, een Ameri kaanse of Britse advocaat. De procedureregels van het tribu naal zijn sterk op Angelsaksi sche leest geschoeid. Het is uitgesloten dat er sprake is van een vergissing van een ambtenaar. In een bevel dat president Bush zelf heeft gete kend, staan in een bijlage de namen van alle door het tribu naal in het openbaar aange klaagde personen die dus voor lopig niet meer geholpen mo gen worden. De VS waren onder president Clinton een warm voorstander van het Joegoslavië-tribunaal. Zijn minister van buitenlandse zaken, Madeleine Albright, werd zelfs 'moeder van het tri bunaal' genoemd. Bush daar entegen dringt aan op sluiting van het tribunaal, liefst al in 2008. Volgens sommige analisten wil Bush geen voorbeelden zien van succesvolle internationale rechtspleging. Dat zou in het voordeel zijn van het Interna tionaal Strafhof (ICC) dat Bush juist zo veel mogelijk wil dwars bomen. De Amerikanen zijn fel tegen internationale hoven die ook Amerikanen zouden kun nen vervolgen voor hun optre den in het buitenland. Grimmige taferelen gisteren in Bagdad, waar ontslagen Iraakse militairen voor het Amerikaanse hoofdkwartier in de stad protesteerden te gen het ontbinden van hun eenheden. Twee demonstranten kwamen door Amerikaans vuur om het leven. Foto: AP/Victor R. Caivano door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De naaste ver trouweling van Saddam Hus sein, generaal Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, is door Amerikaanse troepen in Irak opgepakt. Dat heeft het Centra le Commando van de Ameri kaanse strijdkrachten gisteren bekend gemaakt. Mahmud was de nummer vier, de 'ruitenaas', op de lijst van meest gezochte Irakezen. De Amerikaanse autoriteiten hopen dat hij informatie heeft over zowel Saddam Hussein als de in Irak aanwezig veronder stelde massavernietigingswa pens. Mahmud zou een van de weinige mensen zijn geweest op wie Saddam volledig ver trouwde. Hij wist altijd waar de verdreven Iraakse leider zich ophield en zou als 'bodyguard nummer 1' verantwoordelijk zijn geweest voor diens veilig heid. De onopvallende Mahmud was vaak achter of naast Saddam te zien. Hij zou hebben bepaald wie toegang kreeg tot zijn baas en als 'veiligheidsadviseur' ook op de hoogte zijn van alle ge heimen. Zijn officiële status was presidentieel secretaris. De woordvoerder van het Witte Huis, Ari Fleischer, noemde de arrestatie gisteren 'een belang rijke vangst'. Voorzover bekend zijn er inmiddels 32 van de 55 mannen en vrouwen uit het kaartspel met gezochte Irake zen opgepakt. De top-drie, Sad dam Hussein en zijn zoons Uday en Qusay, zijn nog altijd niet gevonden. Het is onbekend of Saddam nog leeft. Gehoopt wordt dat Mahmud, die een verre neef van Saddam is, daar over opheldering kan verschaf fen. Mahmud zou afgelopen maan dag in de buurt van Tikrit zijn opgepakt. Tijdens een inval gis teren in twee boerderijen in die streek - een Saddam-bolwerk ten noorden van Bagdad - wer den ongeveer vijftig Iraakse vei ligheidsagenten en leden van de Republikeinse Garde gevan gen genomen. Ook maakten de Amerikaanse troepen 8,5 mil joen dollar buit. Het geweld bleef ook vandaag en gisteren in Irak aanhouden. Een aanval met mortiergrana ten op een door Amerikanen gebruikt gebouw heeft vandaag een Irakees het leven gekost. Twaalf anderen raakten ge wond door de beschieting van het pand in de noordelijke stad Samarra. In Bagdad werd giste ren het vuur geopend op Iraak se soldaten die demonstreer den omdat ze hun soldij wil den. Twee demonstranten wer den gedood. Een Amerikaanse soldaat werd in de hoofdstad doodgeschoten vanuit een voorbijrijdende wagen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse bisschop Thomas O'Brien is afgetreden, nadat hij eerder was gearresteerd op ver denking van doorrijden na een aanrijding. De prelaat uit Phoenix (Arizona) lag al onder vuur omdat hij jarenlang priesters beschermde, van wie hij wist dat ze een ge schiedenis van kindermisbruik hadden. De 67-jarige O'Brien werd maandag door de politie op gepakt, omdat zijn auto betrokken was bij een aanrij ding met dodelijke afloop. Op zaterdagavond werd een 43-jarige timmerman in Phoenix aangereden, toen hij probeerde de weg snel over te steken. Hij werd geraakt door twee auto's die beiden doorreden. Met behulp van een ooggetuige werd de beschadigde auto van O'Brien getraceerd. Volgens een verklaring van de politie dacht de bis schop dat hij een hond of kat had aangereden, of dat ieipmd een steen naar hem had gegooid. Die verkla ring wordt in twijfel getrokken omdatê^et slachtoffer een grote man was, die na de botsing over het dak van O'Brien's Buick vloog. Op doorrijden na een fatale aanrijding staat in Arizona een gevangenisstraf van maximaal drie jaar en negen maanden. Justitie onder zoekt of de bisschop op het moment van het ongeval onder invloed verkeerde. Het bisdom Phoenix, waar zo'n 430.000 katholieken wonen, heeft geen verklaring afgegeven. O'Brien is op borgtocht vrijgelaten. De paus beperkte zich tot een verklaring van twee regels waarin het aftreden werd ge accepteerd. In Phoenix werd er al op gerekend dat de gebeurtenis zou leiden tot het einde van de carrière van O'Brien, wiens morele autoriteit al zwaar bescha digd was. Begin juni sloot de bisschop een overeenkomst met de openbare aanklager in Phoenix, waarin hij toezegde het toezicht op het beleid inzake seksueel misbruik aan een ander over te dragen. Verder zou hij een fonds van 600.000 dollar stichten voor hulp aan slachtoffers van seksueel misbruik, en publiekelijk zijn excuses aanbie den. In ruil daarvoor werd hij niet persoonlijk ver volgd. O'Brien leidde het bisdom 22 jaar, en heeft toe gegeven priesters te hebben overgeplaatst na beschul digingen van seksueel misbruik van minderjarigen. Vorig jaar ontstond er een crisis in de Amenkaansc'Mca- tholieke kerk toen duidelijk werd dat de aartsbisschop van Boston had toegestaan dat een pedofiele priester van parochie naar parochie werd gestuurd, zonder dat er enig toezicht op hem werd gehouden of iemand werd gewaarschuwd voor zijn verleden. Later bleek dit een wijdverspreide praktijk in de Amerikaanse kerk provincies. Het schandaal leidde tot een grote schoonmaak. Er werden meer dan 200 priesters op non-actief gezet en een aantal bisschoppen trad af. De Amerikaanse bis schoppenconferentie besloot seksueel misbruik door priesters voortaan hard aan te pakken. Er werd een na tionale lekenraad ingesteld die de omvang van het pro bleem in kaart moest brengen, en toezicht moest hou den op het misbruikbeleid van de bisschoppen. Het onderzoek van de lekenraad, geleid door de vroe gere gouverneur van Oklahoma, Frank Keating, gaat niet van een leien dakje. Een aantal bisschoppen heeft moeite met de uitvoerige vragenlijsten. Keating verge leek een aantal onwilligen met de Cosa Nostra, de maf fia. Ook al stond hij achter die kwalificatie - 'mijn op merkingen waren dodelijk accuraat' -, toch besloot hij na kritiek af te"treden. De Amerikaanse bisschoppen zijn vandaag en morgen bijeen in St. Louis, waai' sek sueel misbruik door priested ook wordt besproken. ten als de VS, Groot-Brittannië, Canada en Australië gezegd dat Iran systematisch het verdrag schendt, en bovendient werkt aan de productie van een kern wapen. Irans vertegenwoordi ger bij het IAEA, Ali Salehi, be twist de aantijgingen. Hij zei dat de conclusies overtrokken zijn, en dat het geheel is door desemd met de mening van 'ze kere invloedrijke hoofdsteden'. Drie Iraniërs hebben zich in tussen gisteren voor het ge bouw van de Franse contraspi onagedienst DST in brand ge stoken, als protest tegen de ar restatie van leden van de Iraan se oppositiebeweging Volks Mujahedeen in Frankrijk een dag eerder. Twee van de drie zijn met ernstige verwondingen overgebracht naar een zieken huis. Het is niet duidelijk hoe de derde eraan toe is. In Lon den stak een vrouw zichzelf in brand voor de Franse ambassa de, waar een 38-jarige man dinsdag al hetzelfde deed. In Hamburg werden vijftig de monstranten gearresteerd. De Franse contraspionage dienst en politie voerden dins dag een massale actie uit tegen de Volks Mujahedeen. De be weging wordt beschouwd als de belangrijkste buitenlandse op positiegroep tegen het bewind in Iran. De VS en de Europese Unie hebben de beweging op de lijst van terreurgroepen ge zet. door onze correspondent Windy Kester oslo - Drie Noorse black metal- muzikanten zijn gisteren gear resteerd wegens grove lijk- schennis. De mannen hadden ingebroken in de koelkamer van een kapel, waar zes licha men lagen opgebaard. Ze trok ken de doden uit him kisten, liepen er over, staken en sloe gen ze. Van een van de licha men werd het hoofd afgehakt. De bassist van de band Svartah- rid nam dit hoofd vervolgens mee naar een feest. De drie mannen spelen niet in dezelfde band. Ze kennen el kaar uit het black metal-milieu. Dit genre kenmerkt zich door teksten over dood, destructie en de duivel. De mannen zou den onder invloed vanxtc en alcohol zijn geweest toen zij in de koelkamer inbraken. Experts menen dat het hierdoor moei lijk te zeggen is of de schennis iets met obscene religieuze en rituele handelingen te maken heeft, of 'gewoon' een misdrijf is. Het nieuws heeft in Noorwe gen voor geschokte reacties ge zorgd. Op een dergelijke mis daad staat maximaal twee jaar cel, maar politici willen onder zoeken of dit verhoogd kan worden om herhaling te voor komen. „De dood wordt weer cult", waarschuwt ook gitarist Blasphemer van de prominente black metal-band Mayham. Hij toont zich voor de Noorse radio verrast over de actie van zijn collega's, maar wil er geen af stand van nemen. Noorse bands domineren in het internationale black metal-cir- cuit. Mensen uit de muziekwe reld willen de lijkschennis ech ter niet typisch noemen voor de Noorse black metal. „Er is ook heel veel christelijke metal. Niet alleen satanisten maken dit soort muziek", zegt een woord - voerdster van Music Export Norway. Voor zover bekend zijn dit de eerste gevallen van grove schennis van dode lichamen die in verband gebracht kun nen worden met black metal. De muziekstroming deed eer der echter van zich spreken door satanistische rituelen. Duivelverafgoders die aangaven uit black metal-kringen te ko men staken begin jaren negen tig tientallen eeuwenoude ker ken in brand. Bij de arrestatie van een van de hoofdrolspelers werden satanische symbolen en sieraden, gemaakt van men selijke beenderen, aangetroffen. I gaza-stad/anp - De Palestijnse premier Abbas is er gisteravond niet in geslaagd een akkoord te sluiten met militante Palestijn se organisaties over een staakt- het-vuren. Zowel Harnas als de Islamitische Jihad weigert nog altijd de gewapende strijd tegen de joodse staat op te geven. Volgens de Israëlische krant Haaretz wil Harnas wel verder praten met de Palestijnse Auto riteit. Abbas sprak afzonderlijk met vertegenwoordigers van Harnas en Islamitische Jihad. Enkele uren later blies een Pa lestijnse militant zich op in een supermarktje in het noorden van Israël. Zowel de dader als de eigenaar van de winkel kwam om. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag, zo'n vijftien kilometer ten oosten van Jenin, is nog niet opgeëist. jeruzalem/anp-rtr-afp - De in scriptie op een in Israël gevon den beenderkist, die een bewijs zou zijn voor het bestaan van Jezus, is een vervalsing. Dat hebben Israëlische archeologen gisteren in Jeruzalem gezegd. Het zogeheten ossuarium uit 63 na Christus draagt in het Ara mees de inscriptie 'Jacobus, zoon van Jozef, broer van Je zus'. Jacobus, een broer van Je zus, komt in het Nieuwe Testa ment voor als leider van de eer ste christelijke gemeente in Je ruzalem. De eigenaar van het kleinood, de Israëlische verzamelaar Oded Golan, zegt dat hij het kistje in de jaren zeventig in Je ruzalem voor ongeveer 200 dol lar kocht. De Franse paleograaf André Lemaire van de Sorbon- ne Universiteit in Parijs, die het kalkstenen object voor het eerst bestudeerde, gelooft dat de in scriptie verwijst naar de bijbel se Je?us. Volg^ps de directeur van het Is raëlische staatsorgaan voor de archeologie, Shuka Dorfman, is daarvan echter geen sprake. „Het ossuarium is #cht. Maar de inscriptie is vals", zei hij. „De inscriptie blijkt nieuw, in moderne karakters geschrevên door iemand die probeerde ou de tekens te imiteren." Volgens Dorfman wilde de dader het kistje een religieuze betekenis geven. Voorzitter Gideon Avni van een commissie van deskundigen die de beenderkist heeft onder zocht, zei dat de conclusie una niem was. Ook al zou het ossu arium authentiek zijn, dan is er nog geen reden aan te nemen dat deze de beenderen van de broer van Jezus bevatte, aldus de commissie. Andere experts, onder wie de ervaren archeoloog Eliot Braun en de Leidse nieuwtestamenti- cus prof. dr. H. de Jonge, zeiden eerder al te denken dat het om een vervalsing gaat. De Neder landse hoogleraar begre^» alle opwinding rond het ossuarium destijds al niet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9