ECONOMIE Vrijspraak opvolger Duisenberg auping r vision store Mijnopruimer Corns beproefd in Bosnië Uitspraak oplossing veel problemen Scandinavisch duo aan roer bij Aholdconcern Nieuw: Auping Zebrano wore Voordracht Trichet kan doorgaan toping Auronde. Dertig jaar bed. Baalbergen Meubelen Casba Wonen erkloosheid %dert 400.000 jllURC - De werkloosheid in jêrland nadert het aantal 400.000. Dat blijkt uit cijfers het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS). Het gemid- de van maart, april en mei is MBjekomen op 395.000 werklo- ^Dat zijn er 3000 meer dan februari, maart en april. Ver- jken met een jaar geleden ier nu 123.000 werklozen Lr. Als het CBS de cijfers cor- jert voor seizoensinvloeden, jwel al het aantal van LOOO zijn gepasseerd. Dan het statistisch bureau ,000 werklozen. Het aantal Mures is in het eerste kwar- met 12.000 gedaald tot banen. Het aantal vaca- daalt al negen achtereen- ide kwartalen. 1 Heek-Tweka agt surseance Textielbedrijf Van •Tweka heeft uitstel van aangevraagd. Van •Tweka liet begin juni al in financiële nood te zit- imdat de huisbankier ABN de geldkraan dichtdraai foor dochterbedrijf Iduna inde dat het faillissement, ielbedrijf leed in de eer maanden van het gebro- boekjaar, van augustus tot Suari, een verlies van 2,3 joen euro op een omzet van miljoen. Er werken ruim imensen bij de 101-jarige lepieming. jussel verbiedt prkooptechniek Misleidende en ag- |ssieve verkooptechnieken rden binnenkort verboden, het aan de Europese Com- tsie ligt. Het dagelijks be ur van de Europese Unie fat voorgesteld een lijst aan Kgen met verboden trucs. Imag een winkelier niet van lopheffingsuitverkoop rep- als hij niet werkelijk van in is zijn zaak te stoppen, kmag hij niet adverteren producten die hij niet in irraad heeft of claimen dat zich aan gedragscodes gdt, als hij dat niet doet. Bij Éertenties die op kinderen icht zijn, mogen bedrijven I suggereren dat ze geen Wdjes krijgen, tenzij ze een liaald product aanschaffen. donderdag tg JUNI 2003 door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - Jean-Claude Trichet, president-directeur van de Ban- que de France is vrijgesproken. De rechtbank in Parijs achtte hem gisteren niet schuldig aan het verdoezelen van gemanipu leerde jaarcijfers van de bank Crédit Lyonnais toen hij thesau rier-generaal op het ministerie van financiën was. Het vonnis van de rechtbank werd in finan- ciële en politieke kringen met spanning tegemoet gezien. Tri chet geldt als de belangrijkste kandidaat om Wim Duisenberg op te volgen als president van de Europese Centrale Bank. Het openbaar ministerie had tegen Trichet een celstraf geëist van 'tenminste' tien maanden maar de rechtbank heeft die eis van de hand gewezen. Ook de toenmalige topman van de Banque de France, Jacques de Larosière, is vrijgesproken. Jean-Yves Haberer, in de jaren negentig de president-directeur van Crédit Lyonnais, werd daarentegen veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, terwijl hij bovendien een boete van 50.000 euro moet betalen. Hij werd schuldig bevonden aan het publiceren van 'onjuis te jaarverslagen' in 1992 en 1993. In een eerste reactie zei Trichet dat de beslissing van de recht bank hem had aangegrepen. „Ik heb altijd vertrouwen gehad in de rechtsgang. Dat vertrou wen is gerechtvaardigd geble ken", verklaarde hij. Trichet wilde op geen enkele manier ingaan op zijn eventuele be noeming als topman van de Europese centrale bank: „Dat is een zaak van het staatshoofd en de regeringsleiders". De Franse minister Mer van financiën liet kort na de uitspraak weten dat Trichet de Franse kandidaat blijft. President Chirac zal Tri chet op de Europese top in het Griekse Thessaloniki formeel voordragen om Duisenberg op te volgen. Het Crédit Lyonnais-proces is voor Trichet wonderlijk verlo pen. Tijdens de schriftelijke voorbereiding van de zaak had het openbaar ministerie aan vankelijk ontslag van rechtsver volging gevraagd. Tijdens het proces eiste de aanklager even wel gevangenisstraf. Het is nooit duidelijk geworden op grond van welke overwegingen het openbaar ministerie deze draai nam. Het openbaar ministerie heeft vanochtend laten weten af te zien van hoger beroep tegen de vrijspraak voor Trichet. Het OM had tien dagen de tijd om tegen de uitspraak in beroep te gaan. Aanvankelijk stelde een woord voerder dat Justitie die tien da gen ook zou gebruiken om het vonnis te bestuderen. Nu het daarvan afziet, is de weg geheel vrij voor de benoeming van de zestigjarige Trichet tot presi dent van de Europese Centrale Bank (ECB), als opvolger van Wim Duisenberg. De Franse bankpresident Trichet verlaat de rechtbank in Parijs na zijn vrijspraak. Foto: EPA/STF door Maurice Wilbrink den haag - Het nieuws over Trichets vrijspraak zal voor op luchting hebben gezorgd in Frankfurt. De in die stad geves tigde Europese Centrale Bank krijgt met de Fransman de ge droomde opvolger voor de Fries Duisenberg, die het jonge instituut door de eerste moei lijke jaren stuurde. Trichet heeft onbetwist de statuur, de geloofwaardigheid en de erva ring die wordt verwacht van een ECB-president. Tegelijkertijd is de Franse di plomatie van een netelig pro bleem verlost. Er is in Frankrijk geen vergelijkbaar alternatief voorhanden. President Chirac schoof zijn favoriet Trichet al naar voren in 1998 en heeft steeds aan zijn kandidaat vast gehouden, ook toen twee jaar later de aanklacht tegen de bankpresident werd ingediend. Trichet werd er van beschul digd dat hij als thesaurier-ge neraal begin jaren negentig had toegestaan dat staatsbank Credit Lyonnais boekhoud fraude pleegde. Voorafgaand aan het proces te gen Trichet liet Duisenberg al weten wat langer aan te zullen blijven als dat nodig mocht zijn voor een rimpelloze over dracht. De Nederlander was op dat moment al langer ECB- president dan Chirac had ge wild. De Franse president had vijf jaar geleden grote moeite met de benoeming van Duisen berg. Chirac ging pas door de knieën na een mondeling com promis, waarin werd uitge sproken dat Duisenberg niet de hele termijn van acht jaar zou uitdienen als ECB-presi dent en dat een Fransman het van hem zou overnemen. Een nieuwe strijd over nog lan ger aanblijven van Duisenberg, over een tweede keus van Pa rijs of een surprise-kandidaat uit een ander land, lijkt nu hoogst onwaarschijnlijk. En dat wordt gewaardeerd in de financiële wereld, die er van uitgaat dat de financiële stabi liteit gediend is met een vlek keloze benoeming van Trichet. De Fransman, die zijn mooie carrière nu kan bekronen met de op een na belangrijkste mo netaire functie ter wereld (na die van Fed-president Alan Greenspan), kan meteen aan de bak bij de ECB. Hij erft een instituut dat onder Duisenberg z'n onafhankelijkheid heeft ge demonstreerd. Maar de ECB staat onder grote druk door de economische malaise die de eurozone in de greep houdt. Trichets belangrijkste taak lijkt het eurogebied te behoeden voor deflatie, het voor de eco nomie zo schadelijke feno meen van langdurige prijsver lagingen. Ook wordt van de ECB een ac tievere rol verwacht als het gaat om het bevorderen van de groei. Daarvoor is een wat minder rigide focus op inflatie- bestrijding nodig, maar wel met behoud van stabiele prij zen op de langere termijn. Trichet, een bruggenbouwer en een van de architecten van het 'harde franc-beleid' dat Frankrijk sinds midden jaren tachtig voerde, zal met het oog hierop een subtiele dialoog moeten voeren, zowel in ECB- kringen als daarbuiten. Dezelfde regeringsleiders die hem de hoogste functie gun nen in de monetaire unie, heb ben grote moeite de pijnlijke economische hervormingen door te voeren die Trichet zal vragen en die mede zullen be palen of diens termijn als ECB- president een succes wordt. door Pieter van HoVe Londen - De door Brits/Neder landse staalconcern Corus ont wikkelde mijnopruimmachine Minelifta wordt bij wijze van proef ingezet in de omgeving van de Bosnische hoofdstad Sa rajevo. Het apparaat gaat daar gedurende een aantal weken anti-persoonsmijnen onscha delijk maken. Volgens schattingen liggen in de omstreken van Sarajevo mil joenen mijnen, die Servische troepen daar tijdens de burger oorlog medio jaren '90 hebben gelegd. Het is de eerste keer dat de Minelifta in de praktijk mij nen gaat opruimen. Sinds de bekendmaking van de uitvin ding, twee jaar geleden, is het apparaat uitvoerig bij de Corus- vestiging in het Britse Scunt horpe getest. De machine, die veel weg heeft van een bulldo zer, bestaat uit een schaaf die de bovenste laag van de grond schraapt. Explosieven verdwij nen vervolgens in een bak van pantserplaat. Een ronddraaien de spaan zorgt voor de ontplof fing van de mijn. Per dag kan de mijnenopruimer een gebied met een oppervlakte van drie voetbalvelden omploegen. In genieurs van Corus hebben in middels het prototype op een aantal punten bijgesteld. Eén van hen is ook mee naar Bosnië om te kijken hoe de mij nenveger zich houdt. Het op ruimen gebeurt onder toezicht van de hulporganisatie Norwe gian People's Aid (NPA). Vol gens de NPA zijn in 2001 87 personen het slachtoffer gewor den van een mijn in Bosnië. Volgens een Corus-woordvoer- der kan bij succes het apparaat in productie worden genomen. Het concern hoopt dan jaarlijks ongeveer tien exemplaren af te kunnen zetten. De kosten per machine bedragen ongeveer 320.000 euro. den haag/gpd - Supermarkt concern Ahold krijgt een Scan dinavisch topduo. De 51-jarige Fin Hannu Ryöppönen wordt de nieuwe financiële topman en volgt de in februari vertrok ken Michael Meurs op. Die ver trok nadat bekend werd dat Ahold jarenlang de omzet ho ger heeft voorgesteld dan hij was. Als gevolg van het boek houdschandaal stapte ook top man Van der Hoeven op. Hij werd opgevolgd door de Zweed Anders Moberg. Moberg en Ryöppönen kennen elkaar uit een gemeenschappe lijk verleden bij de Ikea Groep. .Aangezien ik in het verleden met Hannu gewerkt heb, weet ik dat hij aan Ahold uitgebreide ervaring en deskundigheid op het gebied van internationale financiën toevoegt", aldus Mo berg in een schriftelijke reactie. Ahold kwam de Fin op het spoor via headhunter Egon Zehnder International Mana gement Consultants. Het is vol gens een woordvoerster niet zo dat Moberg bezig is oude be kenden om zich heen te verza melen in Zaandam. „Maar het helpt natuurlijk wel dat beide heren elkaar kennen." Ryöppönen, die eigenlijk op volger is van de in maart als tij delijk financieel bestuurder be noemde Dudley Eustace, werkt nu bij de beleggingsonderne ming Industri Kapital Groep. Daarvoor zat hij onder meer bij Ikea, Ikano Asset Management in Luxemburg en de Alfa Laval Groep in met name de Verenig de Staten. De Fin begint op 1 september dit jaar. De aandeelhouders moeten de benoeming nog goedkeuren. (advertentie) Je ziet ze steeds vaker. Strepen. In de mode (heus niet alleen krijt), op meubelbeurzen, bij kunstenaars. En nu ook bij Auping. Zebrano verwijst naar zebra's en naar zebrahout. Tropisch hout, wierhout om precies te zijn, uit Guyana. I Maar we laten daar geen bossen kappen en vertaalden het palmyra^ffect naar Hollandse peppels. Met herplantplicht. De Auping Zebrano is een speelse versie van de Auronde. Retro. Terug in de tijd en weer heel actueel. Een beetje dartel, ja. Maar dat mag toch wel als je jarig bent? Dertig jaar bed? En de nachtrust zelf? irtig jaar geleden, in 1973, verschenen de eerste Auping ndes in winkels en slaapkamers. Ranke omranding, ifgeronde hoeken, lichtgebogen poten, die typerende stip. let bed werd direct een hit, is nu een klassieker en wordt »g altijd graag gekocht. Het is nauwelijks veranderd. Ja, er een nieuwe achterwand bijgekomen. En wie goed kijkt naar et comfortabele schuiftafeltje ziet dat je nu ook dingen mder het bovenblad kunt leggen. Een tijdschrift bij voorbeeld het laatste hoofdstuk van dat spannende boek. Wie houdt if nou niet van details? e Auping Zebrano staat intussen in de Vision Stores. BAALBERGEN EIGEN STIJL II Ambachtsweg 11-13, Katwijk 071-4028151 Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude 071-5899346

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7