'Link notabelen Weert bij ontucht' BINNENLAND 2 'Nederland schoot tekort in Srebrenica' 'Tweedeling in zorg voor ADHD-kindereiT Nederlanders slikken makkelijk pijnstillers «SS4** Gay Krant legt verband met affaire rond PSV-directeur Beveiliging Airmïles niet potdicht Chauffeurs met de schrik vrij Politiescholen deels op slot Madonna eerste Romameisje dat vmbo-diploma haalt OM richt beroep tegen Van der G. op recidivegevaar jnnen eisen >rgoeding AID i$den - De zes zusters van de Jcs-Orthodoxe kloosterge- enschap in Heusden stellen jverheid aansprakelijk voor ichade die de AID zou heb- iveroorzaakt bij een inval in klooster. Kloosteroverste werd vorige week gear- !rd op verdenking van het r van kippen in rui- jebieden terwijl er een gold. Volgens 1 ocaat Van der Goen zijn de f iwen nog altijd volledig van N kaart. De materiële schade itaat volgens de raadsman I edig uit advocatenkosten. raalf jaar cel eist voor moord r m ihem - Officier van justitie iVeen heeft gisteren cel lij ffen van twaalf jaar geëist i v en een 19-jarige man uit Nij- l(* gen en een 20-jarige vrouw tast Rotterdam. Volgens de offi- t hebben beiden op 24 mei jaar de 28-jarige Radha lar vermoord. Volgens de ;ier is de moord gepleegd in v i Jracht van de 20-jarige. Zij - 5 jaloers op het slachtoffer, was getrouwd met haar ex- Door het slachtoffer iets te doen hoopte zij ook haar :nd te treffen. iiijk tbc op iagse school haag - De GGD Den Haag ft twintig mogelijke tbc-be- ettingen ontdekt tijdens een lerzoek onder 693 leerlingen docenten van de Mondriaan derwijs Groep. De mogelijk mette personen krijgen een ïodiging voor nader onder- k. Zes van hen hebben uit izorg al medicijnen gekre- l Begin mei maakte de GGD end dat bij een van de leer- ;en van de Mondriaan On wijs Groep open tbc was ge- istateerd. iegveld Eelde eer geopend de - Groningen Airport Eelde inds gistermiddag weer in voor vliegverkeer. Dins- jmorgen raakte een vliegtuig ode Turkse maatschappij rnr Air tijdens het opstijgen ode baan. Het vliegtuig is in- ldels verwijderd. Het toestel ft gedurende het onderzoek rde oorzaak van het onge- op het terrein van Airport de staan. Wanneer het on- zoek is afgerond, is nog niet eggen. taf viaduct donderdag 19 JUNI 2OO3 gestort dervank - Langs de N33 ter igte van het Groningse Wil- vank is gistermiddag een vi- lict in aanbouw ingestort, t heeft een woordvoerster 1 Rijkswaterstaat bevestigd, raakte niemand gewond, er de oorzaak is nog niet be ad. Ook over de schade is gens de woordvoerster nog is te zeggen. De arbeidsin- ctie stelt een onderzoek in. ppenactivist oekman vrij ISTRICHT - Justitie laat ordvoerder Broekman van iegroep De Ark vrij uit het is van Bewaring in Grave, heeft het openbaar minis- e in Maastricht gisteren la- weten. De Ark is een net- rkvan mensen die hobby- imvee uit ruimingsgebieden reiligheid proberen te bren- om ze zo van de dood te den. Justitie ziet geen gron- 10m Broekman nog langer tte houden. „Hij blijft wel dachte in de zaak", aldus woordvoerder van het OM. lurmerk voor «chauffeurs - Taxichauffeurs in terdam moeten een taal- en itentest afleggen om een iciaal keurmerk in de wacht ilepen. Een vignet maakt in- ners en bezoekers van Rot- dam duidelijk dat ze in de gen van een betrouwbare luffeur stappen. Ook moet gemeente kleine centrales en ie rijders een lening verstrek- p. waarmee camera's kunnen jrden gekocht om de veilig- jdvoor chauffeur en passa vergroten. Dit stelt ge- Smit (Nieuw voor. •erin verliest 'geboren kind - Een zwangere heeft haar ongeboren d verloren door een infectie teen dierziekte, die mogelijk )r een geit is overgebracht, tzou voor het eerst zijn dat door een infectie via deze is gebeurd, meldde de Friesland gisteren. Het werd te vroeg geboren stierf. De GGD denkt dat dit j is van de zeldzame infectie chlamydophila weert/gpd - De bestuurlijke en ambtelijke top van de gemeente Weert is volgens hoofdredacteur Henk Krol van de Gay Krant be trokken bij seksfeesten en stel selmatig misbruik van kinderen. Krol doet zijn beschuldigingen na een onderzoek naar de on- tuchtaffaire rond voormalig PSV- directeur Spooren. In deze kwestie zijn dinsdag avond twee mannen uit Weert opgepakt. Het tweetal, 39 en 61 jaar oud, wordt verdacht van het plegen van ontucht met minderjarigen in het Eindho- vense Anne Frankplantsoen, dat al jarenlang bekend staat als een homo-ontmoetingsplaats. Burgemeester Majoor van Weert zegt geen enkele indica tie te hebben, dat ambtenaren en politici betrokken zijn bij seksueel misbruik van kinde ren. „Ik begrijp dat justitie be zig is met een onderzoek, maar hoe en wat weet ik niet", zegt Majoor. „Ik weet niet waarop Krol zijn beschuldigingen ba seert en ik vind er op dit mo ment dus helemaal niets van. Ik neem er kennis van. Niet meer en niet minder." Ook een woordvoerster van het open baar ministerie in Den Bosch, dat het onderzoek leidt naar het misbruik van minderjarigen in Eindhoven, zegt niets te weten van seksfeesten in Weert. Krol zegt zich te baseren op ge sprekken met achttien mannen die regelmatig het Anne Frank plantsoen bezochten en daar contact hadden met voormalig PSV-directeur Spooren. Die ge tuigenissen hebben hem in de overtuiging gesterkt dat „in Weert dingen gebeuren die ab soluut niet door de beugel kun nen." In een gisteren verspreid bericht spreekt de hoofdredac teur van de Gay Krant over seksfeesten met minderjarigen, waarbij 'heel veel hoge omes' betrokken waren. In een nadere toelichting beschuldigt hij met name de ambtelijke en bestuur lijke top van Weert. Krol zegt te weten wie die feesten bezoch ten en waar ze worden gehou den. Maar om het onderzoek van het OM niet te verstoren, wil hij daar niet verder op in gaan. In het persbericht stelt de Gay Krant dat het er alle schijn van heeft dat Spooren in deze zaak slechts een tweederangs verdachte is. Personen waar mee Krol heeft gesproken ver halen van een link tussen pros tituees, pooiers en bezoekers van het Eindhovense stads- plantsoen en een groepje hoog geplaatste personen in het na bijgelegen Weert. 'Wat daar al lemaal gebeurde op bepaalde feestjes..., daar lusten de hon den geen brood van', vertelt een getuige in de Gay Krant. „In het Eindhovense Anne Frankplantsoen gaat het om seks met jongens van een jaar of 16, 17, die er niet uitzien als minderjarig, maar dat volgens de letter van de wet wel zijn", zegt Krol. „In Weert daarente gen gaat het om misbruik van kinderen, veelal afkomstig uit Oost-Europa. De ronselaars die in Eindhoven klant en prostitu ee met elkaar in contact bren gen, ronselen volgens de bron nen die wij hebben gesproken in Weert jonge kinderen." Politie en Justitie in Eindhoven en Den Bosch doen al enkele maanden een uitgebreid onder zoek naar criminele activiteiten in het Anne Frankplantsoen in de Eindhovense binnenstad. Het onderzoek richt zich onder meer op de activiteiten van jon ge schandknapen, bedreigingen en afpersing van mannen die er gebruik van maken en de han del en wandel van pooiers. Bij een van de onderzoeken is oud directeur Spooren van PSV in beeld gekomen. Nieuwe pil niet volledig vergoed den haag/anp - Balans, de ver eniging van ouders met hyper actieve kinderen, vreest een tweedeling in de zorg. Een nieuw middel tegen ADHD (At tention Deficit Hyperactivity Disorder), Concerta, wordt niet volledig vergoed, deelde Balans gisteren in Den Haag mee. De vereniging verwijt de minis ter van volksgezondheid Hans Hoogervorst dat hij zich baseert op een onvolledig en slecht rapport van de adviescommis sie farmaceutische hulp. Deze weigerde psychiaters en andere deskundigen te horen, aldus de oudervereniging. Jarenlang slikten hyperactieve kinderen het medicijn Ritalin, dat wel bij de zorgverzekeraar kon worden gedeclareerd. Het middel werkt voor driekwart van de jonge patiënten. Nadeel is wel dat het medicijn ver scheidene keren per dag op vaste tijdstippen moet worden toegediend. Het nieuwe middel Concerta hoeft maar een keer per dag te worden ingenomen. „We kunnen als ouderorganisa tie niet tolereren dat de financi en van de ouders bepalen of de stoornis optimaal behandeld kan worden", stelde A. Pater- notte van Balans. Zij wees erop dat het nieuwe medicijn in een aantal Europese landen wel wordt erkend en in Zweden vol ledig wordt vergoed. In dat land wordt Ritalin niet eens meer vergoed, zei zij .Het nadeel van Concerta is dat het relatief veel duurder is dan Ritalin. Pater- notte schat de kosten per kind op 70 euro per maand. Voor Ri talin is dat ongeveer 25 euro. Maar er is bij Concerta wel minder sprake van schadelijke gevolgen, als een pil wordt ver geten of te laat wordt ingeno men, stelde zij. „Dat leidt tot stabielere kinderen en minder schooluitval." ADHD is de meest voorkomen de psychiatrische stoornis bij kinderen. Volgens sommige schattingen is een op de vijf scholieren hy peractief. De ziekte komt bij jongens drie keer zoveel voor als bij meisjes. Ritalin was tot voor kort het enige middel dat voor deze kin deren op de Nederlandse markt verkrijgbaar was. haarlem/anp - Met Airmiles valt te frauderen. Het alternatief is het systeem 'helemaal dicht te timmeren'. Maar dan wordt het ook minder toegankelijk in het gebruik. Dat heeft een woordvoerder van Airmiles gisteren gezegd. Een dj had via een populaire ra diozender zijn Airmilesnummer op de kassabon doorgegeven. Luisteraars hoefden vervolgens alleen zijn geboortedatum en naam te vermelden om toegang te krijgen tot zijn Airmiles. Wie eenmaal toegang heeft tot an dermans Airmiles kan onder diens naam artikelen met kor ting bestellen. „In het geval van de dj waren naam en geboortedatum mak kelijk te achterhalen. Maar dat is niet het geval bij het grootste deel van de gebruikers", weet de woordvoerster. Zij stelt dat een dergelijk systeem nooit he lemaal waterdicht is. „Doe je dat wel, dan krijg je weer het probleem dat mensen pincodes of wachtwoorden vergeten en niet meer bij hun eigen bedrag kunnen." Daarbij komt volgens de woordvoerder dat de schade meestal overzichtelijk is. De grootste groep spaarders heeft een saldo van tussen de 10.000 en 20.000 punten. Haarlemmermeer - Twee vrachtwagenchauffeurs kwamen gistermiddag met de schrik vrij, toen zij op de A4 - ter hoogte van de afslag Hoofddorp - met elkaar in botsing kwamen. Een van de chauffeurs stond stil nadat hij een klapband had gekregen, toen zijn vrachtwagencombinatie van achteren werd aangereden door een collega. De ach teropkomende bestuurder had vermoedelijk te laat in de gaten dat zijn beroepsgenoot met pech te maken had. Beide chauffeurs waren onderweg richting Den Haag. Het is het tweede zware vrachtwagenongeval op deze plek binnen vier weken tijd. Vorige maand knalden drie vrachtwagens en een personenauto op elkaar, nadat de bestuur der van de personenwagen pech kreeg. Ook bij dit ongeluk liep niemand zware ver wondingen op. Door wegwerkzaamheden ontbreekt op dit gedeelte van de A4 een vluchtstrook. Foto: Leo Tillmans apeldoorn/anp - Het Politie Onderwijs- en Kenniscentrum (LSOP) is van plan drie oplei dingslocaties voor politiemen sen te sluiten en te verplaatsen. Dat liet het LSOP weten. Het opleidingsinstituut van de Nederlandse politie wil de op leidingsschool in Leusden met ingang van 1 januari 2004 ver plaatsen naar Apeldoorn. Ver der zijn er gesprekken gaande om de politiescholen in Breda en Den Haag onder te brengen bij de scholen in respectievelijk Eindhoven en Amsterdam. De opleidingscapaciteit voor het basis-politieonderwijs is de afgelopen periode terugge bracht van 3200 naar 2200 per jaar. Dit jaar zijn slechts 1250 plaatsen bezet. Voor de volgen de jaren wordt verwacht dat er niet meer dan 2000 plaatsen nodig zijn om aan de vervan ging en uitbreiding van de poli tiesterkte te kunnen voldoen. nieuwegein/gpd - Het lijkt zo normaal. Al heel jong wist Ma donna Nikolic (16) uit Nieuwe- gein: „Ik wil niet uitgehuwelijkt worden, ik ga verder studeren. Gewoon, omdat ik dat leuk vind. Madonna is Roma. On der die bevolkingsgroep is het uitzonderlijk dat meisjes de kans krijgen om haar opleiding te voltooien. Voor zover bekend is Madonna het eerste Ro mameisje in Nederland dat daadwerkelijk haar diploma haalde. Een woordvoerster van de Landelijke Sinti en Roma Or ganisatie (LSO) in Best kan zich geen soortgelijke gebeurtenis voor de geest halen. Ook P. Jor- na, consulent voor Roma en Sinti van Forum in Utrecht, noemt haar de eerste. De meeste meisjes worden jong thuis gehouden omdat ze rond hun veertiende worden uitge huwelijkt. De andere meisjes in Madonna's gezin volgen het ge ijkte patroon. De oudste van 21 is bijvoorbeeld allang getrouwd en heeft twee kinderen. Haar zusje van 13 gaat al jaren niet meer naar school. „Ons ge zin bestaat uit zes meisjes en een jongen. Ik ben de middel ste, maar ook de meest verwen de. Mijn vader ziet mij net als een jongen. Daarom mag ik meer." Zelf denkt ze dat dit komt omdat ze een 'speciaal kind' is, dat weet wat ze wil. Ze droomt ervan ooit een eigen modezaak te bezitten. Daarom wil ze nu verder studeren aan het ROC. Maar hoe ze dit moet aanpakken weet ze nog niet goed. „Want ik moet het thuis helemaal alleen doen. Mijn ou ders weten niets van opleidin gen af. Ze zeiden ook nooit: ga eens huiswerk maken." Het personeel van haar scho lengemeenschap was steeds opnieuw bereid haar te steunen en begeleiden, al kostte dat de een soms wat meer moeite dan de ander. „We hebben voor Madonna geknokt en heel veel energie in haar gestoken. Ge lukkig is ze zo slim dat veel uit haar vingers komt als ze hard werkt", zegt mentrix Elze Van der Meer. (advertentie) lissabon/anp - Nederlanders gaan opmerkelijk zorgeloos om met de mogelijke gevolgen van het nemen van pijnstillers. Na genoeg elke Nederlandse slik ker (98 procent) zegt zich geen zorgen te maken over een maagzweer, die het gevolg van gebruik van de middelen kan zijn. In Italië en Spanje, waar veel meer pijnstillers worden geslikt, is de bezorgdheid over het ont staan van een maagzweer aan zienlijk groter. Daar zijn de per centages zorgeloze mensen res pectievelijk 37 en 54. Dat blijkt uit een gisteren verschenen on derzoek onder 909 patiënten in Nederland, Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland en Engeland. De resultaten van het Europese onderzoek, dat werd uitgevoerd in opdracht van een farmacie- bedrijf, zijn tijdens het interna tionale reumacongres EULAR in Lissabon gepresenteerd. Bijna de helft van de mensen die dagelijks medicijnen tegen chronische pijn nemen, heeft last van maag- of darmklach ten. Vier op de tien (38 procent) weten niet dat gebruik van tra ditionele pijnstillers in een ui terste geval tot maagzweren leidt. In Nederland heeft 39 procent van de ondervraagden last van bijwerkingen aan het spijsverte ringskanaal. 8 procent heeft een maagzweer door het gebruik van pillen tegen de pijn. Neder landers onderschatten de kans op deze complicatie: de helft meent dat maagzweren slechts zelden het gevolg van medicijn gebruik zijn. Eenderde (36 procent) weet niet dat maagzweren fataal kunnen zijn en ruim de helft (55 procent) is er niet van op de hoogte dat maagzweren zonder waarschuwing of verschijnselen kunnen optreden. De helft van de ondervraagde Nederlanders denkt dat maagzweren alleen ontstaan, als de medicijnen langdurig worden gebruikt. 3 JAAR LANG Opel. Fresh thinking - better cars. un\o.s- den haag/gpd - Nederland is tekortgescho ten in het drama Srebrenica. Met deze woorden erkende minister-president Bal kenende gisteren dat Nederland daar acht jaar geleden de morele belofte om veilig heid te bieden niet heeft waargemaakt. Het is voor het eerst dat een Nederlandse premier dit toegeeft. Balkenende deed dit in het Kamerdebat over de parlementaire enquête naar de val van de moslimenclave, na een hartstochtelijke oproep van Chris- tenUnie-leider Rouvoet. Nederlandse militairen moesten Srebrenica beschermen. Dat mislukte, Bosnische Ser viërs vermoordden in juli 1995 8000 mos limmannen. Over excuses aan de nabestaanden wil Bal kenende niet spreken. „Die maak je als er sprake is van schuld." Schuld heeft Neder land niet, vindt hij. Die treft de Bosnische Serviërs en hun leiders Mladic en Karadzic. Dutchbat is gisteren volledig door het kabi net gerehabiliteerd. De gewone militairen hebben naar eer en geweten hun werk ge daan, stelde de enquêtecommissie. Zij ver weet echter de leiding van Dutchbat, Karre- mans en Franken, dat die niet eens heeft overwogen om tijdens de opmars van de Serviërs meer vluchtelingen toe te laten op hun basis. Volgens een emotionele minister Kamp (defensie) treft de leiding van Dutchbat echter geen enkele blaam. „Het was 35 gra den, er was weinig voedsel en water. Op de compound stond een fabriek met een hele boel rotzooi en gevaarlijke stoffen." Onmo gelijk om daar meer mensen toe te laten, aldus Kamp die zelf recent Srebrenica be zocht om zich voor te bereiden op het de bat. Ook sprak hij daartoe lange tijd met Franken die toen plaatsvervangend com mandant was. „De slechte omstandigheden veranderden niet. Er was voor hen geen moment om te heroverwegen." Kabinet en Kamer hebben de missie naar Srebrenica slecht voorbereid, luidde de kri tiek van de enquêtecommissie. Zij hebben daarvoor samen de verantwoordelijkheid. Dat vindt ook het kabinet dat gisteren wei gerde specifiek een minister als kwaaie pier aan te wijzen. Volgens een Kamermeerder heid van WD, CDA, D66 en SGP had oud- PvdA-minister Ter Beek van defensie bij de uitzending een aantal grove fouten ge maakt. Kamp nam zijn voorganger echter in be scherming. „Hij heeft niet meer steken la ten vallen dan andere ministers. Ik vraag me af of wij het beter hadden gedaan in die omstandigheden." De maatschappelijke druk om te gaan helpen in Bosnië was des tijds immers groot. G Nu gratis Opel financiering: 3 jaar lang 0% rente! U kunt deze maand wel heel voordelig instappen in een gloednieuwe Opel. We hebben namelijk een uniek aanbod. Tegen zeer aantrekkelijke condities. Als u nu kiest voor een nieuwe Agila, Corso of Astra betaalt u 3 jaar lang geen rente. U kunt de auto dan in vaste maandelijkse termijnen aflossen, zonder rentekosten. Heel voordelig, makkelijk q|^>etrouwbaar. Het 0% financieringsaanbod wordt aangeboden voor een nieuwe Opel Agila, Corso, Astro (m.u.v. Cabno/Coupe/Van) en Tour en geldt voor nieuwe orders t/m 30 juni 2003. Moximaal één financiering per klant. Minimale aanbetaling is 25% en het maximale kredietbedrog bedroagt 9.000 op Agila, 12.000 op Corso en 15.000 op Astra/Tour. Looptijd 36 moanden. Financiering via GMAC Finoncial Services en toetsing bi) het BKR in Tïel Vraag naar de voorwaarden bij de Opel dealer. Prijzen incl. BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage Prijs- en specmcatiewijzigingen voorbehouden. Gem. brandstofverbruik en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 9,4 tot 20,4 Liters/100 km: van 10,7 tot 4,9. C02 gr/km: van 257 tot 118. Dieselmotoren kms/liter: van 13,3 tot 22,7. Liters/100 km: van 7,5 tot 4,4. C02 gr/km. van 203 tot 118. amsterdam/gpd - Het openbaar ministerie richt zich in het ho ger beroep tegen Volkert van der G. op het gevaar dat de moordenaar van Pim Foituyn in herhaling vervalt. Dat staat in het zogeheten appèl-memorie. Hierin motiveert het OM de re denen voor het hoger beroep. Het acht pagina's tellende do cument is pas deze week door officier van justitie Plooy bij het Amsterdamse gerechtshof inge diend. Het hoger beroep dient begin juli. De Amsterdamse rechtbank, die achttien jaar cel straf oplegde, kwam zelf tot de conclusie dat recidivegevaar bij Van der G. niet aanwezig is. Volgens het OM motiveert de rechtbank haar besluit onvol doende. Zolang het Pieter Baan Centrum het niet weerspreekt, houdt de openbare aanklager er rekening mee dat er wel dege lijk een kans op herhaling is bij Van der G. Het OM eiste voor de rechtbank levenslang.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5