<r BINNENLAND 1 Brugman Maxima in e-mail: Ja! Ik ben zwanger 'Britten evacueren leger als het misgaat in Irak' IRT-baas leidt Nationale Recherche 'De eerste maanden was ik erg misselijk' sfenbom valt m Positie prinsen en prinsessen verandert _J f— ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET Auteur ook ondervraagd in moordzaak Sybine Jansons Als uw auto vastloopt in het buitenland, zorgen wij dat u niet vastzit. Cup-a-Soup als nieuwe Zalmnorm Onderzoek naar hoge kosten van Betuwelijn t )°3 rse stijging r=4ntal asieldieren haac - Het aantal dieren in Èrlandse asiels is explosief egen. Dat blijkt uit cijfers de Dierenbescherming die laag zijn uitgebracht. Vol- ;de organisatie gaat het alom katten. In totaal wer- er vorig jaar ruim 78.241 en en katten opgevangen. )1 waren dat er nog Met name het aantal dat in de dierenasielen ïtkomt is aanzienlijk ge- van 45.216 in 2001 naar in 2002. nmerstein en as uit LPF-top ■haag - Vastgoedmagnaat Jsen advocaat Hammer- tappen uit het bestuur je Lijst Pirn Fortuyn (LPF). e vinden dat hun werk er |t. Maas en Hammerstein n een jaar geleden de toen igende partij LPF over. De Sjjzat na de verkiezingscam- be van 15 mei in financiële yen in een bestuurscrisis it er ruzie was ontstaan tus- |e oprichters van de partij it en Langendam) en het jde nieuwe bestuur. „De is bestuurlijk en financi er op orde", aldus Maas. pen willen zich wel blijven Itten voor de LPF, maar niet fcrzo op de voorgrond. de en gewonde or explosie werf Door een explosie op de BV Scheepswerf in het fa-Brabantse Made is giste- en personeelslid om het igekomen. Een tweede zwaargewond. De explo- plaats tijdens laswerk- len aan een boot. Het heeft volgens de politie technische oorzaak. De po- stelt samen met de arbeids- iectie een onderzoek in. donderoag ig JUNI 2003 vervolg van voorpagina - Méxima is 'dankbaar en blij'. „Het is de eerste keer. Je lichaam veran dert, het is een nieuwe ervaring die ik nu mee maak. Gelukkig kun je met je zwangerschap mee groeien." Ze voelt zich weer goed. „De eerste twee maanden ben ik heel misselijk en moe ge weest. Nu ben ik niet meer misselijk. Daar zijn we gelukkig overheen", bekende ze opgelucht. Die eerste maanden had de prinses een volle agenda, een afzegging zou direct tot wilde specu laties hebben geleid dus moest Méxima af en toe op haar tanden bijten. Het bezoek aan New York en Washington begin mei was een beproeving geweest, zo onthulde Willem-Alexander. „Dat was erg moeilijk." Op Koninginnedag daarente gen ging het goed. „Ik voelde me lekker", zei Méxima, die dankbaar deelnam aan het koek- happen in Deventer. De zwangerschap doet haar namelijk verlangen naar zoetigheid. Aan het werkprogramma van de prinses veran dert voorlopig niets. „Ik ga gewoon door en wil nog zoveel mogelijk doen, al pas ik wel op. Ik kan niet zo lang staan", aldus Méxima, die van plan is eind dit jaar zwangerschapsverlof te nemen. Een eventueel staatsbezoek aan Thailand, dat oorspronkelijk voor januari was gepland, zal het dan ook zonder haar deelname moeten doen. Maar Willem-Alexander liet doorschemeren dat het bezoek mogelijk pas later zal plaatsvinden omdat zijn moeder en hij in die maand natuurlijk in Nederland willen zijn. „Dat is nu even niet be langrijk", meende de prins. Vorig jaar werden staatsbezoeken aan Brazilië en Chili uitgesteld om in de koninklijke agenda ruimte te maken voor het huwelijk van Willem-Alexander en Méxima. De nieuwe woning in Wassenaar is nog steeds niet klaar. „We hopen in de zomer te verhuizen. Toen we wisten van de zwangerschap hebben we natuurlijk meer druk gezet op de werkzaamhe den. Nu genieten we in de weekeinden al van on ze tuin, maar binnen schiet het nog niet op", ver zuchtte Willem-Alexander. Aanvankelijk had het paar gedacht dit voorjaar al vanaf het Noordein de naar Eikenhorst te verkassen. „Het zou fijn zijn als het snel klaar is", vond Méxima. Over de opvoeding van de zoon of dochter - het paar wil het geslacht niet vooraf weten maar laat zich liever 'verrassen'- is nog niet echt gespro ken. „Het zou fijn zijn als onze kinderen tweeta lig zijn, Spaans en Nederlands. Maar hoe we dat doen, is nog niet aan de orde. Je moet dan wel consequent zijn en dat is moeilijk", zei Méxima. Voor het contact met de Argentijnse kant van de familie, die gedeeltelijk per flater uitgelekte) e- mail op de hoogte werd gesteld van het nieuws, is die tweetaligheid natuurlijk wel belangrijk. Méxima vertelde dat haar moeder 'heel gelukkig' was met haar eerste kleinkind. „Ze vindt het fan tastisch." nsterdamse Z ent geschorst nd ihrdam De politieleiding )rt, Amsterdam heeft dinsdag 31-jarige hoofdagent van h0 district binnenstad buiten ctie gesteld. Aanleiding is gebruik van pillen die ver tel zijn op grond van de iumwet. De hoofdagent zou pillen buiten diensttijd heb- aangeschaft en gebruikt, afgelopen jaar zijn al vijf- Dagenten van het korps Am- rdam-Amstelland buiten ctie gesteld wegens het ge' ik en/of handel in drugs, mamelijk xtc. i. na op mensen iand - Een met explosieve jj, mbomvaneenF-16isgis- en niddag op Vlieland op een ir honderd meter van een ep mensen terechtgekomen. 7e plaats waar het projectiel te- htkwam ligt buiten het oe- gebied van de Koninklijke I itmacht. De luchtmachtoe- ing werd onmiddellijk stop en el De luchtmacht onder- kt nog hoe het incident j] ft kunnen gebeuren. t lelie diagnose ostaatkanker terdam - Prostaatkanker igemiddeld tien jaar eerder rden vastgesteld dan nu het g al is. Een regelmatig bloed- lerzoek volstaat daarvoor. tschrijven onderzoekers van Rotterdamse Erasmus Me- 1SI di Centrum in het medisch blad Jourhal of the National jt neer Institute. Prostaatkanker en it nummer twee op de lijst i meest voorkomende kan sbij mannen, direct na long- iker. Bijna 7 procent van alle innen krijgt de aandoening, Nederland ongeveer 5000 ionen per jaar. >r jacking' Amsterdam terdam - 'Carjacking', het Jmeen in de Verenigde Sta- waarbij dieven met geweld TS stelen op de openbare 1 is nu ook tot Amsterdam «gedrongen. Gisteravond est een man in de wijk Os- Jzijn auto afstaan aan een die hem bedreigde met een «natisch vuurwapen. De ging er met de auto van ten liet de eigenaar verbou- eerd achter. Agenten zetten ditervolging in en wisten öan klem te rijden. orwaardelijk in ak-Schafthuizen bei - Het openbaar minis- Bin Gent heeft gisteren Wen maanden celstraf ge degen Joop Schafthuizen, de toer van schrijver Gerard te. Onder strenge voorwaar- nkan de straf worden omge- in voorwaardelijk. Schaft - 3 teen staat in België terecht te de aanranding van een töjds tienjarig buurjongetje bet bezit van kinderporno, rechter doet op 25 juni uit hak. nijmegen/anp - De positie van alle prinsen en prinsessen in het Koninklijk Huis verandert op het moment dat de baby van kroonprins Willem- Alexander en prinses Méxima is geboren. Alleen voor de aanstaande ouders blijft alles hetzelfde. De rest van de mo gelijke troonopvolgers schuift een plaatsje op, aangezien de boreling als oudste kind van de kroonprins de tweede wordt in de lijn van erfopvol ging. De vier zoons van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn geen lid meer van het Koninklijk Huis als Willem-Alexander eenmaal koning is geworden. Voor prinses Margriet en haar echt genoot is een uitzondering ge maakt: zij blijven altijd lid van het Koninklijk Huis. Het kind je van Willem-Alexander en Méxima krijgt bij de geboorte de titels en namen Prins of Prinses der Nederlanden, Prins (Prinses) van Oranje- Nassau. Eenmaal kroonprins of -prinses mag hij of zij zich Prins of Prinses van Oranje noemen. Dan volgen in de lijn van opvolging eventuele broers of zusjes, gevolgd door de prinsen Johan-Friso en Constantijn, broers van Wil lem-Alexander. Stamboom koninklijke familie JULIANA, Koningin der Nederlanden (1948-1980), Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe- Biesterfeld (30-4-1909), dochter van koningin Wilhelmina en prins 'ÜjÉÉÉ iden. Hendrik, Prins der Nederlandi 7-1-1937 BERNHARD, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld (29-6- 1911), zoon van Bernhard, Prins zur Lippe, en Armgard, barones van Cramm- Grieben. BEATRIXKoningin der Nederlanden sinds 1980, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (31-1-1938) 10-3-1966 claus, Prins der Nederlanden, Jonkheer van Amsberg (6-9-1926 t6-10-2002) IRENE, Prinses der Nederlanden, Prinses van Lippe-Biesterfeld (5-8- 1939) 29-4-1964 CAREL HUGO, Prins de Borbon de Parma (8-4-1930) Scheiding mei 1981 i O MARGRIET, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Maria CHRISTINA, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (19-1-1943) Lippe-Biesterfeld (18-2-1947) Mr. PIETER van Vollenhoven (30-4-1939) CARLOS (27-1-1970) MARGARITA (13-10-1972) JAIME (13-10-1972) MARIA (23-6-1974) JORGE Guillermo (1-8-1946) Scheiding april 1996 BERNARDO (17-6-1977) NICOLAS (6-7-1979) JULIANA (8-10-1981) WILLEM- ojohan ALEXANDER friso (27-4-1967) (25-9-1968) o constantun (11-10-1969) Omaurits O bernhard O pieter- Ofloris (17-4-1968) (25-12-1969) christiaan (10-4-1975) (22-3-1972) UURENTIEN MARILÈNE ANNETTE Brinkhorst van den Broek Sekrève (25-5-1966) (4-2-1970) (18-4-1972) anna (15-4-2001) LUCAS (26-10-2002) ISABELLA (14-5-2002) Q= volgorde van troonopvolging De huidige situatie. Het kindje van Maxima en Willem-Alexander komt op de tweede plaats. Alle ande ren verschuiven een plaatsje. Hallmark, de grootste leverancier van wenskaarten in Nederland, verwacht een flinke toeloop op zwan- gerschapskaarten. Het bedrijf komt binnen enkele dagen met een speciale Maxima-kaartenlijn. Foto: ANP/Fred Ernst rijswijk/anp - Hieronder volgt de vertaalde tekst van de e- mails van prinses Maxima waarin ze haar zwangerschap meedeelt aan vrienden en fami lie. Daaronder staat de Neder landse vertaling van de tekst. De e-mail is openbaar gemaakt door BusinessNieuws Radio. Geliefde/Beste vrienden/vriendinnen, neven- nichten, ooms/tantes etc, Alex en ik willen u graag ver tellen dat we een schepseltje verwachten aan het begin van januari. Ja, ik ben in verwach ting. Wat een shock (schrik), maar we zijn allergelukkigst. Het is er één (voor hen die la zen dat ik me heb laten be handelen en een tweeling ver wacht) en we hebben geen be handeling ondergaan. Op 18 juni 17.00 uur (Neder landse tijd) kondigen wij het aan en daarom vragen we niets te vertellen tot dat tijd stip! Met de meisjes voel ik me enorm trots de zwangerschap te kunnen delen. Jullie weten niet hoe ik me mijn tong heb verbeten om het niet te vertel len! Ik hunker ernaar jullie te zien. Aan de familie en anderen: Hier voegen we nog een Zorre- guieta-Cerruti toe! Bezwaart hem/haar niet. Het zal altijd een vreemde eend in de bijt blijven, maar die niemand be dreigt. Denk je eens in dat je kinderen je zeggen: Maar ma ma, zij spreekt vreemd. Ik hoop dat hij/zij zich niet met een air van prinsje/prin sesje gaat gedragen...ik ver moord hem/haar. Miljoenen kusjes. Alex en Max. „Beste vrienden, Alex en ik zijn zeer verheugd om jullie te (kunnen) vertellen dat, als al les goed gaat (en waarom zou dat niet we begin januari een kind krijgen. Ja! Ik ben zwanger!!! We zijn heel erg op gewonden en kunnen niet wachten tot dat moment. Toe komstige moeder maakt het erg goed, godzijdank zijn de eerste drie maanden duizelig heid/uitputting voorbij, nog steeds moeite om het te gelo ven. Toekomstige vader is ge weldig trots - maar probeert te beseffen wat er WERKELIJK aan de hand is. Alle soorten adviezen zijn welkom, waar positiekleding te kopen (geen tenten alstublieft), grotere schoenen dan OOIT, buggy's (klein-middelgroot-groot, in de auto, uit de auto), kraam hulp, kindermeisjes, yoga-oe- feningen, rammelaars, etc. Tot snel ziens. Met heel veel liefs. (advertentie) Versnelde VMBO-t, HAVO en VWO in 1 jaar kleine groepjes persoonlijke aandacht huiswerkbegeleiding hoge slagingskans (advertenties) tussen 11.00 en 14.00 uur EINDHOVEN Kerkakkerstraat 34 tel. 040 251 81 14 Vestigingen in Eindhoven, Haarlem, Maastricht en Rotterdam www.erasmuscollege.com Daarnaar gevraagd, wil hij het ook niet vertellen. De arrondis sementsrechtbank in Utrecht bevestigt de aanhouding, maar wil om reden van privacy niets anders zeggen dan dat Veenho- ven onschuldig was. De recht bank in Middelburg meldt wel, dat Veenhoven werd verdacht van vrijheidsberoving en moord. Maar volgens woord voerster Boot is later 'pertinent zeker' geworden dat Veenhoven onschuldig was. Dat Veenhoven nu het stilzwij gen bewaart over de reden van zijn arrestatie in 1999 is niet zo vreemd. Hij gebruikt deze ge beurtenis namelijk als een soort cliffhanger, als een aankondi ging van zijn volgende roman. lochem/gpd - Thrillerauteur Ot to Veenhoven, die vorige week in zijn roman Sunny Home onthulde in 1955 zijn stiefvader te hebben vermoord, is in 1999 ondervraagd in een andere moordzaak. Op aanwijzing van oud-burgemeester Van Notten van Maarn is Veenhoven toen gearresteerd en ondervraagd in de destijds geruchtmakende zaak Sybine Jansons. Overigens bleek al snel dat hij met de ver dwijning van dit later vermoord aangetroffen meisje niets had te maken. Zijn arrestatie in de zaak Jansons beschrijft Veenho ven zelf in zijn geruchtmakende thriller Sunny Home. Alleen meldt hij daarin niet waarvan hij precies werd verdacht. den haag/gpd - De Nederland se regering vertrouwt erop dat de Britten de Nederlandse mili tairen uit Zuid-Irak halen, mocht het daar misgaan. Zelf stuurt Nederland voor een eventuele evacuatie geen extra materieel mee. Dit blijkt uit de beantwoording van het kabinet op de grote hoeveelheid vragen die de Tweede Kamer heeft ge steld over de voorgenomen mi litaire missie in Irak. Het kabinet wil 1100 militairen naar Zuid-Irak sturen. Zij moe ten zorgen dat Irak weer veilig wordt. De militairen vallen on der Brits commando. Een even tuele beslissing om Nederland se troepen terug te trekken, zou door Nederland zelf worden ge nomen. Volgens het kabinet is de pro vincie al-Muthanna waar de Nederlanders gelegerd worden, relatief rustig. Wel zijn delen van de bevolking ontevreden over de leiders die zijn aange steld door de Amerikanen. Die spanning kan oplopen, waar schuwt het kabinet Maar echte gevechten, vinden nu alleen plaats in centraal Irak en gebie den ten westen en noorden van de hoofdstad Bagdad. Volgens de ministers Kamp (de fensie) en De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) is de mili taire situatie echter volledig in het voordeel van de Brits-Ame rikaanse coalitie. De Neder landse militairen nemen onder andere mitrailleurs, mortieren, pantservoertuigen en landro vers mee. Dat is voldoende, al dus het kabinet. De militairen mogen straks 'robuust geweld' gebruiken om de omgeving vei lig te maken maar wat dat pre cies inhoudt is geheim. Als er vliegtuigen nodig zijn op te pa trouilleren, zoals de WD-fractie zich afvroeg, worden die gele verd door de Britten. 1 KEUKENS 4 BADKAMERS Brugman installeert uw keuken of badkamer van A tot Z. (incl. aansluiten en tegelen) Persoonlijk advies 1 Gratis opmeten 30 filialen door heel Nederland! Den Haag/ Binckhorstlaan 113 Wateringen/ 's Gravenzandseweg 25 Zoeterwoude/ Hoge Rijndijk 195 VOOR MEER INFORMATIE BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL (advertentie) De Ford Galaxy Centennial, v.a. €27.995,- of €629,- p. Standaard met airconditioning, ABS. 6 airbags, mistlampen voor. dakreling, elektrische voorruitverwarming en nog veel meer. Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus krijgt u een ver vangende auto als uw eigen auto niet snel te repareren is. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulpPakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl Goede reis ANWB den haag/gpd - De Tweede Ka mer gaat zelf de hoge kosten onderzoeken van de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en de Belgische grens (HSL-zuid). Dat hebben CDA, PvdA, WD en D66 giste ren laten weten na publicatie van een rapport van de Algeme ne Rekenkamer. De aanleg van beide spoorlij nen gaat volgens de Rekenka mer mogelijk anderhalf miljard euro meer kosten dan tevoren was geraamd. Naar het zwaar ste controlemiddel dat de Tweede Kamer tot haar be schikking heeft, de parlemen taire enquête, willen alleen SP, Groenlinks en SGP grijpen. Het parlementair onderzoek moet ervoor zorgen dat kosten van andere toekomstige projecten beter in de hand worden ge houden. Vorig jaar werd al duidelijk dat de aanleg van de Betuweroute (die de Rotterdamse haven be ter moet verbinden met Duits land) en de HSL-zuid een mil jard euro duurder zou uitvallen. Daar komt nu nog eens zo'n half miljard bij. Volgens de Re kenkamer had de enorme kos- tenoverschrijding kunnen wor den voorkomen als het ministe rie de kosten van de twee spoorlijnen beter had geraamd en beheerst. Bovendien wist het ministerie volgens de Rekenka mer al jaren van de financiële risico's, maar wejjjl verzuimd dit in allerlei voortgangsrappor tages aan de Kamer te melden. door Gert Brouwer oude pekela - De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, is het ge zegde. Grote vraag voor de gemeente Peke la en alle andere overheden, bedrijven en instellingen is dan ook: mag de fiscus een kopje Cup-a-Soup aanmerken als een maaltijd? Andere vragen: Is de navordering van vijf duizend euro die Pekela moet betalen voor het serveren van Cup-a-Soup fiscaal juri disch aanvechtbaar? Of moeten met de nieuwe Zalmnorm de broekriem echt heel ver worden aangetrokken? Wat betreft het Voedingscentrum van de Stichting Voedingscentrum Nederland mag ee>)j) kopje Cup-a-Soup absoluut niet ffezien worden als maaltijd. Het Voedingscentrum wordt gefinancierd door de Nederlandse overheid (ministeries van landbouw en volksgezondheid) om consumenten weten schappelijk verantwoorde, eerlijke infor matie te geven over gezonde voeding en voedselveiligheid. „Met een kopje soep mis je toch echt heel veel voedingsstoffen", zegt een woordvoer ster. „Tenzij je de soep ziet als een verma geringspreparaat natuurlijk. Merken als Modifast en Slimfast maken zulke soepen, maar daar zijn dan wel allerlei extra voe dingstoffen aan toegevoegd die je in Cup-a- Soup niet zult aantreffen. In onze voe dingswijzer staat dat soep wordt be schouwd als snack of tussendoortje. Als warme maaltijd kan het alleen als er tussen de 600 en 1000 calorieën inzitten." Volgens de officiële, ministerieel onder steunde voedingswijzer heeft de belasting dienst dus ongelijk met haar bewering dat Cup-a-Soup als een maaltijd moet worden beschouwd. Toch geeft KPMG, een van de leidende belastingadviseurs in Nederland, de gemeente Pekela het advies om de be lasting gewoon te betalen. „De gemeente kan natuurlijk naar de fisca le rechter stappen. Maar dan moeten de kosten wel opwegen tegen de baten", zegt een KPMG-woordvoerder in Groningen. „Zo'n procedure kan heel lang duren. Tot de Hoge Raad. Als je dan tienduizend euro aan advieskosten moet betalen en je hebt nu een rekening van vijfduizend euro heb je natuurlijk een gaatje in je hoofd als je gaat procederen. Je kimt het wel onzin noemen maar '.^s het in de wet staat is het niet anders." amsterdajm/gpd - IRT-klokken- luider Van Kastel gaat de nieu we Nationale Recherche leiden. De voormalige hoofdinspecteur bij de Amsterdamse politie die een hoofdrol speelde in de IRT- affaire is voorgedragen als teamchef van de 'Nederlandse FBI', het nieuwe team onder de Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) dat alle grote on derzoeken naar georganiseerde criminaliteit gaat coördineren. Van Kastel werd bekend als chef van het Interregionaal Rechercheteam (IRT). Na zijn komst in 1993 stuitte Van Kastel op illegale opsporingsmetho den, die ook voor hem als chef werden achtergehouden. Hij ontdekte dat onder regie van het IRT een eigen drugslijn werd gerund tussen Colombia en Nederland, om inzicht te krijgen op de criminele erven van de Bruinsma-groep, de zo geheten Delta-groep. Een infil trant kreeg toestemming partij en Colombiaanse wiet te im porteren en de winsten in eigen zak te steken. Van Kastel staakte deze opspo ringsmethoden en stelde die aan" de kaak. Daarop eiste een aantal hoofdofficieren van jus titie dat hij zou opstappen. Be gin 1996 stelde de enquêtecom missie-Van Traa Van Kastel in het gelijk. Van Kastel werd na de affaire chef recherche in Brabant-Noord en districtschef Nijmegen. Per 1 september is hij dus weer terug op vertrouwd terrein. De Nationale Recher che, nu nog in de opwarmfase, wordt gevormd door de zes kernteams in het land, de Unit Syntetische Drugs, de xtc- teams en het huidige Landelijk Rechercheteam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3