'Maxima kón niet zwanger zijn' GESPREK VAN DE DAG Moeder Maxima dolgelukkig Een vlaggetje aan het Haagse Noordeinde Koninklijk kindje zorgt altijd voor opschudding P donderdag 19 juni 200j IS DAGELIJKS LEVEN ;wu-?jea/ w vlfjj. avmupea/ wesebjk wharom m4/v we stecpt |36« l>fcv2j?t7=l_ uirzi£av.'"* MENSELIJK De SOCIALISTISCHE PARTIJ, die zich normaal gesproken op het standpunt stelt zich niet met privé- zaken rond het Koninklijk Huis te bemoeien maakt op deze feestelijke dag een uitzondering. De partij feli citeert het paar „van harte." LIESBETH SPIES (CDA): „Wij feli citeren de prins en de prinses en ho pen dat ze de komende maanden kunnen genieten van een probleem loze zwangerschap. Het gaat natuur lijk om onze troonopvolger in spe, dus in die zin is het een bijzondere zwangerschap. Ik ben ervan over tuigd dat veel Nederlanders daarom zullen meeleven met de koninklijke familie in het algemeen en het prin selijk paar in het bijzonder. Wij ho pen dat het tweede kleinkind van onze koningin - die wij natuurlijk ook van harte feliciteren - in goede gezondheid wordt geboren en op groeit." ANDRÉ ROUVOET (Christenunie): „Dit is groot en mooi nieuws. Ik ben erg blij en zou het paar van harte willen feliciteren. Over de vraag waar het kind gedoopt moet worden spreek ik niet, dat is een zaak van de ouders. Voor de aanwezigheid van de opa geldt hetzelfde. Kom zeg, daar moet je een dag als van daag niet mee belasten. Laten we deze dag nou niet bederven." BAS VAN DER VLIES (SGP): „Het is een heuglijke mededeling die wij met grote dankbaarheid ontvangen. Wij zijn blij voor het echtpaar en ho pen dat de zwangerschap voorspoe dig wordt uitgedragen. Bij de verlo ving is de stellige uitspraak gedaan dat eventuele nakomelingen her vormd gedoopt zouden worden. Maar ik vind dat eigenlijk te veel vooruitlopen op de zaken. We moe ten blij zijn dat er een kind geboren mag worden." Foto: ANP BORIS VAN DER HAM (D66): „Ge feliciteerd, zou ik zeggen. Het lijkt me alleen wel vreselijk dat iedereen naar je buik gaat lopen kijken om te zien wat erin groeit. Waar ik wat moeite mee heb is de manier waar op het nieuws naar buiten is geko men, via een uitgelekte e-mail van Maxima aan haar vriendin. Ik vind dat weinig fris. Of het kind Neder lands-Hervormd of katholiek wordt gedoopt, is iets voor het gelukkige gezin en het Koninklijk Huis zelf. Het zou het mooiste zijn als het kind dat gewoon zelf zou kunnen beslis sen a)s het volwassen is." FEMKE HALSEMA (GroenLinks, zelf zwanger): „Het is al vóór de driemaandentermijn bekend ge maakt, dat is wel vroeg! Maar de roddelbladen zaten er ook wel erg achteraan. Foto's met telelenzen ge maakt, heel dichtbij van haar buik. Verschrikkelijk! Een zwangerschap is toch vooral een intieme gebeurte nis tussen twee mensen. Iets leuks, een feest. Ik hoop dat dit echtpaar een beetje discretie en rust gegund is. Op deze dag wil ik geen discussie beginnen over de vraag of vader Zor- reguieta wel bij de doop mag zijn. Dat is toch echt niet aan de orde! Of het kind gedoopt wordt en in welke kerk, is absoluut een privé-zaak." Foto: GPD ELLA KALSBEEK (PvdA): „Wij vin den het hartstikke leuk voor ze. We hopen natuurlijk op een voorspoedi ge zwangerschap en een gezond kindje. Meer heb ik er niet aan toe te voegen." BIBI DE VRIES (VVD): „Dit is fees telijk nieuws. We zijn blij voor het prinselijk paar én de'koningin. We zijn ook blij dat het geslacht Oranje nu wordt voortgezet. Of het kind Ne derlands-Hervormd of katholiek ge doopt wordt, laten we aan het paar zelf over. De vader van Maxima mag daar natuurlijk bij aanwezig zijn." MAT HERBEN (LPF): „Wij felicite ren het paar met het heuglijke nieuws dat hiermee een wens in ver vulling is gegaan. Daarnaast spre ken we de hoop uit dat ze voldoende in de gelegenheid worden gesteld om van deze mooie periode te genie ten binnen de intimiteit van het ge zin." Foto: GPD 'Maxima's kinderwens nog altijd niet in ver vulling', kopt Weekend in het nummer dat uitgerekend gisteren in de schappen lag. Heel zuur, vindt hoofdredacteur Matthieu Slee, want concurrenten Privé en Story heb ben wél het nieuws over de langverwachte liefdesbaby. „Tot gisteren hadden we goede redenen om aan te nemen dat Maxima niet zwanger kon zijn." Terwijl heel royalty-minnend Nederland jubelt over het heuglijke babynieuws, werpt Weekend diep bezorgd de vraag op 'of het misschien aan Willem-Alexander zou kun nen liggen dat dé baby nog altijd niet op komst is'. 'Het middel dat de kroonprins krijgt om zijn ziekte sarcoidose onder con trole te houden, blijkt zijn vruchtbaarheid te kunnen beïnvloeden', tekent het roddel blad op uit de mond van medici. Een nieu we tegenslag voor het liefdespaar, consta teert Weekend, 'zeker nu een mogelijke hormoonkuur van Méxima ook al vruchte loos is gebleken'. De strop blijkt nu echter het grootst voor het roddelblad zelf. „Tja, als je elke week het blijde nieuws over Maxima op de cover zet, zit je een keer goed", zo relativeert Slee het geluk van de concurrenten. „Je moet maar net de wind in de rug hebben." Met name Story, met een juichende prinses op de cover, ziet deze week de verkoopcijfers met vertrouwen tegemoet. Het blad geeft een heus ooggetuigeverslag van een stra lende Maxima die de afdeling gynaecologie van het Leids Universitair Medische Cen trum verlaat en gefeliciteerd wordt door haar begeleiders. Privé weet, dankzij 'goede bekenden van het paar die anoniem eén email stuurden', al wanneer de prinses moet bevallen: tussen 1 en 15 januari 2004. Met het babynieuws is op de redacties van de roddelbladen een einde gekomen aan anderhalf jaar lustig speculeren. Elke niet- gerookte sigaret, elke afgewimpeld glaasje champagne was voldoende voor de bladen: ZWANGER!. Elke buitenlandse trip die het paar ondernam, werd met stelligheid aan gemerkt als bewijs: Maxima zou in een emotioneel onderonsje haar ouders inlich ten over de zwangerschap. 'Het wordt een meisje!', zo voorspelde een 'hofastroloog' trouwens al in november vorig jaar in Sto ry Sindsdien werd de roze wolk echter als maar grijzer. Het Grote Nieuws bleef 'zorg wekkend' lang uit Weekend wist zelfs te melden dat Méxima door alle zorgen 'geen Willem-Alexander en Maxima brengen de pers op de hoogte. De roddelpers speculeert al maanden over de zwangerschap van Maxima. Foto: ANP/Marcel Antonisse dikkere maar juist een dunnere buik kreeg'. Nog vorige week maakte hetzelfde blad zich zorgen over de 'babystress' van Méxi ma. Jaloezie op haar zwangere rivale Emily en haar eigen overmatige verlangen naar een kind zouden het haar onmogelijk ma ken zwanger te worden. Daarbij helpt het ook al niet dat de prins en zijn eega tijdens staatsbezoeken gescheiden slapen. 'Zelfs de specialisten beginnen zich zorgen te maken over Méxima, die nu in een cirkel terecht is gekomen die maar heel moeilijk te doorbreken is'. Privé zag het allemaal wat zonniger in. Al eerder berichtte het blad hoopvol dat de prinses tussen de verbouwing van de Was- senaarse villa Eikenhorst gesignaleerd zou zijn bij het Haagse Bronovo-ziekenhuis. Waarschijnlijk net op dat moment slaagde Privé erin foto's te maken van het interieur, waaronder: 'vier kamers die zeker geschikt zijn als kinderkamer'. Weekend hoorde in tussen dat om de babystress aan het hol minimaliseren, Beatrix haar personeels |)S1 bood te praten over een eventuele zwan gerschap. 'Iedereen houdt zich daaraan, 611 begreep Privé uit 'hofkringen'. 'Het ond werp baby wordt in de nabijheid van Mi1711,1 ma gemeden'. Ook Party had oog voor h ontluikende drama: 'Alleen een baby ka: 31-J de zon weer laten schijnen boven het ho ^stl GPD „Natuurlijk weten we het al heel lang. Maar vandaag was de grote dag dat het naar buiten mocht worden gebracht. Ik heb Méxima net aan de lijn gehad. Ik ben hele- rpaal in de zevende hemel. Dit is mijn eerste kleinkind." Zo reageerde Méxima's moeder Maria del Carmen Cerruti Zorre- guieta op de zwangerschap van haar dochter. „Voor mijn man is het al het vierde kleinkind. Hij heeft er drie van zijn kinderen uit een eerder huwelijk. Wij zijn dol gelukkig. Ook alle broers en zus ters van Méxima zijn uitgelaten", aldus een Maria Zorreguieta. Tot nu toe weigerden zij en haar man constant antwoord op vragen van de pers. Méxima verklapte giste ren dat ze haar ouders het nieuws bij hun recente bezoek aan Ne derland heeft verteld. Bij de Nederlandse ambassade in Buenos Aires stond de telefoon na het bekend worden van het nieuws roodgloeiend, aldus am bassadesecretaris Reneko Elema. Journalisten van Argentijnse kran ten, radio- en tv-stations wilden allemaal nadere informatie en vroegen naar mogelijkheden om in Nederland iets met Méxima te kunnen doen. De kranten meld den het nieuws meteen op hun internetsites. „De Nederlandse ambassade deelt de vreugde van het konink lijk huis, de premier en het Neder landse volk. Wij zijn net als ieder- De ouders van Maxima zijn dolblij. Het is nog niet bekend of ze bij de doopplechtigheid aanwezig zullen zijn. Foto: WFA een zeer blij", aldus Elema in een officiële reactie. Door de Méxima- nia in Nederland neemt de be langstelling in Argentinië voor Méxima de laatste tijd snel toe. Speculaties over een op handen zijnde zwangerschap waren al langer te lezen en te horen. Piet Verduit, voorzitter van de Ne derlandse vereniging in Argenti nië noemde de zwangerschap van Méxima: „Grandioos. Geweldig. Hier zaten we op te wachten. Het is weer een stap voorwaarts in de zich ontwikkelende betrekkingen tussen Nederland en Argentinië." Op de Nederlandse vereniging, die het aantal leden sinds de rela tie tussen Méxima en prins Wil lem-Alexander bekend werd, zag toenemen van 40 naar 253, wordt het glas geheven op het nieuws. Verduit: „Bij iedereen is het steeds een gespreksonderwerp geweest. Wanneer zou ze zwanger worden? Iedereen was het over eens dat het niet lang meer kon duren. En nu is het dus zo ver." Frans Lindenkamp Per ongeluk waren ze in Den Haag: Renny Dost (54) uit Har- denberg en Hennie en Gerlien van de Werfhorst (48 en 23, moeder en dochter) uit Olden- broek. Vrouwen met oranje har ten. Eerder op de dag hadden ze in D$lft bij stedelijk museum Het Prinsenhof de onthulling van een beeld van Willem van Oranje bijgewoond. Nu doen ze ook Den Haag nog even aan. En dan het nieuws: Méxima zwanger, net toen Renny, Hen nie en Gerlien over het Noord einde banjerden. Wét een geluk voor de Oranjefans én voor al die fotografen en cameraman nen die op het verlaten pleintje voor paleis Noordeinde snék- ken naar Oranjefans. Of Renny, Hennie en Gerlien willen mee werken aan een leuk plaatje. Renny krijgt een bloemetje uit de auto's van een van camera- lieden in handen geduwd.An ders had u dat toch wel gekocht toch. Renny knikt kordaat. „Tuuuurlijk. Ze wil wel mee werken, belt aan bij Noordeinde 66 - Méxima's en Alexanders huisje - en mag het bloemetje aan een marechaussee geven 'als u belooft niet meer aan te bellen'. Het blijft ondertussen maar rustig voor het paleis. Den Haag loopt de eerste uren na Wei gebi enz umv iei laan afge age dam ctiej ik er mar het nieuws niet uit voor de ko ninklijke baby. Wie nu op tv w |ffi kan scoren. Trek maar iets oranje aan en het is raak. Wiro IjVIS Baars, Ruud Halkers, Aico van der Horst en Fenny de Gijzel van kledingzaak Scapa, schuin tegenover het paleis, schenken champagne. Even binnen nog 1,101 snel een sticker op de fles en proosten voor de camera's. Ze j. zijn lange tijd de enigen die iets htf"v feestelijks laten zien. Dewi j[eo,( Baars, eigenaar van het pand, i"011 en secretaresse Saira fleuren de "HU* boel later nog even op met een fj-D vlaggetje en een toetertje. De familie Plugge (moeder Hil en dochters Fransien en Leo- nie) uit Den Haag komen ook |0|| nog even kijken. En lerares Loesje (31) die zelf gaat trouwe OSl in september. „Ik vind het leuk voor Méxima, maar weet je walITÏBD ik niet leuk vind: dat heel Ne derland er maar zo op zat te wachten. Ik denk dan door hè. Stel dat het niet was gelukt, hof™ had het dan verder gemoeten?' Dan toetert er nog een auto f0? over het plein, met rechts naasi ~e de bestuurder een vrouw die haar kogelronde buik haast uit r J het raam duwt en roept: 'Ik becitnu ook zwanger.' Victor Schildkamp ^er- oner lal is. *j den haag - De geboorte van prins Willem-Alexander op 27 april 1967 stuurde het staatsbezoek van de Nepalese koning Mahendra Bir Bikram Shah Dev aan Nederland in de war. Zijn gastvrouw, konin gin Juliana, moest het galadiner in het Amsterdamse Amstel Hotel la ten schieten, omdat haar dochter Beatrix in het academische zie kenhuis van Utrecht lag te beval len. De Nepalese koning moest het doen met prins Bernard en de prinsessen Margriet en Christina als tafelgenoten. Maar ook zij ver trokken toen om half negen het nieuws van de geboorte van prins Willem-Alexander bekend werd. De champagne vloeide deson danks rijkelijk in het Amstel Hotel. Intussen kondigde premier De Jong de geboorte op radio en tele visie aan. „De geboorte van een kind brengt altijd ontroering mee", sprak hij. „De komst wordt met stijgende spanning verwacht en wanneer het kind ter wereld is gekomen, gezond en wel, dan zijn we telkens weer verbaasd over het mysterie van de schepping. Eén van de diepste en kostbaarste menselijke ervaringen. Bij de ge boorte van dit kind kan heel ons volk zich verheugen. De vreugde, die bij iedere geboorte wordt ge voeld in de kring van familie en vrienden, raakt nu ons allen, want er is een prins van Oranje gebo ren." Heel Nederland was opgetogen, niet in de laatste plaats omdat Beatrix een jongetje had gebaard. Het was voor het eerst in 116 jaar dat uit het geslacht van de Oran jes een mannelijke telg was gebo ren. De volgende dag hield ook prins Claus een toespraak voor radio en televisie: „Op een dag als vandaag is de vader eigenlijk een heel on belangrijk figuur, en dit is precies zoals ik me nu voel. Maar toch verheugt het mij bijzonder dat ik langs deze weg u allen het eerste communiqué over mijn vrouw en onze zoon kan geven. Beiden zijn voortreffelijk." De prins bedankte het volk voor de 'overstelpend spontane en har telijke wijze, waarop u allen blijk heeft gegeven hoezeer u in onze vreugde deelt'. Bijna dertig jaar eerder, op 31 ja- JWÜL eTi /icAeiTi TLinqeTi Auia, e.ten oncm_j,e muU_j,e-j ap zre.-xAu owex.ci/t zie xffcrd_mLllauw.il?: e.det.lancL is Jlij met lel cje_Ma lancj, le.ve let k OlULTl JJl|! End, dat dffcra ecu i.e_dea waadt Ion1 Het volk leefde erg mee na de geboorte van Willem-Alexander. Foto: Archief nuari 1938, werd prinses Beatrix geboren. Ook toen vierde Neder land op grote schaal feest. Zo stond de Rotterdamse Coolsingel vol met mensen. Er werd ge schreeuwd en gehuild. Het Wil helmus werd veelvuldig aangehe ven. De Coolsingel en de Blaak waren al de hele maand versierd geweest in afwachting van het feest. Nu verschenen er overal vlaggen en wimpels. De commer cie wist toen ook al raad met bij zondere gebeurtenissen rond het koninklijk huis, want niet veel ter verscheen er een beschuitb ter ere van de geboorte van Bea Wei Jein öttien ttege rtner niQi te Saskia Bonger orde; stijds het b rechi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2