Collega's gezocht uurt maakt bezwaar tegen VOP 'Archeologen in Roomburg staan ten onrechte Twee ton voor Kenya en twee ingestorte daken 3or je het weet valt de eerste dode' liden buigt LEIDEN REGIO ch over de ■obleemolifant S blij! Gespreksgroep voor familie van dementerenden voor Specsavers in Leiden a Eric-Jan Berendsen (n - De komst van de ver- isbare ontmoetingsplek P) voor alcoholisten naar de nmarkt is voor de omwo- den nog geen gelopen race. bleek gisteravond op een idering, belegd door de lereniging Pieters- en Aca- iewijk en Levendaal-West, de buurt massaal op af in. De buurtbewoners en ememers gaan een golf van raarschriften indienen te- de bouwvergunning die de komst van de VOP door jemeente is afgegeven en ten daarnaast een gang naar echter niet uit. woede is groot onder de ronenden van de plek waar TOP per half juli moet ko- l De gemeente wordt voor weten vooraf geen overleg de buurt te hebben ge il en de bezwaren te baga- eren. Met name het argu- )t van de gemeente dat er hts een gering aantal men- tond de VOP zou wonen, is ht gevallen. Vooral omdat bewoners en ondernemers van 't Gangetje tot aan de Doeza- straat bezwaar gaan maken. Daarboven zou Leiden een vrij plaats voor openbare dronken schap creëren. Tot slot worden er grote vraagtekens geplaatst bij de registratie van klachten die de politie en gemeente gaan bijhouden als de VOP er komt. Gisteravond is besloten tot een tweesporenbeleid. Direct om wonenden, ondernemers, de wijkvereniging en de bewoners- vereniging van appartementen complex het Kruytschip dienen voor 9 juli een bezwaarschrift in tegen de afgegeven bouwver gunning. Daarnaast wordt ook de ondernemersvereniging MKB verzocht bezwaar te ma ken. Al die bezwaren moeten na 9 juli in de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften worden behandeld. De buurt hoopt dat de gemeente dan kan worden overtuigd van de be zwaren. Mocht de gemeente de VOP toch plaatsen voordat het in de commissie is besproken, dan stapt de wijkvereniging waarschijnlijk naar de rechter, omdat het plan rond de VOP 'kort door de bocht, te snel en niet zorgvuldig' is. Een deel van de omwonenden ging gisteravond morrend ak koord met het voorstel van de wijkvereniging. Een aantal wil actie om de gemeente te over tuigen van de weerzin in de buurt tegen de VOP. Spandoe ken ophangen en de straat op breken, zouden daarvan een begin zijn. P. de Zeeuw, eige naar van Gall Gall aan de Raamsteeg, is één van de voor standers van harde actie. „De (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET «■inland VKG-KEURMERK? KOZIJNEN ■UMUIJII.IU.I.I'I.UII.IJJ.M TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÊF KOZIJNEN VOP heeft een aanzuigende werking op junks. Voor je het weet worden er messen getrok ken en valt er de eerste dode. Dan zijn de mensen in het stad huis verantwoordelijk en niet de omwonenden." De VOP, een zeecontainer met daarin wat bankjes, moet de overlast van alcoholisten op di verse plekken in de binnenstad tegengaan. Door het plaatsen van de VOP kan de politie in het vervolg de dronken veroorza kers van overlast naar de Ga- renmarkt verwijzen. De VOP moet voor Garenmarkt la ko men te staan, onder de bomen, en is van 8.00 tot 17.00 uur ge opend. Het project wordt bege leid door medewerkers van stichting De Binnenvest en de politie houdt extra toezicht. Maar daar heeft de buurt wei nig vertrouwen in. „Het naast gelegen Van der Werfpark is een oase voor alcoholisten en drugsgebruikers en in de buurt wordt momenteel weer veel ge deald", aldus een van de om wonenden. „Maar de politie zien we hier zelden." m m donderdag 19 juni 2003 CDA en bewoner dringen aan op bodemonderzoek door Wim Koevoet leiden - Drie mannen staan gebogen over een bewerkt stuk hout dat zich zo'n ander halve meter onder het maaiveld in de bodem van Roomburg bevindt. Volgens één van hen, CDA-raadslid Flippo, in het verleden be trokken bij opgravingen in Israël, is dat 'Ro meins niveau'. Maar is het hout - bij wijze van spreken - van een Romeins galjoen of van een kippenhok? Staan Flippo, zijn fractie genoot De Haan en Leidenaar P. Ramaker nu in een vroegere Romeinse haven of op een boerenerf van Julius Caesars rijk? Dat vraagt om onderzoek. Het trio vindt dat de gemeente Leiden ar cheologische kansen laat liggen bij het bouwrijp maken van Roomburg, waar de laatste nieuwbouwwijk uit de grond wordt gestampt. Erger nog, de graafmachines hebben alles al door elkaar gegooid en daarmee is informatie voor archeologen voorgoed verloren gegaan. Het CDA trok al begin mei aan de bel over het ontbreken van archeologische begelei ding bij de grondwerkzaamheden in deze zuidelijke uithoek van Leiden. Leidenaar P. Ramaker, beheerder van Anna's Hoeve, heeft sinds er grond wordt verplaatst Ro meinse scherven en een munt van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie uit 1732 gevonden. En bij het graven van een gleuf voor een riolering was er een mysterieuze palenrij te zien. En wie herinnert zich niet het Romeinse ruitermasker dat als twee druppels water leek op Gordon? Zijn dit aanwijzingen dat er in de Roomburgerpol der waardevolle archeologische vindplaat sen zijn? „Dat moet je dus onderzoeken", zegt De Haan. De schriftelijke vragen die het CDA indien de over het bodemarchief van de polder zijn weliswaar beantwoord, maar volgens de twee CDA'ers slaat wethouder Geertse- ma (WD) minstens drie keer de plank mis. Volgens Geertsema is al in 1995 na onder zoek komen vast te staan dat er voor arche ologen niet veel meer valt te halen. Maar volgens De Haan, Flippo en Ramaker is toen niet heel de polder onderzocht en in elk geval niet het deel van Roomburg bij Anna's Hoeve, waar de drie deze middag rondstruinen. De Leidse archeoloog T. Hazenberg, die veel van zijn bekendheid aan 'Gordon' heeft te danken, onderschrijft dat. Ook Geertsema's bewering dat Leiden zich niet hoeft te houden aan het Verdrag van Valet- ta, waarin afspraken zijn vastgelegd over archeologisch toezicht bij bodemingrepen, verwerpen de CDA'ers. Ze erkennen dat de wetgeving die in de Maltese hoofdstad tot stand is gekomen nog niet is verwerkt in de Nederlandse regels. Maar, zo stelt De Haan nadrukkelijk, een internationaal verdrag gaat boven nationale wetgeving. Verder doet Geertsema volgens de CDA'ers uit spraken over de waarde van archeologische vindplaatsen die hij niet kan waarmaken zo lang hij geen onderzoek doet. De Haan heeft er geen goed woord voor over dat Leiden, dat zichzelf monumenten- stad noemt, zo achteloos omspringt met het bodemarchief in dit gebied, waar de grens van het Romeinse rijk heeft gelopen. „Er zijn meer monumenten dan de grach tenpanden aan het Rapenburg", zegt hij. De twee vinden dat Leiden meer werk moet maken van archeologie. Roomburg biedt de laatste kansen die de stad op dit gebied heeft. Ze zouden graag zien dat de nieuwe stadsarcheoloog K. Brandenburgh met haar vuist op tafel slaat, dat ze zich zou ge dragen als een luis in de pels. Flippo: „Een stadsarcheoloog die in een gebied als dit geen onderzoek mag doen, moet zijn ont slag indienen." De Haan schrikt van deze pontificale uitlating van zijn fractiegenoot. „Abram, rustig." Maar zelf laat De Haan zich vervolgens kritisch uit over het gege ven dat Geertsema en grondzaken en ar cheologie in zijn portefeuille heeft. Een on gelukkige combinatie, vindt de CDA'er want Geertsema wordt zo gedwongen te gengestelde belangen te dienen. Met Flippo stelt De Haan vast dat de vorige stadsarcheoloog, M. Dolman, 'niet voor niets naar Venlo is uitgeweken'. In Leiden is archeologie een ondergeschoven kindje, zo zou ook hij hebben geconcludeerd. De gang van zaken in Roomburg onderschrijft die stelling, vinden de beide CDA'ers. De Haan is bang dat door de Leidse opstel ling de archeologie te allen tijde aan het kortste eind trekt. Zo is het de bedoeling dat enkele voetbalvelden aan de Boshuizer- kade, waar zich vermoedelijk resten van kasteel Boshuizen bevinden, worden be bouwd met kantoren en blijven de velden elders in gebruik bij een viertal tot fusie ge dwongen voetbalclubs. De Haan vraagt zich hardop af waarom 'dat niet wordt om gedraaid'. De drie vinden ondertussen van alles. Par fumflesjes („Die Romeinen wilden ook lek ker ruiken"), dakpannen en moeilijk te dui den houten constructies. Er worden grap pen gemaakt over de bijna-valpartijen van Flippo en over nepvondsten. „Hier ligt een mammoet", roept Ramaker. Ze relativeren hun eigen bevindingen. „Wij zijn geen des kundigen. Maar het is wel duidelijk dat dit geen stukje land is waar nooit wat is ge beurd. Om te weten wat, is onderzoek no dig", aldus De Haan. - Het gaat weer goed met jlifant. Het aantal dikhuiden in Afrika rondloopt, neemt w toe. Er zit ook een scha- ikant aan die ontweikkeling, ii ook de bevolking groeit en mens knabbelt steeds meer tares af van de olifantenter- tia. Daardoor lopen mens olifant elkaar steeds vaker de voeten. Dat probleem ld gisteren in Leiden cen- tijdens een internationaal posium over het grootste Idier op aarde, mede geor- seerd door het Centrum I Milieukunde van de Uni- j iteit Leiden, wijl een olifantenschedel ter otte van een leunstoel de in- 11 van de congreszaal be- e, bogen kenners zich len over 'conflictbeheersing m mens en olifant', wat te n met een 'probleemolifant' *jde voors en tegens van de ntenpil voor geboortebe- ang. De groei van het aantal V mten is voor een groot deel lanken aan een strengere 1 f iak van stropers en het aan e den leggen van de handel in jurbeschermers staan in 311 a voor een dilemma. Be- rming van de olifant gaat ten koste van de bewo- Olifanten plunderen land- wgronden, omdat de gren- van hun habitat te knellend den. Niet alleen het aantal ^nten neemt toe, ook de ise bevolking groeit. Die steeds meer landbouw- nodig omdat de grond in gebruik is snel verarmt, inische hekken, bufferzo- en corridors zijn ook al niet jnakend om mens en dier ^'har te houden. De olifan- f elkac ülijken er agressief van te .„■den als hun routes worden neden. Een alternatief is getroffen boeren een zak te geven om de pijn te ver- n. In derdewereldlanden nt zo'n systeem echter 1 om corruptie, conflicten De CDA-raadsleden Flippo (links) en De Haan (rechts) bekijken met P. Ramaker een ongeïdentificeerd -eaucratische traagheid. voorwerp uit de bodem van Roomburg. Foto: Mark Lamers (advertentie) Sinds we in Nederland zijn begonnen loopt het storm. Logisch, want Specsavers biedt hoog kwalitatieve oogzorg voor een zeer aantrekkelijke prijs. Wij zijn dan ook dringend op zoek naar ambitieuze collega's in Leiden om onze teams verder te versterken. We hebben je heel wat te bieden: een goed salaris, parttime of fulltime werken mogelijk, volop groeikansen en een intern trainingsprogramma. Kortom, werken bij Specsavers is niet alleen erg leuk maar ook hartstikke interessant. Technisch medewerker m/v In de werkplaats maak je de bril met geavanceerde apparatuur klaar. Je bent verantwoordelijk voor voorraadbeheer en kwaliteitscontrole. Hebt oog voor detail, affiniteit met techniek en minimaal LTS. Interesse? Stuur dan zo snel mogelijkje schriftelijke sollicitatie naar dhr. R. Kramer. Specsavers Opticiens, Haarlemmerstraat 223-225, 2312 DR Leiden. Heb je vragen of ontvang je graag eerst de informatiebrochure 'Werken bij Specsavers' bel tijdens kantooruren 0800-673 63 937. Bij Europa's beste betaal je minder www.specsavers.nl leiden - Het Centrum voor Ou deren Psychiatrie van de Rijn geest Groep begint in oktober met een gespreksgroep voor fa milie van dementerende oude ren. De deelnemers kunnen met elkaar praten over wat zij meemaken bij de hulp aan hun dementerende familieleden. Op deze manier kunnen part ners en kinderen van demente renden elkaar tot steun zijn, zegt J. Hulzinga vwi het Cen trum voor Ouderélpsychiatrie. „In het beginstadium van de mentie, wanneer sprake is van wat vergeetachtigheid, is de zorg voor de dementerende meestal vanzelfsprekend. Maar naarmate de ziekte langer duurt en vergeetachtigheid en karak terveranderingen toenemen, wordt de zorg voor een demen terende voor de directe familie zwaarder. Steun bij deze zorg helpt om zorg thuis langer ven te houden en om zelf gezond te blijven." Naast praten is er in de ge spreksgroep aandacht voor de ziekte dementie, het omgaan met moeilijk gedrag en hulp bij de zorg voor dementerenden. De groep, die wordt begeleid door twee deskundigen, komt achtmaal bijeen. Deelname kost 25 euro. Opgave bij het Centrum voor Ouderen Psychi atrie: 071-5179593. door het oog van de naald is gekropen. „De koepel van de school stortte in, kort nadat we daar met zijn allen zaten. We waren net op tijd weg." Ze be sluit nog een keer te gaan kij ken en ziet dat er nog precies één paal overeind staat. „De directrice was nog steeds geschokt, net als de meisjes die vanaf een afstand naar ons ke ken. Dit keer was het goed ge gaan, maar met 500 600 mensen onder dat dak, en geen dokter of ziekenhuis in de buurt, had het een ramp kun nen worden." Ook voor Glaser. Zij hoorde bij thuiskomst dat inmiddels ook de tweede koepel is ingestort, en realiseert zich dat het pro ject meer omvat dan onderwijs en gezondheidszorg alleen. „Binnenkort houden we onze eerste sponsorbijeenkomst. Zaken als kwaliteitseisen en controle staan zeker op de agenda. Maar 'Lengo letu', Kis- wahili voor Ons Doel, en ook de naam van de school, heeft vanaf nu een vaste plek in ons leven." Jos van Duinen De hoek van het Levendaal en de Geregracht is bijna kaal. Waar zich ooit onder meer de Stuc- showroom en uitzendbureau Olympia bevonden rest een lege plek. Binnenkort worden daar veer tien woningen gebouwd met daaronder winkel en bedrijfsruimte. Het is een project van SKA pro jectmanagement uit Amsterdam. Foto: Hielco Kuipers onze partners. Glaser is van mening dat hulp aan meisjes urgenter is dan hulp aan jon gens. „Kenya heeft een groei end aantal wezen. Aids en an dere ziektes zorgen dat steeds meer kinderen alleen achter blijven. Van die kansarme kin deren zijn meisjes het slechtst af. Ze zijn vogelvrij vanaf hun tiende levensjaar, raken onge wenst zwanger of worden ver kocht als bruid. Jaarlijks gaan er meer dan 5.000 meisjes dood aan ondeskundig uitge voerde abortussen." Glaser hield haar toespraak bij het bezoekje aan de school in de lokale taal. „Ik ontmoette David, een verkoper op het strand. Ik las hem mijn speech voor, hij corrigeerde mijn uit spraak, en zette accenten op woorden. De volgende dag was het zo ver. Ik voelde me als een kreeft in een pan kokend wa ter, zo heet was het school plein. Het complex zag er prachtig uit; twee hoge koepels met in een ster daaromheen de slaapzalen en de klaslokalen. De daken waren van palm blad." Achteraf hoorde Glaser dat ze met haar bezoek aan de Waa rectrice van de Leidse woning stichting Ons Doel, vertrok met 200.000 euro om een school te sponsoren, en keerde maar net heelhuids terug. „Het kwam bij toeval op onze weg, deze school voor 1.000 meisjes in Waa. We vonden het een goed plan, dat bovendien een relatie heeft met huisves ting, en deden een beroep op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 eds meer mensen en instel- en bieden hulp aan de be ing van Kenya, die onder armelijke omstandigheden ft. Recent vertrok een team dse tandartsen om tand- ilkundige hulp te verlenen, er is bijna geen school in den te vinden die nog geen aar voor Kenya heeft geor- liseerd. Marline Glaser, di-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15