Leidse politiek is voor hard ingrijpen 'Misbruikte' voorzitter Waal dreigt met aftreden 3 REGIO Gemeentevoorlichter verijdelt bezetting Gewelddadige ontvoering was 'bevrijding5 'Dit is een persoonlijke aanval ssatie in :-Kelly Deg botulisme maakt eerste slachtoffers TamTam-bbq in Noorderpark (de stelling! Nederland moet terug naar de 40-urige werkweek hetkr haag - Het LUMC isatie tegen de uit- de zogenoemde lifé-zaak. Drie maan- len veroordeelde het if in Den Haag het :enhuis tot een hoge joeding vanwege de van het zwaar gehan- tidse meisje Kelly. Het had die 'onterechte' moeten voorkomen, verrassende arrest, werd geboren met em- ïdicaps en leidt een le- lijn. De ouders zeggen ikenhuis kon voorzien n risico was op een af- bij de geboorte. Een il onderzoek werd in- ioor de arts van de wezen. Kelly's ouders ar om een schadever- niet alleen voor de kosten die Kelly met ibrengt, maar ook voor roeding. Met de toewij- de schadevergoeding gerechtshof erkent die even van een kind dat erecht' kan zijn. tspraken van de recht- i daarna van het ge- rb f moet de Hoge Raad rs' definitieve uitspraak ie kan nog zeker een ch laten wachten. ;re uitspraak van het veel stof opwaaien bij en medisch-ethici, en morgen is een con- r de kwestie in Nijme- iluyters, hoogleraar ge- Isrecht in Leiden, pleit )r een verbod op dit ladevergoedingen. (advertentie) r je kamer jij!' apot? Bel: 589 88 87 LEI DE donderdag 19 JUNI 2003 Ri Onderzoek: Nietzsche de nazi's eiden buigt over de en bleemolifant lcr (gangster reden 5,2 jEen 24-jarige vrouw uit gistermiddag aangere- zij de Hooigracht bij ïg met de Nieuwe Rijn Op dat moment stond igerslicht op groen, ige Leidse bestuurder Iscooter reed op de it door rood en botste itgangster. De vrouw indingen aan hoofd op en moest naar 8 jlC worden gebracht. ;1 Jongeren van de SP voeren actie op het bordes van het stadhuis vanwege de woningnood onder jongeren en studenten. Foto: Henk Bouwman Reprimande voor SP vanwege misbruik toegangspas stadhuis door Robbert Minkhorst leiden - Het liep allemaal een beetje anders dan de jongeren van de SP het hadden gepland. Een gemeentevoorlichter met argwaan heeft gisteren hun po ging om de werkkamer van de Leidse wethouder H. Buijing te kraken, verijdeld. En de SP krijgt vandaag nog een stevige reprimande van de griffie van het stadhuis. Duo-raadslid H. Hendriks van de SP moet het pasje waarmee hij het stadhuis in kan, inleve ren. Dat eist de griffie, omdat Hendriks volgens de dienst misbruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheden als politicus. Hij nam een clubje jongeren mee naar binnen die zich vervolgens in Buijings kamer verschansten. Zij waren daar onbevoegd. Hoe lang Hendriks zijn pasje kwijt raakt, kon persvoorlichter F. Delemarre niet zeggen. De griffie is hevig gepikeerd over de actie van de SP-jonge- renorganisatie ROOD, blijkt uit de woorden van Delemarre. ROOD organiseerde in en rond het stadhuis een manifestatie waarmee het aandacht wilde voor de woningnood onder jongeren. Onaangekondigd en onder val se voorwendselen waarden jon geren rond in delen van het stadhuis die normaal voor pu bliek zijn afgesloten. ROOD greep de openbare zitting van de commissie beroep- en be zwaarschriften aan om binnen te komen. Delemarre werd nieuwsgierig toen hij 'drie jongeren en een grijzende man' met in hun kiel zog een fotograaf van het Leidsch Dagblad naar de kamer van Buijing zag lopen. Zij in stalleerden zich vervolgens in de kamer van de - overigens af wezige - wethouder, waarop Delemarre ingreep. Hij eiste dat ze weer de gang op gingen. Een gesprek met de wethouder bleek niet mogelijk: het voltalli ge college zat op een VNG-con- gres en zou pas later terugke ren. Een spandoek dat de jongeren op de deur van Buijing hingen, moest worden weggehaald. Uit eindelijk voerde ROOD actie op het bordes van het stadhuis en deelde het pamfletten uit aan voorbijgangers. Voor een huwe lijk dat om drie uur werd vol trokken, maakten de jongeren keurig plaats. Duo-raadslid Hendriks en jon gerenorganisatie ROOD waren vanochtend niet bereikbaar voor een reactie op de gebeur tenissen. Familie haalde weggelopen zus weg bij vriend in De Kooi door Silvan Schoonhoven leiden/den haag - Zelf zagen ze het als een bevrijding van hun zus uit de handen van een inti miderende vriend. Die houdt het op een gewelddadige ont voering, waarbij zijn vriendin aan haar haren uit het huis aan de Leidse Surinamestraat werd gesleept, en hijzelf klappen op liep met een honkbalknuppel. Tegen de bevrijders, dan wel ontvoerders, eist het openbaar ministerie flinke straffen. De vier Hagenaars (van 34, 34, 20 en 42 jaar) hangt twee jaar ge vangenisstraf boven het hoofd, waarvan een half jaar voor waardelijk. Twee vrouwen die meededen (23 en 29 jaar) ko men eraf met taak- en voor waardelijke straffen, als het aan de officier van justitie ligt. De familie-eer en de hechte on derlinge familiebanden speel den een grote rol in de confron tatie op 15 september vorig jaar, zo werd gisteren duidelijk voor de Haagse rechtbank. De mannen en de vrouwen, alle maal aan elkaar verwant, maak ten zich ernstig zorgen over het lot van hun zus en nicht (26), die al een paar nachten bij een man in Leiden verbleef. „We dachten dat ze misschien wel dood was", zei een van de vrouwelijke verdachten. „Die vriend had gedreigd haar en haar broers te vermoorden." Spontaan ontstond toen het plan om haar te gaan ophalen. Om haar te overreden mee naar huis te gaan, hielden ze gisteren vol. En om rustig te praten. Van praten was die avond ech ter nauwelijks sprake, schetsen de verklaringen van de vriend, het meisje en omstanders uit de Surinamestraat. De groep belde aan maar werd niet binnenge laten. Daarop trapten ze de deur in en sloegen met een honkbalknuppel de intercom van de muur. Een ruit sneuvel de. De vriend kreeg klappen met de knuppel en liep blauwe plekken en snij- en schaafwon den op. Volgens de familie be kogelde de vriend hen van bo ven aan de trap met bierflesjes, maar van die flesjes ontbreekt elk spoor. Zijn vriendin werd aan haar arm en aan haar haren de straat op gesleept. Tijd om haar schoenen aan te trekken had ze niet, dus liep ze snijwonden aan haar voeten op door de glasscherven in de gang. Ook zij kreeg klappen, ook toen ze op de achterbank van de auto was beland. Ze viel flauw of raakte bewusteloos, in elk geval moest ze, eenmaal terug in Den Haag, de trap op gedragen worden. Ook over de nasleep van de 'kidnapping' lopen de lezingen uiteen. De familie reed terug naar het huis van de oudste broer in Den Haag. Volgens de verdachten was de vrouw 'blij dat ze weg was uit Leiden'. Vol gens de officier staat echter als een paal boven water dat de vrouw niet vrij was om de deur uit te lopen en tegen haar wil werd vastgehouden. Wat er ook is gebeurd, het op treden van de familie moet vol gens de advocaten van het zes tal als een uit de hand gelopen misverstand worden gezien. Ze ker, de broers en zussen heb ben strafbare feiten gepleegd. Maar dat deden ze uit oprechte zorg voor hun zus. Ze wisten niet beter dan dat ze hun taak deden als familieleden en dat ze handelden uit beschermen de liefde voor haar. De rechter doet over zes weken uitspraak. If Reinders igio - Botulisme steekt kop op. Tientallen zie- sn uit de Leidse regio fgelopen dagen bij het in Oegstgeest bin- :r icht. De eenden ko- bogens Carla van Steen- n 'an het asiel vooral uit st, Katwijk en de Leid- iwijk. e veroorzaakt verlam- schijnselen bij water- „De beesten worden kunnen de wal niet ui(", zegt Van Steenber- kop gaat in het water i. I in ze verdrinken." Het 1 maar weinig doen aeke vogels. „We dou- vogels en houden ze d zodat ze niet alsnog in. Dan is het afwach- beesten het redden, it in het bloed en daar ive niks aan doen. Hoe conditie van de vogel, u kans dat hij het redt. >ordelijk voor de ziekte acterie. Als het water licht opwarmt, maakt de bacterie een gif dat watervo gels verlamt. „Het is een jaar lijks terugkerend verschijnsel", aldus de eigenaresse van het Oegstgeestse vogelasiel. Meest al ontstaat botulisme in de na zomer als het water lang heeft kunnen opwarmen. Nu de zo mer nog niet eens is begonnen, is botulisme dit jaar uitzonder lijk vroeg. Bij de gemeente Leiden zijn nog geen meldingen van botulisme binnengekomen, meldt een woordvoerster. „Nee, ook niet uit de Merenwijk. Maar we kun nen erop wachten, omdat het elk jaar in Leiden uitbreekt. Een echte explosie van botulisme hebben we hier echter nog niet meegemaakt. Als we meldingen van dode vogels binnenkrijgen, halen we de kadavers op." Het opruimen van dode botu- lismeslachtoffers is belangrijk omdat kadavers een bron van besmetting zijn. Besmette ma den die in de kadavers nestelen worden opgegeten door andere vogels. In korte tijd kunnen zo veel ';ogels besmet raken en sterveh. leiden - Jongeren uit Leiden-Noord en de Slaaghwijk hebben zich gisteren vermaakt op de Beachparty van hot Tam-Tam Festival in het Noorderpark. Er was een barbecue en ze konden volleyballen, voetballen en armere spelletjes doen. Een diskjockey ;orgde voor lekkere muziek. Foto: Hi nk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek is voorstander van harde ingrepen om jaarlijks acht miljoen euro te bezuinigen. Raadsfracties hante ren liever de bijl dan met de kaasschaaf de voorzieningen in Leiden nog verder te verschralen. Wel wil de PvdA proberen ge dwongen ontslagen bij de ge meente zo veel mogelijk te voor komen. De raad legde zich gisteravond, tijdens de eerste behandeling van de Perspectiefriota neer bij de offers die het college voor stelt. De verhoging van de hui zenbelasting werd, ook door de rechtse partijen, geslikt. Wel vindt WD-fractievoorzitter L. de Lange nog wel dat de ge meente eerst zicht moet heb ben op de effecten van de be zuinigingsoperatie voordat ze de burger confronteert met een lastenverhoging. Maar als die duidelijkheid er is, moet de ge meente laten zien dat ze ook durft te kiezen. „Het is nu ge woon tijd om lef te tonen", meent De Lange. CDA-leider W. Bleijie vindt wel dat het college met 'klassiekers' de inkomsten wil optrekken. .Allereerst de melkkoe bij uit stek: het parkeerfonds." De PvdA wil gedwongen ontsla gen van ambtenaren voorko men. Tegelijk waarschuwde fractievoorzitter C. Broeyer dat nog altijd afdelingen 'te zwaar belast' zijn. Ze vroeg ook naar de mogelijkheden om een deel van de honderd personeelsle den die om uiteenlopende re denen thuis zitten, weer aan het werk te krijgen. Voor D66 bestaan geen heilige huisjes meer. Fractieleider P. van Meenen: „Niet schaven maar snijden. En wij wensen een bepaald huisje niet meer als heilig te beschouwen: het stadhuis. Het is aan burgers niet uit te leggen als voorzie ningen onder druk komen te staan of verdwijnen, als lokale lasten stijgen, terwijl de ambte lijke bezetting als een onaan tastbaar gegeven voor de eeu wigheid wordt gezien." Ook de SP zal - zij het met te- genzin - ingrepen steunen. Waarnemend fractievoorzitter H. van Dam verwees als een van de velen naar de pijnlijke plannen van het nieuwe kabi net. Maar hij liet ook niet na een kat uit te delen aan met na me de collegepartijen, die in de jaren 'dat het geld niet op kon' toch hebben gekort op sociale voorzieningen. Echter: „We ontkomen niet aan de wurg greep van dit kabinet. Er moe ten offers worden gebracht." De enige dissident in het gezel schap was gisteravond J. de Coo (LWG/De Groenen). Hij kan zich nu niet vinden in de aangekondigde bezuinigingen, ombuigingen en hogere lasten. „Het is een uitermate troebel perspectief." Het verhaal van het college ontbrak aan keuzes, behalve dan het snijden in het ambtenarenkorps. „Maar kan dat dan zomaar? Er is al een grote achterstand bij de actuali sering van bestemmingsplan- 'Het is allemaal nog veel erger dan ik dacht' door Wim Koevoet leiden - Voorzitter C. Waal van de projectgroep Nieuw Aal marktplan (NAP) zegt zich 'mis bruikt' te voelen door wethou der R. Hillebrand (PvdA). Hij reageert hiermee op de verlen ging van het samenwerkings contract met projectontwikke laar MAB. Volgens Waal is deze actie van Hillebrand in strijd met de afspraken van begin vo rig jaar, toen het college het Aalmarktplan dat het met MAB had gemaakt, van tafel haalde om een referendum te voorko men. Waals projectgroep werd aan het werk gezet voor een nieuw plan dat op meer draag vlak kon rekenen. „Het is kennelijk nooit de be doeling geweest om tot een nieuw plan te komen. Het ging er alleen maar om dat de refe rendumdreiging moest worden afgewend. Ik neem dit buiten gewoon hoog op. Ik ben volko men te goeder trouw aan deze klus begonnen, maar ik twijfel hevig of dat ook het geval is bij Hillebrand. Als zijn antwoorden op de vragen van het CDA niet overtuigen, treed ik af als voor zitter." Waal heeft gisteravond, toen hij thuiskwam na een tweedaags congres, onmiddellijk een lange brief vol ongenoegen aan het college geschreven. „Van tafel halen", schrijft hij, „betekende dat ideeën uit het nieuwe plan opnieuw gewogen kunnen wor den. Het betekent ook dat geen van die ideeën recht heeft op een voorkeursbehandeling of enige andere zekerheid." Vol gens Waal is van die afspraak niets terechtgekomen. Al eerder heeft hij geprotes teerd tegen de gang van zaken rond het nieuwe Aalmarktplan. En al langer had hij het gevoel dat wethouder Hillebrand erop uit was om het oude plan weer op tafel te krijgen. „Maar het is dus allemaal nog veel erger dan ik dacht, want nu blijkt dat de gemeente al die tijd in gesprek is gebleven met MAB. Het was eenieders verwachting dat die projectontwikkelaar even uit beeld zou verdwijnen." Waal zegt zich de opmerking van Hillebrand te herinneren dat deze nooit had gedacht dat Waals projectgroep het daad werkelijk tot een nieuw plan zou schoppen. Waal zegt dat hij nu beseft dat Hillebrand echt is geschrokken van dat succes, want nu kon hij niet zomaar zijn eigen plan weer op tafel krijgen. „Toen heeft hij een an dere strategie uitgeprobeerd." Waal doelt op de onderzoeks bureaus die de wethouder op eigen houtje inhuurde en die vervolgens gaten begonnen te schieten in het nieuwe Aal marktplan. Vanaf dat moment woonde Hillebrand de vergade ringen van de projectgroep bij en volgens Waal heeft hij met 'verdeel- en heerspolitiek' de aanvankelijk nog zo eensgezin de projectgroep uit elkaar ge speeld. Voor hem was toen de weg vrij, in de analyse van Waal, om het plan aan te pas sen aan de wensen van MAB. Nu CDA-raadslid J. de Haan de verlenging van het samenwer kingscontract met MAB boven water heeft gehaald is wat Waal betreft het definitieve bewijs geleverd voor zijn stelling dat hij is 'gebruikt, zeg maar: mis bruikt'. Waal verbaast zich hogelijk over het feit dat de gemeenteraad dit alles al die tijd op zijn beloop heeft gelaten. „Dit kun je toch niet accepteren?" Waal bestrijdt dat MAB de enige projectont wikkelaar is die de klus in het Leidse stadshart kan klaren. Als waarnemend burgemeester van Sassenheim heeft hij prima er varingen met Johan Matser en Centrumvisie, zegt hij. Hillebrand bijt van zich af door Wim Koevoet leiden - Een aanval op de per soon Ron Hillebrand. Dat is volgens de wethouder zelf wat er nu aan de hand is in de Leid se politieke arena. Hij zegt zich hogelijk te verbazen over de scherpe kritiek die de laatste dagen op hem is uitgeoefend door het CDA, de SP, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden en nu dus ook door voorzitter C. Waal van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan. „Er vallen termen als 'misleid' en 'mis bruikt' maar aan de kern van de zaak wordt voorbijgegaan." En die kern is, zegt Hillebrand, dat noch de gemeenteraad noch Hillebrand zelf noch de projectgroep vastzit aan MAB. Wordt MAB de projectontwik kelaar die het Leidse stadshart nieuw leven inblaast, dan moe ten daar zeer zware onderhan delingen aan voorafgaan, zegt Hillebrand. En de positie die de gemeente inneemt in bespre kingen 'met welke partij dan ook' over de opdracht om het Aalmarktplan uit te voeren, wordt danig uitgehold als de betrokkenen politieke spelletjes met als inzet de wethoudersze tel van Hillebrand, belangrijker vinden dan de toekomst van de stad. Aldus Hillebrand. Uit de kritiek en uit de brief van Waal komt het beeld naar vo ren, vindt hij, dat hij onbe trouwbaar is, dingen achter houdt /ïi er verborgen agenda's op nahoudt. „Ik werp al die be schuldigingen verre van mij, ben er teleurgesteld over maar neem ze ook buitengewoon hoog op." „Hoe bestaat het dat in deze fa se waarin we op een duim breedte afstand zijn van uitvoe ring van een plan dat van cruci aal belang is voor de toekomst van de stad een discussie uit breekt over wie wat en wanneer heeft gezegd en of daar mis schien ook licht tussen zit?" Hij vervolgt: „Spijkers op laag water. Elkaar de loef afsteken. Dat dat belangrijker wordt ge vonden dan een succesvolle en financieel gunstige afronding van het Aalmarktproject, dét stoort me mateloos. De stad staat voor enorme opgaven en het Aalmarktproject is mis schien wel de belangrijkste. En waar gaat het de laatste dagen over? Of de raad wel met een document met een stempel er op is geïnformeerd over de stand van zaken. Geweldig inte ressant maar niet heus, en ook zo heerlijk duaal. Ik ben elke raadsfractie af geweest om ze bij te praten over het Aalmarkt plan. Ook bij Sloos van Leef baar Leiden, bij de SP en bij De Coo. In het Leidsch Dagblad ei sen ze vervolgens mijn aftreden en in de raadzaal, gisteravond, zeggen ze er geen woord over." De wethouder heeft zijn frus traties hierover ook geuit in een e-mail die hij vannacht na de behandeling van de perspec tiefnota naar de website van zijn partij heeft gestuurd. Voor Hillebrand staat vast de politie ke cultuur, waarvan de fracties hun mond vol hebben, voor nog geen millimeter is verbe terd. En ook de bestuurskracht meter slaat nog altijd volledig de verkeerde kant uit, als dit zo doorgaat, waarschuwt hij. Niets van wat hij zegt, duidt er op dat hij het hoofd in de schoot legt. Geen haar op zijn hoofd die aan aftreden denkt. Al was het maar omdat hij er van overtuigd is dat dat niets helpt. Wethouder*» passeren, Na vier of acht jaar komt er weer een ander. Maar een gro tere kans om van het Aalmarkt project een succes te maken, heeft Leiden nog niet gehad. Die doet zich nooit meer voor." (advertentie) ^^Gee/ uw mening

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13