Betuwelijn en HSL worden fors duurder O Leidse NEM schrapt 140 banen door inzakkende Amerikaanse markt 'Israël biedt bestand van zes weken aan' je SMS-felicitatie gratis in de krant! Leidsch Dagblad Vriesdrogen in plaats van cremeren Bedrijf voor energietechniek in Verregaande onderhandeling' over overname Aanleg kost half miljard meer Beckham naar Real Madrid Bij aankoop van 4 artikelen uit ons hele assortiment het goedkoopste gratis* Stilleven ERA Uitvaartverzekeraar onderzoekt nieuwe techniek Ergernis over bedelbrieven goede doel Leidsch Dagblad uagb woensdag l8 JUNI 2003 oskou: koud, miligen 1 perduur niekte lart weer or Leiden igje uit in tllness Center f-'.oi ttlijn 4.06 BESsSfl ;|J ndan Behan |H langrijkste dingen 104 |t leven: wat te eten ben, wat te drinken 00 emand die van je Q7 J 11 AM ENT A AR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43259 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Silvan Schoonhoven leiden Bij het bedrijf NEM, dat zijn hoofd kantoor heeft in Leiden, verdwijnen 140 van de 530 arbeidsplaatsen. De reorganisatie is nodig vanwege de drama tisch teruggelopen Amerikaanse markt. Ge dwongen ontslagen zijn niet te vermijden, maakte de directie gisteren bekend. Het be drijf voor energietechniek is met de vakbon den in onderhandeling over een sociaal plan. De reorganisatie hangt samen met een nade rende overname van de NEM door een Ne derlandse financiële instelling, zei directeur I. Cooijmans. Met welk bedrijf de NEM 'in verregaande onderhandeling' is, wilde hij niet zeggen. NEM is een bijna volledige dochter van de Duitse machinebouwer Bab- cock Borsig. Die is in financieel zwaar weer terechtgekomen. Het Leidse bedrijf is daar om op zoek naar een nieuwe eigenaar. NEM stond ooit voor 'Nederlandsche Elec- tro-lasch Maatschappij'. Kernactiviteit is de bouw van warmtekrachtcentrales en ver brandingsinstallaties. Het bedrijf is wereld wijd actief als leverancier van zogenoemde afgassenketels. Die worden achter gasturbi nes in onder andere elektriciteitscentrales geplaatst voor de naverbranding van uitlaat gassen. Zo winnen de centrales energie terug uit hete gassen afkomstig van gasturbines. De NEM biedt ook diensten aan voor het on derhoud aan energiecentrales en vuilver brandingsinstallaties. „Op de Amerikaanse markt hebben we een hele grote boom gehad tussen 1999 en 2001", zegt Cooijmans. „De markt verdrievoudigde zich in korte tijd. In 2002 is die markt sterk teruggevallen. We hebben flink kunnen pro fiteren van de groei, maar nu betekent de te rugval dat we capaciteit moeten verminde ren, om winstgevend te kunnen blijven ope reren." Het inzakken van Amerikaanse markt heeft volgens Cooijmans niets te maken met de dure euro, wel met de algehele economi sche malaise in de VS. Het merendeel van de banen verdwijnt bij de vestigingen in Leiden, Hengelo en Hendrik Ido Ambacht. Ook bij de twee NEM-vestigin- gen in Duitsland verdwijnen arbeidsplaatsen. 47! gaat als het aan het 74.4; l ligt weer op vredesmis- 22*50 ii militairen gaan 55*50 soort politiemacht naar 11 de orde te bewaken in estijn ter grootte van Ne- L De missie heet met een woord stabilisatiemacht, vondst' moet aangeven Nederlandse troepen be et als bezettingsmacht worden gezien. Want 1' doen de Amerikanen ind doet dus wel mee, ok weer niet Zo ging het dens de aanloop naar de tegen Irak. De demissio- egering sprak wel haar e steun uit voor de in va- op een militaire bij- oefde Bush niet te reke- et dat hij daar nu op te wachten, maar toch. o'n typisch staaltje pol lek. eld is hoe dan ook beter er Saddam Hussein, hoe verblijfplaats van de nog niet is getraceerd en lassavernietigingswapens Nu de grootschalige nrlog ewonnen en het aan komt - met het oog wederopbouw - de orde in het land te herstellen, le regering dat het tijd is trikanen daarbij te hel- e Amerikanen zijn onze n en de uitzending is dus politiek besluit Een an solidariteit, ter is nog niet overtuigd, positie zet weliswaar kens bij de deelname bezetting van een land Dig van een 'omstreden' ar verreweg de mees- |en betreffen de veilig- litrusting en taakstelling rakmissie. De angst voor «de Srebrenica zit er in 1 bij de politiek goed in. de discussie of de oorlog niet legitiem was, rest de f deelname aan een sta- tmacht door ons land Upt zinvol is. Met andere n: wat zoeken we tussen nderdduizenden Ameri- Kunnen we niet beter Idaten inzetten in gebie- de wereld waar ze echt jn. Zoals in zwart Afrika, Biocide aan de orde van s. De internationale ge- Ó8,5Cjhap denkt daar te kun- btaan met het sturen van den haag/gpd - De aanleg van de Betuwelijn en de hogesnel heidslijn Amsterdam-Belgische grens (HSL-zuid) gaat mogelijk anderhalf miljard euro meer kos ten. Vorig jaar werd al duidelijk dat deze twee megaprojecten 1 miljard euro duurder zouden uit vallen, daar komt nu nog eens zo'n half miljard bij. Het ministerie van verkeer van waterstaat doet ten onrechte schimmig over deze cijfers. Dit concludeert de Algemene Re kenkamer in een vanochtend gepubliceerd rapport. Volgens de Rekenkamer had de enorme kostenoverschrijding kunnen worden voorkomen als het ministerie de kosten van de twee spoorlijnen beter had ge raamd en beheerst. De Reken kamer neemt het 't ministerie kwalijk dat te laat openheid van zaken is gegeven over de oplo pende kosten. Pas in het najaar van 2002 liet toenmalig minis ter De Boer het parlement we ten dat zijn ministerie bijna een miljard euro achter de hand hield omdat de kosten van de projecten opliepen. Volgens de Rekenkamer wist het ministerie al jaren van de fi nanciële risico's maar werd ver zuimd dit in allerlei voortgangs rapportages aan de Kamer te melden. Behalve dat het minis terie te laat eerlijk was over de gestegen kosten, heeft het vorig jaar de risico's ook nog eens erg laag ingeschat. De Rekenkamer verwacht dat het gereserveerde miljard onvoldoende zal zijn. De aanleg van de HSL-zuid en vooral de Betuwelijn is vanaf het begin omstreden geweest. De opeenvolgende kabinetten Lubbers-3 en Paars-1 stemden in met de aanleg, in weerwil van veel maatschappelijk pro test. Volgens economen en ver- voersdeskundigen zou de Betu welijn (die de Rotterdamse ha ven beter moet verbinden met Duitsland) nooit rendabel wor den. Zonder rekening te hou den met de nu verwachte kos tenoverschrijding had de lijn 4,7 miljard euro moeten kos ten. Tot aanleg van de HSL-zuid werd eveneens besloten onder Paars-1. De spoorlijn zal Am sterdam, Schiphol en Rotter dam verbinden met Parijs en moet reizigers ertoe verleiden minder snel de auto of het vliegtuig te nemen. Vorig jaar werd er nog vanuit gegaan dat de lijn in totaal 4,6 miljard euro zou gaan kosten. Dat wordt nu veel meer. madrid/afp - Real Madrid heeft de slag met Barcelona om de Engelse middenvelder David Beckham gewonnen. Nadat verscheidene Spaanse radiosta tions al hadden gemeld dat de Engelse sterspeler een vierjarig contract met de koploper van de Spaanse competitie was overeengekomen, bevestigde Manchester United de transfer gisteravond. Beckham zal op 2 juli worden gepresenteerd. Real Madrid be taalt volgens Manchester Uni ted ongeveer 35 miljoen euro voor de 28-jarige middenvelder, die 128.000 euro per week gaat verdienen. Beckham stond nog tot de zo mer van 2005 bij Manchester United onder contract. De overgang van Beckham naar Real Madrid is een flinke tegen valler voor Juan Laporta. De kersverse voorzitter van Barce lona kondigde zondag na zijn verkiezing de komst van Beek- ham aan, maar moest twee da gen later de nederlaag tegen de aartsrivaal uit de Spaanse Middenvelder Beckham. Foto: ANP hoofdstad al toegeven. Voorzitter Florentino Perez van Real Madrid beloofde bij zijn aanstelling elk jaar een grote voetballer naar Real Madrid te halen en hield zich daar op nieuw aan. Beckham past pri ma in het rijtje van eerdere aan kopen als Zidane, Figo en Ro- naldo. Pagina Sport: Socios houden vertrouwen in Barcelona-voorzitter Laporta (advertentie) De actie 4 voor 3 loopt t/m 22 juni 2003 of de womM'öti na noordwijk - Natuurlijk, er lagen ook badgasten te zonnen. Maar het strand van Noordwijk bood giste ren voor de verandering ook een totaal andere aanblik, die van schilderende en tekenende mensen. Tien tallen deelnemers aan het Zomer Schilder Festival schilderden de zee, de wolken, het strand of elkaar. En vormden in opperste concentratie zelf een fraai stilleven. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) 21 juni 2003 jeruzalem/anp - Als radicale Palestijnse organisaties akkoord gaan met een staakt-het-vuren zal Israël in eerste instantie zes weken lang geen militaire ope raties meer uitvoeren in de Ga- zastrook en de Westelijke Jor- daanoever. In die periode kan de Palestijnse premier Abbas zijn gezag in deze gebieden consolideren. Dat zijn Israël en de Verenigde Staten overeenge komen, aldus het Israëlische dagblad Haaretz vandaag. Na zes weken moet Abbas begin nen met het aanpakken van 'terroristische' groeperingen. De krant baseert zich op rege ringsbronnen. De overeen komst zou tot stand zijn geko men tijdens overleg in Was hington tussen de chef van het bureau van de Israëlische pre mier Ariel Sharon, Dov Weis- glass, en president Bush' natio nale veiligheidsadviseur Con- doleezza Rice en minister van buitenlandse zaken Powell. OPEN HUIZEN ROUTE Ouders, scholieren en leerkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen van hun diploma. IMS het woord: KRANT Jevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. Oe eerste 250 inzendingen worden geplaatst in de geslaagdenbijlage van deze krant op woensdag 25 juni. (kosten per SMS- inzending 0,55) amsterdam/gpd - Uitvaartverzekeraar Yarden onderzoekt een nieuwe methode voor de ver werking van het stoffelijk overschot: vriesdro gen. Hierbij wordt het lichaam bevroren, waar na het door kleine trillingen in een poeder ver andert. Deze nieuwe techniek is momenteel nog in ontwikkeling in Zweden. Het proces is volgens de verzekeraar milieuvriendelijk in te genstelling tot bijvoorbeeld cremeren. Voorzitter Peter van Wageningen van Yarden Holding wil onderzoek naar vriesdrogen 'on dersteunen', maar belooft de nieuwe techniek niet te zullen 'opdringen'. De onderneming streeft een 'maatschappelijke voortrekkersrol op het gebied van levenseinde' na. Volgens Yar den is er steeds meer behoefte aan een eigen invulling van de uitvaart. Het zoeken naar alternatieven voor begraven en cremeren is ook nodig doordat er in de toe komst steeds minder ruimte voor begraafplaat sen zal zijn, zegt Bert van der Weide, directeur bij Yarden. En aan cremeren worden vanwege milieu-normen steeds strengere eisen gesteld. Zo moeten volgens hem voor 2010 alle crema toria van filters zijn voorzien. De techniek wordt volgens Van der Weide we reldwijd nog nergens toegepast. „Het is een volledig nieuw proces dat is ontwikkeld door een Zweedse biologe", aldus de directeur. Yar den gaat deze zomer naar Zweden om te kijken hoe het werkt. „Tot nu toe zijn de reacties en thousiast", aldus Van der Weide. Volgens de directeur van Yarden zullen mensen er ongetwijfeld aan moeten wennen. Hij wijst er echter op dat cremeren tot 90 jaar geleden ook niet voorkwam in Nederland. Een van de voor lopers van Yarden (dat is ontstaan uit een fusie tussen AWL en Nuva), de uitvaartvereniging AWL heeft deze manier destijds naar Neder land gehaald, zegt Van der Weide. den haag/gpd - Nederlanders zijn het zat om lastig gevallen te worden met bedelbrieven. Twee op de drie mensen erge ren zich aan de groeiende stroom post van liefdadigheids instellingen. Driekwart van de Nederlanders vindt bovendien dat goede doelen zonder keur merk van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) verbo den moeten worden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nip o onder ruim duizend Nederlanders, in opdracht van de charitasbranche. De resulta ten zijn vandaag gepresenteerd op een congres voor goede doe len en fondsenwerving in Zeist. Het aantal bedelbrieven is de afgelopen vier jaar met dertig procent toegenomen. Huishou dens ontvangen gemiddeld elke maand een bedelbrief, op som mige postadressen het dubbele. Mensen vinden het vooral ver velend als voor de brief per soonlijke gegevens zijn ge bruikt. Tachtig procent ervaart dat als inbreuk op de privacy. De ergernis over de groeiende stroom mailings is een pro bleem voor de goede doelen, omdat bedelbrieven verreweg hun meest succesvolle instru ment zijn. Met jaarlijks tachtig miljoen bedelbrieven haalt de charitasbranche zo'n 600 mil joen euro binnen: tweederde van de totale inkomsten uit fondsenwerving. De ondervraagden geven de voorkeur aan giften via de col lectebus (44 procent), de ac ceptgiro (32 procent) of de au tomatische incasso (7 procent). De ondervraagden vertrouwen er overigens in meerderheid wel op dat de instellingen goed omgaan met hun geld. Geen excuses over Srebrenica den haag - Nederland biedt de nabestaanden van het drama Srebrenica geen excuses aan. „Excuses zijn een stap te ver, dat is erkennen van schuld. Wij moeten de schuld leggen waar die hoort; bij de moordenaars", aldus premier Balkenende van ochtend in het Kamerdebat over de parlementaire enquête naar de val van Srebrenica. „Met het opstappen van Kok-2 heeft de regering collectieve verantwoordelijkheid op zich genomen", aldus Balkenende. Pagina Binnenland 2 Belgische effecten in kluis gevonden brussel - In een kluis in Am sterdam hebben medewerkers van de Nederlandse en Belgi sche justitie een pakket aande len gevonden die toebehoorden aan de top van het omstreden failliete Vlaamse spraaktechno- logieconcem Lernout&Haus- pie. De aandelen zouden een waarde hebben van ongeveer 21 miljoen euro. Dat meldt van daag de Vlaamse zakenkrant Fi- nancieel-Economische Tijd. Krajicek niet op Wimbledon rosmalen - Richard Krajicek zal volgende week niet deelnemen aan Wimbledon. De 31-jarige Muiderberger heeft zich afge meld in Londen, kort na zijn nederlaag in het grastoernooi Ordina Open tegen de beschei den Fransman Olivier Mutis: 4- 6 6-7. Krajicek had last van zijn rechterarm. Hij is daar vorig jaar in Washington aan geope reerd. Daarna volgde een lange revalidatie. Pagina Sport (advertenties) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Telefoon n. controle nabezorging) feu Wg gaan zorgwictg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro mei persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 54,50 55,00 Bij automatische betaSng is mijn bank-gironummec Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden wwwJeidschdagblad.nl ■rnvuiHi ■R-l.'.Rfti 1332

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1