[TE Zalm: Zet het mes in ziekengeld LANCOME IETS je SMS-felicitatie gratis in de verkopen? Leidsch Dagblad Hetze dierenactivisten tegen griezeligey Leiderdorpse wetenschapper Rijsbergen naar Mexico Vliegtuig schiet van startbaan ERA OPEN HUIZEN ROUTE Bonden fel tegen voorstel CDA beticht wethouder Hillebrand van misleiding Vertraging door ontsporing van ammoniaktrein Amorphophallus-show Leidsch Dasblad Dagblad NR. 43258 mi dinsdag 17 JUNI 2003 SPRINTERS NR. 43258 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG €1,55 MEXico-STAD - Wïm Rijsbergen is toegevoegd aan de techni sche staf van de Mexicaanse voetbalclub America. De Lei derdorper heeft een contract voor een seizoen getekend als assistent van Leo Beenhakker. Rijsbergen was voor het laatst werkzaam in Saudi-Arabië. Daar trainde hij vorig jaar vier maanden Al-Ittifaq. In novem ber moest hij daar na vier op eenvolgende nederlagen ver trekken. Beenhakker verliet de ze maand plotseling Ajax, waar hij technisch directeur was. Om privé-redenen ging de trainer aan de slag bij America. Bij die ploeg had hij in het verleden ook al gewerkt. eelde - Een vliegtuig met 140 passagiers is vanochtend rond half tien bij het opstijgen van Groningen Airport Eelde niet van de grond gekomen en doorgeschoten. Het toestel raakte daarbij beschadigd. Alle passagiers konden het vliegtuig verlaten. Politie, brandweer en ambulancediensten rukten met groot materieel uit. Het gaat om een toestel van de Turkse maat schappij Onur Air, met bestem ming Dalaman in Turkije. Vol gens directeur Meulendijks van Groningen Aiport Eelde hebben alle passagiers ongedeerd het toestel kunnen verlaten. Een aantal moest ter plekke worden behandeld wegens knie- en nekklachten. Het gaat om reizi gers die een vakantie hadden geboekt via de organisaties Oad en Hotelplan. (advertenties) 1 Ook bij u in de buurt zorgen Yarden en haar partners voor een goede afloop! ff den haag/gpd - Nederland moet afstappen van de volledige door betaling van het salaris bij ziek te. Werkgevers en werknemers zouden een keer de discussie over een versobering van de CAO-regelingen bij ziekte moe ten aangaan, omdat ons land op dit punt internationaal uit de pas loopt. Dit zegt vice-premier Gerrit Zalm (WD), tevens minis ter van financiën, in een inter view vandaag met deze krant. „Het zou verstandig zijn de kosten bij ziekte niet meer hele maal bij de werkgever in reke ning te brengen", zegt Zalm, wijzend op de scherp gestegen loonkosten in de laatste paar jaar. In ruim negentig procent van de CAO's wordt het salaris bij ziekte in het eerste jaar vol ledig aangevuld. Het wettelijk regime is volgens Zalm daaren tegen wèl sober. „Volgens de wet wordt maar zeventig pro cent doorbetaald." Volgens de liberale leider is bij de nieuwe wetgeving voor de WAO en Ziektewet terecht be paald dat in het tweede ziekte jaar nog maar zeventig procent van het loon mag worden ver goed. In CAO's mag dit inko mensoffer niet gecompenseerd worden, is afgesproken. Maar ook in het eerste ziektejaar is een versobering wenselijk, vindt hij. „Het zou mooi zijn als werkgevers en werknemers dat in de CAO's afspreken." De overheid kan het niet dwingend opleggen, tekent hij aan. „Dit is van de sociale partners. Zij moeten het met elkaar doen.' Voor de vakbonden FNV en CNV is het voorstel van Zalm onbespreekbaar. Volgens CNV- voorzitter D. Terpstra worden werknemers gesanctioneerd als het voorstel van Zalm wordt ge volgd. „Stel iemand heeft een inkomen van 2000 euro. Als je bij ziekte 30 procent van het loon niet doorbetaalt, betekent dat een achteruitgang van 600 euro. Terpstra ziet de oproep als een frontale aanval op de rechtspositie van werknemers. Pagina Binnenland 2: Zalm wil best premier worden, maar zonder ijzerzaagje die tijd gewoon aan tafel blijven zitten, sterker nog: aan de te kentafel", aldus de verontwaar digde De Haan. „Ik wil hier een grote zaak van maken." „Voorzitter C. Waal en andere leden van de projectgroep heb ben al een paar keer aangege ven dat ze het gevoel hadden dat het nieuwe plan weer naar MAB is toegetekend. En dat in feite het oude MAB-plan weer op tafel was komen te liggen. Geen wonder. MAB is gewoon doorgegaan met tekenen." Hil lebrand vindt dat De Haan met zijn schriftelijke vragen de aan dacht afleidt van 'de inhoud'. Volgens de wethouder zou de discussie moeten gaan over 'wat er met het Aalmarktgebied moet gebeuren'. door Wim Koevoet leiden - De Leidse wethouder R. Hillebrand (PvdA) heeft de ge meenteraad 'op het verkeerde been gezet'. Dat vindt CDA- raadslid J. de Haan. „Om niet te zeggen: misleid", voegt hij er aan toe. Hillebrand heeft vol gens de CDA'er de samenwer king met projectontwikkelaar MAB gewoon voortgezet nadat het oorspronkelijke plan onder referendumdreiging voor het Aalmarktgebied van tafel was gehaald. De wethouder heeft de gemeenteraad hierover niet in gelicht. De Haan heeft een aan tal schriftelijke vragen over de kwestie ingediend. De raadsleden verkeerden vol gens hem in de veronderstel ling dat MAB niet meer was be trokken bij het overleg over een alternatief voor het omstreden Aalmarktplan. „Maar MAB is al Pagina Ri: CDA: Aalmarktplan mogelijk geschaad door misleiding (advertenties) Tot en met 29 juni 10% korting op het gehele Lancöme assortiment. UW CADEAU trendy tas bij besteding vanaf 59,- aan Lancöme producten Open at/and bij Schaevers Donderdag ID juni 18.DO - 2D.OO uur Haal binnen een jaar je diploma! 8 vestigingen geopend! Bel 0800-Schoevers (0800-724 63 Q3 77) halfweg - Het dorp Halfweg (tussen Amsterdam-Haarlem) is vannacht even na 1 uur ont snapt aan een bijna-ramp. De elfde wagon van een goederen trein met zestien wagons, ge vuld met de gevaarlijke stof am moniak, ontspoorde en bescha digde het baanvak over een lengte van bijna 2 kilometer, ort na de eerste meldingen bleek dat er geen ammoniak weglekte en kon de situatie on der controle worden gebracht. Het treinverkeer tussen Amster- dam-Sloterdijk en Haarlem lag als gevolg van de ontsporing vanmorgen volledig stil. Vanuit Leiden vielen richting Haarlem treinen uit. De NS zetten bus sen als vervangend vervoer in, maar desondanks kwamen honderden mensen te laat op hun werk. Rond het middaguur zou het treinverkeer op een spo ir weer op gang komen. (advertentie) Ouders, scholieren en leefkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen van hun dipJoma. SMS het woord: KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. De eerste 250 inzendingen worden geplaatst in de geslaagdenbijlage van deze krant op woensdag 25 juni. (kosten per SMS- inzending 0,55) Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 jdiohead leerde sten in harde uiiekindustrie lelwegen België Jiting zuiden lie jaar dicht snieuw groot iderhoud aan heltema tbbles, ook tor de itste roddels igeschool zoekt eur voor rwijscluster on Vioemans d vindt zijn weg t neus, de mens zijn ellebogen Enkele buien w [19/22° 4/5 IMENTAAR ZIEKENGELD es moet in het ziekengeld, ie welgeplaatste handgra- minister Zalm van finan- r in geslaagd de vakbon- it een voorspelbare explo it woede te brengen. FNV V hebben Zalms idee di- 'onbespreekbaar" van ta- reegd. Dat is een Pavlov- pur sang. twintig jaar geleden pro- toenmalig PvdA-leider yl al het ziekengeld te ver- De wettelijke uitkering :ke werknemers werd ver- rd naar zeventig procent it loon. De ziedende vak slaagden er vervolgens ierkgevers bij de CAO-be- ngen zo ver te krijgen dat ttelijk minimum van be- "ege werd aangevuld tot rd procent Sindsdien an het Binnenhof de wijs- at een politicus veiliger in st ratelslangen stapt, dan aan het ziekengeld tornt. ibinet-Balkenende gaat er ip de parlementaire ge- enis te kennen en te heb- ileerd van de ervaringen bbers en Kok. Als het eco- ch slechter gaat, moet een ig snel ingrijpen om gro ende te voorkomen. Zalm )ok van Den Uyl geleerd, zijn opmerking dat vak- n en werkgevers zelf de vi ie over het ziekengeld noeten voeren. Dat is ver- gvan de liberale bewinds- want het zijn de sociale sr rs die over de CAO's gaan. |m het toch al gespannen overleg een dienst be llet zijn opmerkingen, is vraag. 5 root deel van het hoge verzuim is kortdurend n. Een beperkte korting loon kan in die situatie n.rrikkel zijn voor werkne- rOm wat sneller aan het e gaan. Daar staat overi- genover dat de hoge kos- n de aanvulling van de ng voor de werkgever een is tón zijn om werk te ma- jnfn een beleid om het ziek- tim terug te dringen. Re- genoeg voor een stevige 3 sie tussen de sociale part- e Vries door Janneke Dijke leiderdorp - Een in Leiderdorp wonende me dewerkster van BPRC, een dierproevenlabo- ratorium in Rijswijk, is het slachtoffer van op ruiende acties van dierenactivisten. Nadat het huis van de vrouw aan de Hooiweide in Lei derdorp vorig jaar werd ondergespoten, pro beren de activisten haar nu zwart te maken in de buurt door een pamflet huis-aan-huis te bezorgen. De Leiderdorpse heeft bij de politie aangifte gedaan van smaad. De vrouw, die bij BPRC nieuwe medicijnen test op dieren, wordt in het vlugschrift afgeschilderd als een monster dat de hele dag vol genoegen dieren infecteert met HIV of hepatitis. De activisten noemen haar 'een zieke geest', 'verantwoor delijk voor de dood van 250 apen per jaar'. De schrijvers prijzen ex-werknemers van BPRC die een boekje zouden hebben geopend over het bedrijf. „Zonder dit soort inside-informa tion zouden ze hun sadistische praktijken tot in lengte van jaren kunnen voortzetten." De actievoerders hopen dat de bewoners van de Hooiweide zich bij hen aansluiten. „Ach ter haar vriendelijke uiterlijk en academisch taalgebruik gaat een griezelig gevoelloos indi vidu schuil. Help ons mee haar omstreden bedrijf te sluiten." De folder is twee weken geleden verspreid, maar de politie heeft de zaak al die tijd stilgehouden. Het gezin van de Leiderdorpse wetenschapper is niet geschokt door de actie, zegt haar echtgenoot. „Dit heb ben we al in alle soorten en maten gehad. Vo rig jaar is ons hele huis ondergespoten. Ver der krijgen we bedreigende telefoontjes en pakketten van allerlei postorderbedrijven. We hebben er ooit één van Christine le Due (een erotische cadeauwinkel) gehad. Ik denk dat zij verwachtten dat wij zwaar geschokt waren, maar we moesten er alleen maar om lachen. Het is alleen lastig, want je moet het weer re tourneren en daarvoor moet je naar het post kantoor. Zo'n briefje vind ik aanmerkelijk kwalijker." Wat de buurt ervan vindt, weet hij niet. „Er is hier geen grote sociale samen hang, dus je spreekt niet zoveel mensen." Een buurvrouw walgt in elk geval van de actie. „Hoe haal je het in je hoofd zoiets te versprei den. Schandalig. Wij hebben het meteen weg gegooid." Pagina R4: Gepensioneerde directeur Yamanouchi ook bedreigd leiden - Dagenlang wachtte de Hortus Bota nicus op de bloei van de Amorphophallus ti- tanum, in de volksmond ook wel penisplant genoemd. En gisteren was het dan zo ver. Aan het einde van de middag opende het schutblad van de ongeveer een meter grote bloem zich toch nog vrij plotseling, en kon de hortus het sein op groen zetten voor een avondshow rond de reuzenaronskelk uit Su matra. Het meest opvallende kenmerk van de bloem, behalve de grootte, is de aasgeur. Die is bedoeld om insecten te lokken, die zo voor verspreiding van het stuifmeel zorgen. De avondopenstelling trok zo'n 250 mensen, een aantal waarmee Stans van der Veen van de Hortus zeer tevreden is. „Maar een nog veel grotere toeloop verwachten we van avond. Veel mensen wisten gisteren nog niet dat de Amorphophallus eindelijk bloeide." De hortus is vanavond tot 23.00 uur ge opend. Medewerkers van de plantentuin zijn aanwezig om uitleg te geven. Foto: Hielco Kuipers Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V PostcodePlaats Telefoon (i.v.m controle nabezonjng) Wj gaan zcxgvUcfg om met persoonsgegevens In hel eolerfon van de taant treft u nadere nfoonabe aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 Bg automatische betaling s nun Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl -LPEnnnx uagDiaa ■rffiiH-U

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1