Kijken, kijken, niet knippen GESPREK VAN DE DAG Transseksueel Dorce, populair en vroom moslima Chirurg snijdt met opvallend onderzoek in eigen vlees tffeP «l st li Fata morgana VRIJDAG 13 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN l3A iucH /VI£T"A\EE« SITV4K prtz. STOMME. THERAPEUT. H/E.K. KAMI3 JE Toef4 VEÊE AAEEAÏ. VW/m O f> 9 MENSELIJK De Haagse zange res ANOUK is op nieuw zwanger, zo hebben welinge lichte bronnen be vestigd. Tijdens haar concert op Pinkpop viel al op dat ze dikker was dan enkele maan den geleden. Des gevraagd gaf Anouk daarvoor als reden dat 'ze teveel patat had gegeten'. In middels is duide lijk dat de zangeres toch een tweede kind vernacht van zanger Remon Stotijn van de hiphopband Postmen. Vorig jaar april werd hun zoon Benjahmin geboren. Overigens is de beschilderde jas waar mee de zangeres op Pinkpop optrad en die daarna werd gestolen, weer terecht. Impresariaat Mojo Concerts in Delft vond gisteren bij de post een pakje waarin de jas zat. De dief stelde in een brief dat de jas hem/haar niet paste. Tatoeëer- der Henk Schiffmacher, wiens vrouw de jas beschilderd heeft, is blij dat de jas weer terug is, want de bedoeling was dat Anouk de jas één keer zou dragen en dat het kledingstuk daarna zou worden geveild. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting Orange Babies, die geld inzamelt voor baby's in Afrika die zijn besmet met hiv. Foto: GPD De Landelijke Inspectiedienst Die renbescherming heeft gisteren in het Stadsmuseum in Woerden een videoband in beslag genomen waar op een kunstenaar GOUDVISSEN voor zich laat 'werken' tot ze bezwij ken. De artiest heeft in totaal acht tien goudvissen in verf gedoopt, de beesten op papier gelegd en ze net zo lang laten spartelen tot ze dood waren. De afdrukken van onder meer de staart van de wanhopige beesten zijn de kunstwerken. De kunstenaar, die als mens Theo en als artistiek alter ego Van Meeren- donk genoemd wil worden, kan zich wel iets voorstellen bij de twijfels van de dierenvrienden. ,,Maar zo moet je moderne kunst niet zien. Je zou je ook kunnen afvragen: wat be doelt de kunstenaar?" MICHAEL JACKSON heeft een schikking getroffen met zijn voorma lige financiële adviseurs, waardoor een proces is vermeden waarin mo gelijk details over de financiële situ atie van de popster in de openbaar heid zouden zijn gekomen. Financi eel adviseur Myung Ho-Lee en het Zuid-Koreaanse bedrijf Union Inves tment vorderden van Jackson 12 miljoen dollar aan honorarium en onkosten voor hun inspanningen om de financiën van Jackson op orde te brengen. Volgens de vordering is Jackson, die in de afgelopen twintig jaar ongeveer half miljard dollar ver diende, door zijn extravagante uitga venpatroon bijna failliet. Een advo caat van Jackson, Zia Modabber, wilde niet zeggen voor welk bedrag de zaak geschikt is. De voormalige Britse punkrock-ster ADAM ANT is opnieuw door de poli tie opgepakt. Aldus de krant The Sun. Hij werd in de boeien geslagen nadat hij woensdag een aantal ra men van zijn buren had ingegooid met stenen en even later in een bar zijn broek had laten zakken. De 49- jarige ster die faam maakte in de ja ren '80 en wiens echte naam Stuart Goddard is, werd in oktober ook al opgepakt. Toen had hij de bezoe kers van een pub de stuipen op het lijf gejaagd door met een nep-pis- tool te zwaaien. Ant werd gisteren kort na zijn arrestatie op borgtocht vrijgelaten. Henk Dorenbos uit Leeuwarden wreef zich onlangs twee keer de ogen uit toen hij bij zijn vijver in de achtertuin kwam. Hij zag een grote groene KIKKER door de tuin hupsen en op de rug van een van zijn vier grote KOIKARPERS springen. Ver volgens maakte het duo een paar rondjes door het water. Om er voor te zorgen dat hij later niet voor gek zou worden versleten, heeft Doren bos het tafereeltje vastgelegd op vi deo. Dorenbos: ,,Daar was tijd ge noeg voor. Ik kon rustig mijn huis in lopen om de camera op te halen. Het was een kolderiek gezicht. De kikker hield zich met zijn voorpoten vast aan de kop van de vis. Die kon hierdoor niets zien en botste enkele keren tegen de rand van de vijver. Vervolgens leek het wel rodeo. De vis zette de sokken erin maar de kik ker bleef nog zeker vijf minuten op zijn rug zitten." De Amerikaanse rod delpers moet hele maal niets hebben van het Britse glitter koppel DAVID en VIC TORIA BECKHAM. Hun 'zelfpromotie- tour' in de VS heeft geen enkele indruk gemaakt op The New Post, een belangrijke exponent van de Ame rikaanse gossip-pers. Don't come Beck", kopte het tabloid gis teren. Volgens de krant gaat het stel na drie weken VS weer net zo anoniem weg als dat het is gekomen. „Niemand weet eigenlijk precies wat de Beckhams nu precies zijn." De tijd van The Spice Girls is voorbij en voetbal is in de VSJtflch- vooral een sport die door jonge meisjes wordt gespeeld'. Foto: Reuters— Een van de bekendste zangeres sen en tv-presentatrices van Indo nesië is Dorce, een transseksueel met een eigen tv-show. Dorce kan bogen op grote populariteit bij de gewone man en is kind aan huis op het presidentiële paleis. Ze runt een stichting die weeskinde ren bijstaat en is een zeer gelovig moslim, die thuis het haar zorg vuldig bedekt houdt. De Franse supermarktketen Car- refour, die de laatste jaren agres sief de Indonesische markt be werkt. heeft haar prominent op een reclamefolder gezet. Dat het gros van de bevolking in Indone sië moslim is, betekent niet dat het kwaad kan de transseksuele tv-persoonlijkheid Dorce (40) achter een karretje af te beelden op zoek naar aanbiedingen. De folder is de afgelopen week ver spreid in de betere buurten van de Indonesische hoofdstad. Om de verwarring nog wat aan te scherpen blijkt Dorce, die garant staat voor een gulle lach, een zeer gelovig moslim die haar levens vervulling vindt in de stichting waarmee zij weesjes en arme kin deren bijstaat. „Buiten verdien ik het geld, om hier Allah mee te dienen", legt ze uit, terwijl het zweet van onder haar hoofddoek druppelt. Haar gouden armban- -•jUIMOA Dorce met een van haar beschermelingetjes. Foto: GPD/Theo Haerkens den rinkelen als ze gesticuleert, de fonkelende steen in haar ring heeft dezelfde kleur als haar paarsblauwe gewaad. Op zoek naar goede werken stak Dorce in het verleden de helpen de hand uit naar de talloze traves tieten en transseksuelen die zich in de schemerzones van Jakarta prostitueren. „Zelf heb ik nooit als prostituee gewerkt. Ik verdiende jong de kost met zingen in bars en cafés." Maar haar pogingen lotge noten een beter leven te bieden, haalden niets uit. „Die vrouwen zien mij niet als een van hen", zegt ze met een kokette onder toon, „maar gewoon als 'n vrouw. Daarop besloot ze zich op wees kinderen te richten. Op haar com plex in Oost-Jakarta, dat schuil gaat achter een wirwar van straat jes en winkeltjes, wordt nog steeds druk gebouwd. „Ik ben klein begonnen en heb steeds wat bijgekochtverklaart ze. .Alles van mijn eigen geld, geen cent van de overheid." Er is een mos keetje, een schooltje voor koran- les en een nog wat kale biblio theek, maar ook een afdeling waar paspoppen achter glas de barokke kostuums uit haar artiestenbe- staan tonen. Haar verzameling muiltjes steekt die van Imelda Marcos naar de kroon. Driekwart van haar inkom sten zegt de presentatrice in haar levenswerk te steken. „Ik wil wor den zoals Moeder Theresa, die hielp ook iedereen, ongeacht hun godsdienst." Op het terrein van de stichting dartelen schoolkinderen rond in rood witte uniformen. Ze begroe ten Dorce enthousiast en worden uitbundig gekust en geknuffeld. De meesten zijn hele of halve weesjes. Drie kinderen heeft ze geadopteerd. Dorce's stichting voorziet hen van schoolspullen, uniformen en zo nodig eten. De koranles, waarvoor ze elf leraren heeft ingehuurd, is gratis. Dorce, die zelf jong wees werd en door haar oma is opgevoed, doet niet moeilijk over haar geslachts- jrv verandering en spreekt vrij over de tijd 'voor' en 'na' de operatie, twintig jaar geleden in Surabaya „Ik ben altijd een vrouw geweest, u, nooit homo. De vrome moslima ic die al negen keer op bedevaart ging naar Mekka, erkent dat het voor menig moslim even slikken is om transseksualiteit te accepte ren. „Maar ik kan mezelf niet voc irs de gek houden en moet eerlijk zijn. God zal dat accepteren, ook al is zijn schepping eigenlijk vol maakt." Acceptatie door de samenleving baart haar geen zorgen. Dat kan ook bijna niet: ze heeft een weke lijkse tv-show en verschijnt als gast in menig ander programma bn Grote foto's aan de muren tonen fei dat ze op goede voet staat met de n Indonesische elite. Ze schudt de ge hand van Soeharto, poseert vrolij ju met Abdrurrahman Wahid en 1 er diens opvolgster president Mega- wati Soekarnoputri. Ze is ook goe een de maatjes met het artiestendom De en belangrijke religieuze voor mannen, wat haar in zekere zin onkwetsbaar maakt. av ?lo Theo Haerkens De Goudse chirurg Dingeman Swank doet geen buikoperaties meer. Tenminste, niet als het gaat om het losmaken van de verklevin- gen in de buik. Ook al smeken pa tiënten erom. Hij heeft immers zelf wetenschappelijk aangetoond dat het wel of niet losknippen van ver- klevingen geen invloed heeft op pijnklachten. „Ik blijf er van af, want ik zie als wetenschapper nu in dat knippen geen nut heeft Maar de chirurg in mij heeft moeite de schaar niet te pakken." 'Knap stom'. En: 'Ik ben blij dat ik door hem ben geopereerd toen hij nog anders dacht'. Twee reacties van patiënten die nog wel zijn ge holpen door Dingeman Swank, chirurg in het Groene Hart Zie kenhuis in Gouda. Hij wordt ge zien als één van de meest ervaren chirurgen van Nederland op het gebied van buikoperaties voor verklevingen. Deze operatie heb ben plaats door middel van een kijkbuisoperatie. Maar Swank knipt geen verklevin gen meer los. Nieuwe patiënten kunnen ook niet uitwijken naar andere chirurgen in binnen- of buitenland, want sinds zijn publi catie in The Lancet en zijn promo tie deze maand is zijn experiment wijd verspreid onder de collega's. Zij komen tot dezelfde conclusie: kijken, maar niet knippen. Verklevingen treden op na bijna elke buikoperatie. Bij vijf procent van de geopereerden komen er daarna pijnklachten, waarvoor geen enkele medische oorzaak lijkt te bestaan. Tot voorkort wer den dan de verklevingen losge knipt. Met een uitstekend resul taat: bij zeventig procent van de patiënten nam de pijn af of ver dween de pijn. Swank wilde op deze ervaring promoveren, maar zijn promotor vond dat hij nog een controle groep moest toevoegen, een groep waarbij hij tijdens de kijk buisoperatie alleen in de buik zou kijken. Pas dan zou kunnen wor den vastgesteld dat er geen ande re oorzaken voor de pijnklachten bestonden dan de verklevingen. Dat hij hiermee in zijn eigen vlees zou snijden, kon hij op dat mo ment nog niet bevroeden. Hij stelde een groep van honderd patiënten samen, en inspecteerde bij allen de buikholte. Als hij ver klevingen vond, stopte hij. Van zijn assistent kreeg hij dan een briefje, waarop stond hoe hij ver der moest gaan: stoppen of knip pen. Bij een groen briefje knipte hij de verklevingen los, bij een rood briefje stopte hij en ging de patiënt regelrecht terug naar de uitslaapkamer. Het waren volgens Swank beslist geen nepoperaties, want hij voer de geen toneelstukje op, maar omdat de patiënten op dat mo ment niet wisten of ze wel of niet waren geholpen, zou je wel over een vorm van placebochirurgie kunnen praten. De uitkomst van zijn onderzoek was voor hem zelf zó onthutsend dat hij bijna tegen een lantaarnpaal belandde. „De ingenieur die de resultaten van het onderzoek voor mij ver werkte, belde me in de auto en vertelde dat er geen enkel verschil was tussen de resultaten in de beide groepen. De pijnklachten waren bij allen evenveel vermin derd. Ik zette m'n auto langs de kant van de weg en vroeg hem het nogmaals te zeggen. Als je jaren lang in deze aanpak hebt geloofd, en je weet dat je als chirurg succes hebt bij zeventig procent van je patiënten die vaak al het hele me dische circuit hebben afgelegd, dan ben je geneigd door te gaan op die weg. Ook zijn patiënten zijn verbaasd over de wending in zijn carrière. Een van hen is Joke van Waas. „Ik had altijd pijn in m'n buik. Mis schien kwam het door de kanker die ik jaren daarvoor had gehad. Toen dokter Swank aan me vroeg of ik mee wilde doen aan zijn pro motieonderzoek, heb ik geen mo ment getwijfeld. Misschien kon ik door mee te doen andere mensen helpen, want ik ben tenslotte ook van mijn kanker genezen. Mis schien ook wel door de inzet van anderen. De wereld draait tenslot te niet alleen om mij." Na de kijkoperatie wist ze dus niet of ze wel of niet was behandeld. „Maar ik was wel mooi van de pijn af en ik wist eigenlijk zeker dat Swank me wel had geholpen. Ik hoorde het echter pas een jaar later, want dat was de afspraak. Ik was toen toch wel even opge lucht." Ook Baukje Boonstra wendde zich tot Swank. Ze had toen al jarenlang pijnklachten, waarvoor geen oorzaak kon worden gevon den. Het 'hele' medi sche circuit had ze afgewerkt. Ook zij wilde graag deel nemen aan het onderzoek, om dat ze de belang rijkheid ervan in zag en ook zij zich voor mede patiënten wilde inzetten. Zij behoorde tot de groep die tij dens de kijkbuis operatie niet werd geholpen. Omdat haar klachten ble ven, wist ze 'diep in haar hart' dat Swank bij haar de verklevingen niet had losgemaakt. Ook zij hoorde dit pas na een jaar. Op eigen verzoek ging ze daarna alsnog onder het mes. Want ook dat was één van de afspraken van het onderzoek. Met als resultaat dat daarna de klachten wel weg waren. Een overtuigend bewijs dat Swanks schaar wél goed werk verricht, volgens haar. Ze is daar om zeer verbaasd en zelfs een beetje verontwaardigd door Swanks houding. „Ik heb door mee te doen een jaar langer dan nodig pijn gehad. Dat zou ik an dere patiënten niet willen aan doen." Het lijkt een niet geheel onterechte aanval op de Goudse chirurg. 1I11 fif IN dö II ei lo ivej im sN ftg ra Swank toont in reactie op de aan rd t tijging zijn beminnelijkste glim- pub lach, maar is onvermurwbaar en overtuigd van zijn gelijk. „Mijn ei gen moeder is zelf vele malen voor verklevingen in de buik ge opereerd. Achteraf gezien is dat voor niets geweest. Waarschiji zijn het dus niet de verklevingen lSi geweest die de pijn hebben ver oorzaakt, maar iets anders. Al smeekt een patiënt me om met die operaties door te gaan, ik zal het niet weer doen. Er is nog een andere kant. Het losmaken van de verklevingen is niet geheel zonder risico. Ook bij 'AR een ogenschijnlijk veiligere kijk- OOO buisoperatie is de kans aanwezig dat je met de apparatuur een Let klein gaatje in de darmwand I in knipt. Dit kan het leed naderham ente nog vergroten. Door nu te weige Idel ren behaal ik statistisch gezien gev hetzelfde resultaat als vroeger itell met wel te opereren, maar nu aan met nul procent risico. Een chirurg is er niet om te snij- mJj den en te knippen, een chi rurg moet afwegen wat «tti\ beste behandeling is." Swank weet niet precies tmi wat de oorzaak is van hi hei opmerkelijke resultaat Ise i Hij doet toch enkele po rresi gingen een verklaring tt inm vinden. Door het opbla- is, n zen van de buik vooraf- ep v gaande aan de kijkopera die tie (de buik wordt dan ïcer gevuld met 3 liter kool dem zuurgas) zouden de ingai verklevingen worden sen uitgerekt, waardoor de >r ko pijn afneemt. „Maar het Joerc kan ook zijn dat de menselijke psyche een groter genezend ver mogen heeft dan wij denken. En dan is er nog het aspect van de medische aandacht die soms pijnvermindering geeft. Terwijl ook de geruststelling dat er niet! aan de hand is voor een groep p tiënten een positieve wending a [$Q de pijnklachten kan geven.' Dingeman Swank. Foto: GPD/Cees Zorn Schijnbaar een dag als alle anderen, maar bij thuis komst verandert hij op slag in de dag van de waar heid. Tussen de post met rekeningen en kans op veertien miljoen, zit onvenvacht de langverwachte. Het kloppen van aderen hamert als mokerslagen op mijn ziel. Trillend leg ik de envelop voor me op tafel. De beslissing is gevallen. Ik kan mijn lot uitstellen, ik kan het tarten, maar ik kan er voorlopig even he lemaal niets meer aan doen. Machteloos en niet in staat met zakelijke nieuwsgierigheid de inhoud on der ogen te zien, ben ik een gemakkelijke prooi voor bijgeloof. Geen madeliefjes in de buurt om de wel- niet-kivestie aan de kaak te stellen, dus ik kleed me om, trek m'n lievelingsbroek aan en zet de juiste muziek op. Ik schenk iets lekkers te drinken in en grijp naar een horoscoop die voor handen is: 'Met Jupiter in uw sterrenbeeld staat u er, astrologisch ge zien, florissant voor Leeuw! U heeft het geluk aan uw zijde en uw intuïtie is bijzonder scherp...bla, bla, bla.. Zelfs de meest hoog gegrepen, schijnbaar on mogelijke, idealen blijken onderzijn invloed toch vaak realiseerbaar te zijn.Ik geloof alles, als het maar positiefis. Beste tijd: Na 18 juni. Ai, onmoge lijk om de brandende envelop tot die tijd dicht te la ten. Het moment nadert, ik wil het weten en toch niet. Het idee dat ik het misschien gehaald heb, is net zo beangstigend als de wanhoop dat het niet zo is. De afgelopen twee weken ben ik duizend keer van ge dachte veranderd, maar ik kon de neiging niet on derdrukken stiekem te denken dat deze opleiding zo goed bij me past, dat het wel goed moet komen. Dat ik zo gemotiveerd ben, dat ze stom zijn als ze me niet aannemen. Maar nu het laatste oordeel voor mijn neus ligt, is dat goedgevoeltje gedegradeerd tot een naïeve her senschim die door de rest van mijn hoofd wordt ge terroriseerd met negatieve energie. De envelop is te dun voorgoed nieuws... en niet dichtgeplakt. Een slordige nalatigheid die ik ze bij slecht nieuws dan ook zeer kwalijk zal nemen. Ik rook een sigaret en probeer de kronkels in mijn buik te negeren. Mis schien kan ik beter eerst even naar de wc gaan. De toekomst kan wachten. Flashbacks van de afgelopen tivee jaar flitsen door mijn hoofd. Het zoeken zonder te vinden. De frustratie van niet weten wat ik wil. Voelen dat er iets is dat het moet zijn, ergens diep van binnen weten dat het er is, maar er niet bij kun nen. Dan de openbaring van het antivoord. Een visi oen met toekomstperspectieven. Ik heb me eraan vast gegrepen, met volle overgave in gestort en twee weken geleden, na een bloedlink examen, uit han den gegeven. De uitslag ligt ongeopend op me te wachten. Het is tijd. Feit of eeuwigheid. Ik vouw de gevaren driehoek open, de randen scherp als een mes. De in houd herinnert mij aan wat teleurstelling is. Ik ben en. Zij noemen het heel diplomatiek 'niet toegelaten', maar met een streep eronder. Alsof ik er overheen zou kunnen lezen en de rest van de brief verkeerd zou kunnen interpreteren. Ik ben niet goed genoeg, nog niet. Ze advi seren de vooropleiding van een jaar. Ik huil niet, ik ben niet boos, maar het is alsof er een abrupt einde komt aan een gelukkige relatie. Alsof een huwelijk wordt geweigerd en ze zeggen: laten we eerst maar eens samenwonen. Ik weet diep van binnen dat, bij hoge uitzon dering, plan B in dit geval misschien zelfs beter is dan A. Maar het is het ge voel van afgewezen worden dat als een vernietigend gif door mijn aderen stroomt en even denk ik te sterven. Maar het is mijn tijd niet. Niet om te be ginnen en niet om te sterven. Het gif verlamt niet, het versterkt. Werkt als do ping op mijn wilskracht. Een golf van adrenaline komt vrij. Hallucinaties van de ziel. Mijn toekomstvisioen blijkt een fata morgana. Ik weet dat hij er is, maar achter de horizon van mijn blikveld. En ik kom er wel, de weg er naartoe is al leen iets langer. Reageren? reacties_op_coIumn@hotmaiI.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2