Arts in buitenland vaak te duur Gevreesde golf Iraakse olie blijft nog uit ECONOMIE Haren kammen en nieuws kijken met spiegel-tv Veel strengere regels voor transport dieren De rijken worden nog steeds rijker Drijvende nieuwbouw in Leeuwarden Voedingsconcern Nutreco snijdt in zalmverwerking Vollere collectebussen dankzij euro Reisverzekeraars willen 'inkoopafspraken' maken anjewoud rapt banen Mobile [renveen - Ingenieurs- en desbureau Oranjewoud in erenveen schrapt dit jaar 150 i de ruim 1900 banen. Dat it mogelijk gepaard met ge- ongen ontslagen. Oranje- ud had vorig jaar nog een izetstijging van 1,8 procent, iral dankzij de eerste zes anden. In de tweede helft ig het een stuk minder. Ook f aar zet het bureau minder „We werken veel in op- icht van overheden. Doordat niet geregeerd werd, zijn gro- rojecten op de lange baan choven. Daarnaast is de nomie natuurlijk slecht", al- woordvoerder Hellinga. wint ak van Orange haag - TelecombedrijfT- bile heeft gelijk gekregen de Reclame Code Commis- na zijn klacht tegen bran- Cioot Orange. In reclames e Orange, het voormalige chtone, dat zijn klanten als e met beltegoed kunnen ïn in het buitenland. T-Mo- het voormalige Ben, dien- ip een klacht in omdat iten daartoe ook in staat De commissie noemt de van Orange 'onjuist, onvolledig en daardoor lend'. ickers trekken ar Canada hingen - Tientallen chauf- s uit Noord-Nederland zijn fgelopen maanden naar ada geëmigreerd voor sportwerkzaamheden. Ca- i heeft een groot tekort aan ïffeurs, terwijl in Nederland ds meer vervoerders zonder zitten. Volgens het bemid- igsbureau Eastern Canada ligration Job Consultants en van Nederlandse chauf- maandelijks honderden Tagen binnen. M verlengt menwerking 'eiveen - De luchtvaart- tschappij KLM heeft haar ract met de Amerikaanse chegenoot Continental ïes verlengd. Beide bedrij- ;oppelden in 2001 hun net en om zo meer passagiers ikken. Dat was een reactie slechte situatie in de vaartbranche na de terro- che aanslagen op 11 sep- ler 2001. Continental gaat VS samenwerken met •partner Northwest Airli- in Delta Airlines, dat deel- nt in het zogenoemde Sky- n met Air France. gië koerst op tekort sel - België krijgt dit jaar te maken met een begro- tekort. Dat hebben de on- andelaars van de liberale idalistische partijen mee- eld, voorafgaand aan de atiebesprekingen voor een ive paarse regering. Eerder e premier Verhofstadt nog lelgië niet in het rood zou en. Aan die uitspraak werd na de verkiezingen van 18 d weinig geloof gehecht, t de Nationale Bank van had voorspeld dat de omie dit jaar krimpt. Fin- nu het enige euroland een begrotingsoverschot. inomie VS k verbeterd iington - De Amerikaanse omie lijkt na een zeer ke periode rond de oorlog ik, waarin duizenden ba- rerloren gingen, aan de be de hand. Dat heeft de Fe- Reserve, de Amerikaanse ale bank, bekendgemaakt, ïrvan de twaalf b ankdis- in werd groeiende econo- he activiteit waargenomen, andere districten was april in ieder geval geen ach tering opgetreden. Maurice Wilbrink Geen sprake van dalende prijs, OPEC handhaaft productieplafond Haag/gpd - Tot opluchting ndere olie-exporterende n, blijft Irak worstelen met ig brengen van haar oductie. Het uitblijven van export zorgt voor een ze- trapte op de wereldmarkt uwe olie, die mede in stand gehouden door het zeer la- 'Ivan de voorraden in het en. Gevolg: aantrekkelijke voor een vat ruwe olie. |ag kostte een vat door geproduceerde olie ge- eld 26,86 dollar, aan de ukant van de bandbreedte van 22 tot 28 dollar die het oliekartel aanhoudt. De vrij ho ge prijzen sinds de beëindiging van de oorlog in Irak, hebben weer een oude OPEC-kwaal uit gelokt. De leden van het oliekartel hebben zich niet ge houden aan de zelfopgelegde productiequota. Er wordt stie kem meer gepompt om te pro fiteren van de hoger dan ver wachte vraag. In april, toen de VS de oorlog hadden gewonnen, de Iraakse olie-infrastructuur onbescha digd leek en er overschotten op de wereldmarkt dreigden, be sloten de OPEC-leden om per 1 juni overproductie te elimine ren. Maar de olieminister van de Verenigde Arabische Emira ten schatte eerder deze week dat OPEC nog altijd 1,5 miljoen vaten per dag te veel produ ceert. OPEC is goed voor onge veer een derde van de wereld productie. De OPEC-ministers, bijeen in Qatar, besloten gisteren de in april afgesproken productie quota voorlopig te handhaven. Ze hoeven niet bang te zijn dat Irak haar olieproductie snel weet op te voeren, zodat een prijsval ook uitblijft. De afgelo pen weken zijn de ramingen voor het herstel van de oliepro ductie in Irak steeds naar bene den bijgesteld. Door de chaos in het land wordt er maar net voldoende opgepompt voor de eigen consumptie. Embargo, oorlog en plunderin gen hebben de Irakese olie-in dustrie beroofd van de meest basale voorzieningen, zoals te lefoonverbindingen. Pijpleidin gen worden door bendes geper foreerd om illegaal olieproduc ten af te tappen. Iraaks perso neel durft de afgelegen olievel den niet in om reparaties te verrichten uit angst beroofd te worden. De precaire veilig heidssituatie hindert buiten landse bedrijven bij de hoogno dige vernieuwing van de infra structuur. De Iraakse staatsorganisatie voor de marketing van olie, SO- MO, die net als alle andere overheidsinstituties van de aardbodem verdwenen leek na de oorlog, wordt inmiddels weer opgebouwd. Er zijn nieu we leiders gekozen, en men studeert nu op het openen van een kantoor in bijvoorbeeld Londen of Rotterdam, belang rijke centra van de oliehandel. Ging men er aanvankelijk van uit dat de export snel terug zou zijn op het niveau van voor de oorlog, nu kruipt de Iraakse productie omhoog. Van 600.000 vaten op 22 mei, naar 750.000 begin juni. Pas eind van dit jaar zou 2,5 miljoen vaten mogelijk zijn, net zoveel als voor de Amerikaans-Britse aanval. OP EC bekijkt eind juli hoe snel het herstel van de Iraakse oliepro ductie gaat. In een extra verga dering kan dan alsnog worden besloten om de quota te verla gen om een prijsval te voorko men. Leeuwarden - In de prestigieuze nieuwbouwwijk Zuiderburen in Leeuwarden komen vijftig waterwo ningen. Dertig daarvan drijven daadwerkelijk en worden afgemeerd aan een steiger. De andere staan 'met de voeten in het water' langs de oever. Bouwbedrijf Ooms uit Scharwoude bouwt de drij vende huizen in Hoorn en sleept ze vervolgens het Usselmeer over naar Leeuwarden. De waterwonin gen zijn geen arken maar 'gewone' huizen op een funderingsplatform van polystyreen in een beton nen mantel. Eind dit jaar begint de bouw. De prijzen variëren tussen de 250.000 en 350.000 euro. Foto: ANP/Ooms waterwoningen Einde voor 'Nederlandse' parmaham brussel/anp - Diertransporten in de Europese Unie mogen in de toekomst niet langer duren dan negen uur. Daarna moeten dieren verplicht in de vrachtwa gen elf uur kunnen rusten. Ver volgens mogen zij nog eens ne gen uur vervoerd worden. Dat is de kern van een nieuw voorstel van eurocommissaris Byrne (volksgezondheid en die renwelzijn). Als het voorstel wordt aangenomen, heeft dat grote gevolgen voor Nederland se exporteurs en zou het einde kunnen betekenen van Neder landse 'Parmaham'. Byrne komt met zijn voorstel, dat hij eind volgende maand of ficieel zal presenteren, groten deels tegemoet aan het voltalli ge Europees Parlement. Dat pleitte eerder deze maand voor veel strengere regels voor dier transporten. Het Parlement en EU-lidstaten moeten nog instemmen met de voorgestelde regels. Nederland, Duitsland en Denemarken plei ten voor verscherping. Spanje, Italië en Ierland willen de hui dige regel handhaven om gedu rende maximaal 29 uur dieren te mogen vervoeren. Volgens bronnen in Brussel denkt Byrne op het gebied van de duur van transporten een compromis te hebben gevonden, dat voor ie dereen aanvaardbaar is. De Ier se eurocommissaris stelt daar naast ook voor om dieren in vrachtwagens tot 40 procent meer ruimte te geven. Dieren moeten ook verplicht in de wa gen rusten. Veel ongelukken met dieren gebeuren juist bij het in- en uitladen. Chauffeurs dienen verder veel specifiekere logboeken bij te houden dan nu het geval is. Ook dient een waarschuwingssysteem te mel den, dat de temperatuur te hoog oploopt. Voor pluimvee verandert er weinig. Verder ko men er voor jonge dieren zeer strenge regels, zoals een verbod op vervoer van meer dan vijftig kilometer. Nederlandse exporteurs voeren per jaar 500.000 varkens uit naar Italië. Als de dieren daar worden geslacht, kan hun ham het exclusieve predikaat 'Par maham' krijgen. Door de stren gere regels dreigen de kosten voor de uitvoer van Nederland se varkens, speciaal voor dit doel te hoog te worden. Landbouworganisatie LTO noemt de plannen een goede zaak voor het dierenwelzijn, maar pleit wel voor een goede controle. Volgens de Neder landse landbouworganisatie wordt het vervoer van vee door de nieuwe regels duurder. De woordvoerder denkt dat op ter mijn de export van levende die ren over langere afstanden zal verminderen. Dat betekent dat er in Nederland meer varkens geslacht gaan worden. amersfoort/anp NutreCO schrapt driehonderd arbeids plaatsen in de zalmverwerking in Noorwegen en Schotland. In Noorwegen vervallen 210 ba nen door de sluiting van twee fabrieken. In Schotland gaat een van de twee locaties waar vis wordt verwerkt dicht met gevolgen voor 82 banen. Dat heeft het voedingsconcern vanochtend bekendgemaakt. De continu lage zalmprijzen, vooral in Europa, en de aan houdende gevolgen van vogel pest hebben een negatief effect op het halfjaarresultaat, dat 5 augustus naar buiten komt. Het uitblijven van herstel van de zalmprijzen maakt ook een extra afschrijving noodzakelijk op de goodwill van de overna me van Hydro Seafood in 2000. Deze aankoop voor ruim 450 miljoen euro maakte het bedrijf de grootste zalmkweker ter we reld. Volgens Nutreco tast deze afschrijving de balanspositie niet aan. De uitbraak van vogelpest in Nederland en België heeft Nu treco meer geraakt dan ver wacht. Op het halfjaarresultaat zal dat als negatief effect rond de 15 miljoen euro hebben. In april ging het bedrijf nog uit van tussen de 5 en 10 miljoen. Nutreco houdt er rekening mee dat aanvoer en aanbod er nog maandenlang door worden be- invloed. Dat heeft weer gevol gen voor de verwerkingsbedrij ven in de Benelux. De fokkerij activiteiten kunnen zelfs nog langer nadeel ondervinden van de vogelpest. Nutreco heeft met Euribrid een internationaal opererend onderdeel dat voor herstel afhankelijk is van het opnieuw openstellen van de grenzen van importlanden. Aantal miljonairs alleen in Amerika gedaald amsterdam/gpd - Het aantal miljonairs in Amerika is vorig jaar voor het eerst sinds ja ren afgenomen. Het totale vermogen van de overgebleven miljonairs in Amerika nam af tot zo'n 7.000 miljard dollar (7.000.000.000.000). Wereldwijd nam het aantal miljonairs toe. In Nederland bleef het stabiel. Dit blijkt uit een wereldwijd on derzoek van zakenbank Merrill Lynch en adviesbureau Cap Gemini Ernst Young. De rijken worden steeds rijker. Wereldwijd zet deze ontwikkeling nog steeds door. On danks de economische malaise en dalende aandelenbeurzen nam het totale vermogen van de dollarmiljonairs vorig jaar toe met 3,6 procent tot het duizelingwekkende be drag van ruim 27.000 miljard dollar. Dit be drag wordt wereldwijd gedeeld door 7,3 miljoen miljonairs. Het gaat om mensen die meer dan een miljoen dollar te beste den hebben, exclusief onroerend goed. De e.cht rijken hebben volgens Merrill Lynch meer dan 30 miljoen dollar vrij te besteden. De onderzoekers nemen in de berekening van de vermogens de waarde van het eigen huis niet mee, alleen het vrij te besteden vermogen, zoals banktegoeden en aande len. De toename van het aantal rijken en de groei van hun vermogen ligt lager dan voorgaande jaren. Dit komt voornamelijk door de misère op de aandelenbeurzen. De afgelopen twaalf maanden daalden die we reldwijd met gemiddeld 16 procent. Dat het vermogen desondanks is toegenomen, komt volgens Merrill Lynch door de groei van het bruto nationaal product (bnp) in de meeste landen. De Amerikaanse miljonairs hadden het vo rig jaar zwaar. Hun gezamenlijke vermogen daalde met 2,1 procent, in totaal 200 mil jard dollar. Amerikanen hebben meer dan Europeanen hun geld gestoken in Ameri kaanse aandelen. Wall Street daalde vorig jaar met 21 procent sterker dan andere beurzen. Ook waren de Amerikanen min der spaarzaam en bleken de overheidsuit gaven vele malen groter dan in Europa. De Europese rijken deden het beter. Het aantal en hun totale vermogen groeide met respectievelijk 3,9 en 4,8 procent. Europea nen reageerden volgens Michel Vrolijk van Merrill Lynch sneller op de situatie op de aandelenbeurzen en stapten sneller over op obligaties. Daarnaast profiteerden ze van een sterkere euro ten opzichte van de dollar. De vermogensgroei binnen Europa deed zich vooral voor in Oost Europa. In Neder land bleef het aantal dollar-miljonairs met 145.000 gelijk aan het voorgaande jaar. Het is niet bekend wat hun totale vermogen is, maar de onderzoekers schatten dat dit ge lijk is gebleven. Veruit de grootste toename van het vermogen deed zich voor in Azië, met 10,7 procent. De groei kwam vooral door het spaargedrag en de robuuste groei in een aantal economische regio's. den haag/gpd - De invoering van de euro leidt tot een grotere opbrengst van collectes. Men sen denken vaak minder te ge ven dan ze in werkelijkheid doen, omdat ze de waarde van de euro nog steeds onderschat ten. Dit blijkt uit onderzoek van de economische faculteit van de Rijksuniversiteit Groningen, waarover wordt bericht in het economenblad ESB. De universiteit baseert zich op de opbrengsten van de nationa le collecte voor geestelijk ge handicapten in de plaatsen Ha ren, Onnen en Noordlaren voor en na de invoering van de euro. In 2002, het jaar dat de euro kwam, bleek de opbrengst van die collectie 11,1 procent hoger dan het jaar daarvoor. Normaal steeg de opbrengst jaarlijks met zo'n twee procent. De onderzoekers vermoeden dat mensen gewoon een greep doen in de portemonnee en een aantal muntjes bij elkaar graaien. Uit het onderzoek bleek dat vooral muntstukken van 1 euro, en van 10, 20 en 50 cent in de collectebus beland den. In de oude situatie grepen de mensen vooral naar de gul den, en veel minder naar de kleinere muntsoorten. De te genwaarde van de huidige klei ne muntjes is echter vaak groter dan die van de oude gulden, waaruit de stijging verklaard wordt. De bevindingen in de drie plaatsen worden als illustratief gezien voor andere collectes. Ook andere landelijke fondsen melden fors hogere opbreng sten, aldus de onderzoekers. door Miranda Megens amsterdam/gpd - Artsen of ziekenhuizen in het buitenland zijn vaak veel te duur of voeren onnodige behandelingen uit bij Ne derlandse zieken. De doktersrekeningen die bij de Nederlandse reisverzekeraars ge declareerd worden, zijn daardoor onnodig hoog. Om 'overbehandeling' of te hoge re keningen tegen te gaan, maken de reisver zekeraars afspraken met zorgverleners in gebieden waar veel Nederlandse toeristen op vakantie zijn. Vooral de laatste jaren lopen de buiten landse doktersrekeningen op, constate ren de Europeesche, Elvia en Unigarant, de drie grootste reisverzekeraars in ons land. Zij zijn inmiddels gewend geraakt aan ziekenhuizen die foto's maken bij iemand met maagklachten of bloedon derzoek uitvoeren als iemand een ge broken been heeft. Soms wordt het dub bele gevraagd van de prijs van een be handeling in Nederland. De verzeke raars zeggen niet te weten om hoeveel gevallen het gaat en hoeveel geld in to taal gemoeid is met de te dure rekenin gen. ,,Wij zien dat artsen in het buitenland proberen de mensen bij hen te krijgen", zegt een woordvoerder van Europee sche. Om de kosten in de hand te hou den, probeert de Europeesche haar klanten via een netwerk van hulporgani saties in de hele wereld te laten behan delen. Volgens de woordvoerder hebben een op de drie Nederlanders een reisver zekering bij de Europeesche. Jaarlijks zijn er negen miljoen Nederlandse va kantiegangers. Ook verzekeraar Elvia (1,5 miljoen ver zekerden) probeert grip te houden op de kosten. „Onze klant zal er weinig last van hebben want die wordt gewoon ge holpen. De rekening gaat vervolgens naar ons. Daarom proberen wij steeds meer inkoopafspraken te maken voor de meest voorkomende behandelingen in gebieden waar veel toeristen naar toe gaan", zegt een woordvoerder van Elvia. Het Franse moederbedrijf Mondial As sistance Groep coördineert deze afspra ken wereldwijd. Overigens blijkt de frau de bij reisverzekeringen in de praktijk lang niet zo erg als door veel mensen wordt gedacht. Bij de Europeesche wordt 1 procent ge fraudeerd van de 100.000 ingediende schadeclaims per jaar, een deel blijft on bekend. „De laatste jaren blijft de fraude gelijk", aldus de woordvoerder van de Europeesche. „Mensen doen het niet snel, want je kunt bij andere verzekerin gen geweigerd worden als het uitkomt." Bij Elvia wordpn volgens de woordvoer der 16 fraudegevallen geconstateerd op 50.000 jaarlijkse schadeclaims. Tachtig procent van de claims gaat over reisbagage, twintig procent over ziekte kosten. Bij valse claims worden vaak bedragen veranderd of bonnetjes twee keer inge diend. Met een scanapparaat is echter snel te zien of een nul of een is toege voegd met andere inkt. De woordvoer der van de Europeesche: „Bovendien hebben de schade-afhandelaars een neus voor valse claims." noordwijk/anp - Philips wil met allerlei nieuwe producten marktleider worden op het ge bied van platte tv-schermen. Eén van die nieuwe producten is de 'mirror tv', die zowel spie gel is als digitale televisie. Wie voor de mirror tv staat, kan zowel zijn stropdas strikken als het laatste nieuws bekijken. Philips verwacht de spiegeltele- visies in eerste instantie vooral te verkopen in de hotelbranche. De onderneming praat onder meer met de Japanse hotelke ten Okura, die ook een vesti ging in Amsterdam heeft. Philips wil nog dit jaar een aan deel van 25 tot 30 procent ver werven in de markt voor platte televisies. Dat heeft Rudy Pro voost, vice-president van Phi lips Consumer Electronics voor Europa, gisteren gezegd op een bijeenkomst in Noordwijk. „We verwachten dat de consumen tenversie van de Mirror TV klaar is in 2005", vertelde Pro voost. Volgens de directeur is uit eigen onderzoek gebleken dat consumenten de spiegelte- levisie vooral een aanwinst vin den in de bad- en slaapkamer en in sportruimtes. Wat de spiegeltelevisie gaat kosten, is nog niet bekend. Uit marktonderzoek van bu reau GfK Marketing Services bleek onlangs dat het totale aantal verkochte platte tv's in 2002 is gestegen tot 11.600, drie keer zoveel als een jaar eerder. De omzet in platte televisies nam met ruim 130 procent toe tot 53 miljoen euro. Hoewel de verkoop van onder meer plas ma- en LCD-televisies nog fors achterblijft bij gewone kleu- rentv's, verwacht Philips dat de groei in platte tv's dit jaar spec taculair doorzet. Het concern introduceert dan ook dertien nieuwe modellen. Rudy Provoost, vice-president van Philips Consumer Electronics Europa, kamt zijn haren voor de spiegel-tv die het concern op korte termijn op de markt wil brengen. Foto: Capital Verder zet Philips in op de ont wikkeling van breedbandtech- nologie en -diensten, zoals in ternet op televisie. Het elektro nicaconcern is sinds eind mei betrokken bij een proefproject in Singapore, waarbij dertig ap partementen worden uitgerust met allerlei vormen van draad loze communicatie. „Het initia tief komt van de lokale over heid. Philips is een van de deel nemende bedrijven", zei Pro voost. Na een half jaar evalue ren de deelnemers de ervarin gen van de bewoners. Philips zoekt actief naar part ners die het breedbandgebruik kunnen versnellen. „In de meeste Europese landen praten we met de grote telecombedrij- ven", vertelde Provoost. In Ne derland werkt Philips al samen met KPN. „Samen hopen we de markt een impuls te geven." In het vierde kwartaal van dit jaar introduceren de twee bedrijven pakketten die bestaan uit AD SL-verbindingen en Philips-ap- paratuur. De verkoop geschiedt via de Primafoon-winkels van KPN.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9