'Aanslag in Kabul werk al-Qaeda' BUITENLAND Op de weg omhoog maken China's rijken vijanden Giscard wil lidstaten EU geen ruimte voor protest laten Seksschandaal schokt Portugal Blair wei§ert °Penbare getuigenis over oorlog Drieklovenstuwmeer sneller vol dan verwacht Möllemann beschikte over geheime miljoenen Veer betogingen en bewind Iran - Duizenden Iraniërs (ben vanmorgen in Teheran protest tegen de geestelijk rs van de islamitische re- jek voortgezet. Zij eisten [aftreden van de gematigde sident Mohammed Khata- r omdat die er niet in is ge- igd snel hervormingen in te ren. Rond de universiteit rden honderden agenten van oproerpolitie ingezet tegen jngeveer drieduizend beto- j p. Er waren wat schermutse- 5[j gen met een groepje radicale jndemonstranten, waarbij i agent gewond raakte. Gis- 7j en was ook al bij de universi- 34) gedemonstreerd. i slachtoffers bij iits treinongeluk iiozberg - Door een botsing J jen twee regionale passa- 21 streinen in de Duitse deel- jtBaden-Württemberg zijn 6a eren zes mensen omgeko- i« n. Er zijn ongeveer 25 ge- J iden, van wie er enkelen 105 cht aan toe zijn. Over de oor- jjvan de frontale botsing is niets bekend. Het incident e 1 zich voor op een enkel- j{ rig traject tussen de stations ij rozberg en Niederstetten. 351 le treinen onderhielden een ist tussen de plaatsen ia laffenburg en Crailsheim. i id-chef geheime ,i enst Servië vast l< ihaag - De oud-chef van de fische geheime dienst, Jovi- i [anisic, is gisteren in Neder- aangekomen en opgeslo- de Scheveningse gevan- 125 Stanisic zal zich voor het pslavië-tribunaal moeten 1 nrwoorden voor misdaden ie n de mensheid in Kroatië j' losnië-Hercegovina tijdens s fecheidingsoorlogen van 1 tot in 1995. Stanisic (53) J It als een topmedewerker èi de toenmalige Servische W »r Milosevic. Hij wordt mor- voorgeleid. 5 eo loronderzoek ar joodse leider un - De Duitse justitie is gerechtelijk vooronderzoek innen tegen Michel Fried- 175 i, de vice-voorzitter van de trale Raad van Joden in island. Hij zou de opium- u hebben overtreden. De po- doorzocht gisteren het ad- tenkantoor en het woon- ivan de 48-jarige Friedman. rbij vonden agenten drie is vel lege pakjes drugs. Die J den nu verder onderzocht. 1 itie wilde niet zeggen of het ocaïne gaat. Het mogelijke jsgebmik van Friedman, van de bekendste Duitse jo- kwam boven water tijdens jzoek in een andere tszaak. tswana beste ikaanse land ban - Botswana is het best 47 uurde land van Afrika. Dat 45 thet Wereld Economisch 4 um (WEF) geconcludeerd 52 en onderzoek in 21 Afri- i« ïse landen. Het WEF maak- 4: f uitslag gisteren bekend op ipening van zijn Afrika-top. j': pns het Zuid-Afrikaanse lureau SAPA toetste het 2 etzoek de rechtsorde, de 3j uptie en uitvoering van racten in de 21 betreffende 34 len. Zuid-Afrika eindigde op ierde plaats, na Tunesië en 5 ibia en vóór Mauritius en 31 pte. De Afrika-top van het 'duurt drie dagen. Zo'n 650 53 aanse politici en buiten- se zakenmensen nemen aan de top, die ten doel 22 tmeer investeerders te 44 koord over itand Liberia wvia - D Liberiaanse 21 jdent Taylor en de rebellen j" jn land hebben gisteren in 39 icipe ingestemd met een 60 kt-het-vuren. De opstande- sn trokken zich in de mid- lenig uit de buitenwijken de hoofdstad Monrovia die 5 order hadden bezet. Daar- 2 lijkt de weg geëffend voor j «besprekingen tussen de 12 ring en de rebellen. Het Li lt lanse leger vierde het be- dals een overwinning. Uit is 'gde schoten militairen in 2: Kht. donderdag 12 juni 2003 ettechnologie s 'an naar Iran 24 'o - In Japan zijn vier men- 5 earresteerd, die er van li den verdacht de exportwet bben overtreden met de >er naar Iran van machines 2* 'ij de productie van raket- jebruikt kunnen worden. 21 ons Japanse media zijn de 'tanten de directeur en drie ij ovverkers van een machine- 53 lek in Tokyo. Zij zouden 2!' der de benodigde vergun- industriële vergruizers 'en verkocht, waarmee vas- randstof voor raketten ge kt kan worden. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - In de Noord-Chinese stad Shenyang is gisteren het proces begonnen tegen de Chi nees-Nederlandse zakenman Yang Bin. De zaak staat al lang niet meer op zichzelf. Diverse ondernemers wier namen op de lijst van China's rijksten prijkten, bevinden zich nu in de cel voor economische delicten. Een lijst met de honderd rijkste ondernemers, zoals die door het Amerikaanse zakenblad Forbes jaarlijks wordt opgesteld, is er in eerste plaats voor het 'gewone' publiek, dat zich kan vergapen aan de enorme rijk dom van de economische elite. In China, waar de lijst sinds 1999 wordt uitgebracht, kreeg de ranglijst een extra dimensie. Een vermelding in de top-hon- derd is een vrijwel zekere ga rantie dat je handel en wandel door de autoriteiten onder de loep wordt genomen. Voor een flink aantal rijken met desa streuze gevolgen. Yang Bin, de 40-jarige Chinees- Nederlandse zakenman die nu in Shenyang terecht staat voor omkoping, fraude en illegaal gebruik van grond, was niet de eerste die dat overkwam. Liu Xiaoqing is een van China's be roemdste actrices, die haar geld in onroerend goed belegde. Dat deed ze zó goed dat ze in 1999 nummer 45 op de lijst van For bes belandde. Alleen het beta len van belasting ging haar minder af. Nu wacht ze in een cel op haar veroordeling voor belastingont duiking. Yang Rong, de nummer drie op de lijst van 2001, direct achter nummer twee Yang Bin, prijst zichzelf gelukkig. De oprichter van een van China's grootste autofabrikanten Brilliance voel de nattigheid en vluchtte naar Amerika, voordat de autoritei ten hem konden oppakken voor economische delicten. Zijn vermogen, dat twee jaar geleden door Forbes nog op 860 miljoen dollar werd ge schat, is hij echter grotendeels kwijt. Het laatste slachtoffer is Shang hai's bekendste onroerend goedmagnaat Zhou Zhengyi. De nummer elf op de Forbes- lijst van vorig jaar werd vorige week opgepakt in verband met 'verdachte' leningen. Zijn vrouw werd tegelijkertijd in Hong Kong gearresteerd we gens het omkopen van bank- employees in een poging lenin gen los te krijgen. De zaak- Zhou is interessant, omdat hij contacten had met het hoogste kader in Shanghai. Een veroor deling van Zhou kan ook poli tieke gevolgen hebben, die zelfs in Peking gevoeld zullen wor den. Vermenging van politiek met economie is overigens heel ge woon in China, en in feite een hardnekkig overblijfsel van de oude planeconomie. Nog steeds kunnen ambtenaren be drijven en zakelijke overeen komsten maken en breken. Za ken doen zonder de juiste con tacten is in China vrijwel niet mogelijk. Het werkt echter cor ruptie in de hand. „Ook Westerse bedrijven doen er aan mee, al zullen ze dat na tuurlijk nooit toegeven", zegt een accountant die anoniem wil blijven „Het steekgeld be draagt ongeveer één tot vier procent van de opdracht. Het verdwijnt in de boeken als 'kos ten voor consultancy'. Collega's die de boeken van Chinese staatsbedrijven controleren, zien bedragen die zijn overge maakt aan een consultancybe- drijf. Maar als je dieper gaat zoeken, blijkt dat bedrijf maar uit één persoon te bestaan, of gaat het soms helemaal om een fictief bedrijf." Hoewel het in China om een bijna geaccepteerd verschijnsel gaat, kan het echter ook tegen je worden gebruikt op het mo ment dat er een stok wordt ge zocht om je mee te slaan. Zoals in het geval van Yang Bin. „Het probleem met sommige suc cesvolle ondernemers in China is dat ze hebberig worden", zegt een Westerse diplomaat. „Ze willen in een zo kort moge lijke periode zo veel mogelijk kapitaal vergaren. In dat proces ontzien ze niets en niemand. Maar ze maken wel snel vijan den, en dat breekt ze in veel ge vallen op." yichang - Het stuwmeer achter de Drieklovendam in China, het grootste waterbouw kundige project in de wereld, loopt sneller vol dan werd verwacht. Het water in het stuwmeer heeft inmiddels al het peil van 135 meter bereikt. Dat is vijf dagen eerder dan verwacht. Waarom het meer zo snel gevuld raakt, is niet bekend. Als het stuwmeer hele maal vol is, is het 175 meter diep. Het project is in 1993 begonnen. Het moet in 2009 klaar zijn. Bij de stuwdam komt een krachtcentrale, die in 10 procent van de Chinese be hoefte aan stroom moet voorzien. Deskundigen houden de adem in, omdat de 181 meter hoge dam een aantal verticale scheuren heeft. Reparaties vorige maand zijn gedeeltelijk mislukt, zei een van de betrokken werktuigbouwkundigen na de laatste inspectie. Foto: Reuters door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het wordt voor individuele landen erg moeilijk om nog veel te ver anderen aan de blauwdruk voor het toe komstige bestuur van Europa. Het com promis voor de Conventie, de werk groep die een ontwerptekst levert voor een nieuwe EU-grondwet, krijgt zó veel applaus dat het zo goed als onmogelijk zal zijn om het compromis open te bre ken. De 105 leden tellende Conventie is giste ren aan haar driedaagse slotbijeenkomst begonnen. Volgende week moet voorzit ter Giscard d'Estaing zijn blauwdruk voor een Europese grondwet op tafel leggen bij de regeringsleiders in het Griekse Tessaloniki. De kleine club rond Giscard zorgde eind vorige week voor een doorbraak door een compromis op tafel te leggen, waar in wordt gekozen voor een vaste voorzit ter van de EU en een Commissie (dage lijks bestuur) met een beperkte omvang. 'Een castratencommissie', hoonde giste ren de woordvoerder van de Europese Commissie. Hij had weinig goeds te melden over het compromis, waarin de omvang van de Commissie beperkt blijft tot vijftien leden. De landen die niet aan de beurt zijn om een Commissaris met stemrecht te leveren, moeten een aantal jaren genoegen nemen met een 'reser vecommissaris', die wel meepraat maar niet meestemt. Gisteren kreeg het compromis van het 'presidium' in de voltallige Conventie een vrij positief onthaal. De meeste Conventieleden zien de noodzaak om met één eensluidende tekst te komen. Zo heeft Conventielid Maij-Weggen, ver klaard tegenstander van het idee van een vaste voorzitter, zich neergelegd bij het feit dat het wisselende voorzitter schap vervalt. „Het is niet zo erg dat de vaste voorzitter de titel van president krijgt", zei ze gisteren. Giscard is vast van plan om volgende week een tekst op tafel te legen die de regeringsleiders geen keuzes laat. Begin oktober starten de onderhandelingen tussen de lidstaten, die op basis van de voorstellen van Giscard de definitieve verdragstekst op papier moeten zetten. kabul-jakarta/afp-rtr-anp - Al- Qaeda leidt terroristen op die zelfmoordaanslagen moeten ple gen op buitenlandse militairen in Afghanistan. Dat zei de Afghaan se minister van binnenlandse za ken Jalali vandaag. Volgens hem hebben veiligheidsdiensten in de hoofdstad Kabul onlangs twee pogingen tot aanslagen op de in ternationale vredesmacht ISAF kunnen voorkomen. Afgelopen weekeinde kwamen bij een wel geslaagde zelf moordaanslag op Duitse mili tairen van de ISAF zes mensen om, onder wie vier Duitsers. Bovendien raakten 31 mensen gewond. Een taxi met explosie ven werd tot ontploffing ge bracht toen een bus van de vre desmacht passeerde. Jalali zei dat de laatste eigenaar van de taxi het voertuig vijftien dagen geleden had gekocht. De eige naar heet Abdul Rashid en is af komstig uit de oostelijke pro vincie Nangarhar. Over de identiteit van de per soon die de taxi bestuurde bij de zelfmoordaanslag kon Jalali weinig zeggen. De dader kwam door de explosie om het leven. Volgens de minister was hij geen Afghaan. De Duitse minis ter van defensie Struck zei gis teren dat de dader banden met al-Qaeda had, en financieel en logistiek ook werd ondersteund door de fundamentalistische krijgsheer Hekmatyar en de Ta liban. Nederland en Duitsland voeren sinds februari het bevel over de ISAF. Die bestaat uit 4700 mili tairen uit 28 landen. Ze zijn sinds december 2001 actief in Kabul en directe omgeving. Ne derland en Duitsland dragen in augustus het bevel over aan Ca nada. De Duitse moslim Christian Ganczarski, die op 3 juni in Pa rijs is gearresteerd, is een 'hoge functionaris van het terreurnet werk al-Qaeda', die contact heeft gehad met Osama bin La den. Dat heeft de Franse minis ter van binnenlandse zaken Sarkozy in het parlement be kendgemaakt. De bewindsman omschreef de 36-jarige Duitser van Poolse afkomst als een 'specialist op het gebied van computertechnologie en tele communicatie'. Hij wordt ver dacht van betrokkenheid bij een aanslag op een synagoge in Tunesië in april vorig jaar, die ook aan al-Qaeda wordt toege schreven. Voor een rechtbank in Jakarta heeft een leider van de aan al- Qaeda gelieerde moslimgroepe ring Jemaah Islamiyah (JT), Mas Selamat Kastari, gisteren toege geven dat zijn groep van plan was Amerikaanse doelen in Sin gapore aan te vallen. Het is voor het eerst dat een leider van de beweging zo'n bekentenis heeft gedaan. Het plan is nooit uitgevoerd omdat de Singapo rese autoriteiten het hebben verijdeld. Dat kwam doordat zij een vi deoband in handen kregen, waarop een man praat terwijl de camera allerlei aan te vallen doelen toont. De band was door Amerikaanse soldaten in Afghanistan gevonden. De spreker maakte duidelijk dat de daders van plan waren de bom men in dozen per fiets en mo torfiets naar hun doelen te brengen. Kastari, die begin februari in In donesië werd opgepakt, trad op als getuige in het proces tegen de Indonesische moslimgeeste lijke Abu Bakar Bashir, die ver dacht wordt van hoogverraad en die de leider van JI zou zijn. De opdracht voor de aanslagen in Singapore was volgens Kas tari gekomen van Riduan Isamuddin, alias Hambali, die de tweede man en de 'chef aan slagen' zou zijn van JI. joen euro aan provisie hebben overgehouden, en daarvan een deel naar zijn vriend hebben doorgesluisd. De lucratieve transactie was door Mölle mann, destijds minister van economische zaken, aange moedigd. Möllemanns weduwe Carola (54) en zijn dochters voeren in tussen een bitter gevecht met de leiding van de FDP. Carola houdt partijleider Guido Wes- terwelle en diens entourage verantwoordelijk voor een het ze die tegen haar man zou zijn gevoerd en die tot diens dood zou hebben geleid. Nadat Möllemann, die zichzelf als populist verwant voelde met Pim Fortuyn, vlak voor de Bondsdagverkiezingen in sep tember vorig jaar een als antise mitisch omschreven vlugschrift verspreidde - dat bovendien met dubieuze gelden bleek te zijn betaald - nam de partijlei ding afstand van hem. In zeer duidelijke taal werd Möllemann te verstaan gegeven dat hij be ter op kon stappen als partijf unctionaris en -lid. door onze correspondent Wierd Duk berlijn/gpd - Jürgen Mölle mann, de Duitse liberale politi cus die vorige week bij een pa rachutesprong op 57-jarige leeftijd omkwam, beschikte over aanzienlijke sommen geld op buitenlandse bankrekenin gen. Tegen Möllemann, van wie wordt aangenomen dat hij zelf moord pleegde, was vlak voor diens dood een justitieel onder zoek geopend op verdenking van belastingontduiking en fraude. Volgens de Duitse weekbladen Die Zeit en Stern zou Mölle mann, die ook in zijn eigen FDP omstreden was, toegang heb ben gehad tot miljoenen euro's, die waren ondergebracht op re keningen in Luxemburg en Liechtenstein. Al langer bestaat het vermoeden dat Möllemann smeergeld zou hebben ontvan gen voor de omstreden export van Fuchs-pantservoertuigen naar Saudi-Arabië in 1991. Möllemanns langjarige zaken partner Rolf Wegener zou des tijds aan de verkoop negen mil- door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Belangrijke Portu gese politici blijken een hoofd rol te hebben gespeeld in een geruchtmakend seksschandaal, waarbij 128 doofstomme kinde ren jarenlang werden mis bruikt. De tweede man van de Socialistische Partij (PS), Paulo Pedroso is opgepakt. Ook par tijleider Eduardo Ferro Rodri- gues komt voor op de lijst van verdachten. Behalve politieke topfiguren zijn nog acht hoofdverdachten aangehouden, onder wie een bekende televisiepresentator, de directeur van een van de te huizen waarin de kinderen ver blijven, een hoge gerechtelijke ambtenaar en een ex-ambassa- deur van Unesco, de culturele organisatie van de VN. De top van de socialisten wijst de verdachtmakingen van de hand. „Een lastercampagne te gen onze partij", zegt Ferro Ro- drigues. De politie meent ech ter bewijzen te hebben dat de gearresteerde Pedroso zich minstens vijftien keer aan de kinderen heeft vergrepen. Het schandaal beheerst de Por tugese media al maanden. In november vorig jaar onthulden ouders in het weekblad Expres- so dat hun kind in het kinderte huis Casa Pia jarenlang was verkracht. Eerdere klachten die ze hadden ingediend bij de lei ding van het tehuis waren in de doofpot gestopt. Onderzoek heeft inmiddels aan het licht gebracht dat minstens 128 merendeels doofstomme kinderen over een periode van dertig jaar zijn misbruikt. Een medewerker van het tehuis, een vroegere bewoner die zelf ook slachtoffer is geweest, coördi neerde vanuit Casa Pia een heel netwerk van klanten. Elke dag worden nieuwe verdachten ge meld die tot dat netwerk be hoorden. De Portugese politiek wordt volledig beheerst door de affai re. De socialisten, die sinds vo rig jaar in de oppositie zitten, beschuldigen de huidige rege ring van de sociaal-democraten (PSD) ervan zich direct met het onderzoek te bemoeien. „Een ontoelaatbare vermenging van justitie, politiek en journalis tiek", luidde de verklaring een paar dagen geleden, toen kran ten details uit de politieverho ren publiceerden. Ook de manier waarop het on derzoek wordt uitgevoerd, wordt fel bekritiseerd. De socia listische fractieleider in het par lement, Antonio Costa, zei dat de Portugese justitie wordt ge manipuleerd door 'de echte pe derasten met veel macht, die de zaak dertig jaar lang in de doof pot wisten te stoppen." Presi dent Jorge Sampaio, zelf ook lid van de PS heeft een diepgaand onderzoek gelast. Hij riep de Portugezen op vertrouwen te hebben in de rechterlijke macht. londen-washington-berlijn- /afp-dpa-ap - De Britse premier Blair wil niet verschijnen voor de commissie van buitenlandse zaken om gehoord te worden over de wijze waarop de rege ring is omgegaan met rappor ten van de inlichtingendiensten over de massavernietigingswa pens van Irak. Blair zegde wel zijn 'samenwer king op alle mogelijk manieren' toe aan de commissie van Ho ger- en Lagerhuis voor de in lichtingendiensten en de veilig heid (ISC). Geconfronteerd met beschuldigingen van 'verfraai ing' van rapporten van de in lichtingendiensten om de pu blieke opinie rijp te maken voor een oorlog tegen Irak, had Blair een onderzoek gelast door de ISC. De negen leden van die com missie worden door de premier aangewezen en de ISC rappor teert aan Blair, die ook nog eens de bevoegdheid heeft delen van het rapport voor publicatie te schrappen. De onafhankelijkere commissie voor buitenlandse Brits materieel uit Irak maakt ook thuis nog slachtoffers. Drie pant serwagens vielen gisteren na een aanrijding op een snelweg, en doodden vier mensen. Foto: AP/David Jones zaken van het Lagerhuis heeft in het Amerikaanse Congres be- op eigen gezag besloten een onderzoek in te stellen. Ook in Amerika komt er geen openbaar onderzoek naar mo gelijke manipulatie van infor matie van de geheime diensten. De Republikeinse meerderheid sloot dat gisteren. Met de over drijving van gegevens zou de regering-Bush de aanval op Irak hebben gerechtvaardigd. CIA- medewerkers hebben anoniem verklaard dat ze onder druk werden gezet om te rapporte ren over de Iraakse dreiging 'zoals de regering dat wilde'. Blair wil intussen ook een einde maken aan de onmin met de Franse president Chirac over de kwestie-Irak. Beide loaders zei den dat gisteren na een ont moeting in Parijs. „Wat ook on ze geschillen waren over Irak, het is van vitaal belang voor de toekomst van onze landen en voor Europa dat Groot-Brittan- nië en Frankrijk nauw samen werken", zei Blair. Chirac was fel tegen de oorlog. Die houding leidde ook tot een ongekend scherp conflict met de VS. Na een periode van rela tieve rust rakelde de Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld de meningsverschil len met een aantal Europese partners over Irak gisteren weer op tijdens een bezoek aan Duitsland, een land dat volgens hem ook tot het 'oude Europa' behoort. Volgens Rumsfeld hebben de landen die de inva sie in Irak niet wilden steunen 'een gebrek aan visie'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7