Zes glazen bier en toch autorijden BINNENLAND 2 Zware beveiliging rond uitleveringszaak Hulshorster buurt haalt opgelucht adem f Vette winst met een skybox in ArenA Vrijspraak in moordzaak Micelle Mooij ia'$ gepakt ir vernielingen De politie heeft gister- j veertien alleenstaande rjarige asielzoekers aangehouden op de ;ampus in Vught. Een van hen had vernielin- ïgericht aan auto's van erkers en gebouwen. De ities werden in eerste in- verijdeld door andere bewoners. Daarbij raak- ie agenten lichtgewond. Bifcp liet de politie extra ten aanrukken. De veertien koekers zitten nog vast. juisbevallen h nog populair' ht - Ondanks eerdere pellingen van het tegen- thuis bevallen nog populair. Het Utrechtse zoeksinstituut NIVEL udeert dit in een onder- Jat gisteren is gepresen- Ruim 34 procent van de ingen vindt nog steeds donderdag 12 juni 2003 3 1 rotterdam/gpd - Enkele verbaasde fietsers kijken aan de voet van de Rotterdamse Erasmusbrug hun ogen uit. De wijde omtrek van de extra beveiligde zaal van de rechtbank in Rotterdam is afgezet. Zwaarbewapen de agenten, pantserwagens, politieboten in de Rijnha ven en scherpschutters op het dak. „De echte boef zit binnen", zeggen lachende leden van de Mobiele Een heid geruststellend. Die boef is een 40-jarige Joegosla vische topcrimineel. Hij werd op 20 juni vorig jaar ge arresteerd in de Bulgaarse hoofdstad Sofia en direct uitgeleverd aan Nederland. Hij zit op dit moment vast vanwege het schieten op een politieman. Daartoe werd hij in 1993 bij verstek veroordeeld. Maar de verdenkin gen zijn veel ernstiger. Zo zou hij ook de grote man zijn achter de liquidatie van topcriminelen Sam Klepper en Jan Femer. Justitie onderzoekt dat nog. Duitsland heeft nu om zijn uitlevering verzocht, omdat hij daar wordt verdacht van de smokkel van drie kilo heroïne en evenveel cocaïne. Ook andere Europese landen vermoeden volgens het openbaar ministerie betrokkenheid van hem bij diverse liquidaties en ande re misdaden. Het uitleveringsverzoek zou aanvankelijk in Amster dam worden behandeld, maar dat werd op het aller laatste moment veranderd. De advocaat van de Joego slaaf J. Boone zegt dat er volgens justitie aanwijzingen zouden zijn voor een bevrijdingsactie van zijn cliënt. „Hij zit in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught, om dat dat beter zou zijn voor zijn eigen veiligheid. Maar nu hoor ik weer dat dit hele circus bedoeld is om een ontsnapping te voorkomen. Absurd natuurlijk, want hij komt volgend jaar vrij." Geblinddoekt en geboeid aan armen en benen werd de man gisteren per helikopter naar de rechtszaal ver voerd. Op dezelfde manier werd hij naar Vught terug gebracht. Gepantserde wagens beschermden hem te gen eventuele sluipschutters. Ook metrostation Wilhel- minaplein, gelegen onder de rechtbank, bleef het grootste gedeelte van de dag gesloten. De binnentuin van het gerechtsgebouw was de hele dag gesloten 'voor onderhoud'. De rechtbank doet 24 juni uitspraak over het uitleveringsverzoek. Jplaats. Volgens NIVEL was e wachting eind jaren ne- un' ;dat deze vorm van beval- 335 u verdwijnen. Het aantal jevallingen is de laatste he n jaar gelijk gebleven, ren Rijn nog t in gebruik |ii - De IJzeren Rijn, het Jspoorwegtracject van Ant- fen naar het Ruhrgebied nog zeker tot 2007 buiten t Karei Vinck, de top- de zwaar verlieslijden- sche spoorwegmaat- lij NMBS, heeft bekend kt dat er tot die tijd geen voor de activering van ederenspoor. De IJzeren al jaren inzet van een ru- sen Nederland en België. Ierland bestaat fel verzet jhet opnieuw in gebruik van de verroeste en kerde spoorlijn, die door een stiltegebied tie op fouilleren' rdam - De Bond voor ibisdetaillisten (BCD) in rdam wil agenten fouille- ordat die coffeeshops lieren. De bond komt met jrstel na berichten over sruik van xtc en cocaïne Lmsterdamse agenten, lijkt dat agenten regelma- harddrugs gebruiken, a zij een groot risico in aken", zegt M. Veling van D. Volgens hem zijn cof- phouders bang dat ge- nde agenten drugs in lak achterlaten. Ze zou- m de tent moeten sluiten. scholen willen ran examen Zes havo- en vwo- n in Tilburg willen gaan menteren met het af- en van het centraal elijk eindexamen. Bij het ene is een verzoek inge- om ontheffing te krijgen wettelijke regels over de 'an examineren. Volgens olen gaat vooralsnog om 'scheiden proef met één e vakken. In het huidige m doen leerlingen zowel lexamen als centraal elijk eindexamen. Ken yan het centraal examen alle leerlingen op hetzelf- ment over dezelfde stof Je vragen en opdrachten voorgelegd. De prestatie ene moment kan beslis- ijn voor het slagen of van een leerling. De Til- scholen willen van dit keurslijf af. ofielen niet loze Zaterdag riR - De vereniging van elen Martijn is niet aan- op Roze Zaterdag die 28 Deventer wordt gehou- a een aantal bedreigin- eft de vereniging beslo- homomanifestatie niet te een. Leden van de pedo- 'ereniging zijn de afgelo- igen verscheidene malen gd. Zo werd woordvoer- de Jong van Martijn, als ir Deventer zou afreizen, itvangst met honkbal els in het vooruitzicht ge- stof funest r gezondheid dam - Langdurige bloot- aan fijn stof in de regio dam heeft een groot ef- de gezondheid van in- s van dit gebied. Bereke- i laten zien dat jaarlijks terfgevallen met 'vuile in verband kunnen wor- bracht. Dit blijkt uit het se rapport van het pro- ilieumonitoring Stadsre- tterdam, dat voor het andacht besteedt aan de tussen milieu en ge- eid. Die effecten zijn niet irloosbaar, luidt de con- Wie voor een korte pe- net fijn stof, ozon en stik- »ade te maken heeft, ninder risico. 'Wonderdrank breekt alcohol snel af door Hans Westervoorde utrecht - Zes glazen bier op en toch straffeloos een auto bestu ren. Het zou mogelijk moeten zijn na de inname van een flesje Outox, een nieuwe frisdrank die sinds gisteren in de horeca te koop is. Dat claimt althans pro ductmanager Geert Ossewaarde van Outox in Nederland. Volgens de producent breekt het lichaam de alcohol dankzij Outox sneller af. Ook het kater achtige gevoel van notoire in- nemers zou ermee verdwijnen. Ossewaarde heeft zelf een blaasproef gedaan om de wer king te bewijzen. Dat is gebeurd in samenwerking met de politie Gelderland-Midden. Het oranje wonder is volgens de Belgische makers een puur natuurproduct. Het bestaat uit water, koolzuur, citroen- en ap- pelzuur. De kleur komt van een larve van een Mexicaans insect. De smaak is vergelijkbaar met een sportdrankje. Ossewaarde meldt één verschil: „Ik geef toe, ook ik dacht dat de sprookjes terug waren toen ik het verhaal hoorde. Maar in te genstelling tot de energiedrank jes waar het vooral om de sug gestie gaat, werkt dit echt." De Outox-verkoper beklem toont dat het middel niet mag worden gebruikt als vrijbrief om laveloos achter het stuur te stappen. „Dat willen we niet. Dat blijft bijzonder strafbaar." Toxicoloog Ed Pennings van het Leids Universitair Medisch Centrum - bestuurslid van de Stichting Alcoholpreventie - heeft sterke vraagtekens bij het product. „Alcohol wordt vooral in de lever afgebroken, door twee enzymen: alcoholhydro- genase (dat bij iedereen in meer of mindere mate aanwezig is), en cytochroom P450 - 2E1. Er zijn wel stoffen bekend die het lichaam ertoe aanzetten meer enzymen te produceren. Maar dat gaat niet zo snel." Woordvoerster Marlies Heering van de politie Gelderland-Mid den bevestigt dat aan het on derzoek is meegewerkt. „Maar vooral om te voorkomen dat mensen dit drankje gebruiken als excuus om veel te drinken en toch auto te rijden. Onze conclusie is dat dit drankje niet werkt. De daling van het pro millage komt door de normale afbraak van de alcohol." Outox is in de horeca te koop voor een prijs tussen de 2,50 en de 3 euro. Het is de bedoeling dat de flesjes ook bij benzine pompstations worden verkocht. Ossewaarde denkt dit jaar twee miljoen flesjes aan de man te brengen. Justitie nam gisteren bij de rechtbank in Rotterdam extreme veiligheidsmaatregelen tijdens de uitleveringszaak tegen een Joegoslavische crimineel. De metro stopte niet bij de rechtbank en de openbare weg was afgesloten voor al het verkeer. De Joegoslaaf werd per helikopter aan- en afgevoerd om de zitting bij te wonen. Op het dak van het gerechts gebouw hielden scherpschutters de boel in de gaten. Foto: ANP/Fred Ernst Gemeente Nunspeet geeft beroepsdwarsliggers oprotpremie door Rob Hirdes hulshorst - Beter een goede buur dan een verre vriend. Maar niet als die buur Lankhorst heet en in Hulshorst woont. Want dan heb je een probleem. Al jaren maken Laurens Lankhorst (61) en zijn twee jaar jongere vrouw Johanna de di rect omwonenden en de gemeente Nun speet het leven zuur door een stortvloed van processen op ze los te laten. De gemeente is de twee beroepsqueru lanten nu spuugzat en wil hun een ver kapte oprotpremie geven door hun rian te woning aan te kopen. Het is voor de buurt nog te vroeg om te juichen. Eerst moet de gemeenteraad zich op 26 juni achter de voordracht van burgemeester en wethouders scharen en zo'n 650.000 euro op tafel leggen om de aankoop mo gelijk te maken. Maar een voorzichtige inventarisatie leert dat de lokale volks vertegenwoordigers daar niet moeilijk over zullen doen. En die zak met geld mag vooral niet worden gezien als een beloning voor veelvuldige en langdurige lastpakkerij. Als voorzichtig voorschot op de gemeentelijke beslissing smeedt de buurt in stilte alvast plannen om het vertrek van het echtpaar een feestelijk tintje mee te geven. Er wordt al gespro ken over een buurtbarbecue, over het la ten opdraven van de fanfare en over het massaal uitsteken van de vlag. „Maar we zijn pas echt gerustgesteld als de ver huiswagen voorrijdt", zegt een van de buren die zich sinds de komst van bio loog Lankhorst en zijn kunstzinnige we derhelft in 1994 geconfronteerd weet met de ene na de andere procedure. Het riante onderkomen van de notoire dwarsligger aan de Harderwijkerweg draagt de naam De Engel, maar volgens de omwonenden woont er de duivel in mensengedaante in. Hoe die er uit ziet? Niemand in de buurt weet het. „Ik heb hem nog nooit gezien. Haar ook niet", zegt André Hol van het aangrenzende benzinestation. Maar hij heeft inmiddels genoeg last met de twee lastposten on dervonden. Het geduvel begon toen hij zijn benzinestation wilde verbouwen. De bezwaarprocedures vlogen hem van af dat moment om de oren. Door de bouwvergunning tegen het licht te hou den, ontdekte Lankhorst allemaal hiaten in de bepalingen met als gevolg dat er een bouwstop op werd gelegd. Het is maar een van de vele voorbeelden. Zo merkte hij ook dat zijn naaste buurman Johan Vlijm wel een groothandels- maar geen detailhandelsvergunning heeft voor zijn bedrijf in aanhangers, gereed schappen en tuinmeubilair. Hup, op nieuw een procedure. En zo gaat het maar door. Elk proces wordt uitgevoch ten tot in hoogste instantie, want Lank horst schuwt geen juridisch middel om het gelijk aan zijn kant te krijgen. En ge zegd moet worden dat hij dat ook vaak heeft. Het lijkt erop dat hij en zijn gade met een vergrootglas en een stofkam iedere door de gemeente afgegeven vergunning bestuderen op zoek naar ambtelijke missers en dito flaters. En vervolgens springen de kommakluivers zowel de gemeente als degene voor wie de ver gunning is bedoeld procedureel in de nek. „Ze leggen op elke slak zout, het is op het ziekelijke af. Alsof ze het onge vraagde geweten van de gemeente zijn", zegt een buurtgenoot die graag met zijn naam uit de krant wil blijven, omdat hij de consequentie ervan niet kan over zien. „Voor je het weet heb je het met hem aan de stok. Op papier. Nee, ik weet ook niet hoe hij eruit ziet. Inder daad, ook nog nooit gezien." Met een stevig hangslot is de toegang tot de woning van Lankhorst afgegrendeld. Na bij het hek te hebben aangebeld, komt hij in slow motion-stap aangewan deld. Nee, hij mag niets zeggen. Af spraak met de gemeente. En of 'die juf wil stoppen met hem te fotograferen. Of hij misschien aan het Enschede- dan wel Volendam-syndroom lijdt door de gemeente Nunspeet zo op de huid te zit ten ter voorkoming dat er fatale fouten in vergunningen sluipen? Hij glimlacht. „Ik ben met handen gebonden aan mijn afspraak met de gemeente en kan dus niet reageren", is het enige dat hij kwijt wil. Een soortgelijke reactie komt van de gemeente. „De aankoop van het pand is voor alle partijen de beste oplossing", is alles wat een woordvoerder zegt. Verder gaat hij inhoudelijk niet op de kwestie in. „Vanwege problemen in het verle den. Om die niet aan te scherpen", laat hij nog weten. (advertentie) Opel. Fresh thinking - better cars. Nu gratis Opel financiering: 3 jaar lang 0% rente! kunt deze maand wel heel voordelig instoppen in een gloednieuwe Opel. We hebben namelijk een uniek aanbod. Tegen zeer aantrekkelijke condities. Als u nu kiest voor een nieuwe Agila, Corsa of Astra betaalt u 3 jaar lang geen rente. U kunt de auto dan in vaste maandelijkse termijnen aflossen, zonder rentekosten. Heel voordelig, makkelijk en betrouwbaar. Het 0% financieringsaanbod wordt aangeboden voor een nieuwe Opel Agilo, Corso, Astra (m.u.v Cabrio/Coupe/Vbn) en Tour en geldt voor nieuwe orders t/m 30 juni 2003. Moximool één financiering per klont Minimole aonbetaling is 25% en het maximole kredietbedrag bedraagt 9.000 op Agilo, 12 000 op Corso en 15.000 op Astraflour. Looptijd 36 moanden. Financiering via GMAC Finonciol Services en toetsing bij het BKR in Tief. Vroog naar de voorwoorden bij de Opel dealer Prijzen ind. BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden Gem. brandstofverbruik en COj-u'itstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter van 94 tot 20,4. Liters/100 km. von 10,7 tot 4,9. COj gr/km: van 257 tot 118. Dieselmotoren kms/l'iter: von 13,3 tot 22,7 Liters/100 km: van 7,5 tot 4,4. C02 gr/km: von 203 tot 118 zutphen/gpd - Hevig teleurge steld verliet de familie van de zeventien jaar geleden ver moorde pompbediende Micelle Mooij uit Warnsveld gisteren de rechtbank in Zutphen. De vier verdachten van de moord wer den vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. „Een klap in ons gezicht", aldus de familie. De officier had twee weken ge leden voor het doodsteken van Micelle nog celstraffen geëist van zes tot acht jaar. Maar de rechtbank dacht daar anders over. De verklaringen die de mannen hebben afge legd, zijn op bepaalde onderde len niet hetzelfde en soms zelfs tegenstrijdig. Bovendien ver moedt de rechtbank dat die verklaringen tot stand kunnen zijn gekomen op basis van perspublicaties over de nooit opgeloste moordzaak. De be trouwbaarheid van de verkla ringen was in deze zaak heel belangrijk, omdat technisch be wijs voÜedig ontbreekt. Er is nooit een moordwapen gevon den en dna-materiaal van de vier verdachte mannen. De ad vocaten zullen forse schade claims indienen nu hun cliën ten zeven maanden ten onrech te in voorarrest hebben geze ten. In 2001 werd het dossier na tips heropend. door Thea van Beek Amsterdam - Eigenaren die hun skybox in de Amsterdam ArenA van de hand willen doen kun nen daarop een leuke winst maken. Wie bij de opening van het stadion in 1996 in het bezit was van een certificaat dat recht gaf op een skybox, betaal de daarvoor 113.445,05 euro. Nu staan ze te koop voor een veelvoud. De ArenA telt 54 skyboxen met elk tien stoelen, een pantry en een toilet. Bovendien beschikt de eigenaar over vijf parkeer plaatsen. Om daarvan in het bezit te komen, moet een aan- delencertificaat in het stadion worden gekocht. Dat kan alleen van de huidige certificaathou ders, want nieuwe aandelen zijn niet meer te koop. Bovenop de aanschaf van een zogeheten A-certificaat dat recht geeft op een skybox, ko men nog eens de toegangskos- ten van 68.490 euro voor de thuiswedstrijden van Ajax. Wie vanuit zijn box een concert of ander evenement in de ArenA wil bijwonen moet daarvoor eveneens de toegangsprijs beta len. De skybox geeft overigens wel het recht om daar tijdens STEVENHAGEN kantooruren te vergaderen of een receptie te houden. „Het zijn hoofdzakelijk bedrij ven die een skybox bezitten", vertelt een woordvoerster van het stadion. „In de eerste jaren van de ArenA was er nauwelijks aan te komen. Het laatste jaar gaan ze vaker in de verkoop. We hebben niet de indruk dat dit komt door de recessie. Veel bedrijven hebben de afgelopen jaren inmiddels al hun relaties al in het stadion uitgenodigd. Nu zijn ze op zoek naar weer iets heel anders." Wie zijn certificaat, dan wel skybox wil verkopen, kan dat regelen via de Stichting Admi nistratiekantoor Stadion Am sterdam, als enige aandeelhou der van de ArenA. Wie daar het hoogste bod uitbrengt wordt de nieuwe eigenaar. De prijs voor een skybox varieert tussen de 360.000 en ruim 680.000 euro. Op dit moment zijn bij het kan toor zes skyboxen in de aanbie ding. Maar het kan ook anders. Zo biedt een bedrijf op dit mo ment zijn 'volledig ingerichte skybox met prachtig zicht op het veld' via een krantenadver tentie te koop. De vraagprijs be draagt 450.000 euro. Kosten ko per, dat wel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5