onweer in Nederland i Diepe kloof scheidt coalitie en oppositie BINNENLAND 1 Steeds Vaker '^en sne' re*sie en ie ^'entde schulden' 21 juni Toename van bliksemschade 'Wereldomroep kan miljoenen bezuinigen' 5'Modellen zouden hun charmes in de strijd gooien kse jongeren opgepakt lor handel in harddrugs 100,- rwaardelijk r ontvoering Iroam - De vrouw die eer- Jit jaar een vier dagen oude f ontvoerde uit het Sophia itrziekenhuis in Rotterdam {teren veroordeeld tot een raardelijke celstraf van ne- ïaanden. De straf is con- [de eis van justitie. De Rot- mse rechtbank legde de tige Vlaardingse wel een tftijd van drie jaar op en een f van 80 uur. Volgens indigen heeft de vrouw rsoonlijkheidsstoomis en iche problemen. De kr verklaarde eerder dat ze piet ziekenhuis in Rotter- ging om 'kindjes te kijken', iststaand plan om een e ontvoeren had ze niet. Indweerlieden vond bij brand m - Drie brandweerlieden jrochtend gewond ge ldoor een brand op een in- ieterrein in Geleen. De [j brak rond vier uur uit in ntoorcontainer bij een ichterij aan de Industrie- ten brandweerman liep Jjge brandwonden op, een kwam er met lichte Hwonden vanaf. Een derde {toffer had rook inge- EL me and Garden naar rechter V-zuid - De organisatie e Home and Garden Fair naar de rechter als de ge- iteraad van Velsen besluit e luxe tuinbeurs niet meer im is op landgoed Beecke- Dat kondigde directeur idenburg van organisator Events gisteravond aan Velsense raadscommissie de ur. De directeur sprak de dg leden toe omdat zij over- oefc Beeckestijn aan Natuur- imenten te verkopen. Na- aonumenten wil de Fair lgens niet meer toestaan it het niet past in de doel- depgen van deze organisatie. donderdag 12 JUNI 2003 Renende ider op tv »n de bilt/gpd - Nederland heeft te maken met een toenemend aan tal blikseminslagen. Dat komt omdat de gemiddelde jaartempe ratuur een graad is gestegen. Daardoor komen er tien tot twin tig onweersdagen per jaar bij. En dat is volgens weerman Harry Geurts vooral te merken aan de kust. Door toename van het aantal onweersdagen krijgen steeds meer Nederlandse huishou dens en bedrijven met bliksem schade. Maar ook de hoeveel heid aan gevoelige apparatuur is toegenomen en daarmee de kans op schade. Dat het aan de kust vaker on weert, heeft te maken met het zeewater. Geurts: „De zee blijft warmer, ook in de winter. Daar door ontstaat er vaker onweer. De cijfers wijzen dat uit. Nu al zijn er plekken langs de kust waar het in de wintermaanden vaker onweert dan in de zo mer." Exacte aantallen over de toena me van het onweer in Neder land zijn nog niet beschikbaar. Nog altijd wordt driftig gesleu teld aan (betrouwbare) meetap paratuur en worden nieuwe re kenmethodes uitgetest. Geurts: „We werken nog niet zo lang met nieuwe registratieappara- tuur. Momenteel hebben we te weinig gegevens om goed te kunnen vergelijken. Dat kun nen we pas over een aantal ja ren." Maar ook Geurts gaat er van uit dat het aantal onweers buien is toegenomen. Neder land had tot voor kort gemid deld 25 onweersdagen per jaar. Maar in een brede strook tus sen Antwerpen en Hilversum worden de laatste tijd al meer onweersdagen geteld. Minimaal dertig per jaar. Bij een normaal onweer slaat ongeveer tien procent van de bliksem in. Bij een zwaar on weer kan dat oplopen tot vijftig procent. Als de bliksem (waarin de temperatuur kan oplopen tot 30.000 graden) inslaat in de buurt van gevoelige appara tuur, kan dat vergaande gevol gen hebben. De NS weten daar inmiddels alles van. De geavan ceerde apparatuur waarmee de NS de treinen zo foutloos mo gelijk door Nederland proberen te sturen, slaat regelmatig door blikseminslagen op hol. Het is echter niet zo dat de ge voelige apparatuur in huizen en kantoren de bliksem aantrekt. Volgens Rob Essenboom van het bedrijf Hommema, dat ge specialiseerd is in bliksembe veiliging en aardingssystemen, is dat een fabeltje. „Het laden van een wolk wordt door niets en niemand beïnvloed." door Iris van den Boom utrecht - Nietsvermoedend haal je op Schiphol je koffer van de lopende band. Een paar uur daarvoor had je nog zonder problemen in het zonnige Zuid-Ameri kaanse vakantieland ingecheckt. Dan be gint plots een drugshond van de mare chaussee te blaffen. Ongeloof alom. Wat blijkt? Iemand heeft een pakje cocaïne in de koffer gestopt. Er wordt veel voor gewaarschuwd, maar in de praktijk gebeurt het niet of nauwelijks dat zorgeloze toeristen zonder het te weten worden gebruikt als drugskoerier. De over heid en reisorganisaties waarschuwen er voor in de jaarlijkse campagne 'Wijs op reis', maar de realiteit is anders, weten jus titie en hulpverleningsorganisaties. „Het zijn vooral de 'losers' uit onze samenleving die denken met het smokkelen van drugs snel geld te kunnen verdienen", zegt F. Lemmers, hoofd van de unit Buiteidand van de Reclassering. Met 250 vrijwilligers bezoekt de organisatie Nederlanders in buitenlandse cellen. „De drugssmokkelaars hebben vaak geen werk, zitten in de schulden en onderschat ten elk risico. Vaak ook gaat het om Neder landers met een andere culturele achter grond. Voor hen is het onbeleefd een pakje te weigeren. Je stelt geen vragen, maar voert gewoon uit", zegt Lemmers. De Utrechtse gevangenispredikant Spoor die maandelijks Nederlanders in buiten landse cellen bezoekt voor persoonlijke steun bevestigt dit beeld. Hij ontmoet voor al sociaal zwakkeren die ook geestelijk niet zo sterk in hun schoenen staan. Vaak jonge mensen, die makkelijk zijn over te halen. Aansprekend voorbeeld zijn 'De Hennies' uit Twente die enkele jaren geleden lande lijke bekendheid kregen door hun drugs smokkel vanuit Turkije. Het zwakbegaafde stel kreeg een droomreis aangeboden, maar werd op de terugreis gepakt met he roïne in hun koffer. Spoor: „Vaak worden de drugssmokkelaars geronseld in sportkantines, cafés of de ei gen kennissenkring. De ronselaars weten precies wie ze hebben moeten. 'Ik hoorde dat je wat geldprobleempjes had. Als je die drugs wegbrengt is het zo verdiend. De kans dat je gepakt wofdt is maar tien pro cent', zo luidt het wervingspraatje veelal." Volgens Spoor neemt de naïeve smokkelaar dat risico graag. Zijn leven is al een puin hoop, dus als het fout gaat, kan dat er nog wel bij. Om de grootste risicogroep van sociaal zwakkeren te behoeden voor ronselaars heeft het ministerie van justitie op dit mo ment een uitgebreide voorlichtingscam pagne in de maak. Dit naar aanleiding van het vorige maand gepresenteerde onder zoek 'Xtc over de grens'. Smokkelaars ge ven hierin advies voor een campagne. Zo moet potentiële koeriers worden duidelijk gemaakt dat ze veel op het spel zetten te gen een lage beloning. Ook zakelijke infor matie over hoge straffen en slechte om standigheden in buitenlandse cellen kan afschrikwekkend werken. In sommige Azia tische landen staat op drugssmokkel nog altijd de doodstraf. -i aag - Premier Balkenende roortaan eerder terug op )rc jelopen politieke week. De ek ijkse televisieuitzending vrijdag is vervroegd van uur naar 18.30 uur. Dat is ïjird omdat Balkenende ag erder kan ingaan op de f\e liteit en de besluiten van ibinet, dat elke vrijdag- hi ag vergadert. Bovendien is s f wachting dat op dat tijd- n peer mensen zullen kijken, *ft de NOS gisteren laten gp. Alleen als het kabinets- vaid langer duurt, is de uit- artng rond 23.00 uur. i! thouder stuurt lintje terug uysen - Wethouder Wa- elins van de Limburgse ge- oi te Heythuysen heeft zijn Ihlklijke onderscheiding uit /a st teruggestuurd naar de e ter van binnenlandse za- e Vagemans is het niet eens uitzetting van een Azer- jaans gezin dat in het ti oekerscentrum in de ge- z te verbleef. Hij heeft zijn jaar ontvangen lintje op st gedaan. In een begelei- 11 e brief schrijft de wethou- at hij 'geen prijs stelt op lering van een overheid :h verlaagt tot dergelijke ijken'. Het gezin werd gis- op straat gezet en is in af- Jting van een procedure. Volgens rapport van McKinsey Hilversum/ANP - Het budget van de Wereldomroep kan met maximaal 83,5 procent worden gekort. Dat staat in een conceptrapport dat on derzoeksbureau McKinsey heeft gemaakt in opdracht van het ministerie van onder wijs. Volgens de onderzoe kers is de omroep op vele ter reinen overbodig en kan wor den volstaan met een afge slankte versie, die zich voor namelijk op de Antillen en Suriname moet richten. Een en ander werd gisteren door het tv-programma Nova naar buiten gebracht. McKinsey kijkt in opdracht van het ministerie en de om roepen hoe er efficiënter bij de omroepen kan worden ge werkt. Jaarlijks krijgt de We reldomroep 48 miljoen euro om programma's te maken en ze te verspreiden. Het on derzoeksbureau komt met twee bezuinigingsvoorstellen. In het minst erge scenario moet de Wereldomroep een bedrag van 27,6 miljoen euro inleveren. In het tweede sce nario levert de Wereldom roep 40,1 miljoen euro in. Bij de Wereldomroep werken nu ruim driehonderd men sen. Volgens de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben beide scena rio's dramatische gevolgen voor de omroep. „Dit bete kent eigenlijk concreet het einde van de Wereldomroep, alle mensen komen op straat te staan", aldus secretaris Bruning. Financieel directeur Hoek van de Wereldomroep meent dat Nova het concept van McKinsey 'eenzijdig en ge kleurd' naar buiten heeft ge bracht. „Het bureau heeft een hele reeks met bezuini gingsvoorstellen opgesteld. Nova heeft er een puntje uit gehaald en daar een item van gemaakt. Het bureau heeft in het rapport ook nooit een waardeoordeel over de We reldomroep uitgesproken door te stellen dat de omroep overbodig is." Pagina Media De opgepakte vrouwen proberen hun gezicht te bedekken als zij het politiebureau in Antalya verlaten. Foto: EPA Anti-smokkeltips Tips om drugssmokkel en contact met criminelen tij dens vakantie te voorkomen: - Neem nooit pakjes mee van en voor onbekenden. - Rijd geen auto's voor ande ren de grens over. - Laat om ongewenste smok kel te voorkomen voor ver trek op Schiphol bagage te gen een gering bedrag sealen (verzegelen) met recyclebare krimpfolie. - Laat bagage of waardevolle spullen nooit onbeheerd achter. Maak desnoods ge bruik van een hotelkluis. Campings beschikken vaak ook over een kluis. - Informeer of er buurten of plaatsen zijn waar je op be paalde tijden beter niet kunt komen. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Sexy gekleed het vliegveld oplopen, een beetje flirten met de luchthavenpolitie om de aandacht van de bagage af te leiden en zo 24 kilo heroï ne het land uitsmokkelen. Dat was waarschijnlijk het plan van de vijf Nederlandse vrouwen (18 tot 27 jaar) die gisteren in de Turkse stad Antalya zijn op gepakt. „We hadden afgespro ken dat ze hun charmes in de strijd zouden gooien", verklaar de een van de zes Turken die tegelijk met de dames werden opgepakt en vanmiddag wer den voorgeleid. Misschien dat de luchthaven politie in Antalya daar soms in trapt, maar op het vliegveld in Istanbul hoefden ze zoiets niet te proberen, denkt een bagage drager op het Atatürk vliegveld in Istanbul. „Ze moeten twee keer door een poort lopen en alle bagage wordt gescand. Dan mag je nog zo vaak wiegen met je heupen... niemand houdt de Turkse politie voor de gek." Vrouwen zijn minder snel ver dacht, dus het is niet zo vreemd dat de Turkse drugsbende Ne derlandse vrouwen had ingezet in Antalya, vindt Hilmi, een me dewerker op het vliegveld. Al leen moet de vrouw dan wel netjes gekleed zijn en zich kalm voordoen, meent hij. „Ik hoor de op het journaal dat die mei den uit Holland van plan waren schaars gekleed langs de con trole te glippen. Alsof de politie daarin trapt. Als je zo gekleed het land in komt, zou de politie zelfs eerder kunnen denken dat je iets in de prostitutie doet en je ondervragen." „Wij pikken ze er zo uit, de drugskoeriers. Daarvoor wor den we natuurlijk getraind", al dus een agent van de luchtha venpolitie. Volgens een agent wagen Turkse vrouwen het zel den om drugs te smokkelen. Ze weten donders goed hoe fors de Turkse straffen zijn. „En dan denk je wel twee keer na voor dat je zo'n domme actie onder neemt." Buitenlandse vrouwen zijn koelbloedig, vindt hij. „Maar ook hen pakken we wel." INP - De politie heeft de af- ojen weken 21 jongeren uit lamelijk Urk opgepakt op nking van drugshandel. Jaat om vele kilo's cocaïne. olitie zette eind april zes rcheurs in na Wachten mwonenden over de han en het gebruik van drugs, alle arrestanten uit Urk, ïloord en Tollebeek zijn ie 20 jaar oud. ns de politie verhandel ij voor tienduizenden eu- an drugs. Het is nog on- lijk waar de drugs van- komen. Politie en justitie n meer arrestaties niet uit. meester Schutte zegt dat iruchten over dealen en iken van drugs al jaren gingen, maar dat is gewacht op het juiste moment om de 'aan voerlijn' te onderscheppen. R. van Dijk, voorzitter van de plaatselijke horecavereniging, is niet verbaasd over het groot schalige cocaïnegebruik onder de Urker jongeren. Oorzaak is volgens hem dat de jongeren veel werken, veel geld verdie nen en zo gemakkelijk aan harddrugs kunnen komen. Een artikel in deze krant over cocaïnegebruik in de vissers branche in Spakenburg leidde in februari tot een rechtszaak. De rechter oordeelde dat de krant niet hoefde te rectificeren omdat misverstanden over het verhaal al had rechtgezet in een hoofdartikel. (advertentie) -ntennial aanbieding: tomaat Ford Galaxy Collection, v.a. 36.995,- of 789,- p.rr landaard met navigatiesysteem, automatische airconditioning, ABS, a9s, metaal lak. 16" lichtmetalen velgen, privacy glass en nog veel m door Ap van den Berg en Hans van Soest den haag - „Normvervaging. En dat voor een kabinet dat de mond vol heeft van waarden en normen." LPF-leider Herben is boos. De leden van het nieuwe kabinet staan massaal op de gang als hij het woord krijgt in het debat over de regeringsver- Waring. Status raak je snel kwijt in de Tweede Kamer, zo ondervindt Herben aan den lijve. Drie we ken geleden was hij nog de po litiek leider van een regerings partij en 'partner' van CDA- premier Balkenende. Nu wordt zijn oordeel over het regeerak koord niet interessant genoeg gevonden door de kabinetsle den. Geïrriteerd begint Herben zijn betoog. Hij bekritiseert de plan nen van Balkenende 2 om nau welijks extra geld uit te trekken voor Wnderopvang, het kwartje van Kok niet af te schaffen en de hypotheekrenteaftrek te be perken. Balkenende zit onder tussen gezellig te praten met vi ce-premier Zalm. Herben haalt uit naar de oude regeringspartner: „Hoe gaan we met elkaar om in dit land? Niet op de manier van het CDA die in haar formatieonderhandelin- Hij was al topambtenaar, minis ter en Kamerlid. Maar gisteren debuteerde WD'er Jozias van Aartsen als fractieleider. Vriend en vijand waren het erover eens dat hij het er uitstekend vanaf had afgebracht. Foto: GPD/Harmen de Jong gen met de PvdA zich in de achterkamertjes van tevoren had ingedekt door te gaan pra ten met WD en D66." De kri tiek komt echter niet aan. CDA- fractievoorzitter Verhagen zit niet in de zaal. Pas als Herben Waar is met zijn betoog komt hij weer, breed lachend, in de blauwe stoeltjes van de verga derzaal zitten. Het debat trekt de eerste vore tussen regeringspartijen en op positie en deelt de 150 Kamer leden op in twee bijna evengro- te kampen. PvdA-leider Bos bijt het spits af met zijn aanval op de in zijn ogen 'holle frasen' die in het regeerakkoord staan. „Dit is een kabinet van cijfers, niet van mensen. Nu de wacht lijsten in de zorg Weiner wor den, heet dit in het jargon van Balkenende 2 een financiële te genvaller en moet er worden bezuinigd. Alles wordt onderge schikt gemaakt aan bang ma kende verhalen dat de vergrij zing niet meer te betalen is." Tot voor kort trok de PvdA in haar kritiek op Balkenende nog samen op met D66. Nu zit D66- leider Dittrich met samenge knepen billen en gekromde te nen te luisteren naar de spreek woordelijke waterval van ellen de uit de mond van Bos. Dan wordt het hem te veel. „Voor zitter, mag ik deze Waagzang nu even onderbreken?" En dat mag van de altijd royale Weis glas. „Wat maakt u me nou?", zegt Dittrich. „U schetst alleen maar een somber scenario en laat de goede dingen van het kabinet weg." Bos Wjkt licht verbaasd. „Aaèa&h", klinkt het honend uit de oppositieban- ken. Dittrich gaat getergd weer zitten en Bos vervolgt zijn kri tiek op het kabinet. SP-boegbeeld Marijnissen doet op zijn beurt 'Bos' nog eens" dunnetjes over. .Asociaal be leid", luidt zijn samenvatting. Een voortzetting van het neo-li- berale beleid van Paars, oor deelt hij. Als voorbeeld noemt hij de verzelfstandiging van de energiebedrijven. „Wat levert dat de burger op? We hadden de schoonste energiecentrales van de wereld, die staan nu te verroesten omdat kernenergie uit Frankrijk goedkoper is. Uit onderzoek blijkt dat energie de komende jaren desondanks tientallen procenten duurder wordt. En waar kan de burger uit Wezen? Uit bedrijven die al lemaal hetzelfde aanbieden, maar zich onderscheiden met slogans als 'Energie met groei kracht' of 'Lekker leven'. Wie betaalt al die belachelijke, mil joenen kostende reclamecam pagnes eigenlijk? Dat zijn u en ik." De regeringspartijen laten zich niet uit het veld slaan. De frac tievoorzitters van zowel CDA, WD als D66 staan in hun ter mijn opgewekt achter het spreekgestoelte de kritiek van de oppositiepartijen te pareren. CDA'er Verhagen sneert naar Halsema van Groenlinks: „Leest u het regeerakkoord nog een keer als u het niet snapt." WD'er Van Aartsen naar Marij nissen, die recent demonstra tief gras inzaaide op het Haagse 'protestterrein' Malieveld: „Op het Malieveld komen werWozen niet aan een baan." En Dittrich feliciteert Bos dat de PvdA de formatieonderhandelingen met het CDA niet tot een goed einde heeft weten te brengen. Verha gen en Van Aartsen lachen hardop. De sfeer in de vergaderzaal wordt er niet beter op. „Het lijkt wel of de regeringspartijen trots zijn op de omvang van hun be zuinigingspakket", zegt Rou- voet van de ChristenUnie ver baasd. „Er wordt een sfeer van bravoure, van 'wij tegen de rest' gecreëerd. Ook ten opzichte van de samenleving. Dat is on verstandig", waarschuwt hij. - (advertentie) ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET Versnelde VMBO-t, HAVO en VWO in 1 jaar tussen 11.00 en 14.00 uur kleine groepjes persoonlijke aandacht huiswerkbegeleiding hoge slagingskans EINDHOVEN Kerkakkerstraat 34 tel. 040 251 81 14 Vestigingen in Eindhoven, Haarlem, Maastricht en Rotterdam www.erasmuscollege.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3