Het einde van Korrelatie GESPREK VAN DE DAG Stank als antwoord op zinloos geweld Oleg Zjirov wil Rusland een lesje leren 'Waar kunnen we? nu naartoe?' donderdag 12 juni 2003 DAGELIJKS LEVEN NÊE^HOorZ-... HET I? NIET M£.r E.TkJ<J MENSELIJK Een VOS heeft in de afgelopen nacht in Burgers' Zoo in Arnhem minstens elf PINGUÏNS gedood. Ongeveer zes pinguïns zijn gewond geraakt. Daarvan moet de dierentuin er waarschijnlijk minstens twee la ten inslapen. Dat heeft directeur A. van Hooff vandaag gemeld. Van Hooff spreekt van een 'klein drama' Het is volgens hem niet te voorko men dat zich zo nu en dan een 'ro ver' toegang verschaft tot het 45 hectare grote park. Een vos die zich stort op een groep dieren waarin pa niek uitbreekt, ontaardt in een 'moordenaar', aldus de directeur. Het zijn vaak juist de rustige men sen die gevoelig zijn voor STRESS. Druktemakers daarentegen, die zich door niets of niemand laten aflei den, zijn veel minder gevoelig voor spanning en krijgen ook minder snel een depressie en raken minder gauw opgebrand. Dat blijkt uit onderzoek van biologe Veenema aan de Rijks universiteit Groningen (RuG). Veenema komt tot de conclusie na een onderzoek onder muizen'. In het zeehondenwad van Ouwe hands Dierenpark in Rhenen heeft een ZEEHONDJE gisteren kennis gemaakt met speciale geluidsappa ratuur. Deze apparatuur wordt ge plaatst in opdracht van Rijkswater staat en TNO. Onderzoekers meten zo de effecten van akoestische ge luiden op zeehonden. Er wordt ge meten hoe ver de dieren van diverse geluiden wegzwemmen. De onder watersignalen gaan in de toekomst gebruikt worden om te voorkomen dat schepen in ondiep water aan de grond lopen of op elkaar botsen. Foto: ANP Wetenschappers hebben in Ethiopië 160.000 jaar oude fossiele SCHE- DELRESTEN gevonden van de 'mo derne mens', de Homo sapiens. De ze resten van drie personen zijn 60.000 jaar ouder dan de resten die tot dusver golden als de oudste over blijfselen van de Homo sapiens, zo meldt het wetenschappelijke blad Nature in de jongste editie. De vondsten ondersteunen de theorie dat de moderne mens uit Afrika stamt. Een andere stroming stelt dat de Homo sapiens in verschillende, regio's tot wasdom kwam. De zoge heten Out of Africa-gedachte wint al steeds meer wetenschappelijke steun, hoewel de 'harde' bewijzen volgens critici tot dusver gering of fragmentarisch zijn. De jongste be kendmaking levert volgens Nature nieuwe ondersteuning voor de Afri- ka-theorie. Foto: AP Het rechterbeen van de Franse ac teur GUILLAUME DEPARDIEU is vorige week afgezet. De 32-jarige Depardieu, zoon van Gerard Depar- dieu, leed ondraaglijke pijnen door een bacteriële infectie in zijn been, die hij opliep bij een operatie die hij moest ondergaan na een val die hij in 1996 maakte van zijn motor. Vo rige maand maakte hij bekend dat hij had besloten zijn been te laten amputeren. Depardieu is met zijn vader te zien in de vorig jaar ver schenen film 'Aimeton père'. In 1991 speelde hij ook al eens met zijn vader in een film, 'Tous les mat ins du monde'. De populaire Amerikaanse tv-presentator JERRY SPRINGER heeft een website opgezet om te meten hoeveel mensen er op hem zouden stemmen als hij zich kandidaat zou stellen voor een zetel in de Senaat voor de staat Ohio. Via de web site worden onder meer t-shirts met zijn beeltenis en cd's met door hem gezon gen countryklassiekers verkocht. De Democraat Springer reist momenteel door de staat Ohio om te peilen hoe groot de steun voor zijn politieke carrière onder de kiezers is. De 59-jarige tv-presentator zegt zich vooral te richten op mensen die gewoonlijk niet gaan stemmen. Op basis van het aantal bezoekers van zijn website www.runjerryrun.com wil Springer besluiten of hij zich kandidaat stelt voor de senaatsverkiezingen van 2004. Foto: AP Twee jaar geleden kwam een van zijn vier dochters thuis met een jaap in haar wenkbrauw. Zomaar opgedaan door een dronken slungel in het centrum van Eindhoven terwijl ze stond te wachten op een taxi. Zijn frustratie over dit zinlo ze geweld bracht Willem van Woezik tot een uitvinding: de smile protector. Willem van Woezik gebruikte zijn vader lijke woede en machteloosheid om zelf een antwoord te vinden op geweld op straat. „Ik was tot alles in staat toen ik mijn dochter zag staan. Niet schrikken pap, maar natuurlijk schrik je. Dat litte ken in haar wenkbrauw gaat niet meer weg. Ik vond het tijd om iets te gaan doen. Het was een natuurdocumentai- re die hem op het goede spoor zette. Van Woeziks uitvinding is letterlijk een afgeleide van het stinkdier.Als een stinkdier wordt aangevallen en zijn ver dedigingsmechanisme gebruikt, maak je echt wel dat je wegkomt." Samen met een bevriend technisch in genieur ging de gepensioneerde Van Woezik aan de slag. Hij benaderde een Franse parfumfirma die voor hem een indringend stinkend goedje ontwikkel de. Puur natuur, op oliebasis, maar een snuifje aan het flesje blijft je nog uren heugen. De stank ruikt naar een mix van smeerolie, uien en zweet. Niet te har den. Om het toe te kunnen passen, maakte de Nuenenaar een op een aan steker lijkende houder met daarop een vergrendelde zwarte knop. Een druk er op en de binnenin bevestigde cilinder wordt geruisloos ontgrendeld en de vloeistof wordt in een keer in een ferme straal naar buiten geperst. De belager wordt tot op tien meter afstand getrak teerd op vier milliliter 'parfum'. Van Woezik: „Het spul is niet gevaarlijk voor je gezondheid, het prikt niet, het doet niets anders dan ontiegelijk stin ken. Het blijft maanden in je kleding hangen, ook na een wasbeurt. Ideaal voor etterbakken die anderen lastig val len, die kunnen hun avond wel verge ten, want je moet je echt snel gaan om kleden. Mensen die een bivakmuts of helm dragen, gooien 'm vanzelf wel af want je snakt naar frisse lucht." Juridisch zitten er volgens Van Woezik geen haken en ogen aan zijn uitvinding. „Er bestaan geen wetten die het dragen van parfum verbieden. Pepperspray is verboden maar die stof bijt ook enorm. Vandaar dat ik het de 'smile-protector' heb genoemd. Je kunt jezelf met een lach verdedigen en de belager heeft geen idee wat hem overkomt." Een van Van Woeziks' dochters die in Italië woont, heeft haar baan als mana ger bij de KLM inmiddels opgezegd en houdt zich nu bezig met de patentaan- vraag. Een fabrikant is al gevonden en een Eindhovense groothandel die veel zaken doet met tankstations wil het pro duct gaan leveren. Eigenlijk ontbreek het Van Woezik al leen nog aan geld om het te produce ren. Zijn spaarcenten heeft ie er al inge stoken. Het prototype is nu nog van staal gemaakt, maar de bedoeling is het van kunststof te vervaardigen. De hou der kan niet zelf gevuld worden, maar ook daar heeft Van Woezik een oplos sing voor. „Bij de houder leveren we een kaart die je in moet vullen. Waar en wanneer heb je het gebruikt en dat lever je in bij de winkelier of verkoper. Die stuurt het op en je krijgt een gevulde houder tegen korting terug. Een soort van statiegeld principe." Lizette van Neer Van Woezik heeft een stinkend middel tegen weid bedacht. Foto: GPD/Jurriaan Balke in< vc ■doe jiete pbr; anti leef jtofft In; n-zl e Hl naa tera Iu> >m i: Dat ■den ?Ev< Vel De Stichting Korrelatie houdt eind dit jaar wegens gebrek aan financiële midde len op te bestaan. De meeste mensen kennen Korrelatie van het telefoonnummer dat in beeld verschijnt na afloop van tv-program- ma's die heftige reacties kunnen losmaken. De stichting, die bijna veertig jaar geleden werd opge richt en momenteel 55 medewerkers in dienst heeft, voorziet nog altijd in een behoefte. De eerste keer dat in Nederland een telefoon team klaar zat om gesprekken te voeren met mensen die het thuis moeilijk hadden, was op kerstavond 1964. De AVRO zond op die avond een radioprogramma uit, waarin veel aandacht werd besteed aan de gevoelens die mensen tij dens Kerstmis overvallen. Drie vrijwilligers zaten in de studio aan de telefoon, voor het geval er ie mand een persoonlijk verhaal kwijt wilde. Die te- lefoonwacht bestond uit majoor Van Dalen van het Leger des Heils, dominee A. Klamer en de toenmalige priester Dolf Coppes, die later Twee de-Kamerlid zou worden voor de Politieke Partij Radikalen. Ze hadden alle drie de beschikking over een telefoontoestel, waarvan de nummers tijdens de radio-uitzending regelmatig werden genoemd. Niemand van dat trio had zich van tevoren gerea liseerd wat dat teweeg zou brengen. Van half ne gen tot na twaalf uur 's nachts waren de drie nummers onafgebroken in gesprek. „Onvoorstel baar hoeveel leed er in Nederland heerst. De ge sprekken waren nauwelijks te verwerken", ver zuchtte Coppes na afloop. De AVRO herhaalde het initiatief op Tweede Kerstdag, en ook toen stonden de drie telefoontoestellen roodgloeiend. De Stichting Correlatie, die al snel door Coppes werd opgericht, was in die beginperiode veelvul dig via de radio te horen. Coppes hield elke twee weken een radiopraatje voor de AVRO, en dat le verde telkens weer een stroom aan reacties op. Ook in de dagen na de uitzendingen bleven de vragen en noodkreten binnenkomen. Er ont stond dus al snel behoefte aan een min of meer permanente bezetting van de hulplijnen. Hoe groot de behoefte aan soortgelijke hulp ook was, Correlatie (in de jaren zeventig omgedoopt tot Korrelatie) was zelf zelden zonder zorgen. In de eerste jaren na de oprichting overleefde de 'stichting zonder winstoogmerk' uitsluitend op de bijdragen van contribuanten en van mensen die een gift overmaakten. Later kreeg de organi satie een jaarlijkse subsidie van het ministerie van CRM (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk). In 1982 bedroeg deze overheidsbijdrage een half miljoen gulden, net genoeg om zes be roepskrachten aan het werk te kunnen houden. Maar ook toen al was er sprake van bezuinigin gen. Minister Brinkman dreigde in de jaren tach tig met een korting van tien procent op de subsi die omdat ook toen de overheidsfinanciën moes ten worden beteugeld. Er is dus in al die jaren weinig veranderd. Korrelatie heeft een uitgebreid registratiesysteem, waaraan alle medewerkers hun steentje moeten bijdrage. Alle telefoongesprekken en e-mails (bij na zevenduizend in 2002) dienen centraal te wor den geregistreerd. Korrelatie is daardoor in staat om van dag tot dag te zien welke vragen en pro blemen leven in de maatschappij. Aan het einde van elk jaar wordt een 'Gespreksonderwerpen Top 10' samengesteld. Relatieproblemen, depres sies en rouwverwerking zijn vaste klanten in deze Top 10. Vorig jaar bleek de 'organisatie van de zorg' een opvallend nieuwe 'binnenkomer'. Gijsbert Spierenburg Waar moeten we nu nog uithuilen, nu de ur. 1 Stichting Korrelatie na veertig jaar noodglede dwongen ophoudt te bestaan? Waar moe n Be de mensen die eenzaam of wanhopig zijn, imei chamelijk of geestelijk in de knoei zitten of ïoni woon geen gat meer inzien nu in hemelsnaa lgen nog naartoe met hun problemen? the Het zijn vragen waar directeur Dorke Huijbregts van 'de igen tionale uithuilschouder' Korrelatie zich nauwelijks raad weet. Eén ding weet ze zeker: het grote publiek zal varjlgg opheffing van Korrelatie absoluut de gevolgen ondenl den. De stichting blijkt namelijk nog steeds in een gr<ff|g behoefte te voorzien. De laatste tijd hebben zich gerr deld per jaar zo'n 55.000 mensen per telefoon of e-r tot Korrelatie gericht. roorl Een tweede organisatie die op zo'n grote schaal prt jelof sionele en onafhankelijke hulp biedt en het publiek ijkst voorlichting en informatie verschaft, bestaat niet,; vriji Dorke Huijbregts. „Met Korrelatie verdwijnt de ins uur tie die raad weet met alle vragen tussen wieg en j ird a Er is in het land geen andere instelling die zó laag erde rempelig per telefoon of e-mail te bereiken is. Me liteit me die laagdrempeligheid is een heel belangrijke ibiri» tor. Mensen kunnen bij Korrelatie direct met al hiagvt problemen terecht. Als zodanig is Korrelatie dus wac enorm vangnet. Ik vrees dat de mensen met hun leer gen niet zo snel bij een andere organisatie zullen 1 eft d kloppen. Doen ze dat wél, dan zullen ze ongetwijfeld g l All bruik gaan maken van duurdere voorzieningen of worden ze weer v« dlar kastje naar de muur gestuurd." De telefonische hulp- en adviesorgar ng r« tie sluit per 1 januari haar lijnen door het wegvallen van de overheid' sidie (880.000 euro per jaar). De 55 medewerkers wacht ontslag. Het fk. sluit van minister Hoogervorst (WD, volksgezondheid) wekt slechts grip. Nog in 1998 wees de overheid Korrelatie juist een telefonische i |f| matie- en wegwijsfunctie toe. Voortaan kon Korrelatie het publiek d( wijzen in de doolhof van instellingen, regels en voorzieningen op het uysi bied van zorg en welzijn. Nu verzuimt de overheid die functie plotsel ns v£ verder te financieren. Die tegenstrijdigheid vindt Dorke Huijbregts 01 te Hi grijpelijk. „De taak van Korrelatie, ook op het terrein van de gezondh lelijk voorlichting, wordt politiek breed gedragen en is recent nog is geëva stter eerd en positief bevonden. Vorig jaar vond het ministerie het nog ve ter v woord Korrelatie een aanvullende subsidie te verstrekken voor een e Vage enter e-mail-managementsysteem en nu is er opeens geen geld met le uit Volgens een NIPO-onderzoek, uitgevoerd in 2002, kent 95 procent vatjaan: Nederlanders Korrelatie. Tachtig procent is van mening dat Korrelatii oeke haar subsidie moet behouden en één op de drie Nederlanders pleit z teve voor méér subsidie. Huijbregts geeft de strijd nog niet op. „Ik ben vechtlustig en boos te^st ge Als we ons werk nou niet goed deden of door het grote publiek metisbru onvoldoende naar huis waren gestuurd, zal men mij niet horen. Maaathij derin chv ijken op si tingi tegendeel is het geval. Daarom voel ik me redelijk machteloos. Toptien van 2002 1. Relatieproblemen (echtscheiding, omgangsregelingen, relatieversl; en ontrouw bijvoorbeeld) 2. Seksualiteit en zwangerschap (voorbehoedmiddelen, abortus en bf voorbeeld seksuele problemen) *1-. 3. Depressies (depressie, manisch depressiviteit, suïcidaliteit) £lv 4. Problemen tussen ouders en kinderen (over opvoeding bijvoorbeel 5. Rouw (verwerking van: sterfgevallen, trauma's, euthanasie en suïc|/x-i 6. Welzijn (schulden, juridische problemen, wonen en arbeid etc.) '"-I 7. Organisatie van de zorg (over beschikbaarheid, toegankelijkheid, tenregeling) 8. Seksueel geweld (incest, verkrachting en valse beschuldiging bijvo en w beeld) amel 9. Mishandeling (vrouwen- en kindermishandeling) I"c*nl 10. Verslaving (alcohol, drugs, medicijnen en bijvoorbeeld gokverslav 01 olitie -frrhei De Nederlandse Rus Oleg Zjirov eist van de Russische regering 2,7 miljoen dollar schadevergoeding voor de dood van zijn vrouw Na- talja vorig jaar tijdens het gijze lingsdrama in het Nord Ost-thea- ter in Moskou. De kans op succes is miniem, maar Zjirov wil Rus land vooral een lesje leren. „De volgende keer zullen de autoritei ten meer respect tonen voor het menselijk leven." Oleg Zjirov is een beroemdheid in Rusland. Landelijke televisiezen ders halen de consultant uit Bilt- hoven voor de camera, het presti gieuze dagblad Izvestia plaatst een interview met de Zjirov op de voorpagina en radioverslaggevers volgen iedere stap van de Neder landse Rus op de voet. Steeds weer herhaalt Zjirov zijn verhaal. De bestorming van het door Tsje- tsjenen gegijzelde theater was on nodig, de autoriteiten dwars boomden doelbewust de vrijlating van buitenlandse gijzelaars, het prestige van de staat ging weer eens boven het leven van het indi vidu. Met minachting in zijn stem herhaalt hij de woorden van pre sident Poetin onmiddellijk na de bestorming van het theater: Rus land is niet op de knieën gekre gen. „Dat was blijkbaar het enige wat telde." In de sobere federale rechtbank in het centrum van Moskou kan Zji rov de onverschilligheid van de Russische autoriteiten nog steeds niet bevatten. Meer dan vijfdui zend brieven kreeg hij van Neder landers. Wildvreemden probeer den hem te troosten, condoleer den hem met het verlies van zijn vrouw Natalja en wensten zijn 15- jarige zoontje Dimitri, die de gij zeling overleefde, sterkte bij de verwerking van de tragedie. „Al leen van de Russische overheid hem ik nooit iets gehoord. Niet eens een briefje van medeleven." Nu eist Zjirov van de Russische overheid 2,7 miljoen dollar scha devergoeding: 1,7 miljoen dollar voor de materiële schade en 1 miljoen dollar voor de morele schade. Het zal een lang proces worden, zo blijkt al op de eerste procesdag. Na de uitwisseling van een paar formaliteiten is de zitting weer voorbij. Zjirov is amper een paar minuten in de rechtszaal ge weest. „Dit had ik wel verwacht. Het was een beetje show." Zjirovs ijdele advocaat Troenov geeft dan al weer vol overgave in terviews aan de Russische media. Hij voorspelt een gang naar het internationale gerechtshof in Straatsburg. „Troenov praat liever met journalisten dan dat hij echt iets doet", glimlacht Zjirov. Erg veel vertrouwen heeft hij niet in de ietwat louche raadsheer, die al le nabestaanden bijstaat. Een al ternatief is er niet. Gerenommeer de advocaten willen hun vingers niet branden aan de zaak. „Ik ben in Nederland bij advocaat Wladimiroff geweest. Die vertelde me dat we geen schijn van kans maken. Het probleem is dat de Russische autoriteiten alle bewij zen voor nalatigheid achterhou den. De nabestaanden weten niets over de dood van hun fami lieleden. Ik heb een briefje gekre gen met de bevestiging van de dood van mijn vrouw, maar zon der plaats, tijdstip en doodsoor zaak. Het is alsof er een aanrijding is geweest, maar de chauffeur, het voertuig en de plaats van het on geval zijn onbekend. Het wordt dan moeilijk om nalatigheid te bewijzen." Zjirov maakt zich weinig illusies over de 2,7 miljoen dollar schade vergoeding. „Het belangrijkste voor mij zijn excuses. En ik wil ze een lesje leren. Door deze rechts zaken zullen ze de volgende keer misschien niet zo makkelijk over gaan tot een risicovolle bestol ming. De grote belangstelling de Russische media voor mijj verhaal geeft me hoop. Er i: baar toch iets veranderd in (f land." Frank Hendrickx

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2