Sociale stage verplicht voor jeugd Vrede mist afslag Midden-Oosten Prinses Maxima fleurt Tam-Tam Festival in Leiden-Noord op Leidsch Dagblad Niet langer samen door één deur Kabinet wil cursus waarden en normen voor buitenlanders Justitie ziet af van plan gevangenis in Oegstgeest Nederlanders hechten niet aan vaderdag Theatergroep haalt directeur schouwburg uit werkkamer Nieuw succes popgroep Blpf Verdachte aanslag Pieper blijft vast Beurs boven 300 punten Leidsch Dagblad 'elefoonlijnen [orrelatie (alien stil Ken snel reisje In je bent uit Ue schulden' Jienstverlening tortaai Leiden >nder de maat ban Cunsterens Encyclopedie ban het stoppen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagbiad.nl Dagblad nr. 43254 tos donderdag 12 JUNI 2003 VRAGEN NR. 43254 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 REGIO door Marijn Kramp leiden - Alleen als ze na afloop ook een pannenkoek krijgt wil ze meehelpen aan de muurschildering, zegt prinses Méxima. Want 'pannen-koek', zegt ze duidelijk articulerend, vindt ze erg lek ker. Dat het uiteindelijk een ranja wordt omdat het schilderen een beetje uitloopt, doet er niet toe. Maxima's bezoek aan het Tam-Tam Festival in Leiden-Noord is een groot succes. Jong en oud, rijk en arm, wit en zwart, iedereen geniet van de komst van de prinses op het 'feest van ver schillen' zoals zij Tam-Tam vorige maand omschreef bij de uitreiking van de Appeltjes van Oranje. Méxima, die beschermvrouwe is van het Oranje Fonds, beloofde tijdens de uitreiking dat ze de drie projecten die in de prijzen vielen, zou bezoeken. Op deze woensdag is buurtfestival Tam- Tam aan de beurt. Om kwart voor twee komt Méxima aan bij buurthuis De Kooi in de Driftstraat. Daar krijgt ze in aanwezigheid van bestuurders, or ganisatoren en geldschieters uitleg over het festival dat dit jaar de hele maand juni duurt. Méxima wil weten of een festival als Tam-Tam ook naar andere plaatsen kan worden gekopieerd, of dat het al leen maar in Leiden-Noord bestaans recht heeft. Ook vraagt ze zich af hoe de organisa tie zoveel vrijwilligers enthousiast krijgt en of dit festival nu werkelijk een beetje verbroedert en voor sociale sa menhang in de wijk zorgt. Wijkgroep- voorzitter Antoon van Dijk kaart de wankele financiële onderbouwing van het festival nog even bij haar aan. Hij wil graag een structurele subsidie van de gemeente zodat het festival, dat on geveer een ton kost, elk jaar gevierd kan worden. „En wat is daarop het antwoord van de gemeente?", vraagt Méxima aan wethouder Buijing. Die zegt haar toe dat ze dit festival volgend jaar ook kan bezoeken als ze wil. Tam-Tam is vol gens Buijing een parel in de kroon van Leiden en die parel blijft ook de ge meente koesteren. Pagina Ri: 'Dat is Maxima niet, maar Dikke Ger in zijn BMW' erste Open 'uindagen (i Leiden Maxima praat met de makers van een muurschildering. De prinses hielp zelf ook een handje. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd Het nieuwe ka binet wil dat jongeren zich onbe taald inzetten voor de samenle ving. In de toekomst moeten zij een vorm van sociale dienstplicht vervullen, een zogeheten maat schappelijke stage. Met maatre gelen als deze moet het debat over waarden en normen con creet worden ingevuld. Dit zei premier Jan Peter Balkenende vanochtend in de Tweede Kamer tijdens het debat over de rege ringsverklaring. Het nieuwe kabinet wil ook dat alle buitenlanders voortaan een cursus 'waarden en normen' gaan volgen als zij zich in Ne derland willen vestigen. Ook zal meer aandacht worden besteed aan veiligheid in buurten, en moeten ouders met probleem kinderen hulp krijgen van de overheid bij de opvoeding. In het debat ging Balkenende vanochtend in op de kritiek vanuit de Tweede Kamer dat de voornemens in het regeerak koord 'asociaal' zijn. „Ook na deze maatregelen blijft het Ne derlandse stelsel een van de meest sociale in de wereld", zei hij. Gisteren uitten de oppositie partijen harde kritiek op Balke nende. Volgens hen vraagt het nieuwe kabinet vier jaar lang grote offers van grote groepen mensen, zonder daarvoor iets terug te geven. Volgens Balkenende zal ieder een moeten bloeden om de stagnerende economie er weer bovenop te helpen. „Nederland staat op een tweesprong. We marcheren in de richting van de 500.000 werklozen. Nemen we moeilijke maatregelen en daarmee de weg omhoog of la ten we het op zijn beloop en zakken we verder weg?" Zware ingrepen zijn nodig, be nadrukte de premier, zoals loonmatiging, de ontkoppeling van ambtenarensalarissen en uitkeringen en de bezuinigin gen in de WW en de WAO. „De verleiding om geen pijnlijke keuzes te maken is groot. Maar dan duurt de weg omhoog twee keer zo lang en is die dubbel zo zwaar", aldus Balkenende. Wouter Bos (PvdA) sprak in zijn reactie van een leeg verhaal. „Er worden grote woorden gebruikt om kleine daden te maskeren. Want wat krijgen mensen terug voor hun offers? Niet meer ba nen, minder politieagenten, minder stadsvernieuwing, min der verbetering van de leefom geving." Jan Marijnissen (SP) sprak on omwonden van 'asociaal be leid'. Volgens LPF-leider Mat Herben maakt het nieuwe kabi net niets waar. „Het beetje ex tra geld voor openbaar vervoer is niet genoeg om de achteruit- aller landen, verenigt u! is uit de mode aan het 1. Twee op de drie Neder- ?rs vinden die ene dag dat welkende vaders door ...{der en kinderen in het zon- worden gezet maar hele- niks. Overdreven. Een je onzin. Een feest van voor- middenstand die de omzet scheerschuim en lekkere Ijes omhoog ziet schieten, sderdag is populairder. Maar om dan toch? Vermoedelijk at moeder het toch een stuk irder heeft dan vader. Want inks de emancipatie neemt rouw in veruit de meeste ge en het leeuwendeel van de voor de kinderen op zich, al niet in combinatie met een l Ja, vader gaat mee naar ballen en is in het weekend bereid nog meer 'leuke' m met de kinderen te doen, moeder mag de rotklusjes het opvoeden opknappen, aarvoor namens alle vaders laten we niet te zeer gene- eren. Er zijn heel veel va- die wel een rol spelen in het noden, in de verzorging en in luishouding. Die vaders ver ten het - net als moeders - r een keer per jaar in het 30l netje te worden gezet. M al die andere zogenoemde «aders dan? Staan die straks lege handen op vaderdag? ten die omdat ze de hele op pad zijn om brood op de ik te krijgen gestraft worden hun gebrek aan inzet s? Natuurlijk niet fenomeen vaderdag moeten [ewoon in stand houden, teer per jaar (twee keer als noederdag meetelt) wijken dagelijkse beslommeringen 'f een moment van samen ■net de kinderen. Een mo lt waarop je als vader beseft bevoorrecht je bent. vader schiet niet vol als kleine (of kleintjes) trots het chool gemaakte rijmpje bij ontbijt overhandigt waarin de hemel wordt ingepre- Waarin voor een keertje dt bevestigd dat je als vader [t- Niet alleen dat. Dat je de Ie van allemaal bent Ni Meyer door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël en de Palestij- nen lijken begonnen aan een nieuwe, bloedige ronde van ge welddaden, de 'routekaart' naar de vrede ten spijt. Zestien Israë liërs kwamen gistermiddag om en meer dan negentig anderen raakten gewond toen een Pales tijnse zelfmoordterrorist zich opblies in een stadsbus in Jeru zalem. Een uur na de aanslag liqui deerde Israël in Gaza-stad twee Hamas-militieleiders. De dader van de aanslag in Je ruzalem, afkomstig van de Wes telijke Jordaanoever, was ge kleed als een orthodoxe jood. Een bewaker bij de bushalte waar hij was ingestapt had ver zuimd hem te controleren. Vanochtend lagen er nog 28 slachtoffers in ziekenhuizen. Bij de aanval in Gaza-stad kwa men ook zes Palestijnse voor bijgangers om. De gedode com mandanten waren Tito Mas saoud (35) en Sufil Abu-Nahaz (29) van Izadin al-Kassem, de gewapende vleugel van Harnas. Later op de avond liquideerde Israël nog twee Hamas-mili- tanten, eveneens in Gaza-stad. De Palestijnen zeggen dat ze hun pogingen de radicale mili ties te bewegen tot een wapen stilstand zullen voortzetten. De kans op een bestand lijkt na de gebeurtenissen van gisteren echter zo goed als verkeken. Volgens Hamas is de aanslag het begin van een serie wraak nemingen voor een Israëlische poging een van haar belangrijk ste politieke leiders, Abdul Aziz al-Rantissi, te liquideren. Hij raakte dinsdag lichtgewond bij een luchtmachtaanval op zijn auto. door Nancy Ubert oegstgeest - Justitie ziet af van het plan om in Oegstgeest een gevangenis te bouwen. Dat heeft wethouder Meester gister middag te horen gekregen. Meester is verteld dat de rijks overheid niet genoeg geld heeft om een flink aantal penitentiai re inrichtingen te bouwen. Daardoor valt Oegstgeest bui ten de boot. „Wij staan niet in de topvijf van meest geliefde plaatsen voor een nieuwe ge vangenis." Het cellencomplex zou op het voormalige terrein van het Ma rine Elektronisch Optisch Be drijf komen staan. Omwonen den ageerden fel tegen dat idee. 'Geen gevangenis in onze ach tertuin', luidde hun slogan. Wat er wél gaat gebeuren met het terrein, kan Meester nog niet zeggen. De grond is nog steeds in handen van de dienst Do meinen. Nu er geen hogere overheid is die nog interesse heeft in het gebied, komt de ge meente in aanmerking om het te kopen. Daarover gaat Mees ter in september praten, belooft ze. Secretaris Cees Broeksma van de Kamer van Koophandel Rijnland pleitte er onlangs in deze krant voor om vooral geen gevangenis te laten bouwen op de makkelijk bereikbare locatie aan de A44. De Kamer van Koophandel ziet meer in een mix van zorg, ontspanning, be drijfsverzamelgebouwen en tal van andere werkfuncties. gang van het spoor tegen te gaan en de beperking van de hypotheekrenteaftrek maakt huizen alleen maar duurder." CDA-fractieleider Maxime Ver hagen nam het op voor het ka binet. Wel wil hij dat de hogere ziektekosten voor chronisch zieken sneller worden gecom penseerd dan het kabinet van plan is (in 2006). De CDA'er wil dat dit al volgend jaar gebeurt. Pagina Binnenland i: Meer over de regeringsverklaring rotterdajm/anp - Ruim twee derde van alle Nederlanders (67,4 procent) hecht niet of nauwelijks waarde aan vader dag. Toch voelt 39,7 procent zich genoodzaakt vader op een of andere manier in het zonne tje te zetten. Bijna een kwart brengt zondag 15 juni een ca deautje bij zijn of haar vader. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek dat bureau Blauw Research in opdracht van bugalowpark Center Pares heeft uitgevoerd. Van de onder vraagden vindt 21,7 procent va derdag zelfs „een beetje onzin". Opvallend is dat vrouwen en kinderen het leuker vinden om vader te verwennen dan dat hij dat zelf vindt. Van hen vindt 27,3 procent vaderdag heel be langrijk. door Theo de With leiden - Directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouw burg is tijdelijk uit zijn kamer verbannen. Hij heeft zijn on derkomen moeten afstaan voor de voorstelling 'De 5e Kamer' van theatergroep Max. Dit ge zelschap speelt komend week einde op allerlei plekken in de schouwburg. Regisseur Moniek Merkx heeft van de oudste schouwburg van Nederland een groot en ge heimzinnig huis gemaakt. De theaterbezoekers (vanaf 8 jaar) gaan op ontdekkingsreis door het theater. Er worden scènes gespeeld in onder meer de tuin en op de trappen. In de direc tiekamer is voor de gelegenheid een groot roze bed geplaatst. De ruimte is omgedoopt tot liefdeskamer. Omdat er deze week allemaal schoolvoorstellingen worden gespeeld, kan Van Mossel een week lang niet achter zijn bu reau plaats nemen. „Ik verhuis momenteel van de ene kamer naar de andere", zegt hij. „Ook ik zie op deze manier alle uit hoeken van de schouwburg." De jeugdvoorstelling 'De 5e Ka mer' wordt zaterdag en zondag vier keer gespeeld. Pagina R8: Directiekamer als liefdeskamer Hilversum - De Zeeuwse pop groep Blof heeft deze week re den voor een feestje. Omarm, het nieuwe album van de band, komt op 1 binnen in de Album Top 100 van Mega Charts. Dat meldt de stichting die de Ne derlandse hitlijsten samenstelt op haar website www.mega- charts.nl. Blof heeft nu drie keer met een album de hoogste positie in de Album Top 100 ge haald. haarlem - De 42-jarige Amster damse man die heeft bekend de voormalige Philips-topman Roel Pieper en diens vrouw met een mes te hebben gestoken, blijft vastzitten. De raadkamer van de rechtbank in Haarlem heeft zijn voorarrest met dertig dagen verlengd. Dat heeft een woordvoerster van de recht bank meegedeeld. Ricka Pieper is begin deze week uit het zie kenhuis ontslagen. Roel Pieper raakte bij de aanslag op zijn Aerdenhoutse landgoed Koe koeksduin slechts licht gewond. den haag - De AEX-index, de belangrijkste graadmeter van de beurs in Amsterdam, is gis teren voor het eerst sinds 22 ja nuari boven de 300-punten- grens gesloten. De beurs sloot net boven die psychologisch belangrijke grens met een plus 2,4 procent op 301,73 punten. Vanochtend leek de trend naar boven door te zetten. Na twee uur handel stond de AEX op 306,73. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Ladan (links) en Laleh Bijani (29) uit Iran worden begin juli van elkaar gescheiden. Foto: Reuters/Bob Strong siNGAPORE/GPD - Eindelijk is er een team artsen dat het aan durft. De Siamese tweeling La dan en Laleh Bijani (29) uit Iran wordt begin juli van elkaar ge scheiden in het Raffles Hospital in Singapore. Het risico van de operatie is groot: de vrouwen delen dezelfde bloedsomloop, één van hen kan sterven. Recent zijn wel jonge Siamese tweelingen met succes geschei den. Bij volwassenen is dat veel moeilijker. Al jaren probeerden de vrouwen een ziekenhuis te vinden dat de operatie wil uit voeren. In Duitsland werden ze in 1996 afgewezen, omdat vol gens de chirurg één van hen met zekerheid zou overlijden. Dat risico sluiten de artsen uit Singapore ook nu niet uit. Toch willen Ladan en Laleh het risico nemen. Ze hebben heel ver schillende persoonlijkheden, willen hun leven ieder een ei gen invulling geven. Beiden studeerden in 2000 af als advocaat: je kunt immers als Siamese tweeling geen twee verschillende beroepen uitoefe nen. Zo is het ook met hobby's en verlangens. Laleh houdt van puzzelen, Ladan kookt graag. Laleh wil in Teheran wonen, Ladan wil terug naar haar ge boorteplaats Shiraz. Laleh wil aan het werk, Ladan studeert liever verder. Wj gaan zorgvuög om mei pereoonsgegevens In het colofon van óe krant treft u rvaJere mfonnatte aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 400114 l l l l l l l l Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1