LEIDEN REGIO 'e Ruijter houdt vast lan 'herenakkoord' 150 Jaar Onder Ons dankzij de Verkleyen en de Wesselinghen Stompwijk krijgt monument voor doodgeboren baby's 'De Vroomen niet schuldig aan sores Warmond Poelgeest dichterbij Open dagen bij peuterspeelzaal Meerderheid tegen wethouder én tunnel uetanborgh ait rich aan ls jntawouDE-DORP - Oudheid- °P> nier Suetanborgh in Zoeter- mile-Dorp heeft haar open- fling dit jaar aangepast aan drukte bij de Ronde van eterwoude. Door het wieler- OSQ enement is de oudheidkamer itasi n het Suetanpad aanstaande y ge; ndag heel moeilijk bereik- 0-4; Het museum blijft daar- i tegen de gewoonte in deze [de zondag van de maand Jï ht. In plaats daarvan opent i itanborgh haar deuren op 'dag 22 juni van 14.00 tot uur. De oudheidkamer op dit moment een ten- telling in het kader van van de boerderij. donderdag 12 JUNI 2003 door Coen Polack warmond - De lastenverhoging die burge meester en wethouders van Warmond heb ben voorgesteld om het hoofd te bieden aan de geldproblemen van de gemeente, zijn ex treem en kort door de bocht. Volgens de War- mondse politiek zijn er creatievere oplossin gen te bedenken voor de problemen. Tijdens een vergadering over de grote tekor ten op de Warmondse rekening stond Pro gressief Warmond gisteravond alleen in zijn oordeel, dat wethouder De Vroomen voor een groot deel verantwoordelijk is voor de tekor ten. Volgens raadslid Goudsmit is de bewe ring van De Vroomen, dat hij alleen de bren ger van een slechte boodschap is, niet hele maal waar. „We kunnen niet aan de burgers verkopen dat het hier jaren achtereen financi eel mis gaat en dat daar geen politieke verant woordelijkheid voor wordt genomen", aldus Goudsmit. „De wethouder kan er inderdaad niets aan doen dat er in de afgelopen jaren veel financiële verplichtingen zijn aangegaan waar de gemeente niet meer onderuit kan. Hij kan er wel voor zorgen dat de begroting klopt en dat er goed gepland en gecontroleerd wordt of alles financieel klopt. Dat is volgens mij niet gebeurd." Goudsmit wilde nog niet zeggen of hij tijdens de raadsvergadering over twee weken zijn vertrouwen in de wethouder opzegt. „Maar er begint zich langzamerhand wel een conclusie in mijn hoofd te vormen." Hoewel de andere politieke partijen het voor stel van de wethouder om de ozb met zeven tig procent te verhogen niet steunen, vinden ze ook niet dat De Vroomen veel anders kan doen. Raadslid De Winter van Warmond An ders: „Volgens mij wil de wethouder die ver hoging helemaal niet doorvoeren. Hij geeft hiermee het signaal dat wij iets creatiefs moe ten verzinnen. „De wethouder ziet ook dat er geen andere mogelijkheden zijn dan de lasten flink te ver hogen", is de conclusie van CDA-raadslid Hoek. WD'er Van der Scheer stelt dat de wet houder geen bezuinigingen ziet omdat hij te veel vast houdt aan afspraken die na de ver kiezingen zijn gemaakt. Misschien moet hij daar maar eens wat afstand van nemen, zo redeneert Van der Scheer. CDA'er Hoek ziet in dat geval alleen nog de laatste uitweg voor Warmond. Als we alleen nog maar kunnen zoeken naar bezuinigingen en geen geld meer hebben voor de uitvoering van nieuwe pro jecten dan raken we achter in de vaart der volkeren. Als we meer ambtenaren hebben dan we met onze inkomsten kunnen betalen, dan is onze gemeente gewoon te klein. Om geld te besparen kunnen we dan maar beter met andere gemeenten fuseren." Van der Scheer wijst Hoek erop dat fusie met andere gemeenten niet perse goedkoper hoeft te zijn en dat er ook andere vormen van samenwerking zijn die geld kunnen besparen. Hoek: „Veel gaten in onze begroting zijn ont staan door samenwerkingen die juist veel geld vragen. Bij vrijblijvende samenwerking wordt werk vaak dubbel gedaan, waardoor het financiële voordeel verdwijnt." oegstgeest - De afstand tussen nieuwbouwwijk Poelgeest en het centrum van Oegstgeest wordt steeds kleiner. Gisteren zijn de eerste twee delen geplaatst van de brug over de Haarlemmertrekvaart, die Poelgeest en het dorpshart met elkaar moet verbinden. De stalen de len zijn gemaakt in Middelburg. Op pontons kwamen ze gisteren aan in Poelgeest. Een grote kraan zette de gevaartes op hun plaats. Mor gen zijn de andere twee brugdelen aan de beurt. Het afbouwen van de brug duurt zeker tot de bouwvakvakantie. Daarna worden de we gen aangelegd. De brug gaat open in het voorjaar van 2004. Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - Wie nieuwsgierig is hoe het er aan toegaat op een peuterspeelzaal, kan binnen kort een kijkje nemen bij Kieke boe aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest. Ouders van kinde ren in de leeftijd van twee tot vier jaar zijn daar welkom op de open dagen. Kiekeboe biedt plaats aan vijf entwintig peuters. Onder toe zicht van twee leidsters en een vast team van vrijwilligsters wordt bij deze peuterspeelzaal veel gewerkt met thema's. „In een stille periode tussen de tra ditionele feestdagen door wordt bijvoorbeeld een toverfeest ge houden", vertelt woordvoerster Maijolein Bach. „Dit jaar is ook uitgebreid aandacht besteed aan de verjaardag van Dikkie Dik. Voor ouders worden regel matig koffieochtenden gehou den en jaarlijks houwen we een opa-en-omadag. We werken graag en veel met muziek." Verder onderscheidt de speel zaal zich van collega-instellin gen dankzij de vijf uur opvang. Kinderen worden 's ochtends om 08.00 uur gebracht en kun nen 's middags om 13.00 uur weer worden opgehaald. Bach: „De peuters spelen niet alleen, maar lunchen ook samen. In de praktijk blijken kleine kinderen dit heel leuk te vinden. Vaak eten ze meer boterhammen dan thuis." Op dinsdag 17 juni en op donderdag 19 juni houdt Kiekeboe open huis. Belang stellenden zijn welkom tussen 09.30 en 11.30 uur. 'Kan ik eindelijk een bloemetje neerleggen' door Judy Nihof stompwijk - Stompwijk krijgt een monumentje voor alle doodgeboren en ongedoopte baby's, die tot in de jaren zestig achter de heg van het kerkhof zijn begraven. De kinderen mochten niet in gewijde grond worden begraven. Ze werden door de koster toevertrouwd aan niet-geheiligde grond. Soms in het bijzijn van de vader, maar meestal was zelfs hij er niet bij. Een graf om te bezoeken was er niet. Volgens Riet van der Ham, voorzitter van de wijk- contactgroep van de parochie in Stompwijk zit het verdriet daarover bij veel moeders, die hun doodgeboren kind meestal niet eens te zien kre gen, nog steeds erg diep. Dat bleek tijdens een aantal druk bezochte contactavonden. „Daar kwam ter sprake hoezeer het mensen nog steeds bezighoudt. Sommige moeders zijn boven de ze ventig, maar hebben het verdriet nog steeds niet kunnen verwerken. Ook van kinderen van moe ders die overleden zijn, hoorde ik dat hun moe der het "er tot aan haar dood over heeft gehad'." Met drie moeders had Van der Ham onlangs een ontroerend. Daarin ontstond het idee voor een monument. Gedacht wordt aan een zuiltje met een mooie tekst. Volgens Van der Ham betreurt de kerk de gebeurtenissen van destijds inmiddels zeer en moet het monumentje 'recht doen' aan de betrokkenen. Van der Ham hoopt dat meer moeders contact met haar opnemen om samen na te denken over de vorm van het monument en de tekst. Dan kunnen ze het kerkbestuur een gezamenlijk voorstel doen. Tot dusver hebben zes moeders zich gemeld. Het is de bedoeling dat het monu mentje er zo snel mogelijk komt, zodat zoveel mogelijk ouderen het nog meemaken. Van der Ham heeft gemerkt hoe belangrijk de moeders het vinden. „Een moeder zei: straks kan ik éinde lijk een bloemetje neerleggen." Contact opnemen met Riet van der Ham over het monumentje kan tot 16 juni op 071 - 5801519. jr Nancy Ubert ieest - CDA-wethouder De ter klampt zich vast aan een inakkoord. „Goed besturen is zorgen voor je buren." Hij «lt dat Oegstgeest zijn ver dingen hoort na te komen, gemeente moet de tunnel on- rhet spoor naar de Leidse Me- iwijk bouwen. Het merendeel nde gemeenteraad iks het niet ithem eens. Juridisch staan ze hun recht, vinden ze. christen-democraten scha- zich als enigen achter hun thouder, zo blijkt woensdag- «nd in de commissie Ruimte Groen. Volgens hen heeft De jter groot gelijk als hij zegt Poelgeest is 'geënt' op de in omstredentunnel, de Blaeij: „Het staat duidelijk in de stukken dat die er moet komen. Wat er niet staat is wie de bouw moet beta len. Oegstgeest is daartoe dus niet verplicht." Eegdeman van Leefbaar Oegst geest heeft het afgelopen zater dag al in deze krant gezegd en herhaalt het tijdens de vergade ring: „In het convenant dat ja ren geleden is gesloten staat niks over een tunnel." Eegde man verraadt vast dat zijn partij in de raadsvergadering een mo tie gaat indienen om de verbin ding naar de Merenwijk uit het plan Poelgeest wordt geschrapt. LO wil het niet op zijn geweten hebben dat door die tunnel 5000 extra verkeersbewegingen per dag door de autoluwe wijk worden gemaakt. Ze krijgen daarin steun van Progressief Oegstgeest. (advertentie) Hoewel De Ruijter hamert op goed koopmanschap, de mon delinge afspraken en de hoop volle onderhandelingen die hij nog met Leiden voert over de fi nanciering van het project, vol harden zijn tegenstanders in hun verzet. De wethouder doet er nog een schepje bovenop en schetst de drama's die ontstaan als de tunnel niet wordt ge bouwd. Een bouwplan dat niet door kan gaan, problemen met buurgemeente Leiden, rechts zaken en schadeclaims. Zijn te genspelers worden er niet warm of koud van. Het goede nieuws dat De Ruijter bereid is een spitspaal te plaatsen, wordt teniet gedaan als blijkt dat hij daarover met Leiden nog moet onderhandelen. Huizing van oppositiepartij WD zegt, dat zijn partij zich al tijd aan afspraken houdt. „We waren nooit voorstander van die tunnel, maar wilden dat ding niet schrappen omdat we steevast te horen kregen dat daarover duidelijke afspraken op papier staan." Nu blijkt dat de bestuursovereenkomst ner gens te vinden is, overwegen de liberalen hun koers bij te stel len. De Ruijter wacht een tu multueuze raadsvergadering. Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf K VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BUENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0,30 PER MIN). I Oudste toneelvereniging van Nederland bereidt zich voor op een jubileumvoorstelling op de boerderij RMarieta Kroft letswoude-rijndijk - In het lege, vroege voorjaar. Bij volle an. Dan staan de toneelspe- 5,zangers en muzikanten van van oorsprong Hazerswoudse eniging Onder Ons weer op de nken. Dat doen ze nu al bijna iderdvijftig jaar, precies vol 's de reglementen die in 1854 'opgesteld. hele Leidse regio zal weten 'Nederlands oudste ama- ttoneelvereniging komend 'rjaar jubileert. De voorbe rgen voor de voorstelling, net als in de beginjaren in om een boerenstal wordt ge iden, zijn in volle gang. De ftderij van Jan en Jolies dwliet aan het Hazerswoud- Spookverlaat vormt de laat- twee weekeinden van maart t decor voor de voorstelling 'andag van Guus Ponsioen. locatie, voor de stal van fa lie Kerkvliet, vertellen de to- elspeler Ben van Leeuwen 'van de jubileumcommissie) •orzitter Jacques Verkley en Tetaris Anne-Marie de oot-Wesselingh over hun eniging Onder Ons. Veel van geschiedenis is bekend, om- l de programma's altijd be- atd zijn gebleven. Maar ook 'dat plaatselijk historicus es Kroon in het Historisch 'seum in Hazerswoude-Dorp 1 overzichtstentoonstelling 'r de club inrichtte, namen Verkley en Wesse- >h uit het buurtschap Groe- "dijk bij Hazerswoude-Rijn- Bestuursleden en toneelspelers Jacques Verkley, Ben van Leeuwen en Anne-Marie de Groot-Wesselingh in de stal van Jan en Jolies Kerkvliet uit Hazerswoude, de plek waar Onder Ons volgend voorjaar bij volle maan het 150-jarig bestaan viert. Foto: Hielco Kuipers dijk zijn onlosmakelijk verbon den aan de toneelvereniging. Leiderdorper Jacques Verkley is zelfs een nazaat van boer Jan Verkley die destijds met Onder Ons begon. Anne-Marie de Groot is de kleindochter van Jan Wesselingh ('rooie Jan'), die vanaf 1923 zo'n veertig jaar re gisseur was. Oprichter Jan Verkley uit Groe nendijk had altijd al een voor liefde voor verkleedpartijen en poppenkast Pastoor Wesse lingh, die één keer in het jaar het kerkkoor op een gezellige manier wilde laten potverteren, vroeg Verkley om het koor te amuseren. Dat werkte aanste kelijk op andere koorleden en al snel ontstond een toneelclubje, dat in 1853 de operette 'Het Magnificat of de proefdoende Zanger' uitvoerde aan de Does- brug in Leiderdorp. Er volgde een voorstelling in herberg het Warmonderhek in Warmond. De uitvoering van 'De Put en de Schat' of 'De twee standbeel den' in 1854 gold als de officiële oprichtingsdatum. De toneelvereniging werd een verzetje voor de boeren, die het later in het voorjaar weer druk zouden krijgen op het land. Ze speelden mee of genoten van het optreden, met een feest dat tot diep in de nacht duurde. Toch kreeg Onder Ons ook veel tegenwind. Pastoor Bosnians verbood het amateur-gezel- schap, omdat het iets van de duivel was. Jacques Verkley: „Volgens mij was de pastoor ja loers." Onder Ons mocht niet meer in het parochiehuis optre den en ook vrouwen mochten op een gegeven moment niet meer meespelen. Maar de rebelse Verkley liet zich niet kisten. Hij ging door. Dan maar midden op het plat teland, in een boerenschuur. Een voorwaarde voor een op treden was dan wel dat het vol le maan moest zijn, want an ders konden de aanwezigen de weg naar huis niet meer vin den. Makkelijk was het niet om aan toneelstukken te komen. Jan Verkley ging er voor naar het theater in Amsterdam. Hij wist altijd achter het toneel te ko men en in ruil voor een boeren kaas kreeg hij dan een tekst boek. Na een jubileumvoorstel ling bij het 50-jarige bestaan voelde Jan Verkley zich niet goed. Een maand later overleed hij. Na een periode van stilte nam zijn schoonzoon Theodorus Wesselingh de leiding van het toneelgezelschap over. Na zijn overlijden in 1922 werd zijn neef Jan Wesselingh, de opa van Anne-Marie de Groot, de regisseur. De club timmerde aan de weg. Dat bleek in het jubileumjaar 1954 wel. Na een optreden ter gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana aan Hazers woude mocht Onder Ons het predikaat 'koninklijk' voor de naam zetten. Dat de club volgend jaar het ju bileum viert, is niet in de laatste plaats te danken aan ene J. Wesselingh. De man die vier jaar geleden op 80-jarige leeftijd overleed, was het enige lid dat in de zeventiger jaren elk jaar de contributie betaalde aan het amateurfonds. De club was in 1969 op sterven na dood. Tien jaar later probeerde Wesselingh de vereniging nieuw leven in te blazen en ging op zoek naar nieuwe leden. Het lukte. Hij wees nazaat Jacques Verkley aan als voorzitter. En in 1982 bracht Onder Ons het stuk 'Het begon in een gracht' van Wim Dumont op de planken in het Groenendijkse parochiehuis Pleyn '68. Twaalf leden telt de toneelver eniging nu. En elk jaar spelen ze in Pleyn 68 en in het theater Ins Blau aan de Haagweg in Leiden. „We proberen stukken op te voeren die het gewone amateurtoneel overstijgen", zegt Leidenaar Van Leeuwen. Hij noemt als voorbeeld het stuk Rijgdraad van Judith Herz- berg, dat ze twee jaar geleden opvoerden. Anne-Marie de Groot is voor de muziek bij Maurice Horsthuis geweest. Voor een boerenkaasje kreeg ze die mee. Enkele maanden gele den speelden ze 'Les Liaisons dangereuses' van Christopher Hampton. Ambities om op te treden in grote schouwburgen hebben de leden van Onder Ons niet. Van Leeuwen: „We hebben geen tijd om de professionele kant uit te gaan. Ontspanning stapt bij ons voorop. Dat is al honaerdvijftig jaar zo en dat blijft zo." Onder Ons zoekt nog spelers Voor de jubilieumvoorstelling Maandag van de koninklijke muziek-, zang- en toneelver eniging Onder Ons zijn in to taal vijftig toneelspelers, mu zikanten en zangers nodig. Spelers uit Leiden en omtrek zijn welkom om mee te wer ken aan de landelijke premie- re van het stuk, dat wordt ge schreven en gecomponeerd door Guus Ponsioen. Wie mee wil doen kan zich aanmelden op het e-mailadres: 150jaar@- toneelvereniging-onder-ons- .nl of gewoon naar de audities komen op zondagavond 15 en 22 juni in theater Ins Blau aan de Haagweg 4 in Leiden. De data voor de audities voor zang en muziek zijn nog niet bekend. 'Maandag' gaat over een boer die zo opgaat in zijn liefde voor het toneel, dat de gevolgen voor zijn have en goed eerst komisch, daarna tragikomisch en op den duur zelfs dramatisch zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17