'aa- LEIDEN REGIO Tekort sneltram bedraagt ten minste 150 miljoen I Gestripte auto op Haagweg bron van ergernis Over honderd jaar is ook dit boek Rechter spreekt Leidenaar vrij van aanranding zwakbegaafde vrouw Politie rukt uit voor vechtersbazen JJ dministratieve' Jj de van medisch ecialisten ChristenUnie wil weten hoe veel Leiden moet bijdragen den haag/leiden - Opgelucht en geëmotioneerd heeft een 55- jarige Leidenaar gereageerd toen de Haagse politierechter hem gisteren vrijsprak van sek sueel misbruik van een 32-jari- ge zwakbegaafde vrouw. De man had een leidinggevende functie bij de sociale werkplaats in Voorschoten waar de vrouw in dienst was. Het vermeende slachtoffer ver telde de politie dat ze twee keer door de verdachte was belaagd tussen 13 en 27 april 2001. Ze had hem bij haar thuis uitgeno digd om thee te drinken en toen zou het uit de hand zijn gelopen. Volgens de vrouw had de man haar tegen haar wil bij hem op schoot getrokken, ge zoend en betast. Bij een tweede bezoekje zou hij haar zelfs heb ben gedwongen om zijn intie me delen te betasten. Ze had doodsangsten uitgestaan, zo vertelde ze de politie. De Leidenaar vertelde echter een geheel ander verhaal. Hij was inderdaad thee gaan drin ken bij de vrouw. Ze zou nogal overstuur zijn geweest omdat niemand haar wilde helpen bij het zoeken van een andere baan en zou hem huilend om de hals zijn gevlogen. Ze zou hem gekust hebben en hij zou haar van zich af hebben moe ten houden en kalmeren. Op een gegeven moment had ze haar nachthemd helemaal om hoog getrokken en was hij weg gegaan, zo vertelde de man. „Ik zei haar dat ik voor een kop je thee kwam en niet voor seks", zei hij. Een week later zou de vrouw hem gesmeekt hebben om nog eens langs te komen. De verdachte zei dat hij in de veronderstelling was dat ze haar excuses wilde aanbie den voor haar eerdere gedrag. In plaats daarvan zou ze hem hebben verteld dat ze dacht dat ze zwanger was 'omdat haar teddybeer ineens aan de andere kant van het bed had gestaan'. Onthutst zou hij zo snel moge lijk hebben willen vertrekken. In het halletje zou zij hem in zijn kruis hebben gegrepen. „Ik heb jaren met zwakbegaaf de mensen gewerkt, maar van haar had ik nooit verwacht dat ze zoiets zou doen", zei de Lei denaar. Op het werk was de vrouw juist rustig en op zich zelf. Omdat zij een achterstand in haar geestelijke vermogens heeft, was het voor de politie moeilijk om haar te verhoren. De vrouw veranderde haar ver klaringen over de vermeende aanranding ook steeds. Het openbaar ministerie fns even als de politierechter van me ning dat de man moest worden vrijgesproken. Toen de Leide naar dat hoorde, slaakte hij een diepe zucht. leiden - De politie had gisteren haar handen vol aan een aantal vechtersbazen. Gisteravond sloeg een 36-jarige Leidenaar zonder reden met een fietsslot in op twee mannen in het Noorderplant soen. Eén van de slachtoffers, een 37-jarige man, moest diverse wonden in zijn gezicht in het ziekenhuis laten hechten. Op aange ven van getuigen kon de politie de aanvaller aanhouden. De brandweer viste het slot uit het water. Even later was het raak op de Therese Schwartzestraat. Een 58-jari- ge Leidenaar en een 34-jarige man uit Nieuw-Vennep blokkeerden met hun bestelbus de straat. Toen twee automobilisten uit Leiden (31 en 32 jaar) hen daarop aanspraken ontstond er een vechtpartij. De inzittenden van de bus gebruikten zelfs een stuk aluminium en een mes om hun gelijk te halen. De politie rekende de vier man nen in. De automobilisten moesten zich aan opgelopen verwon dingen laten behandelen. in - De inschrijving voor SPeertoernooi, een jeugd- balcompetitie georgani- [d door de afdeling Leiden deSocialistische Partij, sluit gen. Tussen 24 juni en 4 juli - en kleine teams in de Kooi, tevenshof, de Mors, de Bur- eesterswijk, de Merenwijk uidwest. De finale is op de stenmarkt. Iedereen vanaf 6 kan een team vormen en doen. Informatie via 06- 3389. n. n/amsterdaaa - Medisch ialisten in academische jnhuizen zoals het LUMC fcjen dat ze te weinig verdie- ■in vergelijking met hun col- Ds in algemene ziekenhui- |Ze gaan in juli daarom pu- fcvriendelijke acties voeren. Acties spelen zich achter de ttmen af en patiënten mer- M er niets van, verzekert Bdvoerder E. Quarles van Brde van Medisch Specialis- ■Ook woordvoerder Ketting 1 het LUMC venvacht voor - nten geen problemen, ongeveer 3.000 medisch ialisten in Nederland die in 5t zijn bij academische zie- iiiizen, voerden al vaker ac- [oen kregen zij de belofte de salarissen zouden wor- gelijkgetrokken, maar daar t tot op heden geen geld te zijn. Volgens een dvoerder van de Landelij- rereniging van artsen in l£ itverband (LAD) kunnen ,a alarissen van jonge me- [specialisten 10 tot 20 pro- verschillen met die van Z( collega's met vergelijkbare I jd en ervaring bij algeme- ekenhuizen. yj ctiebereidheid is volgens je roordvoerder groot. Vorig 0 lielden de artsen een aan- n eer op doordeweekse da- II ondagsdiensten. Ze willen st( e hele maand juli de regi- et e staken van een aantal j. sche handelingen, zoge- ide dbc's. De ziekenhui- m ouden hierdoor in proble- m kunnen komen omdat boekhouding niet meer Vereniging Academische t nhuizen (VAZ) zei eerder >rd te willen gaan met de sverhoging van de me ld specialisten mits de rijks- c leid en/of zorgverzeke- tjj! extra geld op tafel zouden j n. Volgens de specialisten leze partijen hier niet toe en d. Een woordvoerder van M vindt die conclusie te lsj >arig. Binnenkort volgt eg. Hij heeft hoop dat het n( re kabinet met extra mid- te over de brug komt. zi door Robbert Minkhorst leiden - Het rijk moet nog minstens honderd miljoen euro bijleggen voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn. De regio betaalt de rest. Het tekort op het budget voor de sneltram tussen Gou da en Leiden, zo blijkt uit nadere be rekeningen, moet ergens tussen de 150 en 175 miljoen euro liggen. De aanleg kost 233 miljoen euro. De trams moeten in 2007 gaan rijden, en vanaf 2010 van Leiden ook naar de kust. De tracés Oost en West van de Rijn Gouwe Lijn kosten samen 400 miljoen euro. Voor West is nog geen euro beschikbaar. Naar dat tracé heeft een milieustudie (MER) plaats. Daaruit blijkt welke variant (via Val kenburg of Rijnsburg) het beste is. De financiering van de Rijn Gouwe Lijn roept vragen op bij de Christen- Unie. De partij betwijfelt dat het geld voor de sneltram er wel komt. Aardei- ding voor fractievoorzitter Van As om schriftelijke vragen te stellen aan bur gemeester en wethouders is de over eenkomst binnen de stuurgroep Rijn Gouwe Lijn over de wijze van finan ciering. In die stuurgroep zijn ge meenten, provincie en het bedrijfsle ven vertegenwoordigd. De sneltram vraagt een groot offer van de ge meenten langs het tracé: afgesproken is dat zij met de provincie eenderde van de kosten dragen. Het rijk finan ciert de rest. De ChristenUnie wil opheldering over die verdeelsleutel. De partij vraagt een uitsplitsing tussen de vier betalende partijen: rijk, gemeenten, provincie en het bedrijfsleven. De ChristenUnie wil ook weten hoe veel elke gemeente betaalt: de bijdrage is naar draagvlak en afhankelijk van het belang van een gemeente bij de aan leg van de Rijn Gouwe Lijn. Zo heeft Leiden er met een tracé door de bin nenstad meer aan dan Rijnwoude (één halte). Volgens provinciebestuurder Norder, die de overeenkomst vorige week be kend maakte, moeten gemeenten on derling nog uitmaken wie wat betaalt. Eenderde van de financiering komt neer op grofweg 80 miljoen euro. Een deel daarvan betaalde provincie al. Van As wil weten hoe concreet de toezeggingen uit het bedrijfsleven zijn, en hoezeer de regio kan rekenen op de resterende bijdrage van het rijk. De overheid moet bezuinigen en voor infrastructurele projecten is altijd al geld tekort. Het CDA wil een deel van het 'kwartje van Kok'gebruiken voor de aanleg van de sneltram. De bedoeling is dat de sneltram uit eindelijk vanaf Leiden doorrijdt naar Katwijk en Noordwijk. Het oostelijke deel van het tracé moet in 2007 klaar zijn, het westelijke in 2010. Volgens de regio ('geen oost zonder west') zijn beide delen onlosmakelijk met elkaar verbonden. Leiden gaat daarin nog wat verder, geeft Vein As aan, en hij refereert aan een aangenomen motie daarover. Daaruit volgt volgens de fractieleider dat Leiden geen cent in het oostelijke tracé steekt zonder ze kerheid over de aanleg van het tracé naar de kust. Hij vraagt of het rijk, de provincie, de overige gemeenten en het bedrijfsleven die voorwaarde wel kennen. Voor het oostelijke deel is al geld van het rijk beschikbaar. Er is nog min stens 107 miljoen nodig en meer als de aanleg tegenvallers oplevert. De fi nanciering van het westelijke tracé is onzeker. Daarvoor is nog helemaal niets gereserveerd. n woners van de Haagweg w omgeving van de Leonar- *a 'rk zijn ten einde raad. Al dan zes maanden staat een auto naast de stoep keerd die de buurt ver- Het voertuig, een grijze 340 DL is volgens de waarschijnlijk gestolen, niets of niemand in heel ii die de auto wegsleept of andere manier verwij- •e wagen is inmiddels nverlaten vrijwel ge- de autoradio is eruit ge- de vier-banden zijn lek ;n en in de voorruit zit ite ster. Als de bewoners en aanspreken, wordt igd huis en haard in de 'ken. de omwonenden, me- Vlugman, heeft al ettelij- n contact gehad met de „We gaan er achteraan, )uw, krijg ik dan te horen. Igens blijft het stil en als weer eens bel wordt me gezegd: we kunnen de eigenaar niet traceren. Terwijl de num merplaten er nog opzitten. Vol gens de politie zou de eigenaar zich achter een postadres kun nen verschuilen, maar vervol gens krijg ik weer te horen dat die auto absoluut voor 1 juni is weggesleept. Inmiddels zijn we bijna op de helft van de maand beland en is er nog niets ge beurd. De bewoners weten in middels niet meer waar ze aan toe zijn. Kunnen we nog wel op de politie vertrouwen, vraagje je dan af. Er komt hier regel matig een politieauto langs maar de agenten doen niets. Past die pet ons eigenlijk wel allemaal?" Vlugman ergert zich des te meer omdat de bewoners van het appartementencomplex aan de Haagweg, waar vroeger de kolenhandel van Perquin zat, hun tuintjes, balkonnetjes en vensterbankjes er pico bello hebben uitzien. Fris geschil- Professor Groenveld presenteert deel 2 van Leidse geschiedenis door Timoteus Waarsenburg leiden - Zaterdag is het zo ver. Dan wordt het tweede deel van Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad in de Hoogland se Kerk gepresenteerd. De serie is eigenlijk het antwoord van deze tijd op het vierdelige stan daardwerk over de geschiedenis van Leiden dat de Leidse hoog leraar Blok tussen 1910 en 1918 schreef. Beschrijft deel 1 de ge schiedenis van de stad tot 1574, het jaar van de belegering en bevrijding van de Sleutelstad, deel 2 behandelt de periode 1574 tot 1795. Onder supervisie van professor Groenveld, hoog leraar Geschiedenis en Cultuur van de Republiek der Verenigde Nederlanden aan de Universi teit Leiden. „Blok is een kind van zijn tijd", zegt Groenveld. In zijn stan daardwerk, Geschiedenis eener Hollandse stad, staat de politie ke en institutionele geschiede nis centraal. Tegenwoordig hebben historici meer oog voor de sociale en economische as pecten van de geschiedenis. Zo'n benadering werpt totaal andere vragen op. En dus ook andere antwoorden. Deze vier boeken over de geschiedenis van Leiden vormen dus eigen lijk een aanvulling op Blok. De zelfde stad, dezelfde episoden uit het verleden, maar andere, nieuwe invalshoeken. Maar ook wij zijn kinderen van onze tijd. Over honderd jaar vinden ze dit boek ook gedateerd." „We hebben de geschiedenis van Leiden in dit boek vanuit sociaal oogpunt geschreven. De feiten zijn niet veranderd. De datum van Leidens Ontzet is niet verschoven. Maar we heb ben meer onderzoek gedaan naar de interactie tussen stad en mens, gekeken naar gebeur tenissen en reactie van betrok kenen daarop. We hebben Lei den als geconcentreerde sa menleving van mensen beke ken. Niet als bestuurscentrum. Maar het accent op het leven in de stad gelegd. „Bij een feitelijke beschrijving van de geschiedenis zou je kij ken naar bijvoorbeeld de be sluiten die een stad als Leiden in een bepaalde periode heeft genomen. Wij hebben juist on derzocht hoe bestuurders en bestuurden met elkaar omgin gen. Had de burgerij invloed op de besluitvorming of onderging ze de besluiten van de bestuur lijke elite? Het traditionele beeld over de zeventiende, achttiende eeuw is dat beslui ten worden genomen voor het volk, maar niet door het volk." „Dat beeld hebben we toch moeten aanpassen", gaat Groenveld verder. „Ons onder zoek in de archieven heeft aan getoond dat de bevolking van Leiden in die tijd met van alles en nog wat bij het stadsbestuur aanklopte. Tal van besluiten zijn genomen op basis van ver zoeken uit de burgerij. Verzoe ken van buurten, straten, gilden of individuen." „Ook in die tijd waren straten en buurtjes al georganiseerd. De voorlopers van wijkvereni- gingen dus. We hebben gezien dat een bepaalde buurt bijvoor beeld bij het stadsbestuur klaagde dat de rioolgoten zo stonken. Of er geen plank over heen mocht. Het stadsbestuur keurde dat voorstel goed. De buurt moest vervolgens wel op eigen kosten de aanpassing la ten doen." „Het grote verschil", zo meent Groenveld, „tussen toen en nu is eigenlijk dat de gemeente aan zo'n verzoek nooit een alge meen beleid koppelde. Nu zou een gemeente zeggen: 'goed, we pakken meteen de riolering in de hele buurt of stad aan'. Vroeger schiep de gemeente een precedent. Als ze ergens toestemming voor gaven, volg den andere buurten vanzelf met gelijksoortige verzoeken." „Deze vorm van geschiedschrij ving is op veel meer fronten toepasbaar. Neem nou bijvoor beeld de kunsten. Je kunt on derzoeken welke kunstenaars uit een bepaalde stad of streek kwamen en welke werken ze gemaakt hebben. Een andere benadering is om na te gaan wie aan welke kunstenaar een opdracht gaf en waarom. De zelfde historische feiten geven zo een ander, menselijker beeld van het verleden. Mensen van nu zullen zo ook meer herken- Professor Groenveld: „We hebben de geschiedenis van Leiden in dit boek vanuit sociaal oogpunt geschreven." Foto: Hielco Kuipers ning met het verleden hebben. Ook toen leefden er mensen als u en ik." „Een aardige gebeurtenis die in dit boek aan de orde komt is de grote loterij die in 1596 in Lei den is gehouden. Dat was een hele happening. Net als tegen woordig vaak gebeurt, ging ook toen de opbrengst van zo'n lo terij naar een goed doel. Het geld van deze loterij is naar het Pest- en Doolhuis is gegaan." „Als je een lot kocht, moest je een rijmpje inleveren. Die rijm pjes werden tijdens de trekking voorgelezen. Uit één mand werd een rijmpje getrokken en voorgedragen. Vaak door wees kinderen. Vervolgens werd uit een andere mand een briefje getrokken met 'ja' of een 'nee' er op. Als het 'ja' was, dan had de schrijver van het rijmpje een prijs. Om de loterij aan te kon digen werden in het hele ge west 'prijskaarten' opgehangen. Daarop stond aangegeven waar en wanneer de trekking was en wat er allemaal te winnen viel. Het voorlezen van al die rijm pjes, en daarmee de trekking van de loterij, duurde dagen. Dat was een feest in de stad. Door de bestudering van de so ciale context van gebeurtenis sen uit het verleden, zoals bij voorbeeld de loterij of de stads- besluiten, leer je een samenle ving beter te begrijpen." Deel 2 van Leiden. De Geschie denis van een Hollandse stad wordt zaterdag 14 juni Om 16.00 gepresenteerd in de Hoogland se Kerk. Wie zich nog niet heeft ingeschreven voor de hele serie kan dat terplekke doen en met een deel 1 en 2 meenemen. Losse delen zijn vanaf volgende week in de boekhandel te ver krijgen. Het contrast is groot tussen de keurige voortuintjes aan de Haagweg en de aftandse sloopwagen. Foto: Hielco Kuipers derd, de plantjes vol in bloei en de stoepjes keurig geveegd. „Die auto ontsiert de hele buurt", zegt Vlugman. Aan de ergernis van de bewo ners van de Haagweg komt binnenkort een einde, laat woordvoerder Chris van Eg- mond van de politie Hollands Midden weten. „De auto, die niet gestolen is, staat op naam van een inwoner van Zoeter- woude-Dorp, zoblijkt uit een mutatie van 1 juni. Op die da tum is er door de politie een brief gestuurd naar de ter naam gestelde met daarin het verzoek het voertuig te verwij deren van de openbare weg. De eigenaar heeft dus nog tot de vijftiende van deze maand de mogelijkheid om de auto weg te laten halen, want het voertuig is namelijk niet verze kerd dus hij mag er niet in rij den. Haalt hij de auto niet op tijd weg dan doet de politie het, althans dan geven wij een ge kwalificeerd takelbedrijf de op dracht dat te doen. Op kosten van de eigenaar van het voer tuig, welteverstaan." De bewoners van de Haagweg moeten dus nog eventjes ge duld hebben. Puzzelen Leidenaar Roald de Vries en Jaap van Diermen uit Sassen- heim doen zaterdag mee aan het Nederlands kampioen schap puzzelsport dat in Hoofddorp wordt gehouden. De vijftig beste puzzelaars van Nederland hebben zich gekwa lificeerd via de nationale voor ronde op de website van Puz zelsport. Bij het kampioenschap gaat het om taal- en cultuurneutrale puzzels. De deelnemers wor den in het Sanoma-gebouw aan de Capellalaan 65 van 10.30 tot 16.00 uur getest op lo gisch inzicht, Tekenvaardigheid en analytisch denkvermogen. Om 17.00 uur is de prijsuitrei- tóng. De beste vier puzzelaars van Nederland plaatsen zich voor het wereldkampioenschap dat van 14 tot en met 19 oktober op nationaal sportcentrum Pa pendal bij Arnhem wordt ge houden. Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15