LEIDE Leiden geen veilige stad Jezus helpt bij hoofdpijn REGIO Portaal Leiden krijgt zware onvoldoende van huurders 'Dat is Maxima nietmaar Dikke Ger in zijn BMW lirecteur apt op bij roenoordhal stelling! tin Verkerk is een ndagsvlieg el geëist gen Leidse ngsdealers Onroerendgoedvereniging opgericht voor Leidse regio Doorkijkje! Geef uw mening over het Aalmarktplan Groenveld komt met deel 2 Leidse jeschiedenis I Jantje van ciden, koning en praatjesmaker fooi spro- tut. donderdag 12 juni 2003 R1 Onderzoek: Voorschoten brandveilig André de Jong heeft direct zijn functie als direc- van de Groenoordhallen [gelegd. De Jong, die 34 jaar Groenoordhallen werkte, dt opgevolgd door Gideon n en Jeroen Altink, die on- aan de slag zijn gegaan in hallencomplex aan de Wil de Zwijgerlaan. enaar Altink, die begin deze nd in dienst trad bij de Li- ia Groep, eigenaar van de inoordhallen, geeft als re- voor het vertrek van De een koerswijziging binnen bedrijf aan. Vanwege het de mkz-crisis noodge- ;en afscheid van de vee- en andere marktontwik- m heeft de directie zich :n beraden op de toe- en besloten een andere |in te slaan. willen onder andere meer :en en grote publieks - ienten in de hallen", Altink. Om de nieuwe óe volledig in staat te stel- ar beleidsvoornemens in ien is, aldus Altink, in overleg besloten dat De per direct zijn functie igt. De Jong was vanoch- iniet bereikbaar voor com- (advertentie) Geef uw mening door Silvan Schoonhoven leiden/amsterdam - Leiden scoort niet sterk als het gaat om veiligheid. Dat blijkt uit een on derzoek van weekblad Elsevier. Leiden staat in de veiligheids ranglijst op nummer 15 van de 25 grotere steden. In de lijst is dat direct voor Den Haag en Rotter dam met hun grootstedelijke problemen. Elsevier heeft als uitgangspunt de gewone burger genomen, die geen zin heeft om slachtof fer te worden van inbraak, dief stal, van auto of fiets, verniel zucht, bedreiging, mishande ling, straatroof, een verkeerson geluk, een brandende horeca gelegenheid of een ontploffen de fabriek. Zoetermeer komt in het onder zoek als buitengewoon veilig uit de bus en staat op de derde plaats. Voorschoten en Noord- wijk springen er in het onder zoek positief uit als het gaat om brandveiligheid. Maar acht Ne derlandse gemeenten kregen een hogere waardering van de inspectie voor openbare orde en veiligheid. Leiden blijkt over de hele linie een matige middenmoter. Op duizend inwoners waren er 22 verkeersongevallen; dat is aan de hoge kant vergeleken met soortgelijke gemeenten. Met 64 bedreigingen of mishandelin gen scoort Leiden ook bovenge middeld. De 66 inbraken, 434 diefstallen of vernielingen van auto of fiets per duizend inwo ners zijn meer in overeenstem ming met het gemiddelde. Op het punt 'handhaving' doet Lei den het niet slecht, met een ne gende plaats van de 25 grootste steden. Gevaarlijke bedrijven zijn er niet in Leiden: in de Leidse regio staat alleen Akzo in Sassenheim als 'gevaarlijk' te boek. Zestig procent van de Leide- naars voelt zich veilig in zijn ge meente. Net zoveel mensen lo pen nooit om vanwege hun vei ligheid. In Katwijk, Lisse, Al kemade, Noordwijk en Noord- wijkerhout voelt ongeveer drie kwart van de mensen zich vei- lig- Dordrecht, Breda en hekken sluiter Tilburg zijn volgens het onderzoek de meest onveilige steden van Nederland. Van de grote gemeenten komt Emmen wat betreft veiligheid als beste uit de bus. Het Friese Tytsjerksteradiel is de veiligste kleine gemeente van Nederland. Prinses verovert de harten van Noord haag Tegen vier drugs- ers uit Leiden (18, 23, 24 en lar) zijn gistermiddag voor laagse rechtbank gevange- raffen geëist van tien nden tot anderhalf jaar. s alle verdachten beriepen tijdens het proces op hun [recht. Alleen de 27-jarige wilde bij de rechtbank zijn d opendoen. Hij zou twee andere verdachten heb- langestuurd bij het dealen ugs. De man voorzag zijn rige en 23-jarige collega- ts van bolletjes cocaïne en ine, die ze op straat ver leiden. Gezamenlijk zou iertal zo'n honderd bolle- )er week hebben verkocht, ze in totaal duizend euro terdienden. olitie ontdekte het samen- ingsverband na een aantal dat de 24-jarige man op schaal in Leiden drugs indelde. Doordat ook deze herdachte zich op zijn recht beriep, werd niet he- Jal duidelijk wat zijn rol was nne et clubje dealers. Volgens vat) hillende getuigen, voorna lt afnemers van de drugs, ten de mannen al twee tar samen. dat bleek lastig te bewij- Vandaar dat op de dag ing stond dat de vier man- verdacht werden van dea- tssen maart 2002 en maart De officier van justitie eis- [en de 24-jarige hoofdver- 4 bo te een celstraf van twee vaarvan een half jaar voor gelijk. Ook de 23-jarige herdachte hoorde deze eisen. Tegen de andere eiste de officier vijftien 'den cel, waarvan vijf ïuilpe ^^elijk en achttien tden cel waarvan zes voor- jdelijk. Rechtbank doet over twee uitspraak. door Marijn Kramp vervolg van voorpagina leiden - „Ik hoop dat ze een rok aan heeft. Dat zou heel mooi zijn." Wesley en zijn vrienden ömer, Carlo en Maik specule ren er lustig op los terwijl ze op Maxima wachten. „Zal ze in het echt net zo knap zijn?" vraagt ömer zich af. Een van de foto grafen die ook voor de ingang van buurthuis De Kooi hangen, knikt veelbelovend. „Hopen dan dat ze naar ons toe komt." Die kans is groter, bedenken de jongens, als ze een leuke vraag voor Méxima hebben. Maar verder dan baby's, bijbehoren de tiener-toespelingen en een hoop gegrinnik komen ze niet. Dan maar vragen om een hand tekening, besluiten ze. Wesley, die de aanrijdroute in de gaten houdt, vraagt zich af: „Wat voor auto zal ze hebben?" Maik: „Een hele dure, denk ik. Denkie niet? Volgens mij kan ze dat wel betalen." ömer schreeuwt en wijst op een auto die aan komt rijden: „Volgens mijn is dattur. Daar in die dure slee." Wesley: „Welnee juh. Dat is Dikke Ger in zijn BMW." Méxima laat nog even op zich wachten in Leiden-Noord, waar ze het in de prijzen gevallen multiculturele buurtfestival Tam-Tam wil bezoeken. Uitein delijk komt ze zelfs een kwar tiertje te laat. Wesley zet in 'Méxima, Méximaaaaa, de vrouw van al mijn dromen'. De jongens herhalen deze Mexico- variant een paar keer, maar bij gebrek aan meer tekst verstomt het lied al snel. Aan de overkant van de straat zit meer muziek. Daar schalt het levenslied uit de boxen en genieten de bewoners vanuit de tuinset in hun voor tuin van het spektakel voor hun deur. De vlag en wimpel wap peren. De koffie is klaar. Mcbri ma is welkom in Noord. Ongeveer honderd mensen wachten haar op achter de hek ken die een pad naar het buurt huis vormen. Voorbij de hekken hangen wat vrouwen op brom mertjes. Ze leunen voorover op het stuur met een sigaretje in de hand. De laatste nieuwtjes worden uitgewisseld, de nieuwe burgemeester - 'Lenferink heet- ie toch?' - wordt uitgebreid ge keurd. Hij lijkt er mee door te kunnen. Een vrouw kruipt door de afzetting en loopt op Lenfe rink af. Of ze met hem op de fo to mag. Lenferink poseert ge willig met een arm om haar heen en geeft er desgevraagd nog een handtekening bij ook. En daarmee lijkt de trend voor die dag gezet. Zelfs wethouder Buijing moet er op een gegeven moment aan geloven en plaatst zijn handtekening in de notitie boekjes van de verzamelaars. Als Maxima uiteindelijk arri veert - in lange broek - is het wachten snel vergeten. Wat is ze mooi, en spontaan, en leuk in het echt, klinkt het achter de hekken. Ze schudt handen, maakt praatjes, aait kinderen over hun bolletjes, en heeft nog een stralende glimlach over voor Wesley en zijn vrienden. Maar geen handtekening. Dat doet Maxima niet. Misschien, bedenken de jongens uit de buurt, omdat je dan al het geld van Bea kan stelen. Na haar bezoek aan buurthuis De Kooi stapt Méxima in de au to voor het korte ritje naar buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. De vrouwen starten de brommertjes, de kin deren springen op hun fietsen en de ouderen pakken hun rol- lators. Iedereen haast zich om niets te missen van Maxima's bezoek. Bij 't Spoortje wacht nog meer volk, maar Méxima rijdt door naar het kleine plein tje om de hoek aan de Bern- hardstraat waar zo'n zestig kin deren uit de buurt met een muurschildering bezig zijn. De kinderen kijken even op van de tientallen fotografen en het hooggeëerd bezoek maar heb ben al snel weer vooral oog voor hun kunstwerk. Maxima komt haar belofte na en gaat op zoek naar een kwast. Ze wil wel een vlieger inkleuren, maar dat moet dan natuurlijk wel met oranje. Als twee andere kinde ren met die kleur bezig zijn vraagt ze hun hulp. Fatima en Patricia willen wel. Hun namen en die van Maxima worden bij de oranje vlieger gezet als aan denken aan het bezoek. Fatima complimenteert de prinses met haar Nederlands. Méxima is een beginneling, want ze komt niet uit Nederland, vertelt het jonge meisje later in tal van mi crofoons en camera's, maar ze spreekt al heel goed Neder lands. Heel knap is dat, want het Nederlands is een moeilijke taal, besluit het kind. Voordat Méxima naar 't Spoor tje vertrekt, waar zo'n honderd Tam-Tam-vrijwilligers op haar wachten, stelt burgemeester Lenferink haar nog even voor aan mevrouw Cornet en drie andere dames van verpleeghuis Overrhyn. Méxima hurkt voor de rolstoel van de 84-jarige. De blinde mevrouw Cornet voelt aan Méxima's handen, armen, gezicht en haar. Als ze begrijpt dat ze een koninklijke hoogheid betast, duwt ze zich trillerig op uit haar rolstoel. Staand op haar sloffen zingt ze het Wilhel mus voor Méxima. Als Méxima haar enigszins chaotische wan deling naar 't Spoortje hervat, zakt mevrouw Cornet weer in haar stoel en verzucht: „Wat voelt ze lekker, deze Prinses." door Marijn Kramp leiden - Aannemers, project ontwikkelaars, architecten, fi nanciers, ambtenaren, advoca ten en alle andere beroepsgroe pen die zich in deze regio be zighouden met onroerend goed, kunnen elkaar tegen woordig treffen in een nieuwe vereniging. Gisteren is de Rijn en Duin Onroerendgoed Veren ging, afgekort Redov genaamd, voor hen opgericht. Het idee voor een vereniging waar al deze verschillende be roepsgroepen bij elkaar komen ontstond ruim een jaar geleden op een borrel van notarissen en advocaten, vertelt Roland Mans van Clercq Advocaten. „Mijn baas gaf mij toen de opdracht in rustiger economisch tij eens te onderzoeken of daar animo voor is. Dat blijkt het geval te zijn." De initiatiefnemers, on der wie ING-directeur Roel van den Berg die tot voorzitter van de club is benoemd, schreven zo'n 350 bedrijven en onderne mers in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek aan. Een kwart bezocht gisteren de eer ste bijeenkomst in de Burger zaal van het Leidse stadhuis. Redov is niet in het leven geroe pen voor belangenbehartiging, benadrukt Mans. „Het is louter een netwerkvereniging waar mensen contacten leggen en ideeën opdoen." Eens per drie maanden organiseert de vereni ging een bijeenkomst waar een spreker een bepaald thema zal behandelen. Het eerste onder werp op de agenda is de ont wikkeling van het EWR/Slacht huisterrein in Leiden. Een hier bij betrokken architect zal de plannen voor deze nieuwbouw- locatie in Leiden-Noord uit de doeken doen. p uits door Silvan Schoonhoven leiden - Het is geen reclame voor een bruistablet, maar een aankondiging van een kerk dienst. Een dame, het gepijnig de hoofd in de handen, vestigt de aandacht op een bijbeltekst over de genezende kracht van het geloof en de diensten van de Leidse evangeliegemeente De Deur. Het is weer eens wat anders, moet De Deur gedacht hebben. Toch kan een kerkge nootschap lelijk de vingers branden aan affiches als deze. Een evangelische gemeente uit Eindhoven kwam vorig jaar door een soortgelijke aankondi ging in botsing met de Reclame Code Commissie. Een religieu ze groep mag namelijk niet de suggestie wekken dat ze gene zing kan bieden zoals een dok ter dat kan. De Rehoboth gemeente in Eindhoven kondigde vorig jaar 'grote genezingswonderen' aan door tussenkomst van twee Ni- geriaanse evangelisten. „Kom uw genezing halen!" nodigde het aanplakbiljet de zwakken, zieken en misselijken uit. Pure misleiding, vond de Reclame Code Commissie. Rehoboth moest maar met verklaringen van artsen bewijzen dat er echt genezingen plaatsvonden in Eindhoven. De evangeliegemeente had daar geen zin in. Genezing is tenslot te een breed begrip, vond de advocaat. „Mensen kunnen niet alleen fysiek genezen zijn maar zich ook in geestelijk op zicht beter voelen." Bovendien zouden artsen huiverig zijn om publiekelijk toe te geven dat hun patiënten op wonderbaar- De boodschap van het evangelie, aan de man gebracht als paracetamol. Foto: Hielco Kuipers lijke wijze genezen, voerde hij aan. De zaak liep met een sisser af: het college van beroep stelde Rehoboth uiteindelijk in het ge lijk. Edwin Meeuws, voorganger van De Deur in Leiden, heeft nog nooit gehoord van de proble men rond zijn Brabantse ge loofsgenoten. Hij is ook niet bang voor een aanklacht. „In acht jaar heb ik daar nog nooit last mee gehad. De Levens stroom Gemeente in Leider dorp heeft voortdurend dit soort aankondigingen. En kijk eens naar homeopathische ge neesmiddelen, die hebben geen geneeskrachtige werking van zichzelf maar worden wel als zodanig aangeprezen." De genezingswonderen die Je zus bewerkstelligt zijn wel de gelijk reëel, denkt Meeuws. „Er zijn genoeg voorbeelden van mensen die genezen zijn. Er was een vrouw die een hersen bloeding had gehad en daar door veel last had met lopen. Na het gebed had ze geen pijn meer. En inderdaad, er was ook een meisje dat vanaf haar jong ste jeugd last had van chroni sche hoofdpijn: totaal genezen. Het werkt wel degelijk. Ik zeg natuurlijk niet dat iedereen ge neest, want we hebben altijd nog te maken met een almach tige God, die een plan heeft." Denkt hij niet dat mensen al leen voor een gemakkelijke en goedkope genezing naar de dienst zullen komen, in plaats van voor de achterliggende boodschap? „Een kind wil ook eerst alleen maar het voordeel trekken van zijn ouders. Dat denkt nog niet na over wat het voor de vader kan doen, maar alleen anders om. Ik had zelf ook een veran dering nodig in mijn leven. Kijk, als er niets te halen is dan zul len de mensen niet komen." De genezingsdiensten van De Deur zijn elke zondag om 18.00 uur aan de Vijf Meilaan 137. door Robbert Minkhorst leiden - Portaal Leiden maakt opnieuw een slechte beurt bij de Nederlandse Woonbond, de vertegenwoordiger van de huurders. Volgens onderzoek blijkt Portaal Leiden de slecht ste woningcorporatie in het land op het gebied van dienst verlening. Het is niet voor het eerst dat de Woonbond de Leidse vestiging van Portaal - dat ook kantoren in Amersfoort, Arnhem en Nij megen heeft - afschildert als een slechte corporatie. Portaal Leiden kreeg al eens het predi kaat slechtste verhuurder. De corporatie verweerde zich toen met de reactie die titel te dan ken aan één bewonerscommis sie met wie ze in onmin leeft. Die commissie en Portaal ruzi ën al geruime tijd over de ver koop van woningen in een flat aan de Condorhorst. De Woonbond hield vorig jaar een enquête onder 183 huur dersorganisaties. De uitkom sten van de teruggestuurde vra genlijsten werden deze week bekendgemaakt. Vooral de dienstverlening van particuliere verhuurders is onder de maat. Vijf woningbedrijven kregen een 3 of een nog lager rapport cijfer van de Woonbond. Por taal Leiden is de enige corpora tie in dat rijtje. Portaal Leiden weet zelf dat de dienstverlening op z'n minst beter kan. In zijn afscheidsin- teryiew in het Leidsch Dagblad zei directeur Johan de Greef vo rig jaar: „Ik had graag gezien dat de dienstverlening beter was dan nu het geval is. We moeten een organisatie zijn waar bewoners razendsnel ant woord krijgen op hun vragen. Dat zijn we nu niet. Probeer ons maar eens te bellen." Portaal Leiden wil ook dat be woners precies weten welke plannen de corporatie met hun huizen heeft. Wanneer komt de schilder? En de nieuwe keuken? Gaat mijn huis tegen de vlakte? De Greefs opvolger, Lex de Boer, kondigde twee maanden geleden aan dat Portaal inmid dels een begin heeft gemaakt met meer klantvriendelijkheid. Bij de corporatie is dienstverle ning hoogste prioriteit. Voor betere bereikbaarheid komt een callcenter. „We willen zeker niet ontken nen dat de dienstverlening op het moment van het onderzoek van de Woonbond slecht was", zegt woordvoerster Pascale de Leijer. „We willen dat dat tot het verleden gaat behoren. Ons imago is nog steeds piet zo ge weldig en dat achtervolgt ons nog. We moeten reëel zijn: ver trouwen win je niet in één dag." Volgens haar erkent de ei gen huurdersorganisatie van Portaal Leiden inmiddels dat de dienstverlening er inderdaad op vooruit gaat. (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN Van 10 juni tot en met 7 juli ligt het ontwerp-stadsvernieuwingsplan Aalmarkt ter visie op het stadhuis en het Stadsbouwhuis. Op 19 juni wordt om 20.00 uur een informatieavond gehouden IK( I T n\t\o'Y% in het Stadsbouwhuis. KSJL/ClUCII Maxima schudt handen, maakt praatjes, aait kinderen over de bol en verovert de harten van vele wijkbewoners. Foto: Hielco Kuipers (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13