Reputaties redden in geval van crisis of calamiteit MEDIA Wereldomroep meer dan vakantiezender Verbazing over NOVA Is Daphne nu wel of niet zwanger? Hoofdmicrofoontje handig bij wind Gouden Effie voor Ben-reclame Pr-tactieken van overheden en bedrijven om negatieve publiciteit te vermijden Interview met premier elders HDC 648 DONDERDAG 12 JUNI 2003 door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Wereldomroep? Is dat niet Nieuwslijn Europa? Slechts voor de vakantiegan gers, die via hun kortegolfra- dio's naar het laatste (sport) nieuws luisteren? De mensen die daar naar luisteren zullen Radio Nederland Wereldom roep (RNW) - in spreektaal 'de Wereldomroep' - vermoedelijk wel kennen. Verder blijft het voor de buitenstaander toch nogal schimmig wat er gebeurt in het grote gebouw aan de Hil- versumse Witte Kruislaan. Die schimmigheid is eigenlijk wel wat onterecht, want de Wereld omroep doet veel meer dan al leen uitzendingen maken voor vakantiegangers in Europa. Nieuwslijn Europa heeft zijn populariteit in elk geval te dan ken aan de grote zomerse sportuitzendingen (Wimble don, voetbal, Tour de France) die door Radio 1 worden uitge zonden en via de Wereldom roep naar de diverse landen - ook wereldwijd - worden door gestraald. Met behulp van een satelliet of via de midden- en korte golf. De live-verslagen worden integraal door RNW uitgezonden; reclamebood schappen en het nieuws wor den 'weggedrukt' en dat wordt ingevuld door eigen presenta toren van de Wereldomroep. Afgezien van de nieuwsuitzen dingen (dagelijks tussen 07.00 tot 19.00 uur in Europa), ver zorgt de Wereldomroep talloze eigen achtergrondreportages, documentaires én muziekpro gramma's, gericht op luiste raars die de Nederlandse taal machtig zijn. Gedurende de zo mermaanden zijn dat vooral vakantiegangers. Zo'n 1,5 mil joen vakantiegangers luisteren overigens naar de Wereldom roep. De Wereldomroep zendt per jaar ongeveer 19.000 uur radio uit via korte golf, middengolf en de satelliet. Zo'n 800.000 Noord-Amerikanen en bijna één miljoen Afrikanen luisteren naar de Engelstalige uitzendin gen, terwijl in de landen van Latijns-Amerika ook zo'n mil joen mensen op de Spaanse uitzendingen van de YVéreld- omroep afstemmen. De We reldomroep ziet dat als een schone taak: 'Regionale be richtgeving in landen waar ze nauwelijks persvrijheid heb ben', aldus wordt het omschre ven door de Wereldomroep. De regionale programma's worden afgezien van Engels, Spaans en Portugees ook in het Bahasa (Indonesië) uitgezonden. Die programma's gaan niet alleen over de (politieke) situatie in Nederland, ook worden inter- nationele zaken belicht. Om een kleine indruk te krijgen waar de radio-uitzendingen van de Wereldomroep - afgezien van Europa- te ontvangen zijn: Noord- Midden- en Zuid-Ame- rika, Afrika. Midden-Oosten, Azië, Australië en Nieuw-Zee- land. De Wereldomroep kent ook een televisietak: BVN-TV. Dat is een samenwerkingsverband van de Wereldomroep met de NOS en de Belgische VRT. BVN-TV is een selectie van (informatieve) programma's die door de pu blieke omroepen en de VRT zijn uitgezonden. BVN-TV produ ceert ook zelf programma's. BVN-TV is te ontvangen in Eu ropa, Noord-Afrika, Zuidelijk- Afrika, Midden-Oosten, Neder landse en VS. Overigens behoort de Wereld omroep - die ook op internet buitengewoon actief is - tot de vijf invloedrijkste internationale publieke omroepen van de we reld, samen met Voice of Ame rica, BBC World Service, Deut sche Welle en Radio Franse In ternationale. In Indonesië be hoort de Wereldomroep al ja ren tot de meest beluisterde in ternationale omroep, vanwege de objectieve berichtgeving. Dat was de uitkomst van een BBC-onderzoek. Overigens is het niet de eerste keer dat de 56-jarige Wereld omroep - die werd opgericht na proefuitzendingen op 11 maart 1927 naar Indië - zwaar onder vuur ligt. Herhaalde keren leek het einde van de Wereldom roep nabij, maar steeds wist de organisatie het onheil af te wenden. Niet geheel zonder kleerscheuren, want RNW heeft de afgelopen tien jaar heel wat bezuinigingen moeten onder gaan. Niet alleen vanuit de poli tiek heeft RNW de hete adem gevoeld, ook collega-omroepen laten zich niet altijd even com plimenteus uit over de in Hil versum gevestigde internatio nale Nederlandse omroep. En nu zit het organisatiebureau McKinsey RNW óók al op de hielen. Hilversum - Met verbazing rea geert de Wereldomroep op de uitzending van NOVA, waarin wordt suggereerd dat de We reldomroep zijn langste tijd heeft gehad. .Adviesbureau McKinsey heeft in het onder zoek een lange lijst suggesties voor besparingen opgesteld. Het verbaast de Wereldomroep dat NOVA slechts één aspect uit deze lange lijst uitvergroot en daarmee een onvolledig en to taal onjuist beeld schetst. Het citaat van NOVA dat de Wereld omroep 'volstrekt achterhaald zou zijn' is volledig uit de lucht gegrepenschrijft de Wereld omroep in een vanochtend ver spreide persverklaring. Volgens de Wereldomroep schetst McKinsey een aantal bezuinigingsscenario's en doet het bureau geen concrete aan bevelingen. „Over efficiency maatregelen beslissen de om roepen zelf. Over kentaken, zo als de taken van de Wereldom roep, beslist de politiek en niet de Publieke Omroep en ook niet McKinsey." De Wereldomroep ziet de poli tieke besluitvorming met ver trouwen tegemoet, waarbij het bestuur en de directie verwijzen naar de vorig jaar kamerbreed aangenomen motie die verdere bezuinigingen bij de Wereld omroep uitsluit. De motie is nog niet uitgevoerd door de val van het kabinet. Naar verwachting is over twee weken het rapport van McKin sey klaar, aldus een woordvoer der van het ministerie van Cul tuur die bevestigt dat het raport een flink aantal scenario's be schrijft om te bezuinigen op de publieke omroep. Eén van die scenario's zou kunnen zijn de Wereldomroep flink te korten. Volgens de Wereldomroep be perkt het rapport zich tot de grote lijnen van mogelijke be sparingen, waaronder bijvoor beeld het volledig opheffen van bepaalde zenders, taken en diensten. Nuchter Personeelsleden van de We reldomroep hebben vanoch tend nuchter op het nieuws reageerden besloten weer j woon aan het werk te gaan. zijn geen personeelsbijeenl sten gepland. Wel hangt en sfeer onder het personeel w nn uit blijkt dat de omroepniec werkers vinden dat hen een is aangenaaid. Het personee hecht aan de verklaring var directie, die aangeeft dat N( het rapport eenzijdig naarfc ten heeft gebracht. Het om roeppersoneel voelt zich he slachtoffer van de gekleurdt ,c richtgeving en put hoop uil e-mail van directeur Bouwt die vanaf zijn vakantieadres boosheid uit en het persone een hart onder de riem si door te spreken van een politiek spel. .48 00 Een krantenartikel over kanker verwekkende stoffen in de mar garine, of een journaalitem waar in een bedrijfsnaam in één adem wordt genoemd met topmana gers die zichzelf zouden verrijken. Bij grote Nederlandse onderne mingen dringt steeds meer het besef door dat negatieve publici teit een reputatie voorjaren kan ruïneren. Pr-afdelingen stellen al les in het werk om de schade te beperken. door Mischa de Bruijn Hilversum - Dat de vuurwerkramp in En schede niet de geschiedenis is ingegaan als 'de Enschedese ramp', is geen toeval. Al snel nadat de vuurwerkopslag de lucht in vloog, besloot de calamiteitenstaf van de gemeente dat de naam Enschede niet voor altijd verbonden mocht blijven met de ramp. Woordvoerders hadden het vanaf dat moment in de media consequent over vuurwerkramp, en deze benaming ver scheen ook boven persberichten. De opzet slaagde: dagbladen, radio en tv namen het woord over. Crisiscommunicatie, heet dat in vakter men. Hoe beperk je de schade als een plaats-, bedrijfs- of productnaam bescha digd raakt in de publiciteit? Met name gro te ondernemingen zijn het belang hiervan steeds meer gaan inzien, omdat negatieve berichtgeving een reputatie voor jaren kan ruïneren. Alarm bij de persdienst van voedingsmid delenconcern Unilever, vrijdagmiddag 23 mei. Een Zweedse consumentenorganisatie komt met het bericht naar buiten dat het margarinemerk Becel pro.activ een te hoge concentratie kankerverwekkende koolwa terstoffen bevat. De persdienst zet zich schrap, en inderdaad: in het weekend komt het bericht op Teletekst te staan. Maandag volgen koppen in de dagbladen als 'Gezon de margarine kankerverwekkend'. „Toen wij hoorden dat het speelde, zijn wij onmiddellijk gaan kijken waar het om ging", zegt Tom Gordijn, hoofd van de persdienst. Bij Unilever ging een team van zes mensen aan de slag. Het team was da genlang non-stop met de kwestie in de weer. Er kwam een stroom telefoontjes van journalisten binnen. Gordijn: „Wat je doet is de feiten vertellen, maar vooral aangeven wat het bedrijf onderneemt om deze zaak uit de wereld te helpen. Je vertelt bijvoor beeld dat er een onafhankelijk laboratori um is ingeschakeld." Toen volgens Unilever uit onderzoeken bleek dat er niets aan de hand was, zette het concern de tegenaanval in. „We namen zelf contact op met journalisten", zegt Gor dijn. „We belden het ANP en alle grote dag bladen. Je probeert dan ook de redacteur aan de lijn te krijgen die het onderwerp in zijn pakket heeft, omdat je met persoonlijk contact toch beter kunt uitleggen hoe het in elkaar zit dan met een persbericht." Dinsdag verscheen er een advertentie op de voorpagina's van de dagbladen. 'Becel pro.activ volledig veilig', luidde de kop. Door voor tienduizenden euro's adverten ties te plaatsen, hield het voedingsmidde lenconcern zelf in de hand wat de lezer on der ogen kreeg. Gordijn: „Met zoiets zie je vaak dat in de berichtgeving prominent wordt verteld wat er allemaal mis zou zijn. Maar als dan blijkt dat het anders zit, is het moeilijk dat in het redactionele gedeelte van de krant terug te vinden." Overigens wil Gordijn niet kwijt wat het negatieve nieuws betekende voor de omzet van de boter. Vakbonden De pr-afdelingen hebben geleerd van voor beelden uit het verleden. Zo bracht bij Shell de storm van publiciteit rond het olieplat form Brent Spar een ommekeer in het be leid te weeg, zegt Herman Kievits, hoofd van de Nederlandse afdeling communicatie van het concern. Voortaan gaat de onder neming om tafel met belangengroeperin gen, al voordat er een besluit wordt geno men dat interessant zou kunnen zijn voor de media. Kievits: „We overleggen bijvoor beeld met vakbonden, politieke partijen en milieubeweging." Door belangengroepen mee te laten praten en ze goed te informe ren, denkt de multinational debacles als 'Brent Spar' in de toekomst te voorkomen. Destijds, in 1995, maakte Greenpeace van door de lucht kruist", zegt hij. ,AndersLDei weet je zeker dat ze bij het journaal dei ig.oo izonr ht.2C iAirp inlacl Aan 23.1 C ge vliegramp uit het archief trekken. En wil je niet hebben, omdat er dan een oi juist beeld wordt opgeroepen. Dwarszitten De calamiteitenstaf van Enschede sprak steeds over de 'vuurwerkramp' om te voorkomen dat de naam Enschede voor eeuwig verbon den zou blijven met de ramp.Archieffoto: CPD 'Brent Spar' een van de grootste campag nes in de historie van de organisatie ge maakt. De milieu-organisatie verzette zich tegen het voornemen van Shell het versle ten olieplatform naar de zeebodem te laten zakken. Het publiek zag op tv de beroemde rubberbootjes met actievoerders, die ten strijde trokken tegen de kolos van multina tional Shell. De zaak bezorgde het concern een enorme deuk in het imago. Klanten boycotten de Shell-stations en in Duitsland werden er brandbommen naar de Shell- pompen gegooid. Uiteindelijk haalde de multinational bakzeil en kreeg Greenpeace zijn zin. Overigens kwam later ook de mi lieuorganisatie onder vuur te liggen, omdat ze de zaak erger had voorgesteld dan die in werkelijkheid was. Geen informatie achterhouden, is de les die voorlichters konden trekken uit de media- hype rond de potjes babyvoeding van Olva- rit, een merk van Nutricia. Er was in de fa briek ontsmettingsmiddel in de potjes te rechtgekomen. In eerste instantie leek de zaak afgedaan toen Nutricia het product van de schappen haalde. „Maar na een paar dagen bleek dat het bedrijf hierover al enige tijd in discussie was met de keurings dienst van waren", vertelt Gerard Boulog ne, directeur van communicatiebureau Hollander van der Mey/MS&L en auteur van een boekje over crisiscommunicatie. Nutricia wekte volgens hem op deze ma nier de indruk dat ze de fout het liefst ver borgen had willen houden. „Dan zie je dat journalisten menen dat ze niet goed zijn voorgelicht, het niet meer vertrouwen en een paar mensen de zaak laten uitzoeken. Daar komt dan altijd wel wat uit. Het be drijf had meteen moeten vertellen dat er al gesprekken waren met de keuringsdienst." Lekken Grote Nederlandse ondernemingen bewe ren allemaal dat ze de laatste jaren transpa ranter zijn gaan opereren, om zo het ver trouwen te winnen van media en consu ment. Zo zet het chemieconcern DSM naar eigen zeggen alle ongewone voorvallen in en om de fabriek in Geleen - zoals het lek ken van een chemische stof - onmiddellijk op de website. Shell laat zich er op voor staan dat het concern al voordat dit wette lijk verplicht werd, in de jaarverslagen aan gaf wat er uit werd gegeven aan salarissen voor de bedrijfstop. Toen het inkomen van topmensen mikpifnt werd van woedende commentaren, adviseerde de persdienst van Unilever aan bestuursvoorzitter Burg mans in te gaan op een uitnodiging van Ba rend en Van Dorp, om zijn kant van het verhaal te kunnen vertellen op televisie. Als communicatieadviseur kun je de scha de als gevolg van negatieve beeldvorming proberen te beperken door met journalis ten mee te denken. Het bureau van Bou logne doet in Nederland de pr voor vlieg tuigbouwer Boeing.Als er midden op de avond een vliegtuig neerstort, dan heeft het tv-joumaal beeld nodig. Daarom zorgen wij dat de redacties beschikken over beeld materiaal van een vliegtuig dat normaal Hoewel geen enkele pr-afdeling dit hai zal zeggen, is crisiscommunicatie soms een kwestie van journalisten dwarszitti erhaiii Zo kun je in bepaalde gevallen voorkon,eerbe dat slecht nieuws over je bedrijf al te p ^ET minent wordt gebracht, door er op een |pjel voor de media ongunstig moment mee ouwtj naar buiten te komen. Te laat voor de deadline voor het NOS Journaal van ac rfen uur bijvoorbeeld, de best bekeken nieu j. j& rubriek. Je hebt dan kans dat het - als 1 Jvrei niet om een schandaal van enorme om vang gaat - de volgende dag door de re ties wordt afgedaan als oud nieuws. „H 3.15 zou hypocriet zijn als we beweren dan 1°0 het niet doenzegt een woordvoerder een grote Nederlandse onderneming, i voorwaarde dat de naam van zijn bedi niet wordt genoemd. Ontreddering Bij Ahold viel er met mooie praatjes nie Tato meer te redden, toen bleek dat de aand houders voor de gek waren gehouden opgewaardeerde bedrijfsresultaten. Cc municatieadviseur Boulogne: „Je ziet c hau ontreddering in de organisatie, maar z hebben toch vrij snel openheid gegeve ^ha Een week nadat het bekend werd hebb ze alle klanten een briefje gegeven, mei gebaar een gratis pak koffie erbij." De journalistiek weet ook uit eigen en; wat crisiscommunicatie is. De reputati chian van de New York Times als meest gezaall,ür hebbende en betrouwbaarste krant tei reld leed enorme schade door toedoen CHjma de jonge verslaggever Blair. Blair bleek Weei len van reportages te hebben verzonni overgeschreven van andere kranten. D mes trok het boetekleed aan. Blair wei j ontslagen, de top van de krant legde zi functie neer en het dagblad bracht paj ÊHaa™ vol correcties, tot op de kleinste details Soms is de beste pr om gewoon toe te I ven dat je fout zit. Fliec tfiau t ARD 22.3C jfim E reunc Heuti .3 Heuti KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1Rolan Garros finale heren NOS 2.655 2. Spoorloos KRO 2.375 3. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.019 4. Journaal (ma, 20u) NOS 1.870 5. EK Rusland-Nederland NOS 1.850 6. Dit was het nieuws TROS 1.572 7. Kopspijkers VARA 1.554 8. Hart van Nederland SBS 6 1.489 9. Journaal (ma,18u) NOS 1.479 10. Shownieuws SBS 6 1.394 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (ma) NOS 277 2. Klokhuis NPS 241 3. Leunig VPRO 225 4. Villa Achterwerk VPRO 212 5. Medabots FOXK 195 6. Pokemon FOXK 187 7. Ernst, bobbie en de rest FOXK 180 8. Roddels VPRO 179 9. Hamtaro FOXK 173 10. Genante verhalen VPRO 173 Marktaandelen in Nederland 1 12,7 (12,0) Nederland 2 14,7 (16,7) - Nederland 3 7,4 (7,7) RTL 4 16,9 (16,7) RTL 5 4,4 (4,2) Yorin 6,3 (5,5) SBS 6 13 (12,6) NET 5 5,2 (5,7) - V8 3,9 (3,6) Veronica 0,8 (1,1) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk en Luister- onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Hilversum - Was dat een flinke pukkel op het gezicht van Jack van Gelder tijdens de televisie uitzendingen vanaf de tennis banen van Roland Garros? Nee, het was een nieuw type micro foon dat de NOS sinds kort ge bruikt om onder lastige om standigheden toch een goed ge luid in de huiskamer te krijgen. Het staat een beetje potsierlijk. De presentator krijgt een clip aan zijn oor bevestigd en dan loopt er een klein stangetje langs zijn gezicht tot halverwe ge de wang. Aan het uiteinde van het stangetje zit een micro foontje. Op de Vlaamse publie ke televisie is de hoofdmicro foon erg populair. Tijdens aller lei studioprogramma's zitten presentatoren en gasten met zo'n zwart ap- alleen als het niet anders kan, in moeilijke omstandigheden waarbij de presentatoren en hun gasten in een rumoerige omgeving moeten werken. Bij opnamen heeft Wisman vier mogelijkheden om het geluid te registreren: een microfoon op tafel, het kleine zwarte micro foontje aan de kleding, een handmicrofoon en de hoofdmi crofoon. „In Parijs was er veel wind en veel rumoer. Dan kun je of de handmicrofoon nemen met zo'n plopkapje erop of de hoofdmicrofoon. Dit keer heb ben we voor de laatste gekozen. Ook zat er nog een klein kapje overheen om de wind tegen te houden. Daardoor werd de mi crofoon een bolletje en viel het iets meer op." hilversum/mediaredactie - Het wekelijkse gesprek met de mi nister-president zal vanaf mor gen voortaan te zien zijn in de zendtijd van Twee Vandaag. Tot nu toe werd het interview met de premier na afloop van het kabinetsberaad rond 23.00 uur als onderdeel van NOVA uitgezonden. Het gesprek is vanaf 13 juni rond de klok van 18.30 uur op Nederland 2. amsterdam/anp - De campagne waarmee telefoonmerk Ben (nu T-Mobile) afscheid nam van de Nederlandse markt heeft de Gouden Effie gewonnen. Het telecombedrijf kreeg de presti gieuze reclameprijs voor de campagne De laatste groeten van Ben. De Effie werd gister avond uitgereikt tijdens een bij eenkomst in Amsterdam. De Effie is een van oorsprong Amerikaanse reclameprijs voor effectieve communicatiecam pagnes. Om in aanmerking te komen voor de onderscheiding moet er een kwantitatief ver schil zichtbaar zijn tussen de marktresultaten op twee mo menten. Dit verschil moet aan toonbaar het gevolg zijn van communicatie-inspanningen. De laatste Ben-campagne heeft het bedrijf nieuwe klanten op geleverd, al bellen die nu de naam van T-Mobile. I cijfers wilde een woordvo gisteren niet prijsgeven. De Zilveren Effies gingen de campagnes Bob jij of B (ministerie van Verkeer ei terstaat), De lach en de (CliniClowns) en Geen fo Dat scheelt (Cl000). BIJ DE KAPPER Daphne bunskoek is niet zwanger. Beweert JEROEN PAUW en als DAPHNE's toyboy zou hij, zo niet hoofdverdachte, dan toch minstens medeschuldig zijn aan het eventuele nieuwe leven. Story laat PAUW aan het woord over de verbazing over het ge rucht en plaatst daar foto's bij die moeten bewijzen dat DAPHNE en JEROEN niet eer daags hun kind kunnen laten happen naar BUNSKOEK. Het paar maakte namelijk een para chutesprong op Texel en dat mag niet als je zwanger bent. Ook niet op Ameland overi gens, of elders. Wel vreemd dat DAPHNE niet zelf aan het woord komt. Bo vendien wijzen we er op dat ze hun relatie aanvankelijk ook verzwegen. Zo lang zelfs dat het er even op leek dat ze zelf de laatsten waren die wisten dat ze een relatie hadden. In Privé is DAPHNE ook nog gewoon zwanger. Het blad schrijft dat JEROEN inmiddels aan het idee gewend is. Bij MAXIMA op dat gebied nog geen nieuws. Of het moet waar zijn wat Weekend beweert. MAXIMA zou haar vriendschap met ALEX' ex EMILY BREMERS hebben laten afkoelen. Uit ja loezie over EMILY*s zwanger schap. Nog meer koninklijk nieuws dat niet zo positief uitpakt voor MAXIMA, nadat de bladen er vorige week al weinig subtiel op wezen dat Martinair haar naam slechts aan een vrachtvliegtuig wilde verbinden. Weekend denkt te weten dat LAUREN - TIEN en CONSTANTIJN *t Ou de Loo gaan bewonen. Een heus kasteel, terwijl MAXIMA slechts een villa was gegund. Opmerkelijk tenslotte, qua ko ninklijk dan, hoe vlotjes prinses MARILENE medewerking ver leende aan een fotoreportage van EDWIN SMULDERS. Hij trof haar terwijl ze letterlijk haar straatje stond te vegen en leun de even vriendelijk tegen de be zemsteel. Het blad schrijft daar dan, uit dank voor het aange naam poseren, vilein bij: 'Ter wijl MAXIMA, LAURENTIEN en ANNETTE waarschijnlijk nog nooit een stoffer van dichtbij hebben gezien.' In Privé waarschuwt IVO NIE- HE dat hij nog drie jaar door zal gaan met zijn TV Show. En dan moet LINDA DE MOL hem op volgen. Hij is 57. En dan nog drie jaar. Dat duidt op een be labberd slechte pensioenri iss ling, helaas. Party heeft, maar dat kan het weer komen, vrij veelv len over bloot poseren. M. AN MUDDER heeft haar b gage belegd en verloren, over moeten. SONJA SILVJ ook nog eens. Bij gebrek ander werk. Terwijl FROU1 DE BOTH ondanks een blo portage niet eens topless d te zonnen. Deze zomer ga voor FAJAH LOURENS uit GTST. Bij de bladenman haar tevens op de cover meen, Aktueel. Overigens zelfde minieme jurk die ha sferische bloei in Party ooi nauwelijks in toom kan ho den. Op dat omslag verkla ze: 'Ik heb ook mooie voi aflO W( Het riti Traxx. Theo Hakkert 10 NC 7 Noord- -Jprogr; Vt 22.00 T 10 M l ilag VanM l Regio i «i ÏÏS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10