Balkenende wil keihard ingrijpen Harry Groen pleit voor drie grote gemeenten in Duin- en Bollenstreek Katwijk wil af van 'negatief imago' Modellen lopen met 24 kilo heroïne tegen de lamp Leidsch Dagblad Dierentuin Amersfoort mikt op kraamkliniek Afbeelding van Saddam blijft op geldbiljetten m W M!"et te overz'en- Ook al Voor herstel van economie Rellen in centrum van Parijs HEAO BACHELOROPLEIDINGEN ZATERDAG 21 JUNI Blix beschuldigt VS van laster Hasjcafés moeten uit Amsterdam iTM I i Leidsch Dagblad Aeett f Ogs lummie Janus zijn hart og steeds ianslag Israël op lamas-leider 3 erontrust Bush ar estig banen «gbij I' akcentrale FNV ingel weer entraal bij aad van State •t-acute moet iar dokterspost' SHARON bezielt Ariel Sharon toch? 4 anslag op Hamas-spreek- 1% en hardliner Abdul al-Ran- j had op geen slechter mo- kunnen worden gepleegd, loop op een definitieve re- e van het conflict via de ^Kkaart' van de internationa- Kmeenschap lijkt met de ra- ^Unval van gisteren letterlijk lok op te gaan. Niet dat de is-leider nu zo'n buigzaam Klii* hij weigert zelfs het be- srecht van de staat Israël te Sharon echter begaat rersejie aanslag ofwel een ernsti- rnder of hij is werkelijk niet ïresseerd in vrede, is is een terroristische orga- e die zich samen met de is- ische Jihad en al- Aksa, de opende vleugel van Arafats ah, verzet tegen elke rege- net de joodse staat Deze uit A atie geboren groepen zijn itwoordelijk voor een reeks I oordaanslagen op Israëli's. Palestijnse premier Abbas deze groepen aan boord vredesproces te krijgen, probeert hen van nieuwe af te houden, 'oorstelbaar ingewikkeld natieke 'standje' van Abbas bene ten koste van Yasser door het Westen in het za- eholpen), wordt compleet 1 door de aanslag op leider. Israël moet langzamerhand beseffen strategie van oog-om-oog, i-tand nergens toe leidt verlaagt zich met de aan- [tot dezelfde terroristische Jken als Harnas, een be- fde staat onwaardig. Voor geliquideerde Palestijnse staan tien nieuwe in de rij. ige lichtpuntje van de is de veroordeling ervan lent Bush. Niet eerder juarcide hij Israël zo open- K An de liquidatie van een lei- I 'i ^an een 'terroristische' orga- "e. Amerika moet Sharon tot I brzaamheid dwingen. Doet dat niet, dan zijn de gevol- Mi Harnas uit wraak nog aanslagen, de enige manier Sharon om een einde te aan de spiraal van ge- is terughoudendheid ge ld aan tastbare onderhan- iresultaten, zoals de af- van nederzettingen. Alleen hij de terroristische or- ities de wind uit de zeilen as Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 4325Blos woensdag 11 juni 2003 nr. 43253losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 NOORDWUK - Nog geen uur nadat hij de ambtsketen van Noordwijk omge hangen kreeg, gaf Amsterdammer Harry Groen zijn visitekaartje af. De nieuwe waarnemend burgemeester ondersteunde een betoog van CDA'er Van Rooyen om in de Bollenstreek drie grote gemeenten te vormen. Van Rooyen wil op die manier een tegen wicht vormen tegen Leiden dat straks bij samenwerking tussen de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek veel gewicht in de schaal gaat leggen. Groen, nog maar enkele maanden ge leden in de race voor het burgemees terschap van Leiden, leidde gister avond tijdens zijn eerste Noordwijkse gemeenteraad de discussie over de verdere samenwerking tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek. Van Rooyen brak een lans voor een alternatief, namelijk de vorming van enkele grote gemeenten als tegen wicht voor Leiden. „Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg met 60.000 inwoners; Noordwijk, Voorhout, Sassenheim en Noordwijkerhout met 70.000 inwo ners en Hillegom en Lisse met 50.000 inwoners." Groen ziet wel brood in het voorstel van Van Rooyen. „Ik vind dat wij als college daar serieus naar moeten kij ken. We moeten niet verkrampt vast houden aan het oude, maar verlicht en geïnspireerd kijken naar de toe komst", aldus Groen. Groen refereerde voorafgaand aan de vergadering nog even aan de recente woelige maanden, toen hij aanvanke lijk werd voorgedragen als nieuwe Leidse burgemeester en vervolgens meedeed aan een referendum. Dat verloor hij in maart. Groen, die een golf van publiciteit over zich heen kreeg over ondeugdelijke declaraties, bedankte de Noordwijkse raad dat die 'objectief en onbevooroordeeld door de schijn van de publiciteit rondom hem' had gekeken. „Als u allemaal neen had gezegd, had ik hier van avond niet gezeten. Daar ben ik u zeer erkentelijk voor", aldus Groen. Hij kondigde aan als waarnemend burgemeester wellicht 'een zetje' te kunnen geven aan dossiers als de slechte financiële positie van Noord wijk, de reorganisatie van de ambtelij ke afdelingen en de ontwikkeling van de regio. „Ik herken hier veel van de Amsterdamse situatie in 1998, toen de stad met de rug naar de regio stond. Ook hier moeten we het nodige tegen gas geven en dat zal wennen zijn voor Leiden. Maar dat zal ik graag doen." Groen besloot met de hoop dat na zijn vertrek, als Noordwijk in de loop van februari 2004 een definitieve burge meester heeft, het idee leeft dat 'die Groen nog niet zo slecht was voor Noordwijk'. „Dan ben ik tevreden." den haag/gpd - Daadkracht is nodig om de Nederlandse econo mie weer op de rails te krijgen. Een regering van CDA, WD en D66 is de beste combinatie om dat te bereiken, zegt premier Bal kenende in de regeringsverkla ring. De premier stelt dat alleen de voorgestelde maatregelen van zijn kabinet een oplossing bie den voor de problemen waarin Nederland zit. „Nemen wij met deze moeilijke maatregelen de weg omhoog naar economisch herstel? Of laten we het op zijn beloop en zakken we verder weg?" Een belangrijk onderdeel van het nieuwe beleid is de loonma tiging. Balkenende benadrukt nogmaals dat de uitkeringen en ambtenarensalarissen niet te veel mogen stijgen. Hij doet een beroep op de sociale partners ook de lonen te matigen. „Een meerjarige beheersing van de loonkosten en van de pensioen kosten is niet het enige, maar de eerst noodzakelijke voorwaarde voor economisch herstel" Het kabinet wil op Prinsjesdag met voorstellen komen om de stij ging van de topinkomens aan banden te leggen. Op het terrein van de zorg ver dedigt het kabinet de keuze om het ziekenfondspakket te ver kleinen en een verplichte eigen bijdrage in te voeren. „Deze maatregelen zijn absoluut noodzakelijk om de explosief stijgende zorgkosten af te rem men", aldus Balkenende. Vol gens de premier zijn ook na de invoering van de maatregelen de eigen bijdrages van de burger laag in vergelijking met andere landen. Die relativering is niet aan het CDA besteed. De fractie pleit er voor dat de minima al volgend jaar gecompenseerd worden voor de gestegen zorgkosten. Voor compensatie van de stij gende kosten heeft het kabinet al een miljard euro uitgetrok ken. Balkenende benadrukt in de re geringsverklaring dat de huidige combinatie van regeringspartij en de beste is. Volgens de pre mier viel met de PvdA onvol doende zaken te doen. „De ver kiezingsuitslag van 22 januari 2003 is vooral een oproep van de kiezer om problemen duide lijk te benoemen en om deze met effectief beleid te beant woorden. De vorming van een kabinet mag daarom niet uitsluitend ge richt zijn op een zo breed moge lijke parlementaire samenstel ling. Bepalend is het vertrouwen dat problemen voortvarend en saamhorig worden aangepakt." parijs - De politie in de Franse hoofdstad Parijs heeft gisteravond traangas en waterka nonnen gebruikt om een groep van ongeveer driehonderd betogers uiteen te jagen. Cir ca zestig mensen zijn opgepakt. Tientallen betogers zochten in de loop van de ongere geldheden hun toevlucht in de Opera Gamier, het negentiende-eeuwse operagebouw in de buurt van de Place de la Concorde. Daar vielen ze binnen halverwege de uitvoering van Cosi Fan Tutte van Mozart. De politie omsingelde het beroemde gebouw en liet alle bezoekers vertrekken via een achteruitgang. De rellen, onder meer op het Place de la Concorde, ontstonden aan het einde van een grote demonstratie tegen de voorgenomen omstreden hervormingen van het Franse pensioenstelsel. Pagina Economie: Ralfarin kiest harde lijn in Franse pensioenkwestie. Foto: AFP/Thomas Coex (advertentie) Ook evenementen op zondag nodig door Rob Onderwater katwuk - Een zeejachthaven, meer evenementen (ook op de nog steeds onbespreekbare zon dag), een relax- en onthaastcen trum en een levendig centrum gebied met meer terrassen, ho reca en cultuur. Dat is allemaal nodig om van Katwijk een toe ristische trekker te maken, waar het ook prettig is om te wonen. Dit zijn de voornaamste conclu sies van een rapport, dat het Al- meerse bureau Maquet+Macon in opdracht van de gemeente Katwijk heeft laten maken. Het rapport 'Katwijk, een verfris sende thuishaven' stond van morgen centraal tijdens een symposium over de promotie van Katwijk. In het rapport staat beschreven wat er goed en slecht is aan het dorp. De kust plaats heeft veel potentie, maar Katwijk moet nog heel wat doen om op de toeristische kaart te komen. Nu heeft het dorp een negatief imago. Het heersende beeld van buiten staanders is dat er in Katwijk weinig te doen of te beleven valt en dat het een behoudend, christelijk vissersdorp is. In plaats van het vasthouden aan de eigen cultuur en het be houdend blijven, wordt het tijd de nieuwe consument, de mo derne toerist, de jeugdige wer kende inwoner en de enthousi aste winkelende tweeverdiener met open armen te ontvangen. Op die manier moet Katwijk 'een thuishaven voor iedereen' worden. En dat houdt volgens het rapport ook in dat er eve nementen op zondag gehou den moeten worden, zoals zei len, strandvoetbal, vliegeren en beachvolleybal. WIBAUTSTRAAT 84 10.00-13.00 UUR WWW.HESASD.NI SUCCESBEGINT AAN DE HES Amersfoort - Dierenpark Amersfoort droomt ervan in de Flevopolder een kraamkliniek voor bedreigde diersoorten te openen. „Voor fokken is rust nodig en die is hier onvoldoen de in het dierenpark", zegt Zoo manager Mario Hoedemaker. Zo'n kraamkliniek zou uniek zijn in Nederland. „Echt grote dierenparken, als de London Zoo, hebben ook buiten de stad zo'n buitentuin", vertelt Hoede- maker. De kliniek zou bestemd zijn voor fokprogramma's van bedreigde diersoorten. „In prin cipe zijn ook olifanten bedreig de diersoorten, maar die zie ik niet snel rondlopen in de Flevo polder. Ik denk meer aan kleine- bagdad/afp - Het door de Ver enigde Staten geleide tijdelijk bestuur van Irak drukt honderd duizenden nieuwe Iraakse bankbiljetten met de afbeelding van de afgezette president Sad dam Hussein. Dat gebeurt ondanks dat het be stuur had verordonneerd dat portretten van Saddam niet meer in het openbaar getoond mogen worden. Volgens de Amerikaanse bewindvoerder Paul Bremer is het besluit geno men omdat er geen alternatief was voor het behoud van ver trouwen in het geld. Bremer zei dat hij het persoon lijk nogal vervelend vindt dat het zo moet, „omdat ik zelf tegen de mensen heb gezegd dat zij zich moeten ontdoen van afbeeldin gen van Saddam".Bremer vindt het belangrijker dat de econo mie weer op gang komt dan dat een publicatieverbod van por tretten van Saddam wordt ge handhaafd. (advertentie) HAPPY-HO ME,. Koloniale Woonwinkel ,n\Cï\ re hoefdieren, als antilopen, vo gelsoorten en katachtigen." De Amersfoortse dierentuin werkt mee aan Europese fok programma's, zoals die bestaan voor Siberische tijgers, zwart- voetpinguins, Indische neus hoorns, chimpansees, Japanse kraanvogels, jachtluipaarden en giraffen. Die programma's zijn nodig om dierentuinen op een verantwoorde manier van po pulatie te voorzien. Dieren mo gen namelijk niet meer uit het wild worden gehaald. Voor de kraamkliniek in Flevo land is de gemeente Zeewolde in beeld. Hoedemaker. „Daar is nog volop ruimte." Ook publiek zou een kijkje kunnen nemen bij de pasgeboren bedreigde dieren. Hoedemaker benadrukt dat het om een wens gaat. „Iets voor over een jaar of zes, zeven. Het is nog prematuur, in feite is het ei nog niet gelegd, laat staan uitgebroed. londen - Hoofd van de VN-wa- peninspecteurs Hans Blix zegt in een vandaag gepubliceerd interview met de Britse krant The Guardian dat een aantal 'smeerlappen' in Washington een lastercampagne tegen hem hebben georganiseerd in de aanloop naar de aanval op Irak. Blix, die eind juni zijn functie neerlegt, vertelt ook dat Ameri kaanse afgevaardigden hem on der druk hebben gezet om be lastende taal te hanteren in zijn rapporten over het vermeende wapenprogramma van Irak. Amsterdam - De gemeente Am sterdam zet een streep door de hasjcafés. Ze worden nog voor een periode van drie jaar ge doogd, maar daarna moet het afgelopen zijn met dit soort ho recabedrijven. zie advertentie in deze krant Nederlandse vrouwen als koerier ingezet om drugs uit Turkije te smokkelen istanbul/gpd - Zeven Nederlandse toe risten - vijf vrouwen en twee mannen - zijn gisteren door de Turkse politie op gepakt in een hotel in de Zuid-Turkse stad Antalya op verdenking van drugs smokkel. De vrouwen hadden 24 Idlo heroine verstopt in hun koffers. De partij drugs, weggestopt in spijkerbroeken, was klaar om vanaf het vliegveld in An talya naar het buitenland te worden ge smokkeld. Ook zijn zes Turken gearres teerd. De Turken wilden de Nederlandse vrou wen als koeriers inzetten om de heroïne, met een straatwaarde van 600.000 euro, uit Turkije te smokkelen. Voor de klus zouden de Nederlanders een bedrag tus sen de 30.000 en 40.000 dollar vangen. De smokkel werd in Turkije georgani seerd door twee van de aangehouden Turken, die vermoedelijk vaker jonge vrouwen als drugskoeriers inschakelden. Ook bij de voorgaande keren ging het om smokkel van drugs uit Turkije naar Nederland. De twee Turkse mannen kwamen drie maanden geleden naar Nederland en werden sindsdien geob serveerd door de politie. Een van hen verbleef regelmatig in Nederland. Vermoedelijk heeft hij een relatie met een van de Nederlandse vrouwen. Oog getuigen in het vijfsterrenhotel waar de inval plaatsvond, hebben verklaard dat de opgepakte vrouwen op 5 juni 'voor vakantie' naar de badplaats Antalya zijn gekomen en dat drie van hen werkzaam zijn als model. Van de twee anderen is bekend dat het studenten zijn. Een van de twee Turken die regelmatig in Nederland kwamen, woont in de Turkse stad Bursa. Hij heeft verklaard dat de Nederlandse koeriers op het vliegveld gebruik zouden maken van 'hun charmes' om bij de controles de agenten af te leiden. De opgepakte Nederlanders moeten bij veroordeling rekenen op gevangenis straffen van zeker tien jaar. Het is niet duidelijk of ze die straf in Ne derland kunnen uitzitten. De kans daar op lijkt gering, afgaande op de ervaring van 'de Hennies' drie jaar geleden. In ja nuari 1999 werd dit echtpaar uit Ensche de in eerste instantie veroordeeld tot tien jaar cel wegens het smokkelen van heroïne. Inmiddels zijn ze terug in Nederland. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zitten momenteel negen Neder landers vast in Turkije. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMnv 11^. Telefoon el Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq ai/Kxratsche be&Sng is rrjn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1