Science Park krijgt ruimte Leden van Aalmarktgroep maken bezwaar tegen hun 'eigen' plan Stevenshofjeugd laat zich van een andere kant zien Geen terugkeergaranties in Noord m MS REGIO PvdA wil hoorzittingen over bezuinigingsoperatie Toeristenpas busvervoer regio maand later te koop Akkoord tussen Leiden, Oegstgeest, provincie en universiteit Stadsbestuur houdt vast aan sloopplannen Van Hoovenlaan z Druk aan het »- werk als heel Nederland luiert LEIDEN 8 Zwoegen op de Leidse orgeldag fechtpartij poolcafé den - Een 21-jarige man uit iden heeft aangifte gedaan a mishandeling, nadat hij in a poolcafé aan de Beschuit- eg met een andere bezoeker ags was geraakt. De ruzie tstond toen de Leidenaar erover beklaagde dat hij te inig ruimte had om zijn keu lanteren. De andere bezoe- - een kennis van het slacht- jr - gaf hem een stomp in gezicht, waarna er een korte htpartij volgde. breker op iterdaad betrapt >en - Een inbreker is in de :nd van tweede pinkster- op heterdaad betrapt in café aan de Nieuwstraat. li tie kreeg rond kwart vijf een inbraakmelding, taal binnen vonden agen- een 35-jarige Leidenaar, die onder de flipperkast pro- rde te verstoppen. De man een flinke hoeveelheid igeld en gereedschap bij te hebben. De politie on- •ekt of de man nog meer ':en op zijn geweten heeft. pdreiging met jiurwapen ien - De politie heeft zater- een 40-jarige Leidenaar ïhouden op verdenking ledreiging. Agenten kwa- in actie nadat ze de mei- hadden gekregen dat in de •nkamptunnel twee man met een pistool liepen. Na estatie van het tweetal dat de 40-jarige de ander gedwongen om zijn pinpas ^lincode te geven. Het vuur- i>en is echter niet aangetrof- Ook de gestolen pinpas is zoek. edelijk Gym taaikampioen en - Leerlingen Kirsten van Dorian Kerklaan en Anni- Ireup van het Stedelijk nnasium Leiden hebben dag in Amsterdam een ver wedstrijd Latijn-Nederlands 9 fonnen. De wedstrijd was initiatief van de Amsterdam versity Press (AUP) en de versiteit van Amsterdam. AUP hield het toernooi om- het wil weten waarmee het te vertaald kan worden: een litioneel woordenboek, een rom of met de website ww- itijnnederlands.nl. De Leid- ymnasiasten werkten met cd-rom. De conclusie van 1UP was dat dé resultaten van elkaar verschilden. 25. esseling geeft ing in Kooyker en - De Leidse emeritus- jeraar Henk Wesseling woensdagavond 18 juni lezing over zijn boek 'Euro- koloniale eeuw' bij boek- del Kooyker aan de Bree- at 93 in Leiden. Wesseling chrijft in dit boek hoe de opeanen in de negentiende w andere werelddelen ver- rden, in bezit namen en hoe ie veroverde gebieden en samenlevingen exploiteer- Aanvang 20.00 uur. Be stellenden moeten een itsje reserveren via tel. 071- 0510. igeschool Leiden ert jubileum pa - De opleiding Sociaal istzinnige Therapie van de [eschool Leiden viert tot en donderdag 19 juni het tien- ge bestaan. Dat gebeurt met 14. tel jubileumexpositie in de gen van de Hogeschool aan kmikedreef, de publicatie e< het boekje 'De kracht van ome ir en Vorm' en met feesten t studenten, alumni en do- ten. Sociaal-kunstzinnige rapeuten helpen mensen l lichamelijke of psychische toten met behulp van teke- schilderen en boetseren. door Wlm Koevoet leiden - Het draagvlak voor het nieuwe Aalmarktplan brokkelt nu al af. Een aantal leden van de speciale projectgroep waarmee wethouder R. Hillebrand (PvdA) onlangs een akkoord heeft be reikt over het stadshart, is na melijk vast van plan een be zwaarschrift in te dienen. Vanaf vandaag ligt het ontwerp-stads- vernieuwingsplan voor de Aal markt en omgeving ter inzage. Tot 8 juli kan ertegen worden geprotesteerd. De 22 leden leken na de laatste vergadering met Hillebrand, medio mei, te kunnen leven met het plan waarvoor ze voor een belangrijk deel zelf verantwoor delijk zijn. Alleen R. Doeleman haakte af. Hij diende zijn ont slag in omdat hij vindt dat het plan veel te veel leek op het vo rige, hevig omstreden, gemeen telijke plan. Tegen dat plan werd een refe rendum georganiseerd, maar dat werd op het laatste nippertje afgeblazen. In plaats ervan werd de projectgroep opgericht, met vertegenwoordigers van organi saties die belangen hebben in het gebied rond de Aalmarkt. Zij moesten een alternatief beden ken. Dat alternatief is inmiddels door ambtenaren omgezet in een stadsvernieuwingsplan, waarvoor dus vandaag de in spraakprocedure is begonnen. Doeleman blijkt toch niet alleen te staan in zijn opvattingen dat het plan dat nu voorligt in feite niet het plan van de project groep is maar van wethouder Hillebrand en de beoogde pro jectontwikkelaar MAB. Ook R. Onel van de Stichting Aalmarkt gebied is die mening toegedaan. Met zijn bezwaarschrift zal hij zich vooral afeetten tegen de vestiging van een commerciële trekker in de Aalmarktschool. Ook C. Han, vice-voorzitter van de vereniging Oud Leiden, is dat van plan. Voorzitter C. Waal heeft al eerder in brieven en an derszins geprotesteerd tegen de gang van zaken. Andere onte vreden leden zijn R. Verbeek, lid van de werkgroep die een refe rendum wilde, T. Barenbrug van Machtwacht en H. Bollebakker, voorzitter van Heemschut Zuid- Holland. Deze instelling wijdde onlangs nog een jubelend the manummer van het eigen tijd schrift aan het Aalmarktplan. De tegenstanders vinden niet dat ze ongeloofwaardig zijn nu ze een plan dat ze zelf hebben gemaakt gaan bestrijden. Ze wij zen erop dat het echte plan dat de projectgroep heeft gemaakt niet het plan is dat nu ter visie ligt maar dat, zoals afgesproken met de gemeente, op 1 oktober 2002 is ingediend. Daarna is in de beleving van de tegenstanders de wethouder aan het wijzigen geslagen. Een lid, dat verder onbekend wenst te blijven, geeft toe dat de pro jectgroep daar zelf bij zat en niet krachtig heeft geprotesteerd. „Ik, maar niet alleen ik, heb zit ten suffen. Ons is opgebroken dat we 'maar' burgers zijn en niet alles direct doorzien." Het bewuste lid worstelt met het dilemma dat met bezwaarschrif ten het Aalmarktplan enerzijds wellicht kan worden 'gecorri geerd' maar dat bezwaarschrif ten anderzijds de ontwikkelin gen in het stadshart traineren. „Terwijl iedereen het erover eens is dat er in elk geval iets moet gebeuren." Lid C. Verplancke, van de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden (SSL), is niet van plan een be zwaarschrift te schrijven. Hij wenst te benadrukken dat 'de groep een waardevolle bijdrage heeft geleverd'. Gemeentewoordvoerder F. Delemarre reageert uiterst for meel. „Iedereen mag vanaf van daag tot en met 7 juli zijn of haar zienswijze indienen." leiden - Op de achtergrond stampende beats, afgewisseld met vrolijke klanken van Rubbe ren Robbie. Op de voorgrond twee teams van jongeren uit de Stevenshof. Ze namen het zater dag op eigen initiatief in het Ste venspark voetballend op tegen teams van jongerenwerkers van de LWO, de wijkraad Stevenshof en de gemeenteraad. Ook de politie was uitgenodigd, maar die liet verstek gaan. Aanleiding voor het opmerkelij ke voetbaltoernooitje waren de rellen in de Stevenshof in de nieuwjaarsnacht. Er werd toen een hoop gesloopt en de jonge ren stonden een tijd lang zeer negatief in de publiciteit. Om te laten zien dat ze niet alleen maar narigheid veroorzaken, wilden de jongeren iets leuks or ganiseren voor de partijen die hun handen vol hebben aan de ze groep. Om drie uur 's middags deed wethouder Hans Buijing, vroe ger zelf een fervent voetballer, de aftrap. Hij sprak de hoop uit dat het toernooi ook daadwer kelijk een nieuwe start zou inlui den. Met zijn aftrap lieten de vertegenwoordigers van de ge meente ook meteen hun beste spel zien. Want de prestaties van het raadsledenteam, voor de ge legenheid FC Superraad ge doopt, waren verder niet echt om over naar huis te schrijven. Keeper Leendert de Lange (WD) had bijna net zoveel te doen als verzorger Frederik Ze venbergen. Alle wedstrijden werden geflo ten door Leefbaar Leiden-raads- Keeper Leendert de Lange (WD) en Peter Bootsma (D66) van FC Superraad duelleren met een speler van het Stevenshofteam. Scheidsrechter Piet Peper (uiterst rechts) kijkt of de strijd reglementair voldoet. Foto: Dick Hogewoning door Wim Koevoet leiden - Fractievoorzitter C. Broeijer van de PvdA wil de Leidse bevolking en instellingen betrekken in de takendiscussie. Dat kan volgens de politica met hoorzittingen. Broeijer vindt dat de gemeenteraad direct moet beginnen met de organisatie van zo'n brede maatschappelij ke discussie over de bezuini gingsoperatie van acht miljoen gulden. Broeijer, voorzitter van de groot ste fractie in de Leidse raad, rea geert hiermee op de perspectief nota 2004 van wethouder R. van der Sande (WD). Van der Sande heeft een heel sombere bood schap voor de stad, want behal ve dat de ozb omhoog moet en er mogelijk ambtenaren hun baan verliezen moet de ge meente een nog nader te bepa len aantal taken en projecten stopzetten. Deze bezuinigings operatie van acht miljoen euro volgt op de ombuigingen van 13 miljoen euro in de gemeentebe groting 2003. Besluiten over voortzetting of beëindiging van gemeentelijke taken, moeten wat Van der San de betreft medio 2004 vallen, maar PvdA'er Broeijer vindt dat dat te lang duurt. „Dat zullen ongetwijfeld besluiten zijn die op weerstand stuiten. En dat kan weer tot vertragingen lei den. Het is beter om van tevo ren draagvlak te zoeken in de stad en de bevolking erbij te be trekken", stelt ze. lid Piet Peper. Als voormalig se] eidsrechter bij de amateurs had hij geen moeite om de wed- stijden, die in kwaliteit flink uit eenliepen, in goede banen te lei- de*^. Uiteindelijk bleek het team van jongerenwerkers van de LWf: het sterkst. LEiDENDe Toeristenpas Rijnland is een maand later te koop dan gepland. Vanaf 1 juli kunnen campinggasten een dagkaart voor het openbaar vervoer ko pen. De prijs van die kaart be draagt vijf euro. Twee maanden geleden deelde busmaatschappij Connexxion mee dat de toeristenpas vanaf 1 juni te koop zou zijn. „Organisa torisch was het niet haalbaar om op 1 juni te beginnen", zegt een woordvoerster van Connex- -i V, xion nu. De dagkaart geldt voor het ge bied dat globaal wordt om grensd door Wassenaar, Noord- wijkerhout, Leiderdorp en Voor schoten. De Connexxion- woordvoerster. „Het idee is dat campinggasten af en toe een dagje op stap gaan in de regio. Dat mensen die op Duinrell staan bijvoorbeeld een dagje Leiden doen." De pas is te koop bij alle VW- en Connexxionkan- toren. door Robbert Mlnkhorst oegstgeest/regio - Bio Science Park de Leeuwenhoek in Leiden mag voorlopig uitbreiden in buurgemeente Oegstgeest. Daar mee trekt de gemeente Leiden aan het langste eind. De Leeuwenhoek kan de sprong wagen over de A44. Het bedrij venterrein krijgt de ruimte tot aan de Oude Rijn. Oegstgeest had zijn zinnen gezet op wo ningbouw. De betrokken ge meenten en de Universiteit Lei den, samengebald in de stuur groep 'Knoop Leiden-West' (Rijnfront), willen echter 'de ontwikkeling van bioscience, li- fescience en kennisintensieve bedrijvigheid stimuleren' en 'zien hoe de markt zich ontwik kelt'. Woningbouw wordt wel moge lijk in Rijnfront, dat oorspronke lijk was bedoeld als een nieuw bedrijventerrein van dertig hec tare. In het noordelijk deel van het gebied, dat wordt doorsne den door de Oude Rijnsburger- weg, is plaats voor huizen. Voor hoeveel woningen is niet be kend. Voor de vijftien hectare bedrijventerrein die daar aan vankelijk was gepland, is elders in de regio plek gevonden: er gens in Rijnsburg. Oegstgeest speelde al langer met de gedachte om de oorspronke lijke plannen voor het gebied te wijzigen. Aanvankelijk riep die koerswijziging vooral weerstand op, bij de gemeente Leiden en de provincie. In het geheim blij ken Oegstgeest, de provincie, Leiden, maar ook Valkenburg en Rijnsburg en de universiteit al maanden te onderhandelen over de door Oegstgeest gewen ste veranderingen. Die gesprekken zijn uitgemond in een voorlopig masterplan. Centrale vraag voor de onder handelaars was: Ontwikkelen we een stedelijk knooppunt of een bedrijventerrein 'waar 's avonds het licht uitgaat en verder niets gebeurt'? De ontwikkeling van de kantorenmarkt (de vraag naar bedrijfsruimte zakt) laat toe dat een deel van Rijnfront een andere bestemming krijgt. In het voorlopige masterplan staat ook dat vooral Oegstgeest 'grote financiële risico's aan gaat'. Tegelijk meldt het plan dat door samen met anderen Rijn front te ontwikkelen de risico's weer kleiner worden. Het is in elk geval zaak dat binnen tien jaar de grond voor bedrijven wordt uitgegeven, zo is gebleken uit onderzoek. Voorwaarde is dat Rijnfront een sluitende grondexploitatie heeft. Dat mis lukt als het kantoorprogramma in twintig jaar wordt gereali seerd. In dat geval ontstaat een tekort van 2,7 miljoen euro. Een deel van Rijnfront - de aan vliegroute voor het marinevlieg kamp - wordt 'een stedelijk park'. De aanleg van het park moet gefinancierd worden uit een op te richten fonds 'boven lokale voorzieningen'. Daaruit komt ook de bekostiging van het bedrijventerrein in Rijnsburg. Om het fonds te vullen zijn sub sidies nodig en waarschijnlijk bijdragen van de gemeentes. door Marijn Kramp leiden - Huurders van een te slopen woning in Leiden-Noord krijgen van de gemeente geen terugkeergarantie voor een nieuwbouwwoning op die plek. De voorzitters van de wijkver- enigingen hadden hier om ver zocht, maar wethouder Hille brand meldt dat het stadsbe stuur er niet aan kan beginnen. Zo'n toezegging zou dan voor alle in de toekomst te slopen woningen gaan gelden en dat kan de gemeente niet nakomen. De wethouder verwacht overi gens dat er voor de bewoners van de ruim tweehonderd te slopen woningen voldoende woonruimte beschikbaar is in Noord, mochten zij per se in de ze wijk willen blijven wonen. Tegen de tijd dat huurders hun huis moeten verlaten, worden er 570 woningen bijgebouwd op het EWR/Slachthuisterrein en het gebied rondom de Van Ho- gendorpstraat De helft daarvan zijn huurwoningen waarvan weer de helft sociale huur is. Overigens krijgen de bewoners ruim de tijd om een nieuwe ge schikte huurwoning te vinden, belooft Hillebrand. De bewo ners van de Van Hogendorp- straat en omgeving (in totaal 160 huizen) kregen daar ongeveer vier jaar de tijd voor. In de prak tijk blijkt dat de meeste mensen nu, na twee jaar, al een nieuwe woning hebben gevonden. Het stadsbestuur houdt vast aan de sloopplannen voor de flats aan de Willem de Zwijgerlaan, Koningstraat, Zwarte Pad, Mar- nixstraat en Bernhardstraat. Met name tegen de sloop van de complexen aan de drie laatstge noemde straten zijn veel bezwa ren. De voorzitters van de wijk- vereniging vinden niet dat flats gesloopt moeten worden voor de aanleg van een groenstrook. Maar hun tegenvoorstel om dat groen rondom de flats te plan ten, kan niet op steun van het college rekenen. Wel zegt Hille brand toe het behoud van deze portiekflats en de mogelijkheid van nieuwbouw een paar meter verderop nog eens te onderzoe ken. Ook op de mogelijke sloop van de flat aan de Bernhard straat komt het college niet te rug. Hillebrand gaat er vanuit dat deze grond nodig is om de uitbreiding van het Kooiplein te realiseren. Hij benadrukt dat dit alleen nog maar voornemens zijn. Als daadwerkelijk wordt be sloten dat deze complexen te gen de grond moeten, is er nog een inspraakprocedure. Een ander punt van kritiek van de voorzitters op het wijkont wikkelingsplan is dat de ge meente meer aandacht moet besteden aan het Kooiplein. De plannen voor de omgeving van de Groenoordhallen en het EWR/Slachthuisterrein zijn be hoorlijk ver uitgewerkt, maar wat er met de omgeving van het winkelcentrum gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Hillebrand benadrukt dat de ge meente druk is met de plannen voor het Kooiplein en dat er ge noeg geld overblijft voor de ont wikkeling van dit gebied. „De helft van het budget is gereser veerd voor dit deel van Noord. Maar het ligt hier allemaal wat gecompliceerder dan in andere delen van de wijk. We moeten bijvoorbeeld eerst de verkeerssi tuatie goed onderzoeken voor dat we hier kunnen gaan teke nen. Het duurt daardoor alle maal iets langer, maar het moet dit jaar toch wel afkomen." De kritiek dat de gemeente vooral wil bouwen en zich min der zorgen maakt om de aanpak van de sociale problemen in de wijk, bestrijdt Hillebrand. Ook op dat vlak worden volgens hem concrete resultaten behaald. De gemiddelde score van de cito- toets is de afgelopen jaren in Leiden-Noord omhooggegaan. De waardering van bewoners voor de wijk ook. Er zijn tal van projecten opgezet die de wijk veiliger en schoner moeten ma ken, zoals de opzoomeractie en het buurtserviceteam. En het project 'Wie werkt wint' werpt zijn vruchten af. Dat neemt voor de wethouder niet weg dat de nieuwbouwplannen en de twee tunnelbakken noodzakelijk zijn voor de wijk. leiden - Het is niet iedereen gegeven om een straat naar zich vernoemd te krijgen. En als dat al gebeurt in Leiden, heeft de naamgever er zelf doorgaans weinig plezier meer van. De gemeente noemt haar straten en wegen namelijk - met uitzondering van leden van het koninklijk huis - naar overleden per sonen. Jan van Hooven is dus een bijzonder mens. Hij mocht zaterdag zijn eigen laan, het hoofdpad van volkstuincomplex Roomburg, officieel inwijden. Het bijbehorende straatnaambord is een geschenk van de gemeente Leiden, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Van Hooven als secretaris van de volkstuinvereniging. Eerder ontving hij voor zijn jubileum al een koninklijke onderscheiding en de gouden speld van de volkstuinvereniging. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9