geblokkeerd na fraude VS ECONOMIE Britse regering kiest voor isolement in Europa aggeraar als eerste in de slag in Irak 'Wim Duisenberg geen man van de harde lijn' Onderzoek: 'Lagere pensioenen zijn goed voor economie' (^rcditC&rcls Vertragingen Schiphol door acties Frankrijk Interpay: Geen geld afgeschreven Huizenprijs is weer iets gestegen n< ;ti inzet industrie uwelijks hoger haag - De Nederlandse in- ie stagneert, met als uit- lering de voedings- en ge- liddelenindustrie. Volgens rs van het CBS heeft de Ne- andse industrie als geheel jril slechts één procent r omgezet dan in dezelfde nd van het vorig jaar, maar :e de sector voeding en ge- niddelen een omzetgroei vijf procent. De metaal-, trotechnische en transport- delenindustrie boekte twee :ent minder omzet dan een eerder. IM snijdt diep wegendivisie piK- Bouwconcern Konink- BAM Groep heeft ingegre- bij zijn wegenbouwdivisie. lopen week kregen 140 van ageveer 2000 werknemers eze divisie te horen dat zij len vertrekken. De winst jes dalen, terwijl de over- iinvesteringen in nieuwe in afnemen. Opmerkelijk is iet beursgenoteerde con- de reorganisatie niet for- naar buiten heeft ge it. Het ging volgens be- rsvoorzitter Van Vonno er niet om koersgevoelige matie. „Wij hadden al aan- ven kritisch te kijken naar egenbouwdivisie. dere naam eringbedrijf - Cateringbedrijf Mai- ran den Broek in Den Haag zijn naam aanpassen om- eze te veel lijkt op die van on van den Boer in Veghel. leeft de rechtbank in Den bepaald in kort geding. raffe van een dwangsom .500 euro per dag moet on Van den Broek binnen maanden tot aanpassing aan. Maison Van den is circa vijf jaar actief in tering. Het Veghelse be- lestaat al bijna honderd dinsdag lojuni 2003 den haag/anp - Door lagere pensioenen uit te keren, wordt de economie geprikkeld. Werk nemers hoeven in dat geval minder pensioenpremie te beta len, waardoor ze meer loon overhouden. Dat zorgt ervoor dat mensen meer geld uitgeven en de werkgelegenheid groeit. Dat concludeert het Onder zoekscentrum Financieel Eco nomisch Beleid in een rapport dat is opgesteld in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid en de Stich ting Pensioenwetenschappen. Het onderzoekscentrum raadt de pensioenfondsen aan over te stappen op het 'middelloonstel- sel', waarbij de uitkering van ge pensioneerden afhangt van hun gemiddelde inkomen tijdens hun loopbaan. Nu keren de meeste pensioenfondsen een bedrag uit dat is gebaseerd op het laatst verdiende loon. Sinds de sluipende beurskrach een gat in hun vermogen heeft geslagen, discussiëren veel pensioenbe heerders al over de voordelen van middelloon. De overstap naar middelloon zorgt er ook voor de mensen langer willen werken, aldus de onderzoekers. Ze moeten langer sparen om de terugval in hun pensioenuitkering goed te ma ken. Dat levert nog een voordeel op. Onder meer de ABN Amro Bank pleitte eerder dit jaar voor een verhoging van de pensioenleef tijd. Door Nederlanders langer te laten werken, betalep ze extra jaren premie en teren ze pas la ter in op de pensioenpot. Ook krijgen ze later hun AOW-uitke- ring, een andere pijler onder het pensioenstelsel. De pensioenen in Nederland dreigen in het gedrang te ko men. Tot 2040 groeit het aantal pensioengerechtigden snel, om dat de mensen die voortkomen uit de geboortegolf van na de Tweede Wereldoorlog, massaal stoppen met werken. Het aantal gepensioneerden neemt toe, terwijl het aantal premiebetalers juist daalt. De vergrijzing leidt bovendien tot hogere collectieve lasten en krapte op de arbeidsmarkt. Die factoren kunnen de economie aan het wankelen brengen. Na zes jaar is er niets veranderd in het eurodebat na bouwt gste brug ig - China is begonnen le aanleg van de langste ter wereld. Over de baai langzhou wordt een vaste verbinding aangelegd met sngte van 36 kilometer. De te brug tot nu toe is 25 ki- ter lang en vormt de ver- ng tussen Saudi-Arabië en :in. De Chinese brug ver- de steden Shanghai en )o met elkaar. Het verkeer r vanaf 2009 gebruik van ten Australië: asting op vet v- Vet voedsel moet extra ïn belast. Dat advies heeft iistralische artsenverbond gegeven. Onderzoek van 4A heeft aangetoond dat 60 procent van de Austra- e zwaar is. AMA-voorzitter sh Haikerwal verklaarde extra belastirtg, op voe- middelen met een hoog f suikergehalte, een van orstellen is om zwaarlij- id tegen te gaan. Het gaat m het geld, maar om de en bewust te maken van ïoud van het voedsel, al- aikerwal. door Louis Burgers londen - De woorden van de Britse minister van financiën Gordon Brown klonken gisteren overtuigend genoeg. Het is 'on ze patriottische plicht' de euro in te voeren. Het is in ons 'na tionale economische belang', en 'invoering is goed voor het Brit se publiek'. In feite hield Brown zes jaar geleden een vergelijk baar verhaal en vervolgens werd het stil. De kans is groot dat na een kort debat over de euro de Britten opnieuw met de rug naar Europa gaan staan. Economische voorspellingen of berekeningen zijn altijd omge ven met de nodige twijfels. Wanneer iemand als Brown dus vijf voorwaarden stelt om 'hel der en zonder enige twijfel' vast te stellen of het land de euro kan omarmen, dan is duidelijk dat hij er eigenlijk niets voor voelt. Zes jaar geleden kwam Brown met zijn vijf tests. Gistermiddag moest hij in het parlement toe geven dat er maar weinig van te recht is gekomen. Als een doekje voor het bloeden kondigde hij aan in april aan opnieuw naar de voorwaarden te kijken om eventueel volgend najaar een re ferendum te kunnen houden. In Westminster gelooft echter bijna niemand dat hij serieus denkt in tien maanden tijd het land te kunnen klaarstomen voor de euro. Het klinkt, om het dagblad The Independent te citeren, wel erg veel als het haast gebruikelijke: „Beginnen jullie maar vast, we halen jullie wel in - als we dat willen." Vooralsnog wil Groot- Brittannië niet bij peilingen blijkt de laatste maanden een groeiende afkeer van de euro. Dat wordt vooral in de hand ge werkt door verhalen in de pers die consequent alleen de nega tieve kanten van de eenheids munt benadrukken. Alleen al het gegeven dat invoe ring van de euro door Londen wordt bekeken in termen van economie, geeft aan dat Brown en premier Blair geen politieke beslissing kunnen nemen. Ten eerste zijn zij het onderling niet eens: Blair wil graag toetreden; Brown wil uitstel. Ook weten zij dat een positieve beslissing leidt tot een onsmakelijke, felle anti- Labour campagne in de schan daalpers. Uitstel ligt daarom voor de hand. Vandaag willen Blair en Brown de Britse pers op een persconfe rentie overtuigen dat hun 'euro- hart' op de juiste plaats zit. Het idam/gpd - Het Gorin- se baggerbedrijf Van Oord is het eerste Nederlandse f dat gaat meehelpen bij ederopbouw van Irak. Als aannemer van een Franse mer gaat Van Oord een van de haven van Umm uitbaggeren. De Fransen :n in opdracht van USAID, üporganisatie van de Ver- e Staten. s voor ons een relatief opdracht, die we in zes n moeten hebben ge- 1", zegt commercieel di- ur B. Groothuizen van de umse baggeraar toe. „De moet langs een stuk kade ;n uitgebaggerd, zodat e schepen hulpgoederen unnen binnenbrengen." lord hoopt deze week al te ;n beginnen aan de klus. ns Groothuizen kan het ligde materieel en perso- n anderhalve dag worden ivaren vanuit Dubai. Nederlandse bedrijven ho- lan de wederopbouw hun tje te kunnen bijdragen of zaken te kunnen doen aakse bedrijven. Ruim 300 nemers woonden vrijdag tterdam een informatiebij- mst bij van de gezamenlij- lamers van Koophandel en het Nederlands Cen- voor Handelsbevordering over de wederopbouw «k. ins op succes bij die we- bouw is klein, weet voor- A Kraaijeveld van de 'task utrecht/anp - Ongeveer 10.000 Nederlandse creditcards zijn uit voorzorg geblokkeerd na een po ging tot fraude van een Ameri kaans bedrijf. Betalingsorganisa tie Interpay zegt een dergelijke maatregel nog niet eerder te hebben genomen om fraude te voorkomen. Inmiddels loopt er al een justitieel onderzoek in de Verenigde Staten. Houders van Mastercard-credit- cards hebben vrijdag een brief ontvangen waarin de blokkering wordt gemeld. Zij kunnen erop rekenen dat ze binnen veertien dagen een nieuw exemplaar ontvangen, aldus Interpay. Voor mensen die op vakantie zijn en in de problemen komen, be schikt de organisatie over stan daardvoorzieningen. De beveiligingssystemen van In terpay signaleerden de fraude poging toen een Amerikaans be drijf op grote schaal zogenoem de 'pre-autorisaties' vroeg om kleine bedragen af te schrijven. Dit is een gebruikelijk patroon om te kijken of er voldoende geld op de bankrekeningen staat. In de gevallen waarvoor toestemming werd verleend, volgde een aanvraag om een groter bedrag over te maken, waarna de alarmbellen begon nen te rinkelen. Volgens Inter pay gaat het om interne be- drijfsfraude. De Interpay-woordvoerder zei dat er geen bedragen van de re keningen zijn afgeschreven. In dien daarvan wel sprake is, wor den de creditcardhouders 'in beginsel' schadeloos gesteld. Interpay, dat het elektronische betalingsverkeer in Nederland voor zijn rekening neemt, wil niet zeggen om welke onderne ming het gaat. „Het is op zich een gerenommeerd bedrijf met vestigingen in meerdere lan den", aldus de woordvoerder. Een waarschuwing om geen za ken meer te doen met dit be drijf, is volgens hem niet nodig. „De directie is er veel aan gele gen om de fraude aan te pak ken." 'Oer-Brit' John Buil demonstreerde gisteren tijdens het debat over de euro voor het parlementsgebouw in Westminster voor het behoud van de pond. Foto: AP/Johnny Green-pa moet de start worden van een intensieve campagne om het Britse publiek te overtuigen van de voordelen van toetreding. Het is nog maar de vraag of zij daarin zullen slagen. De Britten vinden nu eenmaal alles dat van het continent komt beneden hun waardigheid. Dat geldt helemaal voor de euro die onomwonden wordt gezien als een poging van Duitsland en Frankrijk om de Britten hun soevereiniteit af te pakken. In de Europese Conventie, die op dit moment werkt aan een EU Grondwet, zien zij een verdere poging. In feite zijn zij nog steeds niet gewend aan het Eu ropese concept dat regels voort durend kunnen worden aange past, als de omstandigheden zich wijzigen. Engelse clubs - en de Britten zien de EU vooral als een club - kennen nu eenmaal regels die vaak in honderd jaar niet veranderen. 'Ever closer union', zoals de doelstelling van de EU luidt, past daar niet bij. Dat betekent wel dat de Britten opnieuw van een afstand gaan toekijken hoe Europa zich ont wikkelt. Uitstel zal toetreding al leen maar moeilijker maken, ook al omdat de Conservatieve oppositie de euro afwijst. Som mige Tories willen zelfs hele maal uit de EU treden. Zo be zien hadden Blair en Brown er goed aangedaan een politiek be sluit aan te kondigen. De nu ge uite, vage economische argu menten zorgen er alleen maar voor dat de afstand tussen hun land en de rest van Europa weer wat groter wordt. Groot-Brittannië niet klaar voor euro Groot-Brittannië gaat het pond sterling voorlopig niet vervangen door de euro. Deze boodschap gaf de minister van financiën Gor don Brown gisteren aan het Lagerhuis. Volgens Brown voldoet zijn land nog maar aan één van de vijf economische criteria die de regering-Blair in 1997 voor deelname aan de Europese munt unie heeft geformuleerd. Brown beloofde volgend jaar opnieuw naar de mogelijkheden voor de invoering van de euro te kijken. Er komt een referendum als dan wel aan alle criteria is voldaan. Vol gens onderzoek van de Britse regering is nu alleen het financiële centrum van Londen klaar voor de introductie van de euro. Het grootste probleem is dat de Britse economie en de economieën van de eurozone niet goed op elkaar aansluiten. Zo is het renteni veau in Groot-Brittannië nog aanzienlijk hoger dan in de eurozo ne. Ook concludeert de regering dat de economieën op het Euro pese vasteland te weinig flexibel zijn om economische verande ring teweeg te brengen. Uit peilingen blijkt dat tweederde van de Britten wil vasthouden aan het pond sterling, waarvan de eerste verhandelingen teruggaan tot 765, door Henk Glimmerveen en Richard Mooyman schiphol-parijs - Stakingsacties in Frankrijk hebben vanochtend tot vertragingen geleid op Schiphol. Vliegverkeer richting Zuid-Europa kampte volgens Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) aan het begin van de ochtend gemiddeld met een half uur vertraging. LVNL hield er re kening mee dat de vertragingen later op de dag kunnen oplo pen. Vooral rond de verkeersleidings centra in Bordeaux en Aix-en- Provence waren er problemen, aldus een LVNL-woordvoerster. Luchtverkeersleiders doen daar mee aan een protestactie tegen de regeringsplannen voor een pensioenhervorming. Ook het vliegverkeer richting Spanje on dervond daarvan hinder. Verder was de capaciteit van de lucht havens in Parijs gehalveerd door een actie van de luchthaven brandweer. Luchtverkeersleiding Nederland adviseert reizigers contact te houden met hun luchtvaart maatschappij over het vertrek- tijdstip van hun vlucht. Enkele vluchten van Air France vanaf Schiphol waren vanochtend ge annuleerd. Het openbare leven in Frankrijk is vanochtend andermaal tot stilstand gekomen door een lan delijke staking van het over- Biografie over ECB-president force Irak' van NCH en KvK. Alle grote opdrachten voor het her stellen van alle basisvoorzienin gen zijn of worden gegund aan Amerikaanse bedrijven. Die kunnen niet al het werk zelf aan en hebben dus de hulp van on deraannemers nodig. Het bouwconcern Bechtel uit San Francisco is een contract ge gund ter waarde van 640 mil joen dollar. Een bijeenkomst die het bedrijf recent in Londen hield, is bijgewoond door liefst 1.500 vertegenwoordigers van potentiële onderaannemers uit heel Europa. In Europa is vooralsnog de Ne derlandse 'task force' als enige zeer actief om bedrijven te hel pen bij het binnenhalen van contracten. Kraaijeveld: „In Spanje gebeurt ook wel wat en in Duitsland wordt informeel iets voor bedrijven gedaan. Over soortgelijke activiteiten in België en Frankrijk heb ik nog niets ge hoord." Voor het echte zakendoen met Irak is het nog te vroeg, denkt Kraaijeveld. Voor Irak geldt nog altijd een negatief reisadvies en er is nog geen commercieel vliegverkeer van en naar de hoofdstad Bagdad. Belangrijk obstakel is ook dat het beta lingsverkeer nog steeds plat ligt. Toch, zo bleek tijdens de infor matiebijeenkomst wordt er vanuit de buurlanden al veel ge handeld met Irak. Het transport van goederen vindt plaats over de weg en handelswaar wordt contant afgerekend. amsterdam/gpd - President Wim Duisenberg van de Europese Cen trale Bank (ECB) heeft op het laat ste moment gedreigd zich terug te trekken als kandidaat voor de hoogste post van de ECB. Hij er gerde zich aan de opstelling van de Franse president Chirac die een verkorte termijn wilde voor Duisenberg. Chirac noemde hem 'een klein ambtenaartje.' Het was niet de enige keer dat 'de man van consensus' Duisenberg pro blemen bij een benoeming on dervond. Hij had het ook al aan de stok met toenmalig PvdA-lei- der Joop den Uyl die Duisenberg niet zag zitten als president van De Nederlandsche Bank. Dat staat in een boek over het leven van Duisenberg, dat hij vrijdag kreeg overhandigd door president Wellink van de Neder landsche Bank. In het boek be schrijven de journalisten Bruno de Haas en Cees van Lotringen zijn jeugd als Friese volksjon gen, zijn tijd als minister van fi nanciën, Kamerlid, Rabo-be- stuurder, president van De Ne derlandsche Bank en tot slot zijn huidige zittingsperiode als president-directeur van de ECB. Daarbij komt ook de benoeming van Duisenberg aan de orde, die destijds in 1998 nogal wat voe ten in de aarde had. Frankrijk, dat liever een Fransman aan het roer van de prestigieuze Euro pese bank zag, eiste dat Duisen berg bij een eventuele benoe ming zijn functie halverwege de zittingsperiode zou overdragen aan de Fransman Trichet Vol gens de schrijvers ergerde Dui senberg zich mateloos aan de opstelling van de Franse presi dent Chirac. Hij voelde zich be handeld als een schooljongen. Tijdens een twaalf uur durend overleg dreigde de Fries zijn kandidatuur in te trekken, waar op Chirac gereageerd zou heb ben met de woorden 'Ik laat me niet chanteren door een klein ambtenaartje'. Ook bij zijn benoeming als pre sident van De Nederlandsche Bank stuitte Duisenberg op ver zet. Partijgenoot Joop den Uyl wilde Duisenberg niet, vanwege hun onderlinge moeizame ver houding. Duisenberg vond Den Uyl on betrouwbaar en had in de zo mer van 1973 met aftreden als minister van financiën gedreigd omdat Den Uyl wilde afwijken van afspraken over de belasting druk. Toch is Duisenberg volgens de schrijvers vooral een man van de consensus. Hij voert geen harde lijn, maakt weinig vijan den en is geen man die openlijk ruzie maakt. Zijn kracht ligt in zijn diplomatieke houding en geduld. Een karaktertrek die vol ECB-president Duisenberg (rechts) met president Wellink van de Nederlandsche Bank bij de presentatie van het boek over zijn leven. Foto: GPD/Bas Jongma gens de auteurs door velen als zijn 'unieke kwaliteit' wordt be stempeld. De ECB-topman is volgens hen 'meer bestuurder dan econoom'. Een kwaliteit waardoor hij volgens mede ECB-bestuurders Issing en Pa- doa-Schioppa grote eenheid heeft gesmeed tussen de Euro pese centrale bankiers. De belangrijkste drijfveer voor Duisenberg is volgens De Haas en Van Lotringen de relatie met zijn vader geweest. Hij wilde be wijzen hoe ver hij kon komen. De bankpresident wilde aanvan kelijk zelf niet meewerken aan het boek. „Ik vond niet dat mijn leven een boek waard was." Uit eindelijk heeft hij wel ingestemd Sé met een gesprek, maar het boek is geen geautoriseerde biografie geworden. 'Wim Duisenberg, van Friese volksjongen tot mr. Euro'. Uit geverij Business Contact in sa menwerking met Het Finan- cieele Dagblad. heidspersoneel. In de grote ste den was geen tot minimaal openbaar vervoer en personeel van de post, het elektriciteitsbe drijf, ziekenhuizen en scholen legde het werk neer. Premier Raffarin heeft in een in terview met de zakenkrant La Tribune laten weten dat de re gering vasthoudt aan zijn voor nemen het pensioensysteem aan te passen teneinde de oude dagsvoorziening betaalbaar te houden. In hetzelfde vraaggesprek kon digde hij aan dat het minimum loon per 1 juli zal worden ver hoogd met 5,5 procent. Dat is driemaal zoveel als de laatste ja ren in Frankrijk gebruikelijk was. De premier toonde zich verbol gen over het dreigement van het stakende onderwijspersoneel ook donderdag het werk neer te leggen. Op die dag vinden de eerste eindexamens van het voortgezet onderwijs plaats. „Staken is een grondrecht, maar het doen van examens is dat ook", aldus Raffarin. De voorzitter van de grootste vakbond CGT, Bernard Thi- bault, heeft vanochtend ge dreigd dat er donderdag en maandag nieuwe landelijke sta kingen worden uitgeroepen wanneer de debatten in de As semblee uitwijzen dat de pensi oenplannen van de regering worden aangenomen. den haag/gpd - Na een daling in het eerste kwartaal is de gemid delde huizenprijs in de maan den april en mei weer licht ge stegen. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) verwacht op basis van die twee maanden een stijging van 0,5 procent over het hele tweede kwartaal ten op zichte van hetzelfde kwartaal een jaar geleden. Volgens de cijfers van de NVM komt de gemiddelde prijs van een huis in Nederland nu uit op 206.383 euro, twee procent meer dan in het eerste kwartaal en tevens de hoogste prijs ooit. De NVM meent dat de lage ren testand de huizenmarkt een po sitieve impuls geeft. De hypo theekrente zakte vorige week onder de vier procent. ABN Am ro hanteert sinds afgelopen vrij dag een tarief van 3,9 procent voor een standaardhypotheek met een looptijd van vijf jaar. Hoewel de voorjaarsmaanden altijd beter zijn voor de huizen markt, kan nu ook meespelen dat de oorlog in Irak voorbij is. In het eerste kwartaal noemde de NVM de onzekerheid over de wereldeconomie in verband met de inval in Irak als een van de verklaringen voor de dalende prijzen. Begin juli komt de NMV met officiële cijfers over het tweede kwartaal en dan zou kunnen blijken dat de stijging door een mindere junimaand weer verdwenen is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7