I Israël ontmantelt nederzettingen BUITENLAND Witte Huis trekt verdedigingslinie op tegen critici Hillary nog steeds 'knettergek' op Bill Ruime meerderheid Polen voor toetreding tot 'Europa' Noord-Korea: Kernwapens wegens slechte economie Dorpshoofden Atjeh leggen hun functie massaal neer Evacuatie westerlingen Liberia se militairen lood in Kabul Ii zelfmoordaanslag Afghaanse hoofd- zaterdag aan vier tairen van de inter- redesmacht ISAF het >t. Voorts kwam een burger om het leven 29 Duitse soldaten jf van de gewonden kritieke toestand, was het werk van een taxi, die zijn t naast een bus met :-militairen reed en ens tot ontploffing r in Irak eschoten i Irak is bij een net Syrië zondag- Amerikaanse militair oten. Dit heeft het mmand gisteren be- ikt. De daders wenk- aat vanuit een auto om medische hulp tn de inzittenden, ldaat de auto dicht /as, openden zij het »kt ur in plas De Amerikaanse fe- recherche FBI is in een de stad Frederick in de laryland begonnen een las leeg te pompen, op aar aanwijzingen dat de- flfa|ie in 2001 brieven met •bacteriën verstuurde Ul^elijke sporen onder wa- nveloppen heeft gedaan peitt zelf besmet te raken, i twin tig mensen raakten poederbrieven besmet hen overleden er vijf. De las ligt dertien kilometer medisch onderzoeksin- van het Amerikaanse le- dinsdag 10 juni 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het is weinig verrassend dat de Amerikaanse regering stug volhoudt dat er ille gale chemische en bacteriële wapenprogram ma's waren in het Irak van Saddam Hussein. President Bush baseert zich niet alleen op analyse van de Amerikaanse inlichtingenge meenschap, hij bevindt zich ook in breed ge zelschap, zo luidt de verdedigingslinie die door het Witte Huis is opgetrokken. Ook presi dent Bush' voorganger, de Democraat Bill Clinton, was ervan overtuigd dat Saddam Hus sein dergelijke wapens had. Net als het Ameri kaanse Congres trouwens. Voor wie het vergeten is: het Irak-debat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ging over de vraag hóe af te dwingen dat Saddam Hussein zijn verborgen wapens zou opgeven - via geweld of voortzetting van de inspecties. De mogelijkheid dat er helemaal geen voorra den antraxbacteriën of vx-zenuwgas in Irak zouden zijn werd nauwelijks serieus genomen. Het beeld dat al jaren in de wereld bestond, was dat het Iraakse regime massavernieti gingswapens had. Doen alsof dat niet zo was, is de geschiedenis herschrijven, aldus een ver- ontvyaardigde Bush' veiligheidsadviseur Con- doleezza Rice. Dat gezegd, blijft het natuurlijk mogelijk dat het gevaar van Saddam Husseins geheime ar senaal in Washington zwaarder is aangezet om het Amerikaanse volk en de wereld ervan te overtuigen dat militair ingrijpen te prefereren was boven eindeloze inspecties. De Iraakse dictator - van wie ook nog steeds geen spoor is aangetroffen - was immers een meester in het verbergen, zo zeiden de haviken in Washing ton. Het ontbreken tot nu toe van elk spoor van de gevreesde antraxbacterieën of vx-zenuwgassen in het bevrijde Irak heeft kritische vragen op geroepen over de kwaliteit van het inlichtin gendossier. Hebben leden van de regering Bush de zaak aangedikt of is er wellicht pressie uitgeoefend op inlichtingendiensten om met een politiek gewenst rapportage te komen? En hoe deugdelijk was de analyse, zit er veel licht tussen de verschillende inschattingen? Het is allemaal onderwerp van onderzoek door de commissies in het Amerikaanse Congres die over het inlichtingenwerk gaan. Volgens senator Carl Levin, een Democraat, hebben sommige regeringsfunctionarissen zich 'te stellig' uitgelaten over de aanwezigheid van massavernietigingswapens in Irak. Waar schijnlijkheden veranderden in zekerheden, zei hij dit weekeinde in reactie op een naar de media gelekt rapport van de Defense Intelli gence Agency (DIA) van vorig jaar, waarin vol gens de DIA-directeur stond dat er geen 'be trouwbare' informatie was over de locaties waar chemische wapens ontwikkeld zouden worden. Volgens het Witte Huis stond er in het uitein delijke samenvattende advies van de totale Amerikaanse 'inlichtingengemeenschap' van oktober 2002 klip en klaar dat 'Bagdad chemi sche en biologische wapens heeft' en 'op nieuw met de productie van chemische wa pens is begonnen'. Of dat op basis van de on derliggende rapporten een terechte conclusie was, zal moeten blijken uit het onderzoek van het Congres. Mocht dat niet zo zijn, dan ligt het politieke slachtoffer voor de hand. Rice: ,,De president krijgt zijn gegevens van de directeur voor Cen trale Inlichtingen." CIA-directeur George Te net wordt geacht de president te adviseren na mens de hele inlichtingengemeenschap. Het is het lot van de CIA-directeur op te draaien voor dit soort schandalen. Dus als het nodig mocht zijn dan is Tenet de aangewezen zondebok. Ook zat Tenet niet voor niets achter minister Colin Powell (buitenlandse zaken) tijdens diens getuigenis over het verborgen Iraakse ar senaal en de banden tussen Bagdad en al- Qaeda afgelopen februari in de Veiligheids raad. Dat Democratische tegenstanders van presi dent Bush dezer dagen enorm hun best de media-aandacht in de VS voor de vruchteloze zoektocht naar massavernietigingswapens aan te wakkeren, ligt voor de hand. Dat is echter niet alleen om president Bush in verlegenheid te brengen - als ze zijn geloofwaardigheid kun nen ondermijnen dan komt dat goed van pas - maar ook omdat ze huiverig zijn voor een her haling van de 'preventieve' aanval. Het aantal Democraten dat in de afgelopen week heeft betoogd dat de 'doctrine' van Bush over preventief ingrijpen staat of valt met deugdelijke dossiers van inlichtingendiensten is niet meer op één hand te tellen. Zelfs als ze er niet in slagen de president te beschadigen, dan kunnen ze het hem wellicht wel moeilijker maken in de toekomst nogmaals een land bin nen te vallen zonder dat er sprake is van een onmiddellijke militaire dreiging. lUt :ort Detrick, waar de be- 21 nil tvuursporen vandaan i zijn gekomen. ieinpokken n - VS tkgton - Zeker 33 mensen '^nidwesten van de Ver- Staten zijn mogelijk be let het apenpokkenvirus. eft een woordvoerder Amerikaanse centra controle op ziektes gisteren gemeld. Hij zei en mensen in ziekenhui- opgenomen. Volgens ishington Post is het de ;eer dat dit virus, dat lijkt 'gewone' pokkenvirus, in de VS. Het virus, dat )ans alleen in Centraal- jcteiden-Afrika voorkomt, is szeüiijnlijk verspreid door ponden, een knaagdier u als huisdier wordt ge- TT ,e lident meldt J couppoging hott - De Mauritani- [esident Maaouya jned Ould Taya heeft gis- p de televisie gezegd dat 'ng om hem af te zetten E dagen is beëindigd ilitaire eenheden die luw waren gebleven. In |te toespraak vanuit zijn Vtiële paleis zei Ould Bt het enige tijd had ge il een muitende pantser puiten gevecht te stellen, bpoging zou het werk E onlangs uit het leger jen officieren en eenhe nen de strijdkrachten, Ide westerse georiënteer- Jl Taya kwalijk nemen ■toen de oorlog in Irak 1 is opgetreden tegen de lactivisten in zijn land. lachte moord nt overdosis 5731 - Een voormalige ronciërge die verdacht moord op twee 10- «leisjes, is gisteren naar Ikenhuis bij Londen iracht. Het Britse pers- PA meldde dat de man terdosis' had genomen, L"* 'letsel had toegebracht' ima was geraakt, wordt beschuldigd van [op Holly Wells en Jessi- •man. Zij werden twee ladat zij op 4 augustus list waren opgegeven, igetroffen. De Britse 'oor het Gevangeniswe- le alleen zeggen dat was opgenomen. tyi mag [huis - De Myanmarese op- leidster Aung San Suu P vandaag terugkeren r woning. Dat heeft llomaat vandaag gezegd, [taire junta heeft de spe nt van de Verenigde foor Myanmar, Razali norgen toestem- ïgeven de gevangen op- leidster in haar huis te Jten voordat hij het land ■Aung San Suu Kyi werd tken geleden gevangen f n na rellen tussen aan- I van de militaire junta jsitieleden in het noor- I het land. Joodse kolonisten hebben een blokkade opgeworpen om de Israëlische militairen tegen te houden. Foto: EPA jeruzalem-ramailah/anp - Het Israëlische leger heeft in de afge lopen nacht negen illegale jood se nederzettingen ontmanteld, nadat gisteravond al enkele ca ravans van joodse kolonisten waren vernietigd. Onderminister van defensie Zeev Boim zei voor de Israëlische televisie dat in een eerste fase vijftien nederzettin gen moeten verdwijnen. De Israëlische krant Haaretz meldde vandaag op gezag van militaire bronnen dat het leger in totaal 94 nederzettingen wil ontmantelen. De maatregel volgt op de toezegging van de Israëlische premier Sharon vo rige week tijdens de vredestop in de Jordaanse stad Akaba de illegale nederzettingen aan te pakken. Bij het ontruimen van de ne derzettingen deden zich geen ernstige incidenten voor. Wel wierpen enkele honderden ko lonisten, onder wie veel kinde ren, bij Amona een blokkade op voor Israëlische legervoertui gen. Ondanks de uitvoering van de eerste voorzichtige stappen op weg naar de uitvoering van de zogenaamde routekaart voor vrede eiste het conflict tussen de Palestijnen en Israël de afge lopen dagen opnieuw slachtof fers. Israëlische militairen scho ten gisteravond laat in het noorden van de Gazastrook twee Palestijnen dood, die pro beerden een joodse nederzet ting binnen te sluipen. Bij een vuurgevecht tussen Isra ëlische militairen en Palestijnen bij Jenin kwam in de afgelopen nacht eveneens een Palestijn om het leven. Een Palestijn raakte gewond ep twee anderen werden gearresteerd. In een uitzonderlijk gebaar van eensgezindheid eisten drie Pa lestijnse groeperingen gisteren gezamenlijk de verantwoorde lijkheid op voor de aanval zon dag op Israëlische militairen. Drie Palestijnen schoten bij een aanslag vier Israëlische militai ren dood bij een controlepost op de grens tussen de Gaza strook en Israël alvorens zelf te worden gedood. Dezelfde mid dag vond een Israëlische mili tair in Hebron de dood bij een poging twee Palestijnen te ar resteren. De Islamitische Verzetsbewe ging Harnas, de Islamitische Ji had en de Martelarenbrigade van al-Aqsa stelden gebroeder lijk in een verklaring dat 'de ge zamenlijke operatie was onder nomen om te bevestigen dat het (Palestijnse) volk vereend kiest voor de heilige oorlog en voor verzet, tot de bezetting van ons land en van de heilige plaatsen is beëindigd'. De drie treden doorgaans los van elkaar op. De zo uitdrukkelijk geza menlijke verklaring is een her innering aan premier Abbas dat de groepen hun gewapend ver zet niet opgeven. Abbas beloof de op de topconferentie in Aka ba alles te doen om een einde te maken aan het gewapend verzet en aan terreuraanslagen in Israël. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Waarom is Hillary nog steeds bij Bill? Omdat ze nog steeds 'knettergek' op hem is, al dus Hillary Clinton in het eerste tv-interview van de publiciteits campagne rond haar memoires. Hoe zit iemand in elkaar die door haar man - tevens president van de VS - wordt bedrogen, zijn nek wel kan omdraaien, aan een echtscheiding denkt, maar hem uiteindelijk stug blijft verdedigen en bewieroken? Uitgeverij Simon Schuster hoopt dat minstens een miljoen Amerikanen hun knip willen trekken om het ant woord daarop te vinden in de dik ke pil, die de voormalige Ameri kaanse first lady over haar turbu lente jaren in het Witte Huis heeft geschreven. Het is een vaak gestelde vraag, zegt Hillary Clinton zelf in haar boek. Waarom zijn zij en Bill Clinton, tot januari 2001 presi dent van de Verenigde Staten, bij elkaar gebleven? Haar eerste reactie was misschien alles zeg gend: Bill was de president en in tegenstelling tot een doorsnee echtgenoot kon ze zijn kleren niet het raam uitgooien. „Als zijn vrouw wilde ik zijn nek om draaien. Maar hij was niet alleen mijn echtgenoot, maar ook pre sident. En ondanks alles leidde Bill Amerika en de wereld op een manier die ik bleef steu- Na verloop van tijd heeft ze hem vergeven en besloten haar hu welijk te redden, zegt ze, want Bill is niet slecht maar zwak. „Hij is in principe een goed mens, met een goed hart." Bo vendien, ze is al smoorverliefd op 'm sinds ze hem leerde ken nen in het voorjaar van 1971, „groot en aantrekkelijk ergens achter die roodbruine baard en krullende bos haar". „Ik hou nog steeds van de manier waar op hij denkt en er uitziet", schrijft ze ergens. Niemand be grijpt haar beter, en niemand kan haar aan het lachen maken zoals Bill. „Zelfs na al deze ja ren, is hij de interessantste, energiekste en meest levende mens die ik ooit heb ontmoet." En nog steeds beschouwt Hil lary Clinton, nu senator voor de staat New York, de Lewinsky-af faire als het werk van rechts conservatieve tegenstanders om Bill Clinton in diskrediet te brengen. Het lijkt alweer lang geleden, maar in 1998 domineerde het seksschandaal rond Monica Le winsky het nieuws in de VS en daarbuiten. Nog niet eerder werd het privé-leven van een Amerikaanse president zo onder de microscoop gelegd. Speciaal aanklager Kenneth Star had zich als een terriër in de Clintons vastgebeten en uiteindelijk leid de diens rapport zelfs tot een af zettingsprocedure. Ondanks verhalen over eerdere slippertjes - tijdens de verkie zingscampagne in 1992 kwam Gennifer Flowers naar buiten met het verhaal dat ze twaalf jaar i ?n affaire met Bill Clinton had geloofde Hillary Clinton Hillary Clinton zette gisteren haar handtekening in haar boek. Foto: AP/Ma ry Altaffer tot op het laatst dat er niets aan de hand was tussen de presi dent en Lewinsky, schrijft ze. Als de eerste berichten over Lewins ky in januari '98 naar buiten ko men, ontkent Bill Clinton alles. „Ik zal nooit echt goed begrij pen wat er die dag door het hoofd van mijn man is gegaan. Ik weet alleen dat hij zijn staf en onze vrienden hetzelfde verhaal vertelde: dat er niets onbetame lijks ^s gebeurd." De vraag is hoe ze zo blind kon zijn, hij had toch al een affaire gehad met Gennifer Flowers? Hillary gaat daar in het boek nauwelijks op in. Clinton erken de in een interview in '92 'pijn' te hebben veroorzaakt in zijn huwelijk, maar hij ontkende pu bliekelijk een affaire met Flo wers te hebben gehad. Pas jaren later - bij de start van het schan daal rond Lewinsky - heeft Clin ton e* end dat hij daarover loog. Hillary Clinton vermijdt in haar boek de vraag wat het overspel met Gennifer Flowers voor him relatie betekende, en wanneer ze er precies van op de hoogte raakte. Ze verhaalt wel omstan dig hoe ze op zaterdag 15 au gustus 1998 wordt gewekt door Bill Clinton om diens bekente nis over Lewinsky aan te horen. „Het was de meest verbijsteren de, schokkende en pijnlijke er varing in mijn leven." Hillary eindigt haar boek met het vaarwel van het Witte Huis, walsend met Bill over de mar meren vloer van de grote hal. Ondanks alle speculaties over haar eigen gooi naai- het Witte Huis, ontkent de ambitieuze ex- first lady plannen te hebben de eerste vrouwelijke president van de VS te worden. Uitsluiten wil ze het echter ook niet. Voor haar persoonlijk is in ieder geval ge noeg belangstelling, afgaand op de aandacht die haar boek krijgt. Ze staat al dagen in de publiciteit, vooral sinds de tekst van haar duurbetaalde memoi res (8 miljoen dollar) vorige week uitlekte. De uitgeverij ontkende dat dit bij de publiciteitscampagne hoorde, maar Hillary Clinton is sindsdien niet van de Ameri kaanse beeldbuis te slaan. Giste ren - op de eerste verkoopdag - stond het boek op nummer twee in de boek Top Honderd van internetwinkel Amazon .com. Kopers verdrongen zich voor een boekwinkel in New York waar Hillary Clinton sig neerde. Het is de bedoeling dat ze begin juli naar Nederland komt om de Nederlandse verta ling a^ii de man te brengen. warschau/anp - De Polen heb ben tijdens de volksraadpleging dit weekeinde massaal gekozen voor toetreding van hun land tot de Europese Unie in mei 2004. Ferdynand Rymarz, hoofd van de Poolse nationale kiescom missie, maakte gisteravond de officiële einduitslag bekend. Van de kiesgerechtigden die op kwamen, stemde 77,5 procent voor en 22,5 procent tegen aan sluiting bij de EU. De opkomst was 58,9 procent. Een opkomst onder de 50 procent zou het re ferendum ongeldig hebben ge maakt. De Europese Commissie wacht te de officiële uitkomst niet af. Ze sprak al zondagavond na een exit poll in een verklaring van een 'keerpunt in de Europese geschiedenis'. De regering had de bevolking gevraagd voor toetreding te stemmen. „We keren terug naar Europa", was de eerste reactie van president Kwasniewski. Het Poolse staatshoofd werd zondag kort na het bekend worden van de exit poll persoonlijk telefo nisch gefeliciteerd door Romano Prodi, voorzitter van de Europe se Commissie. In totaal treden volgend jaar tien voornamelijk Oost-Europe- se landen toe tot de Europese Unie. Polen heeft met 39 mil joen mensen meer inwoners dan de overige negen kandida ten bij elkaar. Het land gaat ge bukt onder een enorme werk loosheid die 18,7 procent van de beroepsbevolking treft. Slowalöje, Malta, Slovenië, Hon garije en Litouwen hebben al hun jawoord gegeven in een re ferendum. De inwoners van Tsjechië, Estland en Letland maken later dit jaar hun gang naar de stembus. In Cyprus is er geen volksraadpleging. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - Noord-Korea heeft gis teren indirect toegegeven dat de slechte staat van zijn economie de belangrijkste reden is voor zijn kernwapenprogramma. In een verklaring liet het stalinisti sche bewind in Pyongyang we ten dat kernwapens nodig heeft om zijn defensie-uitgaven te verminderen. 'De ontwikkeling van een nucleair arsenaal is niet bedoeld om andere landen te bedreigen en te chanteren, maar om geld voor de economische opbouw en het welzijn van het volk vrij te maken'. Noord-Korea staat volgens eco nomen op instorten en hulpor ganisaties houden rekening met een nieuwe hongersnood. In het midden van de jaren negentig kwamen naar schatting 2 mil joen mensen om van de honger. Het is de eerste keer dat Py ongyang verband legt tussen zijn kemwapenprogramma en de rampzalige economische si tuatie in het land. De in verhou ding goedkope kernwapens moeten het mogelijk maken het ruim 1 miljoen man sterke leger, dat het leeuwendeel van de be groting opslokt, te verkleinen. De verklaring stuitte gisteren bij waarnemers op grote scepsis. Het werd niet aannemelijk ge acht dat het welzijn van de be volking een doorslaggevend mo tief was voor de ontwikkeling van kernwapens. Die indruk wordt versterkt door een andere passage in dezelfde verklaring. Daarin wordt de schuld van de huidige crisis bij Washington gelegd. 'Als de VS bereid zijn hun vijandige hou ding op te geven, dan wil Py ongyang de zorgen van de VS uit de wereld helpen, maar als de VS dat niet willen, heeft Pyongy ang geen andere keus dan het ontwikkelen van een nucleaire afschrikking'. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De druk van het Indo nesische leger en de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) is de dorpshoofden in Atjeh téveel geworden. Massaal hebben ze hun functie neerge legd. De dorpshoofden zaten als burgemeesters in oorlogstijd klem tussen de rebellen die een geweldige terreur uitoefenen en het leger dat probeert de rebel len te verdrijven. In de regio Bireuen, een GAM- bolwerk aan de oostkust van de meest noordelijke provincie van Sumatra, legden dit weekeinde 76 dorpshoofden hun functie neer. Samenwerking met het le ger is levensgevaarlijk voor de dorpsoudsten en hetzelfde geldt voor samenwerking met GAM. Dertig dorpshoofden zouden daarom elders hun toevlucht hebben gezocht. Een legerwoordvoerder betreur de de actie van de dorpshoof den omdat het leger hen nodig heeft in de strijd tegen de rebel len. Om het openbaar bestuur dat in sommige delen van de provincie feitelijk al niet meer in handen van de overheid was verder te laten draaien, wil het leger gepensioneerde officieren inzetten. Het openbare leven in de pro vincie wordt meer en meer ver stoord door stroomstoringen doordat onbekenden elektrici- teitsmasten naar beneden ha len. Het leger heeft de bevolking opgeroepen de masten te bewa ken. Hulporganisaties mogen de pro vincie niet in en menig buiten lands journalist kreeg evenmin vergunning het gebied in te gaan. De Indonesische pers staat onder zware druk Tim op 'nationalistische' manier verlag te doen. monrovia/ap - Ongeveer 350 buitenlandse burgers en hulp verleners zijn gisteren met le- gerhelikopters geëvacueerd uit de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia en overgebracht naar een Frans oorlogsschip voor de kust. De helikopters vlogen heen en weer tussen de stad en het schip terwijl het leger van presi dent Charles Taylor slag leverde met de rebellen, die verscheide ne kilometers tot in de westelij ke buitenwijken van Monrovia doordrongen. Amerikaanse di plomaten herhaalden hun op roep v. ar een staakt-het-vuren. Er w.'-M gevreesd voor een bloedige strijd om Monrovia, een stad van een miljoen inwo ners die veel vluchtelingen her bergt. Monrovia is herhaaldelijk het toneel van gevechten ge weest sinds Taylor in 1989 met een couppoging het land in de eerste van twee bloedige bur geroorlogen stortte. Sehon Damate Conneh, de lei der van de rebellen van de LURD waarschuwde dat zijn strijders op korte termijn verder de hoofdstad intrekken om Taylor af te zetten als deze niet vrijwillig vertrekt. Waarnemers vrezen een bloedbad en dui zenden inwoners zijn de hoofd stad gisteren ontvlucht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5