VERS EN VOORDEEL Gevangenissen steeds agressiever BINNENLAND Europese grondwet staat al in de steigers KijkshopKnaller mas 0.49 6.79 4.90 Politie traceert moeder Leerdamse vondeling Overlast door zware regen- en onweersbuien fTdjkshop ^iH on Nu een vollere tas voor minder geld D66: Onderzoek Irak-oorlog Ontruiming van ouderencentrum Voorspelde pinksterfiles blijven uit ïge ent loopt ndwonden op ismeer - Een politieagent afgelopen zaterdagavond ns de traditionele Tuilak- it' in Landsmeer zware dwonden opgelopen nadat ij een abri een stapel kran- lie in brand stond probeer- ud 1 te traPPen- Onder de sta ir, J ig een fles wasbenzine die Ddeerde. De drie meter ho- eekvlam zette de politie- volledig in brand. Hij st worden opgenomen in irandwondencentrum in rwijk. In verband hiermee de politie een 15-jarige en uit Landsmeer aange- ouw schiet rjtnerdood rdam Een 37-jarige heeft zaterdag in een ig in Amsterdam-West |45-jarige partner doodge- :en. De vrouw meldde zich in de nacht bij een politie- iu en biechtte daar haar op. Omwonenden hoor- ;ort na middernacht ge- •uw en schoten in de wo- Ze alarmeerden de politie. Iten onderzochten de wo- jen troffen het levenloze li- van de man aan. Hij had ere schotwonden. Vol leen woordvoerder van de ie vormden relationele lemen de aanleiding voor iietpartij. in beschadigd or betonblok erdam - Op het spoor tus- le stations Amsterdam-Slo- jk en Amsterdam Lelylaan en onbekenden zaterdag- d een blok beton op de gelegd. Hierdoor raakte ntercity die reed tussen erdam en Vlissingen be- ligd geraakt. Ook op de orinchem-Leerdam >te de NS zaterdagavond iroblemen. Daar heeft eni- een vrouw op de rails ge- L Zodra de politie ter plek- rende de vrouw weg :rderop opnieuw op het plaats te nemen. De is aangehouden. litie slaags met fmisgangers iaren - De politie is zon- torgen slaags geraakt met oep van 75 dronken jon- die de kennis in Bergha- d bezocht. Daarbij is een ige jongen uit Beuningen id geraakt doordat een ehond hem in zijn been Er vielen over en weer ra- ippen. Er werd met allerlei verpen gegooid, waaron- en putdeksel. De politie tikte pepperspray om ver escalatie te voorkomen. etbalwedstrijd uit op ruzie iborc - Een voetbalwed- tussen twee clubs uit Cu- irg en Eindhoven is zater- iddag uitgelopen op een ,pal ruzie tussen de spelers. Vingerde een man een itoeptegel door het open een auto in. Een 18-jarige nborger moest naar een nhuis nadat een 24-jarige uit Eindhoven hem met tuk hout op zijn hoofd had gen. De politie moest er e pas komen om de vecht - op het speelveld te beëin- i tschl 'Finitief einde maarse school taai J" to ind shot ken s ilosief treft feeshop aar - De 34 leerlingen tel- middelbare school voor begaafde leerlingen in Alk- Het Olympium, is defini- ;n ondér. Het schoolbe- besloot gisteren niet terug nen op het besluit om met li\ )lympium te stoppen. Se- ris Van der Werff van het eeI olbestuur zegt dat het be- s Dm Het Olympium onder ^er :ngen bij het Jan van Sco- e, genomen na een vemieti- J rapport van de onderwijs- ctie. „Een experiment .natuurlijk wat meer kos- M naar dan moeten er wel ieve resultaten zijn", aldus ,e'Ier Werff. )kn ik ei tartf DOO nalt 'oe erdam - Bij een coffeeshop na isterdam is zondagnacht "e xplosief naar binnen ge- c. I. Een 23-jarige werknemer e hierbij gewond. De man t onbekend letsel overge- ït naar een ziekenhuis. Het 'al deed zich voor tegen ngstijd. De werknemer en ^er en paar klanten waren in ffeeshop aanwezig. Het f van de dader is onduide- evens wil de politie geen e mededeling doen over >ort explosief. De politie e8e kort na het incident een ns.. met twee inzittenden aan. aren in het bezit van een e vapen. De politie zoekt uit ^twee iets met de aanslag coffeeshop van doen en, aldus de politiewoord- ler. dinsdag lojuni 2003 door Alex Bogers den haag - Dagelijks een scheldpartij. Zo nu en dan het ziekenhuis in worden geslagen. Het hoort bij het gewone werk van de gevangenbewaarder. Net zoals de vechtpartijen tussen de gevangenen onderling. Het moet veranderen, waarschuwen de bewaarders, anders vallen er meer doden. Zoals onlangs bij de moord op een activiteitenbe geleidster in Leeuwarden. „Een paar klappen rijn niet meer genoeg", zegt gevangen bewaarder Jaap Schaap. „Er moet bloed vloeien. Gevange nen die met elkaar op de vuist gaan, willen niets liever dan el kaar zo zwaar mogelijk letsel toebrengen. Schaap werkt op een afdeling met de wat zwaardere gevallen die niet goed functioneren in een groep. Hij heeft de gevange nis zien veranderen in de zes tien jaar dat hij er werkt. „De wereld buiten verhardt, en dat is binnen de muren ook te mer ken. Op de afdeling waar ik werk merk ik dat gedetineerden door veelvuldig druggebruik voor hun detentie agressiever en onver schilliger zijn." Schaap is daar zelf onlangs nog slachtoffer van geworden. Een gevangene had eten van een an der uit de koelkast gestolen en werd agressief toen Schaap het wilde terugpakken. Schaap moest de man in de houdgreep nemen, maar deze zag toch nog kans flink in rijn vinger te bijten. Hij kon een week niet werken. De cijfers over agressie in de ge vangenissen spreken voor zich. In 2002 werden 1736 bewaar ders slachtoffer van geweld tij dens het werk, zo liet de Dienst Justitiële Inrichtingen vorige week weten. Tussen gedetineer den ging het 2044 keer mis. Henk Dongstra, voorzitter van de werkgroep justitie van de vakbond CNV en dertig jaar werkzaam in gevangenissen, riet verschillende oorzaken voor de agressie. „Vroeger werd de ge vangenis voornamelijk bevolkt door blanke Nederlanders. Die zaten redelijk braaf hun tijd uit, probeerden ongeschonden het einde te halen. Tegenwoordig wordt een groot deel van de ge vangenis bevolkt door mensen van allochtone afkomst. Die rijn vaak ver van huis. Ze hebben misschien moeite met de Ne derlandse cultuur. En ze krijgen minder bezoek en kunnen daar door minder goed met naasten praten, minder goed frustraties delen en afreageren." Wat volgens Dongstra zeker meespeelt, is dat de gevangenis sen een stuk soberder worden door bezuinigingen. De gevan gene zit vaker achter in zijn cel opgesloten. Er is minder tijd om energie kwijt te raken of te ontspannen via werk of sport. „We doen het werk ook met minder mensen", vervolgt Dongstra. „Dat bete kent dat we ook veel minder kunnen observeren en pas later zien of een gevangene agressief is." Volgens Dongstra moet de situ atie in de gevangenissen snel veranderen. Er is dringend meer geld nodig voor personeel, klei nere groepen gevangenen en betere observatiemiddelen. Twee gevangenen op een cel, zoals minister Donner van justi tie wil, is volgens Dongstra een totaal verkeerde maatregel. Dongstra: „De druk neemt daar door toe en dan kun je er op wachten dat er meer zwaarge wonden en wellicht doden val len." leerdam/gpd - De politie in Leerdam is er afgelopen zater dag in geslaagd de moeder te vinden van het twee weken ou de meisje dat donderdagmiddag in een schuur bij een woonhuis in Leerdam te vondeling was ge legd. Voor de vrouw is onmid dellijk hulpverlening ingescha keld. Of ze al dan niet wordt be straft voor haar daad, waarvoor het motief nog onduidelijk is, zal deze week pas blijken. Van daag wordt ze voorgeleid aan de officier van justitie. Deze moet bepalen of de vrouw vervolgd wordt voor het te vondeling leg gen van haar kind, een misdrijf waar een maximale celstraf van vier en een half jaar op staat. .Afhankelijk van de omstandig heden en de kans op herhaling wordt bepaald of ze hiervoor een celstraf moet uitritten", meldt een politiewoordvoerder. Na de vondst van het meisje heeft de politie een buurtonder zoek gehouden bij 150 wonin gen en rijn tientallen telefoni sche tips nagetrokken. Uiteinde lijk vielen de puzzelstukjes in el kaar en kon de politie de vrouw zaterdag halverwege de middag in haar woning in Leerdam aan houden. Het gaat om een jonge meerderjarige vrouw, maar de politie wil haar leeftijd niet prijs geven. In Nederland worden ongeveer drie kinderen per jaar te vonde ling gelegd. Vrouwen of ouders die dit doen handelen vaak uit pure wanhoop, zo blijkt uit de praktijk. Soms is het schaamte over een ongewenste zwanger schap en angst om de schande van de familie over je heen te krijgen, maar er kunnen ook tal van andere redenen zijn. Woordvoerster E. Bokhorst van de Raad voor de Kinderbescher ming: „De grote gemene deler is wel dat de moeder of de beide ouders het gevoel hebben machteloos te staan. Dat kan worden veroorzaakt door de kerk, de familie of door onzeker heid over het werk. Meestal hebben ze het gevoel dat ze geen stabiliteit voor het kind kunnen garanderen. Maar zo veel gevallen, zoveel redenen." den haag/gpd - Regeringspartij D66 wil desnoods met een parle mentair onderzoek helderheid krijgen over de vraag of het vorige kabinet terecht steun heeft gegeven aan de oorlog tegen Irak. Vol gens D66-Kamerlid Van der Laan is een parlementair onderzoek noodzakelijk „om te voorkomen dat de bevolking het gevoel krijgt onder valse voorwendselen de oorlog te rijn binnengesmokkeld", zei ze zondag in het IKON-radio-programma De andere wereld. Volgens Van der Laan is het vorige kabinet blindgevaren op de in formatie die het kreeg van de Amerikanen en de Britten. CDA en WD gaan er van uit dat die juiste informatie te hebben verstrekt. Maar daaraan wordt inmiddels sterk getwijfeld. gouda - Een bewoonster van het Goudse zorgcentrum Savelberg wordt in veiligheid gebracht. Het verzor gingshuis werd zondagochtend getroffen door een uitslaande brand, waarna de bewoners werden geëva cueerd. Acht ouderen belandden in het ziekenhuis met ademhalingsproblemen. Politie en brandweer moesten deuren van woningen intrappen omdat veel ouderen nog lagen te slapen. Het vuur begon in een mobiel toilet dat op een binnenplaats stond. De vlammen bleven aanvankelijk alleen aan de buitenkant van het gebouw, maar na enige tijd sloeg het vuur op de tweede verdieping naar binnen. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de brand is aangestoken. Foto: ANP/Bram Gebuys VWO 'Nederland heeft debat over Europa steeds onderschat' door Jaco van Lambalgen den haag - De onderhandelingen over een nieuwe grondwet voor de Europese Unie zijn in volle gang. In de zogenoemde Euro pese Conventie wordt de basis gelegd voor de machtsverhoudingen tussen de lidsta ten van de EU en de rol die Nederland daarin kan spelen. Niet onbelangrijk dus. Toch blijft het in de Nederlandse politiek tot nu toe angstig stil. „De regering is ge red doordat de Benelux besloot gezamen lijk te opereren", zegt Frans Timmermans, een van de Nederlandse onderhandelaars over de Europese grondwet. „Er is geen ander land waar zo weinig over de Europese grondwet wordt ge sproken als in Nederland", verzucht oud- cüplomaat, PvdA-Kamerlid en onderhan delaar bij de Europese Conventie Frans Timmermans. Daar komt nu even veran dering in. Het parlement heeft maar liefst dertien uur uitgetrokken voor een groot debat over de Nederlandse inzet bij de 'grondwetsonderhandelingen'. „Het is alleen een beetje laat", zegt Timmermans wat treurig. „Een groot deel van de kno pen is inmiddels al doorgehakt." Dat komt ook door de opzet van de onder handelingen. Die rijn op typisch Europe se wijze georganiseerd. In een Conventie (zeg maar: werkgroep) rijn 105 Europese vertegenwoordigers al maanden bezig een ontwerptekst voor de grondwet op te stellen. Die wordt op 20 juni bij de top in het Griekse Thessaloniki voorgelegd aan de Europese regeringsleiders. Natuurlijk is het aan de Europese leiders wat er uiteindelijk in de grondwet komt. Maar nu de Conventie het, vrij onver wacht, over een aantal belangrijke onder werpen al vrijwel eens lijkt te zijn, zal het voor de EU-chefs lastig rijn van de tekst af te wijken. En het gaat wel om de ver houdingen tussen de lidstaten en de ver schillende Europese instellingen. „Ek heb geen zin om steeds te zeggen: ik had jul lie gewaarschuwd", zegt Timmermans. „Maar ik heb van het begin af aan ge zegd: Nederland onderschat de hele Conventie." Mede op rijn aandrang is de delegatie fors uitgebreid. Namens de re gering onderhandelt oud-staatssecretaris Gijs de Vries. Timmermans rit als Twee de-Kamerlid in de Conventie, René van der Linden (CDA) als senator en Hanja Maij-Weggen (toekomstig commissaris der koningin in Brabant) vanuit het Eu ropees Parlement.Als we nog iets bin nenslepen ligt dat aan Gijs", geeft Tim mermans gul toe. De Vries was jarenlang Europarlementariër voor de WD. „Hij is een grote naam in Europa en hij heeft een belangrijke rol gespeeld." Voor de Nederlandse regering heeft hij minder bewondering. „Die is gered doordat de Benelux besloot gezamenlijk te opere ren." De-regering heeft haar eigen stand punt afgelopen vrijdag pas geformuleerd. Daar gaat het debat morgen over. „Na tuurlijk: we hebben twee keer verkiezin gen gehad en nu rit er net weer een kabi net. Maar de onderwerpen waar het in de EU over gaat rijn niet nieuw. En dan stelt Nederland zich toch steeds vaag op. Neem nou de discussie over de vaste voorzitter van de EU. Eerst was Neder land absoluut tegen zo'n Zonnekoning", schetst Timmermans. „Maar nu de on derhandelingen voor driekwart rijn afge rond zegt staatssecretaris Nicolaï van buitenlandse zaken: 'Het kan tóch'. Dat maakt je positie niet sterker. En minister van justitie Donner komt weliswaar met hele goede plannen op het vlak van de Europese justitiewetgeving, maar wel maanden te laat!" „Ik vraag me ook een beetje af waar het debat over moet gaan", geeft Timmermans toe. „We be palen in feite de instructie voor de rege ringsonderhandelaar. Maar die is in de Conventie al aan het eindspel toe." (advertenties) Een windhoos sneed zondag als een scherp mes dwars door het dak van een schuur in het Drentse Rogat. Foto: ANP/Jan Bouwman rijswijk/anp - Zware onweersbuien hebben zondag in heel Nederland overlast veroor zaakt. De strook met slecht weer (regen, ha gel, onweer en windstoten tot 90 kilometer per uur) trok vanaf de westkust richting het noordoosten. Een persoon raakte lichtge wond toen in het Overijsselse Rheezen een boom op een caravan viel. Een kleine windhoos rukte in het Drentse De Wijk het dak van een woning af. Een ge deelte van de woning werd vernield. De be woners en de paarden in een naastgelegen stal bleven ongedeerd. In het Brabantse Gel drop vielen rond het middaguur en later ook in Venlo hagelstenen met een doorsnee van 2 tot 3 centimeter. De Limburgse politie bezocht preventief evenementen om te kijken of tenten en der gelijke goed vaststonden. In Noord-Limburg werden enkele feesttenten uit voorzo^* ont ruimd. De organisatie van Pinkpop in Land graaf vroeg de duizenden bezoekers via luidsprekers hun tenten op de campings goed vast te zetten. De meeste festivalgan gers gaven daaraan gehoor, 's Middags viel ook daar de regen met bakken uit de hemel. In het Brabantse Valkenswaard stortte een deel van het dak van autobusfabriek Bova in. De organisatie van het zeilevenement North Sea Regatta in Scheveningen moest haar ra ces uitstellen door de harde wind. Op het strand van Harlingen ging de grote tent van het evenement Beachpop door een wervel wind de lucht in. Dat gebeurde voordat het festival begon. De tent en het podium waren volledig vernield. Niemand raakte gewond. De organisatie van het evenement regelde snel een trailer die als podium fungeerde. Bij het popfestival waren 2600 mensen aan- rijswijk/anp - De door de ANWB verwachte verkeersdruk te op tweede pinksterdag is gis teravond beperkt gebleven tot enkele kleine files. De organisatie denkt dat veel vakantiegangers gespreid de weg op rijn gegaan omdat ze door het mooie weer zo lang mogelijk van hun vrije dagen wilden genieten. De ANWB verwachtte grote pro blemen op de snelwegen door terugkerende vakantiegangers die het lange pinksterweekeinde elders hadden doorgebracht en door bezoekers van meubelbou levards die massaal de weg op konden gaan. Op een tiental kleine files na van hooguit 10 kilometer, onder vond het verkeer echter nauwe lijks vertragingen. Bij verschillende ongelukken vielen in het lange weekend ver spreid over het hele land wel slachtoffers. In totaal zeker veer tien personen kwamen daarbij om het leven. (advertentie) werig. In de elf grootste attractieparken vie len de bezoekersaantallen, normaal gespro ken in het pinksterweekend flink, tegen. Veel mensen bleven thuis wegens waar schuwingen voor zeer warm weer en on weersbuien. De waarschuwingen bleken volgens een woordvoerster van de zogeheten Club van Elf achteraf gezien overbodig. „We betreu ren de invloed die de voorspellingen heb ben gehad. Het scheelde duizenden bezoe kers. De tweede pinksterdag was voor de at tractieparken uitstekend, maar heeft de eer ste niet goed kunnen maken", aldus de woordvoerster. De zaterdag voor Pinksteren was bij alle parken wel druk. De Club van Elf vermoedt dat veel mensen zaterdagavond na de voor spellingen voor noodweer hebben besloten om zondag thuis te blijven. VMBO-t HAVO in ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 r www.erasmuscollege.com Vestigingen in Eindhoven, Haarlem. Maastricht en Rotterdam Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 De Business School met persoonlijke aandacht geen overvolle collegebanken persoonlijke begeleiding uitstekende contacten met bedrijfsleven trainen van business skills Voorlichting aanvang 19.00 uur aanvang 1&00 uur Nieuw: Engelstalige BacbeloroplekJing in International Business f.s.m Western International University. Kort HBO en Bachelor in: Hotelmanagement, Business Communication, Economics, Communication, Management, Economics Law, en Tourism. MBO Business College, 2-jarige opleidingen in Hotelmanagement, Marketing en Communicatie, Office Management en Toerisme. Medion Home Cinema set MD4364 Subwoofer 200 Watt pmpo en boxen 5 x 75 Watt pmpo. Geschikt voor DVD, MP3, CD-R, CD-RW, audio CD en VCD. AC3 decoder en DTS 5.1 uitgang. RDS Tuner met 40 voorkeuzezenders. Regio vrij. Scartaansluiting. IncL afstandsbediening. Art.nr. 100977. til Usbergsla per krop til Kipfilet verpakt kilo 955 til Graskaas 48+ vers van "t mes, kilo £55 Ha.CWAiUM De Van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met Ch Bonus kaart tot en met 15 Junl 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3