Valse namen, papieren en snorren GESPREK VAN DE DAG Een auto die op vlees rijdt 'Man is er niet op getraind om op eigen lijf te letten' MENSELIJK rti Feit en fictie lopen door elkaar op tentoonstelling over spionage ir lik Ife DINSDAG lO JUNI 2003 er =*n DAG LIJKS LEVEN SCHAT, DZJT 15" AAOOB-.. K üM WOU Een HAAN die voor de grap was ver sierd met blikjes waaruit draadjes staken, is door de Nieuw-Zeelandse politie doodgeschoten. De agenten dachten dat de blikjes explosieven bevatten. De haan wandelde met de blikjes onder zijn vleugels door de straten van Sydenham. Agenten dre ven het dier terug op een oprit, lie ten het naastgelegen huis ontrui men en haalden de explosieven op ruimingsdienst erbij. Die nam geen risico's en ging ervan uit dat de haan een ZELFMOORDAANSLAG wilde plegen. Dat werd het beest fa taal. De blikjes bleken echter geen explosieven te bevatten. ,,Het is jammer voor de haan, maar we moe ten dit soort dingen serieus ne men", verklaarde een politiewoord voerdergisteren in de Nieuw-Zee- landse krant The Dominion Post. PRINS HARRY, de tweede zoon van prins Charles en de in 1997 overle den prinses Diana, doet de deze week examen op Eton. Het komende jaar neemt hij vrij en daarna gaat hij volgens koningshuiskenners waar schijnlijk een militaire carrière tege moet. De Britten konden zondag in de krant lezen dat Harry op zijn STUDENTENKAMER twee foto's van zijn moeder heeft, een poster van een Canadees skigebied en de bekende poster van New Yorkers die in 1932 op de stalen constructie van een wolkenkrabber zitten te lun chen. Harry's muren zijn kennelijk ook behangen met foto's van blondi nes in een bikini en er hangt een po lostick. De derde prins in lijn van de troonopvolging besteedt veel tijd aan sporten, zoals voetbal, rugby en cricket. Bovendien speelt Harry de typische Eton-sport Wall Game, dat model heeft gestaan voor Quidditch in de Harry Potter-boeken. Foto: AFP De popster KYLIE MINOGUE wordt het gezicht van de Britse luchtvaart maatschappij British Airways. De sexy Australische moet passagiers naar verre bestemmingen lokken, meldt de Britse krant The Sur? van daag. De keurige Britse luchtvaart maatschappij hoopt dat de schaars geklede actrice en zangeres passa giers naar zonnige oorden aan de andere kant van de wereld lokt en de moeizame tijden voor de maat schappij zo verlicht. Volgens een woordvoerder van haar platenmaat schappij EMI is Minogue 'het per fecte tegengif voor winterse somber heid'. Foto: EPA De Britse actrice KATE WINSLET is in het Caribisch gebied GETROUWD met haar vriend en filmproducent Sam Mendes. Haar impresario maakte dat gisteren bekend. Het is de tweede keer dat dé 28-jarige ster van de films Titanic, Heavenly Crea tures en Sense and Sensibility, in het huwelijk treedt. De kleinschali ge ceremonie, waarbij slechts drie goede vrienden van het koppel en Winslets dochter bij aanwezig wa ren, zou eind mei al hebben plaats gevonden. De Britse filmproducent Sam Mendes is onder meer bekend van de film American Beauty. Foto: EPA Het succesvolle Duitse popduo MO DERN TALKING stopt ermee. De twee zangers, Dieter Bohlen en Tho mas Anders, gaan UIT ELKAAR. Bohlen maakte het besluit zondag bekend. Volgens ooggetuigen had hij zaterdagavond nog een hoopop- lopende ruzie met Anders vooraf gaand aan een concert. Modern Tal king scoorde internationaal grote hits met nummers als You're my Heart - You're my Soul en Cheri Cheri Lady. Het duo kapte er in 1987 ook al mee, om vervolgens in 1998 een comeback te maken. Mo dern Talking moest het de afgelopen jaren vooral hebben van het her nieuwde succes van hits uit de jaren tachtig. Een muntstuk van een HALVE CENT uit 1826 heeft zaterdag op een internatio nale muntenveiling in Amsterdam ruim 20.000 EURO opgebracht, bijna 10 miljoen keer de nominale waarde. Volgens Theo Peters van AA Muntenveiling zijn halve centen niet zeldzaam. Ze zijn al te koop voor 1 of 2 euro. ,,Bij dit muntje gaat het om de allerbeste kwaliteit, de fleur de coin. Dat betekent dat de munt nooit in omloop is geweest en vrijwel onbeschadigd is", zegt Peters. Op het bewuste muntje staat op de Ropzijde de 'W' van Koning Willem I met daar naast het jaartal 1826. Aan de muntzijde staat de Nederlandse leeuw met daar naast de waarde. Van het jaartal zijn slechts enkele exemplaren overgebleven. Justus van Oei is ziek. Daarom vandaag geen column. Ze gaan op jongere leeftijd dood, lijden in steeds grotere getallen aan mannelijke vor men van kanker en kampen vaak onnodig met seksuele problemen, omdat ze daarover niet willen praten met hun dokter. „De ge zondheid van mannen is een wereldwijd probleem dat vraagt om wereldwijde oplos singen", aldus professor Siegfried Meryn. Uit onderzoeksgegevens blijkt dat de ge zondheid van mannen in grote lijnen niet is verbeterd in vergelijking met dertig jaar ge leden. Het risico van een dodelijk auto-on geval ligt voor een man zes keer hoger dan voor een vrouw. Mannen plegen ook vaker zelfmoord dan vrouwen. Meryn pleit als voorzitter van de Internatio nale Vereniging voor de Gezondheid van Mannen (ISMH) voor de nadrukkelijke be handeling van de gezondheidsproblemen van mannen. „Ze zijn er niet op getraind om hun eigen lichaam of gezondheid in de gaten te houden", zegt Meryn, in het dage lijks leven professor aan de medische uni versiteit van Wenen. De oorzaak van de problemen ligt in de kin dertijd. Meisjes worden aangemoedigd om medisch advies te vragen als ze kampen met gezondheidsproblemen, terwijl jongens zich sterk moeten houden en niet mogen zeuren over kwaaltjes. Op latere leeftijd zijn deze verschillen nog altijd zichtbaar. Waar vrouwen bij een medisch probleem direct advies van een arts zoeken, negeren mannen de problemen juist. Tegen de tijd dat mannen - al dan niet aangespoord door him vrouwen - hulp zoeken bij een dokter, kan er al sprake zijn van een ernstig pro bleem. Volgens Meryn is het hoog tijd dat de medi sche wereld meer rekening gaat houden met de verschillen tussen de seksen als het gaat om het behandelen van gezondheidsproble men. „Symptomen van veel voorkomende ziektes en de reacties op medicatie kunnen verschillend zijn tussen man en vrouw. We t infor- j! moeten het publiek benaderen met made die op de sekse is afgestemd", zegt Meryn. „Je moet dan denken aan inhoudi lijk verschillende informatie, bewoordinj en afbeeldingen." Naar schatting 5 procent van de 40-jarige mannen en een kwart van alle 75-jarige mannen kampt met erectiestoornissen, kan duiden op slagaderlijke problemen, betes of een hoge bloeddruk. Toch komt onderwerp zelden ten sprake als mannen op bezoek zijn bij de huisarts. Meryn: „D( patiënt praat er niet over en de dokter vraagt er niet naar. Dat is anno 2003 onge looflijk." SM af{ ns t it' ii dwi et lie i te fdeC eek vol st v\ tear ll fn' len DU De Koude Oorlog, dat was roman tiek. Met bronchitis op een straat hoek staan en je laten begluren bij een bezoek aan een Oost-Berlijns bordeel. De alledaagse wereld van spionnen, te zien in Bonn. Een spion zonder minicameraatje op zak is geen echte spion, dat weet elk land dat in de Koude Oor log opgroeide. Toen Canon in 1996 de kleine IXUS-camera op de markt bracht, waren de Japanners zo slim om te benadrukken dat het fototoestelletje niet groter was dan een pakje sigaretten. Je kon zien dat de ontwerper er zijn best op had gedaan een echt spionnentoe- stelletje te maken dat er uitzag als of het zó uit de werkplaats van Q kwam. Je voelde je een beetje Ja mes Bond met een IXUS, het gaf het maken van vakantiekiekjes een soort romantische geheimzinnig heid. Do be careful 007! Op de tentoonstelling Duell im Dunkel staan échte spionnenca- mera's van Russische en Engelse makelij. Draaide de spion aan een sigaret, dan werd er een foto ge maakt met het toestelletje dat in het sigarettenpakje verborgen zat Maar zijn dit de originele toestel len? Of lieten ook de technici van de KGB en MI5 zich inspireren door de uitrusting van de spion nen uit bioscoop en pocketboek? Feit en fictie, bewijs en beeldvor ming lopen door elkaar in het Haus der Geschichte. In het muse um in Bonn, voormalige hoofd stad en voormalige broedplaats van spionnen, wemelt het van de valse namen, de valse papieren en de valse snorren. Mythes en legen des over spionnen vermengden zich tijdens de Koude Oorlog met die uit films en romans, en waar heid en verzinsel waren even spannend. John Le Carré schreef een boek over een spion waarbij hij zich baseerde op het geval van de agent Alec Leames. En die leef de weer voort in de vertolking door Richard Burton in de film uit 1965 van regisseur Martin Rit. Geen film over Beretta's, bikini's en machtswellustelingen met een witte kat op schoot, maar die van het draaien en snaaien door illu sieloze, anonieme agentjes. Als bezoeker aan de tentoonstel ling over het 'duel in het donker' moet je je door lange duistere gan gen begeven, een labyrint bijna. Je loopt langs halfdoorzichtige wan den, waar in vakjes ingewikkelde verrekijkers en afluisterapparatuur staan en holle rubberen deurstop- pen waarin agenten briefjes en mi crofilms voor elkaar achterlieten. Three, three, seven, two, seven, three, seven, seven, nine, three, se ven, klinkt het plotseling met een Duits accent uit een onzichtbare luidspreker. Je bent ineens in Ber lijn, city of spies, stad van spion nen. Op levensgrote foto's staan mannen in regenjassen op hoeken van straten die glimmen in het kunstlicht. Hier begint een tunnel van zeshonderd meter lang die je tot onder Oost-Berlijn zal brengen. Je luistert mee met telefoonge sprekken zonder zelf te weten dat de KGB je allang in de gaten heeft. Waar gebeurd: Operation gold, ontdekt in 1956. Wat je lot was als je werd gepakt wordt ook griezelig duidelijk uitge beeld: je eindigde op een houten brits in een kale, koude cel, speci aal voor deze tentoonstelling na gebouwd. Het overkwam Richard Powers. Op de tentoonstelling staan brokstukken van het Ameri kaanse spionagevliegtuig de U2, waarin Powers in 1960 boven de Sovjetunie werd neergehaald. Het is een bruikleen van het militaire museum in Moskou, waar het ja renlang hét pronkstuk was. De Oost-Duitse geheime dienst, de Hauptverwaltung Aufklarung, on derdeel van het Ministerium für Staatssicherheit (Stasi) pepte de moraal in eigen land op door grote tentoonstellingen te organiseren met titels als Spionen Entlarvt of Nato Agenten ohne Chance. In het museum in Bonn staat een koffer met springstoflading, nagebootst natuurlijk. Een eigen James Bond hadden ze ook. Armin Müller- Stahl had er in de jaren zeventig in de DDR zijn eerste grote rol mee. De televisieserie Das unsichtbare Visir, waarin hij geheimagent Wer ner Bredebusch speelde. Hij was Draaide de spion aan een sigaret, dan werd er een foto gemaakt met het toestelletje dat in het sigarettenpal FF2 verborgen zat. Voorbeelden van microcamera's die te zien zijn op de tentoonstelling. Foto's: GPD/PR tot spionage. Codenaam Rome n^f Dat was de echte romantiek vari] het alledaagse spionnenbestaai dé held als 'boodschappenjongen voor de vrede'. De muziek leek wel sterk op die van de James Bond films. Het roodverlichte slaapkamertje waar je halverwege de tentoonstel ling tegenaan loopt, heeft niets van Bond. Het is een bed zoals je dat in een Oost-Berlijns staatsbordeel kon tegenkomen. Je kunt meeglu- ren, dankzij een camera en een monitor. Je ziet alleen een leeg bed, maar het idee is griezelig ge noeg. Bijna net zo surrealistisch als de posters van de voorlichtings campagne die de Duitse overheid in 1979 startte. In dat jaar werden maar liefst zes secretaresses ont maskerd die door hun vriend - een agent uit de DDR - waren aangezet Werner Bossmann Duell lm Dunkel; Spionage lm geteilten Deutschland. Tot en met 5 oktober in Haul Geschichte der Bundesprepubllk Deutschi Museumsmelle, Bonn. Gratis, dinsdag met zondag van 9 tot 19 uur. rm tuk gen epc op Als Jovan Opacic komt aangereden, maakt het geroezemoes op het terras plaats voor gegrijns. Iedereen in Pancevo, een stadje onder de rook van Belgrado, kent Opacic. Of lieven iedereen kent zijn auto. Voor een ve hikel van 30 jaar oud, ziet zijn Trabant er nog goed uit. Maar wat de auto bijzonder maakt, is vooral zijn motor. Goed, die motor maakt een onbeschrijflijk lawaai. Maar hij loopt wel op vlees. Als afgestudeerd econoom wist Opacic (47) nauwelijks hoe hij een schroevendraaier moest vasthouden. Maar een baan kon hij niet vinden en de misère in het Servië van Slobodan Milosevic veranderde hem in een technische wonderdokter. Geconfronteerd met torenhoge brandstofprijzen, besloot hij een piepklein tractormotortje in zijn Tra- bant in te bouwen. Harder dan 85 kon zijn omgebouwde Tra- bant niet, en met zijn tien luizige paarden krachten kon hij er bij het stoplicht nog geen vrachtwagen uitrijden. Maar goedkoop was het wel. „Hij reed ongeveer 1 op 30", zegt hij met een liefkozende blik naar zijn grauwwitte automobiel. „Ik ben er een keer mee op en neer geweest naar Regensburg in Duitsland, 2.200 km, voor 24 mark." Dat was voordat Milosevic besloot de eco nomie te ruïneren. Eerst werd diesel duur der, toen schaarser. Opacic was gedwongen om te zien naar andere brandstoffen, en zijn oog viel op slaolie. „Slaolie deed maar 30 pfennig per liter, een derde van wat diesel toen kostte", zegt hij. „We gingen de boeren langs om het in te slaan." Hij vermengde aanvankelijk de diesel met slaolie in een verhouding van 1 op 1, maar de prijs van diesel bleef oplopen. „Ik ver hoogde het slaoliegehalte, en merite tot mijn verbazing dat de Trabant daardoor be- Jovan Opacic (links) en zijn vriend Zarko Dukuljev voor hun Trabant. Foto: GPD/Cees van Zweeden ter ging rijden", zegt Opacic. „Uiteindelijk reed ik op pure slaolie." Het noodlot sloeg opnieuw toe, toen ook slaolie schaars begon te worden. Diesel was soms helemaal niet meer te krijgen. Navo- bommen regenden neer op Servië, en al wat Opacic nog kon verzinnen was petroleum. „De prijs daarvan was erg aantrekkelijk", herinnert hij zich. „Maar ik had ook al een tijdje begerig gekeken naar een grote hoe veelheid varkensvet, die mijn vader had op geslagen voor kommervolle dagen." Opacic vermengde de petroleum met het varkens vet en... eureka! Alleen, gaandeweg werd ook petroleum onbetaalbaar. Hij verlegde gewoon de grens nog een ietsje, en vulde de bescheiden tank van de Trabant (24 liter] met vrijwel puur varkensvet. „Het is niet echt goed voor je tank, want gaat er door roesten", erkent Opacic. „M de auto reed er prima op. Enige probleei was de zwervers op straat. Als ik langs Q kwam, vulde de lucht zich met een heerl geur van gegrild vlees. Die geur maakte d „Jl ergste gevoelens van honger in hen wak ker." Inmiddels is Opacic de eigenaar van het ié waarin hij zijn verhaal doet. Hij bezit o dertussen naast een Trabant ook een Me cedes voor het grotere werk. Niet dat er i mis is met de Trabant, die nu 750.000 kn heeft gelopen. Maar Opacic wordt ook e( jaartje ouder, en hij moet de motor startf zoals de buitenboordmotor van een boo „Gelukkig heb ik vroeger in het national! team geroeid. Mijn spieren zijn nog goed zegt hij, moeiteloos een groot bierglas na de lippen brengend. Samen met zijn vrie x Zarko Dukuljev bouwde hij zeven tractor motortjes van Italiaanse makelij (Lombo ni) in, zes in Trabants en één in een Fiat 750. Het voordeel van de Trabant, zegt h zijn lage gewicht. Een deel van de auto is zelfs van plastic. Nadeel is echter dat alle onderdelen van metaal na 15 jaar zo ver roest zijn dat een grondige revisie nodig i Alle zeven auto's rijden nog steeds rondj Pancevo. De geur van gegrild vlees behoi tot het verleden, maar het indrukwekken aantal decibels is gebleven. „Hoe we dez auto's ooit geregistreerd hebben gekrege weet ik niet", schreeuwt Opacic tijdens e ritje. „Mijn buren zijn niet echt blij dat ik deze auto rijd. Maar ze weten ook dat he w. waai in de auto nog groter is dan erbuite Cees van Zweeden - m beg H( in o be: nei )Iyn gen rap ctie nati naa ieve xpli Et ehi t or ngsi en ffee eve e m Dort kor met rer rap twe col en, Ier.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2