SPORT Zwarte vuisten zorgden voor beroering kz Mysterie Prestaties, records en namen van talrijke kampioenen bij de Olym pische Spelen van 1968 zijn al lang in het vergeetboek geraakt, maar de de monstratie van de zwarte Amerika nen Tommie Smith en John Carlos (goud en brons op de 200 meter) op het erepodium in Mexico Stad zette zich voorgoed vast in het geheugen. In geen enkel historisch werk over de Spelen ontbreekt bijgaande foto. Smith en Carlos waren kinderen van hun tijd. Onder leiding van Martin Luther King waren grote delen van de zwarte bevolking in de Verenigde Staten in opstand gekomen tegen achterstelling en discriminatie. De twee gaven daar op hun wijze uit- drukking aan. Met het gebogen hoofd, zo zeiden ze later, wilden ze tot uiting brengen dat het woord vrij heid in het Amerikaanse volkslied al leen betrekking had op blanke Ame rikanen, hun blote voeten waren een teken van de armoede waarin vele van hun zwarte landgenoten leefden en de Black Power-groet met de zwarte handschoenen symboliseerde de kracht en eenheid van de zwarte gemeenschap. Het Internationaal Olympisch Comi té, onder leiding van de blanke Ame rikaanse houwdegen Avery Brunda- ge, was razend over wat Smith en Carlos hadden uitgehaald. Politiek bedrijven op de Spelen was uit den boze. Op bevel van het IOC werd het tweetal uit de Amerikaanse ploeg en uit het olympisch dorp gezet. De huichelarij in kringen van het IOC kwam hier weer eens om de hoek kij ken. Ruim dertig jaar eerder, bij de Spelen van Berlijn, hadden Duitse at leten op het erepodium op een ande re manier hun arm in de lucht gesto ken - ook een politiek gebaar. Geen woord van ontstemming had het IOC toen laten horen. Maar dat was een door de staat aanbevolen handeling, wat Smith en Carlos deden was een particuliere actie. En dat kon niet. Smith en Carlos wisten natuurlijk wel dat hun demonstratie opzien zou ba ren, maar ze hadden danig onder schat wat er over hen heen zou ko men. Ze hadden voor het oog van de gehele wereld de achilleshiel van een trotse natie blootgelegd. En dat zou den ze weten. Terug in Amerika kre gen ze de haat en de kritiek van de heersende blanke klasse over zich heen. Jarenlang gelukte het hun niet een behoorlijke baan te krijgen. Men eiste steeds dat ze spijt zouden betui gen, maar hoe moeilijk ze het ook hadden, dat vertikten ze. Beide hu welijken van de sprinters gingen ka pot, de vrouw van Carlos pleegde zelfinoord. Pas in 1972 kreeg Smith een behoorlijke baan als atletiek - coach op een college in Californië. Carlos deed van alles en nog wat om de kost te verdienen. In 1977 begon hij een eigen (succesvol) programma voor de getto-jeugd in Los Angeles. Hij werd zowaar ingeschakeld bij de organisatie van de Spelen van 1984. Wat nu, 35 jaar na het incident, op valt, zijn twee dingen: de kalmte van het protest van de twee atleten en de markante symboliek waarvan ze zich bedienden. Géén lawaaierigheid en ook géén geweld. Ruud Paauw Dit is de achtenzestigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport LINKS BUITEN Toch een prijs voor Excelsior zeist/rotterdam - Hoewel R\- celsior in de nacompetitie af stevent op degradatie naar de eerste divisie, heeft de club het afgelopen seizoen toch een titel gewonnen: die van sportiefste ploeg in het betaald voetbal. De Rotterdammers eindigden bo venaan in het fairplayklasse- ment dat de KNVB jaarlijks bij houdt. Excelsior ontvangt van een sponsor van de KNVB 7500 euro, dat de club moet beste den aan een 'sociaal-preventief project. De fairplaypunten van de KNVB krijgt een club onder meer voor de spelopvatting, de houding van de spelers ten op zichte van de arbitrage en het gedrag van de supporters. Managers van Ronaldo vast rio de Janeiro - De twee mana gers van de Braziliaanse voet baller Ronaldo zijn in Rio de Janeiro gearresteerd op verden king van belastingontduiking en het witwassen van zwart geld. Behalve het duo Alexan dre Martins en Reinaldo Pitta zou de politie in deze zaak nog drie verdachten hebben aange houden. De managers zouden ruim 28 miljoen euro illegaal naar Zwitserse bankrekeningen hebben doorgesluisd. Volgens de officier van justitie in Rio hebben beiden het bestaan van de Zwitserse bankrekeningen toegegeven, maar ontkennen ze de beschuldigingen. Miljoen dollar voor 'triple' Washington - Eén miljoen dol lar ligt klaar voor de wielrenner die in één seizoen de Ameri kaanse titelstrijd op de weg, het kampioenschap van New York en de 'San Francisco Interna tional' wint. Met deze uitzon derlijk hoge premie hoopt de organisatie een sterk deelne mersveld aan te trekken voor deze koersen. Vooral de deelna me van de Amerikaan Lance Armstong, viervoudig Tourwin naar, zou extra toeschouwers en media-aandacht opleveren. De opgave is allerminst gemak kelijk. In Philadelphia, waar de Amerikaanse kampioenschap pen worden gehouden, zijn de 'klassieke' renners in het voor deel. Het parkoers in New York lijkt op het lijf van de spurters te zijn gemaakt, terwijl de klim- geiten in San Francisco aan hun trekken komen. Twee golfers slaan hole-in-one ammanford - Twee golfers in Wales hebben op de Glynhir Golfclub in Ammanford een hole-in-one geslagen. Richard Evans en Mark Evans - geen fa milie van elkaar - deden het op de derde hole van 170 meter lengte. De 37-jarige Richard Evans (handicap -7) sloeg de bal rechtstreeks in het gat en was er zeker van de hole te heb ben gewonnen. Mark Evans (handicap -12) vroeg: „Wat kan ik doen om deze hole niet te verliezen?" „Sla je beste slag", was het antwoord. De bal vloog door de lucht, landde op de green en rolde in dezelfde hole. Honderd kilo goud voor atleten monte carlo - De jackpot van de Golden League-atletiekwed strijden is dit seizoen verhoogd tot honderd kilo goud. Daar voor moet een atleet wel alle zes ontmoetingen van de Gol den League winnen. Vorig jaar loofde de internationale atle- tiekfederatie IAAF nog een bo nus uit van 50 kilo goud ter waarde van 450.000 euro. De Golden League begint op 13 september in Monte Carlo. In 2002 moesten vier atleten de 50 kilo goud verdelen: Marion Jo nes (VSt/100 m), Guevara (Mex/400m), El Guerrouj (Mar/1500m) en Sanchez (Dom/400 m horden). Raducan in poppenversie Boekarest - De meervoudige Roemeense turnwereldkampi- oene Andrea Raducan ver schijnt in een poppenversie. Een Roemeens bedrijf wil enke le duizenden exemplaren ver vaardigen en afeetten in Azië, waar Raducan razend populair is. De voormalige turnster be haalde in 2000 in Sydney olym pisch goud op de meerkamp, maar die medaille moest ze la ter weer inleveren. Raducan had een griepmedicijn gebruikt waarin een verboden stof zat. Hoewel zelfs het IOC toegaf dat ze met die stof geen enkel voor deel had tijdens het turnen, kreeg ze haar gouden plak niet terug. Volgens de directeur van de fabriek heeft Raducan zelf het idee van de poppen geop perd. De 40 centimeter hoge poppen worden grotendeels met de hand gemaakt. In 2002 nam Raducan afscheid van de topsport. U I T GESPROKEN c>; Wethouder Jaap Wortman van Ape) doorn, thuisbasis van de nieuwe pro club AGOW, is niel bang voor hatelijke spreekko ren. In Trouw: „Het is stil op de Apenheul. Nou. dat mogen ze van mij eli wedstrijd roepen, dan pak je toch mooi een stukje reclame mee." FC Utrecht-doelman Harald Wapenaar, die voor volgend seizoen nog geen club heeft gevonden, in Nieuwe Revu: „Soms zie ik op televisie een I per bij een mooie club onder lat staan en denk ik: ongeloof lijk, ik ben twee keer zo goed, waarom sta ik niet daar?" Ajax-trainer Ronald Koemai legt in Johan uit waarom hij de hulp van de Rotterdamse n haptonoom niet nodig had: „Vroegergingen spelers naar Ted Troost, ik nooit. Ik hingzt nu en dan de beest uit, zodat fa volgende dag mijn hoofd schoon was. Zo ben ik nog steeds. Spelersmakelaar Ton van Da len over de crisis op de trans fermarkt, in de Volkskrant: Elke dag krijg ik spelers aan telefoon met de vraag of ik no i iets voor ze weet. Als ik vorig jaar met dit werk was begon nen, had ik een ander vak mapi ten leren. Eredivisietopscorer Mateja Kezman (PSV) in Voetbal In ternational: „Ik hoef niet door een omhaa volley te scoren. Geef mij maa de schoonheid van het lege doel." Wielrenner Roy Sentjens in Society Quarterly: Vorig jaar was het nog: ja mr5: neer Museeuw, nee meneer M k seeuw, na u meneerMuseem Maar dat slijt, dat kan ook n eeuwig duren, want op de pit lerz waar hij nu rijdt, moet ik stri 'fg rijden. De echtgenote van assistent bondscoach Willem van Hafcnd gem in het Algemeen Dagblf 0 „Het enige moment dat hij n met voetbal bezig is, is tijdens het eten Maar dan moet j hem niet een gehaktbal voor zijn neus zetten. Anders denk$°_ hij toch nog aan voetbal. Van Hanegem zelf, ook in hl Algemeen Dagblad: „Ik ben opgehouden naar he Oranjejournaal op SBS6 te k ken toen ik Peter R. de Vries s nr'i langskomen. Dat gaat me ecl te ver. Wat heeft die man noi met voetbal te maken. 54. Oud-baanrenner Tiemen Groen, viervoudig wereldkésch pioen op de achtervolging, De Telegraaf: „Ik kan nog steeds niet begrij pen waarom er mensen wan die van de spanning tijdens mijn wedstrijden in de kelde gingen zitten." Feyenoords assistent-traim ia, Mario Been over zijn pupil bin van Persie in Sportweel „Kijk, dat je in een Mercedes aan komt zetten, terwijl Feyt 59. oord toch echt andere autos} Mes sors heeft, is tot daar aan toe. Maar vooral het type (een en me jeep) past nog niet bij zij status. Daar wijs ik hem dan n 1 Aad de Mos, trainer van Al- Hilal uit Saoedi-Arabië, ovi het gebrek aan discipline b zijn spelers. In Johan: „Er was er één die vijf keer b me kwam met het verhaal di *;J z'n broer was gestorven. De t ste keer denk je: dat verzin je niet en geef je zo'n jongen vi Maar toen die broer dood bl stra gaan, heb ik het condoleren staakt en hem een boete gegi M). 1 Gri' De Marokkaanse Amsterda mer Fikri Tijarti, wereldkai pioen in het Muay Thai bol bi sen, in de Volkskrant: „Als kampioen vecht je nieti straat. Je loopt weg. En voor straatvechten krijg je geen g< and PSVer Mark van Bommel ip, Sportweek: „Van de honderd deuren ga er op voorhand tachtig dich voel weinig voorde subtop Engeland of Spanje. Daar u oesc ik als voetballer niet beter it Jürk. Harm Edens, presentator v de satirische nieuwsquiz 'I :hter was het nieuws': Martin Verkerk heeft zijn h leven in Alphen aan den Rijn gewoond. Zo zie je maar dat verveling een goede drijfveer kan zijn." To< Vei iebar Tommie Smith en John Carlos met het Black Po wer gebaar. Archieffoto Theo van der Veer was jarenlang in de Leidse regio een succesvol le loper. In 1994 won de oud-in woner van Leiderdorp tijdens de Leiden Marathon de tien kilome ter in een tijd van 30.31. Een jaar later verhuisde de onderwijzer van een basisschool naar Ede. Daar trad de 48-jarige veteraan vorige maand in het huwelijk met Coba. „Bij de veteranen kom ik nog geregeld jongens uit Leiden te gen. Ik heb een paar keer mee gedaan aan het NK. Als ik in vorm ben, dan kan ik eerste worden. Ik was bij het laatste NK tweede op de vijf kilometer. Ik vind het leuk om af en toe nog wedstrijden te lopen, ook al moet ik wel op mijn tijden inle veren. Er zijn nog genoeg ex- toppers die er een jaartje aan vastplakken. Bij de wedstrijden kom ik Marti ten Kate, Tonnie Dirks, Cor Lambregts en Aart Stigter tegen. Ik train wel minder. Vroeger liep ik 120 kilometer per week. Nu is dat maximaal zestig tot zeventig kilometer. Ik probeer dagelijks zo'n tien kilometer te lopen. Ik train om goede wed strijden te lopen, niet om alleen maar fit te blijven want daar voor is geen zeventig kilometer nodig. Dan kun je het met wat minder af. De wedstrijden die ik loop zijn niet langer dan tien kilometer. Voor de snelheid start ik op de baan ook op de 1500 meter en in de winter doe ik nog aan crossen. Ik behoorde bij de senioren tot de subtop van Nederland, bij de veteranen tot de top. Dat be tekent niet dat ik het nu leuker vind. Een nadeel is namelijk dat ik nooit meer mijn toptijden zal -v^rbetereh. Ik vind het niveau er bij de senioren niet beter op geworden. Je hoeft niet zo hard meer te lopen om bovenaan te staan. Vroeger moest je voor avondwedstrijden in Amster dam en Den Haag lang wach ten voordat je aan de beurt was en moest je binnen de 8.30 lo pen om een serie over drie kilo meter te winnen. Nu heb je ge noeg aan een tijd van negen minuten. Aan de tien kilometer tijdens de marathon bewaar ik goede her inneringen. Ik begon in 1994 met een Rus aan de sprint. Je maakt dat niet vaak mee. Ik heb nog een foto dat ik hem net voor bleef. En dat in je thuisha ven." Waas van mysterie. Je leest deze woorden in deze volgorde nog maar zelden in de krant en al helemaal op de sportpagina's zoek je je een ongeluk naar wazen of mysteries, laat staan naar een combinatie hiervan. We leven in een tijd die niets te raden overlaat. Joris van den Bergh zou niet meer wegkomen met zijn Mysterieuze krachten in de sport'. Uitgela chen zou hij worden, geen uitgever was in hem geïnteresseerd. Wij bevinden ons (en nog lang niet op het hoogtepunt hiervan) middenin het in formatietijdperk. We weten alles. Van iedereen. Je hoort er al niet meer van op dat er in een hotel kamer in Dresden een 23-jarige wielrenner dood naast zijn bed wordt aangetroffen. Je vraagt je hoogstens af waarom dit dddr ge beuren moest? Wij hebben niet ge studeerd voor lijkschouwer, maar de doodsoorzaak van een wielren ner van 23 ligt zelfs in Dresden zo voor het oprapen dat wij er niet gek van opkeken dat geen krant het woord mysterie of waas in de mond nam. Deze krant meldde van de doodsoorzaak slechts dat deze nog onbekend was. Onbekend, maar daarmee geen mysterie, 'n Schitterend samenspel tussen krant en lezer wordt hier in één woord blootgelegd. De krant schrijft dat de doodsoorzaak onbekend is en de lezer weet dat de krant bedoelt dat 't mid del dat de sporter fataal werd nog niet bekend is. Twee dagen later hoor je na schouwing van het lijk dat de lijkschouwer geconcludeerd heeft dat de wielrenner niet aan dope ten onder is gegaan en nóg is geen sprake van een mysterie. Je ver plaatst je op zo'n moment in de nog levende wiel renners en denkt: Wil ik dlles van weten. Fantas tisch middel! Nog na de slotetappe word je niet gepakt. Op geheimzinnigheden zijn wij dol, daar niet van, maar in een te jonggestorven wielrenner van wie de doodsoorzaak onbekend is, zien wij geen mysterie. Wij weten alles, ja. Van iedereen, ja. We weten soms van zaken af, waarvan we zouden wensen dat ze niet gebeurden. Zodat we ze ook niet hoef den te weten. Was die directeur van PSV maar een waas van mysterie gebleven. Was beter ge weest voor hem, zijn familie, zijn club en voor mij. Eerst werd hij nog zonder oogbalkje in alle media aangemerkt, wat naar was voor hemzelf, zijn fa milie en bekenden en zijn werkgever (in het geval hij onschuldig blijkt te zijn), maar naarmate in de afgelopen dagen de beschuldigingen ernstiger werden, zag je een verschuiving optreden van naam en toenaam naar initialen. F.S. (Ik weet niet hoe Frits Spits - zelf PSV-fan - hier over denkt, maar ik pleit naarmate de feiten har der worden voor volledige openheid in delicate kwesties. Initialen, weg ermee!) Maar een mysterie kun je de affaire- F.S. met goed fatsoen al niet meer noemen, F.S. gaat elk mysterie te boven. Zijn er dan helemaal geen mysteries meer? Deze krant over het vertrek van Leo Beenhakker bij Ajax: „Beenhakker vertrekt in waas van mysterie. Leo heeft privé- 'hobbels' aange voerd, om zijn vertrek uit te leggen. Hierover deze krant: „De komende dagen, weken, maanden, misschien wel jaren zullen speculaties over de werkelijke reden van zijn plotse ver trek bij Ajax geregeld opduiken. Beenhakker was pro-Mido: Koeman contra. Beenhakker was pro-Witschge; Koeman contra. Beenhakker was pro-Wapenaar; Koeman contra. Beenhakker was pro-Van der Gun; Koeman con tra, Vier kwesties waarvan je je afvraagt of ze Leo tot zijn keuze hebben verleid. Zo moeilijk is het te begrijpen dat hij, op zijn leeftijd, zijn droombaan opgeeft voor de zoektocht naar een klavertje vier in Mexico. Dat vinden wij moeilijk te verteren. Moeilijker vinden wij het dat Beenhakkers privé- redenen privé blijven. Wij willen graag alles we ten, van iedereen. Maar privé-redenen, voor een zelfverkozen ont slag zijn zelden aangename redenen. Laten wij dit mysterie een waas laten en hopen dat zeker driekwart van de privé-redenen in Leo's kluis ge borgen blijft. Opdat Leo's adieu in elk geval voor ons een mysterie blijft. Frank Snoeks UIT HET OOG De vijftigste Rally Acropolis. Rengirii. Juni 2003. Foto: EPA/Louisa Gouliamaki Theo van der Veer. Archieffoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26