Chawawko is langzaamste winnaar ooit l. LEIDEN MARATHON Wel een beetje heimwee naar de singels Mark Pacqué weet alle obstakels te ontwijken Marathon zit verlegen om ruimer budget S5 'rijzengeld belangrijker dan tijd voor Poolse broodloper Leidse winst op 'de halve' Moldaviër zegeviert na ruim 3000 kilometer dinsdag lo juni 2oo3 UiDEN - Hoeveel marathons hij nu gelopen heeft? Tomasz Cha wawko tovert een glimlach op xijn alweer ontspannen gezicht >n laat via de tolk weten, dat hij eigenlijk de tel kwijt is. „Vijftig; jaarmee zit ik in ieder geval in de Kjurt", stelt de 29-jarige wegat- eet uit het Poolse dorp Debno. >as eind vorige week besloot de emi-prof af te reizen naar Ne- lerland, zondagmiddag schreef lij de Leiden Marathon op zijn iaam. Maar met de matige win- wnde tijd over 42 kilometer en 95 meter, 2.35.53, maakt de orga- lisatie opnieuw een pas op de ihats. 4isschien moest het bij deze leitiende editie wel zo zijn: vol- ip regenbuien, een deelnemers- tld zonder toppers, veel min- |er publiek langs de kant, een onduit saai wedstrijdverloop, langzaamste nummer één öit. Chawawko had met een lergelijk scenario rekening ge- ouden. „Ik zoek mijn wedstrij- zorgvuldig uit. Daar waar mij prijzengeld te halen t, verschijn ik aan de start." broodloper, die in 2002 ne- itien keer op de klassieke af- id uitkwam en er dit seizoen marathons heeft afge- kwam niet bedrogen uit. :ele seconden na zijn finish Breestraat, zei hij: „Ik wist snel dat ik hier zou win baar ging het om, de eind- /as onbelangrijk." direct na het startschot ridden zich vier marathonlo pers van hun collegae af. Liepen Chawawko, zijn landgenoot Bla- zej Stankiewicz en de Nigeriaan Mpetsi Bokondji in het gezel schap van twee deelnemers aan de halve marathon, de Belg Ed dy Vanhoof soleerde aanvanke lijk vlak achter dit vijftaL Bij het 5-kilometerpunt werd reeds duidelijk, dat er opnieuw geen indrukwekkende prestatie zou worden neergezet Kort daarop sloot de lange Vanhoof aan, om meteen de koppositie op te ei sen. Dat gebeurde op het na tuurrijke gedeelte van het dit jaar nieuw gekozen parcours, vlak na het verlaten van Zoeter- woude-Dorp, op het smalle Baarspad. Nog voor de passage van de Vlietlandbrug werd de sterk ogende Bokondji gelost Opmer kelijk, want het tempo lag rela tief laag; de topdrie ging na ruim 36 minuten onder het 10-kilo- meterdoek door. De volgorde van de leiders bleef daarbij con stant gelijk: Vanhoof sleurend, in de regel voor de soms korte tijd schouder aan schouder op tredende Stankiewicz en de im mer passieve steeds om water verzoekende Chawawko. Zelfs de kleine versnelling, die de op beurende feeststemming in de Jacob Catslaan veroorzaakte, bracht in die situatie geen ver andering. Alleen vlak voor de eerste doorkomst ter hoogte van het stadhuis - de 21,1 kilometer ging in 1.17.43 - besloot Stankie wicz vooraan te gaan lopen. Vanhoof, die op aanraden van zijn vriend Peter Kelchtermans (de winnaar van 2001 en 2002) naar Leiden gekomen was, liep echter op de Lammenschans- weg alweer op kop. Het door hem ingezette hogere tempo was Stankiewicz na 28 kilometer te machtig. Amper drieduizend meter verder was de 39-jarige inwoner van het Belgische Mol zelf de klos. „Ik voelde dat dit het juiste moment was", herin nerde Chawawko zich na af loop. Toch was de Pool in het geheel niet zeker van zijn zaak, gezien het vele omkijken en de aanhoudende behoefte aan wa ter, die hem zelfs ertoe bracht een achtergelaten flesje van de straat te grissen. Debno, dat zo'n 100 kilometer van Berlijn ligt, biedt Chawawko maar weinig. „Ik woon er offici eel, maar ik ben vaak weg van leiden - Voor het eerst sinds 1994 (toen Theo van der Veer de tien kilometer won), was er weer een regionale winnaar. De Leidse Anneke de Wolff was de snelste vrouw op de halve ma rathon. Onderwijsadviseuse De Wolff is 36, maar in zekere zin nog steeds een nieuw talent. De Leidse loopt al wel enige jaren hard, maar ze koos pas vorig jaar voor serieuzere begeleiding bij trainer Ed Weijdeveld van Leiden Atletiek. Dat was na haar derde plaats In de Leiden Marathon van vorig jaar, gelopen in een tijd van 3.17 die naar meer smaakte. Een herhalingsoptreden op de hele afstand in Leiden zat er niet in, want in februari liep De Wolff een liesblessure op tij dens een Europa Cup cross-optreden met haat club. Ze loopt nu in het najaar in Eindhoven en koestert alvast ambities: „Ik gok op een tijd onder de drie uur." Ter vergelijking: de snelste vrouw liep zondag de Leiden Marathon in 3.01.40. Regionaal succes bleef niet beperkt tot de halve marathon. Op de tien kilometer ging de derde plaats naar Martine Hendrik- sen, een clubgenote van De Wolff. Hendriksen werd in de Breestraat zelfs apart in het zonnetje gezet, omdat (vermoede lijk per abuis) een andere atlete in de voorlopig uitslag voor haar was vermeld. Winnares van de tien kilometer werd de Belgische Annick Beckers die met 35.03 een comfortabele voorsprong had op de Haagse Ellen de Groot (36.43). huis, omdat ik aan zoveel moge lijk wedstrijden.wil meedoen. Dat heb ik niet in me, omdat mijn familie zo sportief is. Zo'n negen jaar geleden ben ik hele maal alleen met hardlopen be gonnen. Ultra-afstanden van 100 kilometer vind ik inmiddels ook prachtig. Ik doe alles op mijn eigen manier; heb geen coach, slechts af en toe een soort sponsor." De beste tijd die hij realiseerde, was 2.26, in Poznan. Met 2.28 werd Chawawko dit jaar tweede in Apeldoorn. Winnen deed hij vaker: „Zoals in Italië, waar ik de beste was over 50 kilometer. Daar versloeg ik de Belgische langeafstandskampioen. Hij erkende moeiteloos zijn meerdere in de kleinste van de twee Polen, maar Vanhoof toon de zich wel verbolgen over het feit dat ze weigerden de kop over te nemen. „Ik heb een tandje bijgeschakeld om er één kwijt te raken, maar dat had ik beter niet kunnen doen. Een paar kilometer verder liep ik in eens in de verzuring." In het vrouwenveld slaagde geen van de deelneemsters erin de barrière van drie uur te slechten. Alleen de 32-jarige Walentina Poltawskaja uit Odes- sa (Oekraïne), de vrouw die acht jaar niet aan wegatletiek deed om zich volledig op het opvoe den van haar twee kinderen te richten, kwam in de buurt: 3.01.40. Ze liep de twee ronden zonder enige tegenstand. „Ik wilde vandaag eigenlijk hele- ,ren let een poort van bierkratten, spandoeken, vlaggen en veel enthousiaste mensen was de Jacob Catslaan zondag de leukste straat van Leiden. Foto: Mark Lamers sen secon e Bm rndal k heb ij opt mben 'at va en ee de tu oen - Mooi, afwisselend en gezellig. cours [aar ook; te veel bochten, vervelende 'e ken inkers, en een beetje heimwee naar de 1 en zij ngels. Deelnemers aan de Leiden Mara- -kilonlon over de nieuwe route, met start op ht siu ;Korevaarstraat, finish op de Bree- et veri ftaat, mèt Zoeterwoude en Voorschoten, tw vei 031 zonder Leiderdorp en Oegstgeest. or get /0^t.pHartine Bloemendaal uit Leiden, doet 't hun 'laren mee, liep de 10 kilometer in it voo ^5: waren te veel stukken zonder pu- arM kk. Op de singels stonden altijd veel et oft tónsen, nu gingen we door het Bio Sci- j het lce Park waar bijna niemand stond. Dat velde Estari en finish hier zijn is leuk. Het zou nen. leuker zijn als we meer door de oude ierdct "kken van Leiden zouden kunnen lo- - gelen ft- En het was jammer dat er geen dui- Dat I ^jke kilometerverdeling was, daar teken Wrde meer mensen over." el lm viei chard van Es uit Leiden, deed voor de r b ifóe keer mee aan de tien kilometer, 1 sleep? die in 44 minuten: och n kt was iets minder gezellig langs de nden wte dan andere jaren, maar daar heb ik t weei ntijn snelheid niet zo'n last van. De er pan Catslaan was een leuk stuk. Voor ft snelle tijd zaten er te veel bochten in ft parcours." ing i Jurylid: „Volgens mij waren er helemaal geen problemen. De route was voor iedereen heel duidelijk. De tweede ronde was voor de marathonlopers iets afwijkend maar dat was ook geen probleem. En zo is het eigenlijk een stuk veiliger. Ik heb vorige week de tien kilometer gefietst en ik denk dat die route wel saai is. Daar zouden van mij de singels weer in mogen." Pieter Altorf uit Wassenaar, liep de hal ve marathon in 1.26.34: „Bij de start was het smal, ik kan me voorstellen dat het vervelend was voor mensen die achteraan stonden. In Zoe terwoude was het heel gezellig, met veel mensen en muziek. Gelukkig stond er in de polder geen wind. In Voorschoten vond ik het een beetje veel draaien en ke ren en we moesten daar over klinkerbes. Het was maar een kort stukje, maar ik kan me voorstellen dat de marathonlo pers daar last van krijgen. Het laatste stukje was ook weer veel draaien en ke ren. Bij de Morspoort was het gaaf, maar ik miste de harde muziek, daar kreeg je altijd kippenvel van." Willem Otto Hazelhorst uit Oegstgeest, liep voor de vijfde keer in Leiden de halve marathon (in 1.35): „Ik vind dit parcours leuker dan het an dere. Het eerste stuk door Leiderdorp was nooit zo leuk, nu zit je sneller in Zoe terwoude. Ze moeten wel de kilometer- palen beter neerzetten, ik hou zelf mijn kilometertijden bij en het klopte niet dat ik van 4.30 naar 4.50 naar 4.10 ging. Er stonden minder mensen langs het par cours dan andere jaren, maar dat kan ook aan het weer liggen." Riek de Nobel uit Leiderdorp, liep de halve marathon in 2.10: „Het parcours is prachtig, je loopt meer 'buiten' en daar houd ik van. Het was af wisselend en leuk dat we ook door de Vlietlanden gingen. En er waren weinig lange stukken. Het publiek was enthousi ast maar ik denk dat het vorige jaren drukker was en toen was de muziek ook meer verdeeld over het parcours. Ik mis de singels niet, die vond ik saai De Witte Singel en de Zoeterwoudsesingel, dat was altijd best een eind. Alleen op de Zijlsin gel en Herensingel was het leuk." Jan Hakvoort uit Leiden, liep voor de derde keer de hele marathon: „Ik vond het wel jammer dat de singels ontbraken. Je had dan altijd het gevoel datje het Olympisch Stadion binnen kwam. Dat wij twee keer hetzelfde rondje liepen maakte voor mij niet veel uit. En het is beter voor de verkeerscirculatie. Er maal niet starten op de mara thon. Dat doe ik trouwens pas sinds drie jaar. Voorheen liep ik over afstanden van drie- en vijf duizend meter. Maar regen ligt me wel en ik voelde me prima." Poltawskaja, die in Nederland reeds zeges in Apeldoorn (2003) en Eindhoven (2001) boekte, zag de Leiden Marathon als een training. Ze neemt binnenkort deel aan de marathon van St. Petersburg. Die opstelling gold eveneens voor de Belgische nummer twee, Magdalena Van Mol uit Herenthout. „Ik ben mij aan het voorbereiden op Kort- rijk - Brugge, ook een marathon. Bijna was ik hier niet van start gegaan, want ik wist dat het slecht weer zou kunnen zijn. Het was dus een gok." Tomasz Chawawko passeert de meet in de Breestraat. Foto: Henk Bouwman leiden - Samen met zijn ze ven collega's en een chauffer vertrok Roman Cucoc donder dagochtend uit Moldavië, voor de ruim 3000 kilometer lange autorit naar Leiden. Met de overwinning op de halve ma rathon op zak, in een sterke tijd van 1.10.10, stond Cucoc zondagmiddag nog één keuze: gaan we vanavond al terug of pas morgenochtend. Eigenlijk wilde de 23-jarige zijn winst gaan vieren met een etentje en een pot bier. Maar dat zou waarschijnlijk een te grote aanslag vormen op de porte monnee, die dankzij de winst premie van 125 euro eindelijk buitenlands valuta bevatte die thuis zo hard nodig zijn. De eerste regionale lopers ein digden op de 21 kilometer niim achter Cucoc: de Belg Jef Smits (1.10.49) en een andere Moldaviër, Dimitri Badarau (1.14.34). door Wllmar Kortleever leiden - Hij ging zó hard dat een flink aantal toeschouwers hem voor de zekerheid maar aanmoedigde in het Engels. Maar ondanks zijn achternaam is Mark Pacqué toch echt een oer-Hollandse jongen. Met 30.21 liep de jonge Nootdorper (21) een knappe tijd op het nieuwe Leidse 10-kilometerpar- cours. Het was de voorlopige bekroning van een succesvolle rentree na een zware kniebles sure. Daarom kon het hem ook maar weinig schelen dat hij soms zelfs te hard leek te gaan voor de parcoursbewakers. Zoals eigenlijk allevier de win naars op de halve marathon en de tien kilometer had Mark Pac qué zondag weinig te duchten van zijn directe tegenstanders. Hans Wubben uit Roelofarends- veen ging een kilometer met hem mee, maar moest die stra tegie al snel laten varen. Dat be tekent echter niet dat Pacqué in Leiden geen obstakels op zijn weg vond. Zo moest hij een paar keer luidkeels de juiste weg vra gen, maar gelukkig stuurt de Leiden Marathon voor dat soort zaken altijd fietsers mee met de voorste atleten. Aanzienlijk lasti ger waren de auto's (in totaal drie) die hem in de weg reden. Een ervan sneed hem op het parcours zelfs zodanig dat hij zichzelf alleen met een handje tegen de zijdeur in evenwicht kon houden. „Ach, Leiden staat blijkbaar wel een beetje bekend om dit soort dingen", aldus Pacqué. „Daar moet je op een stadsparcours ook niet al te moeilijk over doen. Het was mijn eerste keer hier, maar ik was gewaarschuwd." De pupil van Let van Eek van der Sluijs sprak zijn woorden in een roes. Zijn overwinning was een flinke opsteker, die ook nog werd bekrachtigd door een feli citatie van Rijnsburger Martin van Rooijen, de voorzitter van de atletiekunie die het grootste deel van de dag bij de marathon aanwezig was. Pacqué is een ambitieuze atleet en één van de meest veelbelo vende talenten in de Nederland se wegatletiek. Hij nam boven dien een in Nederland zeldzame beslissing en koos voor hardlo pen als zijn beroep. Dés te har der is dan natuurlijk de klap als je zes maanden uitgeschakeld bent, zoals Pacqué in november overkwam. „Waarschijnlijk had ik mijn knie overbelast door veel bergaf te lopen tijdens een traininsstage in Alberquerque." Inmiddels is Pacqué alweer zes weken fit en volop in training. Hij boekt daardoor opvallende progressie, want van 32.18 in Al- mere ging hij de afgelopen we ken via 31.11 (winst in de Haag se Royal Ten) en 31.06 in Delft naar 30.21 in Leiden. „Dat had ik vandaag zeker niet verwacht", aldus Pacqué. „Ik heb de afgelo pen week 160 kilometer ge traind. Ik was vanochtend zo moe dat ik gewoon tegen een deurpost opliep." Er werd sowieso opmerkelijk hard gelopen op de tien kilome ter. Hans Wubben en Royce Kortekaas tekenden voor plaats twee en drie, nadat de tuinder uit Roelofarendsveen de gede marreerde triatleet uit Iisser- broek in de slotkilometer ach terhaalde en in een voorspelba re sprint versloeg. waren wel minder bandjes dit jaar." Henk Voorbij uit Leiden, liep zondag zijn 37ste marathon: „Het oude parcours was ook mooi maar het is altijd leuk om weer iets nieuws te doen. Wat ik heel belangrijk vind is dat Zoeterwoude er nog in zat. Daar oefen ik altijd, en het is er heel gezellig. Van de klinkers heb ik geen last gehad. Ik vind het wel jammer dat de singels eruit zijn. Eén grote ronde lopen vind ik leuker, maar ik begrijp wel dat het een stuk lasti ger is. De muziek was wat minder dan ik gewend ben, en het publiek ook, maar dat zal wel met het weer te maken heb ben. Even goed was het overal gezellig en ben ik zeer tevreden." Leon Hogenboom uit Oude Wetering, liep de hele marathon, deed voor de dertiende keer mee: „Het is wel een mooi parcours, met veel afwisseling. Alleen in Voorschoten moe ten de mensen nog les krijgen in suppor teren. Twee keer hetzelfde rondje lopen vond ik wel lekker. Het stimuleerde me en voor de organisatie is het natuurlijk een stuk makkelijker. Ik heb de singels niet gemist. Ik vond het laatste stuk altijd erg lang en er stond ook niet veel pu bliek." door Janet van Dijk leiden - Ruim duizend lopers minder dan vorig jaar, toe schouwers die natgeregend voortijdig de weg naar huis zochten, de langzaamste win nende tijd van alle dertien edi ties, en nog altijd een mini mumbudget voor de organisa tie. De dertiende Leidse mara thon was niet bepaald de mooi ste, de fraaiste en de leukste. En toch ziet organisator Tjeerd Scheffer nog altijd een goede toekomst weggelegd voor het Leidse loopevenement. „Het is voor mij zeker dat deze mara thon groot wordt, en leuk, met aansprekende tijden. We moe ten de partners vinden om dat voor elkaar te krijgen. Zo lang de marathon nog niet is wat ik voor ogen heb, blijf ik doorgaan." Tevreden is de voorzitter van de organiserende stichting over de verplaatsing van start en finish van de Willem de Zwijgerlaan naar de Korevaarstraat en Bree straat, al waren er hier en daar nog schoonheidsfoutjes. De (onoverdekte) verkleedruimte op de Garenmarkt was te ver van het inschrijfbureau in de Pieterskerk, rond de start was er te weinig sfeer, de start en finish zouden eigenlijk op dezelfde plek moeten zijn. „Het is een mega-verandering geweest en we hebben een paar jaar nodig om alles te verfijnen." Ook het nieuwe parcours ver dient hier en daar verbetering. Over de route van de halve en de hele marathon - die voor het eerst twee nagenoeg dezelfde rondes van ruim 21 kilometer besloeg - kwamen weinig klach ten binnen, maar veel deelne mers aan de tien kilometer klaagden over het te saaie par cours, dat onder meer door het verlaten Bio Science Park voer de. „Daar gaan we serieus naar kijken", aldus Scheffer. Daar naast is er een lange lijst met 'relatief kleine dingen'. „Om een voorbeeld te geven: op de hoek van de Lammenschansweg en de Koninginnelaan was er wat last met het verkeer." Dat er minder muziekbandjes langs het parcours stonden, kwam onder meer doordat en kele groepen opbraken toen het begon te regenen. Bovendien zit er een stuk in het parcours - tussen Zoeterwoude en de Ste venshof - waar geen kroegen zijn. „Daarom willen we de Voorstraat in Voorschoten graag terug. Dat moet kunnen, want andere jaren hebben we geen last van het jeu-de-boulestoer- nooi dat daar op eerste pink sterdag altijd wordt gehouden", aldus Scheffer. Over de publieke belangstelling is hij niet ontevre den. „Veel mensen kwamen naar de stad maar werden weg gejaagd door de regen." Net na de Kinderloop begon het te onweren in de stad, een half uur voor de start van de 'grote' loopnummers waren de buien voorbij. „We hebben ongeloof lijke mazzel gehad. Het was goed dat het ging onweren, an ders hadden we misschien de marathon moeten inkorten, in verband met de hoge tempera turen en de hoge luchtvochtig heid. Maar aan de andere kant heeft het weer ons ook veel lo pers en toeschouwers gekost. Tot zaterdag zaten we op het schema van vorig jaar, zo'n drie duizend voorinschrijvingen. Vo rig jaar waren er ruim 6000 deel nemers, nu 5000. Dat betekent dat er maar heel weiriig mensen op de dag zelf nog hebben inge schreven." Het tegenvallende aantal deel nemers zorgt ook voor minder inkomsten voor de organisatie, die het toch al niet breed heeft. De Leidse marathon draait op een budget van 185.000 euro, waar de organisatie in Rotter dam bijvoorbeeld ruim twee miljoen euro te besteden heeft. Het verlies kan nu nog wel wor den opgevangen, maar, zegt Scheffer. „Er zullen nieuwe im pulsen moeten komen." Dat zou hem ook verlossen van het trieste gevoel dat hij kreeg toen de snelste marathonloper over de finish kwam in een zeer matige tijd van 2.35.53. „We missen geld. Als je geld hebt, kun je door meer promotie meer lopers trekken en meer prijzengeld bieden. Dan trek je betere lopers."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21