Patiënt in privé-kliniek loopt risico IETS Doorstart Palace Hotel Noordwijk na faillissement verkopen? Vakantiegeld vaak gebruikt voor aflossen schuld Leidsch Dagblad SSuOIÜi. 'Ik voel me nog steeds die kleine jongen uit Alphen Regen spelbreker bij marathon -!i Voetbalbond weigert elf clubs licentie Leidsch Dagblad lografie over [B-president uisenberg entoonstelling Bonn ver spionage illary steeds ittergek' Bill i houdt aan plannen annen genoeg Dr boerderij vetsloot uden Spike top de iiitenlandse toer larijke van tmeldonck hebt alleen maar gelijk als je berust, ije niets meer doet Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschoagblad.nl Dagblad nr. 43252los dinsdag 10 juni 2003 SPRINTERS nr. 4b252losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Peter van der Hulst alphen aan den run - Tjerk Bogtstra vond de stemming in Alphen aan den Rijn maar een beetje mat. „Martin zei daarnet dat de mensen hier uit hun dak kunnen gaan. Ik hoop dat het nog komt." De opmerkingen van de coach van het Nederlandse Davis Cup team werden aanvankelijk met boegeroep en gefluit ontvangen, maar uiteindelijk kreeg Bogtstra de toeschouwers toch volop in beweging. Ook al moest hij zelf als ceremoniemeester optreden: 'Martin bedankt, Martin be dankt'. Verkerk vond het schitterend. „Ik had nooit verwacht dat ik ooit hier zou staan. Het is onbe grijpelijk wat ik heb bereikt. Ik snap het nog steeds niet." Zo'n 3500 inwoners uit Alphen aan den Rijn waren uitgelopen om hun nieuwe tennisheld en finalist van Roland Garros toe te juichen. Voor zover Martin Ver kerk nog niet wist hoe ze in zijn geboortestad met hem meeleef den, werd hem dat bij thuis komst duidelijk. Even voor vier uur sloeg hij alle oranje versieringen en spandoeken bij zijn woning aan de Ridderbuurt 8 gade: 'Martin sloeg alle vliegen dood, alleen de laatste was hem te groot' en 'Goed gedaan jochie'. Voor zijn huis hadden de eerste jonge supporters al postgevat. Onder begeleiding van zijn fa milie, buurtbewoners en een dweilorkest maakte Verkerk als nummer vijftien op de wereld ranglijst een rondgang door zijn woonplaats die eindigde bij het voormalige raadhuis. De Rolls Royce waarin hij zat - ooit ei gendom van Koning Boudewijn van België - werd vooraf gegaan door twee Harley Davidsons. Ontspannen glimlachend be groette Verkerk vrienden en be kenden met een opgestoken duim. Om de pols zat de oranje armband waar hij zoveel moed uit putte tijdens zijn tennispar- tijen op het gravel van Parijs. Eenmaal op het bordes hoste hij, geflankeerd door burge meester Nico Schoof en com missaris van de koningin Jan Franssen, mee op de ldanken van 'Lang zal hij leven'. „Nor maal moet je Henk Angenent heten om dit voor elkaar te krij gen", doelde Bogtstra op de hul diging van de Elfstedenwinnaar op hetzelfde.bordes in 1997. Schoof prees de nieuwe held de zevende hemel in. „Maar een straat naar hem vernoemen doen we niet. Dan moet je heel lang dood zijn en dat willen we niet, want Martin moet nog Wimbledon winnen." De Alphe- naar, die later op de avond bij zijn eigen club TEAN tot erelid Martin Verkerk laat de champagne spuiten op het bordes van het gemeentehuis. Links tenniscoach Tjerk Bogtstra en (met ambtsketting) burgemeester Nico Schoof van Alphen. Foto: Henk Bouwman werd uitgeroepen, kreeg van de gemeente een litho overhan- digd. Verkerk zinspeelde in zijn toe spraak zelf ook op een volgend hoogtepunt. „Ik hoop hier over vier weken weer te staan, want dat betekent dat ik Wimbledon heb gewonnen. Toch reken ik daar niet echt op. Het enige wat ik tot nu toe op gras heb gedaan is voetballen. Ik ga daarom nog maar een tijdje door met mijn toespraak, want misschien sta ik hier nooit meer." Bogtstra dacht daar duidelijk anders over. „Ik ben ervan overtuigd dat het suc ces van Martin in Oranje gaat komen." Zelf bleef de nieuwe held er rustig onder. „Ik kwam als nobody naar Parijs en voel me nog steeds die kleine jongen uit Alphen." Pagina Si: Sponsors in de rij voor Martin Verkerk door Sjaak Smakman noordwijk - Het Palace Hotel in Noord- wijk is anderhalf jaar na de opening fail liet verklaard. Het bedrijf heeft inmiddels een doorstart gemaakt, maar de Leidse curator E. Muller onderzoekt of het Kat- wijkse bedrijf De Raad het spel helemaal zuiver heeft gespeeld. Over een tot twee maanden denkt hij duidelijkheid te hebben over de vraag of de schuldeisers nog iets terugzien van de 1,5 tot 2 miljoen euro die ze tegoed had den van het 'oude' Palace. „Vooralsnog heb ik de indruk dat De Raad de brug erg snel heeft opgetrokken", zegt hij. Volgens directeur P. Brandjes van De Raad is er niets aan de hand. Voor het personeel hebben faillissement en doorstart tot nu toe geen gevolgen gehad. Het Palace Hotel ging eind 2001 open. Het eigendom van het gebouw plus de inventaris werden ondergebracht in een vennootschap waarvan De Raad meer derheidsaandeelhouder is. Die verhuur de het aan de exploitatiemaatschappij Palace Hotel Noordwijk aan Zee, even eens een vennootschap met een meer derheidsaandeel van De Raad Beheer. Palace Hotel Noordwijk aan Zee huurde het personeel in van weer een aparte vennootschap. Het hotel liep echter niet. Meer dan de helft van het hotel met 121 kamers en twintig vergaderzalen stond leeg, terwijl op een bezetting van 60 procent was ge rekend. Volgens Brandjes besloot daarop directeur J. Wondergem te vertrekken. Zijn opvolger B. Jansen constateerde al snel dat er geen muziek meer in het be drijf zat. In februari vroeg Palace Hotel Noordwijk aan Zee het vorige week uitge sproken faillissement aan. Het hotel draaide wel gewoon door. Een nieuwe vennootschap, Palace Hotel Holland, nam de exploitatie over onder aanvoe ring van R. Lentze. Ook in deze vennoot schap is De Raad meerderheidsaandeel houder. Lentze heeft overigens imniddels alweer het veld moeten ruimen. De nieu we directeur Schuitemaker was vandaag niet voor commentaar bereikbaar. MARATHON rtiende marathon van Lei- zonder grote ongelukken pen. Daarmee mogen de isatoren hun handen (nijpen. Want wie in juni l heetst van de dag een uit- ngsproef van 42.195 meter speelt met vuur. Als een linge stortbui zondag geen riing had gebracht, was een marathon het hoogst haal- ■eweesL Want zo zijn de nen van de atletiekunie, et wil dat er tijdens een ion doden of gewonden isator Tjeert Scheffer kan ?n hoop ellende besparen de marathon naar een tijdstip verplaatsL In het Honolulu gaan jaarlijks izenden marathonlopers half zes 's ochtends van Dichter bij huis beginnen t marathon van Berlijn en n ver voor het hete mid- tr. Dus waarom zouden kr en zijn helpers de klok traetten? i Leidse marathonorganisa- toont, snijdt het mes aan kanten. Een vroeger aan- tijdstip is zonder meer in lordeel van de deelnemers, pen 's ochtends minder op zonnesteken, warmte- igen of nog ergere aandoe- l Ook lokt een koelere ion meer toppers die stre- laar een mooie eindtijd, deelnemers zorgen voor :ve spanning en sensatie, iin Leidse marathon nu ten m Dale ontbeert 'n' vroeger aanvangstijdstip 30 bok nadelen. Zo is het pu- om negeh uur 's ochtends liet massaal op de been. moeten medewerkers 's nog vroeger hun bed uit marathonparcours in or- *;en. Maar zulke prakti- n vallen in het niet ist voor de deelnemers, hen gaat het, vindt ook In zijn wervingsfolder zwart op wit Leiden m, waar de loper een- leiden - Voor het eerst door de Breestraat, voor het eerst naar de finish voor het stadhuis. De deelnemers aan de dertiende Leidse marathon waren over het algemeen te vreden over de nieuwe route en de start en finish in de Leidse binnenstad, maar een sprankelend succes was het nog niet. De regen en het pinksterweekeinde bleken slecht te combineren met de dertiende editie van het loopevenement. Er deden vijfduizend lopers mee, ruim duizend minder dan vorig jaar. Langs het parcours werd het steeds stiller, omdat de regen de toeschouwers weg joeg. Het hoofdnummer werd gewonnen door de Poolse broodloper Tomasz Chawawko, die met een slechte tijd (2.35.53) 45° euro opstreek. Sportkatern: alles over de ma rathon. Foto: Henk Bouwman wer de Koning door Eric de Bie den haag/gpd - Ruim eenderde van de Nederlanders gebruikt het vakantiegeld dit jaar voor het aflossen van schulden, het betalen van openstaande rekeningen of om te sparen. Dit blijkt uit een enquê te van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud), dat informeert en adviseert over geldzaken van consu menten. Op de internetpagina van het Nibud konden bezoekers vanaf 12 mei een enquête invullen. Het instituut was vooral benieuwd naar de besteding van het vorige maand weer ontvangen 'extra- tje'. Het totale vakantiegeld (circa acht procent van het brutoloon) bedraagt dit jaar ruw geschat 20 miljard euro. Van de bijna 11.000 mensen die reageer den, gaf 34 procent aan dit jaar op de va kantie-uitgaven te bezuinigen. Bijna de helft (48 procent) denkt evenveel uit te geven als vorig jaar en achttien procent reserveert juist meer geld voor reizen. Vooral huishoudens met een laag inko men bezuinigen op de vakantie. Maar ook ruim een kwart van de huishoudens met een inkomen boven de 3.000 euro netto per maand zegt minder aan vakan tie uit te geven dan in 2002. Het vakantiegeld dat wordt 'bespaard', verdwijnt vooral naar een spaarrekening en/of wordt gebruikt voor het aflossen van schulden. Van de respondenten ge bruikt 29 procent het geld om te sparen. Vorig jaar was dat nog 18 procent. Twaalf procent lost langlopende schulden af (vorig jaar 9 procent) en 17 procent (vo rig jaar 14 procent) betaalt openstaande Onderzoek Inspectie Gezondheidszorg den haag/gpd - Patiënten in pri- vé-klinieken lopen een grotere kans op medische fouten dan in reguliere ziekenhuizen. In privé- klinieken werken minder deskun dige artsen en wordt apparatuur minder goed ontsmet. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspec tie voor de Gezondheidszorg. De inspectie heeft vorig jaar 20 van de 94 privé-klinieken onder zocht. Op basis daarvan is de conclusie dat de instellingen niet voldoen aan de voorwaar den voor 'verantwoorde zorg". Het aantal privé-klinieken neemt snel toe. Op dit moment zijn het er 101. De meeste klinieken voeren 'cosmetische correcties' uit, zo als oogoperaties en borstvergro tingen. Uit de steekproef blijkt dat in de helft van de klinieken alleen ba sisartsen werken. Deze mensen hebben wel een artsenopleiding gevolgd, maar zijn niet gespeci aliseerd. Ook worden medewerkers soms ten onrechte aangeduid als ver pleegkundigen, een deel van de verpleegkundigen beschikt niet over het juiste diploma, ook worden diagnoses gesteld door niet-medici. In negen van de twintig klinie ken wordt de gezondheidstoe stand van de patiënt niet gecon troleerd voor een operatiewaar door er onvoldoende zicht is op den haag/gpd - De KNVB heeft een recordaantal licentie-aan vragen afgewezen. Maar liefst elf clubs hebben het afgelopen weekeinde bericht gekregen dat zij vooralsnog geen toestem ming krijgen om volgend sei zoen betaald voetbal te spelen. Van de 37 profclubs die een li centie aanvroegen, kregen FC Utrecht, Vitesse, AZ, Emmen, Go Ahead, De Graafschap, MW, Sparta, FC Den Bosch en TOP een negatief antwoord uit Zeist, omdat zij hun financiën nog niet op orde hebben. AGOW uit Apeldoorn voldoet wel aan de begrotingseisen, maar de nieuwkomer in het profvoetbal moet in juli nog aantonen dat het stadion aan de veiligheidsei sen voldoet. Mogelijk dat er nog enkele clubs meer op het strafbankje van de KNVB moeten plaatsnemen. Bij FC Zwolle, RKC, VW en Willem II verklaarden de clubbestuur ders nog niets vanuit Zeist ver nomen te hebben. Clubs die nu nog geen licentie hebben, kun nen tot 20 juni in beroep gaan. De beroepscommissie van de KNVB heeft vervolgens enkele weken om tot een definitieve uitspraak te komen. HFC Haar lem kreeg wel een licentie. Stormvogels Telstar had die al eerder ontvangen. diens gezondheidstoestand. Ook zijn er geen procedures voor reanimatie. Dertien van de twintig onderzochte klinieken hebben geen goede, of helemaal geen ldachtenregeling, zoals voorgeschreven in de wet. Ook de voorlichting aan de patiënten voldoet niet altijd aan de eisen. In geen van de instellingen wor den de instrumenten gesterili seerd volgens de voorgeschre ven methode. Het personeel heeft geen aparte opleiding voor sterilisatie gevolgd. In elf klinie ken gebeurt dit nog handmatig, in plaats van met daarvoor be stemde apparatuur. In één kli niek worden de gynaecologische instrumenten uitgekookt in een pannetje water. De inspectie heeft besloten de hele sector onder 'algemeen toezicht' te plaatsen. Dit wil zeg gen dat steekproefsgewijs in de gaten wordt gehouden of de kli nieken zich aan de regels hou den. Dit toezicht geldt al bij de reguliere ziekenhuizen, maar ontbrak tot nu toe bij privé-kli nieken. Er zullen nu extra con troles worden uitgevoerd. De in spectie wil niet zeggen welke kli nieken slecht uit het onderzoek zijn gekomen. De misstanden zijn ook aange troffen bij klinieken die een sa menwerking met een regulier ziekenhuis hebben, de zoge noemde zelfstandige behandel centra. Vrouw uit Alphen neergestoken alphen aan den rijn - Een 29- jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gisteravond door haar ex-man neergestoken. Ze is met ernstig letsel aan haar hoofd en haar rug overgebracht naar het LUMC in Leiden. Buurtbewo ners van de flat aan de Dia mantstraat in Alphen aan den Rijn meldden de steekpartij omstreeks 23.15 uur bij de poli tie. Toen die arriveerde liep de 34-jarige dader uit Alphen aan den Rijn op de politie af en gaf zich vrijwillig aan. Voor het portiek zat op dat moment de hevig bloedende vrouw. Het motief voor de daad komt vol gens de politie voort uit relatie problemen. Een op de drie burgers rookt voorburg - Een op de drie Ne derlanders rookt. Ze steken ge middeld twaalf sigaretten per dag op, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek vandaag. Drie van de tien rokers zijn 'zware rokers', zij roken dage lijks twintig of meer sigaretten. Zeven procent van de rokers heeft al op elf- of twaalfjarige leeftijd het eerste sigaretje op gestoken. De meesten begon nen rond hun zeventiende jaar. Jongens beginnen gemiddeld een jaar eerder met roken dan meisjes, namelijk als ze 16,5 jaar zijn. Van de niet-rokers heeft bijna de helft gerookt. rekeningen met het vakantiegeld. „De fi nanciële situatie op orde krijgen heeft dus voor veel deelnemers aan de enquête prioriteit", aldus het Nibud. Deze week bleek uit cijfers van de Raad voor Rechtsbijstand al dat Nederlanders steeds vaker in ernstige financiële pro blemen komen door hun schulden. Rechters legden in het eerste kwartaal van dit jaar 2535 schuldsaneringen op. Dat betekende een stijging van veertien procent ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam-DM V Straat Postcode Plaats Telefoon G.v.m controle nabezagng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betatng 6 mji bank-dronummer ITM I I II 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN rhuisberichl!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1