Advocaat denkt na over nieuw systeem SPORT 2 Dood als drijfveer voor topprestatie Volendam op we naar de eredivisi< Nederlandse titelstrijd roeiers toch verrassend Grieken stunten in Spanj J Magere zege Oranje op Wit-Rusland Geen titel geblesseerde Haarhuis Frigoni gaat ingrijpen in Oranje-volleybalteai door Henri van der Steen Minsk - Johan Cruijff is zijn voet balleven lang een overtuigd aan hanger geweest van het 4-3-3. Lo gisch: deze speelwijze garandeert de beste veldbezetting - overal ontstaan driehoekjes. Het ortho doxe 4-3-3 is intussen internatio naal passé, ook Oranje speelt al jaren met twee centrale midden velders. Dat systeem staat, maar alleen defensief. Zaterdag in Minsk werd met de beproefde speelwijze gewonnen van Wit- Rusland (0-2), maar het spel was opnieuw grotendeels belabberd van kwaliteit. De oorzaken werden gezocht in details en futiliteiten. Frank de Boen „Het veld was slecht." Dick Advocaat: „Reiziger dekte niet door. Daardoor hadden we geen controle op het midden veld." De waarheid was, dat het Ne derlands elftal aan de bal voor de zoveelste keer een teleurstel lende indruk maakte. Advocaat kiest dus het verkeerde systeem of de verkeerde spelers. Of alle bei. De spelers roepen tot dusverre in koor, dat er met de speelwijze niks mis is, maar Advocaat üet doorschemeren wel degelijk aan een aanpassing te denken. „Dit is wel een reden om na te gaan denken." Hij zal het systeem niet revolutionair veranderen, hooguit een beetje. Het kan niet anders of hij gaat in elk geval kiezen voor de techniek en pas sing van Van der Vaart. Zaterdag moest Van der Vaart al na 25 minuten gaan warmlo pen. Advocaat overwoog een wissel, omdat het totaal niet liep bij Oranje, maar bracht Van der Vaart uiteindelijk pas een uur la ter in, voor het laatste kwartier tje. Een andere wissel had zich toen al uitbetaald. Overmars kwam, zag dat hij niet buitenom kon, trok naar binnen, nog verder naar binnen, nog verder en overwon toen keeper Tumilovi- ch met een magnifiek schot. Doorgaans produceert Over mars in deze situatie slappe rol- lertjes, nu pakte hij uit met een zondagsschot. Daarmee was de wedstrijd gespeeld - zeker nadat Kluivert voor 0-2 had gezorgd, dankzij een assist van Seedorf, die (in buitenspelpositie) de bal uit een snelle free kick van Frank de Boer had gekregen. Goeie score, niks aan de knik ker, zou je zeggen. Zo benader den de spelers de wedstrijd na afloop ook, verwijzend naar de inmiddels lange lijst zonder ne derlagen én de eeuwige stelling dat alleen het resultaat telt. Dat is toch maar deels zo, want de speelwijze is ten dode opge schreven: Oranje biedt simpel weg te weinig in balbezit. Illustratief voor het failliete spel aan de bal is het pijnlijke feit dat Ruud van Nistelrooij zaterdag geen enkele kans kreeg. Een ploeg die niet in staat is een su- perspits als Van Nistelrooij en kele keren voor de keeper te zet ten, levert een proeve van onbe kwaamheid af. Iedereen - spe lers, trainers - is het er ondertus sen over eens dat Oranje gemid deld toch wel erg pover voetbalt, maar niemand die met een slui tende analyse komt. Er gebeuren ook gekke dingen. Wat is dat voor een topelftal dat de rechtsback niet even kan ver wittigen dat hij door moet dek ken? Als dat euvel zo belangrijk was, had De Boer of Cocu of Stam of Van der Sar even moe ten optreden. Toch? Cocu: „De communicatie had inderdaad wat beter gekund." Gek is toch ook dat een stel Wit- Russen elkaar makkelijker vindt dan een elftal veronderstelde wereldtoppers. Maar ja, waarom zou de bondscoach Seedorf zijn eerste rechtsbuiten noemen? Seedorf was weer eens hartver scheurend slecht. Ook gek: Overmars werd de ne gende doelpuntenmaker in de EK-serie. Na de komst van Over mars was het elftal gemiddeld 29 jaar. Advocaat is geen nieuw lichter. In dat opzicht is Willem van Hanegem niet zijn ideale as sistent, want ook De Kromme is een man die spelers eindeloos het vertrouwen geeft. WIT-RUSLAND: Tumilovitsj; Gurenko, Ostrovsky, Lukhvitsj en Shtanyuk (90 Omelyanchuk); Shuneiko (75. Kovba), Belkavitsj. Kulchy en Lavrik; Romas- jenko (51. Gleb) en Kutuzov. NEDERLAND: Van der Sar Reiziger (46. Bosvelt), Stam, Frank de Boer en Van Bronckhorst (60. Overmars): See dorf, Van Bommel, Cocu en Zenden; Van Nistelrooij (76. Van der Vaart) en Kluivert. Eerste zege Moldavië tiraspol - Molda vië heeft in groep 3 van de EK-kwalificatie zijn eerste zege behaald. De ploeg won in Tiraspol met 1-0 van Oostenrijk, door een doel punt van debutant Viorel Frun ze in de zestigste minuut. Door de nederlaag is 'Oostenrijk (5-6) nagenoeg uitgeschakeld voor het EK-voetbal, volgend jaar zo mer in Portugal. Motorcrosser Beirer breekt rug sevlievo - Crosser Pit Beirer zal vermoedelijk nooit meer op de motor stappen. De Duitser heeft bij een val in de Grote Prijs van Bulgarije ernstig longletsel en een rugfractuur opgelopen. Artsen in het zie kenhuis van Sofia vrezen dat hij tot aan zijn middel verlamd zal blijven. Krajicek verslaat Philippouissis londen - Richard Krajicek is zijn grasseizoen begonnen met een zege. De Nederlander ver sloeg op het gras van de Queen's Club in Londen de Au straliër Mark Philippoussis. Het duel tussen de rwee serviceka nonnen ging met 7-6 en 6-3 naar de Nederlander. In de tweede ronde speelt de voor malig Wimbledon-kampioen tegen de winnaar van het duel tussen de Kroaat Goran Iva nisevic en Tsjech Jan Vacek. Ancona en Lecce naar Serie A milaan - De Italiaanse voetbal clubs Ancona en Lecce zijn za terdag gepromoveerd naar de Serie A. Zij vergezellen Samp- doria en Siena, die zich al eer der verzekerden van een plek in de hoogste afdeling. Lecce won thuis voor 41.000 uitzinnige toeschouwers met 3-0 van Pa lermo, de Siciliaanse club die bij een zege zelf zou zijn gepro moveerd. Ancona had aan 1-1 bij Livomo genoeg om feest te kunnen vieren. Italianen heersen in eigen GP mucello - De thuisfans op het circuit van Mugello kregen zon- u^eTteh«^™>eiD™!ie- Clijsters weggevaagd in Belgisch tennisonderonsje dig de Grote Pri js van Italië. Lu- cio Cecchinello in de 125cc en Valentino Rossi in de MotoGP deden wat van hen werd ver wacht, in de 25»Occ was de winst voor een bijna-thuisrijder: Ma nuel Poggiali uit San Marino. Stoianov wint in Dauphiiné vaison-la-romiaine - De Bul gaar Plamen Stoianov heeft de eerste rit van de Dauphiné Li- béré gewonnen. De wielrenner uit de Franse formatie BigMat was na 198 kilometer de sterk ste in de sprint. De Spanjaard Iban Mayo blijft leider in het al gemeen klassement. Hij won zondag de proloog. Rogers wint in Duitsland saarbrucken - De jonge Au stralische wielrenner Michael Rogers van Quick Step heeft de Ronde van Duitsland gewon nen. Zijn leidende positie kwam in de zevende en laatste etappe niet meer in gevaar. De laatste rit was een prooi voor de Duitser Olaf Pollack. Jan Ullrich eindigde als vijfde. Beckharn geëerd door Elisabeth londen - David Beckham wordt door koningin Elisabeth II ge- eerd tot officier van het Britse koninkrijk (OBE). Dit meldden diverse Britse kranten zaterdag. Het koningshuis brengt volgens de bladen het nieuws over de onderscheiding volgende week naar buiten. Beckham krijgt de onderscheiding niet alleen voor zijn prestatie.'» op het veld, maar ook voor zijn voorbeeldfunctie als familiemens. De voetballer van Manchester United is ge trouwd met voormalig Spice Girl Victoria en heeft met haar twee kinderen. dinsdag io juni 2oo3 Overmars krijgt na zijn bevrijdende treffer de felicitaties van Cocu, Van Hooijdonk, Makaay en Van Bronckhorst. Foto: ANP/Ed Oudenaan Justine Henin één en al concentratie op Roland Garros. Foto: AFP/Francois Guillot door Mare Molenaars parus - De finale van het vrou- wentennistoemooi op Roland Garros was niet om aan te zien, het verhaal achter de strijd zo veel mooier. Justine Henin ver sloeg in een volledig Belgische eindstrijd niet alleen Kim Clijs ters (6-0, 6-4), ze loste ook een belofte in aan haar overleden moeder. De druk die de frêle Waalse zichzelf oplegde was ongekend. Henin móest winnen. Niet uit geldelijk gewin of sportieve frus tratie, maar puur op emotionele gronden. Als klein meisje waar deerde ze een dagtripje naar de eindstrijd van Roland Garros, een finale tussen haar idool St effi Graf en Monica Seles, met de belofte dat ze ooit zelf met de coupe Suzanne Lenglen in haar handen zou staan. Twee jaar la ter overleed haar moeder, maar Henin hield de afspraak levend. „Toen ik op de dag van de finale opstond, na een vrijwel door waakte nacht, heb ik mezelf in gepeperd dat het moest. Ik moest winnen. Die beker is slechts symbolisch, de emotio nele waarde is vele malen gro ter." Een tragedie als drijfveer; het is niet nieuw in de sport. Het zijn aangrijpende verhalen die de waarde van een grote titel on derstrepen maar tegelijkertijd relativeren. Want in het geval van Henin houdt het niet op bij de dood van haar moeder. Toen ze twee jaar geleden de finale op Wimbledon bereikte, overleed ook haar opa. Vervolgens ver brak ze alle familierelaties, bo venal die met haar vader, die haar hardhandig richting top di rigeerde. Henin wil er niet veel meer over kwijt dan dat ze dat hoofdstuk voor zichzelf heeft af gesloten. Haar vader was in no vember al niet welkom op haar huwelijksfeest, ook zaterdag in Parijs behoorde hij niet tot de genodigden. „Ik praat er niet meer over. Ik heb de juiste beslissingen geno men. Soms moet dat, hoe moei lijk het ook is. Maar ik heb nu uitsluitend de juiste mensen om me heen. Mensen van wie ik houd. Mijn man, Pierre-Yves, en mijn coach Carlos Rodriguez. Zij zijn altijd in mij blijven geloven. Het is ook hun overwinning." Henin verdiende in het Belgisch onderonsje - koning Albert reik te de beker uit - de overwinning als geen ander. De Waalse speelde vol overgave. Met veel agressie in haar slagen degra deerde ze de fletse Kim Clijsters tot een figurant. De Limburgse was haar zenuwen nog niet de baas of ze stond al op een on overbrugbare achterstand. parus/anp - Paul Haarhuis en Jevgeni Kafelnikov zijn er op Roland Garros niet in ge slaagd hun titel in het dub belspel te prolongeren. De twee verloren in de finale van de als derde geplaatste Ame rikaanse tweeling Mike en Bob Bryan, 6-7 (3) 3-6. Haar huis en Kafelnikov, elfde ge plaatst, verdelen 132.000 eu ro, de winnaars het dubbele bedrag. Haarhuis (37) en Kafelnikov vormden voor de negende keer een dubbel. Haarhuis won 53 dubbeltoemooien, waarvan 39 met Jacco El- tingh. In Parijs was hij op jacht naar zijn zevende grandslamtitel, de vierde op Roland Garros. Met Eltingh werd hij in 1998 het eerste dubbel sinds de invoering van het beroepstennis in 1968 die alle vier grandslams wist te winnen. De Brabander had in de fina le last van een blessure aan de rechterschouder, die hij drie maanden geleden opliep bij een val tijdens het skiën. „Ik had een lamme schouder, kon amper serveren", gaf hij aan. Hij schreef zich met Ka felnikov wel in voor Wimble don, wordt verwacht in Ros malen, maar overweegt beide toernooien af te zeggen. „Ik laat dinsdag een MRI-scan maken." Met een operatie zal hij niet instemmen. „Dan stop ik acuut met tennis. Dat heb ik er niet meer voor over." De Bryans, een identieke tweeling van 23 uit Califomië, wonnen zaterdag hun eerste grandslamtitel. Voor Mike betekende de zege de tweede titel. Vrijdag won hij met Lisa Raymond al het gemengd dubbel in Parijs. volendam/anp Volendam heeft na de overwinning van 3-0 op Excelsior een belangrijke stap gezet op weg naar promotie naar de eredivisie. De Volendammers toonden zich niet alleen agressiever, maar ook effectiever in de afwerking dan de Kralingers, die zich al leken te hebben neergelegd bij de dreigende degradatie na slechts een jaar eredivisie. Volendam is al begonnen met het opnieuw optuigen van de Heen en Weer. Na^vijf jaar staat de ploeg op het punt terug te keren op het hoogste niveau. Een fraaie pres tatie van trainer Henk Wisman. Ondanks een licht veldover- wicht keek Excelsior al na twaalf minuten tegen een achterstand aan. Een ogenschijnlijk onge vaarlijke lob van Luirink werd volkomen verkeerd beoordeeld door doelman Varkevisser Even voor rust zorgde Buijt een fraai genomen vrije tr; 0) voor meer zekerheid 1 Volendammers, die na rust nauwelijks in de probh kwamen. Volendam kreeg nog de beste kansen. In de fase bepaalde Faria met schuiver door de benen Varkevisser voor de eind van 3-0. In poule A heel Zwolle een goede uitgangs1 tie gekregen voor een l: verblijf in de eredivisie. De van Peter Boeve won maa met 2-1 van Go Ahead E Marco Roelofsen benutte slotfase een dubieuze schop. Zwolle leidt in gr< met drie punten voorsproi Helmond Sport, dat FC Bosch met 3-0 aan de schoof. r, i iü belgrado/anp - Angelo Frigoni gaat ingrijpende veranderingen doorvoeren binnen het Neder lands volleybalteam. Na het te leurstellende optreden van de volleybalsters bij het EK-kwalifi- catietoemooi in Belgrado is voor de bondscoach de maat vol. „Zo kan het echt niet langer", aldus de geëmotioneerde Itali aan. „De speelsters moeten echt bij zichzelf te rade gaan wat ze willen. Vanaf nu gaan we de za ken anders aanpakken. Ik zal te gen alles en iedereen aan moe ten vechten, maar er moeten dingen veranderen. Degenen die hierin niet mee willen gaan, kunnen vertrekken." Frigoni mist vooral de juiste in- tj: stelling en de vechtlust bi ploeg. Ook het niveau laat -r 1 ogen van de coach veel te 'er' sen over. Met.slecht spel e vallend veel onnodige fd*,c' verloren de vrouwen in Montenegro twee van de [y'j wedstrijden: tegen het gasr< en Griekenland (3-2). Allee °'a duel met Frankrijk leverdi e> overwinning (3-1) op. Oranje, dat in de voorben oefende tegen Polen en Br "J11 had het aan het sterke optte in het eerste deel van de la catie te danken dat het in tember mag meedoen aa EK in Turldje. Vorig jaar hoefde Nederland tegen d vp de landen geen set af te sta bi Enkele t oppers onverwacht ten onder Amsterdam/a.np - De internatio nals van het Nederlandse top- roeien hadden de verplichting zich te tonen op de Nederlands kampioenschappen. Waar en hoe mochten ze zelf bepalen. De meeste top roeiers gingen en thousiast 'blikken rooien', po pulaire term voor kampioens medailles winnen, in plaats van de strijd aan te gaan. Het lukte vaak, soms niet en dat maakte de nationale titelstrijd op de Bosbaan toch attractief. Klapstuk was de nederlaag zon dag van de internationals in de acht tegen een stel geselecteerde roeiers die inspiratie putten uit een nieuw nationaal achtproject dat een olympische medaille in Peking 2008 moet opleveren. De relatief onbekende Nico Men- singh van Charante, Frank Munneke, René ten Thije, Tjerk Gualtherie van Weezei, Daniel Mensch, Geert-Jan Derksen, Bert Westerveld en Henk-Jan Braggaar wormen de 2000 meter in de mooie tijd van 5.33,44 te gen 5.35,46 van de internatio nals Gerard van der Linden, Matthijs Vellenga, Gijs Vermeu len, James Burton, Yvo Snijders, Geert Cirkel, Diederik Simon en Michiel Bartman. Een andere verrassing was za terdag de nederlaag in de skiff lichtgewicht van Marit van Eu- pen tegen Danielle Broekhui zen, een 29-jarige studente dier geneeskunde met slechts enkele jaren roei-ervaring. Van Eupen verloor met 0,22 seconde. Ne derlands beste roeister was in de finale door kramp in de onder armen drie keer stil komen te liggen doordat zij een snoek sloeg. Opgeven weigerde zij, een zeldzame nederlaag was het ge- volg. Dirk Lippits bleef kampioen in de skiff, hij versloeg Matthijs Vellenga. De vijfde skiffeur van de wereld kreeg geen concur rentie van de mannen uit de dubbelvier. Gerritjan Eggen- kamp was licht geblesseerd, maar Michiel Bartman (acht), Geert Cirkel en Diederik Simon (alle gestuurde nummers) gin gen liever een weekendje boordroeien. Lippits: „Ik heb nog nooit in de skiff tegen Si mon gevaren. Tegen Bartman is het vijf jaar geleden." zaragoza/anp/rtr - Griekenland heeft zaterdag in de strijd om kwalificatie voor het EK voetbal van 2004 voor een enorme stunt gezorgd. Een doel punt, kort voor rust, van middenvelder Gianna- kopoulos bezorgde de ploeg van de Duitse coach Rehhagel een 1-0-overwinning op Spanje. De prestatie van de Grieken, geen hoogvliegers in het Europese voetbal, was des te verrassender omdat Zaragoza de plaats van handeling was. Spanje had sinds oktober 1991 geen EK- of WK- kwalificatieduel in eigen land meer verloren. Het betekende ook de eerste nederlaag voor bonds coach Inaki Saez sinds diens aanstelling na het WK van afgelopen zomer. Het doelpunt van Giannakopoulos viel uit de lucht nadat Spanje de volledige eerste helft gedo mineerd had. Etxebarria en Raul waren echter slordig in de afwerking. Spanje bleef wel leider in groep 6, maar zag Oe kraïne tot op één punt naderen dank zij een 4-3- zege op Armenië. Milan-spits Sjevtsjenko scoorde V iGer tweemaal, maar de held werd Fedorov die minuten in blessuretijd de winnende maakte. Een ongeïnspireerde 'Mannschaft' bleef in gow tegen de Schotten steken op 1-1. Duit a had weliswaar na 22 minuten via Bobic de l* v genomen, de ploeg speelde dermate lustelo de gelijkmaker van Miller meer dan verdiend? „We hebben twee punten verspeeld aan on: Het langrijkste concurrent", klaagde bondscoaclp, r Ier. België gaf in Bulgarije tot tweemaal toe een sprong weg. Een eigen doelpunt van Petro de 'Rode Duivels' voor rust aan de leiding j- pen. Na de gelijkmaker van Berbatov was ht J° ment die de Belgen opnieuw op voors bracht, Na een overtreding van Baseggio op mirov gaf de Italiaanse arbiter Collina de ploeg een strafschop, die door Todorov wet elf nut. kle op Iet :on :oef onj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18