Sponsors in de rij voor Martin Verkerk ouden Spike gaat op de buitenlandse tour Volgende keer zal het heter gaan, belooft Ruud van Nistelrooij UI erkerk vijftiende i wereldranglijst ius - Tennisser Martin Ver- orj k is door zijn finaleplaats op jej land Garros enorm gestegen er de wereldranglijst. Hij klom uj, i de 46e naar de vijftiende iitie. Sjeng Schalken blijft de 1 ;te Nederlander met een q ialfde plek. Mannen, wereld- sju glijst: 1. Hewitt (Aus) 4135, igassi (VSt) 3900, 3. Ferrero ie. a) 3760, 4. Moya (Spa) 3160, :ederer (Zwi) 2465, 6. Coria g) 2305, 7. Roddick (VSt) !5, 8. Schüttler (Dui) 1925, 9. Ibandian (Arg) 1895, 10. No- :(Tsj) 1775,12. Schalken i5,15. Verkerk 1439, 63. Slui ks 1,74. Krajicek 580,93. i Lottum 441, 145. Van lg*j ieppingen 260. yenoord tegen doorschoten '97 choten - Feyenoord kelt op dinsdag 12 augustus I oefenwedstrijd tegen Voor noten '97. Omdat de Rotter- ners geen voorronde npions League spelen, 1 er ruimte in de agenda |nog enkele oefenduels te len. Feyenoord kwam in II ook al een keer naar Voor- loten. Het is de bedoeling de zaterdag- en de zondag- Teling van Voorschoten '97 léén helft tegen de erediviso- I uitkomen. Gegevens over foorverkoop worden bin- ikort bekendgemaakt. ;k - Patrick Kluivert mag de meest scorende inter- onal noemen. De 26-jarige .en jls maakte zaterdagavond tij- 3o<p s de EK-kwalificatie-inter- r; 1 tegen Wit-Rusland zijn 38e Pper voor het Nederlands elf- Kluivert had slechts 69 wed- PMlden nodig voor zijn geslaag- ÖS ecordrace. De spits van Bar- >na verbeterde daarmee het tal van Bergkamp, die in 79 Tlands tot 37 doelpunten >tm. ivert pschutter dinsdag IO JUNI 2003 SPORT door Henri van der Steen Minsk - Ja, het was weer voetbal van niks geweest, maar ach, de drie pun ten waren binnen. Zo reageerden de spelers op de interland tegen Wit-Rus- land (0-2). Ruud van Nistelrooij analyseerde het spel van Oranje voor rust bondig. „In de eerste helft klopte er geen fuck van." Hij was zo wanhopig geworden voorin, dat hij zijn medespelers in de rust opriep een andere tactiek te pro beren. „Gooi die ballen maar in de hoeken; wij rennen wel." Het Nederlands elftal verkiest de op bouw per combinatie. Maar daarin faalde de ploeg opnieuw. Van Nistel rooij: „Wit-Rusland combineerde be ter, zij kwamen wel tot driehoekjes." Van Nistelrooij baalde, want hij had niet lekker gespeeld. „Maar is er eentje die wel lekker heeft gespeeld dan?" En hij was gewisseld, tot zijn eigen verba zing. „Ik dacht dat hij er een midden velder af zou halen om nog wat aan het doelsaldo te werken." Hij, bondscoach Dick Advocaat, was vanaf de eerste minuut eigenlijk al be zig met wissels. Na 25 minuten stuur de hij Van der Vaart, even later Over- mars uit de dug-out om zich warm te lopen. „Het liep niet op het midden veld." De sleutel tot de zege kwam met Overmars. De speler van Barcelona was ongeschikt bevonden voor de ba sis, omdat hij weer net terug was van een blessure. Als invaller maakte hij het verschil, met een a-typisch Over- mars-schot. „Normaal gaan ze laag over de grond, met twee hobbels", grijnsde hij. Nu vloog de bal zomaar door de lucht, hard in de hoek tegen het net. Advocaat zelf meende dat de komst van Bosvelt alles had veran derd. „Toen kregen we controle op het middenveld. Reiziger bleef in de zone spelen in plaats van door te dek ken. Daarom kwamen we op het mid denveld steeds een mannetje te kort. Reiziger heeft er moeite mee als hij geen vaste man heeft. Maar ik moet zeggen dat Bosvelt en Overmars uit stekend invielen." Hij was verder content met de inzet van zijn spelers. Die hadden zelf ook bij elkaar gemerkt dat iedereen dol graag naar het EK gaat Die weten schap houdt ook Ruud van Nistelrooij op de been. „We hebben wel spirit ge toond. Volgende keer zal het ook be slist beter gaan." Sport 2: Advocaat denkt aan nieuw sys teem parus/gpd/anp - De sponsors staan straks in de rij voor Martin Verkerk ondanks zijn verloren fi nale tegen Ferrero van zondag. Zijn manier van tennissen, zijn uitstraling en zijn persoonlijkheid leveren meer dan gemiddelde sponsorcontracten op, denkt ma nager Chiel Dekker. Naar verluidt staat Nike te springen om de 'young gun' in zijn stal te halen. De gebalde vuist en expressie in het gelaat na een gewonnen punt is typisch iets voor het Ame rikaanse merk. De Alphenaar kan na zijn succes in Parijs ook startgelden vragen voor zijn toemooideelnames. Dekker, directeur Benelux van de SFX Sport Group, werd de af gelopen week al veel gebeld door toernooidirecteuren. „Er staat niet echt een bedrag voor een finalist op een Grand Slam, maar zijn marktwaarde is enorm gestegen." Dekker beseft dat hij een staaf goud in zijn stal heeft. „Tennis is zo schaars. Er zijn maar wei nig spelers waar je wat mee kunt. Ook de persoonlijke kant van Martin spreekt me aan. Die combinatie klopt. Hij is down to earth en een echte winnaar. Martin Verkerk is een feno meen. In alle opzichten. De wij ze waarop hij zich, als relatieve nieuwkomer, op het belangrijk ste graveltoernooi van de wereld langs erkende specialisten als Moya en Coria vocht, wekte al om bewondering. Maar dat gold ook zijn houding buiten de baan: puur en ontwapenend. De tennisser weet wat hij kan. Er is eigenlijk maar één ding waaraan het hem ontbreekt: er varing. Want de finale van een Grand Slam, die speel je niet el ke dag. Zelfs iemand als Richard Krajicek, een speler toch met een grote staat van dienst, maakte het maar één keer mee. Krajicek won wel, in 1996, op Wimbledon. Dat huzarenstukje zat er voor Verkerk, op het gravel van Parijs, nooit in. „One match to fa?', concludeerde zijn coach Nick Carr. De Nieuw-Zeelander liet voel voor humor. „Niemand pakt ooit deze finale van mij af', aldus Verkerk. „Runner up Roland Garros, dat zal er altijd achter mijn naam staan." De startgelden en spon sorcontracten zou hij willen in leveren voor de eindzege op Ro land Garros. „Ik weet dat ik 420.000 euro in Parijs verdiend heb, dat ik daarmee mijn prij zengeld in één keer verdubbel, maar die euro's doen me niets." Geld is niet de drijfveer van Ver kerk. „Ik heb op Roland Garros geroken aan de top. Ik wil naar de toptien. Ik heb hooguit nog zeven jaar om te kunnen wed ijveren met de besten. Ik wil die jaren maximaal benutten." In die jaren zal Nick Carr zijn coach en gids zijn. „Martin moet leren van deze ervaring. Hij streed in de finale niet tegen Ferrero, hij vocht tegen zichzelf. Aan het net hing een spiegel waarin hij voortdurend keek. Hij zag dat hij niet relaxed op de baan stond, dat hij zich nooit comfortabel voelde. Hij zette zichzelf te veel onder druk en hij vond nooit een manier om daar onder uit te komen." Voor Carr staat Verkerk pas aan het begin van zijn loopbaan. „Ik heb een driestappenplan voor Martin. De eerste stap is dat hij zich onder alle omstandigheden relaxed moet voelen op de baan. Bij de tweede stap moet hij vol doen aan zijn eigen, hoge ni veau en bij de derde moet hij met de besten duelleren om de overwinning." Verwezenlijking is in Carrs ogen alleen mogelijk door veel te spelen. „Roland Garros is het hoogtepunt in zijn en mijn carrière. De nederlaag tegen Ferrero zal hij makkelijk verwerken. Dit verlies is geen anticlimax en zal geen psycho logische wonden veroorzaken. Daar was Roland Garros te mooi voor." Carr had tegen Ferrero graag de Martin Verkerk gezien die hij zag tegen Moya in de kwart- en tegen Coria in de halve finale. „Dat is de Martin die ik kén. De Martin die me altijd zal herinne ren aan Roland Garros 2003." de woorden met enige spijt in zijn stem uit zijn mond vertrek ken. De coach had in de finale nooit de Martin gezien die hij in de aanloop naar de eindstrijd aan het werk zag. „Martin stond er wel, maar het was Martin niet Hij haalde nooit het niveau van zijn eerde re wedstrijden", zag hij. Volgens de 51-jarige coach was zijn pu pil onbewust toch onder de in druk geraakt van de atmosfeer. „Een finale op een Grand Slam doet wat met een speler. Hij kan wel zeggen dat hij er doodkalm onder blijft, het vreet aan hem. Hij weet dat hij in een kolkende arena moet spelen. Hij weet dat er miljoenen tv-kijkers over de hele wereld naar hem zitten te kijken. Daar raakt een speler van onder de indruk. Ook een ijsko- nijn als Martin Verkerk." Verkerk zelf verklaarde zich van geen druk bewust te zijn ge weest. Hij was het met 15.109 toeschouwers afgeladen centre court opgelopen, had al die oranje fans zien zitten. „Ik kreeg er kippenvel. Al die mensen wa ren speciaal voor mij naar Parijs gekomen. Ik wilde ze wat laten zien. Jammer dat dat niet lukte. Maar het maakt mijn eerste Ro land Garros er niet minder om. Ik ben apetrots op mezelf." De 24-jarige Alphenaar leverde in Parijs een onwaarschijnlijke prestatie. Hij arriveerde als no body in de Franse hoofdstad en drong er als debutant direct tot de eindstrijd. Vóór Parijs had hij nooit een overwinning behaald in een Grand Slam, had hij nooit een vijfsetter gespeeld. Aan de Porte d'Auteuil won hij zes par tijen waaronder twee vijfsetters. Bovendien maakte hij naam door zijn bescheidenheid en ge- Martin Verkerk heft de handen ten hemel. Hij was kansloos tegen de Spanjaard Juan Carlos Ferrero. Foto: ANP/Koen Suyk IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Jan Siemerink, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de finaleplaats van Martin Verkerk en het optreden van het Nederlands elftal tegen Wit- Rusland in de herhaling. Mijn onderwerp is natuurlijk Martin Verkerk, dat kan niet anders en ik wil geen proble men met de Alpheuse lezers. Sport is mooi als er emotie en passie inzit. Vergelijk dat nu eens met de prestatie van het Nederlands elftal. Ik be grijp ook wel dat je als voet baller wel eens wedstrijden speelt waar de vonken niet van afvliegen. Maar ik heb het idee dat Oranje de laat ste wedstrijden met een meer dan gemiddel de nalatigheid speelt. Het spel is al een aantal duels niet om aan te zien. Ver gelijk dat nu eens met de wed strijd van vorig jaar tussen Duitsland en Nederland. Dan staat er prestige op het spel. Nederland speelt een geweldige wedstrijd. Als je prof bent, dan weet je toch dat emotie en pas sie de basis is van een sport prestatie. Ik vraag me af of het ooit nog wat wordt. Er staat toch een heel goed elftal, dat elk Wk of EK tot de titelkandi daten wordt gerekend. Maar het komt er nooit van. De beleving van Martin Ver kerk heeft hem naar de finale gedragen. Hij vond dat hij niks te verliezen had, voelde daar om ook geen druk. Het was jammer dat in de finale zijn service niet liep, zijn belang rijkste wapen. En hij kon zich niet herstellen. Ik weet uit ervaring dat het spelen van een finale weer een heel ander verhaal is. In een fi nale ben je zo dichtbij een prijs dat er andere pro cessen gaan meespelen. Ik heb er zelf meer verloren dan gewon nen. Ik heb meegemaakt hoe moeilijk het |p/2 zijn om eèn sim pele bal te spelen als je je beseft dat er tig- miljoen mensen naar je kijken. Als sporter moet je leren om ook in een finale boven jezelf uit te stijgen. Verkerk moet maar even van dit succes genieten. Als de vol gende wedstrijd een debacle wordt, dan zijn wij in Neder land ook de lulligste niet. Je bent hier net zo goed als je laatste wedstrijd. Als hij het volgende toernooi de eerste ronde verlies, zullen de recen sies wel niet zo vriendelijk zijn. Peter Blangé uit Oegstgeest is re- cordintemaóonal volleybal. Hij is voorzitter van de atletencommissie van NOC'NSF en lid van de Europe se atletencommissie. lan tar 'erh "T idu ;en ictii r Peter van der Hulst 1' VI n 0 in - De Gouden Spike krijgt tuu ds meer een internationaal och ikter. Was er vorig jaar toi hts een handjevol buiten- dse deelnemers, afgelopen irdag kwam het aantal op de iekbaan in de Leidse Hout ■rten de dertig uit. De Gouden is' een van de wedstrijden ^Bederland die profiteren van jJMnspanningen van de KNAU. Nederlandse atletiekunie geld beschikbaar om bui- andse aüeten te contracte- „Zij moeten het niveau van Jederlandse atletiek zien op tikken. Het is dus niet de be ling dat de wereldkampioen tien kilometer wordt ge- We zoeken naar buiten - die net boven het Ne- ids niveau zitten zodat zij itleten een prikkel kunnen £Wn'< aldus de voorzitter van «■jouden Spike Harry van Bo- brmule is niet alleen voor de onale atleten interessant, startgelden en bonussen bij behalen van een bepaalde of afstand kunnen de bui- andse atleten geld verdienen hun verblijfskosten te druk- „De eigen toppers krijgen beschermde wedstrijd", Patrick van de Rijdt, bij de iU belast met het aantrek- van sporters. „Als zij aange- dat ze hier willen lopen dan Jeren we voor hen een inte- ante wedstrijd te creëren, gevolg is dat de nummers rter musjds beter bezet zijn. De Gou- dei Spike is een goed bewijs. tstaai HO meter horden was een de geselecteerde onderde- De Amerikaanse winnaar is Phillips nam in de snelste ritenB (13.56) Marcel van de Wes- moi en Gregory Sedoc op sleep- PhiUips, derde op de ïrikaanse ranglijst, bereidde visef twee weken lang in Europa De Amerikaanse hordenloper Chris Phillips was een van de buitenlandse topatleten die in Leiden in actie kwamen. Foto: Dick Hogewoning voor op de Amerikaanse kampi oenschappen en werd door zijn Duitse agent op het evenement in Leiden opmerkzaam ge maakt. „In Amerika heb je nu eenmaal niet zoveel wedstrij den", zei Phillips. Dat hij in Lei den als voorbeeld diende voor zijn Nederlandse opponenten, snapte de Amerikaan wel. „Je kunt moeilijk beter worden als je tegen jongens loopt die lang zamer dan jij gaan." Zelf werd Phillips sportief gezien niet veel wijzer, maar hij verdiende met zijn tijd wel een bonus van 300 euro. Als het aan Van Bovene ligt, wint de Gouden Spike de ko mende jaren aan importantie. „We willen groter worden, maar niet van de ene op de andere keer. Steeds meer managers ra ken bekend met de wedstrijd en willen hun atleten inschrijven." Om te groeien moet volgens Van Bovene wel aan twee voor waarden worden voldaan: er moeten meer sponsors komen en de accommodatie moet wor den verbeterd. „Op de baan moet een nieuwe toplaag ko men en het zou mooi zijn als we acht sprintbanen krijgen. Inter nationaal is dat een must om voldoende mensen naar Leiden te halen." De formule van de Nacht van Hechtel, een grote in ternationale wedstrijd in België, spreekt Van Bovene wel aan. r „Gezelligheid en prestaties, dat willen wij ook. De atleten moe ten zich hier thuis voelen." De voorzitter hoeft zich over dat laatste geen zorgen te maken. De Gouden Spike werd het afge lopen jaar uitgeroepen tot het aantrekkelijkste baanevenement van het jaar. En dat is merkbaar in de publieke interesse en het aantal aanmeldingen. „Nou hebben we toch nooit te klagen. Van de nationale baanwedstrij- den is dit degene die bij de atle ten het meeste in de belangstel ling staat." De datum op de wedstrijdkalen der speelt daarbij een positieve rol, meent bestuurslid Erik van Leeuwen. „Een wedstrijd in mei komt voor de atleten meestal te vroeg. In juni willen ze vaak een limiet halen zodat ze zich rustig op de grote toernooien kunnen voorbereiden." Zo was de Gou den Spike voor sommige atleten een uitstekende voorbereiding op de WK die in Augustus in Pa rijs plaatsvindt. Maar ook kon den er limieten worden gehaald voor de EK neo-senioren en ju nioren, en de Universiade. Rutger Smith koos de wedstrijd in Leiden zelfs uit voor een olympische limietpoging. „Ik ben in vorm en de sfeer is hier altijd goed. De wedstrijd is niet voor niets uitgekozen tot Neder lands mooiste. Het publiek zit hier dicht op de baan. Die sfeer vind ik belangrijk. Je voelt je dan lekker en hebt het gevoel dat je alles aan kan." Smith bewees dat bij het kogelstoten. Hij kreeg dan wel de rode vlag bij zijn laatste worp, maar de afstand van 20.82 meter maakte duide lijk dat het wel goed zit met de vorm. En hij was niet de enige die het in Leiden naar de zin had. Phillips: „It's a pretty nice event." Pagina S8: Lieja Tunks-Koeman wint Gouden Spike "Si

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17