Tieners blijven weg van Pinkpop KUNST CULTUUR Hairspray de grote winnaar Jarige Tom Jones trakteert Ahoy' op knappe presentatie Acteren is concentreren Rol Floris voor Michi Huisman Het hoorbare zwoegen van de organist op Leidse orgeldag Minder bezoekers, minder topgroepen, minder muzikale verrassingen Grease wijkt niet voor 3 Musketie orm onaJ stai beh rotterdam/gpd - Producent Stairway Productions weigert vooralsnog af te zien van de plannen om de musical 'Grease' te spelen in het Rotterdamse Nieuwe Luxor. De voorstelling zou daar van 2 tot en met 5 december te zien zijn, maar het theater wil dat de producent daar van afziet, omdat Joop van den Ende heeft besloten om de speelperiode van de musical '3 Musketiers' in Luxor te verlen gen. 'Grease' kan net als een aantal andere voorstellin gen uitwijken naar het oude Luxor, maar dat bete kent voor Stairway inleveren op het décor. Ook moeten er extra kosten worden gemaakt voor on der meer een nieuwe, aangepaste reclanf pagne. Er wordt nog onderhandeld, maar i goede compensatie weigert Stairway te verhl "I Enkele dagen geleden besloten de produp- Albert Verfinde en Roel Vente wel akkoord tj met een alternatieve reeks voorstellingen oude Luxor. Hun nieuwe musicalproductiejr Pe u mij de weg naar Hameien vertellen' vi daar naar toe. „Maar de druk was dan oitN groot," bekent Verlinde. „Je kunt natuuids kont tegen de krib gooien. Maar je wilt tochpkte goede banden met het theater voor de toihts niet kapot maken." amsterdam/anp - ActeU chiel Huisman gaat de ho spelen in de nieuwe Flori Huisman speelt de klei van de ridder die Rutger vertolkte in de tv-serie uit Zangeres Birgit Schuurmi de vrouwelijke hoofdrolj ken. Zij speelt Pi, een f meisje dat vriendschap slu Floris junior. „Michiel heeft exact de jet bravoure die we zochten producent Johan Nijenhuij De 21-jarige Huisman \va der te zien in series als 'I tijden, slechte tijden' en 1 gen' en films als 'Costa!' i le Maan', beide onder regl Johan Nijenhuis. Nu is hif met de opnames van de H Giphart-verfilming zegt sony'. De nieuwe I film komt najaar 2004 uit. Dit superplatte staaltje Zwit horlogemakerskunst is verkril bij onderstaande juwelie J www.edox-watches.S Harvey Fierstein speelt de moederrol in de musical 'Hairspray*. Foto: AP/Richard Drew new york/anp - De rockmusical 'Hairspray" is zondag de grote winnaar geworden tijdens de uit reiking van de Tony-awards in Radio City Music Hall in New York. Het muziektheaterstuk, vooraf al getipt als favoriet, kreeg acht prijzen voor onder meer beste acteur, actrice, musical en regie. De Tony-awards zijn de toneel- en musicalequi valenten van de Oscar-filmprijzen. Tijdens de 57ste editie van de Tony-awards werden twee mu sicals onderscheiden met ieder drie Tony's: 'Long Day's Journey', 'Into Night' en 'Take Me Out'. De gala-avond was de bekroning van een record jaar voor Broadway. Na het dramatische jaar 2001, met de terroristische aanslagen in New York en Washington als absolute dieptepunten, stond het theaterseizoen 2002/2003 in het teken van het herstel. Ondanks de zwakke economische om standigheden, de oorlog in Irak, afnemende toe- rismecijfers voor New York en een muzikanten staking, stegen de inkomsten van de theaters met 12 procent naar een recordbedrag van 721 mil joen dollar (612 miljoen euro). Het feest werd zondag geopend door Billy Joel. Hij zong het nummer 'New York State of Mind', een van de liedjes uit de musical 'Movin' Out'. Deze dancemusical draait om liedjes van Joel en kreeg de Tony voor beste orkestratie. Anthony Banderas, die in het verleden al furore maakte als filmacteur, wist zijn debuut op Broad way in de musical "Nine' niet te verzilveren. Hij legde het in de categorie beste acteur af tegen Harvey Fierstein, die de rol van de moeder van de heldin speelt in 'Hairspray'. 'Hairspray' is de mu sicalversie van de cultfilm van John Waters uit 1988. Voor Fierstein, een homo-icoon in de theaterwe reld, was het bepaald niet de eerste keer dat hij succesvol was tijdens een Tony Award-uitreiking. In het verleden kreeg hij al Tony's voor onder meer zijn rollen in 'Torch Song Trilogy" (1983) en 'La Cage aux Folies' (1984). 'Nine', de musical waarmee Banderas furore maakte, kreeg wel een onderscheiding voor beste musicalrevival. Het stuk is het vervolg op de musi cal die in 1982 werd gemodelleerd naar de film '8' van de Italiaanse regisseur Frederico Fellini. muziek recensie Louis Du Moulin Concert Tom Jones met etfkoppige begeleidingsgroep. Gezien 7/6, Ahoy' Rotterdam. Voor Tom Jones blijft 'You Can Leave Your Hat On' on verminderd een risiconum mer. Want heft de zingende Sexbomb uit Zuid-Wales deze muzikale oproep tot roman tisch strippen aan, dan is nog steeds de kans groot dat de vrouwelijke kledingstukken hem om de oren zullen vlie gen. Zaterdagavond gaven de opgewonden dames in het voorste arena-vak van Ahoy" echter de voorkeur aan het gooien van bloemen, omdat zijn rentree op zijn favoriete Nederlandse speelplaats sa menviel met zijn 63ste ver jaardag. De sfeer in het uitverkochte sportpaleis was dus bij voor baat al extra feestelijk en van wege de hoge binnentempe- ratuur bijzonder broeierig. Ti ger Tom - verrassend getooid met een ringbaardje - had dan ook kunnen kiezen voor een 'makkie' door geregeld in te spelen op het publieke ver langen naar happy birthday- schimpscheuten. Slechts twee keer echter maakte hij speels gebruik van de 'waan van de dag', verder wenste hij toch vooral zijn actualiteit als 'old new hip swinger' te herbeves tigen. Vandaar de ruime aan dacht voor zijn jongste album 'Mr. Jones', waarvoor hij zich sterk liet beïnvloeden door hiphop-held Wyclef Jean. Jones' aanhoudende vernieu wingsdrang kwam verder tot uitdrukking door alle visuele drukte in het decor en op de twee videoschermen aan de zijkanten van het podium. Voor het eerst werden die laatste hulpmiddelen ook be nut voor snelle grepen uit de afgelopen vier turbulente de cennia die de robuuste Tho mas James Woodward aan het internationale popfront heeft versleten. Wel een be hoorlijk verschil met de eerste concertvisites aan 'Rotter dam' die volgden op zijn 'her ontdekking' eind jaren tachtig via de Prince-cover 'Kiss': met minimale omlijsting (inclusief kleinere band) zette hij toen de tent minstens zo snel in vuur en vlam. Dat Tom Jones puur stemma- tig al die opsmuk eigenlijk nog steeds niet nodig heeft, bewees hij met name bij het vertolken van de klassiekers uit de beginperiode van zijn unieke carrière. Stuk voor stuk werden die vaste prikken (als 'Delilah', 'Help Yourself, 'Green Green Grass Of Home', 'It's Not Unusual') opgediend met een gedreven heid alsof hij iedereen nog van zijn geweldige zangkun sten moest overtuigen. Meest imponerend was de slepende uitvoering van 'I'll Never Fall In Love Again', van begin tot eind duidelijk ook neergezet als afdoende demonstratie van zijn verbluffende vocale vitaliteit. Ofwel: deze vakver- slaafde, die het zondag in Ahoy' nog eens dunnetjes overdeed, is nog ver weg van de aftakeling, zoals door hem geschetst in de ongezouten toekomstblik "Younger Days'. dinsdag lOJUNI 2003 hann Pachelbel, wiens centraal staat omdat hij op de kop af 350 jaar werd geboren. Pachelbel is een van de pers van Johann Seb Bach. Dat hoor je terug fijne, gestructureerde tuurtjes die de hele d klinken. In de Waalse Ke Henk Kooiker speelt, in horstkerk, in de Marekerk afsluiting in de Hoo Kerk. Zacht, vol, melan en ontroerend. Precies de muziek die kerkorgel past. Kelly Osbourne. Foto: AFP/Lee Celano Kelly Osbourne op Lowlands landgraaf - Pinkpopbaas Jan Smeets heeft pinkstermaandag op zijn festival in het Limburgse Landgraaf traditiegetrouw en kele namen bekendgemaakt van bands die gaan optreden op het festival Lowlands (29,30 en 31 augustus). Als blikvangers kon hij Kelly Osbourne, de Foo Fighters, PJ Harvey, Suede, Ste reophonies en techno-dj Dave Clarke noemen. In totaal moe ten er in Biddinghuizen (Flevo land) tijdens Lowlands tussen de 120 en 150 muziekacts staan waarvan er inmiddels ongeveer zeventig zijn vastgelegd. Zo bracht het impresariaat al eer der de namen van Beek, Guano Apes, Starsailor en Lamb naar buiten. Steve-0 en andere le den van de Jackass-crew reizen ook af naar de polder. Toetsenist van Animals dood londen - De toetsenist van de popgroep Animals, Dave Row- berry, is vrijdag dood aange troffen in zijn appartement in Londen. De Animals waren vooral populair in de jaren '60, toen ze met hits als 'House of the Rising Sun' wereldberoemd werden. Rowberry is 62 jaar ge worden en waarschijnlijk aan een hartaanval overleden. Row berry kwam in 1965 bij de band I uit Newcastle en speelde onder meer mee op de tracks van "We've gotta get out of this pla ce' en It's my life'. Niet veel la ter viel de groep uit elkaar, maar aan het eind van de jaren zeventig kwamen de muzikan ten weer bijeen. Na een stille v periode waren de bandleden onlangs opnieuw bij elkaar ge- komen onder de naam 'Ani mals and Friends'. door Herman Joustra leiden - Normaal gesproken zit je met je neus in de richting van de muzikanten. Je ziet ze en je hoort ze. Normaal gesproken is er één uitzondering: degene die het kerkorgel bespeelt zie je nooit Begrijpelijk. Hij gaat ver scholen achter de reusachtige pijpen. Bovendien draait het in de kerk om, het gesproken woord van dominee of pastoor. Die moet je zien en horen. De muziek is slechts omlijsting. Bij de Leidse orgeldag, die zater dag alweer zijn negentiende edi- tie beleeft, is dat anders. In de Lokhorstkerk tenminste. Daar staat een televisiescherm opge steld waarop de verrichtingen van organist Anton den Boer uitstekend zijn te volgen. Dat geeft de muziek net een beetje extra. Je ziet zijn vingers heen en weer dansen en hoort tegelijker tijd de warme, volle tonen van het orgel. Een exemplaar dat in 1774 door Johannes Mitter- reither werd gebouwd, later ge restaureerd door Flentrop Or gelbouw uit Zaandam. Zo is de volle klank bewaard gebleven. Mooi is het ook om te zien hoe regissant Barend Kraal af en toe aan de registers trekt of ze juist weer inschuift. Zo klinkt het or gel nasaal, dan weer trom petachtig. En je ziet zijn handen de bladen met muziek omslaan. Voorwaar, een mooi samenspel tussen organist en regissant! De vele aanwezigen luisteren ademloos toe. Soms met de ogen gesloten, soms zachtjes meewiegend met hun hoofd. Er klinkt zelfs geen kuchje. Dat is mooi meegenomen, want zo hoor je in de stillere passages het geklik van de toetsen, het zachte gekraak van de pedalen. Het hoorbare zwoegen van de organist. Het orgel van de Lokhorstkerk is de derde in een rij van vijf. Iets minder dan normaal. Maar, zo legt Rob in 't Veld van de Stich ting Orgelstad Leiden uit bij het eerste concert in het Academie gebouw, dat is helaas niet an ders. In de Pieterskerk vindt die dag de inschrijving plaats voor de Leidse marathon. En de or gels in de Hartebrugkerk en de Lutherse kerk kunnen niet wor den bespeeld vanwege de res tauraties aldaar. Het mag de pret van de orgel liefhebbers niet drukken. Het orgel in het Academiegebouw, een paar jaar oude kopie van het originele orgel dat om streeks 1675 werd geschonken, klinkt fris. En organist Jan Ver schuren speelt uitermate soepel. Onder andere een fraai werk van de Duitse componist Jo- landgraaf/gpd - De 34ste editie van Pinkpop in het Limburgse Landgraaf stond vooral in het te ken van minder. Minder bezoe kers, minder topgroepen, minder muzikale verrassingen. Alleen de lol was er bij de naar schatting 47.000 bezoekers niet minder om. Op het eerste gezicht biedt de festivalweide in Landgraaf maandagochtend de vertrouw de aanblik van de afgelopen ja ren. Duizenden jongeren slente ren onder een heerlijk zonnetje op weg naar hun favoriete pop groep of halen een biertje. An dere liggen languit in het gras met hun vriendje of vriendinne tje. Tenminste op die plaatsen waar de apocalyptische hoos buien van zondag het terrein niet in een modderpoel hebben veranderd. Op meerdere plaatsen lijkt Me- galand zondagmiddag op een ligbad voor varkens. De stinken de bruine drab verraadt nauwe lijks dat daar een etmaal tevoren nog frisgroen gras wuifde. Later op de dag kunnen de hekken waarmee de ergste modderpoe len zijn afgezet weer worden weggehaald. „De wind en de zon hebben toch hun werk ge daan", aldus een lachende Pink popbaas Jan Smeets. Achter die lach schuilt echter ook teleur stelling over het relatief geringe bezoekersaantal De afgelopen drie jaar kon de organisatie tel kens een week of zes van tevo ren het bordje 'uitverkocht' voor deur hangen. De nu verwachte ruim 60.000 bezoekers kwamen echter bij lange na niet opda gen. Zelfs de 2000 dagkaarten die Smeets maandag hoopte te verkopen, bleven voor een groot deel onverkocht Slechts een paar honderd popliefhebbers kochten op de derde festivaldag Manu Chau, op pinkstermaandag afsluiter van het festival. Foto: ANP/Robin Utrecht nog spontaan een kaartje. De Pinkpopbaas kijkt vol onge loof als een Duitse kennis die hij toevallig tegen het lijf loopt hem vertelt dat het festival Rock am Ring in de Nürburgring in het zelfde weekeinde 85.000 rock- fans trekt. „Maar die hadden naast Metallica ook Marilyn Manson", wrijft de Duitser nog even in. „Ja, een band als Manson hadden we er eigenlijk nog bij moeten hebben", erkent ook Jan Smeets nu. Veel bezoekers ervaren het pro gramma van Pinkpop dit jaar als minder sterk dan voorgaande jaren. Het ontbreken van pu blieksfavorieten als Coldplay en Metallica maakt het verschil uit tussen een redelijk bezocht of een uitverkocht festivaL Boven dien spreekt het programma dit jaar met name de tieners min der aan dan voorgaande jaren. Zelfs de afsluiter Manu Chao, waarmee Pinkpop traditioneel wil pronken, sprak voor de jon- gerendoelgroep niet echt tot de verbeelding. Ondanks een trits ronduit te genvallende optredens, enkele programmatische missers en de hoosbuien van zondag weten de meeste bezoekers zich uitste kend te vermaken. Daar zorgen het zomerse weer van zaterdag en maandag, de muzikale uit schieters die er wel degelijk zijn en de onverwoestbare festival spirit van veel trouwe Pinkpop- gangers voor. Wie echter zondag nietsvermoe dend de 3 FM-tent binnenwan delt om iets mee te pikken van dat gehypte rock-n-rollbandje The Eighties Matchbox B-Line Disaster moet zich wel afvragen of de programmacommissie van Pinkpop een 'offday' had toen de band werd geboekt. De der derangs groep kent slechts één trucje en voert dat ook nog slecht uit. Hard en voorspelbaar. Het optreden van The Dandy Warhols is al een stuk beter. Toch wekt het gebrek aan inspi ratie van het "Vodafone-bandje' vooral ergernis op. Zeker omdat ondanks de werkelijk met bak ken naar beneden komende re gen het publiek manmoedig standhoudt. Een groep die daar geen waardering voor opbrengt, verdient een plek op een festival als Pinkpop eigenlijk niet. Gelukkig doen zaterdag en zon dag gerenommeerde dance-acts als Massive Attack en Moby wat ze aan hun status verplicht zijn. Hun professionele optredens met dito lichtshow onderstre pen nog eens het kwaliteitsver schil tussen de verschillende acts. Ook professioneel is het optreden van de radiovriendelij- ke rockgroep The Counting Crows. Die groep is nu echter al bijna een huisorkest. De vaste Pinkpopganger kan een geeuw nauwelijks onderdrukken als de groep weer aantreedt. Pinkpopmaandag, traditioneel de dag met het meeste aantal topgroepen en het meeste aan tal bezoekers trekt ook op de 34ste Pinkpop het beeld weer een beetje bij in positieve zin. Met een weergaloos optreden van soullegende Solomon Burke bijvoorbeeld. De vader van 21 kinderen en grootvader van 63 kleinkinderen toont aan dat ook het jeugdige publiek kwaliteit herkent en waardeert. Ook waardering oogsten Röyksopp, Krezip, Audioslave en Queens of the Stone Age. Het festival blijkt in één opzicht wel een record te breken. Het aantal arrestaties komt uit op 24, beduidend meer dan de voorgaande jaren. De jongeren maakten zich onder meer schul dig aan openlijke geweldpleging en vernieling. Óndanks de arres taties spreekt de politie van een rustig verloop van Pinkpop. gevi leiden - Goed acteren is een kwestie van goed concentreren. Vergeten wat er om je heen gebeurt en bezig zijn met je spel en jezelf. Dat was een van de belangrijkste tips die acteur Sabri Saad el HamusMs b meer bekend uit de tv-serie 'Pleidooi', tijdens zijn masterclass in petto had voor de jongeren van del Spik theaterschool uit Leiden. Hij probeerde dat onder meer aan te tonen met een oefening die is ontstal Soefibeweging. Het ritmisch heen en weer bewegen van het hele lichaam, in een eindeloze zwaai, al golfer die langzaam zijn club naar de bal toe beweegt en weer terug. Onder begeleiding van een rrtr kreun: 'oeh oeh-oeh ah'. De concentratieoefening vormde de opmaat voor het daadwerkelijke acteren. De jongeren mochten uitleven met een Egyptisch verhaal als leidraad. Jaloerse Seth vermoordt broer Osiris die met de moe1 is getrouwd. Zij komt daar achter, vist de stukken van haar vermoorde echtgenoot uit de Nijl, legt dA1 kaar en verwekt op wonderbaarlijke wijze alsnog een kind met hem. Dat kind, Horus, neemt wraak ;nka; groter is en vermoordt Seth. De tekst daarvan stond niet op papier, de jongeren moesten improvised ging' ze heel behoorlijk af. Foto: Dick Hogewoning 110 de De lis Ph (13, en G F twei (advertentie) Katwi|k aan Zee Juwelier v.d Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Bevrijdingspiein 12-13 Leiderdorp, de Jonge. Winkelcentrum San Sassenheim, Juwelier Wielinga. H< 196 Voorschoten. Juwelier F Schoolstraat 156

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16