Televisie kijken: de kabel is zo gek nog niet MEDIA Privé-journaliste houdt haar eigen sores liever echt privé In de kelder van het Engelse profvoetbal Met zijn allen gezellig onder het zeildoek TROS op Antillen beroofd van banden Ron Boszhard Panorama viert verjaardag met barbecue en Blof 'De massa kiest gewoon voor het minst slechte en goedkoopste, dat is nu de kabel.' De vijf mogelijkheden op een rij e snd Radio 10 FM naar de rechter Rotterdam - Radio 10 FM eist op 25 juni in kort geding voor de bestuursrechter in Rotter dam alsnog een eigen FM-fre- quentie. Dat heeft Talpa-direc teur Erik de Zwart vandaag ge zegd. Radio 10 FM valt onder Talpa Radio. Het is een zaak te gen het ministerie van Econo mische Zaken. De Zwart mist een voldoende onderbouwing voor het niet toekennen van een FM-frequentie aan Radio 10 FM. Hij verwacht wel meer gedupeerde zenders bij de rechter, zegt hij. De Zwart wilde niet ingaan op het conflict met Sky Radio, dat Radio 10 FM bij nader inzien niet wilde overne men. Sky is boos omdat Radio 10 FM op eigen houtje nog een frequentie probeert te krijgen, maar volgens de afspraken mag dat gewoon, aldus De Zwart. Nederland volgt Verkerk massaal Hilversum - Ongeveer 2,6 mil joen Nederlanders keken zon dag naar de live televisieuitzen ding van de finalepartij van ten nisser Martin Verkerk op Ro land Garros. De publieke om roep noemt deze cijfers abso luut uniek. De laatste vijf jaar werd de finale in Parijs slechts door gemiddeld 750.000 land genoten bekeken. Ruim zes op de tien televisiekijkers zagen de Alphenaar verliezen van Juan Carlos Ferrero. Tijdens de voor beschouwing (14.00-15.00) was dat marktaandeel iets kleinen 42 procent. Toch was ook dat goed voor een kleine 1,2 mil joen kijkers. Kok Rudolph weg bij Life Cooking Hilversum - TV-kok Rudolph van Veen zal in het komende tv-seizoen niet langer te zien zijn in het RTL 4-programma life Cooking. Van Veen en de Holland Media Groep, het moe derbedrijf van RTL 4, konden geen overeenstemming berei ken over een nieuw contract, zo maakte HMG dit weekeinde be kend. Rudolph van Veen stond sinds de eerste aflevering op 3 september 2000 achter het for nuis in het zondagmiddagpro gramma met Carlo Boszhard en Irene Moors. Van Veen is in de zomermaanden nog wel te zien in de zomereditie van Life Cooking, waarin ook de hoogte punten met Boszhard en Moors worden vertoond. amsterdam/anp - Panorama viert binnenkort zijn 90e ver jaardag. Het weekblad geeft daarom zondag een feestje in de Amsterdam ArenA. Naast een grote barbecue zingt de Blof de medewerkers en lezers van Pa norama toe. De barbecue, waar naar ver wachting 2500 mensen komen, moet volgens Panorama de grootste van Nederland worden. Het blad meent dat barbecuen voor veel mannen het 'ultieme zomerkookmoment' is. Naast de redactie en lezers, worden ook veel bekenden uit de showbizz- wereld verwacht Na de barbecue is er vanaf 20.00 uur in het amfitheater van de ArenA een speciaal concert van Blof. Daar is plaats voor onge veer 10.000 bezoekers. Het jubileumnummer van Pa norama verschijnt op 18 juni. dinsdag 10 juni 2003 door onze mediaredactie Willemstad - De TROS is zater dag op Curasao twee digitale videocamera's, een digitale fo tocamera en een aantal banden met tv-opnamen van presenta tor Ron Boszhard die de afgelo pen week op het eiland zijn ge schoten, kwijtgeraakt. Onverla ten wisten binnen te dringen in de hotelkamer in Willemstad waar de spullen waren opgesla gen. Door het incident werd de om roep meteen breaking news' op het eiland. In een speciaal ingelaste nieuwsuitzending deed de lokale radionieuws zender uitgebreid verslag van de diefstal. Maar ondanks een beloning van tweeduizend dol lar zijn de spullen nog steeds niet terecht. De politie heeft de zaak in onderzoek. „We hoop ten dat we door die beloning in ieder geval de banden zouden terugkrijgen, maar helaas", al dus een woordvoerster van de omroep. Een team van tv-makers van de TROS verbleef de afgelopen week samen met zo'n vijfhon derd TROS-leden en tal van Nederlandse artiesten op het Caribische eiland vanwege een ledenreis onder het motto TROS Muziekfeest in de zon. Tijdens de reis werd een groot aantal programma's opgeno men, waaronder Ron's Videod agboek van Ron Boszhard. Het Videodagboek zou de komende week ondermeer vier keer te zien zijn in de dagelijkse afleve ringen van het programma Lunch-tv, dat komende week voor het laatst te zien is. In to taal is de TROS zo'n vijfentwin tig minuten televisie kwijtge raakt. „Een hele week werk is weg", aldus een aangeslagen medewerker van de omroep. assen/gpd - Ze schrijft voor een blad dat bestaat bij de gratie van roddel en achterklap, maar haar eigen sores zijn taboe. De meest opmerkelijke uitspraak bij de kort gedingrechter in Assen kwam uit de mond van Privé- journaliste Barbara Plugge zelf: „Ik praat niet met de pers over mijn privé-ellende." De in Wapse wonende Plugge sleepte haar ex-man Henri Buijs voor de rechter vanwege zijn uitspraken in het tv-programma Showtime (SBS) en in het blad NL Deze Week. Daarin maakte hij gewag van haar seksuele re latie met Emile Ratelband en een heleboel andere mannen. Figuren, aldus Buijs, waarmee Plugge het bed in dook om nieuwtjes 'los te wippen' voor Privé. Plugge wilde dat Buijs schrifte lijk zou verklaren dat zijn bewe ringen niet waar zijn. Om her haling te voorkomen eiste ze bovendien een boete van 12.500 euro per overtreding. Recht bankpresident F. Ie Poole wist beide kemphanen tijdens de zit ting eind vorige week tot een schikking te bewegen, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Buijs deed zijn beweringen naar aanleiding van een boek van Elène Vis, waarin in bedekte ter men wordt geschreven over een affaire van een roddeljournalis te. Le Poole wilde daarop weten of Buijs nog meer informatie had waaruit hij kon afleiden dat zijn toenmalige echtgenote vreemdging. „Ik heb haar één keer betrapt, maar niet met Ra telband." Buijs zei dat hij uit betrouwbare bronnen kon weten dat Plugge het bed deelde met Ratelband en andere bekende Nederlan ders. Zijn vermoedens werden versterkt doordat ze thuiskwam met dure cadeaus. „Van twee personen kreeg ze een paard van 20.000 gulden. Nou, krijg je niet alleen voor je we ogen. Le Poole wees geen vi maar stuurde erop aan da de ex-echtelieden de voortaan privé houden e niet meer uitvechten in d den of op tv. Het resultaa een schriftelijke verklaring, door mogen beiden zich bliekelijk' niet meer n< over elkaar of hun huweli laten. Gaat Buijs over de s< dan moet hij 5.000 euro b< met een maximum van euro. Wat is wijsheid? Uw kabelabonnement opzeggen omdat het tarief stijgt, de klantenservice onbereikbaar is en er al dan niet met steun van de programmaraad weer een leuke zender uit het pakket ver dwijnt? Maar wat als u een satellietschotel koopt of Digitenne neemt. Zijn er goede alternatieven voor mensen die kabelmoe zijn? Of wordt televisie kijken gewoon duurder? door Dolf Rogmans Hilversum - CNN dat van de ka bel dreigt te verdwijnen op ad vies van de programmaraad die niemand kent. Kabelmaat schappij UPC die prijsverhogin gen tot tachtig procent voorstelt Nederland was er ooit trots op het meest bekabelde land ter wereld te zijn. Nu wordt vooral gemopperd op de kabelbedrij ven. Heeft u als klant invloed op de prijs en de kwaliteit van wat er via de kabel te zien en te horen is? Wat Andre Heuzer uit Almere betreft niet. Hij zegde onlangs zijn kabelabonnement bij UPC op en zocht via internet mede standers om gezamenlijk goed koper een satellietschotel te kunnen aanschaffen. Inmiddels hebben ruim 4700 mensen zich aangemeld. Heuzer vertrok omdat UPC eerst Discovery en daarna National Geographic Channel van de ka bel haalde, het tarief verhoogt, voor klachten onbereikbaar is en ook nog eens een matig tv- signaal levert. Met de satelliet heeft Heuzer zijn stations weer terug, samen met heel veel meer zenders. Toch raadt Heuzer niet iedereen zijn stap aan. „Vergelijk het met een huurhuis of een koophuis. De kabel is als een huurhuis. Je weet dat de huur omhoog kan gaan zonder dat je er invloed op hebt, het onderhoud door de huisbaas kan tegenvallen en de keus is beperkt. Bij mankemen ten kan altijd een beroep ge daan worden op de huisbaas. De satelliet is in het begin duur der vanwege de aanschafkosten, je hebt wel meer zenders en een betere kwaliteit, maar alle sto ringen en ongemakken zijn voor eigen rekening. Net als bij een koophuis wordt het uiteindelijk goedkoper." Voor de meeste televisiekijkers is en blijft de kabel daarom een prima manier om televisie te kij ken, erkent ook Mourice Plus- quin, woordvoerder van Canal- Digitaal. de aanbieder van satel liettelevisie in Nederland. „De kabel voldoet voor de massa, die is dat zo gewend. De meeste mensen kijken veel televisie en stellen weinig eisen aan de kwa liteit van het signaal. De massa kiest gewoon voor het minst slechte en het goedkoopste. Dat is nu de kabel" Voor een bedrag dat lager is dan vijftien euro per maand bieden kabelmaatschappijen gemid deld dertig televisiezenders en dertig radiostations. Dat is we reldwijd gezien een koopje. Te gelijk is het ook de reden waar om de Nederlandse markt nau welijks in beweging komt, aldus Plusquin. Want alles wat door de satellietaanbieders of de ka belmaatschappijen wordt be dacht aan extra diensten is met een ook duurder. En dan hoeft het van veel Nederlanders niet imagoprobleem Toch is inmiddels een half mil joen Nederlander^ uitgeweken naar de satelliet en dit jaar ver wacht Plusquin nog eens 120.000 klanten erbij. Die men sen kiezen niet voor satelliet omdat het zoveel goedkoper is of omdat ze meer zenders kun nen ontvangen. Plusquin: „Sa telliet biedt een technisch beter signaal, namelijk digitaal. Dat is belangrijk voor mensen die ge- investeerd hebben in een dure televisie, een dvd-speler en een fraaie geluidsinstallatie. Die pro fiteren met satelliet optimaal van hun aanschaf. De kabel geeft analoge ontvangst en dat is van mindere kwaliteit." En de satellietaanbieder profi teert van het imagoprobleem van de kabelmaatschappijen, met UPC voorop. Mensen heb ben het gevoel dat kabelmaat schappijen iets niet goed doen en willen dan kosten wat het kost van hun kabelmaatschappij af. 'Actievoerder' Heuzer „Ze luisteren niet naar hun klanten. En ze dringen je van alles op. Had ik in Almere naar National Geographic willen blijven kij ken, dan was ik gedwongen het dure UPC Digital pakket te ko pen. Ze voeren die verandering door zonder het aan mij te vra gen. En als ik UPC Digital neem, krijg ik daar van alles bij wat ik niet nodig heb." In dat verband valt opvallend vaak de naam van UPC, met ruim twee miljoen aansluitingen de grootste kabelaar van Neder land. De twee andere grote jon gens, Casema en Essent, wekken veel minder irritatie op bij hun klanten. Woordvoerder Harry Weites van Essent wordt dan ook niet graag in één adem met UPC genoemd. Plotselinge prijsverhogingen, het uitkleden van het zender pakket of slechte service, Essent wil er niets van weten. „Wij handhaven de komende jaren het tarief en de samenstelling van het pakket", aldus Weites. Wel delen alle kabelaars de op vatting dat televisie kijken in Ne derland nu erg goedkoop is en Nederland daardoor achter loopt in vergelijking met het buitenland als het gaat om de invoering van nieuwe diensten. In Engeland zijn bijvoorbeeld weinig kabels en hebben dus miljoenen mensen satelliettele visie met een slim kastje. Dat geeft allerlei nieuwe mogelijkhe den om de.consument geld uit de zak te kloppen. De kabel maatschappijen zouden daar in Nederland graag mee beginnen, maar de Nederlander trapt er nog niet in. Weites: „Het is het verhaal van de kip en het ei. De digitale kastjes bieden nog te weinig voor hetgeen ze kosten. Bij Essent kijken we naar nieu we .vormen. Of we de Spaanse gemeenschap in Deventer alle Spaanse zenders kunnen aan bieden bijvoorbeeld. En of het signaal via het kastje digitaal kan worden, zodat het beter van kwaliteit is. Op die manier ho pen we meer consumenten over de streep te trekken." Want daar zal de Nederlander wat zowel Plusquin als Weites betreft echt aan moeten wen nen: wie meer zenders wil of een beter signaal moet echt meer gaan betalen. Eir De meeste mensen kijken toch het liefst via de kabel naar tv. Foto: ANP Wie televisie wil kijken, heeft vijf keuzes: de kabel, de kabel met een extra kastje, de satelliet, Digi tenne en de ouderwetse spriet De alternatieven op een rijtje. De kabel In 95 procent van de Neder landse huishoudens te ontvan gen. Kost gemiddeld rond de twaalf euro voor dertig televisie zenders en dertig radiozenders. De kwaliteit van het signaal is matig (analoog) en als klant heeft u nauwelijks invloed op het aanbod. Deze variant blijft nog jaren bestaan, maar nieuwe ontwikkelingen gaan aan de klassieke kabel voorbij. Negentig procent van Nederland heeft zo'n abonnement. De kabel met een extra kastje Is via de meeste kabelbedrijven beschikbaar. Door het extra kastje wordt de ontvangst van meer kanalen mogelijk. Soms kunnen via het kastje spelletjes worden gedaan op de tv en kan email worden uitgelezen. In de toekomst zijn meerdere dien sten mogelijk. Kost nu rond de 15 euro per maand, bovenop het kabelabonnement. Is nu nog een dure hobby. Nog geen hon derdduizend Nederlanders heb ben een abonnement. De satelliet Om satelliet te kunnen kijken, heeft u vrij uitzicht op het zui den/zuidwesten nodig, een schotel en een ontvanger. Dat kost minimaal vierhonderd euro (inclusief een smartcard van Ca- nalDigitaal). Dan kunt u zonder verdere kosten naar de 200 vrij beschikbare kanalen kijken, waaronder alle Nederlandse zenders. Voor 6,25 euro per maand krijgt u daar ook zenders als Eurosport en National Geo graphic bij. U kunt het verder zo duur maken als u zelf wilt: een mooiere ontvanger of een duur der abonnement met nog meer zenders. Let wel op: een schotel bedient één televisie. Wie met meer televisies tegelijk wil kij ken, moet extra investeren. Een half miljoen huishoudens in Ne derland kijkt op deze manier te levisie. Digitenne Is sinds kort op de markt. Het is aardse, digitale televisie. Nu al leen in de randstad verkrijgbaar en langzaamaan in het hele land. U moet voor tweehonderd euro een kleine antenne en ont vanger kopen en daarna betaalt u een kleine negen euro per maand voor ongeveer twintig *2. ab 11 televisiezenders en flink diostations. En voor elk toestel heeft u een nieuwi vanger en (goedkoper) ment nodig. Nog maar ei mensen heeft een abonnt op Digitenne. Lijkt in één zicht een beetje op kabel: heeft geen zeggenschap aanbod. Het is wel digitaa een betere kwaliteit beeld luid dan kabel. Saci Nat lo - ute - Velt. ind. eeoo. De ouderwetse spriet Nog steeds kijken ongevt tweehonderdduizend me met de ouderwetse spriet sie. U ontvangt alleen dat via de ether analoog won' gezonden en moet af en t( naar buiten om de anteni weer in de goede stand te ten. Dit systeem wordt bil nu en tien jaar afgeschaft tenne is het alternatief. Documentaire Studio Sport over voetbalclubs van en voor het volk Hilversum - Ze worden steeds zeldzamer, maar ze bestaan nog: voetbalclubs van en voor het volk. Het documentaireteam van Studio Sport moest er voor naar Engeland, waar in de kel der van het profvoetbal clubs met een luisterrijke historie bij na op leven en dood strijden te gen degradatie. „Degradatie naar het amateurvoetbal is vooral in de ogen van de fans te gruwelijk voor woorden. Een waar drama", zegt verslaggever Tom Egbers. Egbers reisde voor de documen taire That final day met verslag gever Kees Jongkind naar Enge land om op 3 mei D-Day in de laagste divisie van het betaald voetbal mee te maken. Op de laatste speeldag van de compe titie kwamen nog twee clubs in aanmerking voor degradatie: Exeter in Devon en Swansea in Wales. Egbers ging naar Exeter om in de aanloop naar de be slissende wedstrijd vast te leg gen hoe de fans hun club door dik en dun steunen, Jongkind kwam er in Swansea achter dat ook daar de plaatselijke voetbal club voor de supporters alles is. Egbers heeft aan zijn verblijf in Engeland „een verdomd goed humeur" overgehouden. „Het In Swansea is de plaatselijke voetbalclub alles voor de inwoners. Foto: NOS was geweldig om te zien hoe de voetbalclub daar nog verweven is met het dagelijks leven, «ij re latief kleine clubs als Swansea en Exeter zitten nog altijd tien tot vijftienduizend man op ^le tribunes. Voetbal is daar nog niet doordrongen van commer cie, het heeft daar nog een soci ale functie binnen de gemeen schap." Stokoude Families die al generaties lang de tribunes bevolken, oude bankstellen uit het huis van supporters die altijd wel van pas komen in het spelershome, mensen die al veertig jaar trots naar het stokoude stadion wo nen; de teams uit de Premier League kunnen met geen moge lijkheid op tegen hun cluppie. „Clubs als Manchester United en Arsenal spelen in de ogen van die mensen industrievoet bal", heeft Egbers bemerkt. „Het traditionele Engelse kick-and- rush-voetbal is verdrongen met de komst van buitenlandse top- spelers. De fans die wij hebben geportretteerd kunnen zich niet identificeren met sterren als Bergkamp, Zola en Henry." Naast de alles doordrenkende passie van de fans voor hun club, maakt ook het decor een belangrijk verschil. Egbers: „De clubs die wij bezocht hebben, spelen in stadions van ongeveer honderd jaar oud en zijn in Vic toriaanse stijl opgetrokken y it hout. In Exeter waren zelfs de bouten nog van hout, daar mocht dan ook absoluut niet gerookt worden op de tribune. Alles is doortrokken van typi sche Engelse traditie." Volgens Egbers schetst de docu mentaire een sportbeleving die wij in Nederland niet meer ken nen. „Ik vind die Engelse voet balcultuur echt prachtig. Mis schien heeft mijn voorliefde ook te maken met het feit dat mijn moeder Engelse is. Wat het ook zo leuk maakt, is de geweldige zelfspot die de supporters toch altijd in zich hebben. Hun pas sie slaat nooit om naar blind fa natisme." That final day is de tweede in een serie van vier 'Studio Sport Documenten' die deze maand op Nederland 2 te zien zijn. Vo rige week werd op veler verzoek 'Rinus Michels, Generaal buiten dienst' herhaald, op 18 juni volgt TV Krajicek, over het suc cesvolle halfzusje van tennisser Richard en op 25 juni sluit Duel sur le Tour de France de reeks. Berrit de Lange That final Day, morgen, NOS, Nederland 2,21.15 uur Andere Tijden belicht fenomeen kamperen 15 g 21 :ht. anm .31 .20 I Chtigi IB. K htsci ■(énd. I hilversum/me diaredactie - Nog even en zo'n drie miljoen Ne derlanders trekken er weer met caravan of tent op uit. Hoewel het ons in het dagelijks leven aan niets ontbreekt, neemt de lust om zomers massaal onder een stuk zeildoek te gaan zitten nauwelijks af. In de laatste afle vering van Andere Tijden van dit seizoen is vanavond te zien hoe het zover heeft kunnen komen. Vooral in de jaren na de Tweede Wereldoorlog nam het kampe ren een grote vlucht. De auto werd gemeengoed en de stads mens nam elke gelegenheid te baat om de vrije natuur in de gaan. In eerste instantie floreer de het bermtoerisme, op de eer ste de beste zonnige dag werd de auto langs de weg stilgezet en kwamen de klaptafels- en stoe len te voorschijn. De behoefte om langere tijd voor weinig geld in de vrije na tuur te vertoeven nam niet veel later massale vormen aan. Voor een prikkie kon in die dagen een oude legertent op de kop getikt worden en iedereen die een stukje grond over had stelde dat vrijelijk beschikbaar aan de nieuwe lichting kampeerders. Voor de oorlog waren het slechts de padvinders die deze vorm van vrijetijdsbesteding aanhingen. De bedilzucht van de overheid in de jaren vijftig en zestig sloeg al snel over naar de camping. 'In iedere stadsmens schuilt een woudloper', aldus een voorli- chingsfiimpje uit die tijd. 'Fat soenlijk en stijlvol kamperen' was het credo. In samenwerking met de Wïelrijdersbond ANWB werden cursussen kamperen opgezet. Om het benodigde kampeerpaspoort te bemachti gen, was een verblijf in een van de ANWB-oefenkampen nood zakelijk. Daar werd de kampeer der in spe zowel praktische als sociale vaardigheden bijge bracht. Niet alleen het spannen van de scheerlijnen en het ge bruik van het kooktoestel kwa men aan bod, ook de gedragsre gels kregen ruimschoots aan dacht Zo werd er nauwlettend op toegezien dat voor vertrejy fPPe kende buren na het afbrei van de tent een kopje kon klaarstond en werd er opt zen dat de hete ketel nietl maar op het gras gezet koT den om gele kringen te v men. De tot voorbeeldigel peerder opgeleide vakantf ger kreeg na een verblijf oj auspiciën van de door deL speciaal aangestelde '1 mentoren' de felbegeerdd lap uitgereikt. Dit brevet ij kampeervermogen werd I voorop de tent genaaid. Kampeerders die er vroeg^^ voor geleerd hebben, vod •LI i „LJiNlme zich ook nu nog vol entn^ 2; me bij de massa die hedej dage uitgerust met de niej kampeersnufjes de volgejkjQQ camping in binnen- en bi[)rd.H( land opzoekt. In de jarenLram en zestig werd het niet afflO Tot kampeerenthousiasme aË^j6 speld: 'Bij iedereen bij wij c ware kampeervuur is ontj zal het altijd blijven brai Andere tijden, vanavotidX^^ land 3,20.30 uur. |M utn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14