Toch afmeren in Oegstgeest wmarmm sorting LEIDEN REGIO Plannen genoeg voor boerderij Zwetsloot Minidierentuin in de binnenstad Lustenborch presenteert )lan voor modern complex LAUWE RB Barbecuedemonstratie op Lange Voort Invalidekar in beslag genomen overlockmachin op alle artikelen met een gnoeri t een groen laBel ,0C'Ü Autodieven iangehouden dinsdag 10 JUNI 2003 oorschoten - Na een tip van inurtbewoners heeft de politie annacht twee mannen aange- louden die op de Kalkoenstraat j Voorschoten een auto wilden telen. Omwonenden hadden lie mannen, een 34-jarige in- foner van Zoetermeer en een 1-jarige Hagenaar, aan de auto ien rommelen. De politie trof eeven later weer bij de auto an en hield ze aan. [ampvuren in natuurgebied pfterwoude-rijnduk - De pO- ontdekte zondagochtend g twee kampvuurtjes in het lurgebied langs de Nil ter £e van de Vliet in Zoeter- ide-Rijndijk. In het ene vuur een fiets gegooid, in het lere lag een boom. De vuren ren aangestoken door vijf gdige vissers, die de politie rn verderop aantrof. De jon- kwamen eraf met een ichuwing. tweetalige dienst ijhen aan den rijn - De ieuw Leven Evangelie Ge- leenschap in Alphen aan den ijn houdt op zondag 15 juni m 10 uur een tweetalige kerk- ienst, zodat ook Engels-spre- nden alles kunnen volgen, ijdens de dienst spreekt de merikaanse evangelist Paul kon. Hij bidt onder meer voor eken. Nieuw Leven komt sa- len in de aula van het Scala allege, Diamantstraat 31 in Al en aan den Rijn. Meester slaat terug in bootjesoorlog Met historisch bootje de achtertuin van Poelgeest in door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Meester wil pleziervaarders deze zomer tóch een aanlegplaats in Oegst geest gunnen. Twee maanden geleden werd haar plan voor een nieuw ligplaatsenbeleid door een meerderheid van de raad wegge hoond, maar nu presenteert Meester een proefproject. Van Meester mogen de scheepjes in de Haarlemmertrekvaart, aan de kade bij de H.P. Berlagelaan, rus tig afmeren. In de waterrijke gemeente Oegstgeest wordt al jaren gede batteerd over aanlegplaatsen voor hobbykapiteins. De één vindt het belachelijk dat zijn bootje nergens in het dorp mag liggen en de ander ontploft bij de gedachte dat er een sloepje voor zijn deur afmeert. Na ruim anderhalf jaar broeden dacht Meester (Progressief Oegstgeest) de oplossing gevonden te heb ben. Niet overal maar wel op een aantal plekken zouden bootjeseigenaren terechtkun nen. De belangenvereniging In 't Zelfde Schuitje juichte toen zij daarvan hoorde. Te vroeg, zo bleek een paar weken later, want de gemeenteraad vond dat de wethouder haar beleid on voldoende had onderbouwd. Omdat Meester niet wil dat wa terrecreanten opnieuw een jaar moeten wachten op een aanleg plaats, presenteert zij de ge meenteraad een proefbeleid. Direct nadat de gemeente had gemeld dat er een nieuw lig plaatsenbeleid was gemaakt dat alleen nog door de raad goedge keurd moest worden, kregen de ambtenaren 51 aanvragen voor een vergunning binnen. Veertig mensen vroegen om een plekje aan de Haarlemmertrekvaart, negen wilden in het Oegstgees- terkanaal liggen en twee in Haaswijk. Prompt kreeg de ge meente ook bezwaren binnen. De tegenstand was voor het grootste gedeelte gericht op lig plaatsen aan dc noordelijke oe ver van het Oegstgeesterkanaal. Vandaar dat Meester heeft geko zen voor een proef aan de Haar lemmertrekvaart. Volgens haar heeft de gemeente Leiden, die eigenaar is van de Haarlemmer trekvaart, mondeling toestem ming gegeven om de bootjeslief hebbers in die vaargeul seizoen- ligplaatsen te gunnen. Die rid derlijkheid moet overigens wel beloond worden. Leiden wil meesnoepen van de opbrengst van het liggeld. Over de hoogte van het bedrag dat Leiden gaat innen, moeten de twee partijen nog onderhandelen. ir Nancy Ubert gstgeest - De tijd dat ouderen h in een klein kamertje lieten oppen om zich tot hun laatste isavond te laten betuttelen Ivoorbij, vindt de directie van ^centrum Rustenborch in gstgeest. Het centrum wil in- len op de behoeften van de odeme senior. Dat kan niet ider rigoureus ingrijpen. De gebouwen gaan tegen de ikte om plaats te maken voor 9 eigentijds complex. De kos- 9 worden geschat op 35 mil- neuro. tleider Martin Damen t de opdracht gekregen de tot een goed einde te igen. Onlangs presenteerde |de schetsen van architecten- ?au Tuns en Horstings. Rus- orch gaat zelfstandig wo- D combineren met zorgverle- i. Voor ouderen die intensie ve 24-uurs zorg nodig hebben, worden 66 zogeheten intramu rale plaatsen in het hoofdge bouw vrijgemaakt. Maar het merendeel van de senioren in het trendy Rustenborch kan straks op zichzelf wonen. Op de plek waar nu nog de oude gymzaal van de gemeente Oegstgeest staat, wordt volgens het plan een flat van elf verdie pingen gebouwd. Elke etage telt zes appartementen. De bewo ners betrekken hun woning als ze nog gezond van lijf en leden zijn, maar kunnen daar de rest van hun leven blijven wonen. Dus ook als ze ziek worden of gehandicapt raken. De apparte menten zijn levensloopbesten - dig, zoals dat in zorgjargon heet. Hoge toiletpotten, armsteunen in de douche en tal van andere aanpassingen zijn standaard in deze appartementen. Op de plek van de Rustenborch- dreef komen twee blokken van in totaal vijftig seniorwoningen te staan. Verder wordt een com plex gebouwd met op de begane grond voorzieningen als een kapsalon, een kleine supermarkt en ruimte voor een fysiothera peut. Daarboven komen ook weer appartementen. In totaal zijn zes gebouwen ont worpen. De flat van elf verdie pingen wordt als enige niet op eigen grond gebouwd. De bouwplannen van Rustenborch staan niet op zichzelf. Het hele 'Apollogebied' gaat op de schop. Partycentrum La France presen teerde onlangs schetsen voor uitbreiding en het Rijnlands Ly ceum wil ook bouwen om meer ruimte te creëren. De gemeente ten slotte koestert de wens een nieuwe sporthal neer te zetten. Die kan betaald worden dankzij de woningen die Oegstgeest ook in de Apollobuurt wil bouwen. door Nancy Ubert oegstgeest - Boerderij Zwetsloot. Een verpauperde hofstee die alle kracht heeft verloren. Eigendom van de gemeente Oegstgeest, in tijdelijk gebruik bij een hob byagrariër. Moeilijk bereikbaar is de glansloze locatie. Met een zelfbedieningspontje moetje vanaf de dijk de Haarlemmertrek vaart over. Zwetsloot? Zie die maar eens te vinden. Een aantal belanghebbenden heeft dat ge daan. Zo is een initiatiefgroep op gericht, die de gemeente een half jaar de tijd heeft gevraagd om plannen te maken voor de eens zo bloeiende hoeve. Ook 'buur man' Alexander de Vos stoeit met een plan: Zwetsloot leent zich bij uitstek voor een histori sche werf, vindt hij. Boerderij Zwetsloot ligt aan het randje van de Klaas Hennepoel- polder, die samen met de Veer- polder de achtertuin van nieuw bouwwijk Poelgeest vormt. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de boerderij een milieu-edu catief centrum (MEC) zou wor den. Toen bleek dat Oegstgeest met de aanleg van de nieuw bouwwijk miljoenen tekort kwam, werd dat idee als een van de eerste plannen van tafel ge veegd. Inmiddels hebben de Lokale Agenda 21 Oegstgeest; de ver eniging Oud Oegstgeest; de Groencommissie en een aantal gemotiveerde burgers zich ver enigd in de Initiatiefgroep boer derij Zwetsloot. Boerderij Zwet sloot is er nog, en dat moet zo blijven, zegt de groep. De initia tiefgroep wil zich niet alleen concentreren op een natuur- en milieu-educatief centrum, maar gaat ook onderzoeken of het mogelijk is de boerderij voor meerdere doeleinden te gebrui ken. Dat komt goed uit voor Alexander de Vos. De Vos is mede-eigenaar van De gemeenteraad van Oegstgeest beslist deze maand of boerderij Zwetsloot voorlopig nog niet in de verkoop wordt gedaan. Foto: Dick Hogewoning het botenhuis dat naast de boerderij staat. „We komen daar al decennialang."' De Vos rom melde als kind al met bootjes bij het Zwanengat aan de Klaas Hennepoelpolder en geniet nu als volwassene van het unieke kleine stukje polderlandschap. Hij zou graag zien dat de be langrijke kraamkamer van de grutto, de scholekster en tal van andere weidevogels wordt be schermd. De Vos waardeert niet alleen de polder, hij koestert ook het 'va rend erfgoed'. Het gaat hem aan het hart dat de typisch Zuid- Hollandse kleine vaartuigen in ijltempo van het waterbeeld ver dwijnen. „Vroeger had elk dorp je of elke werf zijn eigen model. Daar zien we bijna niets meer van terug. Zo waren de bootjes in onze regio helemaal afge stemd op de smalle sloten die te smal waren om te roeien.'" Rond de Kagerplassen hebben vroeger veel kleine werven en loodsen gestaan. Schakenbo's, bijvoorbeeld. Of Schuilenburg, Van Tongeren of Jachtwerf de Leede. Stuk voor stuk zijn ze verdwenen. De Vos wil daarom op het terrein van Zwetsloot een historische werf herbouwen, die een maatschappelijk doel dient. De nadruk komt te liggen op kleine historische bedrijfsvaar- tuigen. De oude stal van de boerderij wil hij gebruiken als tentoonstellings- en cursus ruimte. Verder wil hij een hout- droogschuur neerzetten. „Om oude Nederlandse vaartuigen te restaureren, heb je hout met goede kromming nodig", legt hij uit. „Hout drogen, dat is een kunst apart" Een huis maakt zijn plan compleet. De Vos wil graag met vrouw en drie kinde ren op het terrein gaan wonen. Volgens De Vos hoeft zijn droom de plannen van de initia tiefgroep niet in de weg te staan. „Ik zou het niet meer dan fair vinden als dat milieu-educatief centrum er komt te staan. Per slot van rekening is dat aanvan kelijk ook de bedoeling geweest. Maar een MEC kost veel geld. Hoe meer functies Zwetsloot kan krijgen, hoe beter de finan ciën. Een stekje met varend erf goed kan het MEC niet alleen fi nancieel maar ook inhoudelijk versterken. Ik zie het helemaal voor me. Met een gebiedseigen bootje, een boerenroeiboot uit het Kagerplasgebied, varen we via de Holle Mare naar de mo len van de Klaas Hennepoelpol der om daar met een schepnetje beestjes uit de sloot te vissen." De gemeenteraad beslist deze maand of Oegstgeest boerderij Zwetsloot de komende zes maanden met rust laat. Als de politici besluiten dat de boerde rij voorlopig niet wordt ver- kocht, krijgen de initiatiefgroep en De Vos de kans om nader tot elkaar te komen. De initiatief groep sluit samenwerking niet oegstgeest - Met een knipoog naar vaderdag hou den de winkeliers van winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest zaterdag een Barbecue Demo Dag. „Want wat is een mooier cadeau voor pa dan een barbecue of iets wat daarmee heeft te maken?", schrijft de PR-man van de winkeliers. Op drie plaatsen in het winkelcentrum wordt een profes sionele barbecuedemonstratie gegeven. De Rijn landse Boekhandel demonstreert voor zijn deur in samenwerking met tuincentrum Ad van Nieuw- land een mediterrane barbecue. Er worden hapjes gemaakt op basis van recepten uit het onlangs verschenen boek "Weber's Vers van de grill'. Voor de winkel van Visgilde Hugo van der Meij geuren de meest heerlijke visvarianten, die ook zijn te proeven. Slagerij Van der Zalm schotelt vleesver rassingen voor. Drinkland laat bij de drie barbe cuedemonstraties een selectie van zijn wijn aan bieden. Daarnaast zijn bij verschillende kraampjes vaderdagcadeautjes te koop die direct of indirect met barbecuen te maken hebben. De Barbecue Demo Dag, die van 11.00 tot 15.00 uur duurt, wordt muzikaal ondersteund door een zomers combo. voorschoten - Een 56-jarige man uit Voorschoten reed vrij dagavond met zijn invalidewa gen ongecoördineerd door de Voorschotense straten. Bij aan houding in de Zwaluwstraat bleek hij na een ademanalyse bijna vijf maal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Kort voor zijn aanhouding ver oorzaakte hij op de Veurseweg een kleine aanrijding. Toen de Voorschotenaar daarop werd aangesproken, ging hij spookrij- den en werd hij voor de politie verdacht. De invalide man was verder niet in het bezit van een rijbewijs of bromfietscertificaat. Op last van de officier van justi tie heeft de politie de invalide wagen in beslag genomen en is er proces-verbaal tegen de man opgemaakt. (advertenties) „In het kader van 'houd uw ld schoon' vraag ik beleefd uw aandacht voor het volgen- Als er bij de redactie van Blauwe Steen een brief bin - lenkomt die zo begint, lezen B natuurlijk even verder. Wat het geval? Een bewoner van Minnebroersgracht, ene me ieer Lancel, wil graag eens de andacht vestigen op de kin- erboerderij van Leo Rietho- 00j. en, zijn buurman. Links woont eo, rechts zijn dieren. Op de plek waar nu een oer ïachtig dierentuintje is, op de Kiek van de Minnebroersgracht en de Zuidsingel, stond tien Jar geleden nog een onbe- roonbaar verklaarde woning, )at pandje werd door twee nannen gebruikt om aan au- o's te sleutelen. Ze klusten daar uhun vrije uurtjes tot de ge- neente het bouwvallige pandje n 1995 sloopte. rHet werd een wildernis van meters hoog onkruid en vuil", schrijft Lancel. „Mensen uit an dere buurten dumpten hier hun vuilniszakken en bouwaf val." Totdat Leo Riethoven de maat vol vond. Hij ruimde op een goed moment alle rotzooi op en zette een paar dieren op het kale stukje grond. Een geitje en een paar kippen in een Spar taans ogend hok. En daar is het allemaal mee begonnen. „In de loop der jaren heeft hij er zo'n 15 kubieke meter zand en 10 kuub aarde gestort", weet Lancel. En op deze stevige on dergrond maakte Riethoven een kinderboerderij die er mag zijn. Inmiddels telt de 'minidie rentuin' geiten, kippen en ko nijnen in alle soorten, maten en hoeveelheden. En niet te verge ten een lekker zithoekje voor bezoekers en speelgerei voor de kleintjes. En wie betaalt dat al lemaal? Juist, Leo Riethoven. Deze voormalig straatmaker Exclusie, voor van merk EUBOWCK - .^CC ad*i„sPr'is Telefoon (0416) 33 - „„„„ding i™*** '.machinespecialist - Eigen e vvaaiW"^1980' Officieel erkend naai cïCrmR volgens icvcnngvoorww Aanbiedingen Internet: wwwJomex.nl Leo Riethoven met een van de bewoners van zijn mini-kinderboerderij: „Ik zal hier ooit een keer weg moeten, maar dat duurt nog wel een paar jaartjes." Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 onderhoudt de kinderboerderij en de beesten uit eigen zak. „Verder onderhoud ik alles hier. Ik hou het terreintje netjes en schoon, onderhoud de hokken, verzorg de dieren en maak de hokken ook schoon. Ook al het voer koop ik zelf. Maar ik krijg wel eens van mensen in de buurt een zakje voer of zo hoor", zegt Riethoven. „Ik vind het gewoon heerlijk om te doen. Ik ben hier elke dag te vinden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Voor de beesten of gewoon voor de ge zelligheid. Er komen veel men sen op af. Niet alleen uit de buurt, maar ook van daarbui ten. Zeker in deze tijd van het jaar, als er jonkies zijn. Nu heb ik kleine konijntjes en een jong geitje dat nog aan de fles drinkt. Als er kinderen komen mogen ze het geitje een fles geven. Of, als hun ouders het goed vin den, mogen ze een konijntje uitzoeken. Nee hoor, daar hoef ik niets voor te hebben. In de winkel kosten die beesten tien euro. Als ik weet dat ze er goed voor zorgen krijgen ze 'm van mij gratis." Riethoven zit dan pas sinds 1995 met zijn dieren op de hoek van de Zuidsingel en de Minne broersgracht, hij heeft al veel langer dieren. Bijna twintig jaar al bouwt Riethoven kale, braak liggende stukjes grond om tot l"* kinderboerderij. Tot het mo ment dat de grond een nieuwe bestemming krijgt „Dat gaat hier ook een keer gebeuren. Maar dat zal nog wel een paar jaartjes duren. Als het zover is, zal ik weer een nieuwe stek voor m 'n beestjes moeten vin den. Maar voorlopig blijft de kinderboerderij hier. Mensen van de gemeente komen vaak langs om te kijken. Of het geen troep is, of het er nog netjes en verzorgd uitziet. Ik heb nog nooit een klacht van ze gekre gen. Dus om die reden zullen ze me in elk geval niet wegstu ren." Timoteus Waarsenburg De Bijenkorf zet de toon. deBijenkorf KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BE/^900-0919 (0,30 PER MIN).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11