Brussel: Verkeer kan snel veiliger BUITENLAND Akaba: van grote vredesverwachtingen naar nuchterheid President Liberia door tribunaal aangeklaagd Blair weet parlement maar net te overtuigen Radicalen keren zich al tegen 'routekaart' Halvering aantal doden door simpele ingrepen NAVO noemt naam Jaap De Hoop Scheffer Beenderen op plek waar Saddam misschien was [(-vredesmacht sar Oost-Congo Usel - De Europese Unie tont voor het eerst een mili- te operatie buiten Europa Her haar hoede. De lidstaten |i het er gisteren over eens Worden dat er snel een vre kmacht onder EU-vlag naar tdoor etnisch geweld geteis- tie oosten van Congo gaat. jt commando komt in han- bvan Frankrijk, dat het leeu- >ideel van de ruim 1400 mili- jen van de macht levert. Ver- [doen Duitsland, Groot-Brit - |nië, Zweden en België mee. pons onthielden un moeder eten fcEN - Twee Duitse mannen gisteren aangeklaagd we- (is moord op hun 81-jarige plegerige moeder. Ze zouden fcr wekenlang hebben laten (hongeren. De zoons (46 en die bij hun moeder in huis tonden, hebben bekend dat hun moeder hebben laten (hongeren omdat haar ver ging beiden te zwaar viel, en jdat er geen geld was om kr onder te brengen in een feorgingshuis. lanval Iran zelfmoord' (eran - Iedereen die Iran jnenvalt pleegt zelfmoord, (leider van Iran, ayatollah Ali bmenei, heeft dat gisteren jegd in een rede voor tien- benden gelovigen op de frtiende sterfdag van zijn krganger ayatollah Ruhollah pmeini. Washington be- (uldigt Iran ervan onderdak jieden aan leden van al-Qae- en in het geheim aan de ont- Ikeling van kernwapens te jken. Al langer wordt gezegd [Iran wel eens het volgende jlwit van de VS kan worden. ral gewonden bij isexplosie Parijs jus - In het centrum van Pa rijn gisteren 25 mensen ge ld geraakt toen een gebouw n voor het middaguur ten instortte na een zware ex- »ie. Volgens de politie is de itand van vier van de ge lden ernstig. De oorzaak de explosie is vermoedelijk gaslek. Mensen in de buurt en kort voor de explosie een ire gaslucht. De ontploffing ivoestte de bovenste etage, kstukken troffen voorbij- gers op straat. issisch leger 1 jgt ster terug Ekou - De Russische strijd- chten krijgen de rode ster te- jals embleem. De ster gaat 1 huidige symbool, de twee- Ipige adelaar, vergezellen. [Russische parlement stern- gisteren met 271 tegen 105 jnmen voor. Het voorstel k ingediend door president ktin en minister Ivanov van pnsie. Volgens Ivanov is de |e ster 'heilig voor soldaten', icommunisten introduceer- khet embleem in 1918. Het tiween na de val van de Sov- (inie in 1991. entallen doden i Afghanistan MDAHAR - Bij gevechten tus- I het Afghaanse regeringsle den achtergebleven Taliban- jjders zijn gisteren in het zui- I van Afghanistan ongeveer hg doden gevallen. Bij de kfrontatie sneuvelden zeker frtig Taliban-strijders en ze- regeringssoldaten. Zuid-Af- Inistan gold als de machts lis van de Taliban. De laatste is er in het gebied een reeks [vallen gepleegd op het rege- Jjsleger en het lokale bestuur. larine Australië idt twee Britten >ney - De Australische mari- heeft gisteren twee Britse ivaarders gered die al een Ir dagen in hun bootje op de Jische oceaan ronddobber- li. De 31-jarige Rob Aber- |hy en de 45-jarige Mike iel-Smith waren anderhalve land geleden aan een record ing begonnen om in 64 da- |i van Australië naar het ei- |d Réunion te roeien. Afgelo- h weekend kwamen ze in har weer terecht, waarbij lel-Smith gewond raakte. iger Indonesië Dodt Duitse man Urta - Het Indonesische le- zegt dat het een 54-jarige ptser heeft doodgeschoten in eh. Een 49-jarige Duitse uw raakte gewond. Ze zijn eerste buitenlandse slachtof- p sinds het begin van de In- hesische militaire campagne de opstandige provincie, en- Ie weken geleden. Volgens p legerwoordvoerder had het kietincident plaats aan de jstkust van het eiland, waar handelingen actief zijn. De te slachtoffers zaten in een touwtje, waar de miltairen feilen vermoedden. donderdag 5 juni 2003 door onze correspondent Hans Gert sen brussel - Het aantal verkeersdo den in Europa kan van 40.000 per jaar nu dalen naar 20.000 in 2010, als de lidstaten van de Eu ropese Unie echt hun best gaan doen, bijvoorbeeld door de ge middelde snelheid te verlagen. Oat stelt de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - in een Aktieprogramma voor de Verkeersveiligheid. Eurocommissaris De Palacio (transport) wil alle 25 (toekom stige) lidstaten van de EU vol gend jaar een Europees Hand vest voor de Verkeersveiligheid tekenen. Daarmee verplichten ze zich al het mogelijke te doen om de jaarlijkse slachting op de Europese wegen tot een mini mum te beperken. Volgens de Europese Commis sie vallen er behalve de 40.000 doden jaarlijks 1,7 miljoen ge wonden in het verkeer. De kos ten van verkeersongevallen be lopen zo'n 160 miljard euro per jaar. Dat is volgens De Palacio madrid/ap - Als opvolger van de eind dit jaar aftredende secreta ris-generaal van de NAVO, George Robertson, is gisteren op de voorjaarsconferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO in Madrid de naam genoemd van Jaap de Hoop Scheffer. De CDA-bewindsman heeft op de conferentie een uitstekende indruk gemaakt, zeiden diplo matieke bronnen. Zo zou hij een indrukwekkend betoog hebben afgestoken over de toekomstige rol van de NAVO. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei desge vraagd echter dat er geen Ne derlandse kandidaat is. De Hoop Scheffer zelf zwijgt. Nog niemand heeft zich officieel gemeld voor de opvolging van Robertson. Rond de selectiepro cedure voor de prestigieuze functie hangt traditioneel een waas van geheimzinnigheid. De kandidaten laten zelden blijken dat zij geïnteresseerd zijn, en re geringen zijn discreet over wie zij steunen. Voor de kandidatuur van De Hoop Scheffer pleit dat Neder land geldt als een van de landen die de NAVO en de Europese Unie sterker willen maken. In het geschil binnen de NAVO over de oorlog in Irak vermeed Den Haag bovendien andere lidstaten tegen zich in het har nas te jagen. Andere namen die de ronde doen zijn die van de Noorse mi nister van defensie Kristin Krohn Devoid, de voormalige Portugese eurocommissaris An tonio Vitorino en de Italiaanse minister van defensie Antonio Martino. De laatste zou echter te kennen hebben gegeven dat hij niet geïnteresseerd is. een 'exorbitante prijs', ook al omdat de schade met eenvoudi ge maatregelen drastisch terug te brengen is. Gemiddeld vallen er dagelijks 105 doden op de Europese we gen. Het aantal doden verschilt per land enorm. Nederland be vindt zich met 68 verkeersdoden per miljoen inwoners samen met Zweden (66) en het Ver enigd Koninkrijk (60) in de top drie van veiligste landen. België doet het met 145 verkeersdoden per miljoen inwoners een stuk slechter. In Griekenland (180) vallen zelfs drie keer meer ver keersdoden dan in het Verenigd Koninkrijk. De cijfers komen uit verkeers- databanken van de politie. Die banken zijn sinds 1991 aan el kaar gekoppeld. Van de tien lan den die per 1 mei 2004 lid wor den van de EU zijn minder ge detailleerde cijfers beschikbaar. Ze zitten niet ver van het Euro pese gemiddelde van 105 ver keersdoden per miljoen inwo ners af. Dat cijfer geeft een zwaar vertekend beeld, omdat er in de tien landen veel minder autoverkeer is. Per weggebruiker ligt het aantal slachtoffers in de toekomstige lidstaten vele ma len hoger dan het EU-gemiddel- de. De voorstellen van de Com missie in het Aktieprogramma zijn geen wondermiddelen. Naast het verbeteren van het wegennet en het verhogen van de veiligheidseisen voor auto's, vrachtwagens en bussen noemt de Commissie veel relatief een voudige maatregelen die, mits nageleefd, het aantal ongevallen en verkeersdoden drastisch kunnen beperken. Een gemiddelde verlaging van de snelheid met drie kilometer per uur zou op Europese schaal al zo'n 5500 verkeersdoden schelen. Bovendien zouden er minstens 120.000 ongevallen minder gebeuren en zou de schade 20 miljard euro lager uit vallen, zo hebben Engelse on derzoekers berekend. Als de rij snelheid gemiddeld negen kilo meter lager wordt, zou het aan tal ongevallen met 30 procent afnemen. Het aantal dodelijke slachtoffers zou met 50 procent dalen. freetown/rtr-afp - Het VN-tri bunaal dat oorlogsmisdaden in het West-Afrikaanse Sierra Leo ne onderzoekt, heeft president Charles Taylor van buurland Li beria aangeklaagd. De aanklager zei gisteren dat Taylor 'verant woordelijkheid draagt voor oor logsmisdaden, misdaden tegen de mensheid en grove schen dingen van de internationale humanitaire regels op het grondgebied van Sierra Leone'. Oud-krijgsheer Taylor werd na zeven jaar burgeroorlog in 1997 verkozen tot president van Libe ria. Tijdens de burgeroorlog in Sierra Leone zou Taylor de re bellen in dat land in ruil voor diamanten hebben voorzien van wapens. De opstandelingen voerden een uiterst gewelddadi ge strijd, die werd gekenmerkt door groepsverkrachtingen, het afhakken van ledematen en het recruteren van kindsoldaten. Het nieuws over de aanklacht veroorzaakte in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia enige pa niek. Troepen van de presidenti ele garde verschenen in de stra ten, winkeliers sloten hun zaken en inwoners renden naar huis. Taylor zelf was in de Ghanese hoofdstad Accra voor vredesbe sprekingen met Liberiaanse re bellen, die sinds 2000 proberen zijn bewind omver te werpen. Het tribunaal had de Ghanese autoriteiten een arrestatiebevel doen toekomen, maar gister avond verliet de Liberiaanse president het land weer. Samen met zijn 52 man tellende gevolg vertrok hij in een toestel van Ghana Airways naar Monrovia. Ook Interpol kreeg een arresta tieverzoek De in 1948 geboren Taylor is een kind van een Amerikaanse vader en een Liberiaanse moe der. Hij studeerde in de VS en werd vervolgens ambtenaar in Liberia. Midden jaren tachtig deed hij mee aan zijn eerste van een lange reeks bloedige con flicten, een opstand tegen de toenmalige president Samuel Doe. In 1989 kwam hij over de grens met Ivoorkust als leider van een rebellengroepering, het Natio naal Patriottisch Front van Libe ria (NPFL). In de burgeroorlog ontstonden soortgelijke groepe ringen, maar Taylor kwam aan de top in de gewelddadige zeven jaren waarin Liberia bijna syno niem werd voor anarchie en horror. Doe werd uiteindelijk in Monrovia doodgemarteld. Charles Taylor. Foto: AFP londen/gpd - Het Britse parlement heeft gisteren afgezien van een onafhankelijk on derzoek naar de wijze waarop de premier Blair is omgesprongen met informatie van de veiligheidsdiensten inzake Irak. Blair heeft wel ingestemd met een onderzoek door de commissie voor de inlichtingen diensten van het parlement. De stemming volgde op een langdurig en emotioneel debat. Blair slaagde er zelfs niet in alle leden van zijn eigen Labourpartij er van te overtuigen dat hij niets te verbergen had. Hij herhaalde keer op dat rapporten van de veiligheidsdiensten op geen enkele wijze zijn aangepast aan de wensen van de regering Blair kwam de afgelopen dagen onder vuur te liggen door verklaringen van oud-minis ter Short en oud-fractieleider Robin Cook. Short beweerde dat Blair zijn regering en het parlement verkeerd had geïnformeerd over de dreiging die van Irak uitging. Cook sprak van een 'monumentale blunder' om de oorlog te beginnen. In Groot-Brittannië, net als in de VS, groeit de onvrede over feit dat tot nu toe nog geen massavernietigings wapens zijn gevonden. Blair beweerde eer der dat Saddam Hussein die wapens bezat en ze binnen 45 minuten kon inzetten. Volgens de premier is het onderzoek naar de verboden wapens nog maar net begon nen. Prioriteit had het verbeteren van de leefomstandigheden van de Iraakse bevol king. Deze week begint een speciale eenheid van 1400 Amerikanen met het werkelijke onderzoek. Blair gaat er nog steeds van uit dat er wapens gevonden zullen worden. Saddam Hussein had immers veel tijd de wapens te verbergen toen hij doorkreeg dat de VN-wapeninspecteurs zouden terugke ren, aldus de premier. Het debat kreeg extra lading door uitlatin gen van de leider van de Labourfractie, John Reid. Hij zei gisteren dat de veiligheidsdien sten pogingen doen de regering te onder mijnen door de media onjuiste verhalen toe te spelen. Blair nam geen afstand van deze opmerkingen. Die liggen extra gevoelig bij Labour, omdat de diensten er van worden beschuldigd in de jaren '70 de regering van de socialist Wilson te hebben ondermijnd. Specialisten van het Amerikaanse leger geven aanwijzingen bij het afgraven van de resten in de wijk Mansur. Foto: AP/Victor Caivano bagdad/rtr-afp - Amerikaans? troepen hebben gisteren botten opgegraven op de plek in Bagdad die tijdens de oorlog in Irak is gebombardeerd na aanwijzingen dat Sad dam Hussein en zijn zonen zich daar zou den bevinden. Onderzoek moet uitwijzen of de Iraakse president daarbij is gedood. Luitenant-generaal David McKieman, de hoogste commandant van de coalitie in Irak, zei dat het grondige onderzoek in de wijk Mansur was begonnen nadat inlichtin gendiensten hadden geopperd dat er nog menselijke resten onder het puin lagen. „U kunt zich voorstellen dat we elke aanwijzing onderzoeken waaruit zou kunnen blijken dat Saddam op die plek was." McKieman gaf toe dat coalitietroepen de plek al eerder hebben onderzocht, maar dat dat niet grondig genoeg was gedaan. Dins dagavond begon het tweede onderzoek. Gisteren waren al meer dan honderd vrachtwagens vol puin afgevoerd voor on derzoek. Volgens een Amerikaanse soldaat ter plaatse zijn enkele botten gevonden. Bewoners van Mansur zeggen dat bij het bombardement op 7 april diverse burgers zijn omgekomen, en dat nog niet alle licha men zijn geborgen. Diverse huizen in de wijk werden verwoest toen Amerikaanse vliegtuigen er zogenoemde 'bunker-bus- ters', bommen van 2000 pond, op lieten val len. Generaal Tommy Franks, die tijdens de oor log in Irak het bevel voerde, heeft in april gezegd dat de coalitie beschikt over dna van de verdreven Iraakse leider, dat kan worden gebruikt om vast te stellen of de poging hem te doden was gelukt. Hij zei niet hoe het er felijk materiaal van Saddam was verkregen. tel aviv - Israëlische en Pales tijnse radicalen zeggen dat hun leiders op de topconferentie van Akaba uitverkoop hebben ge houden van nationale belangen, door de wereld te beloven de 'routekaart' te zullen uitvoeren. In Jeruzalem demonstreerden gisteravond enkele tienduizen den Israëlische kolonisten en hun aanhang tegen de uitvoe ring van het internationale vre desplan. Onder de betogers wa ren ook leden van Sharons rege ring. Het plan voorziet onder meer in een eigen Palestijnse staat naast de joodse. Minister van toerisme Elon van de extreem-rechtse co alitiepartij Nationale Unie, zei in een toespraak dat Israël het ge bied van de Middellandse Zee tot aan de rivier de Jordaan be strijkt, en dat er al een Palestijn se staat is, namelijk Jordanië. Zijn collega Eitam van de Natio naal Religieuze Partij liet zich in soortgelijke termen uit. Yesha, de organisatie van Israë lische kolonisten in bezet ge bied, noemt het voorlezen van de slotverklaringen in Akaba 'een vernederende plechtigheid, waarbij de Israëlische regering haar overgave aan de Palestijnse teneur vierde'. Volgens een woordvoerder staan Sharon en zijn ministers op het punt 'rode lijnen te overschrijden'. Als dat werkelijk gebeurt, moeten de rechtse partijen het kabinet ten val brengen, zei hij. Het overschrijden van de 'rode lijnen' zou al kunnen gebeuren als Sharon zijn in Akaba gedane belofte nakomt en 'zonder ver gunning gebouwde buitenpos ten' laat afbreken. Het gaat om honderd nieuwe nederzettin- kjes, die kolonisten op eigen ini tiatief hebben gesticht in de buurt van de bestaande neder zettingen. Het totale aantal loopt tegen de honderd, maar het ziet er naar uit dat de meeste blijven staan. Defensie houdt rekening met verzet - misschien zelfs gewa pend - van kolonisten. Volgens de veiligheidsdienst zijn er ook steeds meer aanwijzingen dat Israëlische extremisten Sharon om het leven willen brengen. In 1995 vermoordde een Israëli sche radicaal de toenmalige pre mier Rabin na een vredesmani- festatie in Tel Aviv. Ook leiders van radicale Pales tijnse groepen zeggen zich ver raden te voelen door de gema tigde woorden van de Palestijn se premier Abbas (Abu-Mazen) in Akaba. Harnas en de Islamiti sche Jihad lieten gisteren weten dat ze niet van plan zijn hun wapens op te geven - iets waar toe Abbas zich heeft verplicht - en dat ze de strijd zullen voort zetten 'tot de laatste centimeter van Palestina is bevrijd'. De Israëliërs hadden graag ge zien dat Abu Mazen in zijn ver klaring Israël had aangeduid als 'joodse staat'. In hun ogen had dat automatisch betekend dat de Palestijnen bereid zijn het 'recht op terugkeer' van de Pa lestijnse vluchtelingen op te ge ven. De terugkeer van een paar miljoen vluchtelingen naar Isra el zou immers een directe be dreiging vormen voor de joodse meerderheid. De Palestijnen houden vast aan wat er in de routekaart staat, na melijk dat er pas over het lot van de vluchtelingen wordt gespro ken in de onderhandelingen over een permanente regeling. Dat is dat laatste fase van het vredesplan. door onze correspondent Ad Bloemendaal akaba - De grenspost tussen het Israëli sche Eilat en de Jordaanse havenstad Aka ba is vernoemd naar Yitzhak Rabin. In no vember 1994 sloot de Israëlische premier er de vrede met Jordanië, in aanwezigheid van de zeer actieve Amerikaanse president Bill Clinton. Vredesduiven kozen het lucht ruim, en Clinton was tot tranen geroerd toen Jordaanse en Israëlische muziekkorp sen samen het Amerikaanse volkslied speelden. Het was een tijd van grote verwachtin gen, maar die verwachtingen bleken ge baseerd op drijfzand. Uitvoering van de 'routekaart', het nieuwe internationale vredesplan, moet Israëliërs en Palestij nen weer vaste grond onder de voeten geven. Daarover spraken de premiers Ariel Sharon en Abu Mazen gisteren on der leiding van president Bush, opnieuw in Akaba. Er valt heel wat te herbouwen. Een jaar na de feestelijkheden van 1994 werd Ra bin op een vredesmanifestatie in Tel Aviv doodgeschoten door een Israëlische rechts-extremist. Na zijn dood verzandde het Oslo-vredesproces. Pogingen van Amerikaanse kant in Camp David een permanente regeling te forceren, liepen op niets uit. De Palestijnse president Ara fat liet de Palestijnse intifada de vrije loop, en Israël antwoordde met harde militaire acties in de Palestijnse gebie den. Een halfjaar na het begin van de Pa lestijnse opstand, kozen de Israëliërs Li- kudleider Ariel Sharon - een man van de harde lijn - als hun hoop in bange dagen. Bijna negen jaar na het vredesfeest bij de grenspost heeft nuchterheid bezit geno men van Akaba. De routekaart, een plan waarmee George Bush na twee jaar werkloos toekijken de partijen weer aan de onderhandelingstafel wil krijgen, is gebaseerd op die nieuwe nuchterheid. Bush laat zien dat hij zaken wil doen in het Midden-Oosten, en dat betekent dat we aan een heel nieuw hoofdstuk kun nen beginnen, zegt Sharons woordvoer der Raanan Gissin. Hij behoort tot een heel peloton adviseurs en zegslieden, dat vanuit Jeruzalem naar Akaba is gevlogen om de wereld te overtuigen van Israëls gelijk. Waar het Israël om gaat, is dat de bal op de Palestijnse helft ligt. „Je kunt niet overgaan naar een onderhandelingspro ces zolang de Palestijnen geen ernst ma ken met het verwijderen van terreur van hun agenda", zegt Gissin. „De routekaart bestaat uit op elkaar volgende stappen en hervormingen, in de richting van twee staten. Maar laat één ding duidelijk zijn: Israël zal geen terceurstaat aan zijn gren zen accepteren. De laatste tien jaar heb ben we kunnen zien dat de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. De vrede is het slachtoffer geworden van een gebrek aan aandacht voor veiligheid. Maar in de routekaart is voor veiligheid een belangrijke plaats ingeruimd." Beide partijen willen vrede, maar geen van beide wil de eerste stap zetten? Dat zien we te simpel, meent ambassadeur Avi Pazner. „In feite hebben wij de eerste stap al gezet door de routekaart te aan vaarden en een aantal vertrouwenwek kende maatregelen te nemen. Het wach ten is nu op de Palestijnen, die de infra structuur van de terreur moeten aanpak ken door het ontwapenen en ontmante len van de radicale milities. We nemen geen genoegen met een tijdelijke wapen stilstand. Die zullen de terroristen alleen maar gebruiken om zich te reorganise ren. Rabin zei ooit dat je moet onderhan delen alsof er geen terreur bestaat en ter reur moet bestrijden alsof je niet onder handelt. Een aardige uitspraak, maar daarmee kun je niet langer een hele natie overtuigen." Ook de Palestijnen zeggen dat ze al een begin hebben gemaakt met het uitvoeren van de routekaart, en dus een eerste stap hebben gezet. „We hebben het hele plan aanvaard. En niet onder voorbehoud, zo als de Israëliërs. Verder hebben we be- stuurshervormingen doorgevoerd", zegt Michael Tarazi, juridisch adviseur van de PLO en een van de woordvoerders van de Palestijnse delegatie. „Maar we heb ben vandaag in het overleg laten weten dat we best bereid zijn onmiddellijk de volgende stap te nemen. De beste ma nier om Israël onder druk te zetten is zelf onze verplichtingen na te komen." Pres sie van Amerika? „Natuurlijk", zegt hij. Volgens Tarazi moeten Israël en de Pa lestijnen om de tafel gaan zitten om te praten over de beste manier om de ter reur te bestrijden. Hij zegt dat de Palestij nen zich realiseren dat er wat moet ge beuren, maar het kan niet van één kant komen. Israël zal hen de kans moeten geven een politie- en veiligheidsapparaat te herstellen. „Op de westelijke Jordaan- oever staat geloof ik nog maar één poli tiebureau'overeind. In de Gazastrookis de toestand iets beter, en misschien moeten we daar beginnen." Terazi wijst erop dat Israël met al zijn tanks en straaljagers er niet in is geslaagd een radicaal einde te maken aan de Pa lestijnse milities. Dus wat verwachten we van een vleugellam Palestijnse politie? Zijn conclusie: „Er is geen militaire op lossing. De beste manier om de Israëliërs veiligheid te verschaffen, is de Palestijnen hun vrijheid te geven." Joodse nederzettingen Het stappenplan voor vrede in het Miaaen-Oosten voorziet onder meer in een stop op de bouw van nederzettingen en de ontruiming van illegale nederzettingen, gebouwd anp - bron: afp I krt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7