NMa valt binnen bij apothekers BINNENLAND 1 Proef: twee bewakers per meermanscel fiwml 'Voor de mensen straf je nooit streng genoeg' Gemeenten slecht op de hoogte van riskant vervoer Verbouwing Catshuis: 15 miljoen ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET Kamer vertrouwt bewijzen VS voor oorlog tegen Irak Bellenblazen in de badkuip idiatraining jr caféhouders =^HEiLiNC - De gemeente {helling gaat horecaonder- op het eiland media- ig geven. Daarmee wil de rnte voorkomen dat de igmaals de kans krijgt al- roblemen op te blazen, een gemeentelijk woord- ;r. Vorige zomer werden drie weken zeven jonge- iet alcoholvergiftiging iet vasteland gebracht. De lijke pers sprong hier toen lop. irwaardelijk R>r euthanasie piDAM - Het gerechtshof isterdam heeft een huis- [eroordeeld tot een week raardelijke celstraf. De lekend van de IKON-do- intaire Dood op verzoek, digde in 1997 het leven len stervende vrouw zon- jat zij daar om vroeg en fer dat zij pijn leed. De pank legde de man eerder iStraf op, ofschoon de irts in eerste aanleg wel (dig werd verklaard. De bank stelde dat de arts beste eer en geweten han- L Het openbaar ministerie zowel voor de rechtbank »or het hof negen maan- joorwaardelijke celstraf. uitie zet foto in jacht op bende incen - De politie in Gro- n jaagt op een bende die ;eft voorzien op bejaarden nder validen. Het oudste offer was 91 jaar. De offers werden 's nachts in voning beroofd van geld nkpassen. De politie roept en en gehandicapten op e zijn op verdachte perso- a hun omgeving. Gisteren !eidde de politie een foto n verdachte. torrijders delen ragscode uit ik - De Motorrijders Actie j) (MAG) deelt binnenkort ïzinestations folders uit utomobilisten met de ge- code voor motorrijders in Volgens de organisatie we- :el weggebruikers niet dat >or motorrijders 'niét ver- i is' in files tussen de stil- Ide of langzaam rijdende p door te rijden. soneel faalt explosie DSM - Personeel van DSM veiligheidsinstructies aan irs gelapt en het manage- heeft onvoldoende toe gehouden op naleving van jels. Die conclusie, giste- ïpresenteerd, trekt DSM ia een onderzoek van twee iden naar de oorzaak van plosie van de zoutoven fe melaminefabriek op 1 in Geleen. Daarbij kwa- drie medewerkers om het i. De top van DSM heeft in- lels maatregelen genomen, ildwijd zijn alle ovens van oncern aan een onderzoek rworpen. Daarnaast zijn ugels aangetrokken als het om naleving van voor- ften. sktocht naar ^dronken kind - Een 5-jarige jongen uit t is gistermiddag in het tchotermeer in Wouden- verdronken. Na een speur - van ruim twee uur trof Ruiker van de brandweer ïvenloze lichaam van de $n aan in het water. De a was met zijn moeder bij jcreatiemeer en even aan ndacht ontsnapt. Ier overlijdt na ivaring op IJ erdam - Een aanvaring en zeilboot met een bin- rtschip op het IJ in Am- heeft gisteren de 82:ja- Mgenaar van de zeilboot uit lem het leven gekost. Op feiljacht van 9,5 meter be ten zich twee mannen. Een |nge vriend van de ver- :en man kon door een bijvarende veerpont uit het f worden gehaald. De oor- de aanvaring is nog Jidelijk. er noodweer ice ven Nederland peifUK Het benauwde weer ien e gisteren opnieuw tot ie e buien in delen van Ne- onind. Vooral boven zuid- st 2j Nederland ging het er kor- )ne° hevig aan toe- De buien est^n gepaard met hagel, re born zware windstoten (tot -baPometer Per uur)- De ydweer in de Haagse regio jgnptterdam kregen veel mel- e zjBn van ondergelopen kel- omgewaaide bomen en ieminslag. Rond 17.00 uur Ken er eveneens zware bui lt windstoten over Zeeland. Limburg hield het niet donderdag 5 juni 2oo3 den haag/gpd - De verbouwing van het Catshuis, de ambtswoning van de premier, kost vijftien miljoen euro. Dit blijkt uit gegevens die het ministerie van algemene zaken gisteren publiceerde. Het Cats huis voldoet niet meer aan de eisen van de tijd. Zo krijgt het verblijf een nieuwe keuken en verbeterde sanitaire voorzieningen. Boven dien komt er een appartement voor de premier. Hier kan Balkenen de dan slapen als hij niet naar zijn huis in Capelle aan den IJssel rijdt. De verbouwing van de ambtswoning is waarschijnlijk in het voorjaar van 2004 klaar. Tot die tijd maakt Balkenende gebruik van een luxe penthouse (7000 euro per maand) in het Benoordenhout. den haag/gpd De apothekers organisatie KNMP is gisteren op geschrikt door invallen van de NMa. De kartelpolitie verdenkt de apothekers er van onderling afspraken te maken over prijzen, de markt onder elkaar te verde len en sommige fabrikanten van medicijnen te boycotten. Ook bij enkele apothekers in Amsterdam, Utrecht en Noord- Brabant werden invallen ge daan, omdat de KNMP daar de len van haar administratie heeft ondergebracht. Medewerkers van de NMa, de Nederlandse Mededingingsautoriteit, hebben bij de invallen kopieën gemaakt van diverse dossiers. Het onderzoek zal enkele maan den duren. De maximale boete bij dit soort overtredingen is tien procent van de jaaropbrengst van de aangesloten onderne mingen. In dit geval gaat het dan om alle apotheken in Ne derland en zou de KNMP hon derden miljoenen euro's moe ten betalen. De KNMP was verrast over het onaangekondigde bezoek maar zegt het 'toch wel prettig te vin den'. Volgens de woordvoerder kan het onderzoek namelijk alle twijfel wegnemen dat de apo thekers de wet overtreden. „Wij zijn brandschoon." Volgens hem heeft de KNMP ook geen aanwijzingen dat sommige apo thekers zonder medeweten van de organisatie afspraken met el kaar maken. „Maar zelfs als dat het geval zou zijn, is dat welis waar vervelend, maar is de KN MP daarvoor niet verantwoor delijk." De apothekers worden er al geruime tijd van verdacht kortingen van fabrikanten niet door te berekenen aan de klant, maar in eigen zak te steken. Ze zouden afspraken met elkaar maken met welke producenten ze zaken doen. Andere zouden ze boycotten, omdat die duur dere medicijnen maken en min der of geen kortingen geven. Eind vorige week riep de KNMP de aangesloten apothekers op de prijzen van de vijf meest ver kochte merkloze medicijnen met veertig procent te verlagen. Dat zou een besparing van twin tig miljoen euro per jaar opleve ren. Volgens de NMa heeft de organisatie daarmee de mede dingingswet overtreden. barger-compascuum - Modellen blazen bellen van zeepsop tijdens het kunstproject Badkuip van de Noorse Wenche Kvalstad Eckhoff in het veenmuseum in het Drentse Bar- ger-Compascuum. Het project, onderdeel van de kunstmanifestatie PeatPolis, werd gis teren bezocht door koningin Beatrix. Foto: ANP/ Vincent Jannink den haag/gpd - Gemeenten worden slecht geïnformeerd over de hoeveelheid gevaarlijke stoffen die binnen hun gren zen wordt vervoerd en de tijdstippen waarop dit gebeurt. Dat concluderen de Raad voor Verkeer en Waterstaat en de VROM-raad na onderzoek naar gevaarlij ke transporten in bewoonde gebieden. Gemeentebesturen zijn verantwoordelijk voor de veiligheid in hun gebied en ho ren exact te weten welke stoffen op welk moment binnen hun grenzen zijn, stellen de adviesraden. Alleen dan kunnen ze een deugdelijk rampenplan opstellen en politie, brandweer en ambulance aanstu ren. Het verstrekken van gegevens loopt ech ter spaak omdat transporteurs en de be heerders van spoor en weg niet verplicht zijn om de gemeentebestuurders te in formeren over transporten. Ze houden soms informatie achter omdat ze andere belangen hebben. De raden adviseren de aanstelling van een onafhankelijke 'regisseur' die moet voorkomen dat gemeenten, bedrijven en netwerkbeheerders elkaar tegenwerken. De drie partijen zouden verplicht moeten rapporteren aan deze regie-instantie. Maar ook na de komst van een regisseur blijft de overheid verantwoordelijk. De regisseur kan hooguit een zwaarwegend advies geven. Minister Peijs (verkeer en waterstaat) laat binnenkort weten of ze het advies van de raden opvolgt. Illustratie: Wim Stevenhagen den haag/gpd-anp - In zeven Nederlandse gevangenissen worden toch binnenkort bij wij ze van proef meerdere gevange nen in één cel geplaatst. Om de ordehandhaving te garanderen worden per cel ten minste twee bewakers aangesteld. Slaagt het experiment, dan moeten in heel Nederland kortgestraften gedu rende de nachten en een aantal uren per dag samen in één cel ruimte verblijven. De Groepsondememingsraad Gevangeniswezen (GOR GW) blijft tegen meermanscellen en heeft gedreigd naar de rechter te stappen. De vakbond Abvaka- bo-FNV acht de kans op een staking groot. Met de extra inzet van personeel hoopt justitieminister Donner tegemoet te komen aan de be zwaren die de bonden van ge vangenispersoneel op tafel had den gelegd. Zij vrezen meer vechtpartijen en seksuele inti midatie als gevolg van de 'over bevolking' in de gevangenissen. Juist deze week presenteerde de Dienst Justitiële Inrichtingen een rapport waaruit blijkt dat het geweld in de strafrichtingen omvangrijk is. Een meermanscel moet speciaal zijn aangepast en zal in de regel twee of drie gedetineerden her bergen. Het mogelijk maken van het samen opsluiten van gevan genen was al in het regeerak koord van het kabinet Balke nende-1 afgesproken en is in het nieuwe regeerprogramma op- 'Drie op twee cellen' Directeur Van Huet van on der meer de gevangenis in Heerhugowaard vindt dat er gemakkelijk drie gevangenen kunnen worden geplaatst in twee cellen waarvan de mum- is weggebroken. „Dat lost het cellentekort op en heeft een verzachtend effect op de eventuele agressie tussen ge vangenen onderling", aldus de voorzitter van de Vereni ging van gevangenisdirecteu ren gisteren. „Een klassieke cel beslaat 10 vierkante me ter. Als je dat met z'n tweeën moet delen, houd je 5 vier kante meter over. Gevange nen zijn overdag voor hun activiteiten weliswaar buiten de cel, maar ook om er te eten en de nacht door te brengen blijft 5 vierkante meter erg weinig." Van Huet wil daarom waar mogelijk de muren tussen twee cellen wegbreken, waardoor er een ruimte van twintig vierkante meter ontstaat. In de drie manscel kunnen dan vervol gens aan de ene kant de sta pelbedden staan en aan de andere kant de tafels en stoe len. nieuw bevestigd. Het kabinet wil via deze maatregel uiteindelijk 1400 extra plaatsen in gevange nissen creëren. (advertentie) Versnelde VMBO-t, HAVO en VWO in 1 jaar Ivpwi i uuy i tussen tl.00 en 14.00 uur kleine groepjes persoonlijke aandacht huiswerkbegeleiding hoge slagingskans EINDHOVEN Kerkakkerstraat 34 tel. 040 251 81 14 Vestigingen in Eindhoven, Haarlem, Maastricht en Rotterdam www.erasmuscollege.com door Petra Huijser den haag - Het aantal gevange nen in Nederland is de laatste jaren met 182 procent gestegen. Maar dat is geen reden om trots te zijn, vinden criminologen. „We krijgen als maatschappij de rekening voor dit beleid nog wel gepresenteerd." De Dienst Justitiële Inrichtin gen, die gaat over alle 87 gevan genissen, tbs-klinieken en jeugdinrichtingen, meldde de explosieve stijging in haar jaar verslag over 2002. De groei is volgens professor Junger-Tas, als criminologe verbonden aan het Utrechtse Pompe-instituut en lid van de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbe scherming, gedeeltelijk toe te schrijven aan de stijgende crimi naliteit in de jaren tachtig en ne gentig. „Maar de laatste jaren zie je daar juist weer een daling in. We zijn vooral anders gaan denken over het strafrecht. We straffen strenger en langer en hebben de mildheid uit het ver leden laten varen." Blij is ze daar niet mee. „De ge vangenissen zitten voller, maar mensen worden ook eerder via de achterdeur vrijgelaten en staan er vervolgens weer hele maal alleen voor. Geen wonder dat vijftig procent na zes jaar weer achter slot en grendel zit. Er is geen toezicht, geen contro le en eigenlijk wil niemand iets met ze te maken hebben. Dan verval je makkelijk weer in cri mineel gedrag." Hoogleraar Strafrecht Van Kalmthout, verbonden aan de Universiteit van Tilburg, heeft als voorzitter van de raad van bestuur van de Willem II-gevan genis in Tilburg praktijkervaring. Ook hij noemt strenger straffen - de straffen liggen nu drie keer zo hoog als in de jaren zeventig - de belangrijkste oorzaak van de stijging. Bang dat die trend zich doorzet, is hij niet. „In de Verenigde Sta ten zijn ze alle realiteit uit het oog verloren. Daar kun je voor tweeduizend jaar achter de tra lies verdwijnen. Dat die mensen vervolgens misdaden in de ge vangenis plegen, interesseert ze niet. In Nederland zijn we, ge loof ik, door ervaring wijzer ge worden en geloven we nog steeds in een terugkeer van ge vangenen in de maatschappij." Daarbij pleit Van Kalmthout vooral voor een stevige stok ach ter de deur. Hij vindt het onbe grijpelijk dat Nederland als eni ge land ter wereld geen voor waardelijke invrijheidsstelling kent. „Je komt hier vrij als je tweederde van je straf hebt uit gezeten. Het maakt niet uit hoe je je in de cel hebt gedragen. En wie meteen weer de fout in gaat, hoeft ook het restant niet uit te zitten. Daarmee laat je als maat schappij kansen liggen." Hij vreest dat Nederland de re kening voor het huidige beleid nog gepresenteerd krijgt. „Op sluiten moet zo goedkoop mo gelijk, met straks twee mensen op één cel, en voor preventie of begeleiding na de vrijlating is geen geld. Die slinger slaat straks met heèl veel kracht te rug." Ook criminoloog Boutellier en schrijver van het boek De Veilig heidsutopie, vindt niet dat Ne derland zich op de borst kan kloppen nu meer mensen ach ter slot en grendel zitten. „Straf fen is eigenlijk altijd een zwakte bod." Niet dat hij tegen opslui ting van criminelen is. Integen deel, Boutellier vindt zelfs dat steviger straffen onontkoom baar is. „Zeker als je beseft dat de criminaliteit sinds de jaren zestig is vertienvoudigd en dat delicten steeds erger worden." Maar de repressieve gedachte die achter het huidige beleid zit: meer cellen en langer straffen, is volgens Boutellier te simplis tisch. „Je bereikt meer met pre ventief beleid in combinatie met een stok achter de deur. Neem bijvoorbeeld het project 'Justitie in de buurt', een samenwer kingsverband van het openbaar ministerie, politie, gemeente en instellingen zoals de kinderbe scherming. Dan ben je pro bleemgericht bezig. Als iemand dan echt in de fout gaat, kun je ze alsnog opsluiten. Maar op sluiten alléén lost niets op." Alle drie criminologen realiseren zich dat hun betoog in het hui dige politieke klimaat de han den niet op elkaar krijgt. Toch heeft Van Kalmthout goede hoop dat Nederlanders op een gegeven ogenblik inzien dat strenger straffen alléén geen op lossing brengt. „Voor mensen straf je nooit streng genoeg, als je het ze vraagt. Maar vraag ze of ze alternatieve taakstraffen bij sommige delicten acceptabel vinden en het antwoord is ja. Je moet ze alleen niet bedotten, vandaar dat die vrijlating na tweederde van de straf niet van zelfsprekend moet zijn en al he lemaal niet zonder voorwaar den." den haag/gpd - De Tweede Ka mer voelt niets voor een eigen onderzoek naar de informatie waarop de Amerikaans-Britse oorlog tegen Irak was gebaseerd. Een Kamermeerderheid ver trouwt de bewijzen op basis waarvan de VS en Groot-Brit- tannië de aanval zijn begonnen. De SP wil daarentegen dat de Tweede Kamer zelf een onder zoek begint. Volgens SP'er Van Bommel is Nederland mogelijk misleid. Amerikaanse en Britse politici twijfelen er openlijk aan of de Iraakse dictator Saddam Hussein wel over massavernieti gingswapens beschikte zoals president Bush en premier Blair beweerden. CDA, WD en LPF vinden zo'n onderzoek in Nederland voor barig. CDA'er Eurlings noemt het SP-verzoek 'volstrekte on zin'. „We gaan ervan uit dat de informatie van Engeland en Amerika klopt totdat het tegen deel is bewezen." WD-Kamerlid Wilders wijst er op dat Nederland alleen politie ke steun heeft uitgesproken, geen militaire. „Natuurlijk is hier ook de discussie gevoerd of Irak binnen drie kwartier massa- vemietingswapens zou kunnen afvuren op West-Europa. Maar voorlopig gaan we er vanuit dat de geleverde informatie juist is." De derde regeringspartij D66 vindt een onderzoek een veel te zwaar middel. „Het is maar he lemaal de vraag of de inlichtin gen, en eventuele buitenlandse deskundigen hierheen krijgt," aldus D66-leider Dittrich. PvdA'er Koendere wil eerst we ten op welke informatie de rege ring zich gebaseerd heeft bij het uitspreken van politieke steun voor hij ja of nee zegt tegen een eigen parlementair onderzoek. „Juist bij deze kwestie is het van het grootste belang dat je je in ternationale partners volledig kunt vertrouwen." De ministeries van defensie en buitenlandse zaken zullen de ministerraad vrijdag voorstellen een Nederlandsefnilitaire een heid van tussen de 1000 en 1100 man naar Irak te sturen. Het gaat om een bataljon mariniers en ondersteunende eenheden zoals genietroepen. (advertentie) Travel First Class www.ford.nl De Ford Galaxy Centennial, v.a. 27.995,- of 629,- p.n Standaard met airconditioning. ABS. 6 airbags, mistlampen voor, dakreling, elektrische voorruitverwarming en nog veel meer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3