'Hij loog tegen mij GESPREK VAN DE DAG Hannibal Lecter grootste filmschurk aller tijden Hillary Clinton verhaalt in boek over ontrouw van Bill rigevi ken m )ijvart rworc DONDERDAG 5 JUNI 20C>3 DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een Deense lutherse PREDIKANT is voor tien dagen geschorst omdat hij heeft.gezegd dat hij niet in God ge looft. Thorkild GrosboelI zei vorige in de krant Weekendavisen dat hij niet gelooft in een scheppende God, de opstanding van Jezus en het le ven na de dood. Bisschop Lise-Lotte Rebel van Helsingör heeft de predi kant voor tien dagen geschorst. Grosboell moet die tijd volgens haar gebruiken om zich te bezinnen op zijn 'totaal onaanvaardbare' uitspra ken. „Met zijn opmerkingen heeft hij twijfel gezaaid over waar de kerk voor staat." Er is volgens haar veel ruimte voor diversiteit in de staats kerk, maar het ONGELOOF van 'Grosboell gaat te ver. Rebel beslist na een gesprek met Grosboell over tien dagen of ze hem voor ontslag zal voordragen. De Gurney's Pitta, die op de lijst van meest met uitsterven bedreigde vo gels staat, is herontdekt in een bos gebied in Myanmar. Dit heeft vogel beschermingsorganisatie Birdlife International, die samenwerkt met Vogelbescherming Nederland, dins dag laten weten. Het blauw, geel en zwart gevlekte VOGELTJE werd voor het laatst in 1914 in Myanmar ge zien. Nu werd de vogel op vier plek ken gespot, op een van de plekken zaten twaalf paartjes. Voor het eerst in zijn 700-jarig be staan krijgt het vroegere KLOOSTER de latere Kloosterkazerne aan het Kloosterplein in Breda een publieke functie. Na twee jaar renoveren voor een bedrag van 55 miljoen euro opent Holland Casino Breda er mor gen zijn deuren voor het publiek. Met een speeloppervlakte van 13.000 vierkante meter is het het grootste CASINO van Europa. Bij de renovatie van de Kloosterkazerne heeft architect Dirk Jan Postel er al les aan gedaan om het karakter van het kloostergebouw te behouden. Zo zijn enkele muurschilderingen, die bij de restauratie van de kapel te voorschijn kwamen, gerestaureerd en gespaard gebleven. De landelijke intocht van SINTER KLAAS is dit jaar in Zwolle. Dat heeft de NPS, die de intocht op te levisie uitzendt, deze week beves tigd. Een woordvoerder van de ge meente Zwolle noemt het 'heel leuk' dat de Goedheiligman de Overijssel se hoofdstad aandoet. Volgens de gemeentewoordvoerder was de NPS vooral enthousiast over de combina tie van historische en moderne ge bouwen in Zwolle. Over de inhoud van het programma is nog niets be kend. Foto: ANP BARRY MANILOW probeert lang zaam weer een beetje gevoel terug te krijgen in zijn neus. Die brak hij een week geleden toen hij in het midden van de nacht tegen de muur van zijn slaapkamer knalde. De zan ger, die behalve met een fors reukor gaan ook met een gezonde dosis zelfhumor gezegend is, kon er wel mee lachen, al lag hij wel vier uur bewusteloos. ,,lk draaide linksaf in plaats van naar rechts en botste prompt tegen de muur", zei de 56- jarige zanger achteraf. „Misschien moet mijn neus opnieuw gezet wor den en met deze neus wil dat zeg gen dat er een serieuze ingreep op komst is." Foto: AP Ruim de helft van de Nederlanders (52 procent) gelooft dat WONDE REN bestaan en 79 procent van de bevolking gelooft dat er meer is tus sen hemel en aarde. Dat blijkt uit een onderzoek van Intomart dat de KRO heeft laten uitvoeren onder vijfhonderd Nederlanders van acht tien jaar en ouder. Aanleiding was het nieuwe programma 'Wonderen bestaan!', dat vanaf volgende maand wordt uitgezonden en waarin 'onverklaarbare verhalen' van men sen centraal staan. Van de katholie ken die meededen aan het onder zoek gelooft 53 procent in wonde ren. Bij gereformeerden is het per centage 96 procent en bij Neder lands-hervormden 71 procent. Deze laatste twee percentages zijn echter niet representatief voor de Neder landse bevolking, omdat daarvoor te weinig gereformeerden en hervorm den aan het onderzoek meededen. Een Amerikaanse man die dreigde zijn vluchtte missen heeft maandag de passagiers van een vliegtuig naar Phoenix de schrik op het lijf gejaagd door telefonisch te melden dat er een BOM aan boord was. De man hoopte de vlucht met zijn valse mel ding dusdanig te vertragen dat hij hem alsnog zou halen. Het vliegtuig van de maatschappij America West was net opgestegen voor een bin nenlandse vlucht van Medford in de staat Oregon naar Phoenix in Arizo na, toen de piloot de bommelding doorkreeg van het hoofdkantoor van de maatschappij. Het toestel draai de onmiddellijk om. Toen het toe stel was geland werden de dertig passagiers geëvacueerd en werd het vliegtuig grondig doorzocht door bomexperts, die echter niets konden vinden. De man viel door de mand toen hij bij de incheckbalie infor meerde naar de bewuste vlucht, die op dat moment vanwege de melding al op de terugweg naar Medford was. De medewerkers van de balie vonden dat al te toevallig en scha kelden de politie in. Lees het hele boek nou maar, vermaant Senator Hillary Rod ham Clinton de horde journalisten die zich op haar heeft gestort. De biografie IJving History over haar jaren in het Witte Huis is vijf dagen voor publicatie uitgelekt via pers bureau Associated Press (AP). Het belangrijkste nieuws: First Lady Hillary wist écht pas twee dagen voor zijn pu blieke schuldbetuiging op televisie dat echtgenoot Bill Clinton een intieme relatie had met Monica Lewinsky. Happend naar adem, begon ze te huilen en riep naar hem: „Wat bedoel je? Wat zegje? Waarom loog je tegen me?" Koel als altijd buit de publieke persoonlijkheid Hillary Clinton het 'medialek' over het 562 pagina's tellende in kijkje in haar privé-wereld op professionele wijze uit. „Het was een buitengewone tijd in mijn leven en in dit land. Zoals ik in mijn boek schrijf en tegen Barbara Walters (voorinterview dat zondag wordt uitgezonden, red.) heb gezegd gaat dit boek over de goede tijden en de niet zo goede tijden. Ik probeer uit te leggen hoe ik dat ervaren heb." Wie verder antwoord wil op vra gen, moet 'het hele boek' maar lezen, zegt Hillary Clinton. Dat kan echter niet voor 9 juni, aangezien de Amerikaanse uitgeve rij Schuster en Schuster in éép klap de markt wil overstromen met exemplaren van de memoires van de vorige First Lady. De uitgever heeft maar liefst een miljoen exemplaren laten drukken, een uitzonder lijk hoog aantal voor een non-fictie boek. Er is druk gespeculeerd over de vraag of het boek - en de bijbehorende tournee deze zomer - een springplank naar een presidentskandidatuur in 2008 is. Of juist een hindernis, als ze te openhartig is. Hillary zelf geeft geen antwoord op vragen over een gooi naar het Witte Huis. Wie 'het hele boek' heeft gelezen moet daarover zelf maar een mening vormen, aldus de De mocratische Senator gisteren. AP verhaalt in zijn 'scoop' vooral over het persoonlijke leed van de vrouw die in januari 2001 het Witte Huis verliet. Nadat Hillary zes maanden de ontkenningen van haar man over Witte Huis-stagi aire Monica Lewinsky had geloofd werd ze op de ochtend van 15 augustus 1998 door hem wakker gemaakt, om het slechte nieuws aan te horen. „Hij realiseerde zich dat hij zou moe ten getuigen dat er sprake was geweest van ongepaste inti miteit", schrijft ze. „Hij vertelde dat wat er gebeurd was tussen hen kortstondig en sporadisch was geweest. Ik stond verstomd, met een gebroken hart en woedend dat ik hem in 't geheel had geloofd. Ik was razend en werd woedender met de minuut. Hij stond daar maar, telkens weer zeggend 'Het spijt me. Het spijt me zo. Ik probeerde jou en (hun dochter, red.) Chelsea te beschermen'." De moeilijkste beslissingen in haar leven waren getrouwd blijven met Bill Clinton en zich kandidaat stellen voor de Senaat, aldus Hillary Clinton in het boek. Vlak na Bills ge tuigenis voor de Het boek van Hillary komt op 9 juni uit. Foto: Reuters grand jury gingen ze op vakantie naar Martha's Vineyard, een eiland voor de Amerikaanse oost kust. Alleen de hond Buddy ging mee. „Hij was het enige lid van de familie die hem nog gezelschap wilde houden." Zelf kon ze nauwelijks met hem praten. Haar nieuwe politieke carrière leidde overigens wel tot een dooi binnen de relatie. „Bill en ik begonnen weer over andere dingen daruonze relatie te praten. Na verloop van tijd be gonnen we ons te ontspannen." Uiteindelijk kwam Hillary tot de slotsom dat zij nog steeds van Bill hield, hoewel zij hem 'als echt genote wel de nek om kon draaien'. De Amerikaanse uitgeverij heeft de rechten van het boek in zes tien andere landen verkocht. De Nederlandse vertaling ligt vol gende week woensdag onder de titel 'Hillary Rodham Clinton, memoires van een First Lady" in de boekhandels. Hillary Clinton heeft een contract gesloten van 8 miljoen dollar voor haar boek, en kreeg een voorschot van bijna 3 miljoen. De memoires van Bill Clinton worden volgend jaar verwacht. Ans Bouwmans Hillary was woedend nadat Bill haar had opgebiecht dat hij een affaire met Monica Lewinsky (foto onder) had gehad. Foto's: Reuters leiljacl ^len zie AL Pacino staat op beide lijsten. Foto: Archief De mensetende Hannibal Lecter, in drie films vertolkt door Sir Anthony Hopkins, is verkozen tot grootste filmschurk aller tijden. En terwijl Lecter staat voor alles wat duivels is, is Atticus Finch, een Oscarwinnende rol van Gregory Peck in 'To Kill a Mockingbird', uitgeroepen tot de grootste filmheld die Hollywood heeft voortgebracht. Finch en Lecter voeren twee lijsten aan van in totaal honderd helden en schurken die de Ameri can Film Institute (AFI), waarin acteurs, re gisseurs en critici zitting hebben, heeft sa mengesteld. Finch, de held van To Kill a Mockingbird (1962), wordt door de kiezers gezien als een 'nobel karakter', die in het zuiden van de Verenigde Staten een van verkrachting be schuldigde zwarte man verdedigt. „Atticus Finch vertegenwoordigt de goedheid die ie der van ons wil zien in anderen en voelen in Grootste filmschurk. Foto: Archief Grootste filmheld. Foto: Archief onszelf', aldusAFI-voorzitter Jean Picker Firstenburg. Avonturier Indiana Jones in 'Raiders of the Lost Ark', een rol van Harri son Ford, staat op de tweede plaats van de heldenlijst, gevolgd Sean Connery's James Bond in 'Dr. No'. Dat Hannibal Lecter zijn eerste plaats nog wel even zal vasthouden, is zo goed als ze ker. Immers, filmproducent Dino de Lau- rentiis en misdaadauteur Thomas Harris werken plannen uit voor een nieuwe film over de kannibaal. Onder de titel 'The Lecter Variations' werkt het duo aan een script over de jonge Hannibal Lecter. Het verhaal volgt de jeugd van Hannibal in Litouwen, zijn verblijf in Parijs en de start van zijn cri minele leven in de Verenigde Staten. Na Hannibal Lecter volgt Norman Bates, een rol van Anthony Perkins in de uitermate zwarte Hitchcock-film 'Psycho', op de lijst engerds die het meeste kippenvel veroorza ken. Darth Vader, de schurk uit 'Star Wars' die zijn stem leende van James Earl Jones, staat derde. Arnold Schwarzenegger is 'a good guy én a bad guy'. In de twee Terminator'-films speelt hij eerst een kwaadwillende cyborg en daarna een vriendelijke robotDe eerste kwam op 22 in de schurkenlijst, de 'goeie' kwam niet hoger dan 48 op de heldenpara de. „Het is ongelooflijk dat ik op beide lijs ten terecht ben gekomen", aldus Schwarze negger die alweer opgaat voor Terminator 3. „Ik voel me zeer vereerd." Al Pacino komt ook in beide lijsten voor: als held Serpico in 'Serpico' en schurk Michael Corleone in 'The Godfather'. In de heldentoptien prijken namen als Rick Blaine (Humphrey Bogart) in 'Casablanca', Will Kane (Gary Cooper) in 'High Noon' en Clarice Starling (Jodie Foster) in 'Silence V© 11 the Lambs'. Opmerkelijk is dat er zes vrouwelijke peijf,,K.~ nages voorkomen in de schurkentoptienF lps.te Op plek 4 staat de Wicked Witch of the 'e West, gespeeld door Margaret Hamilton1™1-V( 'The Wizard of Oz'. Anderen op de lijst zL if Nurse Ratched (Louise Fletcher) in 'One0 "ev*i Flew Over a Cuckoo's Nest', Alex Forrest?0 8eP (Glenn Close) in 'Fatal Attraction', de bof° zwa koningin uit Sneeuwwitje, de psycho-baffome Phyllis Dietrichson (Barbara Stanwyck) i)oweer de bijna 60 jaar oude film 'Double IndenPtter<^' ty' en Regan MacNeil (Linda Blair) die zcPn van mooi haar hoofd kon laten tollen in 'The1 om8e Exorcist'. pmins. ken er 1 Peter Kuijt nwind Limbu

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2